waarvan de heer Koene de dupe werd. Dit wat groep 1 betreft. In groep II. was de leider, de heer Muntenkamp, vrij, zoodat een drietal candidaten hein, wat puntenaantal be treft, in konden halen. En hier behaal de de heer Dorsman zijn eerste winst punt, ten koste van den heer Verhoog. In groep III. zette de lieer Kaaij zijn overwinningreeks voort, door ditmaal den meest vooraanstaanden, den heer v. d. Bos, te kloppen. Met dat al wordt de spanning in groep I. zeer groot. En dat ook het publiek er belang in stelt, blijkt hieruit, dat reeds een paar extra- prijzen zijn toegezegd. De uitslag der 5e ronde luidt: Groep I. Ten Vaarwerk 10 Koene. S. Bos 1/2V2 H. Sant. M. A. Post 1—0 C. Post Jr. Woudenberg 01 S. Baarda. C. E. Post 1—0 W. C. Post. Groep II. H. Oderkerk 10 v. d. Weele. P. Verhoog 0—1 A. Dorsman. J. A. Stals 1—0 G. Baljet. J. Bontenbal 01 v. d. Berg. v. d. Vlerk xx P. Muntenkamp. Groep III. v. d. Bos 01 Kaaij. Rolloos xx Kufhus. Raadman xx Ruijs. C. C. Post 0—1 Kruiten. P. Bontenbal 01 Brugmans. Chr. Duin vrij. De stand is thans: Groep I. S. Bos 372, Woudenberg 3 Koene 3, Baarda 3, C. E. Post 3, M. A Post 2V2> ten Vaarwerk 2, H. Sant P/2 W. C. Post 1, C. Post Jr. 1. Groep II. P. Muntenkamp 4, v. d Berg 4, Stals 4, Oderkerk 4, J. Bonteri bal 2, Bal jet 1, Verhoog 1, Dorsman 1 v. d. Weele 1, v. d. Vlerk 0. Hierbij dient in 't oog gehouden te worden, dat laatstgenoemde wegens ziekte 3 partijen achter is. Groep III. Kaaij 4, v. d. Bos 3l/2l Kruiten 3V2, Brugmans 3, C. C. Post 2'/2i Chr. Duin 272, Rolloos 1, Raadman 1 Bontenbal 1, Ruijs 1/2, Kufhus Va- x Deze partijen zijn uitgesteld. VELSEN. Voor de afd. Velsen der Holl. Mij. van Landbouw hield, naar wij in Hl. Dbl. lezen, in Hotel De Prins Dinsdag avond de heer G. Hanneman, dierenarts te Beverwijk, een lezing over. Nieuwere inzichten in de voedingsleer. De heer C. Brantjes opende de ver gadering met een inleidend woord, Om het organisme van het dier in orde te houden, zegt de heer Hannema, is aanvulling door de voeding noodig. Het voornaamste wat bij een dier noo dig is, is een voldoende hoeveelheid eiwit en vet. Het is de vraag nu hoe die bestand- deelen het best verkregen worden. Aan de hand van een openslaande plaat, voorstellende het lichaam van een koe gaf spreker aan den weg dien het voed sel volgt. Men heeft vooral te zorgen, dat noch teveel eiwit, noch te veel vetstoffen ge voerd worden. De spijsverteringsorga nen kunnen dan alles niet verteren en het teveel verdwijnt in de mest. Onderscheid moet worden gemaakt tusschen onderhouds- en productievoe der (d.ivoeder om melk te krijgen of vet te mesten). De beste verhouding van eiwit tot de andere bestanddeelen is 1 6. Het komt er zeer op aan hoe men de voe ding vermengt, om een behoorlijk re sultaat te krijgen; ook de toebereiding speelt een groote rol. In eiwit komen 20 verschillende amide-zuren voor, welke zuren niet alle tegelijk in een zelfde voedsel aanwezig zijn. Daar zoo veel mogelijk alle soorten gevoerd moe ten worden, is gemengd voer het best. Minerale stoffen, kalk etc., zijn noodig voor den opbouw der beenderen, ter wijl phosphor voor zenuwstelsel en spieren noodig is. Men dient bovendien goed acht te geven op het aanwezig zijn van vitami nen in de voeding, welke vitaminen dienen om de andere stoffen goed tot hun recht te laten komen. Het is zeer moeilijk te weten, welke stoffen men moet voeren, maar juist