VEL: Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 1 Zaterdag 3 November 19S8 9e Jaargang 1JMUIDER COURANT Abor nementspriji i 1.per 3 maanden, franco per post f 1.3B Abor nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van adverfentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIjDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJrouiden Ingeionde medcdeelingen 40 ets. per regel—Advertentie c dit nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en hek nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regel. OFFICIEEL. 4. 5. 7. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 6 November 1923, des namid dags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Prae-advies op het verzoek van J. Deinum c.s., bewoners van de Cor- verslaan te Wijkeroog, om nog dit jaar de trottoirs van genoemde laan met tegels te bestraten. 3. Crediet voor het maken van een afrastering rondom bet terrein, be- boorende bij de ziekenbarak met ontsmettingsgebouwtje te IJmui den. Vaststelling eener verordening tot aanwijzing van de gedeelten der gemeente voor bet oprichten, heb ben of gebruiken van inrichtingen tot het bewaren van lompen en beenderen. Verleenen van vergunning tot het aanleggen van een rondgaande straat nabij de Noorderlaan te Wijkeroog en vaststelling van straatnamen. Vaststelling eener verordening op de instandhouding van particu liere wegen, waaraan de bestem ming tot algemeen gebruik door den gerechtigde is gegeven. Verleenen van vergunning tot bet rioleeren van een gedeelte van de Schipbroekenbeek. Wijziging van de opdracht aan G. ten Napel, directeur-leeraar der nijverheidsavondschool voor am bachtslieden en prae-advies op het verzoek van J. Deinum, leeraar aan die school, om een toelage uit de gemeentekas, wegens het geven van meerdere lesuren. Prae-advies op het verzoek van bet bestuur der R.K. Jongensschool te Wijkeroog om de benoodigde gel den uit de gemeentekas te ver strekken voor bestrating van de speelplaats dier school. Wijziging der verordeningen, rege lende de samenstelling en den werkkring der vaste commissiën van bijstand en der commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving. 11. Wijziging der verordening op de heffing en invordering van era plaatselijke inkomstenbelasting. Financiëele besluiten. Aanbieding van de volgende be grootingen voor 1924: der gemeente; van het bedrijf openbare werken; van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst van bet grondbedrijf; van het gasbedrijf; van de waterleiding; van de burgerlijke armbesturen; van de gezondheidscommissie; i. van de commissie van toezicht op bet lager onderwijs. 14. Benoeming van; a. drie leden van de ziekenhuis- commissie. b. een tijdelijk keuringsveearts, hoofd van dienst en wijziging der instructie. 10. 12. 13. a. b. C. d. e. f. 8- h. TAN DEN WACHTTOREN. Generale repetitie der Begrootings- debatten. Eerst behandelen de Kamerleden de Begrooting onder ons; van die bespre kingen verschijnt dan een voorloopig verslag; de regeering geeft daarop schriftelijk antwoord en dan is alles ge reed voor de groote debatten, die steeds de belangstelling hebben van bet pu bliek, al zijn ze ook niet altijd belang rijk. Men kan dus het voorloopig ver slag als een repetitie beschouwen van den grooten politieken strijd in de Ka mer bij de Algemeene Beschouwingen. Een praeludium, om bet in lieflijker beeldspraak uit te drukken, waarin men reeds de motieven en melodiën van bet volgende muziekstuk, een strijdmarsch in dit geval, kan beluiste ren. Men vindt in dit voorloopig verslag groote en kleine kwesties; de bezuini ging en de Duitsche dienstboden, het karakter van het kabinet en de nood van de bejaarde zeelui onzer reddings booten. Om de neuzen precies te tellen, is dit verslag niet geschikt. Het spreekt immers in algemeene, vage termen van eenige, sommige, meerdere en vele le den. Het eerste punt, dat besproken is, zal ieder ook wel het belangrijkste achten: de finantieele toestand van ons land. Men sprak over de genezing maar ook over de oorzaken der kwaal, die tegen woordig ons land verzwakt. Sommige leden waren van oordeel, dat de finan tieele crisis te wijten is aan het kapita lisme en den oorlog daaruit voortgeko men. Verscheidene leden kwamen daar tegen op en wezen op het feit, dat ook soc.