Door de R.K. Harmonie „St. Caecilia" alhier, wordt ter gelegenheid van haar vijf jarig beslaan, in het R.K. Vereenigingsgt- bouw op Wijkeroog een bazar gehouden, en wel op Vrijdag 19 en Zaterdag 20 October 's avonds van 8 tot 11 uur en Zondag 21 October 's avonds van 8 tot 11 en 's middags van 2 tot 5 uur- De bazar zal worden opgeluisterd door muziek en voor drachten, terwijl de entree vrij is. Zaterdagmiddag is door de politie alhier in de Corverslaan een persoon aan gehouden afkomstig uit Heemskerk, wegens het vervoeren van een partij ongedekt ge distilleerd. Gedistilleerd, mand en rijwiel zijn in beslag genomen, terwijl tegen den vervoerder procesverbaal is opgemaakt. IJMUIDEN. De Unie-collecte ten bate van het Chr. onderwijs heeft alhier f 194.30 opge bracht. BURGERLIJKE STAND. VELSEN. O e h u w d C. de Vries en L. Koffeman Bevallen: M. de VriesSchuyt z., M. ButierBoon z., L. VerschoorNoord zij z., A. M. SchipperSchoo z., M. Hoog landBogaard d., M. BeenKramer E. v. d. LindeWijker d., P. Meinema v. d. Mark d., A. OudendijkPost z., G, Hendriksev. d. Mije z. Overleden: Margaretha Slotemaker, 1 week, d. van J. Slotemaker en J. C. G. Otterloo. Maria Weduwer, 3 jaar d. van j. B. Weduwer en J. van Duijn. GEMEENTERAAD. Vergadering van 16 October 1923. Voorzitter -de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mcdcdeclingon van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een proces-verbaal van de op 24 Sep tember 1923 gedane opname der boeken er- kas van den gemeenteontvanger, waaraan het volgende kan worden ont leend: - - de ontvangsten, diensten 1922 en 1923 bedroegen f 7.396.930.81, de uitgaven voor die diensten bedr. f 7.188.214.885 zoodat in kas moest zijn f 208.715.92", welk bedrag aanwezig was, terwijl de boeken tot op den dag der opname ble ken te zijn bijgehouden. Beide voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van J. Deinum, leeraar in de wiskunde aan de nijverheids- avondschool voor ambachtslieden, om een extra toelage uit de gemeentekas te verstrekken voor het geven van meerdere lesuren aan die school. Naar B. en W. om advies. Een adres van C. Oosterhoorn, e.a., melkslijters in de gemeente Velsen, om hunne bedrijven te beschermen tegen concurrentie van buiten de gemeente wonende personen. Voorgesteld wordt, aan adressanten mede te deelen, dat de gemeenteraad niet bevoegd is terzake maatregelen te nemen. Een verzoek van het bestuur van het Sanatoriumfonds van het Nationaal Verbond van gemeente-ambtenaren om toekenning van een subsidie. Als ongezegeld ter zijde gelegd. Een verzoek van het fanfarekorps „Wilhelmina" te IJmuiden om gebruik making van een lokaal van één der openbare scholen te IJmuiden voor het houden van theorie over muziek, zulks in aansluiting aan zijn adres van 21 Februari 1923. Voorgesteld wordt, het medegebruik van een lokaal der openbare school C toe te staan, onder de gewone voor waarden. Medegedeeld wordt. Bij de stukken zijn ter kennisneming voor de leden ter inzage nedergelegd: rapporten van den directeur van open bare werke inzake het snoeien van houtgewas, bet plaatsen van een nood- lokaal aan de Visschershaven en het opruimen van materiaal voor werkver schaffing te Velseroord; voorts een schrijven van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Amsterdam be treffende het verlichten van de toegan gen tot de nieuwe stoompont. Bij burgemeester en wethouders is den 13 October j.l. ingekomen een schrij ven van Gedeputeerde Staten waarbij verzocht wordt in besluiten tot wijzi ging of nieuwe vasstelling van een ver ordening tot heffing van een plaatse lijke belasting don datum van de ver ordening op de invordering te vermel den. Naar aanleiding daarvan stellen zij voor de in de heden te houden vergade ring te behandelen belastingverorde ningen aan te vullen als volgt: a. verordening op de heffing van schoolgeld voor het onderwijs aan den gemeentelijken landbouwwintercursus te Velsen, In te voegen een nieuw artikel 4 lui dende: ^aLi „De invordering geschiedt overeen komstig de verordening op de invor dering vastgesteld den 16 October 1923." Artikel 4 wordt artikel 5. b. verordening op de heffing