daarom is een zijdig voeren zooveel mogelijk te ver mijden, In groen voer komt het groot ste percentage vitaminen voor, zoodat groen voer niet vermeden kan worden. Enkele vragen werden door den spreker beantwoord. Maandag j.l. word in school E een ouderavond gehouden voor de ouders van de op die school gaande kinderen. Het bezoek was zeer bevredigend. De ze avond droeg een speciaal karakter, doordat zij voor het laatst werd bijge woond door de van school E scheiden de onderwijzeres, Mevr. Aalderink Boerkoel en door de kennismaking met het nieuw-benoemde hoofd. De kennismaking met het hoofd was een zeer aangename. Na afwikkeling van de agenda, de viering van het St. Nicolaasfeest werd besproken, gaf de heer Van Zoest n.l. een kleine uiteen zetting, hoe hij zich dacht, het groote kwaad der baldadigheid van de jeugd te kunnen keeren. Hij meende daartoe een goed middel te kunnen vinden in den aanleg van schooltuintjes. De wij ze, waarop hij zijn plan uitlegde, gaf de aanwezigen tevens een blik op de liefde van den heer Van Zoest, niet al léén voor het kind, maar ook voor de natuur waarin de mensch, te beginnen met het kind, toch zoo lang moet ver- keeren. Besloten werd op een e.v, ouderavond een specialiteit op het ge bied van schooltuinen uit te noodige voor het houden van een lezing, waar door de ouders goed bekend zullen kunnen geraken met het pro en contra. Was de kennismaking een aange naam deel van den avond voor de ouders, het afscheid van Mevr. Aalde rink zal zeker voor haar naast de wee moedige gedachte van afscheid, een aangename herinnering blijven haar verder leven. Zij werd n.l. door den voorzitter der oudercommissie ge huldigd voor de wijze, waarop zij steeds hare taak als onderwijzeres op school E had volbracht. En als dankbare uiting van de leerlingen en vele oud- leeidingen daaraan, zou zij op den dag van haar afscheid van de school, zoo verklapte haar de heer Groeneveld een blijvend aandenken ontvangen. Maar ook de ouders wenschten haar niet met leêge handen van deze verga dering te zien vertrekken, waarom haar namens de ouders door Mevr, Duyckinck Sander een prachtige bou quet Chrysanten werd overhandigd. Zichtbaar aangedaan bedankte mevr. Aalderink voor haar gebrachte hulde. Na dit buiten de agenda staande ge deelte, werd overgegaan tot. de rond vraag, waarvan door enkele aanwezi gen gebruik werd gemaakt, om inlich tingen te vragen omtrent de plannon tot verkrijging van een speelterrein te Velsen. Deze besprekingen hadden tot gevolg, dat door de ouders aan de com missie opdracht werd verstrekt, al het mogelijke te doen tot verkrijging van een geschikt speelterrein voor de schoolgaande kinderen uit Velsen (dorp). Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A. Ch. E. Schroder Douwes, z.; M. Haneveldv. Oosten, d.; C. A. v. d. Oeverde Haas, d.; M. A. v. Velthovende Jager d. UIT DE GEMEENTE. Voer den Baad. Ontsmettingsgebouw. B. en W. vra gen den raad een crediet van f 375 voor het maken van een afrastering ondom het terrein, behoorend bij de ziekenbarak met ontsmettingsgebouw tje in het duin te IJmuiden. Lompen en Beenderen. B. en W. bie den den raad ter vaststelling aan een Verordening tot aanwijzing va.11 de ge deelten der gemeente voor het oprich ten, hebben of gebruiken van inrichtin gen tot het bewaren van lompen en beenderen. De Corverslaan. B. en W. stellen den •aad voor op het adres van J. Deinum