ORGAAN VOOR Di NTE VELSEN Woensdag 24 October 1923 8e Jaargang No. 102 IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. BEKENDMAK1NO Ingevolge artikel 0, 2e lid der Warenwet 1019 (Staatsblad no. 581). Burgemeester en wethouders der gemeen- li Velsen brengen ter algemeene kennis, dit Johannes Sintenie, winkelier en melk slijter te Santpoort, Bloemendaalschestraat- weg 67, door den Kantonrechter te Haarlem ii veroordeeld, tot een geldboete van 125.- of tien dagen hechtenis, wegens het ver koopen van volle melk, die ondeugdelijk vin samenstelling was. Velsen, den 18 October 1023. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van: M. Blom, te Velseroord, om op het per ceel, kadastraal bekend Oemeente Velsen, aldeeling IJmuiden, Sectie MNo. 1315, ach ter het woon- en winkelhuis Zeeweg E 44, een smederij te mogen oprichten, door hen li toegestaan onder voorwaarden. de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum .De Automaat", te Rotterdam, om op het perceel, kadastraal bekend Oemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 574, plaatselijk bekend Trawlerkade, Wijk C No. 36, eene ondergrondsche benzinewaarplaats met aftapinrichting te mogen oprichten, door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 17 October 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. SCHEEPVAART. Waterstand IJmuiden. October 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 24 V.M. 2.47 3.03 10.49 11.06 25 3.20 3.34 11.23 11.40 26 3.52 4.06 11.54 27 4.23 4.35 0.13 0.22 28 4.54 5.07 0.43 0.51 29 5.26 5 37 1.12 1.17 30 5.59 6.13 1.39 1.51 31 6.37 6.56 2.11 2.28 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Voor den politierechter te Haar lem moesten zich de vorige week ver antwoorden twee Chineezen, die hier opium hadden binnengesmokkeld. Voorts zekere E. G., een alhier wo nende zeeman, van IJsland afkomstig, wegens wederspannigheid tegen de po litie. De getuigen vertelden dat het een reuze-sterke kerel is en niet te ge naken, als hij te veel op heeft. Dus vond de politierechter het geen geval, dat met een geldboete te gene zen was, waarom hij hem op voorstel van den officier tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeelde. Zaterdag j.l. heeft het fabrieks- personeel van de N.V. Algemeene Han dels Centrale alhier afscheid genomen van den technischen directeur der ven nootschap, den heer H. F. Pronker, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Dat de verhouding van werknemer en werkgever uitstekend was, niette genstaande den korten tijd van samen werken, blijkt hieruit dat den schei denden directeur een stoffelijk bewijs van waardeering werd overhandigd en mevr. Pronker door het fabrieksperso neel met bloemen werd gehuldigd, een en ander ging gepaard met een een voudige maar hartelijke toespraak. De heer Pronker bedankte allen ook namens zijne echtgenoote voor de har telijke bewijzen van sympathie van het fabriekspersoneel ondervonden. Liefdadigheids-uitvoering. Vrijdag 2 November a.s. zal de Too- neelvereeniging „Varia", van IJmui den wederom een liefdadigheidsuitvoe ring geven in het gebouw Thalia al hier, waarin zij ten tooneele zal voeren het bekende successtuk „Sonna", In disch Tooneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius. Waar er zeer veel voor noodig is om de inventaris van de lighallen der Tu- berculose-Vereeniging aan te vullen en te verbeteren, mag het een verblijdend teeken genoemd worden dat Varia we derom aan het verzoek van de com missie gehoor heeft gegeven, die de middelen tracht te vinden om het zoo nuttige werk van de Tuberculose-be- strijding in al haar geledingen zoo goed mogelijk te doen zijn. Moge -deze pogingen met een bezette zaal beloond worden, dan is het een sueeesavond voor Varia en voor de Tu- berculose-Vereeniging in het bijzonder. De commissie voor winterlezingen deelt mede dat de lezing van Dr. H. T. Oberman over „Het bestaan van het kwaad" in het Gebouw voor Chr. Be langen, niet zal plaats hebben op Vrij dag 26 October, doch op Vrijdag 2 No vember a.s. - Het herstellen der dakbedekkin gen van -de vischhallen B en C alhier is opgedragen aan J. Schagcn te Twisk voor f 2600. Het maken van afrasteringen langs en het besintelen van terreinen van de Visschershaven alhier, behoo- rende tot de werken tot verbetering en uitbreiding van deze haven, is opge dragen aan A. Kwantes te Velseroord voor f 10842. VELSEROORD. De melkprijs