Het Chr. Fanfarecorps Juliana geeft a.s. Maandagavond een concert in Hotel De Prins. De af deeling der Ned. Chr. Jongelie den Geh. Onth. Ver. De Schakel te Vel seroord zal dan „Hanneske" opvoeren. De directie van de Papierfabrie ken Van Gelder Zonen heeft haar per soneel (in totaal 2500 man) er van in kennis gesteld, dat in 2 termijnen (i3 Dec. en 8 weken later) een loonsverla ging voor de volwassenen arbeiders zal worden doorgevoerd van f 3 per week in Noord-Holland en f 2 in Gelderland. Binnenkort vergaderen de vakorgani saties der werklieden om in zake deze loonsverlaging nader haar standpunt te bepalen. De Fabrieksarbeidersbond maakte reeds bekend, dat zijn bestuur die verlaging als onaannemelijk be schouwt. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: G. W. J. v. Duijn—Goes d., A. W. Peters—v. Son d., J. Roeperde Vries d., M. A. Dekker—de Rooij z., E. C. v. LieshoutFransen d., M. C. Barne- veldKlein d., C. GroenSchouten d., C. StrijkerBrouwer z., W. J. M. reek—Sto ker z., C. de VriesSteijn d., M. Egbers Kok d. Overleden: Dirk Naastepat, oud 83 jaar, echtgen. van M. DoezieJohanna Groenendijk, oud 3 mnd., d. v. H. Groenen dijk en M. A. NieuwenhuizenAnna Jacoba Wilhelmina v. d. Berge, oud 62 j., echtgen. v. J. Dil. SANTPOORT. Maandag had Mej R. van hier het ongeluk bij het houthakken haar hand te raken. Vrij ernstig gewond, moest zij zich bij Dr. de Groot laten verbinden. Zaterdagavond stond nabij het filiaal der Melkinrichting „Velsen" een vracht wagen, die uit de richting Haarlem was gekomen. Van dienzelfden kant naderde een autobus, welker bestuurder den wagen niet spoedig genoeg bemerkte, met het gevolg, dat hij den wagen aanreed. Onge lukken kwamen niet voor. Vanwege de Haarlemsche Huishoud en Industrieschool wordt hier bij voldoende deelname wederom een naaicursus gegeven. UIT DE GEMEENTE. De volgende bouwvergunningen zijn verleend: Aan J. H. Heerdt, te IJmuiden, voor 2 woonhuizen aan den IJmuiderstraat- w eg. Aan J. v. d. Plas, te IJmuiden, te IJmuiden, voor 4 woonhuizen aan het Tasmanplein. Aan J. v. d. Plas G. Jansen, te IJmuiden, voor 4 woonhuizen aan de Rijpstraat en Tasmanstraat. Aan H. Keuris, te IJmuiden, voor 6 woningen aan den Rijksstraatweg. Aan G. Jansen, te IJmuiden, voor 5 woonhuizen aan het Tasmanplein. Aan W. Thunnissen, te Heemstede, voor een garage met bovenwoning aan de Trompstraat, te Velseroord. Aan J. Reek, te Wijkeroog, voor 4 woonhuizen aan den Wijkerstraatweg. Aan M. J. Rolvink, te Velseroord, voor een bakkerij achter een woon- en win kelhuis aan den Hagelingerweg te Santpoort. Aan Metz Willebroek, te Amster dam, voor een dubbel woonhuis aan den Kruidbergerweg te Santpoort. Aan G. Zegel, te Velseroord, voor 4 woonhuizen te Velseroord. BINNENLAND. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het handels- Informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Oct. in Nederland uitgesproken 83 faillissemen ten tegen 69 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Oct. 1923 3382 faillissementen tegenover 2535 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Door de directie en den raad van commissarissen is tot de aandeelhou ders der „Hanzebank" een circulaire gericht, waarin zij, die tot nog toe niet aan de verplichting tot volstorting overeenkomstig het besluit van den raad van toezicht en directie hebben voldaan, bij herhaling worden uitge- noodigd, alsnog ten spoedigste vol te storten, subsidiair een regeling treffen met den directeur van het betrokken bijkantoor der instelling. Bij gebreke hiervan zal overeenkomstig het be paalde bij art. 6 der statuten worden overgegaan tot het berekenen eener rente van 5 over het te storten kapi taal, onverminderd de verplichting tot onverwijlde volstorting. Het hoofdbestuur van de Hanze in het bisdom Haarlem, heeft gelijktijdig een aanschrijving tot de leden-aandeelhou ders gericht waarin, in aansluiting op bovenstaande medeueeiingen en onder verwijzing naar zijn circulaire d.d. 8 Oct. ji. de verwachting wordt uitge sproken, dat thans zonder verder uit stel zal worden overgegaan tot het vol storten der aandeeien. Tevens wordt nog in