IJmuider Courant Z,|erd«g 10 Nov. 1023. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A,S, IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. van Oostrom Soedc. 3 uur Dezelfde. Bediening van den H. Doop. Zaterdagavond 8 uur Bidatond. GEREF. KERK. 10 uurDs. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. J uur: Dezelfde. Doopagez. Gem. Aid. Prat. Baad. 10.30 uur: Ds. W. Luiking». LEGER DES HEILS, 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdlenst. 3 uurVerblijdingsmeating. 8 uur: Heilsbijeenkomst. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese, Doopsbedlening. 5 uur: Dezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Da. Wissink. 5 uurDezelfde. Woensdag 14 November a.s. 's avonds 8 uur, Ds. B. A. Knappers van Amsterdam. Onderwerp„Valsche en ware Mystiek". VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur:Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga, van Santpoort. 5.30 uur(lokaal Wijkeroog) Ds. van Oostrom Soede, van IJmuiden. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uurHetzelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurOeen dienst. 7 uurDr.*Q. A. v. d. Bergh van Eysinga. Lokaal BETHEL. 10 uurDs. J. C. Brussaard, van Bloemendaal EVANGELISATIE. 10 uur: De heer D. Vundering, te Haarlem. OFFICIEEL. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis het volgende raadsbesluit: De raad der gemeente Velsen; Gezien het voorstel van burgemeester 1923 van het bestuur der R.K. Jongens school te Wijkeroog om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrek ken voor bestrating van de speelplaats dier school; Gezi enhet voorstel van burgemeester en wethouders (gemeenteblad no. 174 van 1923); Overwegende, dat de bestrating van de speelplaats zal geschieden, met de bedoeling, het terrein te bestemmen voor onderwijs, in lichamelijke oefe ning; dat weliswaar krachtens artikel 72, 2e lid der „lager onderwijswet 1920", onder verbouw of verandering van in richting van schoolgebouwen begrepen kan zijn het inrichten van terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefe ning, doch dat uit de met het schoolbe stuur gevoerde correspondentie is ge bleken, dat dit onderwijs thans nog niet gegeven wordt, doch daarmede een aan vang zal worden gemaakt bij het nieu we schooljaar; dat met de uit te voeren werken der halve voorloopig enkel wordt beoogd het verkrijgen van een betere speelgele- genheid; dat de kosten voor het ophoogen en verharden van een speelplaats echter niet kunnen worden begrepen onder den verbouw of verandering van in richting van een gebouw als bedoeld in artikel 72, le lid der wet; dat het terrein in zijn tegenwoordigen toestand voldoet aan de eischen welke in verband met het doel, waarvoor het thans bestemd is, kunnen worden ge steld dat er alzoo termen aanwezig zijn het verzoek af te wijzen op grond van de bruikbaarheid van het aanwezige ter rein; Gelet op Üe bepalingen der „Lager onderwijswet 1920"; BESLUIT: le. op het hierboven vermelde ver zoek afwijzend te beschikken; 2e. er aan te herinneren, dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van den dag, waarop dit besluit is openbaar gemaakt, ieder ingeze tene en het schoolbestuur, daar van bij Gedeputeerde Staten in beroep kan komen. Aldus gedaan in de openbare verga- dering van den 6en November 1923. de secretaris, de voorzitter, (get.) J. KOSTELIJK, (get.) RIJKENS. Velsen, 7 November 1923. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD. Biljarten. Woensdag 7 November j.l. heeft „D. V. S." haar eerste competitie-wedstrijd gespeeld tegen „D. E. S.", gevestigd café Monepol, Haarlem. De eerste partijen werden door „D. V. S." zeer verdienstelijk gespeeld, ter wijl de volgende ietwat zenuwachtig en slecht, waarbij vreemd terrein een wa re hinderpaal was en in het voordeel van „D. E. S." uitkwamen. De partijen verliepen als volgt: „D. E. S." „D. V. S." 1. 