1 Umuider Gouran Een hoedpet of heerenmodes Bruijnzeels' Hat Company Zilerdag 20 October 1923. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A,8, IJMUIDEN. NED. HERV. KERK, 10 uurDs. Erdman. 5 uur: Ds. van Oosfrom Soede. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Frot. Bond. 7.30 uurDs. Wempe, van Amsterdam GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Preeklezen. 5 uur: idem. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uurVerblijdingssamenkomst. 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leider der bijeenkomsten: Kapitein van Eeken van Amsterdam. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Kroese, H. Avondmaal. 5 uur: Dezelfde. GEREF. KERK. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN, NED. HERV. KERK. 10 uur Ds. B. Baljon van Halfweg, H. Avondmaal. WIJKEROOG, GEREF. KERK. 10 uurDs. Boerkoel, Voorbereiding H. Avondmaal 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. Lokaal BETHEL. 10 uurGodsdienstoefening, Voorbereiding H. Avondmaal. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede, te IJ muiden. 6.30 uurDs. J. J. Stam, te Amsterdam Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 15 Oct. 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Herman Schoone van beroep Caféhouder, wonende te Velsen om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank wderen dan sterken drank in de navolgende localiteitde benedenzaal van het perceel, plaatselijk gemerkt L 76 en gelegen aan den Wijkerstraatweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 16 October 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Ingekomen personen Velsen. P J. Simons J. Loosman 0. Steutel J. K. G. Dhout H. Blok J. Tijsze C. D. Oudshoorn L. Vermeulen M. Sligtenhorst J. v. d. Berg J. Bos H. A. C. Hom 0. Sieben C. J. Borsboom W. J. Schunhart Aantal m v C Middenhavenstr. 2 1 1 C Bloemstr. 120 1—1 E Stationsweg 75 11 H Kerkweg 3 3—2 H Biezenweg 98 11 G Rijksstraatweg la 24 E Velserduiner- buurtweg 19 21 C Kon. Wilhelmina- kade 29rd. 1—2 H Hagelingerw. 205 11 F Schulpweg 145 1—1 E Velserduiner- buurtweg 23 5—3 D Zeeweg 98 12 C Bik- en A. kade 14 13 C Helmstr. 1 3—2 H Zeeweg 216 11 RAADSOVERZICHT. Zitting Dinsdag 16 October 1923. Behalve de interpellatie van den heer Tusenius heeft deze raadszitting wei nig stof tot overzicht gegeven en ver- keeren we ongeveer in het geval van vele raadsleden die in deze zitting wei nig gelegenheid hadden „iets te zeg gen" en toch veel gepraat hebben, om dat zij meenden dat zij „iets" zeggen moesten. Daarvan is dan ook een on dankbaar gebruik gemaakt en hebben we de lankmoedigheid van den Voor zitter bewonderd, die met name den heer Visser toestond een philippica te houden over het brutale feit, dat boek drukkerspatroons zich durfden ver- lenigen in andere organisaties, dan dewelke de sympathie wegdragen van de georganiseerde arbeiders i.e. de so ciaal-democratische arbeiders in het typografenvak. Ook anderzijds werd over dit punt breedvoerig gesproken, doch in welken toonaard ook gezon gen, het motief kwam steeds terug, dat bij de eenvoudige organisatie van pa troons en die der typografen neerge legd in een tarieven- en loonsover- eenkomst, rijk, provincie, gemeente en particulieren buitengewoon duur drukwerk hebben gehad, waarvan in die enkelvoudige vorm van organisa tie patroons en gezellen niet weinig den riem hebben gesneden. Als de kok met de keukenmeid kijft dan weet je waar je centen gebleven zijn. Zoo gaat het ook hier nu de kunppel in het ge organiseerde boekdrukkersbedrijf is geworpen en de duidelijk aan het licht getreden verdeeldheid in het Soc. dem. kamp van onze gemeenteraadsleden over werkgunning aan al of niet ge organiseerde patroons, werpt wel een schril licht op deze materie. In dit op zicht zijn we den heer Visser wel eenige dank schuldig, dat hij, zij het dan ook in een buiten de orde gaande oratie eenig licht