lOP de advertentiekoloi men eens door. Ongetwpeld zult er iets voor U 1 vinden. 3 der te laat voor den trein kwam, een het Katholieke volksdeel en de Katlio- paar anderen werden zieK, en de regee- ring verloor de siein van een paar wei- ïeiaars, cioor 111 het geneei geen conces sies te uoen, zou liei ontwerp nog wel verworpen Kunnen worden, we stellen liier geen waarschijniijKdeden maar toch mogelijkheden, mueruaad Kan de lieke fractie zou zich niet tegen hem hebben gekeerd. In de pers niet, en in de Kamer niet. Zóó weinig fel was zelfs de oppositie van den heer Bomans, dat hij, dezen laatsten middag, in het uiterste oogen- blilc, zich feitelijk slechts beklaagde beslissing van een beiangrijKe wet van j OVer de weigering der regeering tot uergenjKe Kieinigneuen ainangen. De ivamer vertegenwoordigt net volk, maai' is ae meeruerneid van ons voik voor deze wet'i net petitionnement te gen de Vlootwet heelt ruim een miinoen handteeKemngen geKregen. zou een petitionnement voor de Vlootwet ook zooveel succes hebben gehadt We twij felen er zeer aan. JNiet om den techni- schen inhoud van de wet, daarvan be grijpt zeKer menig Kamerlid ook met het ware, maar omdat viootbouw be- teekent meegaan met de internationa le politiek, die steunt op geweid en met op recht, heelt deze wet de ergernis en de verontwaardiging bij het overgroote deel van ons voik opgewekt. En toch zal de wet hoogstwaar schijnlijk wel aangenomen worden. Be slissing bij geringe meerderheid van stemmen en beslissing door een volks vertegenwoordiging, die tegen den volkswil ingaat, laat onbevredigd. Hier voelen we de waarde en beteekenis van het referendum, waarvoor echter bij de laatste Grondwetsherziening de Kamer niet te vinden was, DE VLOOTWET. Gisteren is de Vlootwet verworpen met 50 stemmen tegen en 49 voor. o Zutphen wederom als Slatenlid benoemd Met links s emden de volgende Ka- P de laatsve ers hun ]aats tliolieke Kamerleden tegen: I de Ifiit behouden Mevr. Bronsveld-Vitringa, Mr. Bo- °P de "Jst Denouaen- mans, Michielsen, Bulten, Mr. van De Lezing te Schoonhoven. Schaik, Suring, Kuiper, Van Rijzewijk, Qp vragen van den heer Oud be Engels, Loerakker. treffende het verbod van den Ioco-burge- De heer Gerritson (C. H.) was afwezig 1 meester van Schoonhoven tot het houden „De Tijd" geeft een kort commentaar j eener openbare vergadering voor een lezing op de verwerping door de Tweede Ka- j tegen de vlootwet heeft de minister van verleencn van „eenige weken uitstel' Minister Ruys bij deKoningi De Koningin heeft gisteravond halfnegen ten paleize den minister-president, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck ontvangen De „Amsterdam" vlot. De Directie van de Kon. Ned. Stoom boot Maatschappij heeft telegrafisch bericht ontvangen dat het s.s. „Amsterdam" van deze Maatschappij, dat aan de Zuidpunt San Domingo was gestrand, is vlot gekomen De heer J. van Zutphen weer Statenlid Gelijk bekend is, werd de heer J. van Zulphen niet toegelaten als lid der Provin ciale Staten van Noord-HoIIann, wegens een informaliteit bij het inzenden der stuk ken. In de toen ontstane vacature is door het Centraal Stembureau als zijn opvolger aangewezen de heer J. den Exter, die dan ook bereids als lid der Staten heeft zitting genomen. i Eerstdaags zal, naar „Het Volk" meldt, :de heer Den Exter aan de Prov. Staten van Noord-Holland berichten, dat hij als lid der Staten bedankt. Door hem en de overige plaatsvervangers worden daarna de bij de wet vereischte stukken ingezonden welke tot gevolg zullen hebben, dat Van mer van de Vlootwet en oppert de idee, dat de gang van zaken vermoedelijk zal zijn, dat oud-minister De Geer, die door doze stemming in het gelijk is gesteld, de opdracht krijgt om een kabinet te vormen dat in hoofdzaak op de linker zijde en op de tien tegenstemmers van rechts steunt. Het blad zegt: „De heer De Geer heeft, zooals men weet, geen enkel lid der Christelijk- Historische fractie achter zich. En