herinnering gebracht, dat op de centrale raadsvergadering van „De Hanze", in het bisdom Haarlem gehou den op 17 Oct., jl. te Leiden, met alge- meene stemmen de stelling werd aan genomen waarin o.m. wordt gezegd, dat de crisis-omstandigheden bij enkele middenstandsbanken de reorganisatie dier instellingen moeten verhaasten. Dit betreft met name: de uitbreiding- van het gestorte aandeelenkapitaal, de bevordering van disconto, de verlaging van het totaal crediet en van het maxi mum crediet per cliënt en de sterkst mogelijke verlaging van het onkosten- cijfer. Op deze grondslagen blijven ook krachtens de ervaring voldoende mogelijkheden voor een rendabel be drijf aanwezig." Het hoofdbestuur adviseert aandeel houders derhalve, alleen in dringende gevallen gebruik te maken van de dien sten der plaatselijke commissies, welke zoo noodig bij de betalingsregelingen der vol te storten aandeelen haar be middeling zullen verleenen. Het bedrijf der N.V. Hanzebank in het bisdom Haarlem, heeft gedurende vijf maanden geheel uit eigen krachten stand gehouden onder groote moeilijk heden, welke nog aanmerkelijk ver zwaard werden, doordat van haar aan deelhouders zelve niet de steun is uit gegaan, die onder de gegeven omstan digheden verwacht had mogen worden. Nog steeds bestaat gelegenheid om op deze houding terug te komen door thans al dan niet gebruik makend van de regelingen, waarbij geleidelijk het beoogde doel kan worden bereikt met de volstorting van het aandee lenkapitaal de versterking van het mid- denstandscrediet krachtig te bevorde ren. GEMEENTERAAD. Vergadering van 6 November 1923. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Tusenius met ken nisgeving. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een bericht van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat er geen termen zijn gevonden om aan het verzoek van het gemeente bestuur dd. 27 April 1922, om toeken ning van een tijdelijk rijkssubsidie, op grond van art. 68 der Lager-Onderwijs- wet 1920, te voldoen; Een schrijven van Mej. A. C. Kreij-n- broek en andere onderwijzeressen bij het bijzonder lager onderwijs, om uit betaling van vergoeding voor het geven van onderwijs buiten de schooluren; (naar B. en W. om advies); Een schrijven van Mej. C. E. van Eke- ren, waarbij zij ontslag verzoekt als on derwijzeres in de gymnastiek hij het openbaar lager onderwijs; (voorgesteld wordt, het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van den datum, door burgemeester en wethouders te bepalen)goedgekeurd. Een schrijven van de kamer van koop handel en fabrieken voor Haarlem en omstreken, inzake verlenging van werktijden, verlaging van salarissen en inkrimping van het personeel der ge meente en voorts betreffende herzie ning van het stelsel van werkloosheids steun; (in verband met het raadsbesluit van 20 Februari 1923, no. lh, waarbij een gelijksoortig schrijven van bedoel de kamer voor kennisgeving werd aan genomen, wordt voorgesteld, dit schrij ven eveneens voor kennisgeving aan te nemen); Een adres van H. Blinkhof c.s. om een lichtpunt aan te brengen voor hunne woningen in de Annastraat te IJmui den; (in de raadsvergadering van 20 Februari 1923 werd besloten een gelijk luidend verzoek van adressant als on gezegeld ter zijde te leggen, doch werd door burgemeester en wethouders de toezegging gedaan, dat zij hunne aan dacht op deze zaak zouden vestigen. In verband daarmede is een onderzoek ingesteld, waarop aan Blinkhof door burgemeester en wethouders, in over eenstemming met het advies der com missie voor gas en water, is bericht, dat zij geen termen aanwezig vonden om het verzoek in te willigen. Naar aanleiding hiervan stellen zij voor, op dit adres afwijzend te beschik ken). Mededeelïngen. Bij de stukken zijn ter kennisneming voor de leden ter inzage nedergelegd: rapporten van den directeur van open bare werken, inzake den toestand van den Tusschenbeeksweg te Velseroord en het heffen van bijdragen in de kosten van bestrating enz. van bestaande we gen, als de Kruidbergerweg e.dj Op het verzoek van H. Blinkhof (zie boven) werd afwijzend beschikt. Ingekomen zijn nog de volgende stukken. Een schrijven van de kamer van koophandel en fabrieken voor Haarlem en omstreken om den verkoop van ar tikelen van gemeentewege te doen sta ken. