Flink] Dagmeisje een Jongen, Flinke nette Jongt Nette Commensal I Wegens een jachtwetovertreding (jager zonder acte) is naar Hl. Dhl. meldt, op den Hofgeest aangehouden zekere S. Een geladen geweer en eenige fazanten werden in beslag ge nomen. De raadsleden zouden heden middag opnieuw wij meenen voor de derde maal een excursie maken naar het Hoogovenbedrijf. Bij de Woensdag te Beverwijk ten overstaan van notaris Boerlage ge houden verkooping werd een perceel bouwland in de Meerweiden nabij den Rijksstraatweg onder Velsen gekocht door den heer F. Maalman alhier voor f 15600. Vier woonhuizen aan den Doodweg alhier werden opgehouden. De heer L. L. Raaman, vroeger Deur waarder bij de Oem. Belastingen te Velsen, is thans na een half jaar op proef Ie hebben gewerkt, als zoodanig definitief aangesteld geworden bij Rijks Directe Belastingen te 's-Oravenhage, wat zeer zeker een prach tige prestatie genoemd mag worden. De Coöperatieve vereeniging „De Eendracht" heeft Woensdag haar 12'/2 jarig jubileum gevierd. Naar buiten geschiedde dat door eene aardige eta lage en illuminatie van den winkel, die vooral 's avonds een mooi gezicht opleverde. Voor het overige bestond de feestviering uit twee gedeelten, het eene des middags voor de kinderen en het andere des avonds voor volwasse nen. Beide hadden in het gebouw „Concordia" plaats, hetwelk daartoe bereidwillig was afgestaan door de Directie der Papierfabriek. Het bestuur van de jubileerende vereeniging had de goede gedachte ge had de kinderen te tracteeren op de voorstelling van een goochelaar. Als zoodanig trad op de heer M. Velleman uit Amsterdam, die zich voorstelde als Prof. Ben-Ali-Libi, Humoristisch Goochelaar en Feestarrangeur. 't Is hem gelukt de 250 kinderen aangenaam bezig te houden. Hij liet de tooverstaf, die in een stuk papier gerold was en door een jongen werd vastgehouden op geheimzinnige ma nier verdwijnen en een meisje eenige kleine stukjes papier weer aan elkaar tooveren, terwijl de toer met het visch- netje, waarin een rood doekje beurte lings verdween en verscheen en ten slotte met 2 groene doekjes verbonden voor den dag gehaald werd al even ge heimzinnig scheen. Toen werd met een balletje al even raadselachtig ge werkt, dat nu eens hier en dan weer daar vandaan gehaald werd en het vervaardigen van twee glazen ranja uit een paar stukjes papier, dat de goochelaar door een der kinderen liet doen, verwekte veel bewondering. In de pauze werden de kinderen onthaald op een glas ranja en een speculaaspop. Na de pauze werd met niet minder belangstelling gekeken naar het halen van gekleurde doekjes uit eene leege doos, bloemen uit een leegen hoed, pa- pierengeld uit een citroen, het tooveren van een in een doekje verborgen ring om de tooverstaf, het verbranden van een doekje, dat later weer terug kwam, het doen verdwijnen en later weer uit een doos verschijnen van eene kaars, 't Waren alle kunststukken, die de aandacht der kinderen in hooge mate boeiden en toen zij bij het verlaten der zaal ieder nog een reep chocolade kregen, waren ze zeer voldaan over het jubileumfeest van de vereeniging hunner ouders. 