ORGAAN VOOR DE Gi VELSEN Woensdag 14 November 1923 9e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags IJMUIDER COURANT Abor nementsprljsf I.per 3 irïsrifcr, frrrrr per pest f7.3? Abor nementen worden aangenomen aan hel Bureau en bij de Agerlen. Tot plaatsen van advertentiên van Bulten de gemeente VEL JEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN, - Advertentiên uiterlijk in te zenden ffOFNSDAQ tot 9 uur v.m. en VRIjDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Wij. „IJMUIDFN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein !1 Telefoon 153 IJmuiden Ingeionde mededoolmgen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m. 5 Tegels -» iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t, enm. 6 regels f 1.26, iedere regel meer 26 ctB. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniglngs advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta- ling, van 1 tot en met 6 regels f0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone pryzen berekend Advertenties ,adreB bureau van jJ l extra; Toor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. m rekening gebracht Bovenstaande regelpnjzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velaen j nummer bestaat uit twee aden. eerste blad Waterstand IJmuiden. yember 1923 H. water L. water jen v.m. n.m. v.m. n.m. E.K. 7.55 8.27 3.22 3 52 9.07 9.45 4.25 4.58 10.30 11.09 5.44 6.14 11.43 7.07 7.24 0.14 0.40 8 12 8.26 1.06 1.28 9.03 9.15 1.47 2.01 9.47 9 57 Ingekomen personen Velsen. öreshof Wonink Oudt Foss o L. Kanters J. Vincent F. Kerkhoff Spies A. Farré Jagtman J.N. Wezel- man Kuhbauch W. Dekker Koopen v. d. Plas Aantal m. v F. Schulpweg 133 2 1 O. Rijksstraatw. 82 3—1 H. Hagelingerw. 217 1 1 L. gr. Hout of Kon. w. 7 22 G. Hagelingerweg29 1 1 D. Le Mairestraat 18 22 B. Bredenroderw. 94 1—1 T.gr. Hout of Kon.w. 21 E. Lagerstraat 14 32 C. Neptunusstr. 10 o. 1—1 C. J. C. Enschedestr. 42 rood 1 —2 C. Havenstraat 4 5-2 F. Schulpweg 152 12 L. Wijkerstraatw. 185b 21 G. Terrasweg 30 11 L. Watervlietstraat 1 1 1 SPORT. VOETBAL. StormvogelsExcelsior 10. Overzicht. Deze wedstrijd was in vele opzichten a vrij getrouwe copie van den wed- ijd Stormvogels—O.D.S. Evenals den rdenaren was het den Rotterdam ss aan te zien, dat zij met een gelijk el tevreden waren, redenen waarom zich al spoedig op verdedigen gingen eleggen. Waar de Excelsior-verdedi- Qg er nu reeds al op zich zelf mag ;zen Bak Sr. en zijn mannetjes rstaan de kunst van verdedigen heel led is het te begrijpen, dat er voor Stormvogels-voorhoede, nu die ver- diging nog door een deel der voorhoe- werd gesteund, geen doorkomen aan is. Wij voor ons zijn stellig overtuigd, t de uitslag een geheel andere zou n geweest, als Blinkhoff Sr., tien mi lten na het begin niet tegen de paal aar in het net had geschoten. Dan :h zou Excelsior haar verdedigende )uding hebben moeten laten varen zou vooral Blinkhoff Sr. zich wat ijer hebben kunnen bewegen. Toch is het eveneens onze overtui- j, dat onder de gegeven omstandig- deiï nog wel iets meer bereikt had nnen worden, wanneer het spel wat eer open was gehouden en de bal wat ïgger was door gegeven. Wat werd in tegenstelling met den wed- ijd tegen U. V. V. soms weer ge- icht twee, drie spelers te passeeren, i geen ander gevolg natuurlijk dan tenslotte een Excelsior-speler er it den bal vandoor ging. Sprokkreeff was na de rust ongeluk met zijn voorzetten, die meer -van chterzetten" hadden. Opmerkelijk is t evenwel, dat hij dezen middag bij keeren, die hij voorzette, zooveel suc- had. Zoo bezorgde hij voor de rust inkhoff Sr. en Visser de „alleen-voor- •n-keeper-kansen" en daarna Sint de ree „dotten", waarvan deze er één niet één wel benutte. Oldenburg was zijn ilf-back nog al eens te vlug af, doch geen zijner voorzetten benut. Het mentrio genoot weinig bewegings- ijheid, wat vooral aan Sint's spel ed te merken was. De verdediging eft het niet al te zwaar gehad. Van r Wint vooral had een kalmen dag. middenlinie plaatste „als maar" den 1 naar voren en de backs stonden !