Zeestad-Yerhalen zelfs geen sprietje, vrees ik. Ik ben geen dwarskop. Giraffes gun Ik ook het recht, om te eten, zelfs de geiten heb ben het, denk ik. Maar er zijn een paar dingen, die we niet vergeten moeten. Er zijn ten eerste veel meer schapen dan giraffes in de kudde van God. Gi raffes kunnen verder het voedsel van den grond eten, wellicht niet zoo mak kelijk als uit een ruif, die tien voet hoog hangt, maar ze kunnen het toch doen. Maar als alle voedsel in de hooge ruif wordt gebracht, zullen de giraffes het best hebben, maar de schapen om komen van den honger. Maar boven alles vraag ik mijzelf af, of er wel gi raffes in de kudde van God zijn. Want de wijsten en grootsten en rijksten der kinderen Gods zijn nederig en weten, dat tegenover God hun wijsheid dwaas heid, hun kracht zwakheid en hun rechtvaardigheid maar vuile lorren zijn. Gij voedt ons heel goed, de kudde in onze kerk behoeft geen honger te lij den. Maar het kan toch geen kwaad, om u te herinneren aan het woord, wat de oude dame met haar scherpe stem zei: Jezus zeide: Voed mijne schapen! en niet: Voed mijne giraffes." Dit is alleraardigst gezegd; het is voor de giraffes wel goed, dat zij hun lange, stijve nekken eens buigen en naar den grond wenden maar de scha pen kunnen nu eenmaal niet tot de hooge ruif zich rekken. nierde heiden, maar toen hij op andere menschen lette, werd hij getroost, want zij wisten van de etikette niet veel meer dan hij. Volgens hoofdstuk 6 van het werk over de Etikette behooren heeren, die met hun rotting of wandelstok langs den weg gaan, daarmee niet in de strui ken aan den weg te slaan. Die regel be schaamde Will Rogers niet. Hij ver klaart niet lam te zijn en geen stok bij het loopen noodig te hebben en er groei en in zijn woonplaats ook geen strui ken aan den weg. Wanneer men aankondigingen leest van vaak dikke en dure werken over etikette of brievencorrespondentie, ver wondert men zich over een ding: Wie koopen en gebruiken deze werken? PLAATSELIJK NIEUWS. Goede manieren. Goede manieren zijn wel eens de pas munt der liefde genoemd. Immers met goede manieren tracht men zijn naas ten aangenaam te wezen, hun welle vend en hoffelijk te behandelen. Een lomperd kwetst zijn medemenschen, al meent hij het zoo kwaad niet, maar een voorkomend mensch doet zijn me demenschen voortdurend een klein ge noegen, al meent hij het zoo goed niet. Maar goede manieren worden tot een last en een dwaasheid, wanneer ze den mensch in de kleinste kleinigheden gaan voorschrijven, hoe hij zich te ge dragen heeft, waarbij alle natuurlijk heid verloren raakt. De etikette is de wet der goede manieren of beter nog het is een dik wetboek daarvan. De Amerikaansche humorist Will Rogers neemt er leuk een loopje mee. Hij besloot zich door zelfonderricht goede manieren eigen te maken en be studeerde daarvoor het dikke boek van Emile Post over de etikette. Hij leerde de zinnetjes, die men spreekt bij een begroeting en den toon, waarop zij uit gesproken moeten worden. Zoo zei hij minzaam, toen twee dames op bezoek kwamen: Hoe gaat het u? Regent het nog?, hoewel het in geen half jaar ge regend had of zou regenen. Het viel hem ook erg moeilijk, om deze begroe ting met de noodige deftigheid af te steken, want toen hij de dames binnen liet, maakten zijn vier katten en twee honden van de gelegenheid gebruik, om tusschen de beenen der dames door, naar binnen te sluipen. Will Rogers voelde zich een ongema- IJMUIDEN. Het benoodigde betonijzer voor het maken der schutkolkmuren van de nieuwe schutsluis alhier, zijnde een kwantum van c.a. 6000 ton, zal gele verd worden door de N.V. Walter Hoe- ne te 's Gravenhage. Openbare Protestvergadering van Overheidspersoneel. Door het Comité van Neutraal Over heidspersoneel (C. N. O. P.) was Don derdagavond een openbare protestver gadering uitgeschreven waar de heer B. de Boer en J. G. van der Jagt spra ken over het