ORGAAN VOOR D No. 103 Zaterdag 27 October 1988 8c Jaargang IJMUIDER COURANT Abor nementsprijsfl.per 3 maanden, franco per post f i .35 Abor nementen worden aangenomen aan bel Bureau en bij de Agerten. Tot plaatsen van advertentiën van Bulten de gemeente VEL SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOFNSDAO tot 0 uur v.m. en VRIjDAGS tot 4 uur n.m. Vemhjjnt Woensésgs Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJML'IDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemspleio I! Telefoon 153 IJmuIdet ingsiondo niededcel'.rigea 40 ets. per regei - Advertenties var, 1 t. en m. 5 rage's fi. iedere regel meer HO ets. Compact geietie advertenties van 1 t. en m 6 regels f 1.26, iedere regei meer 26 ctB. Kleine advertenties en familiebericht» n zoomede vereeniglngs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooiuitbete- hng, van 1 tot en met 6 regels fQ.76, iedcro regel meer 15 ets. Bij niet contanta betaling worden de gewone prijzen betekend Advertenties „adres bureau van ,i 10 ctB: extraï voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 16 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Yellen dit nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en he? nieuwe adres, NIET aan dep looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regel. Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. Aan het jaarverslag over 1922 wordt het volgende ontleend. Even als over het vorige jaar werd ook thans op de exploitatie van het ha venbedrijf een belangrijk verlies gele den. Niettegenstaande de kosten van ex ploitatie en onderhoud ruim f 38.800 lager waren dan in het vorige jaar en ruim f 83.000 lager dan in 1920, is het verliescijfer nog gestegen. Het bedroeg thans f 294.792.— tegen f 279.333 in 1921 en f 170.970 in 1920. De stijging van het verlies was voor een deel het gevolg van een vermindering van in komsten met ruim f 21.000 en voor een ander deel van een vermeerdering van uitgaven voor interest en afschrijving met ruim f 30.000, in verband met de belangrijke uitbreiding der havenwer ken in vorige jaren zoo dat de achter uitgang van de baten en de toename van kosten van rente en afschrijving de vermindering der exploitatie- en on derhoudskosten verre overtroffen. De voornaamste bate voor het bedrijf n.l. de retributie voor den verkoop van de visch, bedroeg in het verslagjaar f 220.248 tegen f 225.889 in het vorige jaar en was dus ruim f 5500.lager. De vermindering van den omzet in de vischhallen van f 11,294.436 tot f 11.012.352 in het verslagjaar was voor een groot deel het gevolg van de da ling der prijzen van de trawlvisch, voor een ander deel van den achter uitgang der haringaanvoeren. De tota le opbrengst van de verkochte trawl visch was wel ruim f 800.000 hooger dan het vorige jaar, doch zou nog aan zienlijk hooger stijging getoond heb ben, wanneer de vischprijzen op bet zelfde peil waren gebleven als toen. Nu deze prijzen echter belangrijk lager waren, is de stijging van d. omzet ach tergebleven hij dien van den aanvoer. Niet alleen was de vaart van de hier thuis behoorende stoomtrawlers ofschoon nog altijd beperkt drukker dan in 1921, doch bovendien werd de aanvoer in belangrijke mate vermeer derd, doordat talrijke Duitsche stoom trawlers hunne vangsten hier ter markt brachten. De omzet aan Duit sche trawlvisch steeg daardoor van f 1.611.649 in 1921 tot f 2.325.102 in het verslagjaar. Mede tengevolge van deze zeer ruime aanvoeren daalden de prij zen van de visch vrij belangrijk, zoo dat het alhier gevestigde reedérij-be- drijf gevoelig nadeel leed door de Duit sche concurrentie, terwijl de vischhan- del daarentegen het voordeel had van ruim en voordeelig te kunnen inkoo- pen. Tegenover de stijging van den om zet van trawlvisch stond een