VEL! November I9iS Verschijnt "Wceiscbgf Zaterdags Jaargang Abor nementsprijsfl.per 3 maanden, franco per post f 1.39 Abor nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agerten. Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VELiEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiên uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N, V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Ingexondo meitde.linjen 40 ets. p« regel - Advertenties Tan It.enm 6 reeels „"s,"é'el Ec« 20 et».Compact gcrette advertentie van 1 t. en m. 6 -T"* Klci"c »d™rt™tiw en familieberi.hten zoomede Tereeniglngi adTertenties mt de gemeente, uitsluitend bij voomitbete- h»tSV™ °j 6 '°s - fn'76' ltdero 'egel meer IS ets. Bij niet contants HttkuLlJf F""' f'S"" b"°kt"d - AdTertenties .adreB bnreaa tan .„JV iB ,00r fcfor?m2 °P adTertenties ingekomen brieTen wordt 10 ets. in rekening gebracht - BoTen.taaiidc regelprijzen worden met b cti. verboogd Toor adTertenties Tan buiten do gemeente Velsen dit nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad officieel. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat Ier Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Chemische fabriek „Velsen", te Velsen om vergunning tot het uitbreiden derverf- labriek door het bijplaatsen van een stoom ketel, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No. 2976plaatse lijk bekend Kanaalkade Wijk L, No 41. Op Zaterdag, den 17 November 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren legen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor hei bovenvermelde tijdsiip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de beslaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeiing toe te lichten. Velsen, den 3 November 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J.Kostelijk. Rijkens. scheepvaart. Waterstand IJmuiden, November 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 8 N.M. 2.15 2.35 10.22 0.02 10.43 9 3.00 3.19 11.08 11.31 10 3.46 4.03 11.50 11 4.31 4.50 0.15 0.31 12 5,18 5.36 0.58 1 16 13 6.04 6.26 1.42 2.01 14 6.56 7.21 2.26 2.55 Ingekomen personen Velsen. ABHt&l 1X1 V 1. M. Kort L Wijkerstraatvveg 209 rood V 4.N DEN WACHTTOREN. Een fleurige instelling voor de fleur der mensehheid. De Centrale Vereeniging voor Schooi en Werktuinen zond ons een boekje over „De School- en Werktuin in Ne derland, zijn Beteekenis en Verbrei ding." Een echt fleurig boekje met zijn ve le plaatjes van kinderen en bloemen, die bij elkander bebooren. Het boekje vertelt van een instelling, die in de laatste jaren ook is gaan bloeien, een prachtig leermiddel en tevens een mooie ontspanning voor de jeugd. Men kan gerust boven den ingang van een schooltuin plaatsen bet bekende woord „Mijn leeren is spelen!", dat anders door een kind niet zonder ironie wordt gehoord. Hier hebben we niet het luis ter- en ontvangonderwijs maar bet zelf doen, waarvan het kind zooveel houdt. Onder goede leiding mag bet zaaien en wieden en leert zoo de scboone kinderen van Flora kennen en verzorgen en bovendien allerlei groen ten en granen: het is aanschouwelijk onderwijs maar tevens ook praktische opleiding daarbij. Ik ken geen mooier schouwspel dan een klasse kinderen, die onder de vrije orde van den mees ter in een schooltuin aan het werk is. Prettiger les in plantkunde is niet mo gelijk. De doode leerboekjes en de reek sen, namen, die bet kind moet kennen, krijgen er gloed en leven door. En er is een prettige wedijver, wie zijn klein lapje grond bet best in orde beeft en de mooiste bloemen, de rijkste gewas- sen kan kweeken. De oorlog beeft deze instelling sterk bevorderd vooral in het buitenland. Immers toen heeft de nood menigeen gedwongen, om zijn eigen voedsel te verbouwen, om ieder plekje grond, waarop iets wilde groeien te benutten.j Schooltuin leidde tot volkstuin. Daar j is op wonderlijke en vaak zeer onprak- j tiscbe wijze getuinierd en de resulta-1 ten waren dan ook in vele gevallen pover. Maar men bad pleizier aan bet werk, het gaf wat afleiding te midden van al de narigheid, men leerde bet natuurleven beter kennen en er kwam toch wel eens een eigenverbouwd maaltje aardappelen, een kropje sla, wat boontjes op tafel. De instelling der volkstuintjes beeft vooral aan de stadsmenscben geleerd, hoe rijk en schoon de groei