onderwerp: Salarisver- slechtering. Deze vergadering was vrij druk be zocht door het overheidspersoneel en hunne vrouwen, zoodat de zaal van de Willem Barendsz bijna geheel bezet was, toen de voorzitter de vergadering opende met een korte uiteenzetting van den huidigen toestand in het ambte narenkorps. De eerste spreker sprak van de ver ontwaardiging die onder de ambtena ren opging toen bleek hoe de huidige regeering aan de salarissen ging tor nen. Hij vond het geen wonder dat die verontwaardiging losbarste tegen die plannen die worden aangediend om het tekort op de begrooting weg te werken, terwijl de regeering gelijktijdig een du re vlootwet tracht te doen vaststellen. Uit verschillende bladen citeerde hij hoe men in alle kringen deze houding afkeurd. Men keurt ook onder hooge invloedrijke juristen de poging der re geering af om art. 40 in te trekken. Maar nog meer was het den spreker een gruwel omdat hij uit statistieken uit de belastingdienst aan kan wijzen, dat het gemiddelde salaris van de amb tenaren lager is dan dat van de overige Nederlanders. Hij noemde dergelijke beweringen eenvoudig ingegeven door eigenbelang. Trouwens invloedrijke menschen uit kapitalisten-kringen geven toe dat al les gedreven wordt door eigenbelang, zooals de heer Simon Maas en prof. Treub. Slechts een enkele idealist als de heer Regout Jr. uit Maastricht dur ven daartegen in te gaan. Algemeen wil men daar terug naar de tijden van 1914 of liefst nog vroeger. Maar daartegen is de vakbeweging er, om hun de voet op dien weg dwars te zetten. Daarom wekte hij allen op mee te werken in die vakorganisatie, opdat de ambtenaren ook in dezen toonen eensgezind te zijn. Vervolgens sprak de heer Van der Jagt, die begon met af te keuren, de uitlating van een blad uit Gelderland die het werk van den spreker afkeurde, om de ambtenaren op te hitsen tegen de natuurlijke pijnlijke vermindering van hunne salarissen. In den breede ging hij na, hoe de ministers zich heb ben uitgelaten over de noodzakelijk heid van die vermindering. Hij meent dat ze zich er slechts met een motief afmaken dat dienen kan op het oogen- blik. De spreker wees op het immoreele van de houding der regeering die een voudig eens gegeven beloften intrekt, hoewel dat in het kerkelijk leven onge oorloofd is. En dat intrekken van een belofte is dan ook niet geoorloofd te genover de geldschieters om de rente voet of de aflossingen te veranderen. Als een der voornaamste oorzaken der tekorten op de staatsbegrooting noemde hij de uitgaven voor militaire doeleinden die sinds 1910 meer dan 2000 millioen gulden hebben version den. En die uitgaven denkt men te dekken door te bezuinigen op de uitga ven voor onderwijs, de volksgezond heid en de sociale voorzieningen. Maai' vooral op de salarissen der landsdie naren zal en moet bezuinigd worden. En daarvoor ontvangt ons volk dan staatscommissie voor de vlootwet met de troost dat het daardoor ontstane na deel later wel weer in orde komt. Te gen deze uitdrukking wilde de spreker protesteeren, want niet de regeering, maar de vrouwen onder ons zorgen steeds dat het finantiëele tekort in de gezinnen in orde komt. Tenzij een ster ke vakbeweging de regeering dwingt de zaak in orde te maken. En daarvooro ntvangt ons volk dan nog een te kleine vloot om voor speel goed te dienen. In dit verband besprak hij in afkeu rende zin het door het comité voor christelijke politiek verspreidde ma nifest getiteld „De waarheid omtrent de vlootwet." De spreker vond het noodzakelijk een bekend woord om te zetten in: wie den vrede wil vernield alle wapentuig. Ook hij eindigde zijn rede met nog maals allen op te wekken meer dan tot heden trouw te zijn in hun vakorgani satie. Daarna werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin de voornemens der regeering worden af gekeurd en sloot de voorzitter de verga dering met een kort opwekkend woord. De aangenomen