van een straatbelasting. In te voegen een nieuw artikel 12 lui dende als volgt: „De invordering geschiedt overeen komstig de verordening op de invorde ring, vastgesteld den 22 Augustus 1922." Artikel 12 wordt artikel 13. c. verordening op de heffing van keurloonen van slachtdieren, vleeseh en vleeschwaren. In te voegen een nieuw artikel 4 lui dende als volgt: „De invordering geschiedt overeen komstig de verordening op de invorde ring, vostgesteld den 16 Augustus 1921. Goedgekeurd. Vervolg ingekomen stukken. Een adres van het bestuur der Vel- ser Slagers'vereeniging te Velsen om eenige wijzigingen te brengen in de ver ordeningen op den keuringsdienst van vee en vleeseh en der verordening op de heffing van keurloonen van slacht dieren, vleeseh en vleeschwaren. (Voorgesteld wordt het adres voor zooveel betreft het eerste gedeelte in handen te stellen van burgemeester en wethouders om praeadvies. Het in de tweede plaats gedane ver zoek kan worden behandeld bij punt 9 der agenda. Intusschen zij ongemerkt, dat het voorstel van B. en W., opgeno men in gemeenteblad 110. 160 van 1923 de strekking heeft om hieraan tege moet te komen). Als voren namens de commissie voor arbeidersontwikkeling te IJmuiden om gebruik te maken van een lokaal van school A voor het houden van een cur sus ter bevordering van de algemeene ontwikkeling der arbeiders. (Naar B. en W. om prae-advies). Een schrijven van den gemeentelijken woningraad om medewerking te ver- Ie enen- tot den bouw van 500 arbeiders woningen (naar B. en W. om prae-ad- vies.) Een schrijven van het lid van den ge meenteraad, den heer K. IJ. Tusenius van den volgenden inhoud; „Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, verzoekt U in de eerstvolgende raadszitting de volgende vragen in be spreking te mogen brengen. Ie. Behoort het crediet van f 100.— toestaan aan de Commissie van Gas en Water voor het maken van een stu diereis naar Amsterdam niet in open bare zitting te worden gevoteerd? 2e. Wat waren de motieven van burgemeester en wethouders om deze credietaanvrage niet in het openbaar te willen bespreken? 3e. Zal uit dit crediet ook aan Ge meenteraadsleden verzuim worden ver goed? 4e. Is het de bedoeling dat in den toekomst ook andere commissies voor Gemeenterekening congressen en ten toonstellingen bezoeken? 5e. Is het dan niet wenschelijk hier voor tarieven vast te stellen?" (Voorgesteld wordt de interpellatie toe te staan en deze te houden aan het einde der agenda.) De heer Dalmeijer dringt inzake het adres van den gemeentelijken woning raad voor het houwen van 500 wonin gen op spoed aan met het uitbrengen van prae-advies. De heer Dunnebier zegt dat B. en W. reeds in onderhandeling zijn getreden met het bestuur. De heer Bcelse vraagt het adres der Commissie voor arbeidsóntwikkeling in handen van B. en W. ter afdoening te stellen. De heer Tusenius waagt daarover stemming. Het voorstel-Roelse wordt aangenomen. Tegen de heeren Nijssen en Langend ijk. De heer Dalmeijer vraagt of de ver goeding voor vuur en licht bij gebruik van gemeente-lokalen wel steeds be taald wordt. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier over juist gesproken hebben en last ge geven daarvoor nota's uit te schrijven. De heer v. d. Steen zegt gehoord te hebben dat de post voor het maken van een gebouwtje voor de losse arbeiders aan de Visschershaven reeds van de Waterstaatsbegrooting is afgevoerd. Spr. vraagt of B. en W. er nu niets aan kunnen doen dat zulk een gebouwtje er spoedig komt, is dit niet het geval, dan geeft dit voor dezen winter niets meer. Spr. vraagt of het waar is, dat dit komt door concurrentie van ande ren, n.l. van de Vereeniging Koffiewa- gen. De heer Dunnebier zegt de houding van den directeur der Visschershaven heelemaal niet vreemd te vinden. Als het Rijk de gelden niet wil beschikbaar stellen, is de directeur bereid direct met particulieren in onderhandeling te tre den. Daarbij is van de Vereen. Koffiewa- gen geen verkeerd optreden te wach ten. Bij het voorstel tot vaststelling van straatnamen vraagt de heer Schuiten maker bij nieuwe straten te IJmuiden- Velseroord te denken aan Frans Naere- bout. Aan