alhier, die pas met 2 cent per liter verhoogd was, is binnen een week alweer met een cent per liter gestegen. Een van de oudste ingezetenen van Velseroord, die de geheele wor dingsgeschiedenis onzer plaats heeft meegemaakt, lange jaren brandmees ter en bestuurslid der Chr. School, de heer J. G. ten Broeke Sr., hoopt op 6 November met zijn echtgenoote zijn gouden huwelijksfeest te vieren. POLITIEPOST VELSEROORD. Cevonden voorwerpen: Een zwart lederen riempje, een man telceintuur, een portemonnaie, een blauwe mantelceintuur, een sleutel, een zilverbon, een jongenskeep, een jonge herdershond en een leesboek. VELSEN. Donderdagmiddag werd de politie gealarmeerd daar men vermoedde dat in de R. K. Kerk op Wijkeroog brand was uitgebroken omdat deze kerk vol rook stond. Bij nader onderzoek bleek dat de motor die -de wind voor het orgel verzorgt, te zijn warmgeloopen en in brand geraakt. De motor is geheel ver nield, doch door het tijdig ontdekken zijn ernstiger gevolgen voorkomen. Hl. Dbl. De raadsleden hebben Zaterdag middag weder een excursie gemaakt naar het Hoogovenbedrijf. De Burge meester en de gemeente-secretaris wa ren niet mede en van de raadsleden ontbraken de heeren Landeweert en Tusenius. De -directeur-generaal der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken leidde de raadsleden zelf rond. Voorts was van de directie aanwezig de heer Ingen- housz en gaven voorlichting de inge nieurs Petit en Teyinck. Ditmaal werden in 't bijzonder de in aanbouw zijnde cokesovens enz. in oo- genschouw genomen. Met het oog op de mogelijkheid van gaslevering dooi de Hoogovens aan onze gemeente, was deze excursie van beteekenis. Het hoogoven- en staalbedrijf. Feitelijk is het minder juist, althans onvolledig, te spreken van een hoog oven- en staalbedrijf te Velsen, schrijft de N. R. Crt. De koppeling van een cokesbedrijf aan den hoogoven heeft aan de inrich ting een uitbreiding gegeven die ver boven den opzet van een enkel hoog ovenbedrijf uitgaat. Men is daartoe ge komen om economische en bedrijfs- technische redenen. Het transport van steenkool is goedkooper dan dat van cokes, de opslag van steenkool is ge makkelijker. Deze beide omstandighe den wegen, omdat het hoogovenbedrijf onafgebroken moet kunnen beschikken van het bezoek hebben zij hun dank over een voldoenden voorraad cokes. geuit in goede wenschen voor het toe- Bovendien moeten deze cokes voldoen nemend succes van het nieuwe bedrijf, aan bepaalde eiscben wat hardheid, afmetingen en samenstelling aangaat, t Naar men aan Hl. Dbl. mededeelt, zoodat het aanbeveling verdient, dat ziJn door B. en W. aan het georgani- het hoogovenbedrijf zelf zijn cokes kan seerd overleg nieuwe voorstellen toege- maken. I zonden betreffende de Ioonen en ar- Om deze redenen is, naar de heer Pe- j beidsvoorwaarden van het gemeente- tit Woensdagochtend in de vergade- personeel. Deze voorstellen komen ring van de vereeniging van Gasfabri- kanten in Nederland uiteengezet heeft, het hoogovenbedrijf te Velsen gekop peld aan een cokesbedrijf. Maar dit cokesbedrijf levert ook gas en als ne venproducten, teer, benzol, sulphaat; zoodat feitelijk het bedrijf te Velsen zal worden een hoogoven met gas-, sulphaat- en benzolfabriekcn. Aan de overzij van het Noordzeeka- j hierop neer, dat men het personeel zelf de 81I2 voor pensioenstorting wil la- ten betalen, een werkweek invoeren van 48 uur, den vacantietoeslag der ar beiders intrekken, alsmede rijwielver- j goeding der ambtenaren. Vrijdagavond kwam een fietsrijder, j die door een voerman achterop gereden werd, op onaangename wijze, door de naai noordwestelijk van de Velser g,adheid van ,de,n wegj in .«nraki"R spoorbrug, steekt dit fabrieksencom- I he' Paa'd' .De.f,at' verd «enigszins bescha plex zijn schoorsteenen, torens en tran- j schadigd, doch de bereider kon zich in tijds sportkranen op. Dertig cokesovens bergen. eenigd in twee batterijen met een ca paciteit van 400 ton cokes per etmaal per batterij maken uit steenkool de co kes. Voorloopig zal slechts één van de ze batterijen in werking worden ge steld. Bij de cokesovens sluit zich aan de gasfabriek met zuiveringshnis en secturateurs en bijgebouwen voor de j bereiding van teer, benzol en sulphaat. Het is een gasfabriek als elke andere, i maar voorzien van een nieuw koelsy- steem, dat het lek worden van de koel- i buizen voorkomt, en maar weinig koel- water behoeft, omdat ten eerste het