ORGAAN VOOR D LSEISÏ No. 100 Woensdag 17 October 1918 80 Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET, Burgeme«st«r en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen vanj de Naamlooze Vennootschap „Acctylena", te Amsterdam, om vergunning tot het oprichten van eene ondergrondsche benzine bewaarplaats met bovengrondsche aftapin richting, op'.het perceel^kadastraal bekend gemeente;kV«lsen, Sectie C, No. 582 en 63, gelegen aan den Rijkstraatweg. Op Zaterdag, den 27 October 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente- huize;,fgelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel' de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 13 October 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. SPORT. VOETBAL. Stormvogels—U. V. V. 6—1. Overzicht. Met cijfers, waarop wij niet hadden durven hopen, heeft Stormvogels num mer twee van het ranglijstje geklopt. En wat ons het meeste genoegen doet: In de opstelling, welke wij destijds heb ben aanbevolen en waarvoor sommigen hun hoofd geschud hebben! Sprok- kreeff rechtsbuiten!! Hoe kon de IJm. Courant zulks nu aanbevelen! En toch: Hoe zijn wij in het gelijk gesteld. Sprok- kreeff heeft in den eersten den besten wedstrijd, dat hij serieus rechtsbuiten speelt, uitstekend voldaan. Voorts speelde Snoeks als centre-half uitste kend en kwam Bakker, na eenigszins onvoldoende begin, er weer goed in. On ze meening is, dat deze opstelling nu werkelijk gehandhaafd moet worden. U. V. V. trof het niet Stormvogels in zoo'n ongenaakbaren vorm aan te treffen. Een bepaald zwakke plaats zouden wij in het elftal niet durven aanwijzen: Allen speelden een zeer goeden wedstrijd. Van der Wint was zekerder dan ooit, de backs trap- en kopvast, de half-backlinie niet alleen voor haar verdedigende taak, maar ook voor het steunend gedeelte volko men berekend, en de voorhoede speel de een snel en open spel, zooals wij nog niet veel van haar aanschouwd hebben. Voor het open spel zorgde voornamelijk Sint, die met lange centers de wing- spelers aan het werk zette. Wat ons ook bijzonder opviel, was het feit, dat Blinkhoff Sr. en Visser, in navolging van Sint, zoo in figuurlijken zin hun hoofd gaan gebruiken. Zoo ont stond de vierde goal (van Sint) door een prachtigen center van Blinkhoff Sr., en de 5de en 6de (van Blinkhoff Sr.) door twee welberekende voorzetten van Visser. Zoo moet het ook zijn: Hem de kans tot schieten geven die er het best voorstaat! U. V. V. heeft de groote nederlaag te „danken" aan Swarttouw, die er met zijn bekende buitenspeltactiek glad naast was. Toen 'Sint c.s. deze wijze van spelen in de gaten hadden, was dit opdringen van dezen U. V. V.er voor Blinkhoff Sr. juist een kolfje naar diens hand. In de voorhoede speelden de Gebr. Buitenweg soms verrassend snel sa men, doch werden geducht in de gaten gehouden. Voorts bleek Van der Meer een goede kracht. Scheidsrechter Pasteleyn leidde den vluggen wedstrijd naar behoor en. De Wedstrijd. Om twee uur stellen de elftallen zich Ala volgt op; Van Rhijn. Rumbrink Swarttouw Tap Jr. Tap Sr. Smelt v. d. Meer, D. Buitenweg, W. Buiten weg, Oosterman, Van Zijl O Oldenburg Sr., Visser, Sint, Blinklioff Sr., Sprokkreeff Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint. Reeds na 1 minuut openen de Storm vogels hun serie snelle aanvallen. Sint geeft een langen center naar Sprok kreeff, die op zijn beurt goed voorzet. Sint schiet hard op doel, maar zijn schot gaat naast. Dit geeft den Storm vogels moed. Ze komen nogmaals terug en Blinkhoff Sr. schiet in het zijnet. De U. V. V.