van allerlei gewassen is, gezonde beweging gege ven in de vrije en frisscbe natuur en, al doende leert men, ook de kunst van tuinieren bijgebracht. Er zijn volkstuintjes, die er uitste kend verzorgd uitzien en een aardige opbrengst geven. In bet boekje der Centrale Vereeni ging staan enkele mooie rijmpjes, die den geest van bet werk aanduiden. Het eerste is: Laat schrapen, wie dat wil, maar gij gedraag u wijzer, want leven voor bet goud, dat maakt een ziel van ijzer! Het laatste: 't Genot der vrucht van eigen werk maakt ons zoo kloek en sterk! Dit geeft den geest van dit werk goed weer. Jong geleerd, oud gedaan! zouden we eraan willen toe voegen. Immers dat moet het verband tusscben schooltuin en volkstuin we- Vleeschetendo planten. Tot de wonderen der natuur behoo- ren zeker ook de vleescbetende plan ten. Wij zagen eens in een broeikas een Indische plant, de Nepbentes met een groote bekervormige bloem, waarin zich vocht bevond. Daarin dreven en kele kleine insectjes, die door het vocht verteerd werden. Die bekervor mige kelk was dus mond en maag bei den der plant. Een eenvoudige vrouw, die ook een kijkje in den kas nam en de bekerplant bewonderde, riep toen uit: En nou zeggen ze nog wel, dat er geen Schepper is! Wij wagen ons hier niet aan een bespiegeling over de waarde van dit bewijs van bet Godsbe staan; dat onderwerp is te machtig voor een vluchtig krantenartikeltje. Maar bet is toch wel waar, dat in de buitengewone en voor den ziende en opmerkzame ook in de gewone dingen der natuur een grootscb mysterie tot ons komt. Dat er vleescbetende planten zijn, is nog niet zoo heel lang bekend. In een lezing over deze zeldzame en merk waardige planten zeide Dr. A. B. van Deinse, dat Linnaeus in bet laatst der achttiende eeuw de wereld het bestaan van vleescbetende planten bekend maakte. Menigeen zal zeker over die dwaasheid gelachen hebben. Nu ken nen de kinderen van de school al de zonnedauw en bet blaasjeskruid als planten, die niet tot de vegetariërs be booren. Darwin heeft in 1875 een uitvoerige studie over de vleescbeters uit het rijk van Flora geschreven en merkwaardi ge proeven met hen genomen. Zijn boek is over dit onderwerp nog steeds bet beste. Er zijn volgens Dr. van Deinse over de gebeele wereld 500 soorten vleescbetende planten, maar in onzen Oost en in Nieuw-Guinea worden er nog voortdurend nieuwen gevonden. Kunstig is het apparaat dezer plan ten, om insecten te vangen. De bladen van zonnedauw zijn van draden voor zien met druppeltjes kleefstof, die de prooi vangen en tevens verteren. Zoo krijgt de plant de noodige stikstof, die de bodem haar niet kan geen. Dar win beeft allerlei proeven met deze vleescbeters genomen, waarbij bet bleek, dat overvoeding zeer schadelijk - werkt. De plant gaat er makkelijk aan ten gronde. De arme insectjes vinden een wreeden dood, als zij in de macht dezer planten omen. Er wordt menig j ontzettend treurspel afgespeeld door deze schijnbaar zoo onschuldige teere plantjes: een enkele bedrijf uit dat groote drama der natuur, dat men den strijd om het bestaan noemt. PLAAT8SLIJ2 NIEÜWS. IJMUIDEN. De levering van de lood- en zink- werken, mastiekbedekkingen, water en gasleidingen, closetinrichtingen, rio- leeringen en electrische installaties aan 488 woningen in de Buiksloterham te Amsterdam voor de Vereeniging „Zo mers Buiten" is opgedragen aan de N.V. voorheen G. Fris Jr. te Zaandam-IJmui- den. Op Vrijdag 23 dezer zal te Haar lem worden aanbesteed het vernieu wen van drie aanlegsteigers aan de Zuidzijde van bet buitentoeleidingska- naal naar de oude Noordzeesluizen al- bier. De raming bedraagt f 14000. Spoorweg Geheelonthouders Vereeniging. De afdeeling IJmuiden erj Omstreken der S. O. V. had het aangedurfd Dinsdagavond het gebouw „Thalia" af te huren vooreen propaganda-filmavond, waarvoor zij eenige prachtige natuurfilms en een aandoenlijke geschiedenis annonceerde. Over het succes kan men verschillend oordeelen, al naar het standpunt vanwaar men ziet. Er waren eenige honderden be zoekers. Verdedigers van de bioscoop merken steeds op het vermogen om door het trilbeeld de natuur weer te gewen en zoo ons van het onbereikbare een beeld te geven. Als we dan naar een avond als deze zien nadat we zoo dikwijls vuile theaters zien, kunnen we deze avond, waar zoo buitengewoon