heeft geworpen op de gestie van het georganiseerd druk- kershedrijf van eenigen tijd geleden. Hoe eenzijdig deze aan den weg timmerende politiekers een algemee- nen toestand zien, moge echter blijken uit hetgeen de Visser er uit flapte: „Wij hebben liever, dat het den pa troonsbond slecht, dan goed gaat". Misschien als de heer Visser het door zijn politieke relaties eens tot patroon gaat brengen, dat wij elkander nog wel eens nader zullen spreken. De sophistische beschouwingen van de heeren Schilling en Dalmeijer, die meenden, dat het raadsbesluit waarbij drukwerk alleen aan georga niseerde patroons moest worden opge dragen nota bene een raadsbesluit dat zij zelf hebben doorgedreven tegen het advies van B. en W. thans wel kon worden ingetrokken het daar toe strekkende verzoek ging nota bene uit van den sociaal-democratische boekdrukker Mollevanger, die destijds het tegenovergestelde verzoek indien de moest wel den schijn naar bui ten geven, dat beide heeren in dit geval den persoon niet van de zaak wisten te scheiden. De heer Schilling beweerde wel van niet en dan hebben we geen motief om zijn beweering in twijfel te trekken, integendeel, doch het ware beter geweest, als in dit geval de soci aal-democratische raadsleden niet als doodbidders bij hun eigen geesteskind waren opgetreden. Na de „zeer interessante beschou wingen" wij citeeren hier woorde lijk den Voorzitter over deze boek drukkers-affaire een geanimeerd de bat over de straatbelasting. Ook hier moesten enkele raadsleden den schijn vermijden een oratio pro domo te houden, aangezien zij belang hadden bij het raadsbesluit. B. en W. wilden ook de bewoners van de rijks straatwegen de zegeningen van de straatbelasting deelachtig doen wor den, tegen welk voorstel minstens evenveel deugdelijke redenen voor als tegen zijn aan te voeren en waarover spitsvondige debatten zouden zijn te houden. Het voorstel van B. en W. werd met 12 tegen 9 stemmen aange nomen. De bewoners aan de rijks straatwegen krijgen de zegening. Bij de besprekingen hierover werd ons een papier ter inzage verstrekt, waaromtrent wij onze lezers iets wil len mededeelen. Het was een belas tingaanslag in optima forma. Een groot vel papier aan heide zijden be drukt met de noodige voorschriften, waarop de aanslag betaald moest worden en de noodige penatenties bij ingebreke blijven daarvan. Onder aan dit gewichtig document was een ge perforeerd stuk gehecht voorstellende een driedeelige postcheque om de be taling te vergemakkelijken. Een stuk drukwerk, berekend naar de tarieven van de bovengenoemde onvolprezen boekdrukkers patroonsbond la sau ce de soc. democratie van minstens 1 dubbeltje, bij de 5 pond 9 cents. Deze belastingaanslag bedroeg 1 cent, zegge, leze en schrijve één cent. Om tot een minimumbetaling van 25 cents te komen had men den zuiveren aanslag met vierentwintighonderd procent verhoogd. O, Sancta Bureau- cratio, wij loven U. Wat nu de zaak Tusenius contra den Voorzitter of B. en W. betreft mogen wij verwijzen naar het te dien opzich te uitvoerige raadsverslag in ons Woensdagnummer. Wij willen er hier alleen dit van zeggen. In de plaats van den heer Tusenius hadden wij nimmer terugbetaald, wat een ambte naar, onder wiens leiding deze reis stond, voor ons had uitgegeven en zou den wij in de positie van den heer Tu senius de gemeente een déclaratie ge zonden van f 25.als vacatie voor een volle dag verzuim. Wij hebben den in druk, dat hier een heibeltje is gemaakt tegen den heer Tusenius, waarbij deze met zijn inderdaad tot onjuiste opvat tingen aanleiding kunnende geven in terpellatie zij kwam immers van den beer Tusenius de noodige voor zichtigheid niet heeft betracht. Het geval Fischer contra de gemeente heeft met deze zaak o.i. niets te maken en treft den heer Tusenius niet den minsten blaam. C. J. INGEZONDEN MEDEDEELING. zijn artikelen van vertrouwen. Uw beste adres hiervoor is Prins Hendrikstraat 105. Wij brengen opditgebiedsteedshetnieuwste SPORT. VOETBAL. Overzicht. De 61 overwinning van Stormvo gels op U. V. V. heeft zeer terecht heel wat beroering in ons voetbalwe reldje gewekt. Uitdrukkingen als: „Stormvogels ongenaakbaar", „Zijn de Stormvogels onoverwinnelijk?" en dergelijke treffen wij in de meeste sportrubrieken aan. 