motie luidde aldus: MOTIE. De vergadering, uitgeschreven door het Comité van Neutraal Overheids personeel te IJmuiden, bijeen op 25 October 1923, gehoord de besprekingen over de voornemens der Regeering inzake sa laris-vermindering der Rijksambtena ren en verhooging van de uitgaven voor leger en vloot; is van meening, dat het budgetair evenwicht dient te worden hersteld door bezuiniging op de uitgaven van alle departementen en het instellen van belastingen naar draagkracht voor alle Nederlanders, doch niet door heffing van een vijfde penning uitslui tend van de ambtenaren; brengt in herinnering dat, terwijl de salarissen in het Bezoldigingsbesluit genoemd, gebaseerd zijn op premie- vrij-pensioen, door de Rijksambtenaren reeds sedert 1 Januari 1923 8V2 we gens pensioenstorting wordt betaald; protesteert met klem tegen elke nieu we salarisvermindering; eischt van de Regeering, dat zij haar eenmaal gegeven woord (artikel 40) ge stand zal doen; spreekt de stellige verwachting uit, dat H. M. de Koningin geen besluit tot het plegen van woordbreuk jegens de ambtenaren, zal onderteekenen, en gaat over tot de orde van den dag Woensdagavond werd door P. J., wonende in de Melklaan te Velsen, aangifte gedaan van de vermissing van zijn rijwiel, staande in de Rijks- vischhallen. De politie stelt een onder zoek in, Gevonden voorwerpen. Een kinderhalskettinkje, een jasje met zwart en witte kragen, een man telceintuur, een dobberman-pincher met lederen- halsband, een kerkboekje, een gele hond, een poesje. VELSEROORD. Schaakwedstrijd. Dinsdagavond werd de 4e ronde ge speeld. Ook deze ronde bracht weer eenige verrassingen. Ook nu weer zoo- als meermalen gebeurd als sterkere en zwakkere spelers tegenover elkaar staan, bij enkele partijen verlies voor de sterkere en winst voor de zwakkere broeders. Een sterk staaltje dienaan gaande in groep I waar de heer H. Sant bekend als een der sterkste spelers, met 1 winstpunt in de 4 partijen, nog steeds in de achterhoede blijft benge len. In groep II trekt de partij Verhoog- v. d. Weele de aandacht, terwijl in groep III de heer Raadman zijn eerste winstpunt in den wacht sleepte. De uitslag der uitgestelde partijen in de 3e ronde is: Ten Vaarwerk 1I2\4 Woudenberg. M. A. Post 10 W. C. Post, terwijl de partij C. Post Jr.H. Sant de vorige week afgebroken, thans door den heer Sant gewonnen werd gegeven. De partij KruitenKufhus in groep III werd remise. Hier volgen de uitslagen der 4e ronde: Groep I. Ten Vaarwerk 01 Baarda. M. A. Post 01 Koene. Woudenberg 10 H. Sant. C. Post Jr. 01 C. E. Post. S. Bos xx W. C. Post. Groep II. Oderkerk 10 Baljet. Verhoog 01 v. d. Weele. v. d. Vlerk xx Dorsman. J. Stals 10 J. Bontenbal. P. Muntenkamp 10 v. d. Berg. Groep IIL P. v. d. Bos 1I2—1I, K. Ruijs. Rolloos 01 J. Kaaij. Raadman 10 Brugmans, C. C. Post 1I2Ch. Duin. P. Bontenbal 0—1 Kruiten. Kufhus vrij. De stand is thans: Groep I.: Woudenberg 3'/i, Bos 3, Koene 3, Post 2, Baarda 2, M. A. Post l'L Vaarwerk 1, W. C. Post 1, C. Post j H. Sant 1. Groep II: Muntenkamp 4, v. Berg 3, Stals 3, Oderkerk 3, Bonteil 2, Baljet 1, Verhoog 1, v, d, Weele] d. Vlerk 0, Dorsman 0. Groep III: v. d. Bos 31/., Kaaij 3,0 Post 21/,, Ch. Duin 21/,, Kruitec Brugmans 2, Raadman 1, Rolle' Bontenbal 1, Ruijs 1/2, Kufhus Vs. x Deze partijen zijn uitgesteld, VELSEN. Hoogheemraadschap Noordhollai N oorderkwartier. Wegens stopzetting van den cheque- en Girodienst verwijzen voor de betaling van den omslag het Hoogheemraadschap Noord lands Noorderkwartier naar de ij blad voorkomende advertentie. SANTPOORT. Examen krankzlnnlgenverpleglj. Het examen, afgenomen door dj: derlandsche vereeniging voor Psyt: trie en Neurologie voor het Provini Ziekenhuis te Santpoort, is voor hel wintersemester vastgesteld op en 28 November. VISSCHERRIJ. De Chr. Zeelleden-Bond. Het gaat den Chr. Zeeliedent» blijkens het laatste jaarverslag voor den wind. Wel hebben