dat de anti-revolutionnairen een ka binet-De Geer-v. Schaik zonden steu nen, nadat hun leider zóó aan den dijk is gezet, is vrijwel uitgesloten. Wij krijgen nu, wat dezer dagen werd genoemd: een chaos". De Tel. meldt o.m. het volgende over de beteekenis: Alle aandacht viel, tijdens de debat ten, op de houding der Katholieken. Alle aandacht, bij de beoordeeling der beteekenis van deze crisis, behoort daarop te b 1 ij v e n vallen. Vóór de openbare behandeling van deze wet werd wel in Rechtsche bladen onverpoosd gesuggereerd, dat de actie tegen de Vlootwet slechts een vorm was van een diepere: de revolutionnaire ac tie, en van het absoluut anti-militai risme. Wij bestreden die voorstelling. Zinegeerde de waarde van al den te genstand, dien van andere dan socia listische zijde deze wet ondervond. Wat werd ingeluid met het heengaan van een waarlijk niet revolutionnair man als jhr. De Geer, kan kwalijk zóó simplistisch van aard wezen. De gang der zaken heeft ons in 't ge lijk gesteld. Niet op d e landsverdediging, niet op d e Indische defensie is dit Kabinet ge- yallen; maar zeer bepaald op den vorm en den omvang dien zij koos voor de vervulling dier verplich tingen, op het gebrek aan even wicht in haar beleid, waarop we vestigden er de aandacht op bijzon derlijk mevr. Bronsveld wees. Had de overtuiging geleefd, dat de Volkenbond-koers en de richting van Washington in dit Kabinet een even overtuigd en actief ijveraar had ont moet, als de nationale en koloniale de fensie in hem vonden; had men hét besef ontwaard, dat de weegschaal angstvallig binnen de naald van het huisje moest worden gehou den, en de balans niet naar de ééne zij de mocht doorslaan ten koste van de andere; was er bij deze regeering de schroom ontwaard om zich vooral niét te ont trekken aan den invloed der geestelijke stroomingen, die alom haar bedding zoeken, maar het effect daarvan op on ze positie van jaar tot jaar ernstig, met de Volksvertegenwoordiging te onder zoeken en in het beleid tot uitdrukking te brengen, het tweede Kahinet-Ruys zou nog op zijn plaatsen zetelen. Het zou de sociaal-democraten tegen zich hebben gevonden, wellicht ook het meerendeel der overige linkerzijde, maar de democratische strooming van Binnenlandsche Zaken thans het volgende geantwoord Uit een ingesteld onderzoek is het vol gende gebleken. Ds. Mispelblom Beijer, predikant te Schoonhoven, heeft op 13 September den waarnemend burgemeester aldaar (de burgemeester bevond zich met vacantie elders) vergunning gevraagd tot het houden van ean openbare vergadering voor een lezing over het onderwerp „Nederland Vredeland" door^ds. P. Eldering, uit Rot terdam, in een der zalen van het Nuts gebouw te Schoonhoven op Vrijdag 21 September d.a.v. De waarnemend burge meester, in aanmerking nemende, dat een vergunning werd gevraagd, welke wettelijk onnoodig was, meende uit dien hoofde een weigerend antwoord te mogen geven Een verbod tot het houden van de be doelde vergadering behoeft niet noodzake lijk geacht te worden in het weigerend ant woord opgesloten te liggen, ofschoon het, naar het oordeel van den minister, aanbe veling verdiend zou hebben, indien de waarnemend burgemeester had doen uit komen, dat de verzochte vergunning on noodig was, Dit zoude allicht misverstand voorkomen hebben. Sedert is de vergadering op 28 September j.l. te Schoonhoven gehouden. De minister meent, dat er geen aanleiding bestaat voor eenigerlei tusschenkomst zijner zijds. Krantenknipsels in plaats van bankbiljetten. Voor het Gerechtshof te Arnhem heef! in hooger beroep terechtgestaan J. W. A v. d. Gr. te Bennekom. Aan bekl. was o. m. ten laste gelegd da hij den kantoorbediende aan het hulppost kantoor te Bennekom bewogen had aar bekl.'s bediende een re<;u van een aange teekende brief waarde f 210 af te geven. In plaats van het aangewezen be drag bevatte de brief, die voor een firms Duitschland bestemd was, eenige kran tenknipsels. Merkwaardig genoeg