Umuider Courant /ilerdag 4 Nov. 1023. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOH ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HEBT. KEBX. 10 uur Ds. Erdtnan. 5 uurDs. van Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. GEBEF. KEEK, 10 uur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. CHB. GEBEF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. 5 uur: Dezelfde. \Voensdagavond 7.30 uurDankuur voor het gewas. Doapsgaz. Gem. Afd. Prat. Bond. 1,30 uurDs. Oroenewegen, van Oude Wetering. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uurVerblijdingssamenkomst. 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leidster Adjudante Wolfson en Envayvan Vlaardingen VELSEROORD. NED. HERT. KERK. 10 uurDe heer T. Doevendans, van tjmuiden. 5 uurDs. D. E. Boeke, van Schageu. GEREF. KERB. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. F Berkeibach van den Sprenkel, van Haarlem. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Lokaal BETHEL. 10 uur: Godsdienstoefening. EVANGELISATIE. I' 10 uurDe heer Cupido, beroepen I, predikant, te Haarlem. 6.30 uur: De heer Woeslra, te Amsterdam. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door L. B. alhier werd aangifte gedaan dat hij Woensdag op de Wil- helminakade was aangereden door een vischauto, waardoor hij inwendige kneuzingen bekwam en zijn jas ver nield werd. De politie stelt een onderzoek in. Gevonden voorwerpen, Een beursje met spaarzegels, een zilveren oorbel, een heerenrijwiel, een levend konijn, een grijs bontje, een donker-beige mantelccintmir, een hee- renrijwiel. Aanvaring. Woensdagavond zijn de binnen ko- mende stoomtrawler Eendracht II IJ. M. 131 en bet uitgaande stoomschip v Bartels naar Harlingen bestemd in den t( mond der haven met elkander in aan- a varing gekomen. Deze was zoo ernstig, a dat de stoomtrawler bij den kop van den Noordpier zonk en bet stoomschip i Bartels, dat van gewapend beton ge ul bouwd is in de haven moest terugkee- 1) ren, wegens averij en een lek in den X voorpiek. De opvarenden van don k stoomtrawler konden door een sleep- oi boot gered worden, m De trawler bad een goede vangst aan boord, die nu tevens verloren is gegaan. VELSEN. i: R.K. Drankweerbeweging. Hierover bevatte de N. Haarl. Ct. bet volgende artikel: Het gaat uitstekend met de Room- sche drankweerbeweging te Velsen. Dit wil niet zeggen, dat reeds zoo'n groote activiteit naar buiten ontplooid t is, dat er reeds zooveel bereikt is op bet terrein der propaganda. Neen, maar 31 die beweging is nu zoo ferm en sterk op pooten gezet, zoo krachtig georga- t niseerd, en haar volgelingen geven blijk zoo bezield te zijn door de liefde voor de goede zaak en den vasten wil lt om door te zetten en te slagen, dat wij met recht de stellige verwachting lcoes- e> teren, dat onze roomsche drankweerbe- weging een periode tegemoet gaat van gezonden bloei, van friscb, opgewekt leven, van vruchtbare activiteit. Het is nog slechts een paar jaren ge- I leden, dat van een drankbestrijding op I katholieken grondslag in onze uitge- strekte gemeente niet bijster veel te be speuren was. Slechts te Santpoort- Driehuizen en te Wijkeroog leefden een Kruisverbond en een Maria-vereeniging een kwijnend bestaan. Hiermede willen wij niet beweren, dat er te Velsen op bet terrein der drankbestrijding niets gedaan werd. Integendeel. Op waarlijk uitstekende wijze werd (en wordt nog) door bet Centraal Drankweer Comité en de aan gesloten neutrale en christelijke orga nisaties den strijd tegen het drankeuvel aangebonden. En dat die strijd vele goede resultaten beeft afgeworpen zal door niemand ontkend worden en al lerminst door ons. Maar de Roomscben bleven verre achter. Er was geen leven en beweging in bet blauwe kamp. Een enkele keer, bij een meeting of op een propaganda- dag, mochten de klaroenen eens schal len en de Kruisbanier boog en zicht baar uitgedragen worden, al spoedig verflauwde de ijver weer. Toch waren er e enige katholieke ma- tigheidsmannen, die niet sliepen, die van geen ophouden wisten, die bleven werken en zwoegen