&k tot op de helft. Zooals gezegd, Excelsior verdedigde. En uitstekend! Van het steunen der voorhoede door de middenlinie kwam echter niets. Wel het tegengestelde ge schiedde. Stuk voor stuk mogen de spelers uit de verdediging goed ge noemd worden, doch spel voor een ver- eeniging met kampioens-ideeën kan dit niet wezen. Tegen clubs als Sparta en Stormvogels loopt dit op zijn voordee- ligst uit op een gelijk spel, doch meer waarschijnlijk op een kleine nederlaag. De leiding was bij den heer Mutters natuurlijk in uitstekende handen. Be paald jammer was het, dat door een te vroeg fluiten zijnerzijds waarover hieronder nader Stormvogels een goal ontging. De wedstrijd. Om ruim twee uur stellen de elftal len zich als volgt op: v. d. Bergen v. Rijssel Bak Sr. Stolk Grobbe v. d. Eiide Nuys, Vink, Dekker, Bak Jr., Huysman O Oldenburg Sr., Visser, Sint, Blinkhoff Sr., Sprokkreeff Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Stormvogels heeft den toss gewon nen, dus trapt Excelsior af. Aanvanke lijk volgt nu een verkennen van elkan ders krachten en dan probeert Bak Jr. van verre Van der Wint te verschalken, wat hem natuurlijk niet gelukt. Een gevaarlijk moment dreigt te ontstaan als Koster royaal mist en Nuys er van door gaat. Gelukkig herstelt de captain zich en is het gevaar geweken. Plotseling komt er teekening in het spel. Sprokkreeff plaatst den hal wis kunstig zuiver naar Sint en deze op zijn beurt naar Blinkhoff Sr., die voor de zooveelste maal weer eens alleen een keeper voor zich ziet, wat in negen van de tien gevallen een doelpunt beteekent. Thans was het waarschijnlijk de beurt van het tiende geval, althans de bal sprong van de paal weer in 't veld te rug. Excelsior herademt en doet voor de variatie weer eens een aanval. Blink hoff Jr. en Koster zijn echter op hun qui-vive, zoodat v. d. Wint er niet aan te pas behoeft te komen. Alleen een ko gel van Bak Jr., die juist naast vliegt, verdient vermelding. De aanvallen van Stormvogels zijn veel talrijker en ge- vaarlijker. De Rotterdamsche verdedi ging zit echter solide in elkaar. Speci aal Sint en Blinkhoff Sr. worden on hun huid gezeten. Bak Sr. munt uit door tactisch opstellen, waardoor hij menigen aanval stuit. Bovendien- ver gemakkelijkt Stormvogels de taak der Excelsior-verdediging aanmerkelijk door niet snel genoeg en te weinig op de vleugels te spelen. Als Oldenburg Sr. eens een bal ontvangt, zet hij fraai voor, waarna Sint over de lat schiet. Bij een voorzet van Sprokkreeff krijgt Visser den bal vrij. Deze schiet hard in, men juicht reeds, doch wederom, brengt de paal redding. Het schijnt, dat Fortuna den Storm vogels kwalijk gezind is. Bij een volgen den aanval passeert Blinkhoff Sr. Bak. Deze, geen anderen uitweg ziende, trapt na, waarop Mutters onmiddellijk fluit, welk geluid hij achterweg had moeten laten, daar Jan doorloopt en scoort, waardoor Excelsior i. p. v. gestraft, be voordeeld wordt. Nog talrijke aanval len volgen, afgewisseld door een aantal uitvallen van Excelsior die meestal reeds direct door Snoeks en Struys tot staan worden gebracht. Rust 00. Na de rust is Stormvogels weer grootendeels aan het woord. Al spoedig moet v. d. Berg een