woog de brief bij aankomst even zwaar als bij het aangeven (15 gram). Wegens oplichting werd bekl. door de rechtbank tot negen maanden gevangenis straf veroordeeld. Voor het Hof bleef v. d. G. ontkennen Destijds had hij bekend op aandrang der marechaussées. De marechaussée v. d. P. als getuige gehoord, verklaarde echter dat van pressie uitoefenen geen sprake is geweest. Wel haci get. tot bekl. gezegd, dat hij rekening moest houden met z'n vrouw en z'n zaak. Als getuigen-deskundigen werden daarna gehoord dr. M. J van Erp Taalman Kip, dr. Hesselink en dr. van Ledden Hulsebos, Amsterdam. Volgens het rapport der laatste twee deskundigen was komen vast te staan dat, nadat de brief gesloten was, hij wederom geopend was en daarna met een ander plakzegel was dichtgemaakt. Het O. M. waargenomen door mr. A. A. Cnopius achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en had mitsdien de eer te requi- reeren voor bekl. een gevangenisstraf voor den tijd van 9 maanden. Mr. Wolff, bekl.'s verdediger, drong op vrijspraak aan. Een windhoos. Maandag j.l. ontstond boven het N.W. gedeelte van Wieringen, tijdens een he- vigen regenval, een windhoos, die uit zee kwam opzetten. Het water werd tot een ongekende hoogte opgevoerd, waar door velen de schrik om het hart sloeg. Geweldige massa's water werden opge nomen en weder neer gesmeten. Boven het eiland gekomen, nam de wind al- wat in zijn weg kwam, met zich mede, Verscheidene woningen, boeten, schu ren, pakhuizen, enz. moesten het ont gelden, geheele stukken dak met riet en pannen sloegen weg. Een zeegras pakhuis werd omvergesmeten en in el kaar gedrukt. Riet, pannen, hekken, palen, planken, alles dwarrelde door de lucht om een eind verder weder terecht te komen. Zoo werd een bewaarplaats van paling opgenomen en een kwartier verder losgelaten, 't Was een vreeselijk oogenblik, waarin aan tal van huizen in de Noorderbuurt op Westerland en enkele te Zandburen enorme schade is berokkend. Tot overmaat van ramp kwam een hevig onweer zich boven het eiland ontlassten, gepaard gaande met zware regens en hagelslag. De bliksem sloeg in de woning van den heer D Wiegman Pz. te de Normer, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De windhoos veroorzaakte een oorverdoovend geraas, het was een ge luid alsof verscheidene vliegmachines tegelijk ronkten. Een moedige daad en haar belooning. Men meldt aan het Hbl.: Een inwoner van Zaandam ging Dins dag met paard en wagen naar de markt te Purmerend. Onderweg schrikte het paard en sloeg op hol. De bestuurder, die het paard niet meester kon worden, zag tot zijn schrik eenige schoolgaande kinderen op den weg vóór het hollende paard aankomen. Om deze kinderen te redden trok hij het paard aan het leid sel van den weg af; reed liever het wa ter in, dan den kinderen letsel te bezor gen. Maar paard en wagen botsten te gen een aan den weg staanden gaslan taarn, die geheel verbrijzeld werd. De bestuurder kreeg een diepe beenwond en moest naar de Gemeentekliniek te Zaandam worden overgebracht. Voordat hij evenwel van die inrich ting naar huis kon worden gebracht, was de politie al aan zijn woning om proces-verbaal op te maken wegens vernieling en had hij van de Gasfabriek de mededeeling ontvangen, dat hij te zorgen had, dat de aangerichte schade werd vergoed. De gemeente kan wel eens actief zijn! PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Openbare Protestvergadering van Overheidspersoneel. In aansluiting op het verslag van boven genoemde vergadering in het tweede blad, kunnen wij nog mededeelen, dat bij het bestuur C. N. O P., onderstaande adheasie- betuiging is ingekomen: Afdeeling Amsterdam van C. B. P. T. T., betuigt instemming met doel vergadering en met protest tegen de door de regeering voorgenomen salarisroof der ambtenaren." Bij de gisteren ten overstaan van notaris Boerlage gehouden verkooping werd een woonhuis aan de Breesaap- straat 48 gekocht door F. v. d. Pol al hier voor f 