de straat in het bouwblok der Coöp. Bouwvereen. Wijkeroog wordt den naam gegeven van Watervliet- straat; aan die in het bouwblok aan den Hagelingerweg te Santpoort Hageveld- straat. De voorgestelde namen zijn ont leend aan oudtijds, o.g. ter plaatse waar thans de straten zijn gelegd, be staan hebbende buitenplaatsen. Bij het voorstel tot verleening van een crediet van f 3250 voor de verbreeding van den spoorwegovergang in den Zee weg te Driehuis zegt de heer Schilling het onbillijk te vinden dat de gemeente dit betalen moet. Spr. vraagt of de di rectie der Ned. Spoorwegen dit niet moet opknappen. De heer Vermeulen wil zulke voor stellen eerst in de Financiëele Commis sie behandeld zien. De lieer Sluiters vindt het bedrag veel te hoog, spr. gelooft dat door ver plaatsing van een der boomen en ver legging van den weg over een klein ge deelte met een bedrag van f 300 kan worden volstaan. De heer Bosman wijst er op dat er nog een andere overweg komt vlak bij deze. Maar een grondige verbetering acht spr. wel noodig. De heer Dunnebier verdedigt het voorstel van B. en W. -Spr. verwacht er weinig van als we met de Ned. Spoor wegen moeten wagen over de genoem de oplossingen. Waar het daar een druk verkeer is en verbetering noodzakelijk bepleit spr. aanneming van het voor stel. Het voorstel wordt aangenomen. Te gen de heer Sluiters. Het voorstel tot verkoop van de zie kenbarak met woning aan den IJmui- derstraatweg te Velseroord wordt goed gekeurd. De heer D. A. Kraak aldaar heeft zich bereid verklaard de opstallen voor slooping te koopen voor f 125. Bij het voorstel tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invor dering van schoolgeld voor het onder wijs aan den gemeentelijken landbouw wintercursus te Velsen zegt de heer Vermeulen ook de kwestie der school gelden in de Fin. Commissie te willen bespreken. De heer Landeweert meent dat het schoolgeld zoo moet zijn, dat leerlingen worden aangetrokken en niet afge schrikt. De heer Tusenius heeft vernomen dat te Haarlemmermeer hooger schoolgeld wordt betaald. Waarom het Rijk op meer kosten gejaagd, vraagt spr. Het voorstel wordt goedgekeurd. Bij het voorstel inzake het geschil met K. L. G. Mollenvanger te IJmuiden over de betaling van een bedrag voor het drukken der kohieren van den hoofdelijken omslag, dienst 19201921, zegt de heer Schilling dat het rapport der Commissie niet heelemaal juist was. Spr. zegt dat er b.v. meer exem plaren gedrukt waren dan opgegeven was. De commissie heeft blijkbaar de kool en de geit willen sparen en ge meend den patroons, den drukker en B. en W. voor een deel gelijk te moeten geven. De Voorzitter meent dat de raad zich heeft te houden aan het advies der commissie. De heer Vermeulen zegt dat dit niet geldt voor die leden, die geen arbitrage commissie hebben gewild. Spr. zegt dat de heer Mollevanger een tarief heeft ge bruikt, dat voor dat werk niet gold. De heer Bosman vraagt wat er ge beurt, als de raad besluit niets te ge ven. De heer Schilling: Dan komt er een proces. De heer Schuitenmaker zou het im moreel vinden als de raad van het ad vies der commissie ging afwijken. De heer Dunnebier merkt op dat de commissie geen arbitrage-commissie was. Net als de heer Schilling zei wilde zij de kool en de geit sparen en gaf zij ieder wat. Het voorstel van B. en W., om naar het advies der commissie een bedrag van f 614.92 aan K. L. G. Mollevanger uit te betalen, wordt met 174 stem men aangenomen. Tegen de heeren Dunnebier, Vermeulen, Tusenius en ten Broeke. Inzake het prae-advies op het adre9 van K. L. G. Mollevanger, om het raads besluit, waarbij besloten werd het ge meentedrukwerk alleen aan georgani seerde drukkers op te dragen, in te trekken, zegt de heer Schilling deze zaak te willen bespreken afgezien van het vorig adres en van den persoon. Spr. vraagt dat deze bepaling wel beteekenis heeft gehad, want hij heeft gehoord dat ook niet-aangesloten patroons inschre ven. Waar dit zoo is, heeft de bepaling geen waarde en sprekers meening is dat ze gerust geschrapt kan worden. De heer Vermeulen vraagt waar we heen gaan. Als de heer Mollevanger aangesloten is, moeten we gaan bij