68 125 2. 77 125 3. 125 93 4. 125 74 5: 125 78 Totaal 520 495 VELSEN. Benoemd met ingang van 1 Jan. 1924 tot Directeurder Rijksdagnormaal school te Amersfoort, de heer H. O. B. Blijdenstein te Velseroord. Benoemd met ingang van 1 Jan. 1924 tot onderwijzer aan de Rijksdag normaalschool te Hilversum de heer Fleers te Bloemendaal. Bij de te Amsterdam door het On derwijsfonds gehouden examen slaagde voor het voorloopig diploma machinist bij de Binnenvaart de heer N. J. de Ruy- ter alhier. SANTPOORT. Ten overstaan van Mr. C. J. Boerlage te Heemstede vond Woens dag j.l. in Café-restaurant „Zomerlust" de vrijwillige verkooping plaats van eene boerenhofstede, bestaande uit wo ning met stalling, hooiberging, schu ren, benevens uitmuntend weiland te Velsen aan den Hofgeesterweg, totaal 7.09.40 H.A. De drie perceelen, die in to taal f 31.400 opbrachten, werden ge kocht door de heeren J. Rutte Rz., P. Rutte Rz. en P. Bulters. Woensdagavond kwam de hande laar M. van hier tot de minder aange name ontdekking, dat, terwijl hij zijn kar even onbeheerd had gelaten, men zich ontfermd had over één zijner fles- schen gemarioneerde haring. SPORT. VOETBAL. Nederlandsch Elftal-commissie. Naar de Sportkroniek mededeelt, vergaderde de N. E. C. 4 dezer te Ut recht, waar in verband met de keuze van spelers, die eventueel in aanmer king komen voor een plaats in het elf tal, hetwelk aan de Olympische spelen zal deelnemen, de op 23 Sept. samen gestelde lijst, wat het bezetten van de linksback, rechts-half-, rechtsbinnen- en linksbinnenplaats betreft, als volgt werd herzien: Linksback: 1. H. Tetsner (Be Quick), 2. Koster, (Stormvogels), 3. Swarttouw (U. V. V.), 4. Dijke (Feyenoord), 5. Hey- nen (Bredania). Rechtshalf: 1. Levévre (Kampong). 2. Cohen Tervaart (H. F. C.)r 3. Dik (Haarlem), 4. Kaufman (Achilles), 5. Struys (Stormvogels). Rechtsbinnen: 1. Verlegh (N. A. C.), 2. Ruffelse (Sparta), 3. Frölich (Ensche dé), 4. Blinkhoff Sr. (Stormvogels), 5. Van Dam (R. C. H.). Linksbinnen: 1. De Haas (Be Quick), 2. Groen (idem.), 3. Visser (Stormvogels), 4. Rode, (Quick, Nijmegen), 5. Van Ant werpen (D. F. C.) Overzicht. Eindelijk dan weer eens een thuis wedstrijd! Na den wedstrijd tegen U. V. V. heeft het gros der Stormvogels supporters zijn favorieten niet meer in actie gezien en toch zijn zij in dien tusschentijd vier punten rijker gewor den! En als wij ons niet al te zeer ver gissen, komen er morgen weer twee bij. Mogelijk vinden vele onzer lezers deze uitspraak wat hout, immers, Excelsior is toch zeker niet de eerste de beste te genpartij! Dat is zij ook niet. We geven grif toe, dat Excelsior zelfs een bijzon der sterke en enthusiast spelende ploeg is, maar toch tegen het snel le, overrompelende spel van het Storm- vogels-binnentrio kan zij naar onze meening niet op, vooral, wanneer dit korte samenspel afgewisseld wordt door lange centers naar den wing. Het eerste bezoek, dat Excelsior op het Stormveld bracht, bracht Bak c.s. een 5—1 nederlaag. Tjonge wat stonden die Rotterdammers raar te kij ken, hoe verrassend handig Van He- mert en Blinkhoff Sr. hen passeerden. In Rotterdam namen zij schitterend met 64 revanche, hoofdzakelijk door het falen van Reuzenaar. Het vorige seizoen verloren zij hier met 21een zeer mooi schot van den voet van Oldenburg Jr. bezorgde Storm vogels het winnende punt doch wonnen in Rotterdam met 31, waar Reuzenaar al weer zijn dag niet had. Morgen dan de vijfde wedstrijd. Wij houden het op Stormvogels. Wie op Excelsior? De wedstrijd wordt geleid door den bekenden scheidsrechter J. Mutters, zoodat een regelmatig verloop verze kerd is. Stormvogels komt uit in de bekende succes-opstelling, dus met: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Oldenburg Sr. V. S. V. speelt tegen T. O. G. te Am sterdam, wat zeker op een overwinning uitloopt, immers de ongeslagen leiders zullen zich door de hekkensluiters niet laten slaan. Stormvogels II is voor de variatie weer eens vrij. Wat de overige wedstrijden betreft, verwijzen we naar onderstaande prog nostics: Blauw-WitA. S. C. Blauw-Wit H. B. S.