's Avonds 8 uur begon het feest voor de ouderen. Voor het tooneel stond de met bloemen versierde bestuurstafel, waaraan behalve het bestuur, de com missarissen, en het Dames-comité ook hadden plaats genomen de vertegen woordiger der directie der papierfa briek, de hr. Smit, de hr. Schijf, verte genwoordiger der Handelskamer te Rotterdam en Mej. Meta, A. Hugenholtz, die dezen avond als spreekster zou optreden. De voorz., de heer Hooiberg, opende de vergadering met een woord van welkom tot alle aanwezigen en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de op komst zoo groot was en vooral het ge tal huismoeders en zij, die 't eenmaal hopen te worden. Hierna gaf hij een kort overzicht van de geschiedenis der feestvierende vereeniging en sprak een woord van dankbare herinnering aan wijlen den heer Wiepkes, den vroegeren Directeur der papierfabriek en aan hen, die zich ten opzichte der Vereeniging verdienstelijk maakten, maar ook vooral aan het pas opge richte uit een achttal leden bestaande Dames-comité, hetwelk zich reeds zeer verdienstelijk gemaakt had door de regeling van het huidige feest. Hierna verkreeg de secretaris, de heer Zuurbier het woord, die een hu moristisch gestelde levensgeschiede nis van de Vereeniging in dichtvorm voordroeg, waarvoor hij in den vorm van een daverend applaus den dank der aanwezigen ontving. Hierna gaf de Muziekvereeniging „Euphonia" van Velseroord een drie tal mooie nummers, die zeer in den smaak vielen. Vervolgens kwam de spreekster Mej. Hugenholtz aan het woord, die begon met te zeggen, dat ze het aangenaam vond in dezen somberen tijd in eene vergadering als deze, waarin men feest vierde en waarin men reden had om feest te vieren, het woord te voeren. We staan als het ware nu op een heu veltop, na eene klimpartij van 12'l2 jaar en zien nu eens rond en bewonde ren den schoonen omtrek, maar zien ook, dat ons gezichtsveld zich uitge breid heeft en er nog veel te bereiken valt. Hebben we hier nu eene bakkerij en eenen kruidenierswinkel, dit is niet genoeg er is nog meer te bereiken, houdt het voorbeeld van de 28 arme wevers voor oogen, die in 1844 door wekelijks 10 cent bij elkaar te bren gen een sommetje van f 336 bespaard hadden, daarvoor kruidenierswaren kochten, deze voor een zoo laag moge lijken prijs aan de leden der vereeni ging overdeden en de 1ste Coöperatie ve vereeniging was geboren, die al grooter en grooter geworden is en thans duizenden leden telt. Het voor beeld dezer wevers is in andere ste den en landen gevolgd en thans tref fen we in alle landen bloeiende ver- eenigingen aan. Maar niet alleen moe ten er winkels zijn om de waren te le veren, niet alleen een verbruiksver- eeniging moet het zijn, maar ook eene productievereeniging, de menschen moeten zelf produceeren, voortbren gen, daarom hebben we bij de groote vereenigingen ook zeepfabrieken, kof fiebranderijen, enz. Waar het mogelijk is stuurt er op aan, breidt de zaak zooveel mogelijk uit, des te grooter wordt uw voordeel. Vervolgens moeten we een derde stap doen, we moeten lid worden van den Groothandel, dan kunnen we goedkoo- per inkoopen, daarom is deze vereeni ging lid geworden van de Handelska mer te Rotterdam, welker afgevaar digde, de heer Schijf, hier aanwezig is. De vierde stap is zich aansluiten der nationale verbruiks- en productie- vereenigingen bij de Internationale, waardoor niet alleen materieele be langen bevorderd worden, maar waar door ook de menschenliefde tot bloei wordt gebracht, want de concurrentie strijd der volkeren wordt er door weg genomen en daarmee een der hoofdoor zaken der wereldoorlogen. Tot de vrouwen in het bijzonder wenscht de spreekster nu een woord te richten, ze hoopt, dat de oprichting nu van een dames-comité het begin zij van eene vrouwenclub en dat deze zal groeien tot eene afdeeling van den Vrouwenbond, waarvan er nu reeds zeven verspreid zijn over het heele land en met elkaar den Centralen Vrouwenbond vormen, die overal hulp