ge- organiseerden, als deze bedankt heeft, moet de bepaling weer geschrapt. De heer Schilling protesteert herhaal delijk: 't Gaat niet om een persoon. De heer Visser zegt dat de meerder heid zijner fractie is voor het handha ven van deze bepaling, waarbij de ar beiders toch 't veiligst zijn. Tal van leden voeren nog het woord, de heeren Dalmeijer, Tusenius enz. voor intrekking, de heeren Groeneveld v. d. Steen, Maas en Wardenaar voor handhaving. De heer Tusenius zei o.a. dat hij de strakke organisatie van patroons en ar beiders de gezellen net zoo gemeen ble ken als de eersten. De heer Schilling: Dus de patroons zijn gemeen. De heer Roelse vraagt bij handhaving der bepaling vast te stellen wrelke pa troons-organisaties voor de inschrij ving in aanmerking komen. De Voorzitter zegt toe dat B. en W. met een voorstel zullen komen. Het voorstel om afwijzend op het ver zoek te beschikken wordt met 147 aangenomen. Tegen de heeren Dunne bier, Vermeulen, Schilling, Tusenius, Schuitenmaker, Sluiters en Dalmeijer. In behandeling komt het voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van eene straatbelasting. De heer Slui ters vindt deze wijziging onbillijk. De bewoners van Rijkswegen hebben min der geneugten dan de bewoners aan an dere wegen; vaak zitten zij in modder en stof enz. De heer Schilling zou deze straatbe lasting 't liefst opheffen. Maar nu ze er eenmaal is, gaat het moeilijk, omdat spr. vreest dat de huurders de verhoog de huur dan moeten blijven betalen en dus de huisbazen er mede gaan strijken Weder voert een aantal leden het woord, waarvan het eene deel het bil lijk vindt dat de bewoners van de Rijks wegen meebetaalt, terwijl het andere deel dit onbillijk acht. De heer Vermeulen acht het billijk dat de bewoners van Rijkswegen de helft betalen. De heer Bosman stolt voor deze zaak nog aan te houden. Dit wordt verwor pen met alleen de stem van den voor steller voor. Een voorstel van den heer Wardenaar om den bewoners van Rijkswegen de helft van den aanslag te doen betalen, wordt verworpen met 138 stemmen. Vóór stemden de heer Nijssen, Dunne bier, Vermeulen, Langendijk, Warde naar, v. d. Steen, ten Broeke en Zwanen burg. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 12—9 stemmen. Tegen de heeren Roelse, Schaar, Landeweert, Schilling, Tusenius, Sluiters, Dalmeijer, Bosman en Visser. De heer Sluiters vraagt nu ook de Rijkswegen onder handen te nemen en de riolen na te zien. Goedgekeurd wordt de vaststelling- opnieuw der verordening op de heffing van keurloonen van slachtdieren, vleeseh en vleeschwaren. Van den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Velsen is een schrijven ingekomen dat het verkeer op het kantoor aldaar des Zondagsmid dags tusschen 1 en 2 uur zeer gering is. De directeur vraagt daarom het gevoe len van den raad over de sluiting van het kantoor op dat uur. Verschillende leden wijzen er op dat men steeds naar IJmuiden kan gaan om te telegrafeeren, andere leden wen- schen dat eene uur te behouden. Met 15—5 stemmen heslist de raad tot sluiting te adviseeren. Tegen de hee ren Roelse, Landeweert, Schuitenma ker, Bosman en Visser. De heer Tuse nius verwijderde zich. In behandeling komen dan de vra gen van den heer Tusenius. Het ant woord van B. en W. daarop luidt als volgt: ad. 1. Burgemeester en wethouders merken op, dat een crediet als in de vraag bedoeld, niet noodig is. De kos ten van de reis en de vergoeding van eventuëel verzuim worden bestreden uit den post „onkosten" onder volg nummer 19 der begrooting van het gas bedrijf dienst 1923. Alleen was uit te maken of het be lang der gemeente medebracht, de leden der commissie voor gas en water in de gelegenheid te stellen, de lezingen bij te wonen, welke ter gelegenheid van de tentoonstelling op gasgebied, den 18den dezer te Amsterdam zullen worden ge houden. Hierover werd het gevoelen van den raad ingewonnen in besloten vergade ring. Wenscht één der leden daarom trent in openbare vergadering zijn standpunt uiteen te zetten, dan staat hem dit vrij. Het is echter een goede ge woonte, dat de raad in publieke zitting zich houdt aan hetgeen in comité-ge neraal is uitgemaakt. axi. 