gebruikte koelwater opnieuw kan wor den aangewend, en ten tweede de luchtstroom, die langs de buizen kan strijken, mede afkoelt. Deze gasfabriek kan in volle bedrijf 35 millioen M3. gas leveren. Een deel daarvan zal voorloo pig, als proef, worden gebezigd voor de verhitting der hoogovens en bet stoken der ketels, de rest is vrij voor distributie. De vervaardigde cokes wordt in gloeienden toestand in ijzeren wagons met.onderstorting gevoerd naar den koeler. Na afkoeling worden ze langs een belling en verdeelroosters gestort op een gummisportband, die ze brengt naar den breker, waar ze op de gewenschte maat worden gebroken. Vandaar brengen onderstortwagens de cokes naar de bunkers van de hoog ovens. Er zijn twee hoogovens, waar- van één zoo goed als gereed is, terwijl I van den tweeden slechts de fundee- ring en het geraamte staat. Elke hoog oven beeft drie luchttorens, waarin de lucht in door gas verhitte steenen ka nalen wordt voorverwarmd tot 900 graden, alvorens ze door de gesmolten ert.s-cokesmassa in den oven wordt ge blazen. Een afvoerkanaal voert het vervaardigde staal in vloeibaren toe stand naar de giethallen, een ander af voerkanaal dient voor de verwijdering van de slakken. De capaciteit van elk der beide hoogovens is 250 ton ruw- ijzer per etmaal. Naar de zijde van het Noordzeekanaal is ruimte over voor uitbreiding van bet aantal hoogovens zoodra de noodzakelijkheid blijkt. Het fabrieksterrein ligt aan een open haven, met drie honderd meter kade muur, waaraan de ertsschepen direct kunnen meren. Groote transportkra nen lossen bet erts op een opslagplaats achter de hoogoven. Een flinke elec- trische centrale met krachtige moto ren voor beweegkracht en voor bet sa menpersen van de voor de hoogovens benoodigde lucht, een ketelhuis met reusachtige, met gas gestookte stoom ketels en een keurig laboratorium vol tooien de inrichting. Het bedrijf is bijna gereed om in wer king te worden gesteld. Tegen 15 No vember hoopt de directie de hoogovens te kunnen gaan stoken. Voor hun voor verwarming is een tijd van 6 weken noodig. Tegen 1 Januari 1924 zou dan de geheele exploitatie met 1 hoogoven in bedrijf kunnen worden gebracht. Dan zal te Velsen staal kunnen wor den gemaakt en zal, als de verwach tingen worden vervuld, ons land een nieuwe en blijvende industrie rijker zijn. Zeer vele leden van de vereeniging van gasfabrikanten, niet betrokken bij het cokesovenbedrijf, hebben onder leiding en voorlichting van ingenieurs van het hoogoven- en staalbedrijf de grootsche inrichting te Velsen met be langstelling bezichtigd. Na beëindiging van Coppée, ver- j Een heer die gebruik maakte van het urinoir bij de stoompont, kwam te laat tot de ontdekking, dat daar met zwart vernis gewerkt was. Van verschillende zijden hoorden we de opmerking, dat eene duidelijke aanwijzing ook voor hen aange naam geweest zou zijn. Te Wijkeroog is eene Buurtver- eeniging opgericht, omvattende de Burge meester Weertstraat en de Kruisstraat. Er is een voorloopig bestuur gekozen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 20 October 1923: 7 timmerlieden; 5 schilders; 2 stuca- doors; 1 mach. houtbewerker; 1 man denmaker; 1 meubelmaker; 1 zeilma ker; 1 bakker; 3 kantoorbedienden; 5 visschers; 5 machinisten; 10 stokers; 1 metaaldraaier; 5 bankwerkers; 2 ke telmakers; 2 electriciens; 3 smeden; 1 plaatwerker; 1 hoorder; 1 modelma ker en 95 diversen. SANTPOORT. Door de Rijkspolitie alhier wer den in den nacht van Vrijdag op Zater dag twee personen aangehouden we gens het stroopen met een lichtbak. Het waren twee Haarlemmers, v. d. A. en Z. genaamd. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekti komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dm 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de/ wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. en dat zoowel uit die vragen zeiven als i uit baar verschillende beantwoor- ding weer verschillende andere vragen moeten voortvloeien, als ook dat ande re vragen en het antwoord, dat men daarop geeft op de beantwoording de zer vragen van invloed moeten zijn, I zooals bijvoorbeeld de vraag, of we voor dit geld of minder een betere vloot zouden kunnen krijgen. Maar in hoofdzaak is in deze drie vragen toch de kwestie gesteld, waarvoor men zich bij de beoordeeling der Vlootwet ge plaatst ziet en is uit de antwoorden het verzet in zijn verschillende vormen en graduaties te verklaren, dat