g T-^maki P P K P P P- P 03 CD CD CD CD s' 25 3 5 C W w H fet SE „Men wil ter bevoegder plaatse gaar- V van der Laan, hoofd der gemeentelijke ne de visscherij den steun en de be-1 vischvoorziening, eens een demonstra- scherming onzer marine geven, doch I tie van dezen verschen haring te orga- stuit op een bezwaar, 't welk eerst later I niseeren. is te ondervangen. Zooals bij meerdere I Deze demonstratie werd Woensdag- staatsdiensten, hebben in de jaren van I ochtend gehouden in de tweede open- grooten bloei van handel en nijverheid tal van intellectueelen hun carrière in den steek gelaten. En is daardoor thans een tekort aan marine-officieren. Dit is de reden waarom de Zeehond geen politiedienst doet, wij hebben te weinig marine-officieren. Echter met eenige jaren is dat veranderd en dan zal het politietoezicht op de Noordzee inten siever worden uitgeoefend. Dat de „Triton" van draadlooze telefonie wordt voorzien, moge als bewijs strek ken, dat de marine-autoriteiten niet het politietoezicht tegenwerken". Laat tevreden zijn met deze fopspeen wie wil, wij zijn het allerminst. Om met het slot te beginnen: al krijgt de „Triton" nog zoo'n prachtvol le installatie voor draadlooze telefonie, dan nog blijft het schip in den meest volstrekten zin ongeschikt voor de goede en nuttige uitoefening van het toezicht op de visscherij, d.w.z. van zulk toezicht, waar ook de visscherij, en dus tal van goede vaderlanders en een zeer belangrijk bedrijf wat aan heeft. Dit is prutsen en knoeien en geld verspillen, te ergerlijker waar er volop goed materiaal aanwezig is voor het po litietoezicht, waarmee tal van kundige marine-officieren gaarne er op uit zou den gaan. Maar dit materiaal moet öf geheel bui ten allen dienst gehouden, öf wordt al leen dienstbaar gemaakt aan de theo- rethische oefening en de ouderwetsche opleiding van manschappen en kader. Het is de departementsgeest, welke ten dezen aan verandering in den weg staat, en vooral onder de jongere ma rine-officieren wordt hierover zeer veel leedwezen gemeld. Het argument van het tekort aan ma rine-officieren is voor een goed deel bare Huishoudschool, Elisabeth Wolff- straat no. 2, onder leiding van de di rectrice dier school, mej. A. Wolff. Achtereenvolgens werden hier ver schillende haringgerechten, op smake lijke wijze bereid, „ter tafel gebracht" zoodat het werkelijk een verrassing was met dit nog zoo weinig bekende voedsel kennis te maken. Wij proefden o.a. gekookte en gebak ken haring, beide uit het zuur, waarbij als een extra lekkernij gebakken hom en kuit werden geserveerd. Naar ver kiezing kan de haring, na gekookt of gebakken te zijn, langeren of korteren tijd van 24 uur tot 2 a 3 dagen een azijnoplossing van 3 deelen azijn en 1 deel water worden gelegd. Ook de gewone gekookte haring, op dezelfde wijze bereid als gekookte schelvisch. die met aardappelen en saus geget' wordt, was zeer smakelijk evenals de gebakken haring, die veel aan bokking deed denken. De keurige proefmaaltijd werd beslo ten met een haringschoteltje met aard appelpurée, een vorm van bereiding die wij o.a. van stokvisch wel kennen, Gedurende den maaltijd vertelde de heer van der Laan nog het een en an der over de vischpropaganda, die nu spoedig in deze gemeente serieus ter hand zal worden genomen. Naar aanleiding o.a. van de tentoon stelling voor volksvoeding, die binnen kort in het Paleis voor Volksvlijt zal worden gehouden, heeft zich een spe ciaal comité hiervoor gevormd, onder voorzitterschap van prof. van Leersum, directeur van „volksvoeding" waarin o.a. ook de heer Bottemanne. hoofdinspecteur van de visscherij en. mej. Wolff en vele vertegenwoordigers van reedersvereenigingen. Door dit co mité zal ook een viscli-propagandaboek niet anders dan een praatje, voort-1 worden uitgegeven, waarin de heer F. spruitende uit de tactiek van het de partement om het volk en de volksver tegenwoordiging murw te maken voor het toestaan van al meer geld ten be hoeve van onze toch reeds niet zoo bij zondere goedkoope marine. En deze tactiek richt zich bij voor keur op het niet zuiver militaire deel van de marine-taak, om op deze wijze steun in de „burger-maatschappij" te vinden voor het streven naar steeds meer uitbreiding en steeds nieuwe cre- dieten. Het aantal marine-officieren is niet ruim, maar het is ruim volop om een goed visscherijtoezicht mogelijk te maken, zonder dat één ander dienst belang daardoor in 't gedrang zou ko men. Men voelt trouwens het gebrek aan logica, dat wèl de „Triton" uit kan, maar niet b.v. de „Zeehond". Het heeft ons genoegen gedaan dat het departement van marine een kwaal heeft gevonden om zich tegenover de visscherij schoon te wasschen, maai het spijt ons te moeten verklaren dat de verdediging ons niet overtuigd heeft, zoodat wij het door ons geschrevene van a tot z handhaven. Marine is zeer goed in staat het po litietoezicht te verbeteren, en daarom mag dit van haar gevorderd worden! N. Vlaard. Ct. Haring als volksvoedsel. We leven in een tijd van visch-pro- paganda. Nog onlangs lazen we in de bladen over de welgeslaagde visch- week te Boulogne, terwijl ook in ande re landen het gebruik van visch als volksvoedsel in de laatste jaren meer en meer schijnt toe te nemen. Ook in ons land bracht het recente vischvraagstuk reeds vele pennen in beweging. En dit niet alleen, omdat visch-eten voedzaam, goedkoop en smakelijk is, maar ook terwille van ons nationale vischbedrijf, dat op het oogenblik een tijd van malaise door maakt, die wel in de eerste plaats is toe te schrijven aan het geringe visch- verbruik in ons eigen land. De gemeentelijke vischvoorziening te Amsterdam nu, heeft zich ten doel ge steld, door middel van 'n verstrekken de propaganda dit vischgebruik meer ingang te doen vinden. In het bijzon der tracht zij op het oogenblik dit doel te bereiken door het meer bekend ma ken van de versche haring, die juist in dezen tijd van 't jaar, n.l. de maanden October en November door Engelsche drifters tusschen Engeland en Holland wordt gevangen. Tot dusver werd de haring in ons land bijna uitsluitend gezouten, gema rineerd of gerookt in den vorm van bokking gegeten, doch in het buiten land, o.a. in Engeland, vond de versche haring, die een groot vet- en eiwitge halte bevat en die in vergelijking met den zouten haring zeer goedkoop is, reeds veel aftrek. In verband hiermee was het zeker een goed denkbeeld van den heer A. P. Vermeulen, secretaris der reeders- vereeniging te IJmuiden, de beteekenis van de visscherij als nationaal bedrijf in ons land zal uiteenzetten, en w aarin bovendien verschillende visc.hrecepten van mejuffrouw Wolff zullen voorko men. De versche Noordzee-haring wordt nu reeds in alle gemeente-vischwinkels verkocht en wel tegen den lagen prijs van 2V2 cent per stuk (tegen minstens 5 cent voor een gezouten haring). Wanneer men dus maar, zoo eindigde de heer van der Laan, van overheids wege zorg draagt dat de visch volko men versch is en de goede kwaliteit wordt gehandhaafd, dan heeft de ver sche Noordzee-haring als volksvoedsel zeker een groote toekomst. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Lezing Dr. H. T. Oberman. Voor de commissie voor Winterlezin- gen trad Vrijdagavond als eerste spre ker van dit jaar op Dr. H. T. Oberman uit Rotterdam met een lezing over: Het bestaan van het kwaad. De spreker begon met de opmerking dat zijn onderworp eigenlijk niet zoo zeer een geschikte winterlezing waarvan allen welvoldaan huiswaarts keeren, dan wol een verhandeling over een theologisch probleem, dat in alle tijden word doorzocht, doch nooit uit geput. Hij wil spreken over een stoffe lijk kwaad een zedelijk kwaad, die beiden een reëel bestaan hebben, zulks ten spijt -der bewering van Christian Siënce, die meenen het kwaad door auto-suggestie te kunnen oplossen. Doch dit middel vermag bij niemand ooit de dood te weerhouden. Niet langs den weg der Indische be spiegeling, maar als geloovige en wijs- geerig wil hij dit probleem beschou wen, dat als het ware voor deur in elk leven ligt. En daarbij merkt hij op dat vooral als geloovige dat probleem ontzettend moeilijk is. Het kwaad te zien als wer kelijk deel der schepping Gods is een wijsheid, die in den regel slechts met de grijze haren kan komen. Het is al lerminst een jeugdprobleem. De jeugd ziet alles maar half en in blijde levens moed vraagt zij niet naar de sombere keerzijde. Totdat de ouderdom komt en de mensch ziet dat hij niet alle idea len van zijn leven bereiken zal. Dan wordt het hem weemoedig als telkens weer nieuwe hinderpalen hem het voortgaan belemmeren. Zooals een wandelaar in de duinen, die telkens weer nieuwe duinen ziet die het uit zicht beletten: hij vermoeit maar die beletselen doen hem nimmer het zoet van het einde smaken. Het is een ge volg van de verwantschap van den mensch aan de natuur, waardoor hij voortschrijdende wegsterft. In de oplossing van dit probleem, evenals bij zoovele vragen, is de Bijbel zeer sober. Zeker, zij laat ons zien dat er ver band is tusschen bet stoffelijk lijden en het zedelijk kwaad, als zij den dood de bezoldiging der zonde noemt. En als we de diepe zin der Schrift nagaan zien we haar ook verwerpen de onjuis te gedachte dat God het zedelijk kwaad der menschen wil. Toch was in zijn schepping, ook voor de menschen-val het kwaad gelegen, wellicht in de da gen van de voor ons verborgen gehou den Luciferische engelen-val. In dat verband wees hij op de exegese van den Engelschman Tember, die de verschij ning van het kwaad in Genesis I tus schen het eerste en tweede vers wil plaatsen. Een oplossing van het probleem durft de spreker zich niet vermeten te geven, maar als een proeve van een dergelijke oplossing teekende hij het kwaad als de molenknecht die de tarwe zift, het lijden waardoor de mensch in staat gesteld wordt God te loven en waar door de mensch ook in staat was den Zoon Gods te kunnen zien als den grooten Lijder. De samenkomst die om 8.15 geopend werd door den heer Doevendans begon en eindigde met gebed en was goed be zocht. Liefdadigheidsuitvoering „Varia" Ten bate der Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose gaf bovenstaan de tooneelvereeniging, met medewer king der Kamermuziek-vereeniging .Kunstkring" een voorstelling van Sonna, het Indisch tooneelspel van Jan Fabricius. Deze voorstelling is een succes ge worden, niet alleen omdat zij voor een totaal uitverkocht huis is gegeven maar ook door de aandacht waarme de naar het aangebodene werd gehoord en gezien. Er is genoten. En welverdiend ontvingen de dames bloemen. Voor hen die van een dansje houden was na afloop