-demokraten met geestdrift aan den wereldoorlog hebben deelgenomen. Sommige leden zochten de oorzaak min der ver en gaven er de regeering ,de schuld van, dat het finantieel evenwicht van ons rijk zoo leelijk verstoord is. Juist is de typeering der drie minis ters van finantiën onder dit kabinet. De Vries wordt de minister genoemd van het ruim uitgeven, de Geer van de zwakke reactie daartegen en Colijn als de man der poging tot radikaal herstel. Vrij algemeen oordeelde men, dat al le krachten ingespannen moeten wor den, om het gevaar van waardedaling van het ruilmiddel af te wenden. Te recht werd daarna de opmerking toe gevoegd, dat de veiligheidsteliing van den gulden tot een eenzijdige en nega tieve regeeringspolitiek leidt en te wei nig op het herstel gericht is. Eenige le den merkten op, dat Colijn wel voor den sterken man wordt gehouden maar het niet is. Hij heeft zich sterk voor bezuiniging op de militaire uitga ven uitgelaten, maar is daarvan terug gekomen. Hij heeft zijn plan, om de pe riodieke verhoogingen niet uit te kee- ren, laten vallen en zal niet direct 20 maar voor 24 10% nemen van de sala rissen. Die onvastheid is geen bewijs van kracht. Andere leden kwamen te gen de betiteling van dezen minister als sterken man op. Hij is ook niet meer leider van een internationaal grootbedrijf maar leider der anti-rev. partij, die buiten alle imperialistische streven staat. Over de waarde van Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit wordt in het ver slag heel verschillend geredeneerd en daarover zal nog wel menig warm woordje in de Kamer vallen. De mees te ambtenaren vinden bet woordbreuk der regeering, dat ze de salarissen gaat verlagen. Maar de opmerking in het verslag, dat het inkomen der ambtena ren als dat van bijna de geheele, overi ge bevolking moet dalen, zal wel door menigen niet-ambtenaar gedeeld wor den. Eenige leden merkten op, dat er in ons land 60000 Duitsche dienstmeisjes werkzaam zijn en zouden door wijzi ging van het passenstelsel aan dien stroom van Fraulein, die goed kunnen koken, en tot alle werk bereid zijn, omdat een keukenmeid hier het beter heeft dan een mevrouw in Duitsch- land, paal en perk willen stellen. Terecht merkten eenige leden op, dat de niet-invoering van het zevende leer jaar ten nadeele van het volkskind komt. Immers kinderen der meerge- goeden bezoeken na de lagere nog an dere scholen. Bovendien zal het kind na de school verlaten te hebben, min stens een jaar moeten rondloopen, daar het volgens de Arbeidswet eerst op 14- jarigen leeftijd in loondienst mag staan. Anderen meenden dit kwaad te kun nen ondervangen door den leeftijd van toelating een jaar hooger te stellen Het is te hopen, dat mondeling met al le scherpte de klacht van het voorloo pig verslag herhaald wordt, dat de re geering zich weinig of niets aantrekt van de opmerkingen der Bezuinigings commissie. De staat moet voorgaan, maar op den staatsdienst zou veel meer bezuinigd kunnen worden. Krasse maatregelen worden voorge steld tot herstel van het finantieel evenwicht. Belasting op de goederen in de doode hand, afschaffing van kinder bijslag, afschaffing der leerplichtwet, beperking van het spoorwegpersoneel, afschaffing der militaire herhalings oefeningen, afschaffing van het dep. v. Arbeid, afdanking van 40% der amb tenaren, afschaffing van het algemeen kiesrecht, vermindering met 25% van alle salarissen enz. Links- en rechts- radikaal spreken hier en de debatten kunnen wel een jaar duren, als al deze punten uitgevochten moeten worden. Ze zullen voor een goed deel echter wel voor curiositeite en kennisgeving aan genomen worden. Van Christelijke zijde werd nog het verlangen naar meer Christelijke poli tiek uitgesproken. Sommige leden drongen aan op behandeling van het ontwerp Zondags-rust, wijziging der begrafeniswet, afschaffing Staatslote rij, vaccinedwang, stemplicht. Het ver slag eindigt met de vraag naar de in komsten van het Kroondomein. Er zijn dus nieuwsgierige Kamerleden, die de koningin in haar beurs wenschen te zien. Ziedaar een greep uit de vele ontwer pen, die aan do orde zullen komen. We zien den president der Kamer al