om wat leven in de brouwerij te brengen (of dit beeld juist is en de katholieke drankbestrij ding te Velsen op breeder en hechter grondslagen te organiseeren. En dan noemen wij op de eerste plaats onzen vriend Coen Hamers. Het geen nu bereikt is danken wij voor een goed deel aan zijn onvermoeide werk zaamheid vele jaren lang. Hij was ook de rechterband van Pa ter Servatius O. M. C. bij de oprichting van bet Kruisverbond te Velseroord nu eenige jaren terug, waardoor een nieuw tijdperk voor de roomsche drankbe strijding in onze plaats werd ingeluid. Immers, toen eenmaal in bet centrum der gemeente, in Velseroord, een bloei end Kruisverbond bestond, bleef men in de andere plaatsen niet bij de pakken neerzitten en werden ook daar, door mannen en vrouwen, die hart voor de zaak hadden en met behulp van de geestelijkheid, flinke vereenigingen op gericht. In 1922 verzocht het Kruisverbond te Velseroord aan bet Bestuur van bet Centraal Drankweer Comité de voor waarden te mogen vernemen, waarop aansluiting bij dat comité mogelijk zou zijn. Na kennis genomen te hebben van die voorwaarden, bleek het bestuur van bet Kruisverbond, dat verschillen de principieele en formeele bezwaren de aansluiting bij het C. D. C. niet toe lieten. Het meende toen gerechtigd te zijn zelf aan het gemeentebestuur een subsidie te verzoeken voor de roomsche drankbestrijding. Hetgeen werd toege staan. Tegen bet einde van 1922 werd bet initiatief genomen tot uitgave van een Nieuwjaarsbode. De besturen der ver schillende afdeelingen werden bijeen- getrommeld om deze zaak grondig te bespreken. Dit was de eerste maal, dat de room sche drankweervereenigingen te Velsen in nauw contact met elkander kwamen en als vanzelf kwam de wensch ter sprake om bet contact blijvend te doen zijn. In Januari 1923 werd nogmaals een gecombineerde bestuursvergadering gehouden, welke tot resultaat bad, dat tot oprichten van een Katb. Drankweer Comité definitief besloten werd. Een commissie werd benoemd om statuten en reglement samen te stellen. Die com missie deed baar taak naar bebooren. In Maart werden concept-statuten en reglement door de afdeelingen goedge keurd en werd een voorloopig bestuur gekozen met den beer J. Feddema HJmuiden) als voorzitter, die een groot deel van de werkzaamheden bij de op richting noodzakelijk, op zich genomen bad. Op 8 Nov. a.s. zal de eerste ledenvei'- gadering van bet Comité plaats hebben, waarop het Comité geconstitueerd zal worden en een definitief bestuur bet roer zal overnemen uit de banden van het voorloopig aangestelde. Vergeten wij niet een woord van dank en hulde te brengen aan den gees telijk-adviseur, den Z. Eerw. Pater Theodosius O. M. C., die steeds de op richters met raad en daad beeft bijge staan. De katholieke drankbestrijding beeft een schoone maar moeilijke taak te ver vullen. Krachtig wil zij stelling nemen tegen de ongebreidelde genotzucht, die zich in alle rangen en standen der maatschappij openbaart. Op de eerste plaats wil zij het drankgebruik tot een minimum beperkt zien; bet drankge bruik, dat talloozen geestelijk cn licha melijk ten onder brengt en de bron is van zoovele maatschappelijke ellenden. En juist, omdat de kath. drankbestrij ding onthouding predikt en onthouding eischt van haar volgelingen is zij zoo uitermate geschikt om baanbreekster te zijn voor de algeheele vernieuwing van bet christelijk en sociaal leven. „Juist de geheelonthouding van geestrijke dranken," schrijft P. Const. Stoppel S. J. in „Stimmen der Zeit" (Sobriëtas Mrt. '23) „is geschikt om baanbreker, de spits van de nieuwe be weging te zijn, den weg te bereiden voor een nieuwe levenswijze. De geheelont houding gaat bewust boven de ver plichte matigheid, boven het alledaag- scbe uit. Zij, die wild stroomafwaarts tuimelen, moeten zich aan die beweging stooten; die door den stroom worden voortgedreven, moeten er zich aan vastklampen; de besluiteloozen, de eenlingen in haar het groote geheel vinden, dat de kracht van den afzon derlijken menscb, tot de macht der or ganisatie verheft. Juist, omdat de ge heelonthouding