-voorhoede oordeelt het in middels noodig van haar tegenwoor digheid blijk te geven. Met kleine tik ken gaat het op het Stormvogelsdoel af, waar Blinkhoff Jr. en Koster den Buitenwegen c.s. een „Halt! Niet ver der!" toeroepen. Na 10 minuten spelen moet ook Van der Wint er aan te pas komen. Bakker trapt dan resoluut over den, bal, wat voor v. d. Meer een reden is vliegensvlug op 't doel af te gaan. Van der Wint houdt evenwel zijn doel maagdelijk. Oldenburg Sr. schijnt nu den tijd gekomen te achten, Tap Jr. zijn hielen te laten zien. Hij geeft een keu- rigen voorzet, waarna Sint en Visser elkaar onderstboven loopen, waardoor een mooie kans verkeken is. De bal wordt weggewerkt, W. Buitenweg geeft aan Oosterman, wiens ontzettend hard schot v. d. Wint keurig stopt. Onmid dellijk hierna rent Blinkhoff Sr. op zijn bekende manier door de achterhoede heen. Hij komt alleen voor Van Rhijn, maar trapt dan jammerlijk een gat in de lucht. U. V. V. komt thans in de meerder heid en de Stormvogels-verdediging krijgt druk werk. Zij is echter goed op dreef en maakt het den U. V. V.-aanval geducht lastig. Twee zeer harde scho ten van D. Buitenweg stopt v. d. Wint op fraaie wijze, wat hem een luid ap plaus bezorgt. De reeks aanvallen van U. V. V. wordt afgewisseld door snelle uitvallen van Sint c.s. Sprokkreeff voelt zich op zijn nieuwe plaats reeds aardig thuis en geeft een paar goede voorzetten. Zelfs schiet hij eenmaal hard tegen de paal. Een zijner voorzetten beland bij Blink hoff Sr., die Sint in staat stelt een ouderwetsch, hard schot te lossen, dat doel treft. (10). U. V. V. gooit er nog een schepje op en Snoeks c.s. krijgen het werkelijk be nauwd. W. en D. Buitenweg openen op v. d. Wint een snelvuur. Vijf minu ten houdt de kranige doelman stand, doch in de zesde minuut bezwijkt hij voor een hard schot van een der Buiten wegen (11). Beide partijen zijn nu volkomen aan elkaar gewaagd. Ontzettend snel wordt er gespeeld. Een voorzet van Ol denburg trapt Visser naast, wat eerst genoemde op 't idee brengt bij een mooi- en voorzet van Sprokkreeff hetzelfde te doen. Bij een U. V. V.-aanval, lost W. Buitenweg een ver, maar hard schot, dat v. d. Wint over de lat stompt. Na goed aangeven van Struys gaat Visser drie minuten voor de rust op Van Rhijn af. Swarttouw is zoo druk aan het „buitenspel-zetten" en Rumbrink heeft zooveel erg in Blinkhoff Sr., dat Vis ser besluit Van Rhijn alleen te passee- ren. Hetgeen geschiedt (21). Direct hierna is het rusten. Als Stormvogels voor de tweede maal aftrapt, gaat het direct op Van Rhijn af. Sint zoekt het doel eenige meters te ver naar links. Als uitgetrapt is, zig zaggen de gebr. Buienweg ontzettend snel door de verdediging heen. We den ken reeds aan den gelijkmaker, als Kos ter nog juist bijtijds voor D. Buitenweg opduikt en hem den bal ontneemt. Via Blinkhoff Jr. komt nu de bal bij Sprok kreeff, wiens keurige voorzet langs het heele doel gaat zonder aangeraakt te worden. Het spel blijft vlug op en neer gaan. Als Koster een voorzet van v. d. Meer onschadelijk heeft gemaakt, plaatst hij naar Oldenburg Sr. Tap Jr. mist gran dioos en Oldenburg kan ongehinderd fraai voorzetten. Blinkhoff Sr. snelt toe en scoort onhoudbaar (3—1). Langzaam maar zeker komt Storm vogels in de meerderheid. Snoeks geeft een goeden through-pass. Blinkhoff Sr. komt in een zeer moeilijken stand voor Van Rhijn, maar schiet desniettegen staande hard in, zonder succes even wel, daar de U. V. V.'er stopt. Een uitval van v. d. Meer wordt Stormvogels bijna noodlottig. De voor zet komt bij W. Buitenweg, die juist zal schieten, als v. d. Wint hem magni- fique den bal voor de voeten weghaalt. Stormvogels komt nu overweldigend opzetten. Er is geen houden meer aan. De linkerwing begint zich geducht te weren. Na goed werk van Visser schiet Sint tegen de paal en Sprokkreeff kort daarna, evenals Struys en in Van Rhijn's handen. Stormvogels toont zich thans op haar best. Vooral het snelle afgeven valt op. Elke U. V. V.