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het bestuur der IJ. V. V. „Stormvogels" te IJmuiden om gebruikmaking van een gymnastieklo kaal van één der openbare lagere scho len aldaar (naar B. en W. om advies). Als voren van het bestuur der R.K. Vereeniging „Moederschapszorg" (De Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen) om voor 1924 en volgende ja ren een subsidie te verleenen van f 25.-. Te behandelen bij de begrooting voor 1924. Een adres van J. Delmonte en W. H. van Arkel, bewoners van den Duinlust- parkweg, inzake verbetering van dien weg (te behandelen bij punt 6 der agen da). Een verzoek van B. Slikkerveer om aangesteld te worden als scheepsmeter en -weger; (naar B. en W. om advies). Een adres van B. J. Zwart e.a. te Vel seroord, huurders van den achter hun woningen liggenden gemeentegrond om vermindering van huur; (naar B. er, W. ter afdoening). Bij de stukken is nog ter kennisge ving nedergelegd een rapport van den directeur van openbare werken in ver band met de vraag van den heer Tuse nius, gedaan in de vorige vergadering, inzake toepassing van de Lager Onder wijswet 1920. Bij behandeling van het prae-advies op het verzoek van J. Deinum c.s. be woners van de Corverslaan te Wijker oog, om nog dit jaar de ti'ottoirs van genoemde laan met tegels te bestraten, zegt de heer Wardenaar dat hij gaarne het verzoek zag ingewilligd, maar hij is overtuigd dat het teveel vereischt en dat er meer op Wijkeroog te verbeteren is. Het afwijzende prae-advies wordt goedgekeurd. Toegestaan wordt een crediet voor het maken van een afrastering rondom het terrein, behoorende bij de ziekenba rak met onsmettingsgebouwtje te IJmuiden. Echter zal men eerst den Mi nister nog om ontheffing vragen. Vastgesteld wordt een verordening tot aanwijzing van de gedeelten voor het oprichten, hebben of gebruiken van inrichtingen tot het bewaren van lom pen of beenderen. Bij het voorstel tot het verleenen van vergunning aan de Woningbouwver- eeniging Velsen tot het aanleggen van een rondgaande straat nabij de Noor derlaan te Wijkeroog maken verschil lende leden opmerkingen. De heer Vermeulen vraagt of de trot toirs niet betegeld moet worden, anders krijgt men dat later weer. De heer ten Broeke wil liever het lan delijk karakter in dezen weg bewaren. Spr. vraagt of het werk aanbesteed zal worden. De heer Dunnebier zegt dat bij B. en W. heeft voorgezeten het landelijk ka rakter zooveel mogelijk te bewaren. Voor eenige jaren is een dergelijk ver zoek ingekomen van de Christelijk So ciale Partij. Het is de bedoeling, het werk aan te besteden en reeds zijn eenige inschrijvers gevraagd. De heer Vermeulen stelt voor het werk openbaar te doen aanbesteden h-n dan met tweeërlei inschrijving, n.l. met grind en met tegels. Dit voorstel wordt door B. en W. overgenomen, waarop het voorstel wordt goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de daar ontstane nieuwe straten de namen te geven van Westerwijkstr., de Lethstraat en van Nidekstraat. Goedgekeurd wordt het voorstel tot. vaststelling eener verordening op de in standhouding van particuliere wegen, waaraan de bestemming tot algemeen gebruik door den gerechtigde is gege ven. Aan J. en G. C. Bleeker te Velseroord wordt vergunning verleend tot bet rio- leeren van een gedeelte van de Schip- broekenbeek te Santpoort. Het voorstel tot wijziging van de op dracht aan G. ten Napel, directeur- leeraar der Nijverheidsavondschool voor ambachtslieden en het afwijzend prae-advies op het verzoek van J. Dei num, leeraar aan die school, om toela ge uit de gemeentekas, wegens het ge ven van meerdere lesuren, worden goedgekeurd. Op het verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool te Wijkeroog om de benoodigde gelden uit de gemeente kas te verstrekken voor bestrating van de speelplaats dier school, wordt afwij zend beschikt. De wijzigingen der verordeningen, re gelende de samenstelling en den werk kring der vaste commissiën van bij stand en der commissie van voorberei ding voor de plaatselijke strafwetge ving en van de verordeningen op de heffing en invordering van een plaatse lijke inkomstenbelasting worden goed gekeurd. Financiëele besluiten. Van het Schaalarmbestuur is ingeko men de 2e suppletoire begrooting van den dienst 1923, waarbij een subsidie- verhooging wordt gevraagd van f 5790.