verleent door subsidies enz., waar een vrouwenbond iets goeds wil stichten. Dat in alle landen behoefte gevoeld wordt aan internationale samenwer king, blijkt uit de instelling van den internationalen feestdag, den lsten Za terdag in Juli. Spreekster wekt alle aanwezigen op om propaganda te maken voor het schoone doel Internationale productie- en verbruiksvereeniging en oogst een warm applaus voor haar gloedvolle voordracht. Hierna worden ververschingen rond gediend en speelt het orkest nog een drietal mooie nummers, waarvoor het van den Voorz. hartelijken dank ont vangt. Vervolgens vermaakt de heer Span jaard het publiek met een 4-tal voor drachten: 1. Bezoek van Oom Hannes aan zijn nicht, Dirkje in Amsterdam; 2. Krelis de soldaat; 3. De Oude Pret maker en 4. De bedroefde Weduwnaar. Blijkens het luid gelach en langdurig applaus vielen de voordrachten zeer in den smaak, ofschoon de verslaggever het lichaam der gestorven echtgenoote een minder geschikt onderwerp voor een lollige voordracht vindt. Maar, ieder zijn smaak! Om de feestvreugde te verhoogen werden onder de 200 aanwezige dames gratis 20 mooie prijzen verloot, 10 uit de bakkerij en 10 uit den kruideniers winkel. Ten slotte dankte de Voorz. de schen kers en schenksters der prachtige bloemen (firma Van Nellen, A. F. Kre- mer, Verdega en Schrama, Van Doorn, H. W. Wiecherink en Klomp), de direc tie der papierfabriek voor het gebruik van het gebouw „Concordia", het da mes-comité voor het regelen van het feest, en de leden voor het versieren van den winkel en hoopt, dat er vele nieuwe leden zullen toetreden. Burgerlijke Stand Vellen, Ondertrouwd: J. v. Balen en M. Tromp; C. (.Maarschalk en H. M. Heere mans; T. Jongsma en J. v. d. Steen; C. A. den Demmen en C. Pauwels; J. Berkhof en T. Stel ma. Oehjuwd: D. Oriekspoor en M. v. Buuren; C. .Broers en;H. M. v. Verseveld; J. Meijers en J. Goedhart; H. v. d. Plas en M. J. Kroon. Bevallen: D. NoortBakker, z.; C. de Wilde—Verzijde, d.; D. ZaalMarijk, z.; E. C. Oudendijk—Hooggreef, z.; D. Engel hart—Nielsen, d. Overleden: Benjamin Dirks, 1 jaar, z. v. P. H. Dirks en C. Slager; Jan Molenaar, 16 jaar, z.v. P. Molenaar en M. C. Oukes. Te Beverwijk is proces-verbaal opge maakt tegen twee Duitschers. Deze lagen met een schip bij de papierfabriek van de firma Van Oeider, alhier. Aan wal gekomen waren zij zich aan sterken drank te buiten gegaan en wel in die mate, dat zij achter slot moesten worden gezet. In de week van 7—13 October is in deze gemeente één geval van roodvonk voorgekomen. Woensdagavond liet P. H. alhier, zijn rijwiel een oogenblik voor een woning staan, waarin hij moest zijn. Toen hij even later terug kwam, was de electrische lan taarn van het rijwiel verdwenen. Bij nader onderzoek bleek deze er met geweld te zijn afgerukt. Voor den betrokkene natuur lijk een schadepost en voor den dader heel weinig voordeel, daar de lantaarn wel zoo goed als waardeloos zal zijn door het geweld waarmee hij van de fiets is afge trokken, Donderdag 18 October was het 40 jaar geleden, dat de heer A. Hille, ma gazijnmeester op de Kon. Papierfabrie ken der firma Van Gelder Zonen al hier, als 12-jarige jongen te Wormer een functie kreeg bij den windmolen, dewijl toen nog handscheppapier ver vaardigd werd. In die 40 jaren is Hille in verschillende functies werkzaam ge weest, tot hij in zijne tegenwoordige be noemd werd. Donderdag was een vrije dag voor hem, doch hij werd om half elf bij de Directie op het kantoor geroepen, waar hij hartelijke toespraken ontving van de heeren Kruimel, Smit