zich zoowel in het land als in de Tweede Kamer getoond heeft. De heer Van Ra- vensteyn onderscheidde dit verzet in twee groote groepen: het ideëele van de arbeiderskringen en het opportunisti sche van den Vrijheidsbond. Een derge lijke onderscheiding lijkt wat erg sim plistisch en houdt blijkbaar geen nade re rekening met de onderscheidene mo tieven, waaruit zoowel het ideëele als het opportunistisch verzet, maar het laatste vooral, kan voorkomen. Het ideëele verzet, dat de heer Van Raven- steyn op het oog had, houdt ongetwij feld wel het meest volstrekte en be sliste antwoord op de eerste der drie vragen in. Het veroordeelt iedere be wapening en werd behalve door den heer Van Ravensteyn vooral ook door mejuffrouw Groeneweg uitgesproken, die zich tot tolk maakte van het verzet van de vele vrouwen en moeders, onder wie, naar ze tegenover den heer Duy- maer van Twist volhield, ook vele van christelijk en en orthodoxen huize. Maar een dergelijke veroordeeling kan nog voortvloeien uit de gedachte der weerloosheid maar ook uit de meening, dat bewapening nooit doel treft, zooals de heer Marchant beweerde, toen hij Mr. Loder en zijn Internationaal Ge rechtshof een beter bescherming voor ons noemde dan vloten of uit het ver moeden, dat ze in de bepaalde situatie, waarin we als kleine mogendheiid ver- keeren, geen doel treft. In elk geval zit ten we hier in de beantwoording van de vraag: Is ze noodig? De principieele tegenstanders van bewapening ant woorden natuurlijk onvoorwaardelijk: Maar daarnaast stonden in de Tweede Kamer blijkbaar anderen, die ze na de Washingtonsche conferentie en in de tegenwoordige internationale verhoudingen niet noodig achten. Al thans voor ons niet. Maar de heer Van Ravensteyn uitte Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een klein plaatsje in uw blad, waarvoor mijn dank. Tot mijn verwondering vernam ik, als dat de werkverschaffing voor de werkloozen in deze gemeente is stop gezet. Hoe lang deze stopzetting zal duren, is mij tot heden toe nog niet he kend. Het lijkt mij in dezen tijd wel een eigenaardig iets, temeer nog alsdat er n(Ten in de raadszitting van Woensdag 17 October 1923 niets van bekend is ge worden, om welke reden deze stopzet ting is geschiedt. Ik kan toch niet aannemen als dat B. en W. en de raadsleden van de veron- derstelling zijn, alsdat er thans in de baarbij het vermoeden, dat de voorge- gemeente geen werkloozen meer zijn, dan verwijs ik hen naar de mededee- ling van de Arbeidsbemiddeling van 13 October 1923, waar nog 189 werkzoe kenden stonden ingeschreven. A. VISSER. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Willem Hendrik de Graaf, en Aafje Dekker. O e b o r e n Jan, zoon van Arie Visser en Marie de Groot. Overleden: Jansje de Jong, 79 jaar, echtgenoote van Huibert van PelSimon Oenet, 28 jaar, echtgenoot van Orielje Hoebe. UIT ONS PARLEMENT. De heer Van der Bilt vatte de vragen, die bij de behandeling der Vlootwet van zelf rijzen en welker beantwoor ding voor de persoonlijke meening over die wet en ten slotte voor de wet zelf beslissend moeten zijn, in deze drie sa men: Is de wet noodig? Is zij doelma tig? En kunnen we haar onmiddellijke invoering betalen? Het is duidelijk, dat deze vraag slechts de hoofdvragen zijn nomen vlootbouw Engelsche belangen zou moeten dienen waarvoor hij als eenige verklaring het woord petrole um vond en dat zij een partij kiezen te gen Japan in een toekomstigen oorlog beteekende. De vraag naar de doelmatigheid hangt met deze vraag naar de noodza kelijkheid natuurlijk ten nauwste sa men. Feitelijk valt die vraag in ver schillende andere vragen uiteen. Men kan namelijk vragen: Is het voor ons als kleine mogendheid doelmatig een vloot te bouwen, dat wil zeggen, kun nen we er ons doel, de handhaving on zer neutraliteit, in dit geval de neutra liteit van Indië, voor welks verdedi ging de nieuwe vloot bedoeld is, mee bereiken? Neen, antwoordende heeren Marchant, Hugenholtz en anderen vol mondig; we kunnen met zoo'n pruts vlootje tegen de vloten der groote mo gendheden niets uitrichten. Toch wel meenen de heeren Snoeck Henkemans, Van Vuuren en anderen. Maar naast deze vraag omtrent de doelmatigheid staat nog die andere: Is deze vloot, die wordt voorgesteld, in staat ons de bereiking van ons doel te waarborgen en is zij daartoe beter in staat dan een andere vloot, die wij bij

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1