bet meest bepaald, bet meest tastbaar, het meest doelbewust werkt aan de vorming van uiterlijke levenswijze, aan de hervorming van bet genieten, daarom juist is zij het meest geëigend de heintroep te vormen in den I strijd tegen de feest- en genotzucht." Het Katholiek Drankweer Comité, de nauwe samentrekking van roomsche i drankweervereenigingen te Velsen, wil met moed en volharding medewerken om bet doel te bereiken, bezield door den geest der Derde Orde, den geest van St. Fransiscus: de vernieuwing van bet christelijk en sociale leven. Heeft bet dan geen recht op de be langstelling der katholieken, geen recht vooral op de belangstelling en daadwerkclijkon steun van de in onze plaats zoo talrijke leden der Derde Or de? SANTPOORT. Zooa.ls wij reeds meldden verga derden Donderdagavond de leden der spaarkas „Arbeid Adelt" in „Zomer- lust". Het voornaamste punt der agen da was de bestuursverkiezing, wijl 4 bestuursleden meenden als zoodanig te moeten bedanken. Na breedvoerige discusies, waaruit ten duidelijkste de stemming der vergadering bleek, kwa men genoemde heeren op bun besluit terug. Naar we vernemen is in den toe stand van het dochtertje van den heer Groenewout, dat dezer dagen door een automobiel werd aangereden, nog wei nig verandering gekomen. De Sportvereeniging „Santpoort" heeft haar naam veranderd in E. G. K. (Eendracht Geeft Kracht). Zondagavond is zekere W., wo nende aan den Slaperdijk, alhier aan gereden door een autobus. Hij bekwam daarbij een schamp aan bet gelaat en stelde zich onder doktersbehandeling. De man bleek onder den invloed van sterke drank te zijn geweest. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Morgen draait ook voor Stormvo gels bet competitie-rad weer. Er wordt dan een bezoek gebracht aan de A. S. C. te Leiden, nakomelingen van de eertijds te dier plaats bestaande clubs Ajax en Sportman, waarvan de eerste vereeniging het tot de Westelijke Eer ste Klasse heeft weten te brengen. Langzaam taande echter Ajax' roem met bet gevolg, dat zij weldra degra deerde. Er volgde nu een tijd, dat Lei den van goed voetbal verstoken bleef, totdat Ajax en Sportman zich combi neerden. Deze combinatie behaalde bet vorige seizoen het kampioenschap van een der tweede-klas afdeelingen, en toen zij ook in de halve competitie met de andere tweede-klas kampioenen en de nummers 7, 8 en 9 der Overgangs klasse een goed figuur sloeg, promo veerde zij naar de eerste klasse, hoe wel baar bestuursleden ronduit te kennen gaven, dat A. S. C. nog niet eerste klas „fahig" was. Bezien we de prestaties tot dusver in de eerste klasse vertoond, dan schijnt deze uitspraak veel waarheid te bevatten. Het zwakke punt van de Leidsche combinatie is de voorhoede, die lang niet productief genoeg is. Dc verdediging, met keeper Linck en den back Wamsteeker aan bet hoofd, is daarentegen zeer goed te noemen. Waar Stormvogels echter dit seizoen al meermalen bewezen heeft met suc ces een sterke verdediging te kunnen belagen, schijnt bet ons toe, dat voor onze plaatsgenooten in Leiden dc zesde overwinning is weggelegd. Nog posi tiever in onze uitspraak zouden we zijn, als we met zekerheid wisten, dat bet terrein in goed bespeelbaren toe stand verkeerde waaraan tegen Haarlem b.v. nog wel iets mankeerde zoodat Sint en Snoeks het spel weer zoo open konden houden als te gen U. V. V. Dan behaalde Stormvogels o.i. een „sprekende" overwinning. Haarlem zal bet tegen Excelsior weer eens met een andere combinatie pro- beeren. Zoo speelt de oudste Ï-Ioutkoo- per thans links-back, Brakel rechts binnen en Bieshaar links-binner.. Of het helpen zal. Wij voor ons gevoelen meer voor een kleine Excelsior-zege. Blauw-Wit, dat zoo smadelijk van Quick verloor, aanvaardt de verre reis naar Dordt.. Waar O. D. S. nog geen enkel puntje veroverde, wil bet er bij ons moeilijk in, dat dit tegen Blauw-Wit wel bet geval zal zijn. De Haagscho derby, Quick—H. B. S. zal naar alle waarschijnlijkheid de noodige belangstelling trekken. Beide ploegen zijn van middelmatige kracht. Toch achten we der, Quick-aanval min der goed tegen de II. B. S.