alle o( nisaties door de tijdsomstandighi teruggang van leden te boeken, n zeer sterk is die bij dezen bond,, van 3245 tot 2440. Verschillende af» lingen verdwenen geheel, n.I. Terhi met 162, Urk met 47, Elburg met Eemnes met 12 en Vlissingen me leden. De afd, Scheveningen vermindi met 225 leden, Vlaardingen met Katwijk met 49, Maassluis met 41, kenbrug kwam van 158 op 64, He van 55 op 29, Hindeloopen van 25 o Harderwijk van 17 op 4, Goeden van 63 op 39 enz. Te Egmond aan Zee werd een afd ling opgericht met 37 leden. Het ster) in ledental ging de afd. IJmuiden w uit, die van 74 op 163 leden kwam. De algemeene vergadering zal opll 3 Januari 1924 worden gehouden. door CAREL BRENSA. I. „De Dansmeester!". Want omdat er een allerafschuwe- lijkste storm uit den Zuid-Westen tegen de hoeken van mijn hut stond te bla zen en regendruppels als halve Cul- linan-diamanten gestadig tegen de brooze ruiten kletterden, was ik nou, laat ik het maar ruiterlijk zeggen: op 'n holletje van het Zeestrand wegge vlucht Jawel Ik weet het wel: Je kunt vaak als je thuis bij het electrische haardje zit, met de krant en 'n doos si garetten, je hond en je vrouw en kin deren, met een moedig gezicht beweren, dat het je gruwelijk verveeld in zoo een groote stad! Je kunt zeggen, dat je langzamerhand genoeg hebt van al die café's en bioscopen en theaters en bu- renvisites. En dat je nou eens de bee nen onder den arm zult nemen en eens een wintertje zult gaan bivakkeer en pal aan de zee met het rulle zand aan lij en de Semaphore te loever en het heele brok zoute water vlak voor den boeg Jonge Jonge, wat 'n idylle Maar ik verzeker u in gemoede als je het dan eindelijk zoover hebt, dat je veilig en wel aan de zee zit, met je wal mende petroleumstelletje en het duin zand tot op je boterhammenbordje nou, dan wil je zoo af en toe wel eens eventjes terugkrabbelen! Zoo is het mij dan ook gegaan. Toen ik kwam en de vletterman tegen me zei: „Nou, meneer dat zal je niet meevallen!" Toen heb ik met 'n breed gebaar en in de IJmuider tongval ge antwoord: Niks hoor! 't Zal best losloopen! Maar na twee dagen was m'n gezicht rauw als een biefstuk van de zandre- gen, m'n haar was klam en vet van de schuimvlokken, die ik op de Zuiderpier had getrotseerd alles proefde zout de boel hing bij me te waaien als de vlaggen tijdens de jubileumfeesten, de vloer leek precies 'n filiaal van de Sa hara, af en toe siste er een regendrup pel van den zolder af net op m'n bran dende sigaar Op een nacht zelfs was ik voornemens naar buiten te gaan in den eeuwigen storm en regendamp en met 'n baaltje duingras die loeiende zeekoe te gaan sussen, die z'n gezicht maar niet houen wou Totdat ik eindelijk op een avond terwijl de storm tegen de hoeken van mijn hut blies van heimwee bevan- gen werd naar wat licht en wat leven en pardoes de zee en het strand en de weg waaiende duinen en de schichtige lichtflits van de achterste vuurtoren in den steek liet En me als een Urker botter voor den wind liet weg waaien om de visschers- havens heen tot ik eindelijk bij het station te land kwam. Ik haalde verlicht adem, stak voor het eerst sinds vele dagen met een zoet gevoel van genot een sigaret aan en stapte voort in de richting van het Plein Opeens bleef ik staan! In mijn onmid dellijke nabijheid was een hevig tu mult. Er schreeuwde iemand. Het leek mij een hooggaande ruzie. En aange zien ik lid ben van de Reddingsbriga de en van de Vereeniging voor mensch- lievend hulpbetoon, zamelde ik al m'n moed bij elkaar, knoopte m'n jas hoog dicht, voelde of ik m'n revolvertje nog op de bekende plek had zitten en keer de mij om in de richting van het ge vaar Ik zag een rij ramen van een zaal van binnen blijkbaar helder verlicht, maar met gestreepte gordijnen afge sloten. Ik hoorde sterker het rumoer het was schuiven, het was heen en weer geloop Er was zelfs muziek bij i 'n Rare ruzie! f Voor iedere