2600. Ten overstaan van notaris Donker uit Beverwijk werd geveild het perceel Julianakade 57. Dit werd echter opge houden. Op de Kennemerlaan werd het 3- jarig zoontje van den heer de W. door een motorrijwiel aangereden en in zorg- wekkenden toestand opgenomen. Vol gens ooggetuigen treft den motorrijder geen schuld, daar het kindje dat met zijn moeedr wandelde deze plotseling losliet en zoo onder den motor geraak te. Tot geestelijk adviseur van den R. K. Volksbond, de Middenstandsvereeni- ging De Hanze, de Mariavereeniging en het Kruisverbond alhier is door den Bisschop van Haarlem benoemd de Weleerw. heer M. M. Haring, kapelaan alhier. VELSEROORD. Wij ontvingen deze week een brief, waarop alleen onze naam juist was, hoewel niet de voornaam. Maar verder stond er op den brief Bau- und Möblervisherei, Uelsen, Grafsch. Bentheim." Merkwaardig niet alleen, dat zulk een blief naar Holland wordt gezonden, maar dat de Hollandsche post Graaf schap Bentheim over 't hoofd ziet en den brief naar Velsen zendt. En nog sterker dat zulk een brief in Velser- oord bij een verslaggever wordt be zorgd. Tot geestelijk adviseur van de Ma riavereeniging alhier en van het R.K. Drankweer-Comité in onze gemeente is door den Bisschop van Haarlem be noemd de Zeereerw. Pater Theodosius alhier. Drankbestrijding. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van de afdeeling der Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereeniging werd het win terprogramma opgemaakt. Op 22 November zal de heer Ernst Meier uit Zurich bij lichtbeelden spre ken over „Zwitserland en zijn onthou dersbeweging" terwijl op 14 December de agent der Vereeniging twee bios coopvoorstellingen zal geven. Besloten werd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afdeeling in Mei 1924 een Drankweer-Tentoonstel- ling te organiseeren. VELSEN. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van het georganiseerd overleg voor de werklieden in dienst der gemeente, zijn naar Hl. Dbl. meldt, na uitvoerige besprekingen, de voor stellen van B. en W. aangehouden tot na de behandeling der gemeentebe- grooting voor 1924. Personeelvergadering Van GeldePs Papierfabriek te Velsen. Van het H. B. der Ned. Ver. van Fa brieksarbeiders ontvangen wij het vol gende communiqué. Onder leiding van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders werd Woensdagavond te Velsen eene vergadering gehouden, van de arbei ders werkzaam aan Van Gelder's Pa pierfabriek, waar door het hoofdbe stuurslid De Vries verslag gedaan werd van eene conferentie tusschen de hoofddirectie en de besturen van de samenwerkende arbeiders-organisa ties. De overeenkomst inzake de arbeids voorwaarden is n.l. met 1 October j.l. beëindigd en de directie heeft een aan tal verslechteringen voorgesteld, w.o. als voornaamste wel eene loonsverla ging van f 3.— per week. Eenige weken geleden is door de Ne- derl. Ver. van Fabrieksarbeiders een brochure uitgegeven, waarin aan de hand van de balansen en jaarverslagen der Directie en de in- en uitvoercijfers der diverse papiersoorten de toestand, waarin dit bedrijf verkeert, wordt be handeld en de conclusie wordt getrok ken, dat in verband met den goeden bedrijfsgang en de gunstige resultaten, eene loonsverlaging niet gemotiveerd is. In de financieele wereld schijnt dit geschrift de aandacht te hebben ge trokken. Het wordt althans in een der effectenbladen beoordeeld als „een deugdelijk wapen in een met eerlijke middelen gevoerden strijd, dat op géén onbevooroordeeld lezer zijn indruk zal missen". De vergadering was zeer druk be zocht: de tuinzaal van „Bloemoord' was geheel gevuld. De heer De Vries deed uitvoerig me dedeeling van de met de Directie ge voerde besprekingen en gaf te kennen, dat het Hoofdbestuur zijner organisa tie de voorgestelde loonsverlaging met de meeste beslistheid had teruggewe zen, daarbij gesteund door de R.K. en Chr. organisaties. Spr. verdedigde zijn standpunt, ge documenteerd