vermin dering van den omzet van haring tot ongeveer een gelijk bedrag. De bij voortduring zeer ongunstige vooruitzichten voor den haringhandel wegens het gebrek aan voldoende afzet voor de haring in het buitenland en voornamelijk in Duitschland, gevoegd bij de slechte resultaten van de haring visscherij in het seizoen 1921, waren •oorzaken, dat de visscherij door de hier gevestigde haringvloot in nog sterker mate beperkt werd, dan in het vorige jaar, zoodat het aantal schepen uit de ze haven, dat aan de haringvisscherij deelnam, al bijzonder gering was. De opbrengst van de vangsten van de ei gen haringvloot was daardoor in het verslagjaar veel minder dan in 1921. Hierbij kwam nog, dat ook de aanvoer van versche haring door Britsche ha ringdrifters, ditmaal schaars was. De prijzen toch van de haring voor den export naar Duitschland waren in ver band met de valuta-moeilijkheden op verre na niet voldoende voor de vis- schers om hun bedrijf loonend te kun nen uitoefenen. Zoodra dus de aanvoer te ruim werd voor de vraag uit het binnenland, wat bij de beperkte be perkte behoefte aan versche haring in ons land spoedig het geval is, liepen de prijzen dermate terug, dat de vis- schers groote verliezen moesten lijden. Onder deze omstandigheden kwam na tuurlijk slechts een klein aantal ha ringdrifters hier ter markt. Bij den be langrijken achteruitgang van den ha ring-omzet kwam ook nog een vermin dering van den omzet der beugvisch en van de opbrengst der consignaties zoodat de totaal omzet ondanks de be langrijk hoogere opbrengst v. d. ver koop v. trawlvisch, ruim f 2.80.000 lager was dan het vorige jaar. Van de overi ge baten ging vooral die uit de levering van electrische stroom sterk achteruit. Dit was voornamelijk toe te schrijven aan de beëindiging van de stroomle- vering door het havenbedrijf aan de Rijkselectrische werken van het. Noord zeekanaal in het begin van het ver slagjaar. In verband met de slapte in de industriën en den achteruitgang van den haringexport zijn voorts de baten uit de exploitatie van de elec trische kraan en uit het gebruik van haven sporen lager dan in het vorige jaar. Tegenover de vermindering van de verschillende baten stond een verhoo ging der inkomsten uit 't dokbedrijf als gevolg van de indienststelling van het tweede droogdok. De exploitatiereke ningen van vischhallen, waterleiding, electrisch net, terreinen en duingron- den gaven alle winstcijfers. De exploi tatie van de spoorweg-inrichtingen en het drijvend droogdok leverde daaren tegen verliezen op. De belangrijke be perking van de visscherij, vooral van de haringvisscherij was oorzaak, dat minder gebruik van de dokken ge maakt werd, dan in normale omstan digheden het geval geweest zou zijn De opbrengst van de dokgeiden was dientengevolge niet voldoende om de exploitatiekosten te dekken. Het ver lies op de exploitatie van de spoorweg inrichtingen was het gevolg van het betrekkelijk geringe gebruik, dat door particulieren werd gemaakt van de ge legenheid tot het lossen of laden van wagons op de havensporen, om de re denen hierboven reeds genoemd. Het nadeelig saldo van de rekening der ei genlijke haven, welke geen inkomsten van beteekenis heeft en waarop dus steeds verlies geleden wordt, bedroeg in het verslagjaar f 328.517 tgen f 334.110 in het vorige jaar en vermin derde dus eenigszins. Het totale verlies op de exploitatie van het Staatsvisschershavenbedrijf geleden, kon tot een bedrag van f 250.000 worden gedekt door afboeking op de reserve, uit de winst van het jaar 1916 gevormd. De reserve is hiermede echter thans geheel afgeschreven. De balans per 31 December 1922 sluit in Ontvang (Kapitaal f 6.056.943 en Haarl. Bank f 73.068) en Uitgaaf met f 6.130.011, de Winst- en Verliesreke ning met f 347.047.met