bovendien nog gelegen heid zich op die wijze te vermaken. Voor Varia, maar ook voor de nutti ge vereeniging die de financiëele bate ontvangt dus een avond van veel suc ces. Naar wij vernemen zou deze voor stelling f 250.opgebracht hebben. De katholieke vereenigingen in deze plaats zijn leelijk gehandicapt door de slooping en verplaatsing van de houten barak, die aan de Rijkswa terstaat toebehoorde en hun steeds tot vergaderlokaal diende. Zonder verga derlokaal gaat het maar niet of slechts sukkelend. Er bestaan echter plannen om een Roomsch vereenigingsgebouw te stich ten. Lang geleden al is een loterij op touw gezet om het geld daarvoor bij een te krijgen. Maar het schijnt, dat het met die loterij op een fiasco voor de ini tiatiefnemers uitloopt. Van de 30.000 dertig duizend loten f 1.is het grootste gedeelte nog niet verkocht. De trekking, die eerst in Mei van dit jaar zou plaats hebben wordt nog uitgesteld De katholieken van IJmuiden en van geheel Velsen moeten hier helpen. Een Roomsch vereenigingsgebouw is van het grootste belang, is noodzakelijk voor een gezonden bloei van het ver- eenigingsleven. N. Hl. Ct. Aanbesteding. Door de architecten Meyran en ten Broeke is gisteren aanbesteed het verbouwen van het perceel Kanaal straat 29 van den heer C. J. Snooy. Als volgt werd ingeschreven: A B 1. Cupido en Dalmeyer 7649.595. Zijp en Hamburg 8056.— 653.40 Linthout en d. Waard 8119.440. W. v. Heijst, Velsen 8410.490. P. Verschoor 8455.698.— Servaas 9490.610. VELSEROORD. - Door den bouwkundige A. de Vries te Wijkeroog is gisteren namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier aanbesteed het vergrooten der kerk en het bouwen van een vergader lokaal. Ingeschreven was als volgt: J. F. Servaas f 5830; Oudshoorn en Dijkstra f 4875; H. Th. Reitsma f 4465; C. M. Blok f 4120. De gunning is aangehouden. VELSEN. In de week van 2127 October is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen. SANTPOORT. In aanvulling van het bericht om trent de Spaarkas „Arbeid Adelt", kunnen we nog mededeelen, dat in de vacature J. Handgraaf werd benoemd de heer C. Diependaal. In de commissie tot nazien der boe ken werden benoemd de heeren G. Strijker en C. van Leeuwen. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 30 Oct.: Tallo. st., Swansea, steenkolen, Papierfabriek Vertrokken 31 Oct.: John Blumer, st., Hamburg, ledig; Tallo, st., Amster dam, id. Gedurende de maand October zijn te IJmuiden door de Noordzeeslui zen geschut: uit zee 299 stoomschepen met 1.594.151 Kub. Meter inhoud en naar zee 303 stoomschepen met 1.715.573 Kub. Meter en 2 zeilschepen met 3980 Kub. Meter inhoud. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: B. M. SnelCats, d. B. v. DoornGoudkade, d.; J. Pirova- noTöpfer, d.; M. HeeremansDuijn, d.; J. MoerkerkenLuttick, d.; B. v. d. Bosv. Aalst, d.; M. C. Wezenaarv. Til, d.; H. J. VaderMeinders, d.; A, Oldenburgv. Voorts, d. Ondertrouwd: T. C. Krijnen en J. A. v. d. Toorn; T. R. Trovoost en M. Maasland; C. Koster en N. Jonge- jan; J. v. d. Plas en T. P. de Vries; M. Rutte en C. M. Dam; C. J. Wigchert en G. Kingma. Gehuwd: J. Berkhof en T. Stel ma; T. Jongsma en J. v. d. Steen; J. de Graaf en A. v. Leeuwen; J. v. Balen en M. Tromp. BURGERLIJKE STAND Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Engel Schol en Guurtje Zwart, WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft daa recht op kostelooze hulp van een des- wijkzusters en tevens gebruik van ver pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord, INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Hulp