schot van Olden burg Sr. stoppen en dan volgen weer een reeks aanvallen, die door de backs bezworen worden, van wie ook Van Rijssel thans in grootschen vorm is. Sprokkreeff zoekt het doel nog al eens verkeerd en mist een hoogen voorzet van Oldenburg Sr. jammerlijk. Excelsior bepaalt zich tot weinig sa menhangende uitvallen, waarvan er één Dekker een kans bezorgt, doch Struys redt resoluut. Blinkhoff Jr. stuit heel wat aanvallen, doch veroorzaakt door zijn opdringen ook eenige min of meer gevaarlijke momenten. Eindelijk denken we Sint Stormvogels de leiding te zien bezorgen, als Sprok kreeff hem den bal voor 't intrappen geeft. Hij trapt echter over. Aanval op aanval volgt nu. De Excelsior-verdedi ging staat als een rots, goed gesteund door de voorhoede. De wedstrijd dreigt eentonig te worden, doch Van der Wint wekt de lachlust en bewondering even op door eerst een voorzet van Huysman ver weg te slaan en dan een kopbal van Vink over de lat te werken. Eindelijk vier minuten voor tijd kan al, wat voor blauw-wit gevoelt, juichen. Sprokkreeff zet dan keurig voor, v. d. Bergen stopt wel, maar laat den bal vallen en Sint doet het Ex- celsior-net trillen (1—0). Na den aftrap geeft Bakker een goeden center naar Visser, die een hard schot inzendt, dat v. d. Bergen fraai stopt. Dan is het spoe dig tijd en heeft Stormvogels een zwaar bevochten overwinning behaald. VISSCHERIJ. De Hamburgsche vischreederijen hebben de helft van de visschersvloot opgelegd en de bemanningen van de opgelegde schepen ontslagen. De vak- vereenigingen hebben zich tot den se naat gewend en vragen met een beroep op de levensmiddelenvoorziening, dat de reeders gedwongen zullen worden de buiten dienst gestelde schepen we der in de vaart te brengen. Inzake het vergaan van den log ger „Sch. 38", die op de Noordzee in den nacht van 13 op 14 October aangevaren was, vernemen wij, dat overeenstem ming is bereikt tusschen de betrokken reederijen, zoodat de Scheveningscbe reederij de geleden schade vergoed krijgt van de firma Rechardson te Bre- mershaven. Aan den grond geloopen, De Duitsche stoomtrawler Schlewig is Zondagnacht nabij den Noorderstrek dam aan den grond geloopen. De gezagvoerder wenschte een hooger tij water af te wachten, om op eigen kracht vlot te komen. De haring-treilvisscherij. Over dit onderwerp heeft de heer C. van der Boom, inspecteur der scheep vaart-inspectie, dezer dagen te Vlaar- dingen voor de Reedersvereeniging een lezing gehouden. Aan het verslag, dat de „N. Rott. Crt." van deze lezing gaf, ontleenen wij het volgende: Spr. begon met de mededeeling, dat de Engelschen het eerst de treilvissche- rij op haring begonnen zijn, en wel in 1906, ten Westen van Schotland in den Atlantischen Oceaan, later, sinds 1909, ook, in toenemende mate, in de Noord zee. Ondanks de hardnekkige protesten daartegen uit de kringen der oude drijfnetvisscherij. naar aanleiding waarvan de Britsche regeering uitge breide onderzoekingen heeft ingesteld, is de haring-treilvisscherij steeds toege nomen. en thans wordt ze uitgeoefend door Engeland, Duitschland, Zweden en Noorwegen. Het groote succes, er mee behaald, heeft, spr. er toe gebracht, ook de Ne- derlandsche reederijen er toe op te wekken: de schepen zijn er, de kosten van aanschaffing van het haringtreil- net zijn niet hoog, er is goed resultaat mee te wachten. Doordat de haring op zee niet gekaakt behoeft te worden en licht gezouten kan worden aangevoerd, zal ook met een kleinere bemanning dan op de drijfnet-haringschepen vol staan kunnen worden. Bovendien wordt uitsluitend bij daglicht gevischt, waar door een groote