een saldo- verlies van f 294.792, waarvan te dek ken uit reserve 1916 f 250.000 en uitkee- ring uit 's Rijks middelen ten bedrage van het saldo-verlies ad f 44.792. (Het verlies op de exploitatie van de vrije haven ad f 328.517 is in deze rekening opgenomen). De opbrengst van de in de rijksvisch- hallen verkochte visch bedroeg in het ver slag j. f 11.012.352 tegen f 11.294.436 in het vorig jaar. (In 1916 was de op brengst f 36.602.555). De Haarlemsche Bankvereeniging bracht tot 18 Juli 1922 6 en daarna 51f2 procent in rekening van de voorgescho ten gelden, zijnde VU procent boven het wisseldisconto van de Nederlandsche Bank. De taak van de bank bleef in ver band met de ongunstige tijdsomstan digheden zeer moeilijk; niettemin kwam zij weder alle verplichtingen in de overeenkomst met het rijk vastge legd, stipt na. Het hoogste bedrag der aan de han delaren verleende crediet bedroeg f 579.000, waarvan door borgstelling f 53.500 en door geleidelijk als waar borg gestort f 272.650 gedekt was. De verhouding van de naar de zes landen van bestemming verzonden hoeveelheid visch was: Nederland 54.8 pCt. (vorige jaar 57.2); Duitschland 1.2 (v. j. 1.—); België 33.3 (v. j. 30.9); Frankrijk 4.2 (v. j. 5.) Zwitserland 0.2 (v. j. 0.1); Engeland 6.3 (v. j. 5.8). Omtrent de vischhandel schrijft het jaarverslag o.m. Het aantal kooplieden, dat hier ge regeld versche visch en gedeeltelijk daarbij ook haring en zoutevisch kocht, bedroeg op 31 December van het ver slagjaar 224 tegen 222, 224, 258, 190, 144, 204, 173, 164, 146, 145, 141 en 143 in de jaren 19211910. Hierbij zijn buiten beschouwing gela ten de handelaren, die, hetzij over het geheele jaar voor een bedrag beneden f 100 kochten, hetzij min of meer gere geld alleen de veilingen van haring en zoutevisch bezochten. Het aantal ingeschreven kooplieden verminderde met 38, doch vermeerder de daartegenover met 40, zoodat het op 31 December nog 2 meer bedroeg, dan op het einde van bet vorige ja nr. Deze wisseling had als gewoonlijk weder betrekking op de zeer kleine kooplieden, die voor korter of langer tijd hun geluk in den vischhandel be proeven, doch zich in den regel daarin niet staande kunnen houden. Van de langer gevestigde zaken van eenige beteekenis werden slechts 4 op geheven, waarvan 2 door ontbinding der frma's, met voortzetting echter van de zaken door de firmanten afzon derlijk en 3 door liquidatie, wegens bij zondere omstandigheden. De algemeene toestand van den vischhandel was, in weerwil van de ve lerlei moeilijkheden in verhand met de economische crisis, niet ongunstig. Een belangrijke factor ten goede voor den vischhandel was de ruime aanvoer van versche visch gedurende het verslagjaar, als gevolg van de drukke vaart van Duitsche stoomtrei- lers op deze haven. Hier stond wel te genover, dat het afzetgebied voor visch nog steeds voornamelijk tot het bin nenland en België beperkt bleef, omdat er nog geen sprake kon zijn van han del op Duitschland, doch de ruime aan voer en de daarmede gepaard gaande lage vischprijzen gaven den handel ruimschoots gelegenheid tot een over vloedig aanbod van goedkoope visch, wat uiteraard bevorderend werkte op het vischverbruik, zoowel hier te lan de als in België. Dit had geleidelijk ook eene toename van de vraag naar visch ten gevolge, waardoor de prijzen op den duur vaster werden en over het al gemeen verbeterden. Leidde eenerzijds dus de ruime aanvoer door Duitsche treilers tot verlevendiging en verster king van den vischhandel alhier, an derzijds bracht die aanvoer groot na deel 'toe aan de hier gevestigde reede- rijen van stoomtreilers. De marktprij zen daalden toch ten gevolge van de Duitscheconcurrentie over een groot deel van het jaar tot zulk een laag peil, dat de opbrengst van de vangsten de