c.s. om nog dit jaar de trottoirs van de Corverslaan met tegels te bestraten, af wijzend te beschikken. Zij wijzen er op, dat dit een uitgaaf van f 11000 zal vor deren, terwijl deze weg er niet een voor doorgaand verkeer is en er andere we gen zijn, wel met doorgaand verkeer, welke dringend voorziening eischen. Raadscommissies. B. en W. stellen een wijziging voor in de Verordeningen, 'egelende de samenstelling en werk kring der verschillende raadscommis sies, inhoudende dat de leden dezer commissies niet op 1 Januari aftreden, maar op de eerste raadsvergadering in September. De Straatbelasting. Onze gemeenteraad heeft dezer da gen de straatbelasting nog uitgebreid, ook -de bewoners van Rijkswegen zul len voortaan in -deze belasting worden aangeslagen. Men heeft in ons blad van 27 October kunnen lezen, welke argumenten B. en W. daartoe hebben aangevoerd. Het voornaamste argument was dit: als in gezetenen profiteeren we allemaal an de bestrating onzer wegen, van de ioleering en verlichting daarvan, dus is het billijk dat we daaraan allen me de betalen. Ook dus bewoners van •ijkswegen, al zorgt het Rijk daar vaak slecht voor en al zitten die wegen bij slecht weer meest onder de modder. Wij, die voor bijkans geen enkele in directe belasting iets voelen en dit heele stelsel uit den booze achten, kunnen deze redeneering van B. en W. van De Gemeentestem, waarop zij zich beroepen, niet begrijpen. Een indi- •ecte belasting beduidt voor ons het belasten van een of ander ding, waar van men profiteeren kan. Als wij een pond suiker koopen, betalen wij indi recte belasting, maar wij kunnen dan ook van die suiker profiteeren. Nu wonen er in onze gemeente heel wat menschen aan Rijkswegen, die vaak in deplorabelen toestand verkeeren. Deze moeten nu ook mee betalen en men kan ze zeggen: gaat u maar in Velser- oord of IJmuiden wandelen (maar denk er dan om niet den Rijksstraat weg te gaan), dan profiteert u toch mee van de bestrating en verlichting daar. Wij dachten hierbij aan 't vol gende: In een café zitten drie vrienden, twee gebruiken een glas sterke drank, de derde, een geheelonthouder, een glas melk. De eerste twee betalen met hun consumptie zeker 25 a 40 procent indirecte belasting. Wat zou men van den kastelein zeggen, als hij den ge heelonthouder voor de melk evenveel liet betalen, door b.v. te redeneeren: •deze kan die belasting ook wel betalen, want hij zit toch ook in mijn café en geniet van het licht, de verwarming enz.? Evenals iedereen dit onbillijk zal vinden, is het onrechtvaardig, dat bewoners van Rijkswegen voor de vol le 100 procent in de straatbelasting worden aangeslagen. Trouwens, een democratische ge meentebestuur moest begrijpen, dat zulke belastingen uit den booze zijn. Men gaat voor de bewoners der Rijks wegen van het standpunt uit, dat zij een deel der gemeenschap vormen en dat het daarom billijk is, dat ze meebe talen in de straatbelasting. Maar tal van menschen, ongehuwden b.v., dra gen geen cent bij in deze belasting on zij profiteeren toch ook van de bestra ting, verlichting enz. Wie deze belasting betaalt, wil er voor zichzelf profijt van hebben. En de bewoners van de Corverslaan b.v., die al jaren vragen om 'n tegeltrottoir, be talen deze belasting zeker niet met ple zier, zoolang zij 'n modderpoel voor hun deur houden. Evenmin de bewoners van de Trompstraat vanaf den Velser- duinerbuurtweg, die hun deel voor de