besparing aan arbeid en brandstof ontstaat. Spr. stelt voor, de z.g. pelagische vis- scherij uit te oefenen, d.w.z., dat het treilnet zoo wordt gesteld, dat het niet 1 langs den zeebodem, maar even daar- boven wordt voortbewogen; dit geeft i minder kans op beschadiging en veel krachtbesparing. De treilharing wordt voornamelijk 1 gevangen in de 'Noordzee, het Skager- j rak en het Kattegat. liet schijnt, dat de j haring in het eerste levensjaar de En- i gelsche kust nadert en ten minste twee I jaar in de nabijheid daarvan blijft. Sedert in 1923, althans in Duitsch land, speciale haringtreilnetten in ge- bruik werden genomen, is allerwegen de vangst enorm toegenomen, gelijk j spr. met cijfers en tabellen nader aan toonde. In Engeland sëhijnt het speciale ha- ringtreilnet reeds vroeger ingang te hebben gevonden, althans in 1911 be gint een sprongsgewijze vermeerdering van de aanvoeren. Van 1910 tot 1911 zien we een stijging van ongeveer 3 mil- lioen K.G. tot ongeveer 15 millioen K.G.; 1913 was een recordjaar met.ongeveer 27 millioen K.G. De haringtreilers blijven van 3*/2 dag tot 5 dagen uit, in welken tijd ze 2V2 a 4 dagen visschen; in het algemeen duurt iedere trek 3 uur. Om het gewone treilnet geschikt te maken voor het visschen naar haring moest voornamelijk de maaswijdte der zijden van het net, verkleind worden; bij een wijdte van 21/. Eng. duim wor den de beste vangsteii verkregen, ter wijl de maaswijdte van den kuil het best op 2 duim wordt gesteld. Echter worden telkens min of meer belangrijke wijzigingen in het kornet aangebracht door reeders en schippers naar eigen inzicht. Haringbroed wordt nooit in de netten gevonden. De haring houdt zich lang niet altijd op de hoogte onder water op, waar de drijfnetten-word en gesteld; ze vertoeft, vrij regelmatig gedurende zekeren tijd nabij den zeebodem; vooral gedurende den nacht zoekt ze hoogere waterlagen. Meer en meer wint ook de meening veld, dat de haring in de meeste geval len den bodem opzoekt om daar kuit te schieten; het samenscholen in de diep te schijnt echter reeds maandenlang te voren te geschieden. Zeker is, dat de haring niet den zee bodem opzoekt om voedsel te zoeken, bij tallooze maagonderzoekingen van treilharing werd deze vrijwel algemeen leeg bevonden. Ook staat vast, dat het gaan naar de oppervlakte des nachts niets met voedselzoeken heeft uit te staan. Wanneer men verder nagaat, dat b.v. op den Fladengrond ruim 100 M. ruim te is tusschen de drijfnetten en den bo dem, dan is het duidelijk, waarom daarin dikwijls niets of zeer weinig wojdt gevangen. Met het haringtreilnet echter, dat met een boven en onder zoo rond mogelijke opening even van den zeebodem vrij trekt, is zeker veel te vangen, als men op de juiste gronden en de goede tijden vischt.. In het algemeen schijnt de ha ring zich bij betrokken regenachtig weer hooger op te houden. Volgens Schotsche berichten hebben voorts de vaartuigen met de grootste kracht de beste besommingen gemaakt, waaruit geconcludeerd wordt, dat het op mindere diepte wenschelijk is, zoo snel mogelijk te treilen, om aan de ha ring geen gelegenheid te geven het net te ontwijken. Ook de windrichtingen en -sterkte oefenen invloed uit op deze visscherij. Verder is aangetoond, dat een slechte vangst werd gemaakt bij een oppervlak te-temperatuur van 14 tot 15 gr., en een goede vangst bij 12 gr., zoodat het war mere water de haring schijnt terug te houden. Dit verklaart ook een en ander voor de drijfnet-haringvisscherij. Een groote grief tegen het haring- treilen is, dat te veel ondermaatsche ha ring gevangen wordt, en verder ook on dermaatsche