exploitatiekosten van de treilers op verre na niet kon dekken. De vloot van hier voer daarom voor een groot ge deelte op Engelsche havens, terwijl een ander deel opgelegd bleef, zoodat de vaart van de eigen treilers op deze ha ven zeer beperkt werd. Deze beperking had echter geen effect op de prijzen, omdat de Duitsche treilers de markt overvloedig van visch bleven voorzien. Van reederszijde werden daarom ook langs anderen weg pogingen in het werk gesteld, om verbetering in den j WINTERHUIS, toestand van het visscherijbedrijf te stel niet uit lid tn wnrdon w brengen, mede door toepassing van j witte Kruis tot dit noodiïr is Ziekt marktniv!®"! A1® t?n docl haddon het komt onverwachts, het noodl'idraaat- marktmveau te veihoogen j schap kost u dan f 4.—. Zoo stelde een der grootste reederi]- i Voor f 1.50 Contributie per laar du, I 3 «nt per week is men lid en heeft dan land te bevorderen, een aantal auto mobielen in dienst voor den verkoop van visch rechtstreeks aan consumen ten. Hierbij werd tevens op doelmatige wijze reclame gemaakt voor het ge bruik van visch. Dit voorbeeld vond spoedig navolging bij verschillende handelaren, zoodat in den loop van den zomer het aantal vischauto's groote uitbreiding onderging en op tal van plaatsen de gelegenheid voor het pu bliek werd geopend, om zich op ge makkelijke wijze van goedkoope visch van goede kwaliteit te voorzien. Dit had het dubbele voordeel, dat 't visch verbruik toenam en dat tevens meer dan tot dusver de aandacht werd ge vestigd op de waarde en het nut van vischvoeding. Deze wijze van distribu tie bleek echter alleen succes te heb ben, wanneer de vischprijzen zeer laag waren. Toen in het najaar de visch duurder werd, was in vele gevallen de verkoop per auto niet meer loonend. Van andere zijde werd getracht den vischafzet te bevorderen door toepas sing van de Deensche methode „Otte- sen" voor bevriezing van visch, ten einde export over langen afstand mo gelijk te maken. Hiertoe werden voor namelijk door de Vereeniging tot- Be vordering van de Koeltechniek her haaldelijk proeven genomen tot. het be vriezen van visch en het bewareii en verzenden daarvan in bevroren toe stand. Deze proeven hadden reeds tot resultaat, dat door een belanghebben de, alhier, geregeld bevroren visch naar Indië werd verzonden, welke aldaar voor de consumptie kon worden ge bruikt en, wat kwaliteit en smaak be- j recht op kostelooze hulp van een de- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 to Velgeroord, ge wagons beschikbaar te stellen, mocht de Vischhandelvereeniging de toezegging ontvangen, dat aan haar wensch ten deze zou worden tegemoet gekomen. In verband met de moeilijkheid om voldoenden afzet voor de visch te vin den tegen bevredigende prijzen voor het reederijbedrijf, werd door den han del vaak geklaagd over het beperkte crediet, dat de banken onder de huidige omstandigheden verleenen. Over het algemeen toch blijkt de meening te hebben postgevat, dat bij verruiming •van het crediet de koopkracht zal wor den versterkt, de onderlinge concur rentie dientengevolge zal toenemen en de vischprijzen dus zullen stijgen. Meermalen werden daarom plannen geopperd, tot oplichting van eene coö peratieve crcdiet-instelling ten behoe ve van den vischhandel alhier. Deze plannen bleven echter nog in voorbe reiding. De ruime aanvoeren eenerzijds en de moeilijkheden voor het visscherijbe drijf, als gevolg van de onvoldoende opbrengst der vangsten, anderzijds ga ven dus in het verslagjaar aanleiding tot pogingen van verschillende zijden om den vischafzet zooveel mogelijk te bevorderen, waartoe de ruime aanvoer treft, aan boog gestelde eischen vol- 0p zejf wej reeds op natuurlijke deed. Het spreekt van zelf, dat, wan- wijze medewerkte, doch niet dadelijk neer de