-. Het hooger subsidie is noodig, omdat door de werkloosheid het aantal uit- keeringen belangrijk is toegenomen. Burgemeester en wethouders stellen voor, de gevraagde verhooging toe te staan en de suppletoire begrooting goed te keuren. Voorts stellen zij voor, vast te stellen den bij de stukken gevoegden staat, houdende betaling uit den jiost „on voorziene uitgaven" der gemeente-be- grooting, dienst 1923. De commissie van bijstand voor de financiën adviseert gunstig. Goedge keurd. Aangeboden wurden de volgende be- grootingen voor 1924: a. der gemeente; b. van het bedrijf openbare werken; c. van het bedrijf reinigings- en ont- smettingsdienst; d. van het grondbedrijf; e. van het gasbedrijf; f. van de waterleiding; g. van de burgerlijke armbesturen; h. van de gezondheidscommissie; i. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De memorie van toelichting tot de gemeente-begrooting, zoomede de ove rige begrootingen zullen in druk aan de leden van den gemeenteraad worden toegezonden. Ingevolge de arlt. 2 en 4 (bijzondere be palingen) der verordening regelende de samenstelling en den werkkring der commissie van bijstand voor de finan ciën, moeten de begrooiingevi in han den van deze commissie worden gesteld, ter onderzoek en om advies. De heer Dalmeijer maakt er bezwaar tegen dat de begrooting kant en klaar bij den raad inkomt en eerst dan bij de Financiëele Commissie. De Fin. Com missie is van meening, dat zij moet worden geraadpleegd vóór de begroo ting opgemaakt wordt, vooral aangaan de de vaststelling van de verschillende bedragen, opdat de Commissie werke lijk zal zijn een Commissie van bijstand en met haar adviezen rekening gehou den zullen worden. Spr. had gedacht dat het ditmaal zon gebeuren, maar hij had gehoord dat B. en W. de begrooting eerst klaar wilden maken. Aldus is de Fin. Commissie er geene van bijstand, maar wordt zij er een van critiek. Spr. hoopt dat het 't volgend jaar anders zal kunnen. De Voorzitter zegt dat men dan begin nen moet met de Verordening te ver anderen. Daarin staat dat de Fin. Com missie den Raad moet dienen van advies en hoe kan zij dat, als zij ons ontwerp niet voor zich heeft? Nu de begrooting niet racer naar de afdeelingen gaat wordt de Fin. Commissie er eene van critiek, maar dat is nu ook gewenscht. De heer Dalmeijer zegt 't anders te zien. De heer Vermeulen zegt dat deze zaak geregeld is door de Gemeentewet. Daar staat in dat de Commissies B. en W. en den raad van advies dienen. Maar de raad heeft 't zelf anders bepaald. Aan de orde is de benoeming van drie leden van de ziekenhuiscommissie; In verband met de periodieke aftre ding van de leden van den raad, hebben opgehouden lid te zijn, de heeren W. Landeweert, F. C. J. Netscher en J. E. Sluiters. Benoemd worden de heeren Roelse, Sluiters en Nijssen. De heer Landeweert stelde zich niet meer beschikbaar. Aan de orde is het voorstel tot benoe ming van een tijdelijk keuringsveearts, hoofd van dienst en wijziging der in structie. In verband met het aan den heer R. H. P. Fischer verleende eervol ontslag als keuringsveearts, hoofd van dienst, met ingang van 1 September j.l., is door burgemeester en wethouders nagegaan hoe op de minst kostbare wijze in deze vacature zou zijn te voorzien. Na bespreking, hebben zij den heer Dr. IJ van der Sluis, gewezen directeur van het abattoir van Amsterdam, wo nende te Heemstede, bereid gevonden, zich voor een tijdelijke benoeming be schikbaar te stellen, tegen een jaarwed de van f 1800.terwijl de kosten van een aan te brengen telefoonaansluiting zijnde f 85 's jaars, benevens f 50 in eens, ten laste der gemeente komen. De heer van der Sluis, die geen par ticuliere praktijk uitoefent, heeft als voorwaarde gesteld, dat hem vergun ning zal worden verleend te