-vcrdediging opgewassen, dan de IT. B. S.-voorhoede tegen Bosschart. c.s. We verwachten dan ook een kleine overwinning voor de bezoekers. U. V. V.Sparta kan een aardige wedstrijd worden. Voor de Spartanen is bet te hopen, dat Swarttouw weer zijn bekende buitenspel-tactiek toe past, want daar kunnen spelers als Van der Mark en Schram uitnemend van profiteeren. Het meest in de lijn ligt een Sparta-zege. V. S. V. beeft wederom rust. Ze kan nu eens kalm uitzien, boe Helder en Watergraafsmeer, baar ernstigste con currenten, elkaar „afmaken". Stormvogels II ontvangt IlcrcuJes III, dat bereids reeds met 50 van Kampong beeft verloren. Is dat niets voor de dubbele cijfers? Het Stormvogels-elftal. Van der Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Sint, Vis ser,, Oldenburg Sr. Stormvogels en het Ned. Elftal. De Sportkroniek schrijft o.a. Zal het Westen weer het grootste quantum spelers leveren? Dan komen toch zeker vertegenwoordigers uit D. F. C. en Stormvogels en bovendien di verse Rotterdammers voor een plaats in aanmerking? In Oost, Noord en Zuid de 31 overwinning op Lu xemburg is een belangrijke aanwijzing schuilen tal van goede krachten. Het komt ons zelfs voor, dat met de Weste lijke vermenging, bot spelniveau in al le districten ongeveer betzelfde is ge worden. Rotterdam kan er op bogen bet vorig seizoen met baar stedelijke ploeg een reeks van sprekende over winningen te hebben behaald tegen zoowel binnen- als buitcnlandsche te genstanders. Aangevuld met een Denis, 'n De Boer of Schindeler en eventueel v. d. Kluft, benevens nog eenige plaat sen in de andere linies, zou er een ploeg samen te stellen zijn, waarvan in elk geval goed samenspel zou zijn te ver wachten. De kracht van bet Belgische elftal schuilt in bet regelmatig met el kaar spelen, waardoor die ploeg als 't ware een superieur club-elftal is ge worden. VÏSSCHERIJ. VISCHOMZET. De omzet in de rijksvischhallen al hier bedroeg in October van dit jaar f 1.310.806 tegen f 1.188.826 in October van bet vorig jaar. Gedurende de week van 25 t/m. 31 October 1923, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 51 Holland sche-, 15 Duitsche stoom trawlers, 23 zeilloggers, 2 sloepen, 3 stoom-, 5 zeilharingloggers, 23 Engel- sche baringdrifters, 1 stoom snurre- vaarde en 10 kustvisschers. De besommingen waren a.ls volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1169 tot f 7783; Duitsche stoomtrawlers van f 1463 tot f 4486; zeilloggers van f 187 tot f 741; sloepen van f 1044- tot f 1297: stoomharingloggers v. f 459 tot f 1818; zeilharingloggers van f 73 tot f 5307: Engelscbe haringdrifters van f 1306 tot f 4210; stoom snurrevaarde van f tot f 1290, terwijl de kustvis schers totaal f 135 besomden. De aanvoer bestond uit 481.635 K.G. trawlviscb, 5450 K.G. beugvisch, 841 kantjes, 12735 manden en kisten drijf net vis cb. De totaal opbrengst bedr. f 281.818.21. DE AMSTERDAMSCHE VISCHHAL. Veilen van visch aan de vischhal. B. en W. schrijven aan den Gemeen teraad: In de laatste jaren beeft de exploita tie van de Vischhal aan de Dc Ruyter- kade verlies opgeleverd. Tengevolge van de sedert ingevoerde bezuinigin gen bedraagt bet verlies op 1 October slechts f 3100, terwijl voor 1924 nog een bezuiniging op personeel zal worden verkregen van rond f 1400. De geringe ontvangsten der Vischhal met als gevolg daarvan een voor de Gemeente nadeelige exploitatie, deden B. en W. overwegen, of bet behoud van de Vischhal voor de Amsterdamsche bevolking van voldoende beteekenis is om maatregelen te treffen, welke tot een gunstiger exploitatierekening zou den kunnen voeren. Het rechtstreeks aanvoeren van visch te Amstep&am, voornamelijk door Ur- ker visscbers, die bun vangsten aan don afslag brongen, heeft eenigen prijs- regelenden invloed tegenover zendin- gen, welke van IJnmidcn of van ande re veilingen naar Amsterdam komen en welke niet aan den afslag worden aangevoerd. In dezen vischhandel vinden circa 300 personen een middel van bestaan. Bij opheffing van de vischhal zouden zij in de allereerste plaats