onver stoorbaar, soms met een leuken grap, soms met een streng woord de heeren binnen de orde houden en zonder te veel den zweep te gebruiken aansporen tot haast. Het is zijn ideaal, dat voor de Kerstvacantie de Begrootingen afge handeld zullen zijn. Een enkele maal lukt dit. Maar gewoonlijk ligt er een tijd van een paar maanden tusschen ideaal en werkelijkheid! Oostenrijk weer stevig op de beenen. Onder de knipsels, die we bewaren uit den oorlogstijd en den tijd van den nood na en door den oorlog, behoort een berichtje uit een dorpje dicht bij Weenen, waar men graven geschonden had en kisten opgegraven, om aan brandhout te komen. Verder hebben we allen verhalen over gebrek en hon ger gehoord van de vele kleine en lie ve Weensche kinderen, die door hun vrijen, vroolijken en hartelijken aard zoovele harten veroverd hebben. De laatste berichten uit Oostenrijk worden steeds gunstiger; het land schijnt te herrijzen en een nieuwen tijd van bloei tegemoet te gaan. Het Ned. Steuncomité legt zijn taak met Dec. dan ook neer. De werkloosheid vermin dert, de voortbrenging stijgt, de rijk dom der bevolking neemt toe. Oosten rijk laat zelf kinderen uit het Roerge bied komen; het steunt Japan, Duitsch- land, Rusland. De stad Weenen sloot haar laatste boekjaar met een groot batig saldo. De regeering is op den goe den weg, om het evenwicht in de staat huishouding te herstellen. Er zijn groote vermogens in Oostenrijk ge vormd en het land is thans in staat zijn eigen armen te onderhouden. De gemeenteraad van Weenen heeft reeds lang bedankt voor verdere hulp uit het buitenland. Ook de regeering vindt die hulp niet langer noodig. Na December worden er dan ook geen kinderen meer naar Holland gezonden. Die groote en goede verandering is te danken aan de tusschenkomst van den Volkenbond, die gezorgd heeft voor buitenlandsche crediet en van mr. Zim merman, die op strenge en hardhandi ge wijze den staat gedwongen heeft te bezuinigen. Oostenrijk staat thans eigenlijk onder curateele, maar zal, als liet zoo doorgaat, zeker zijn finantieele zelfstandigheid herkrijgen. Maar deze vooruitgang is voor een ander deel te verklaren uit den onuitroeibaren le venslust der Oostenrijkers, die niet on verschillig, moedeloos of verbitterd werden onder alle ellende maar opge wekt en blijmoedig alle rampen onder gingen. Die gezonde kracht heeft Oos tenrijk bovenal gered voor den onder gang. Teeken van gezondheid bij een volk. In een studie over literatuur spreekt Maxim Gorki over de vrees, die tegen woordig op allerlei manier zich open baart. Een voortreffelijk tegengif acht hij den lach te zijn. Daarom noemt hij het gezondste volk in geestelijk opzicht de Engelschcn. Hij is van meening, dat zij onder andere deze geestelijke gezondheid danken aan hun gevoel voor humor, zoo sterk bij hen ontwik keld. De menschen zouden, volgens Gorki, gemakkelijk genezing kunnen vinden van de vergiftiging door de vrees die hen doodt, als ze maar begrepen welk een levenskracht de gezonde lach bc- teekent. „Het vele leed van onzen tijd ten spijt, is ons leven rijk genoeg aan ge beurlijkheden, een grap waard. Ja er is menig hartzeer, dat slechts een lach te voorschijn roept. Van den zweep der satire wil Max Gorki niet weten, om dat er al geesels en scorpioenen genoeg zijn. Men moet vriendelijk lachen, zoo als men doet tegen kinderen, wanneer ze huilen uit wees om wat zij zelf heb ben bedreven. Ook do woordkunst moet daarom vroolijk zijn. Het is erg heil zaam voor den mensch. Het is merkwaardig, dat deze waar deering van zachten humor en gezon den lach uit Rusland komt; zijn woord kunstenaars brengen ons immers steeds in een wereld van zwarte armoe en snoode misdaad. De Slavische volks ziel is droefgeestig van aard. Rusland heeft bovendien de laatste jaren een zwaren lijdensweg moeten afleggen. Maar juist daarom ziet Gorki waar schijnlijk het heil in humor gelegen in. De lach verzacht. Lachend iemand de waarheid zeggen is vaak de beste ma nier van doen. En een paar uur van Vroolijk gezelschap verkwikken en ma ken het lichter daarna weer den ernst en den druk van het leven te dragen. En de lectuur van oude boeken vol kostelijken humor Dickens, Reuter, Justus van Maurik doet meer goed dan een