2 en 3. Het antwoord op <je vragen is neergelegd in de beantwoo, ding van vraag 1. Van onwil om deze zaak in het t), bliek te behandelen is geen sprake weest. ad. 4. De genomen beslissing slj niet in zich, dat in de toekomst ook ar dere commissiën voor gemeentereet ning congressen en tentoonstelling,? bezoeken. Dit heeft de raad telkenmale te beslissen en zulks is natuurlijk X hankelijk van de belangrijkheid van een en ander. ad. 5. Wat betreft de vraag of h D niet wenschelijk is hiervoor tarieve l vast te stellen, kunnen burgemeesw en wethouders het volgende antwoo den: Strikt noodzakelijk komt hun dit njdg voor wenschelijk is het misschien Het is de laatste jaren slechts eenmaj voorgekomen, dat door een RaadslR en een ambtenaar een reis naar Haag is gemaakt, waarvoor door dit ambtenaar mede namens het Raadsli een rekening is ingediend in Juli 19} j ten bedrage van f 40.—, gespecificeer als volgt: 2 X f 7.80 f 15.60 r 2 diners a f 6 f \z.~. 2 lunchons f 4.50 f 9._ 3X2 consumpties f2.— tramonkosten f 1.40 Totaal 4 40— Burgemeester en wethouders hebb^ op deze declaratie aanmerking gr! maakt, omdat zij meenden, dat op de? wijze van een dienstreis een pleizie reis werd gemaakt. Tevens hebben de aandacht der commissie voor de 3 nanciën op deze zaak gevestigd, daarvan mededeeling gedaan aan der ambtenaar en het betrokken Raadsli( De ambtenaar, die in het college ve klaarde, dat hem door het Raadslid \v: gevraagd, ook voor dezen te wille! declareeren, heeft zijne aanspraken ver minderd; het Raadslid heeft toen ga, schreven, dat er „van het indienen val' een rekening zijnerzijds nooit kwestl is geweest" en dat hij de reis- en vei blijf kosten zelf betaalde. Het betrokken raadslid is de heer Til seniusde betrokken ambtenaar, d' heer Fischer. De heer Tusenius zegt op de persooi) lijke aantijging maar niet te zullen ij gaan, hoewel spr. wil opmerken dat opmerkingen onjuist zijn. De Voorzitter: U was op den goede weg, u zoudt er niet op ingaan. Wat nu zegt, kan andere gevolgen hebbel 't zij voor u of voor den betrokken ami tenaar. "IVfT De heer Tusenius vraagt wat dit mee te maken heeft. De Voorzitter: U stelt de leden de gascommissie in een verkeerd daglicli U wilt die leden voortaan voor reize limitteeren en daar is geen reden voo want slechts eenmaal is er misbrui van gemaakt. De heer Schilling vindt èn de intei pellatie èn het antwoord zeer onaai genaam. Het laatste gedeelte trof sp; zeer onaangenaam en spr. vindt dat dl niet te pas komt, daar dit de onderliagi verhouding niet verbetert. Anderzijd was spr. door de interpellatie onaangi naam getroffen, want het is alsof d raadsleden van zoo'n reisje een lolletj maken. Daarom vond spr. de vragc buitengewoon klein. De heer Tusenius verdedigt nogmaa zijn interpellatie. Hij bedoelde niet 1 den raadsleden onaangenaam mede zijn. De Voorzitter: Was het dan noodi da.t n dit op zulk een ostentatieve wijl deed? U zond uw vragen aan de pei zoodat het publiek al sprak van Zaai damsche reisjes. De heer Tusenius betreurt dat Voorzitter er weer een persoonlij] zaak van maakt. Spr. bedoelde met zi vragen dat er een vaste limiet voor ve zuim zou gevonden worden. V001 wijst spr. er op dat hij met een hoof ambtenaar naar den Haag is gegaan dat deze de kosten betaalde. Dc Voorzitter: Wie boter op het hoo heeft, moet niet in de zon gaan staa De heer Vermeulen acht de vrag( zooals ze gesteld zijn, ook verkeei Maar in besloten zitting heeft spr. 1 gen gestemd en hij waarschuwt 11 ernstig om dezen weg niet op te gas Wij hebben als raadsleden een rui presentiegeld en door avondvergac ringen geen verzuim, als er zich d eens iets voordoet, kunnen we de kost wel zelf betalen. De heer Schuitenmaker ondersteu dit, spr. vindt dat het voorstel wel i< had van een klein Zaandammertje. Als de heer Sluiters zegt dat de za eigenlijk in de commissie voor gas water klaargemaakt was, maken heeren Wardenaar en Bosman zich z< boos en roepen dat de heer Sluiters e geheel valsche voorstelling van de za geeft. De heer Sluiters: Dan ben ik verkes ingelicht en wil ik mijn woorden gas ne terugnemen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2