't Is om het veel door den Stormvogels-voorzitter gebe zigde woord ook eens te gebruiken „inderdaad" een schitterende presta tie van onze plaatselijke voetbalver- eeniging geweest. Het is onze oprechte meening, dat, blijven de Stormvogels in dezen vorm spelen, ze zeker een goeden gooi naar het afdeelingskampioon- schap zullen doen. Niets anders dan aangenaam kan het ook zijn, dat Stormvogels" spel zoo geprezen wordt. Niet om zijn fijnheid, we weten allen, dat daar nog wel iets aan ontbreekt, al heeft de wed strijd tegen U. V. V. doen zien, dat ook in dit opzicht vooruitgang valt te be speuren maar wel, omdat het wars is van alle ruwheid. De Sportkroniek, het sportblad, dat evenals het vorige seizoen, een actie tegen ruw spel op touw zet, stelt Stormvogels zelfs als voorbeeld. Het blad schrijft: „Wanneer er, ook ver buiten IJmui- den, bewondering bestaat voor het fraaie begin der Stormvogels in de hoogste klasse, dan is er nu ook reden om er eens op te wijzen, dat deze club van De Nobel of Witte Jan c.s. dit re sultaat niet heeft bereikt op 'n wijze, zooals veelal tegenwoordig Zondag aan Zondag in N. V. B.-wedstrijden of bij de Erkende Bonden getracht wordt over winningen te boeken, waarbij het spel bijzaak is, de regels genegeerd worden, en het geheele aanzien van het voet balspel naar beneden wordt gehaald. Juist daarom is ons spel zóó mooi, om dat voorzien is, dat niet de pooteling 'n overheerschende rol, hij 'n goed gelei den wedstrijd, kan vervullen, maar wél kennis van het spel, taktiek, vlugheid, lenigheid en schotvaardigheid de hoofdfactoren moeten zijn, zoodat het inderdaad beoefend kan worden door alle gezonde jonge mannen, zonder dat zij tot een of andere knok-ploeg behoe ven te behooren. Treffend is daarom juist Stormvo gels' voorbeeld, omdat deze club inder daad zich ook naar boven had kunnen werken langs den ongeoorloofde:! poo tigen weg, beschikkende over voldoen de kerels, die ook op dit gebied hun mannetjes zouden kunnen staan. Zij hebben het niet gewild, omdat zij voet bal dit woord zegt alles wensch ten te spelen. En al zal er ook wel aan deze ploeg technisch nog het noodige ontbreken, zij is het levend bewijs, dat elke ruwheid of gemeenheid in ons spel niet noodig is, om naar boven te komen." Stormvogels, maakt, dat men zulks van u kan blijven zeggen! Morgen brengt „Stormvogels" een bezoek aan Quick. Het succes, dat de Hagenaars tot dusver geboekt hebben, is niet bepaald groot te noemen. Aan de verdediging kan dit bezwaarlijk ge weten worden. Deze toch is werkelijk goed te noemen, wat het aantal tegen- punten (5) in 4 wedstrijden voldoende bewijst. De Stormvogels-voorhoede zal het dan ook moeite genoeg kosten de verdediging met den ex-V.U.C.'er Bon tje, Bosschart, Meyer en Brederode aan het hoofd te passeeren. Slechts hetzelf de snelle, open en tevens onbaatzuch tige spel zal tot succes lelden. De verdediging der Vogels zal het niet zoo zwaar te verantwoorden krij gen als tegen Sparta en U. V. V., het geen natuurlijk geen reden is de zaken te kalm op te vatten. De gevaarlijke man in de Quick-voorhoede is de links buiten Vermeer, bijgenaamd het „loco motiefje". Verstaan Struys en Blink- hoff Jr. elkaar echter zooals tegen Sparta en U. V. V., dan zal ook Vermeer het kwaad (lees: den bal) niet in den wereld (lees: den goal) schoppen. Zoo dat tenslotte onze meening is, dat de Stormvogels een overwinning zij het dan ook geen 61 behalen op de Haantjes. Stormvogels komt in dezelfde op stelling uit als tegen U. V. V., dus met: Van der Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Oldenburg