mooie natuuropnamen vertoond werden, geen succes noemen. Maar als we opmerken de geringe krach ten waarmede de S. O. V. werkt en het; uiteraard vrij beperkte arbeidsveld van een groepsorganisatie, dan was het succes groot Op dit laatste standpunt plaatste zich de voorzitter, den heer j. C. Vermeulen, die de vergadering opende meteen welkomst woord, waarbij hij tevens eenige aanvul lingen op het programma gaf. De voornaamste daarvan was wel dat de algemeen secretaris der S. O. V. een propa- gandawoord sprak, want, merkte de voor zitter op, een geheel-onthouders-propaganda- avond zonder een kort woord daarbij is niet goed denkbaar. En het woord v/at de heer G. H. de Haas sprak, wes kort en vooral goed. Hij wees op het belang dai vrouwen en kinderen in het algemeen hebben bij een drankvrije samenleven en sprak de m ening uit, dat de Hollanders in het droogleggen van hun land toch niet ie veel moesten achterblijven bij de kolonie waarvan ze eens de eerste steen legden. Maar boven het algemeene karakter der nuchterheidsbeweging wees hij in het bijzonder op het noodzakelijke van de geheelonthouding in het spoorweg bedrijf waar elke man dikwijls het leven van velen in zijn hand had en heeft en dus steeds koele hoofden noodig zijn, zonder alcoholverhitting. Het verdere programma was zooals we reeds boven schreven de moeite van het zien waard, boven zeer vele bioscoop voorstellingen. De Dötschberg spoorv/egfilm deed ons een blik slaan op de mooiste gedeelten van Zwitserland. We zagen de trein gaan langs alpen met de eeuwige sneeuw en op de rand van duizelingwekkende ravijnen. Een vertegenwoordiger van de Maggi- producten vertoonde opnamen van dat reusachtige bedrijf en bood gedurende de pauze aan alle bezoekers een kop Maggi bouiilon aan. Tenslotte een lief filmverhaal met span ning, getiteld„Zonnestraaltje". Zoo was het een avond van elk wat wils, waarmede de S. O. V. hare gasten bezig hield en waardoor ze zeker wel succes verdiend heeft. Maandagmorgen zijn in de Oranje straat hoek Prins Hendrikstraat, alhier, een vischauto van de V. E. M. en een vischauto uit Volendam met elkaar in botsing geko men, waarbij beide auio's ernstig beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto uit Volendam, geladen met haring kon de reis echter niet voortzetten. Zondagavond omstreeks half elf zou een luxe auto van den heer H., uit IJmuiden. eenige menschen naar Beverwijk brengen! Toen de auto de brug over de Julianakade gepasseerd was brak de achteras en liep tevens een voorwiel er af. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Het Hospitaal-Kerkschip De Hoop is hier gisteren van zijn laatsten kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee teruggekeerd. Het schip gaai nu naar de Marinewerf te Amsterdam, om te worden opgelegd. Van 9 juni—6 November werden ge durende de 4 kruistochten op de Noordzee door Dr. van Asperen 103 patiënten be handeld, waarvan 55 in de haven van Lerwich waar het schip 8 maal binnen liep en 48 in volle zee. Het waren meest loopende patiënten. In het hospitaal aan boord werden 8 patiënten opgenomen met totaal 107 verpleegdagen Verdeeld naar de herkomst der schepen kwamen 22 patiënen uit Scheveningen, 18 uit Vlaardingen, 3 uit Katwijk, 3 uit Maas sluis, 9 uit Emden en 2 uit Lysekil. Het schip heeft van deze reis geen patiënten meegebracht naar den wal. Donderdag 1 November j.l. herdacht de heer D. de Ridder, Commissaris van Politie der gemeente Velsen te IJmuiden, den dag waarop hij 25 jaren geleden zijn intrede deed in het Politiecorps te Breda, waar hij zijn politieloopbaan aldaar begon als volontair, vervolgens te 's-Gravenhage, Dd. 1 April 1903 werd hij benoemd als Inspecteur van Politie der gemeente Velsen en 1 Januari 1911 als Commissaris van Politie. Ofschoon aan de meesten onbekend, (de Commissaris zelf had er geen rucht baarheid aan gegeven) wisten enkelen het toch en is de dag echter voor den jubilaris niet ongemerkt voorbijgegaan. Vele waren de bewijzen van sympathie, die hij dien dag had te ontvangen, talrijke bloemstukken werden aangeboden. VELSEROORD. Tot Beschermheer der Gem. Zang- vereeniging Polyhymnia alhier is be noemd Dr. P. C. de Weerdt te Velsen, die deze benoeming heeft aangenomen. Dit koor geeft a.s. Zondagavond een uitvoering in Tivoli. Het kinderkoor „Flora" alhier, directeur J. Post, te Haarlem, gaf Za terdagavond een uitvoering in de Con certzaal „Tivoli", die geheel bezet was. Opgevoerd werd de kinderoperette „Goudsterretje", een geschiedenis van booze heksen, goede dwergjes en lieve prinsen en prinsessen, die met aan dacht werd gevolgd en waarvan de kin- deren-executanten toch zelf 't meest ge noten. Aan 't eind was een lang opplaus het deel van de kinderen en van den di recteur, die even later gehuldigd werd door de kinderen met bloemen en twee vazen, waarvoor de heer Post kinder., n en ouders dankte. Ook de heer Piet Post, die de hegeleiding verzorgde, kreeg bloemen. VELSEN. Bij Kon. Besluit van 26 October j.l. is toegekend de aan de Orde van Öranje-Nassau verbonden eeremedail le in brons aan Mej. P. M. van Opijncn, dienstbode van Mevr. C. M. Boreel van Hogelandenvan Weede op den huize Waterland alhier. Het Consultatie-Bureau van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Briniostraat, Vel- seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 23 wordt hier spreekuur gehouden. Het onder zoek is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on- derzoekenl Brievenbus. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Velsen maakt bekend, dat de brievenbus op de Wijkerstraat- weg verplaatst is van no. 201 naar no. 295. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven 3 November 1923: 2 metselaars, 1 mach. houtbewerker, 10 timmerlieden, 7 schilders, 3 manden makers, 1 zeilmaker, 1 bakker, 2 kan toorbedienden, 12 stokers, 8 machinis ten, 3 ketelmakers, 1 electricion, 1 loodgieter, 2 smeden, 5 bankwerkers, 1 metaal draaier, 1 hoorder, 1 schaver, 2 plaatwerkers, 1 chauffeur, 1 aut. las- schcr, 6 visschers, 109 diversen. De Chr. Muziekvereeniging „Juliana", welke pas in 't bezit van een vaandel ge komen is, heeft Zaterdagmiddag met het doek een rondgang over Wijkeroog ge houden, in muzikale klanken hare dank baarheid aan de burgerij betuigende voor de geldelijke bijdrage voor het vaandel. Woensdag 28 November a.s., des avonds half 8 zal de Vereeniging „Kinder- kerk" in het gymnastieklokaal der Chr. school !e Wijkeroog een feestavond orga- riiseeren, toegankelijk tegen 25 cent per persoon. De opbrengst zal dienen tot het vieren van het Kerstfeest der Kinderkerk en tot stijving der kas van de „Kleine- meisjesvereeniging" Maandag 12 November a.s. zal de Chr. Muziekvereeniging „Juliana" een con cert geven in Hotel „De Prins", waarbij tot afwisseling ook één tooneelstukje zal worden opgevoerd. In de gehouden vergadering van het Centraal Drank we er-Comité in de gemeente Velsen werd met dankbaar heid kennis genomen van de actie te Santpoort, waar de Ned. Vereeniging deze maand een propaganda-avond or ganiseert in de Ned. Herv. Kerk, welk kerkgebouw ook aan het Drankweer- Comité is toegezegd voor een vergade ring, waarvan het in Januari gebruik hoopt te maken. Het voorstel der afd. Velseroord van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond om de bepaling van den leeftijdsgrens voor de afgevaardigden (18 jaar) te schrap pen, werd met 67 stemmen verwor pen. Een voorstel der Loge „In veilige Haven" van de I. O. G. T. N. te IJmui den om den raad te verzoeken een tap- verbod af te kondigen van Zaterdag middag tot Maandagmorgen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Een amendement der afd. Velseroord van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond om hier over een petitionnement op touw te zet ten, gaat eerst naar de Vereenigingen, ter bespreking van de uitvoerbaarheid. Tevens zal over deze zaak overleg ge pleegd worden met het R.K. Drank- weer-Comité, waarmede men eveneens zal confereeren over de uitgifte van een Nieuwjaarscourant. De voorzitter bracht verslag uit als afgevaardigde naar de jaarvergadering van het Advies-Bureau der Centrale Drankweer te Utrecht. Tenslotte werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin leedwezen wordt uitgesproken over de vrijgevigheeid van den Burgemeester inzake het verleenen van dansvergun- ningen. De vergadering achtte dit zeer bevorderlijk aan het kroegbezoek en dus van de drinkgewoonten en schade lijk voor de volksgezondheid. Besloten werd deze motie te zenden aan den Burgemeester, den gemeenteraad en de Pers.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1