pogingen, in deze richting in het werk gesteld, mogen slagen, ruime banen voor den exporthandel worden geopend, wat tot nieuwen opbloei van het visscherijbedrijf kan leiden. De handelaren van hun kant zagen weer een ander middel tot bevordering van den vischafzet in eene algemeene verlaging van de spoorvrachten voor visch. De buitengewoon hooge kosten van het vervoer per spoor waren toch geheel onevenredig aan de prijzen van de visch, waarom deze te bestemder plaatse ver boven hare marktwaarde moest worden verkocht. Bij verlaging van de spoorvrachten zou de visch dus naar verhouding belangrijk goedkoo- per aan consumenten geleverd kunnen worden, wat den afzet natuurlijk zou vergemakkelijken. Daarom werd door het Bestuur van de Vischhandelver eeniging voortdurend geijverd voor verlaging van de tarieven voor het ver voer van visch per spoor, waarbij het van de zijde van het Bestuur der Ver eeniging van Reeders krachtigen steun in die mate, dat een loonend resultaat voor het visscherijbedrijf verkregen kon worden. Omtrent de verschillende takken van handel kan het volgende worden opgemerkt. Van eenig herstel van den voorheen zoo bloeienden exporthandel op Duitschland was bij de economische in zinking daar te lande natuurlijk nog geen sprake. De groote handelaren, die vroeger in dien export een bestaan von den, legden zich thans voor een deel toe op den handel op het binnenland of op België en Engeland. Het gelukte hun in de meeste gevallen daardoor hun bedrijf gaande te houden en langza- j merhand weder uit te breiden. De vroe- gere groote drukte in hunne zaken was echter verdwenen en zal wel niet wederkeeren, voordat de handel op Duitschland gaat herleven. In afwach ting daarvan hielden ook de nog hier gevestigde Duitsche firma's hare zaken aan, ofschoon zij, althans wat den handel in versche visch betreft, nage- ondervond. Dank zij den onvermoei- noeg geen omzet hadden. De groep van den pogingen in deze richting van de - belanghebbenden gingen de Nederland sche Spoorwegen in den loop van het jaar tot belangrijke verlaging van de vrachtprijzen van visch over. de handelaren, die voorheen den ex porthandel op Duitschland dreven, bleef dus het verlies van het afzetge bied in dat land ernstig gevoelen. De handel op het binnenland was Door de Vischhandelvereeniging werd j daarentegen zeer levendig. Zooals hier- buitendien nog getracht verbetering te j voren reeds werd opgemerkt, nam het verkrijgen in de wijze van het spoor- vischverbruik in ons land sterk toe. vervoer van visch. Dit geschiedt n.l. tot Vooral voor de groote steden was die dusver in gewone wagons, zonder hij- toename zeer merkbaar. De omzetten zondere bescherming dus tegen warm- van de handelaren, die voor de visch- te-invloeden. Vandaar dat de visch bij voorziening van die steden zorg droe- het vervoer tijdens zomerhitte, on- gen, stegen dientengevolge belangrijk, danks de maatregelen van de hande- De handel op de oostelijke provinciën laren, om haar voor doelmatige ver- i werd gedurende den tijd, dat de uit pakking in ijs tegen bederf te vrijwa- voer van visch uit Duitschland vrij ren, vaak in half of heel bedorven toe- was, van Februari tot in het laatst stand op de plaatsen van bestemming i van September, bemoeilijkt door de aankomt. Teneinde hierin verbetering j concurrentie van Duitsche zijde over te brengen, worden speciale wagons, j de landwegen. In verband met de. in zooals in het buitenland reeds in ge- Hollandsch geld omgerekende, lage bruik zijn, voor het vischvervoer noo- j vrachten van de Duitsche visscherijha- dig geacht. Op haar verzoek aan de Ne- j vens naar onze oostelijke grenzen, kon- derlandsche Spoorwegen om zoodani- den de handelaren, aldaar, mede door

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1