Sr. Na haar krachtige overwinning op Watergraafsmeer, geniet V. S. V. een welverdiende rust. Het Stormvogels-reserveteam speelt op het Stormveld tegen L. F. C. uit Lei den. Dit belooft een aardige wedstrijd te worden en voor velen een goede ge legenheid eens met het spel der reser ves kennis te maken. Wat de overige wedstrijden betreft, verwijzen we naar onderstaande prog nostics: A. S. C.Haarlem O. D. S.Excelsior U. V. V.Blauw-Wit Sparta—H. B. S. Haarlem Excelsior gelijk, gelijk. WatergraafsmeerV. S. V. Ongeveer half drie laat de Scheids rechter Wesendorp beginnen. Direct laat het zich aanzien dat onze man nen een zwaren wedstrijd wacht, want al heel spoedig begint er een glijpartij. De eerste aanval is dan ook voor de V.S.V.-ers, die behoorlijk wordt afge slagen door de W.Gr.-backs, wie het al dadelijk aan te zien is, dat zij vaster staan op zulk een vet terrein. Eens klaps brengt oude Kees den bal op, welke Ililleeamp verder brengt, doch door W.Gr. uit wordt gewerkt. Ilille eamp werpt naar de vrijstaande Bug- gie en in een ondeelbaar oogenblik is met een onhoudbaar schot W.Gr.-doel doorboord. Het spel is dan 11 minuten aan den gang. In het V.S.V.-kamp juichen! De pret is van korten duur. Nog geen 5 mminuten later of uit een sci'image is een tegenpunt geboren. De Supporters-vereeniging W. G. M is losgebarsten. Luide aanmoedigingen van de zijde der V.S.V.-ers om Zwa nenburg en consorten, aan te vuren. Weer gaat dan ook de voorlinie van V.S.V., gesteund door de half, naar vo ren en weer is 't Buggie, die met een onhoudbaar schot de roodhemden de leiding geeft. Het spel wordt forscher, waardoor de valpartijen erger worden in de bagger. De Scheidsrechter heeft dan ook de teugels strak in handen. Het spel gaat dan gelijk op met V.S.V. iets in de meerderheid. Opeens een doorbraak, welke corner wordt ge werkt. Deze goedgenomen hoekschop bezorgt W.Gr.M. haar 2e punt. Weer wordt er hard gevochten en het bleef dan ook niet lang uit of weer was het Woud, die met een oude kanjer z'n mannen de leiding gaf. Zoodat de rust inging met 32 voor de gasten. Na de hervatting waren de onzen er beter in. Zwanenburg werd extra bewaakt, doch weet er toch met Zwarte Bram van door te gaan, vardoor Woud op een unfaire wijze word genomen, wat de Scheidsrechter niet is ontgaan. Deze strafschop door Zwanenburg genomen wordt keihard ingezet. Daarna maakt weer uit een scrimage voor het V.S.V.- doel, W.gr.m. een punt. De W.gr.m.-su- porters Ver. brult en galmt om nog een puntje, maar de onzen schijnen meer aus-dauer te hebben, want de aanval len zijn niet van de lucht af. Toen dan ook een goed opgezette aanval werd ondernomen en nu eens over links werd gespeeld, was het Hillecamp, die op sublieme wijze het pleit beslechtte. Hierna kwam het einde. Het was een zware wedstrijd, waarbij door allen hard gewerkt is geworden, in het hij zonder ook door den scheidsrechter. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. „De Kribbebijter". Wij treffen in het Dagblad van Noordbrabant de volgende recensie aan over de opvoering van bovenge noemd stuk door de Tooneelvereeni- ging Varia te Breda, hetwelk wij hier laten volgen: Gisteravond werd in Concordia de nationalen Tooneelwedstrijd; uitge schreven door de onderofficiersver- eeniging „Kameraadschap is ons doel (K.I.O.D.) ter gelegenheid van haar veertig jarig bestaan, geopend met de opvoering van het blijspel in drie be drijven „De Kribbebijter" door de too- neelvereeniging „Varia" uit IJmuiden. Voor de voorstelling een aanvang nam hield de voorzitter van K.I.O.D. de heer H. A. Boovers een korte toespraak, waarin hij hulde en dank bracht aan allen die in de voorbije veertig jaren hun moreelen, zoowel als financieelen steun aan de vereeniging gaven. Ook deed spreker voorlezing van een tele gram van hulde door hot bestuur aan de Koningin verzonden, waarop be reids een antwoord