-aanval wordt reeds in de kiem gesmoord en dan gaat het weer op Van Rhijn af. Als Blinkhoff Sr. heel kalm den bal geeft scoort deze nummer vier, nadat. Van Rhijn zijn eerste schot had gestopt. Di rect na den aftrap gaat Visser er van door. Op het juiste moment zet hij voor en nummer vijf schiet Blinkhoff Sr. in het net. U. V. V. is thans nergens meer en de vraag is thans, hoeveel er nog zullen bijkomen. Schoten van Jan en Sprokkreeff suisen langs de paal en Sint schiet tegen de lat. Tenslotte brengt de linkerwing nogmaals op. Vis ser rent Tap en Rumbrink voorbij en zet weer op tijd voor 't doel, waar Blink hoff Sr. klaar staat nummer zes te sco ren (6—1). Deze stand blijkt tenslotte ook den eindstand te zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Hondententoonstelling te Zwolle. Mevr. T. Tismeerde Waard be haalde met haar honden op de Zwol- sche Kampioententoonstelling gehou den op 13 en 14 October j.l., de volgen de prijzen: China Victoria, Prince Charles, teef, le prijs goed open klasse, le prijs goed Nat. Fokkersklasse (spe ciale prijs). Vesting Elita, Blenheim Spaniel, le pr. uitmuntend, open klasse; 2e kampioensprijs, speciale prijs, beste teef. Naar wij vernemen zal vanwege de afdeeling der Vereeniging tot bevorde ring der Vrije gedachte De Dageraad op 20 November een debatvergadering worden gehouden tusschen den heer J. Hoving van Amsterdam, redacteur van het orgaan der Vereeniging en Ds. W. Luikinga, doopsgezind predikant alhier, over het onderwerp „Gods dienst en wetenschap". De sluisbouw. Het maken van steenglooiïngen, be hoorende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier, is opge dragen aan de firma den Breejen v. d. Bout te Nijmegen voor f 24700. Loonactie visscherijbedrijf. Door de firma Groen, die evenals de V. E. M. de gages der opvarenden met a/4 procent der besommingen vermin derd had, is deze maatregel ingetrok ken en worden de ook bij de andere reederijen geldende gages dus weder uitbetaald. Van deze maatregel is door de firma geen bericht gezonden aan de combinatie van vier vakorganisaties. Door deze combinatie is aan de di recte der V. E. M. het volgende schrij ven gezonden: „In aansluiting op ons schrijven van 4 October berichten wij u dat door ons de kwestie welke kwestie wel door uwe directie wil worden weggetheore- tiseerd, maar die desniettemin toch be staat zoowel in bestuurs- als in al- gemeene ledenvergadering ampel is be sproken. De uitspraak der vergaderingen is dat zij de besturen geheel vrij mandaat ge ven om te handelen naar omstandig heden terwijl de leden onvoorwaarde lijk het parool der besturen zullen op volgen. Tevens berichten wij u dat het in on ze bedoeling ligt vanaf 22 October e.k. die maatregelen te treffen, welke wij noodig achten om tot ons doel te gera ken. Inmiddels blijven wij ons bereid ver klaren om door overleg tot overeen stemming te komen." Naar wij vernemen hebben de organi saties besloten om wanneer het tot een conflict mocht komen de staken de zeelieden krachtig te steunen. De combinatie verzond