—O. D. S. H. B. S. SpartaQuick Sparta U. V. V.Haarlem gelijk. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 1 t.m. 7 November 1923, kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen: 55 Ilollandsche-, 27 Duitsche-stoom- trawlers, 1 Motor-, 15 Zeilloggers, 5 Sloepen, 3 Stoom-, 3 Zeil-haringloggers, 14 Engelsche haringdrifters en 133 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1340.tot f 6308.Duitsche stoom trawlers van f 1078 tot f 6284.Mo- torloggers van f—tot f 841.—; Zeil loggers van f 101.tot f 483.Engel sche haringdrifters van f 1524.tot f 3599.sloepen van f 174.tot f 502.-; stoom-haringloggers van f 842.tot. f 1844.zeil-haringloggers van f 759.- tot f 4313, terwijl de kustvisschers totaal f 8290.besomden. De aanvoer bestond uit 676.941 K.G. trawlvisch. 2270 K.G. beugviseh, 573 kantjes, 5699 manden en 312 kisten drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 320.567.76. De Raad voor de Scheepvaart deed Donderdag uitspraak betreffende het vermoedelijk vergaan van het zeilvis- schersvaartuig Hubertha Cornelia Sch. 60. De raad is van oordeel, dat de Hu bertha Cornelia verloren is gegaan ten gevolge van het stormweer in verband met de plotseling overgekomen grond- zee, waardoor niet alleen luikhoofden en verschillend tuiggerei over boord sloegen, maar ook vier der opvarenden te water zijn geworpen, waarvan zich helaas slechts één heeft kunnen redden. Men was nog met drie man aan boord en het schip was zinkende. De raad grijpt deze gelegenheid aan om aan de visscherij voor te houden om toch voor al er voor te zorgen bij opkomend stormweer de luiken, voor zoover ze niet geklamaaid zijn, te sjorren. De schipper had reeds besloten om het visschen te staken wegens het slechte weer. Alleen was er nog wat visch uit te zoeken. De raad wil er echter uitdruk kelijk op wijzen dat het niet gesloten zijn der luiken geheel buiten het verlies der menschenlevens staat. De Raad voor de Scheepvaart deed Donderdag onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring tusschen het zeilvis schersvaartuig „Jobje en Cornelia", Sch. 181, en den Duitschen stoomtreiler „Börse", op 14 September j.l. De schip per van het visschersvaartuig, die het eerst als getuige gehoord werd, vertel de, dat in den nacht van 13 op 14 Sep tember de aanvaring plaats had. Men was toen aan 't visschen en men bevond zich op 55 gr. N.B. De schipper was naar kooi gegaan, nadat hij om 2 uur nog aan dek was geweest. Het was toen vrij helder weer, zoodat men de lichten van verschillende visschers- schepen kon zien. Twee matrozen had den wacht. Ook de lichten van de „Job- je en Cornelia" waren, volgens verkla ring van den schipper, flink helder. Plotseling liep het schip met den voor steven tegen den Duitschen treiler, en deinsde meteen achteruit. De piek was vol water geloopen. Men had geen hulp noodig om binnen te loopen. Een der matrozen werd vervolgens gehoord. Hij was om 2 uur in de wacht gekomen. Men voer met een vaart van pl.m. 3 mijlen. Toen hij in de verte den treiler aan zag komen, onderzocht hij nog of de vuren in orde waren. Hij zag eerste het roode vuur van den treiler, toen rood en groen en toen al leen 't groene vuur wel 20 minuten lang. Hij wilde dus aan den groenen kant (stuurboord) passeeren, maar op 't zelfde oogenblik kwam het schip recht op hem af. Hij riep den schipper, maar er was geen tijd meer om te sta- kelen. Dadelijk daarop had de aanva ring plaats. De treiler gaf nog een kor ten stoot op de stoomfluit, maar 't was te laak De stuurman van de „Jobje Cornelia" had toen het roer aan lei gegooid om