moderne fijn uitgeplozen psy chologische roman, die ons van levens- armoede en levensleed vertelt. Humor is inderdaad een versterkend en ge- zondmakend middel voor kranke en matte zielen. Het Consultatie-Bnreau van de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Briniostraat, Vel- seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 23 wordt bier spreekuur gehouden. Het onder zoek Is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Onders laat vooral uw kinderen on derzoeken! hiertoe beschikbaar willen stellen; bet departcmentsbestuur meent dat dit wel liet geval zal zijn en heeft dan ook be sloten nog in den aanstaanden winter ontwikkelings-cursussen te organisee- j ren, in den geest als dit ook te Purmer- I end het geval is. Zal dit plan echter sia- gen, dan is het noodig, dat velen uit de i gemeente zich als cursist laten in- schrijven. De bedoeling van dit schrij- ven is dan ook belangstellenden uit te noodigen zich bij een der secretarissen van het departement op te geven, onder mededeeling welken cursus men 't liefst wil volgen, b.v.b. natuurkunde, letterkunde, wijsbegeerte enz. Wij krij gen op deze wijze een overzicht van het meest gewenschte en zullen aan de hand daarvan de cursussen vast stel len. Het plan is voor de cursussen, met inachtneming van de geschiktheid der localiteit, waar de cursus moet worden gehouden, daartoe die plaats te kiezen, waar het grootste aantal cursisten woont. De kosten zullen zich uitsluitend beperken tot dekking der te maken on kosten en dus miniem zijn, vooral wan neer de deelname belangrijk is. Wij vertrouwen dan ook, dat velen zich zoo spoedig mogelijk zullen aanmelden. In aansluiting op het bovenstaande kunnen wij reeds nu mededcelen, dat in de maand November voor ons departe ment zal optreden de heer Louis Lan dry uit 's Gravenhage, welke kunste naar zeker nog bij vele departements leden bekend zal zijn door zijn vroeger succesvol optreden. Ook zal zoo spoedig mogelijk voor de leden van ons departement alsmede voor de ouders der kinderen van het Nuts-zangkoor een zang-avond georga niseerd worden met lichtbeelden enz. Indien wij slechts voldoende steun ondervinden, zal door ons alles in het werk worden gesteld om in den komen den winter de gelegenheid te bieden voor werkelijke VOLKSONTWIKKE LING. Met dank voor de plaatsing, verblij ven Namens het Departement IJmuiden der Mij. tot Nut van 't Algemeen. A. Rolloos Jr., Jac. van Heemskerk straat 27, IJmuiden. Y. J. Reitsma, Willebrordstraat 5, Velseroord. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Volksontwikkeling. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het onder bo- venstaanden titel in de IJmuider Cou rant van Zaterdag 27 October voorko mende artikel van den heer G. V(oet), stellen wij er prijs op indien U het vol gende in uw blad wilt opnemen. Het bestuur van het departement IJmuiden der Mij. tot Nut van 't Alge meen heeft met belangstelling kennis genomen van het betoog, door den heer Voet geschreven. Met hem zijn ook wij van meening, dat in de gemeente Vel sen het houden van ontwikkelings-cur sussen dient ter hand genomen te wor den èn, dat er in onze gemeente vol doende krachten wonen, welke als lei der van een dergelijken cursus kunnen optreden. De vraag is slechts of zij zich PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De afdeeling IJmuiden en om streken der Spoorweg-Onthouders Ver- eeniging organiseert a.s. Dinsdagavond in Thalia een bioscoopavond. Behalve een dramatische film zullen een paar Zwitsersche films worden afgedraaid, o.a. van Maggifabrieken, die in de pau ze gratis een kop bouillon aanbieden. De algemeene secretaris der Vereeni- ging, de heer G. L. de Haas, treedt op als explicateur. VELSEROORD. Voortzetting schaakwedstrijd. Dinsdagavond werd de strijd weer met onverminderde hevigheid voort- j gezet. En ook nu weer verrassingen. Voor de eerste zorgde de heer Baarda, I die in een sterk gespeeld eindspel den I heer Woudenberg zijn eerste vcrlies- punt bezorgde en hiermede blijk gaf, dat ook zijn andere groepgenooten re kening met hem zullen hebben te hou den. Ook de heer ten Vaarwerk gaf weer een staaltje van zijn taaiheid,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1