bolk, schelvisch, gul en schar. Onderzoekingen hebben uitgewe zen, dat deze grief niet ongegrond is. Volgens spr. is de kwaliteit van treil haring stellig even goed als die van vleetharing; in Engeland wordt het grootste deel in ijs naar Duitschland uitgevoerd. Spr. hoopte, dat deze visscherij in Ne derland spoedig ingang zal vinden, waartoe hij de reeders krachtig opwekt. Uit de discussie bleek wel van groote belangstelling in het onderwerp, maar tevens van bezwaren, welke er voor het Nederlandsche bedrijf tegen bestaan, waaronder de groote afstand van de goede vischgronden. Verder werd opge merkt, dat in ieder geval de haring! roil- visscherij moet beschouwd worden als roofbouw, waarvan wel tijdelijk, maar niet op den duur voordeelen zijn te be halen. Een levende dolfijn op het Schevening- sche strand. Een schelpenvisscher heeft op het Schevcningsche strand een dolfijn ge vonden, vertelt het „Vad." liet dier leefde nog en omdat het zulk een groo- ten bek heeft, met twee rijen scherpe tanden, waagde hij het niet, het alleen aan te pakken. In het dorp haalde hij assistentie en toen is de visch op het strand aangehaald en de staart afge sneden. De visch bleek 2.40 M. lang t.e zijn en men schat het gewicht op 6 a 700 pond. Een aanvaring van trawlers uit Grimsby. Onder de Engelsche kust kwamen twee trawlers uit Grimsby met elkan der in aanvaring, met het gevolg, dat een van de vaartuigen de „Macsolia", binnen eenige minuten zonk. De be manning, uit 12 personen bestaande, sprong over boord en werd door een sleepboot opgepikt. De gezagvoerder van het gezonken schip sprong in het water met zijn zwarte kat in den arm, en werd samen met het dier gered. De vischafslag te Amsterdam. In het verslag der vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam in De Telegraaf lezen we het volgende: Bij de voordracht van B. en W. tot wijziging der verordening op het bedrijf der gemeentelijke vischvoorziening, zeide de heer Jansen (middenstands- blok), dat hij vreesde, dat de vischaan- voer zeer beperkt zou worden door de ze voordracht. Sedert de gemeente zich met den vischaanvoer bemoeit, is deze kwijnende. Mevrouw PothuisSmit (S. D. A. P.) wees er op, dat het de bedoeling der voordracht juist was, den aanvoer naar Amsterdam te vergrooten. De heer Douwes (A. R.) vroeg, of het waar is, dat de vischhandelaren in IJmuiden deze wijziging wenschen. De heer Solkesz (middenstandsblok) bepleitte het behoud der tusschenper- sonen (factors). De heer De Miranda, weth. voor de le vensmiddelenvoorziening, zeide, dat de ze voordracht niet van groote beteeke- nis is. De eenige bedoeling is, den aan voer van visch naar hier te bevorderen. De aanvoer is achteruitgegaan en ook 't verbruik v. visch. Bijna de geheele aan voer aan de gemeentelijke hal komt van de Urker visschers. Tot dusver bestond de bepaling, dat de afslag uitsluitend geschiedt van per vaartuig rechtstreeks aangevoerde versche visch. Deze beper kende bepaling wordt vervangen door het artikel, dat de afslag geschiedt van alle voor dit doel aan de vischhal aan gevoerde visch. Na nog eenige discussies werd de voor dracht goedgekeurd. Een 40.000.000 jaar oude visch. De „Chicago Tribune" meldt, dat te Cleveland, in den staat Ohio, een zes voet lange vischkop is opgegraven, wel ke naar de schatting van professor Hy de, een bekend geoloog, van een visch afkomstig moet zijn, die een lengte van 20 tot 30 voet heeft gehad. Professor Hy de verklaarde dezer dagen, dat sedert Mei het Cleveland-museum voor Na tuurlijke Historie zich heeft bezig ge-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1