en Van het Kaar. In het versierde Magazijn merd hij hartelijk toegesproken, door de heeren Schutte en Koek, boekhouder en Chef- Magazijnmeester en ontving hij na mens de gezamenlijke afdeelingsba- zen een mooi cadeau, bestaande uit een bureaustoel en voor zijn echtgenoote eene theekast en twee vazen met bloe men. Hier werd hij gefeliciteerd door den heer H. van Gelder Jr. en den Direc teur-Generaal den heer N Allan en ontving hij eene enveloppe met inhoud. Des avonds bracht de Harmoniekapel „De Eendracht" hem een serenade, waarbij de heer De Greef, voorzitter en de heer Kerkhoff, directeur een harte lijke toespraak voegden. Van verschillende zijden ontving de jubilaris felicitaties en bloemen, door welk een en ander deze dag den jubila ris nog lang in 't geheugen zal blijven. Door de gecombineerde besturen van de R.K. Volkspartij in Kennemer- land is Vrijdagavond in café Bloem- oord te Wijkeroog eene Protest-verga- gadering belegd tegen de Vlootwet. De opkomst was matig, er waren on geveer 40 personen aanwezig. De Voorzitter, de heer C. de Vries uit Beverwijk, opende de vergadering met den gebruikelijken Chr. groet en sprak er zijne teleurstelling over uit, dat de opkomst betrekkelijk klein was, waar van de oorzaak waarschijnlijk gelegen was in den korten tijd van voorberei ding. Hij verklaarde het standpunt der R.K. Volkspartij en heette den spreker welkom, die op deze vergadering het zelfde onderwerp zou behandelen, dat hij in Utrecht voor eene stampvolle zaal besproken had. Hij sprak den wensch uit, dat de hoorders in hunnen kring het gehoorde zouden verbeiden. De spreker was de heer W. C. Set- teur, lid van den Gemeenteraad van Utrecht en voorz. van de afd. Utrecht der R.K. V. P. en had als onderwerp Gij zult niet doodslaan, gij zult niet ste len. Spr. bracht nog eens in 't kort in her innering welke ellende de laatste oor log ten gevolge had, terwijl overal en altijd geleeraard werd, gij zult niet doodslaan. De legers stonden tegenover elkaar en ontzagen zich niet aan den zelfden God hulp en steun te vragen bij hunne aanstonds aan te richten moordpartijen en dankten dienzelfden God, als het hun gelukt was duizenden te dooden of vreeselijk te verminken. Gij zult niet stelen en hoe hebben de overwinnaars dat gebod nageleefd? Huichelarij in 't groot en anders niet! Gaat men eens na waarom die oorlog op touw gezet is, dan komt men tot de overtuiging, dat de zucht naar gewin de oorzaak is. Goudvelden, diamanten, steenkolen, petroleum enz. wil men be zitten, die moeten de soldaten voor de belanghebbenden veroveren, al kost 't nog zooveel menschenbloed, al komt er ook ellende over een groot deel der wereld, over de onschuldigen. Het is de speculatie der beurskoningen, daarbij geholpen door eene militaire kliek. On ze priesters werden gedwongen het mi litaire pak aan te trekken en mee te moorden en branden en verpletteren van medeschepselen. Het werk, dat door onze missionarissen met zooveel opoffering tot stand gebracht was, werd vernietigd o, schande I En na den oorlog moesten de menschen weer ver blind worden met congressen, waar ge redekaveld werd over humaniteit, over ontwapening en wereldvrede, 't Is be driegerij en anders niet. Men sprak over bezuiniging op militaire uitgaven, maar intusschen ziet men weer overal ver meerdering. Ook in Nederland had men den smaak van het militairisme te pak ken en toen de verkiezingen in 't zicht kwamen, heeft men wel een oogenblik de knepen ingehouden, maar thans komt men met de vlootwet voor den dag, de verkiezingen