aan Duitschland. Het Hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis ontvangt uit tal looze oorden in Duitschland de meest dringende verzoeken om steun, zoowel van Duitschers als van Nederlanders. Reizigers; die uit Duitschland ko men, schilderen de toestanden als ho peloos. Men vraagt zich af in welk deel van het groote Duitsche Rijk de nood wel het hoogst gestegen is. Al mag aangenomen worden dat de ellende, die in het Rühr- en Rijngebied geleden wordt, momenteel wel de grootste zal zijn, het overige Duitsch land mag daardoor niet vergeten wor den. Het gebrek aan melk is nijpend, ge nees- en verbandmiddelen ontbreken op vele plaatsen. De eerste voedingsmiddelen kunnen niet meer worden aangeschaft. De bevolking van een land, eens zoo welvarend, ligt ter neder en roept om hulp. Waar de Nederlandsche bevolking zoo ruim offerde ter bestrijding van den Russischen hongersnood, zal men, waar het onze oostelijke naburen geldt, niet achter willen blijven. Hulp is snel noodig. Dagelijks neemt de nood grootere afmetingen aan. Wij verwijzen slechts naar de talrijke be richten in de pers. Versnippering over talrijke Comité's moet vermeden worden, zendt daarom Uwe gave aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prin- cessegracht 27, 's Gravenhage, onder aanduiding: „Duitschland" of aan dag bladen, die zich welwillend bereid verklaren giften in ontvangst te nemen en aan ons op te zenden. Deze oproep wordt ondersteund door de navolgende personen: Dr. C. J. K. van Aalst. Mr. J. C. A. Everwijn. A. Gips. W. H. Hudig. D. A. J. Kessler. Dr. A. G. Kröller. Mr. K. P. van der Mandele. J. Mees P. Rzn. Mr. Aug. Philips. D. Ruijs. Mr. Dr. J. P. van Tienhoven. Mr. G. Vissering. W. Westerman. Gener.-Maj, Jhr, E. J. M. Wittert. GC r-f CD CD cS: p- 7? 7? u CD' I— Dankbetuiging Langs dezen weg breng,, onzen oprechten dank aan voor de vele bewijzen van bei stelling tijdens de ziekte en hetr lijden van onzen geliefden zo. broeder JAN. 0 In het bijzonder aan den Zeergel. Heer Dr. IJ. Hatu,' voor de zorgvolle behandelin,: gegeven aan het personeel leerlingen der Ambachtsschool leiders en leden der A.J. C., vot. laaste eer, den overledene bewi P. Molenaar M. Molenaar—o O. Molenaar. Velseroord, November IQ2J Voor de vele blijken vu langstelling bij onze 40-jarigej vereeniging ondervonden, belt wij aan allen onzen hartelijktnj A. KLUFT. A. KLUFT—V. D.l Velseroord, 3 November 1# OEVRAAOD een flink Dienstmeisje voor dag en nacht, niet bow 18 jaar. Adres bureau vand Net Dagmeisje OEVRAAOD. AdresMev Rutgers, Snelliusstraat 47. Net Meisje gevraa niet beneden 17 jaar of WERKSTER. Adres bur. v.d. Net Slaapkamerl gezocht, door heer, voor nachten per week, in oud-ljmi Br. met conditiën onder No. bureau van dit blad. OEVRAAOD 2 nette Rostgang en TE HUUR een ongem. k voor juffrouw alleen. Brieven onder letter K, boekli J. W. Raadman, Velseroord. Wegens plaatsgebrek billijk te nemen prachtig notenho Salon-Ameüblena Adres te bevr. bureau vandil Winkelopstam te koop, geschikt voor alle einden. Te bevragen bij W. Zeeweg 55, Velseroord, Handkar te koe zoo goed als nieuw en een el looplamp met 10 M draad. A B.SMIT, Trompstr. 63, Velser c? g si «r 2 SL 8- 5" J"* JSxt Isat -5S-W CD a 83 H H B» .2 SE JeolO m o g. 5 g.09 OG er** SP O <3 o >-* ro Z sr* Z t f; p 3 w O t» 2 88 o 2 ra ss 63 ff*- ec H oo Een advertentie geplaatst in de IJmuider Courant tt heejt t -i steeds succes

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6