met allerlei gegevens, en bleek van oordeel, dat de Directie er niet in geslaagd was, de noofdzakelijk- heid van loonsverlaging aan te toonen. In dit finantieel krachtige bedrijf acht te spr. het moment voor verlaging der loonen nog niet gekomen. De gegevens, voor zoover door de Di rectie verstrekt ter toelichting van haar voorstellen, achtte spr. onvoldoende. Spr. stelde vast, dat door de Directie feitelijk niet was ingegaan op het be toog, vervat in het door zijne organisa tie uitgegeven geschrift. Tenslotte deelde spr. mede, dat de Di rectie zich aan het einde der bespre king bereid verklaard had, den toe stand opnieuw te overwegen en in de volgende week een nader schriftelijk voorstel te doen. De aangekondigde loonsverlaging wordt inmiddels opge schort. Na afloop van deze, af en toe door applaus onderbroken, rede, werd door een aantal arbeiders het woord gevoerd. De afwijzing der verlaging door het H. B. vond algemeene instemming. Staande de vergadering sloten 31 ar beiders zich bij de Vereeniging aan. Wij vernemen, dat ook aan de andere fabrieken der firma Van Gelder het le dental dezer organisatie groeiende is. N eerbosch-avond. In de Herv. Kerk werd Vrijdagavond een Neerbosch-samenkomst gehouden. De directeur der Weezeninrichting, Ds. J. Schrijver, las Psalm 146 en sprak een welkomstgroet, waarna de gemeente twee verzen van Psalm 68 zong. Daarop begon het Zangkoor van zen met de afwerking van het proi* ma, dat een aantal zeer schoone H ren bevatte. In de pauze vertelde Schrijver een en ander van de geS( denis en den arbeid der Weezeni ting. De zang der jonge weezen was zuiver en men genoot er ten zeerste Aan 't eind dankte Ds. Schrijve».' len, die tot het welslagen van deze! menkomst hadden medegewerkt werd nog een collecte gehouden, wj op de gemeente den Avondzang l VISSCHERIJ. Het te Aberdeen thuisbehoore visschersvaartuig Golden Daun kr 21 dezer op 210 mijl afstand van Grii by een tros in de schroef. Het schip werd op sleeptouw men door den stoomtrawler Here; IJ.M. 196 en arriveerde in den ui van Woensdag op Donderdag te Grt by, Van een elftal te Aberdeen ligg de Duitsche stoomtrawlers weigerd» bemanning weder uit te varen, al- gages niet verhoogd werden. Zij wt er op dat de reeders besommingen 450 pond sterling maakten, terwij] geen droog brood voor vrouw en kir ren konden verdienen. Een later bericht meldt, dat de s: pen zijn uitgevaren, nadat de reeder gages verhoogd hadden. SCHEEPVAART. Waterstand IJ mui den. October 1923 H. water L. wit Dagen v.m. n.m. v.m. 28 4.54 5.07 0.43 0. 29 5.26 5.37 1.12 1. 30 5.59 6.13 1.30 1, 31 6.37 6.56 2.11 2 November 1 L.K. 7.25 7.49 2.49 3 2 8.26 8.59 3.39 4 3 9.45 10.26 4.51 i Velsen. Aangekomen 25 Oct.: land, st., Goole, steenkolen; Geyfrii St., Blyth, id., papierfabriek. Vertrokken 26 Oct.: Irene, st., BI ledig; Midsland, st., Immingham, Oscar Midling, st., Amsterdam, 01 dokken. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: H. J. Jore en A Huybens, H. Lammers en M. P. Huyl T. N. Groen en M. C. Mahieu, J. Kof E. de Graaf, O. v. d. Vlies en J. Demi Getrouwd: W. v. d. Duin en T.Zj J. v. d. Struys en C. Affourtit, E. v. Beustl en C. G. Warmenhoven, A. v. Duyr C. M. Nijman. B e v a 11 e nH. H. MolenkampMeiw d.M. C. KnapenRaspoort, d.M i voets—v. Dijk, z.C. KeurBarnhoor Overleden: Paulus Roodnat, 17 v. P. Roodnat en H. HartJan v. Engi 75 j., echtgen. v. A. J. de Warm Naastepat, 83 j., echtgen. v. M. Dot Johanna Groenendijk, 3 maanden, d, H. Groenendijk en M. A. Nieuwenhu Faillissementen In Nederland Volgens mededeeling van het har informatiebureau van VAN DER OR 8t Co's Bureaux voor den Handel zijn de afgeloopen week, eindigende 26 in Nederland uitgesproken 83 faillissei ten tegen 59 faillissementen in dezi week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en wet 26 Oct. 3382 faillissementen tegenover 2535 hetzelfde tijdperk van hel vorige jaar.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 10