getroffen worden. Zij zouden zich op andere wij ze van visch moeten voorzien, waarbij zeer zeker meer tusscbenpersonen hun diensten zouden verleenen. De vroege re ongewenschte toestanden, dat tus- scbcnhandelaren de visch op de Zui derzee opkochten cn in do gemeente aan de venters afsloegen, zouden to ni gkeeren, waardoor ten slotte de con sumenten meer voor de visch zouden moeten betalen. Het voordeel, hetwelk in het belang der voedselvoorziening is bereikt, zou daardoor worden prijsge geven. B. en W. zijn derhalve van mee ning, dat moet worden getracht, de te korten te doen verminderen. Dit is mo gelijk, door behalve eenige inkrimping van bet personeel de beperkende bepa ling in art. 18 omtrent de te veilen visch te doen vervallen. Dit artikel luidt: „De afslag geschiedt uitsluitend van per vaartuig rechtstreeks uit de Noord of de Zuiderzee of de binnenwateren aangevoerde en dus niet door de aanvoerders, betzij schippers of op- koopers, op zee of aan een afslag of op een markt buiten de gemeente aange kochte vorsche visch, en van garna len, spiering, schar, aal, bot en zoetwa- terviscb ook indien deze viscbsoorton op andere wijze rechtstreeks door de visschcrs worden aangevoerd. Bij booge noodzakelijkheid, ter be oordeeling van het hoofd der visch- voorziening of diens plaatsvervanger, kan de afslag buiten deze inrichting op bet. afgesloten terrein geschieden". Deze bepaling is indertijd opgeno men om het opnieuw veilen van te IJmuiden of elders reeds geveilde visch te voorkomen. Het gevolg is echter, dat die visch door z.g. „factors" wordt aan geroerd, die daarvoor 3 pCt. aan de ge meente moeten betalen en zelf 4 pCt. provisie berekenen, te zamen 7 pCt., ter wijl, indien de visch aan den afslag wordt gebracht, aan de gemeente slechts 4 pCt. zal worden betaald. Alle visch zou dan toegelaten zijn aan den gemeentelijken afslag, waardoor wel meer werk ontstaat, doch de boeveel heden, welke tegelijk worden geveild grooter zullen worden, terwijl voorts door een eenvoudige uitbreiding van het aantal vlakken, waarop de visch wordt uitgestald, de visch van meerdere aanvoerders tegeglijk ge veild zal kunnen worden. Hierdoor wordt tegemoet gekomen aan den wensch van de Urker visscbers, die dan niet zoo lang behoeven te wachten. Van deze wijziging van art. 18 wordt een belangrijke vermeerdering van den aanvoer verwacht, daar bet B. en W. bekend is, dat alle vïscbhandelaren liever bun visch naar den gemeente lijken afslag zenden dan naar de fac tors. Op grond van een en ander stellen B. en W. den Read voor in de verorde ning op het bedrijf der gemeentelijke Visch voorziening. 1. art. 18 te lezen als volgt: De afslag geschiedt van alle voor dit doel aan de Vischhal aangevoerde visch. In geen geval mag visch door parti culieren worden afgeslagen in de Vischhal of op bij de Vischhal bchoo- rende terreinen en water; 2. Na art. 21 in te voegen een nieuw art. 22 luidende als volgt: Ongeacht bet in art. 21 bepaalde, kan de nalatige door den Leider der afdee- ling Visch ook na de betaling van het verschuldigde bedrag gedurende een te bepalen tijd de toegang tot de Vischhal en de bijbehoorendê terreinen en water oppervlakte worden ontzegd. Ditzelfde geldt eveneens voor hem, die de vol gens art. 16 verschuldigde gelden niet heeft betaald. Het Politietoezicht in de Noordzee. Men herinnert zich ons artikel over bovenstaand onderwerp, waarin wij tal van tekortkomingen ten aanzien van het politietoezicht constateerden, aan drongen op verbetering, enkele vragen stelden, en de gelegenheid openstelden om opheldering te brengen. Van deze gelegenheid is geen gebruik gemaakt. Wel echter treffen wij thans in de te Amsterdam verschijnende Visscherij Courant een verdediging en verklaring aan van het standpunt, ten aanzien van het politietoezicht door do Marine-au toriteiten ingenomen. Hieruit blijkt dat wij deze autoritei ten eigenlijk miskend hebben, toen we op de jarenlange, stelselmatige en hand over hand toenemende tekortkomingen wezen. Lees slechts:

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5