zoo mogelijk met den voor steven te raken. Toen men den Duit schen stuurman naar de oorzaak van de aanvaring vroeg, kon hij geen verkla- nng geven. De lichtmatroos, die met den stuurman de wacht had op het vis schersvaartuig, verklaarde hetzelfde als zijn maat. De Raad zal later uitspraak doen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De Hollandertjes uit het Roergebied zijn aangekomen. Dinsdag 30 October des avonds 9 uur arriveerde in Arnhem het zoo lang verwachte transport „Hollandertjes" uit het Roergebied. i,De..Directie van het Rusthuis „Be- thamë te Dieren nam het voor haar bestemde gedeelte over, hetgeen over eengekomen was met het Comité ter Uitzending van Nederlandsche Kinde ren, gevestigd te Den Haag, Storten bekerstraat 23, en zette de reis door naar Dieren, waar zij circa 10.30 uur aankwam met de dood-vermoeide kleintjes. Vergeet niet, waarde lezers en leze ressen, dat die kleine stumpertjes er waren er bij van 4 en 5 jaar reeds van 's morgens 4 uur onderweg waren. Door en door vermoeid, te slaperig haast om te eten, werden zij spoedig, na iets genuttigd te hebben en gebaad te zijn in de voor hen gereedstaande bedjes gelegd. Moeders! Gij allen kunt U indenken, hoe de kleintjes zich hebben moeten gevoeld, toen hun in hun moedertaal een „wel te rusten" werd gewenscht, terwijl zij zorgzaam werden toegedekt alsof zij bij hun moedertje thuis waren. De dames, die zich daarvoor gratis beschikbaar hebben gesteld, hebben zich direct met waarlijk buitengewone liefelijkheid en opoffering den halven nacht gegeven. De brieven, door de kleintjes mede gebracht, spreken van niets anders dan ellende en danken reeds bij voor baat de weldoeners hunner kinderen. Landgenooten, stelt ons mede in staat ons die dankbaarheid waardig te maken. De buitengewone onkosten op ons genomen zijn groot. Reeds konden wij een gedeelte van warme kleeren voorzien door de pak jes van heinde en verre ons door milde gevers en geefsters toegezonden. Na mens de kleintjes hiervoor onzen har- telijken dank. ECHTER IS ER NOG VEEL NOO DIG. Onze financieele offers zijn groot. Daarom medeburgers, helpt ons deze taak tot een goed einde te brengen. Véél werd reeds aan U gevraagd voor buitenlandsche kinderen. Hier geldt het de kinderen van onze eigen landgenooten „mede-Hollanders" die in den vreemde vertoeven en wier kin deren door de omstandigheden gebrek moeten leiden. ELKE GIFT HOE KLEIN OOK WORDT DANKBAAR AANVAARD. Steunt ons werk door een gift ineens of door lid te worden van onze stich- ting. Geldzendingen of aanvragen voor lid maatschap te richten aan het Secreta riaat: Rijswijksche weg 476, Don Haag. Kleeren enz., of zendingen in natura gelieve men direct te zenden aan het Rusthuis „Bethanië" te Dieren. v. d. stichting „Bethanië". H. ONNES, Secr.-Penningm. Rijswijkscheweg 478, Den Haag. Een ieder wordt uitgenoodigd onze stichting te komen bezichtigen. AAN DE NEDERLANDSCHE CHRISTENEN! Wij beleven ernstige dagen! Er is nood op allerlei gebied; indu strie, handel en landbouw maker: een crisis door, die drukt op geheel ons land. Schier op elk gebied valt achter uitgang te constateeren, de bestaans onzekerheid neemt met den dag toe. Telkens weer worden wij opgeschrikt door allerlei, waarbij wij onze rust drei gen te verliezen. De zorgen op kerkelijk en philantropisch gebied zijn groot en nijpend. Die der Zending niet minder! Naar alle zijden gaat thans in de al lereerste plaats onze vraag om veler GEBED. 