zijn achter den rug. En nu bedenkt men allerlei voor wendsels. De dreigende vuist van Ame rika, of Engeland of Japan moet dienst doen, maar 't is allemaal kletspraat. Er moet eene nieuwe vloot gebouwd worden, want daar is wat aan te ver dienen,en als deze over 10 jaar de waar de van oud-roest heeft Welnu, daar wordt door sommigen toch ook handel in gedreven! Minister Colijn nog kort geleden vóór bezuiniging op militaire uitgaven, is nu weer bekeerd en jaagt ons op zware lasten. Gij zult niet doodslaan? Och, als er maar wat mee te verdienen is! En, zegt spreker, als die vloot nu eens klaar is, wat kan zij dan nog pres- teeren? Spreker haalt aan, wat des kundigen daaromtrent zeggen en dan ziet men, dat het niets is, dus allemaal weggegooid geld. Bovendien, zegt spreker, begeven we ons op een gevaarlijk pad, want het is een uittarting van de onderteekenaars van het tractaat van Washington, die ons het ongesoord bezit van Indië ge waarborgd hebben. Is eenmaal de Vlootwet er door, dan zullen we zien, dat dit slechts de eerste stap is op den weg des verderfs, dan zal het militairisme hoogtij gaan vie ren, tot de bom barst. Hoe zullen onze R.K. Kamerleden stemmen? Spr. haalt eenige uitspraken van Paus Benedictus XV aan, die vóór ver mindering van bewapening was tot het enkel noodzakelijke voor de handha ving der orde in ieder land en verge lijkt daarmede de oorlogsbegrootingen van eenige staten. Het is schande, dat goede Roomsch-Katholieken zoo tegen de wenschen van Zijne Heiligheid wil len ingaan, 't Zijn zij, die door den oor log kan zien zich ten koste van anderen te verrijken, die er op aansturen, 't zijn dezulken, die het bejammerden, dat de wereldoorlog eindigde, omdat daar door aan den stroom van woekerwinst in hun zak een einde kwam. Laten we goed toeluisteren naar de debatten en aanstonds goed toezien wie vóór de Vlootwet stemmen, en laten we ze bij de eerste verkiezing uit de Tweede Ka mer smijten. Is het nog niet genoeg, dat er allerlei belastingen op den kleinen man drukken, dat ze aanstonds om het groote te kort op de begrooting te dek ken nog met eenige nieuwe vermeer derd zullen worden? Moeten er nu nog meer bij om die verfoeilijke militaire kosten te betalen? Weg met de Vloot wet, weg met het militairisme roept spreker uit. De voorstanders zullen re volutie kweeken! Hebben ze nog niet genoeg aan het voorbeeld, dat ons door het buitenland gegeven wordt? Waar heeft het Duitschland heengevoerd? Een daverend applaus bewees, dat de spreker de hoorders getroffen had. Een tweetal aanwezigen deden eeni ge vragen, die door spr. op afdoende wijze beantwoord werden, waarna de Voorzitter de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze sloot. IJMUIDEN. Den laatsten tijd worden hier en om geving verschillende biljartséannes gegeven en steeds worden deze avonden door veel publiek bijgewoond. Woensdagavond was het mej. Schrier uit Domburg, die als gast in IJmuiden haar verrichtingen ten beste gaf op het groene laken. De belangstelling was ook hier groot en men stond verwonderd over het kunnen van deze dame. Bij de gisteren alhier ten overstaan van notaris Boerlage gehouden verkooping werd het woonhuis aan de Jacob van Heemskerkstraat 24, gekocht door den heer D. Bais Jzn. alhier, voor f 2426. Loonactie Vlsscherijbedrijf. De combinatie van vier vakorganisaties in het visscherijbedrijf heeft gisteren van de directie der V. E. M., het volgende schrijven ontvangen. Wij hebben nog voor ons liggen ons antwoord op Uw schrijven van 4 October, inmiddels gevolgd door