verlichting moesten opbrengen, maar die tot nog toe steeds in zwarte duister nis zitten. Tenslotte zijn deze belastingen uit den booze, omdat zij de menschen af schrikken in onze gemeente te komen wonen. Dit geldt evenzoo voor de za kelijke bedrijfsbelasting, die we nog wel niet in werking gesteld hebben, maar die er toch is. De gemeenteraad moet binnenkort de gemeentebegrooting behandelen. Laat hij dan een flink besluit nemen en zoowel de straatbelasting als de za kelijke bedrijfsbelasting afschaffen. Wij zijn er van overtuigd, dat de inge zetenen den raad dankbaar zullen zijn. En op ons aanslagbiljet in de inkom stenbelasting betalen we dan allen niemand uitgeeonderd mee aan wat voor bestrating, verlichting enz. moet worden uitgegeven. G. V. Op verkeerd terrein. Voor de tweede maal heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken zich tot de ge meenteraden in haar district gewend, met het verzoek te willen overwegen verschillende maatregelen, als verlen ging van den arbeidstijd en verminde ring van de salarissen voor gemeente ambtenaren en werklieden; inkrim ping van personeel en herziening van werkloosheidssteun. Reeds bij het zenden van het eerste adres hebben wij er op gewezen, dat de Kamer van Koophandel hiermede op den verkeerden weg is. En als zij want meerdere Kamers zijn dezen weg al opgegaan hierop voortgaan, dan zal het doel der reorganisatie, van de Kamers van Koophandel heelemaal voorbijgeschoten worden. Waar de Kamer van Koophandel zich thans mede bemoeit, heeft ze niets me de te maken. Er is maar één weg, om de gewcnschte dingen te bereiken, dat is de zuiver parlementaire weg: door middel van het stembiljet die menschen te kiezen, welke men noodig heeft. Stel eens, dat behalve de Kamer van Koophandel ook de Kiesvereenigingon, Middenstands- en Vakorganisaties, Buurtvereenigingen enz. zulke adres sen gingen indienen, wat bleef er dan an de autonomie van den gemeente- aad over. Als de gemeente werkgeefster is, be- hooren de raadsleden naar hun beste weten en ook volgens hun geweten de loonen en arbeidstijden, van wie in haar dienst zijn, vast te stellen en daar bij moeten zij zich niet laten beïnvloe den. Alleen de respectieve kiesvereeni- gingen kunnen ze ter verantwoording roepen. Het adres der Haarlemsche Kamer is te meer merkwaardig, omdat zij mo menteel zelf in conflict is met de re geering. Deze heeft een circulaire aan de Kamer gestuurd, waarin er op aan gedrongen wordt de salarissen der ambtenaren van de Kamers te verla gen. De Haarlemsche Kamer heeft daar bezwaar tegen gemaakt, omdat de sa larissen van haar ambtenaren niet te hoog zijn. De Kamers werken met subsidies van de regeering en bijdragen van Kandel- drijvenden. Een eigenaardige kijk krijgt men op de gestes der Haarlem sche Kamer, als wij bedenken dat zij besloot f 1000 bij te dragen voor het Na tionaal Huldeblijk aan de Koningin. Terecht heeft de Minister van Arbeid dit besluit vernietigd, als liggende niet op den weg der Kamer. Aldus gaat de ze kamer telkens buiten de schreef. Nu zal onze raad wel, evenals -den eersten keer, dit adres ter zijde leggen. Wij hopen echter dat hij ditmaal iets meer zal doen, n.l. een antwoord zen den aan de Haarlemsche Kamer, met een krachtig protest eenerzijds en een goeden raad, om zich voortaan met haar eigen zaken te bemoeien. G. V. SPORT. VOETBAL. AssendelltV. S. V. 2—3. Op een zeer glad terrein, zijn onze jongens er in geslaagd om weer 2 punt jes mede naar huis te nemen. De uit slag is niet, wat V. S. V. verdiend had want dan hadden er zeker nog wei eenige goals bij geweest, maar gezien het terrein en de weersgesteldheid, kun nen zij tevreden zijn. De Wedstrijd. Om 10 minuten over twee blaast scheidsrechter Hakhof de elftallen in 't veld. Assendelft wint den toss en ver kiest, daar er geen wind is, het in het minst goede conditie verkeerende doel, V. S. V. trapt af en het gaat recht op het A.