open gelaten spleet van 1 de gordijnen verdrongen zich mannen en vrouwen om in hevige nieuwsgierig heid naar binnen te gluren Ilc schoot er een aan. Wat is hier te doen,? vroeg ik. Dansen zei 'n opgeschoten jongen, zonder zich tijd te gunnen van zijn gluurspleet op te zien. Dansen? Ik dacht dat het ruzie was over 'n besomming of zoo Welnee zei de jongen 't Is hier danscursus En wie schreeuwt er dan zoo?. Dat is meneer Van Dijk! zei-die! O! antwoordde ik Is dat de dansmeester?. Ja, meneer gaf de gluurder toe... Dat is de dansmeester! Ik was opgelucht stak m'n revol vertje weer in de rust, knoopte m'n jas los en ging naar binnen! Het was heel wat anders dan 'n ru zie Het was inderdaad het licht en het leven waarnaar ik gezocht had! Toen ik de achterdeur gevonden had en het lokaal ingestevend was, zag ik een gezellige zaal in moderne architectuur en met veel licht uit een aantal electri sche lampen. En over de glimmende parketvloer zweefde, draaide, schoof, stepte, danste en foxtrotte heel de aan vallige jeugd van IJmuiden Het was een lol van geweld, begeleid van de muziek van een violist en pianist De eerste die ik al dadelijk herkende was het meisje uit den boekwinkel, die me dienzelfden middag „Amsterdam bij Nacht" had laten zien (In boekvorm, wel te verstaan!) Twee stepjes vooruit da mes en heeren Een rond Zoo! nou walsen prachtig Weer twéé vooruit al maar vooruit! hoorde ik nu de stem van dichtbij da veren De heeren met het gezicht naar de dansrichting en de dames met den rug naar de dansrichting goed zoo prachtig! Eéne twéé-e... driè-e Meteen stapte er een heer uit de war relende groepen en trad op mij toe. Het was een heer in correct smoking en met witte handschoenen aan. Hij keek naar mij door de groote glazen van een geweldige pince nes. Mijn naam is Van Dijk zei hij. Aangenaam! antwoordde ik Brensa Ik dacht werkelijk dat u in levensgevaar verkeerde U schreeuw de zoo! O, nee zei mijnheer Van Dijk Ik geef hier dansles! En met ware doodsverachting sprong hij alweer te rug in de mengeling van draaiende en schuivende paren. Ieder oogenblik greep hij een van de jonge vrouwen of een van de mannen beet en liet zich met deze op de maat van de dansmu ziek over de glimmende planken gaan... Dan praatte hij en lachte en instrueer de de moderne danspassen. Ieder lachte en ieder probeerde in een vol gende ronde zijn geroutineerde bewe gingen na te bootsen! Nu was het een step dan een wals dan weer een tango en ter afwisseling een foxtrot Niemand dacht aan den storm nie mand dacht aan de regen of aan schaarsche licht in de zeehavensl Geen mensch bekommerde zich mijn volgewaaide haren of om ii natten jekker! Ver buiten de hJ loeide de zee en woei het duinzand een huizenhoogte Ieder koest» zich in het helle licht van deze zaal schoof heen en weer over de glimmc zaalvloer. Hier luisterde niemand de bijzonderheden van de have dacht aan de visch Hier luiste ieder naar den vervaarlijken stem den Dansmeester Van Dijk, als n den stem van een weldoener, die h» zijn vermogen had een avond van heugend genoegen te brengen aan stoere werkers en werksters van zeeleven En ik dacht bij mezelf Als IJl den één weldoener had, dan was meneer Van Dijk, die daar in die tende zaal met zijn moderne kleure: gezellige atmosfeer alle zwarigheid alle zwoegerij alle gevaar van zeeleven en alle inspanning van vischvangen op de wijde en onbetro bare zee kon doen vergeten, in avond van zwijmelend dansen en vroolijke muziek een avond van op de glimmende planken van de 9 lia-zaal Ik was tevreden Oogenblikk» heb ik een abonnement genomen de dansavonden en als ik nu weer t ontevreden ben of onder den ind van een gierenden storm aan het strand, dan hoef ik niet anders te d( dan de Visschershaven om te lod en een rondje te gaan zweven met meisje uit den boekwinkel En al het leed zal vergeten zijn!

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6