een missive Uwer zijds van 12 October j.l., die evenwel geen wijziging vermocht te brengen in strekking en inhoud van bovenbedoeld antwoord, hetwelk wij in overleg met onze belang hebbenden concipieerden op Uw brief van den 4den dezer. Niets5 zou dus het verzenden vjn antwoord in den weg staan, ware hei dat Uwe Combinatie, naar ons be werd, per 15 October tot de Directies verschillende Visscherij-Maatschappijen ven heeft gericht, houdende bereid klaring van de organisaties om mei Reederijen individueel te contracteeren Zulk een schrijven bereikte ONS evenmin als een rechtstreeks antwoord de vraag, vervat in een ,der slot-al», van onzen brief van 13 September, vvn' wij U n.l. verzochten ons te berichten U het mogelijk acht met de Reedei individueel (dus ook met ons) te conl teeren op langeren termijn. Nu wij echter, zij het dan ook indï te weten zijn gekomen dat U dergel afzonderlijke contracten mogelijk, ja, ut de gegeven omstandigheden zelfs gewen, acht, kan dit feit inderdaad nog wijzbj brengen in de strekking van ons antwo op Uw schrijven van 4 October, zot) wij het voorloopig nog in portefeuille li nen houden. Dit verblijdt ons, omdat wij daarin nog ééne kans om de ramp van doors loop der omstandigheden gedwongens ledige stopzetting van een groot bet1 waarin meerdere honderden werk vino van onze plaats af te wenden. Wij nemen daarbij aan, dat een dergel, verstrekkende maatregel ook door u erm zou worden betreurd en wij mogen i te eerder doen waar wij als grondtoorj uwe brieven steeds mogen hooren, dalp u de hoognoodige rust in hetbedrijfwensj In deze overtuiging en tengevolge ,j de bovenbedoelde gewijzigde omstant heden, vinden wij aanleiding U in oj weging te geven om een onderhond l| schen eene door U te benoemen kin Commissie uit Uwe Combinatie en o: Directie te bevorderen, een onderhoud, I in den loop der volgende week te hoi: Eene dergelijke Commissie zal doors op nader overeen te komen tijdstip bel» stellend worden ontvangen en wij hop dat de dan te voeren zakelijke besp kingen er alsnog toe zullen kunnen leid) dat de rust in het bedrijf blijve voi beslaan". De combinatie besloot gistermiddag i dit verzoek gevolg te geven, zoodat onderhandelingen de volgende week zul aanvangen. De maatregelen, die tegen a.s. Maam zouden worden genomen, worden nu tuurlijk opgeschort. Dankbetuiging Voor de vele blijken van d neming ondervonden bij de zit en het overlijden van onzen bei man en vader, betuigen ondei teekenden hunnen oprechten da ln het bijzonder aan den WelEe Heer Ds. L. W. Erdman, voor troostvolle woorden gesproken het sterfhuis en aan den Well Heer L. P. Tismeer voor diens st(| en troost tijdens zijn ziekte. Wed. H. KAPTE1N en kinderen. 1883 1923 Den 31 sten October hopen onze geliefde ouders be- huwd- en grootouders f! ALBERTUS KLUFT en M ALIDA VAN DER WAL H hunne 40-jarige echtvereeni- ging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, H behuwd- en kleinkinderen. -|| Velseroord, 16 Oct. 1923. i|§ Eenige en algemeene kennisgeving. fiffflfWtfl Flink Dagmeisje gevraagd, niet beneden 19 ji Te bevragen bij J. vanHouweling boekhandel Velseroord. Flink Dagmeisje gevraagd. J. L. de Champs, Blot) straat 30. gevraagd. Adres: L. DEBEUlt Bloemstraat 34.j Net Meisje GEVRAAGD, voor den dag. Add Kanaalstraat 17. Gevraagd op vischhandelkant» alhier leeftijd circa 14 jaar voor dirt Brieven onder No. 2109, burt van dit blad.j gevraagd. AdresJAN KRUOER Kanaalstraat 40. gevraagd. AdresJac. v. Hee» kerkstraat 80.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6