-doel af, -doch de backs weten het gevaar te bezweren. Dan gaat het spel vrijwel gelijk op met V. S. V. iets in de meerderheid. De Assendelvers spelen een zeer enthusiasten wedstrijd. Men kan zeer goed bemerken, dat zij op dit terrein beter gewend zijn dan de tegen partij, die nog al eens mistrappen en vallen. Toch is het V. S. V., dat uit een zeer mooie voorzet van Meuldijk, door Bruischaart ingeschoten, de leiding neemt, doch A is niet ontmoedigd en speelt een vluggen wedstrijd, komt goed combineerend opzetten en weet een cor ner te forceeren, welke goed genomen, door van Zutphen wordt weggekopt. doch onmiddellijk weer ingeschoten doch door denzelfden speler weer wordt weggekopt, nu zoo, dat er geen gevaar meer is. Dan eenige corners op het A.- doel, welke niets opleveren. Dan komt V. S. V. mooi samenspe lend opzetten, Meuldijk krijgt weer de bal, zet scherp voor en Bruischaart loopt de bal in het doel 20. Na nog cenig heen en weer gaan en een paar corners breekt de rust aan. Na de rust, wanneer er nog slechts vijf spelers van V. S. V. op het veld zijn blaast de scheidsrechter zeer onver wachts beginnen; en gaat. de bal, vóór iemand er erg in heeft, recht op het V. S. V.-doel aan, doch gelukkig is de kee per op post en redt een anders zekeren goal. Het V. S. V.-doel is thans een modderpoel. Met een sneltreinvaart ko men inmiddels de andere spelers uit het kleedlokaal, dat gelukkig kort. bij is, doch staan niet direkt op hun plaats, waardoor A. eenigen tijd overwegend sterker is, en hier van gebruik maken, om 't den keeper zoo lastig te maken, dat hij een ingeschoten bal niet weg kan werken en hem drie pas in de han den houdt, wat A. een freekick op doel oplevert en welke benut wordt 2—1 voor V. S. V. Dan gaat het spel weer eenigen tijd gelijk op, met A. iets in de meerderheid. Toch is het V. S. V., dat nu een zelfde geval weet te krijgen, n.l. freekick op doel, welke echter ineens wordt ingeschoten en geannuleerd wordt. Dan een doorbraak van A. en het is gelijk. De Assendelft-supporters brullen. De V. S. V.-supporters staan paf. Dan nog een van weerskanten zeer enthusiast spel. Luide aangemoedigd door de talrijke V. S. V.-supporters, krijgt Hillenkamp den bal toegespeeld, gaat door de verdediging heen en be zorgt V. S. V. het winnende puntje 3-2. Spoedig is het dan gedaan. Zeer ver diend heeft V. S. V. deze van weerskan ten zeer vriendschappelijk gespeelden wedstrijd gewonnen. Ook het 2e elftal bracht een zeer mooie overwinning naar huis en wist V. V. H. 2 met 30 te slaan. Ook het 3e elftal wistSpaarndam II er met 10 onder te houden en staat nu met drie overwinningen op de bo venste plaats in haar afdeeling. BINNENLAND. Uitvoer naar België. Voor den uitvoer van onderstaande artikelen vanuit ons land naar België wordt nog steeds een vergunning ver- eischt. 