telegram van H.M. mocht worden ontvangen. Hierna nam de opvoering van bo vengenoemd blijspel een aanvang. Hoewel wij onze verwachtingen ta melijk hoog hadden gespannen, gezien de uitgelezen vercenigingen, welke aan dezen wedstrijd deelnemen, toch werden zij dezen avond overtroffen. Het spel dezer dilettanten was in alle opzichten af en ook de keuze van het stuk was 'n zeer voordeelige. De typeeringen, één enkele uitzon dering daargelaten waren uitstekend getroffen terwijl het décor; vooral van het tweede en derde bedrijf een aange- namen indruk maakte. De opening van dit concours is dan ook een succes geworden en houdt groote verwachtingen in voor den ver deren loop van den wedstrijd. Gevonden voorwerpen: Een zilverbon, een kapje, een alpac- ca beursje met inhoud, een werkjas, o(,T!_ zeildoeken taschje met brood, een klein zwart poesje, een bruin lederen portemonnaie met inhoud, een jonge haan, een sjaal, een huissleutel, een gummi regenjas, een gebrand-zilveren manchetknoop, een regenmantel-cein tuur. Maandagavond zal in 't Gebouw voor Chr. Belangen een samenkomst worden gehouden in 't belang van al leenstaande volwassen blinden, waar voor hoopt te spreken Mevr. Diepen horst van Amsterdam. Ds. Erdman zal een inleidend woord spreken, Ds. Jansen een slotwoord. Mej. van Nie uit Zeist zal eenige liederen zingen, begeleid door don heer Falk Jr. Dinsdag meldde zich op het poli tiebureau de minderjarige P. A., die naar hier gekomen was om werk te zoeken. Door de politie is hij op trans port gesteld naar zijn woonplaats Baam. De vrachtrijder W. deed aangifte dat hij op den Rijksstraatweg een aan rijding had gehad met een andere vrachtauto, waardoor het voorgedeel te van den auto vernield werd. Do po litie stelt een onderzoek in. VELSEROORD. De afdeeling van den Jong. Geh. Onth. Bond houdt op Zondag 28 dezer een propaganda-avond in de Concert zaal Tivoli. Als spreker zal optreden de heer Adr. Lindhout van IJmuiden, gewestelijk secretaris voor Noord-Hol land, met het onderwerp „Jeugdopvoe- ding en alcoholisme". Tooneel, muziek en zang zullen den avond afwisselen. VELSEN. Winterlezingen. Alhier zullen de volgende winterle zingen worden gehouden: 12 Novem ber Dr. A. H. de Hartog van Amster dam „De Christus"; 13 December de heer W. C. v. d. Volkere van Amster dam; „Demonstratieproeven met den hoogspanningstransformator"; 22 Ja nuari dein-. IJ. Dekking van Rotterdam (declamatie); 12 Februari Ds. J. Ph. Egginlc van Delfshaven „De Idioot" (van Dostowjewski); 11 Maart Prof. Dr. LI. Th. Obbinlc van Utrecht „Wat ik zag in Egypte en Palestina". Donderdagavond hield in de Ge- ref. Kerk alhier Ds. L. Netelenbos, mis sionair predikant te Wonosobo, een re de over den zendingsarbeid op Midden- Java. Spr. zeide dat vooral het Mohameda- nisme veel druk op de Javanen uit oefent. De geestenvereering (de Mohameda- nen leven steeds in onzekerheid en zijn immer bevreesd voor geesten) houdt de menschen als in stalen boeien bekneld en hierdoor is de voortgang van het Christendom zoo moeilijk. Spr. haalde hiervan verschillende voorbeel den aan. Echter worden de vruchten van het werk gezien. In onze scholen en ziekenhuizen is reeds veel Inlandsch personeel werkzaam, zeide spr. Ook zijn er eenige Hollandsch-Javaansche en Hollandsch-Chineesche scholen. Aan 't eind van zijn rede wekte spr. op het zendingswerk te steunen. De belangstelling voor deze lezing was niet groot. De nieuwe stoompont „Wijker. oog" heeft Woensdag geproefstoomd, maar er bleek aan de gemakkelijke be stuurbaarheid, wellicht door de nieuw heid en stroefheid der machines, nog iets te haperen. Het Neerbosch-Zangkoor van de Weesinrichting te Neerbosch zal Vrij dag 23 October een uitvoering geven in de Herv. Kerk alhier. Ds. J. Schrijver, de predikant-directeur der Weesin richting, zal het een en ander over de Weesinrichting vertellen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5