't Behoeft wel niet uitvoerig betoogd te worden, dat wij gansch Christelijk Nederland achter ons moeten weten. Ook dit jaar is daarom een speciale eek uitgeschreven en wel van 11 tot en met 18 November a.s. Reeds zeiden wij, dat wij allereerst bedoelen een algemeen opwaarts heffen van harten en handen tot God, Die in den hemel is. Wij hebben behalve het gebed ook veler TOEWIJDING noodig. Wat zou het werk een geheel anderen omvang gehad hebben, als er meer toewijding geweest ware! Als ve len iets van hun tijd, hun kracht en ga ven in dienst der Zending gesteld had den! Toewijding is er noodig, stellig in on- ze dagen! Ieder, die kan, bevordere, mane aan, bewerke en geve het voorbeeld tot vreugdevolle toewijding. De liefde is vindingrijk; 't zal niet moeilijk zijn iets te doen of zich te ontzeggen, waaruit gedurende deze 8 dagen de speciale toewijding blijkt. OFFER. Met opzet zijn nog geen cijfers ge noemd. Korten tijd geleden is vastgesteld dat Prot. Noorwegen per jaar per hoofd voor de Zending geeft 70 cent, Prot. Zweden per jaar per hoofd voor de Zending geeft 50 cent, Prot. Denemarken per jaar per hoofd voor de Zending geeft 35 cent, en Prot. Nederland per jaar per hoofd voor de Zending geeft 21 cent. De tekorten op de raming der Samen werkende Zendingscorporaties bedroe gen per 1 Sept. jl. f 200.000.-. Per maand is volgens de raming noodig f 71.000.-. Degenen, die ditmaal helpen willen, zullen, nu de tijdsomstandigheden voor velen minder gunstig zijn, werkelijk een offer moeten brengen. Laat ons mogen volstaan met herinnering aan het be kende woord uit de H. Schrift, dat God den blijmoedigen gever liefheeft. Moge straks door veler gebed, toewij ding en offer een rijke zegen genoten worden en de danktoon klinken voor uitredding uit groote moeilijkheden. Namens het Zendingsbureau: Ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector, Mr. J. M. J. Schepper, Wnd. Zen dingsdirector. QEMENGD NIEUWS. Het kiesstelsel voor de Tweede Kamer. Ingediend is een voorstel van wet van Mej. v. Dorp, „tot nadere regeling van de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal door de daartoe bevoegd verklaarde kiezers en de toepassing op die verkiezing van het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging." Blijkens de Memorie van Toelichting heeft de indiening van dit wetsvoorstel ten doel, een vergelijking uit te lokken tusschen het daarin uitgewerkte stelsel van evenredige vertegenwoordiging en het thans geldende. De schrijfster der memorie schetst allereerst het thans geldende stelsel en de daartegen gerezen oppositie. Zij meent, dat de door haar voorge stelde regeling beter is in de erkenning van de beteekenis van het kiezen. Het technische deel van het voorstel vereischt weinig bijzondere toelichting. Een verdeeling des land3 in 18 kies kringen, in welke 5 a, 6 vertegenwoordi gers der kiezers met toepassing van het beginsel van evenredige vertegenwoor diging gekozen worden, past volkomen in het voorgedragen stelsel. Dit aantal wordt dan behouden, doch de indeeling des lands daarin behoeft wijziging, welke na aanneming van het voorstel bij nadere wet zal behooren te worden gemaakt. Bij dit voorstel wordt de grootte van een kieskring gelimiteerd tuschcn 4/100 en ca. 7/100 van 's lands bevol king. Rotterdam kan dan ongedeeld blij ven, doch Amsterdam moet worden verdeeld. De verhooging van het aantal kiezers, dat een candidaat kan voordra gen, tot 40, wordt voorgesteld, omdat dit cijfer onder de werking der Kieswet 1896 geen aanleiding tot bezwaar heeft gegeven. Het is onnoodig, het optreden van niet-ernstige candidaten te gemak kelijk te maken. Mocht de voorgedragen wijziging van het verkiezingsstelsel voor de Tweede Kamer ingang vinden, dan zal zij voor de Provinciale Staten en gemeentera den moeten volgen. Het wordt echter onnoodig geacht die wijzigingen reeds nu te formuleeren. De wethouderskwestie te Zaandijk. De corr. van de Tel. te Zaandijk meldt het volgende: De gemeenteraad vergaderde Donder dagavond ter verkiezing van twee wet houders. Bij de eerste stemming stem den alle leden blanco. Bij de tweede stemming werden zes stemmen blanco uitgebracht; de zevende stem was van onwaarde.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5