Heemste de te blijven wonen. B. en W. hebben daartegen geen be zwaar. De heer Bosman vraagt of met deze benoeming nog niet wat gewacht kan worden. Het Rijk wil zelf bezuinigen en wij moeten dit voorstel alleen opvol gen, omdat bet Rijk ons dit oplegt, Spr. wil nog wel een jaartje wachten, de gemeene opinie is, dat deze ambtcna! overbodig is. De Voorzitter zegt dat dit niet H het Rijk zit de gemeente al achtern omdat de benoeming zoo lang uitbliji (De heer Schilling komt ter verga(], ring). Het voorstel van B. en W. wordt goj gekeurd. Benoemd wordt Dr. IJ. v, Sluis. De Voorzitter houdt de rondvraag, De heer Nijssen vestigt de aandaj op de losplaats te Santpoort, die met door het Rijk gebruikt wordt, zoo! de boeren, er nu geen pulp kunnen l(j sen. De heer Schilling vraagt of de Yyj helminakade te IJmuiden ter hood van de Keizer Wilhelmstraat niet vi breed kan worden. Spr. zegt dat het^ en die hoek is daar zeer gevaarlijk, De heer Sluiters vraagt of B. en kunnen zorgen dat de N. Z. Holl. Tra; weg Mij. beter zorgt voor de bestraij; langs de tramrails, daar gebeuren ongelukken door. Laten B. en W. ma eens flink optreden tegen de direct of laat anders de tram maar verdw nen. En laat de Kamer van Koophau/ eens zorgen dat de tram spoedig el trisch wordt, dat is beter dan ons 1; tig vallen met adressen. De heer Schilling: Zeer juist. De heer Roelse vraagt waarom z; veel ontheffingen worden gegeven iiu ke de belasting der wegen voor vrac! auto's. De Voorzitter: Er bestaat een al; meene ontheffing. De heer Sluiters: Dat is zonde van mooie bordjes. We kunnen ze dan v verkoopen, die kunnen ze op andp boerenplaatsjes nog wel gebruiken. De heer Dalmeijer informeert naar. kwestie der overname van de stee» poort nabij het verbrande perceel Santpoort. De heer Schuitenmaker wijst op d gevaarlijken hoek IJmuider Straatw V elserduinerbuurtweg. De heer Dunnebier zal zien of er daa voor in het potje voor den IJmuic Straatweg nog wat over is. De heer Visser wijst op den Scbul weg, die zeer verwaarloosd wordt. De heer Dunnehier erkent dit. Ms te dien opzichte zijn we in onderhaw ling over groote plannen, waarvan raad misschien nog wel schrikken i Hierop wordt de vergadering ges ten en gaat de raad in geheime zittii SPORT. VOETBAL. A. S. C.Stormvogels 1—5. Overzicht. De zesde wedstrijd heeft Stormvogels zesde overwinning gebracht. En verdie Ware Sint- wat beter op schot gewe dan was de overwinning nog grooter weest. Technisch zoo hoog als tegen U. V stond het spel niet. Daarvoor werd in allereerste plaats veel te weinig op vleugels gespeeld. Vooral na derustkreg Sprokkreeff en Oldenburg Sr. soms mi: ten lang niets te doen. Een dankbi onderwerp voor Sint en Snoeks om weer eens te gaar. bestudeeren Wat stormvogels-aanvallen echter zoo gevaar' maakte, was de snelheid, waarmede geschiedden. Als Blinkhoff en Visser zo; aanval leidden, scheen het of Wamste c.s. stil stonden. A. S C. heeft kranig partij gegeven zelfs, toen het 3-0 stond enthusiast gehouden. In de tweede helft heeft zelfs geruimen tijd het spel in handen had, toen haar rechtervleugel dankb profiteerde van de onvoldoende bewak van Bakker—Koster, die beiden den vleu; speler vergaten. Gelukkig maakte de A.S voorhoede geen misbruik van dit verin wen, doch tegen Excelsior zal een elk beter begrijpen een gebiedende eisch wei Het zwakke punt bij A. S. C. is middentrio, dat veel te langzaam is. De held van den dag was wel Blinkhoff die niet minder dan vier goals maakte. 1 speelde een goede, enthousiaste partij deed ons weer aan zijn beste sei® 1918—1919 denken. Prof. Snapper lag nog al eens met1 buitenspelregel overhoop, echter veel min vaak dan het onhebbelijke Leidsche pub meende. Bovendien was van partijdig^ absoluut geen sprake. De wedstrijd. De elftallen stellen zich als volgt op Linck Wamsteker Josson Vreeken Roem Stephanus de Ruyter, Brouwer, de Bruyn, Oosshf BI 1 O Oldenburg Sr., Visser, Sint, Blinkhoff Sprokkn Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. van der Winti Het begin is verrassend. Nauwelijks door Stormvogels afgetrapt, of met w-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2