voorts aan de directies van alle reederijen alhier het volgende schrijven. „Het kan Uwe Directie bekend zijn, dat er momenteel een geschil is met de Directie van de V. E. M. en de Arbei dersorganisaties in het Transportbe drijf alhier, al houdt de Directie van de V. E. M. zich, evenals het Bestuur van de Reedersvereeniging, of zij van geen geschil weet. Onze meening is echter, dat een geschil niet kan worden wegge redeneerd met allerhande theoretische beschouwingen. Alhoewel onzerzijds nu alles is gedaan om die kwestie in der minne op te lossen, is zulks afge stuit op den absoluten onwil van de Di rectie van de V. E. M. en het Bestuur van de Reedersvereeniging. Inmiddels is het de V. E. M. die tracht aan het toch al zeer schraal loon der op varenden te tornen. Waar nu de overige reederijen zelfs nog niet hebben gesproken over verla ging de loonen voor de opvarenden, daar mogen wij toch aannemen, dat die Directies een beter inzicht schijnen te hebben in het beheer van hun bedrijf niet alleen maar ook in de sociale noo- den van hunne arbeiders-opvarenden. Wij meenen toch zonder eenigen schroom te mogen concludeer en, dat het loon van de opvarenden, gezien hun langdurigen en moeizamen arbeid in verband met de besommingen der laat ste jaren, het uiterste minimum is. Trots dus, dat bijna alle Directies er anders over schijnen te denken als hun bestuur, schuilt er toch in de opvatting van het Bestuur van de Reedersvereeni ging een niet te onderschatten gevaar. Onze Organisaties hebben zich n.m. altijd op het standpunt gesteld, ook al was er geen contract, wanneer zij meen den dat er in de arbeidsvoorwaarden i wijziging diende te worden ge bracht, zij zich schriftelijk tot de ree derijen hadden te wenden met verzoek, over zulk een aangelegenheid te spre ken. De Reedersvereeniging nu oordeelt daar anders over. Dit College meent n.m. dat, wanneer er geen contract be staat, iedere reederij kan doen wat haar goeddunkt, zonder daarvan zelfs maar kennis te geven. Zulk een daad kunnen wij echter niet anders qualificeeren als het voeren van een directe actie in haar scherpsten vorm. Waar nu de Reedersvereeniging die meening is toegedaan en deze ook in practijk brengt, daar zal het U duide lijk zijn. Tevens hebben wij er rekening mede te houden, dat wij elk oogenblik kunnen verwachten, dat ook andere reederijen het voorbeeld van de V. E. M. gesanctionneerd door het Bestuur der Reedersvereeniging, gaan volgen, ter wijl onzerzijds toch niet altijd gewacht kan worden op het voorbeeld van elke reederij individueel. Het gevolg van een en ander zou kun nen zijn, doordat wij toch alle gevallen niet kunnen separeeren, dat zeer goed willende reederijen de dupe worden van de zeer afkeurenswaardige opvat tingen van het Bestuur derReedersver- eeniging. Nu mochten wij den 13den September een schrijven van de V. E. M. ontvangen, waarin een alinea voorkomt, die de mo gelijkheid openlaat voor een contrac teeren van de arbeidersorganisaties met elke reederij individueel. Waar dus die mogelijkheid voor de V. E. M. bestaat, daar kan zij voor an dere reederijen geen bezwaar zijn, te meer, waar het toch ontegenzeglijk, Uw, zoowel als ons belang is, dat er rust in het bedrijf heerscht. Wanneer U dus bereid gevonden kon worden om met onze Organisaties een overeenkomst aan te gaan op de basis, zooals die den laatsten tijd was en door U nog steeds wordt nagekomen, zou die rust zijn ge garandeerd. Hieraan behoeven volgens onze mee ning geen aantal besprekingen vooraf te gaan met alle daaraan verbonden beslommeringen, (alhoewel wij ons na tuurlijk altijd gaarne bereid verklaren, wanneer U zulks noodig oordeelt, een bespeking met Uwe Directie te hebben). Met een enkele mededeeling echter, dat U bereid is de loopende arbeidsvoor waarden tot b.v. 1 October 1924 te wil len continueeren, kan zeer zeker wor den volstaan, terwijl U dit schrijven als een voorloopige bevestiging onzerzijds WITTE KRUI 8. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de/ wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 11 te Velseroord, Het maken der overdekking van de middontribune op het Stormvogelster rein is opgedragen aan de firma Jan sen en v. d. Plas alhier voor f 877. Vorige week moest op verzoek van eenige caféhouders, n.l. van P. v. d. K. en van Mej. Z. politie-assistentie wor den verleend om lastige bezoekers te verwijderen. Ondanks de groote malai se gaat hetborreltjes drinken maar ge woon voort. Bij de Vrijdag ten overstaan van notaris Dolleman gehouden verkooping werd het woonhuis aan de Jac. van Heemskerkstraat 11 gekocht door den heer G. Berendsen te Blokzijl voor f 3500. Het gebouw, ingericht voor pak huis, schuur en kantoor aan de Haring kade 110 behoorende aan de N.V. Zee- visscherij Mij. Europa, werd gekocht door den heer F. F. Osendarp alhier voor f 375. VELSEROORD. De brievenbesteller H. alhier, zette zijn rijwiel even neer voor den winkel van mej. Van K., aan den Stati onsweg, waarvoor een hoog trottoir ligt. Toen hij weer uit den winkel kwam, was het rijwiel verdwenen! De melkprijs is alhier en ook te Velsen met 2 cent per liter verhoogd en dus op 15 cent gebracht. In de Ncd Herv.Kerk trad Zon dagavond voor de Zendingsvereeniging op de oud-zendeling A. van Dijk uit Heemstede, die mededeelingen deed over den zendingsarbeid onder de Soen- daneezen. Daarna had in de consistorie een navergadering plaats, waarin ver schillende vragen werden gesteld aan den heer Van Dijk, die door dezen wer den beantwoord. Deze avond was belegd ter gelegen* heid van het 5-jarig bestaan der Ver eeniging. Een collecte voor de Zending bracht f 18.87 op. VELSEN. Het ijzerwerk voor de noordelijke ponthaven is Maandagmorgen uit Be verwijk aangevoerd, zoodat het nu ook daar spoedig op zijn plaats zal gelegd worden. Maandagmiddag ging er een plat te wagen beladen met zakken mais door het dorp en daar één der zakken met een wiel in aanraking kwam, was er spoedig een gat ontstaan, waardoor de korrels zich een uitweg baanden. Het gat werd onder het rijden al groo- ter en de stroom evenredig breeder, tot dat de koetsier op zijn Klein-Duimpjes- werk opmerkzaam gemaakt werd. Een der aan den weg wonenden ver schafte hem een heelen zak en de wa gen vertrok verder, maar de kippen en musschen vierden feest. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 13 Oct. 1923: 6 timmerlieden, 1 schilder, 1 metse laar, 1 mach. houtbewerker, 1 manden maker, 1 meubelmaker, 2 zeilmakers, 1 bakker, 3 kantoorbedienden, 8 vis- schers, 9 stokers, 9 machinisten, 8 bankwerkers, 2 electriciens, 1 plaat werker, 1 klinker, 1 ketelmaker, 1 me taaldraaier, 1 aut. lasscher, 1 boorder, 1 schaver, 2 smeden, 127 diversen. Voor do Geref. Zendingsvereeni ging hoopt morgen Donderdag avond in de Geref. Kerk als spreker op te treden Ds. L. Netelenbos, vroeger missionair predikant te Wonosobo. Zondag werd alhier een verpleeg de uit het Prov. Ziekenhuis te Bakkum aangehouden, die daaruit ontvlucht was. De man is door de politie weder teruggebracht,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1