1. Goud in eiken vorm, uitgezonderd goudzendingen van de Nederlandsche Bank. 2. Kaas. Dispensatie is hiervan ver leend voor kaas, welke overeenkomstig de aanduiding voorkomende op het daarop aangebrachte Rijkskaasmen bereid uit volle melk en een mininj vetgehalte in de droge stof bezit va*' 40, 30 of 20 t.h. 3. Boter. Dispensatie is verlee. voor zoover betreft boter, voorzien v het Rijksmerk in boter, bereid otic bijzonder toezicht, volgens artikel 9 Boterwet. 4. Munitie, buskruit en onderdo?' van munitie. 5. Pasmunt (bronzen en nikkel van het koninkrijk). 6. Wapenen (alle, behalve jachti weren). Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereen. Het Districts-Comité Noord-Holla der Nat. Chr. Geheel-Onthouders \- eeniging hield Zaterdagmiddag zijn jaarsvergadering in het Koning lemshuis te Amsterdam. De verga, ring was goed bezocht. Ds. J. F. van Duyne van Zaand sprak een opwekkend woord naar a; leiding van 1 Joh. 3:8b waarnr voorzitter, de heer G. Voet te Vel; oord, de vergadering opende. Deze er op dat de brochure „Kerk en Drat bestrijding" van ds. D. van Krevel aan alle predikanten in de provincis gezonden, vergezeld van een vragenli Over de resultaten daarvan werd ds J. van der Meulen te Purmerend her gevonden op de voor j aars vergader een referaat te houden. De secretaris, de heer T. P. v. d. L te Haarlem, leidde in „de toepass; der Algemeene vergadering", waai een drukke bespreking volgde. Daai werd de winterpropaganda besprok Na de pauze vertelde de heer H. F; jon een en ander van den arbeid y het Koning Willemshuis te Amsterds waarna de heer Ernst Meier uit Ziui sprak over Zwitserland en zijn ontfr dersbeweging. Beide referaten werden met grot aandacht gevolgd. Besloten werd de voor j aars vergas ring te Wormer te houden. SCHEEPVAART. Waterstand IJmuiden. November 1923 H. water Dagen v.m. 11.12 0.39 1.29 2 15 3.00 3.46 n.m. 11.44 0.15 1.05 1.49 2.35 3.19 4.03 L. v.m. 6.24 7.46 8.45 10.09 0.35 11.11 10.22 0.02 11.08 11.50 wali Velsen. Aangekomen 27 Oct.: Jo(1 Blumer, st., ArchangelKommun st., Petrograd; Robbek, st., Petrogr alle drie met papierhout. Vertrokken 27 Oct.: Greyfriars, Newcastle, ledig. - Het van Rafsö alhier aangekom Ned. stoomschip Britsum, met een ding gezaagd hout voor Zaandam, kt bij het Haaksvuurschip een deel den deklast verloren, waardoor stoomschip slagzijde bekwam. - Het van Petrograd alhier aan komen Russische stoomschip Komn nist heeft zwaar weer doorstaan en kwam zware slagzijde. Dit voor Veis bestemd stoomschip voert de rot Sovjetvlag. Het Zondag binnengekomen gelsche stoomschip Croxdale heeft lading steenkolen te Amsterdam gelost. Het schip vertrok Maandagm dag 12 uur al weer uit de hoofdstad om half drie van hier naar zee. VISSCHERIJ. Het is met de haringhandel fl levendig. Behalve de aanvoeren Hollandsche schepen, wordt er nog 1 wat haring uit Engeland aangebrai De stoomlogger Cornelia Hendrika M. 416 bracht voor de firma Dekker kantjes aan. Ook voor de firma Gfl komt meermalen haring uit Engel aan. De toestand der binnenvisscheri) In September 1923. Naar de Afdeeling VisscKerijen het Departement van Binnenlands Zaken en Landbouw ons medede kon de visscherij op de Zuidhollai sche benedenrivieren in de eerste k van de afgeloopen maand onbelemm worden uitgeoefend; in het verdere deelte van September werd de vissc rij veel belemmerd door stormacl weder en hooge ebbestanden. Met betrekking tot de uitkom*'

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2