IJmuider Courant Vfoendag 14 November 1923. 2e blad. VAN DEN WACHTTOREN. Een oorlog zonder menschen. De moderne oorlogen worden over grooten afstand gevoerd; gevechten tusschen man en man komen zelden voor en zijn dan de slotacte van het be drijf, waarin de zware kanonnen den hoofdrol spelen. Een groot deel der soldaten sneuvelt, zonder ooit een vijand van nabij gezien te hebben. De aanvoerders leiden den slag voor een telegraaftoestel, waar door ze voortdurend berichten ontvan gen over den stand van den slag en hun commando's naar de troepen seinen. Als de generaal alleen hersenen en geen hart heeft, zit hij met het tele graaftoestel voor zijn bureau, alsof hij een ingewikkeld spel schaak speelde, waarbij hij al zijn gedachten moet con- centreeren op de gevolgen van iederen zet. In de middeleeuwen, is onlangs ge zegd, heeft niet het pacifisme maar de walging een eind gemaakt aan don eeuwigen strijd tusschen personen en gewesten. Zoo zou ook de algemeene walging een eind moeten maken aan den modernen oorlog. Wie Barbusses boek over den oorlog gelezen heeft, walgt zeker van het groote menschen - abattoir, den slag met modern moord tuig. Wie het alkoholisme met zijn ver stand en hart heeft leeren kennen, zal drankbestrijder wrden. Zoo maakt ook de kennis van den oorlog den pacifist. Maar feitelijk is die walging er al; zoo veel hebben we in de kranten en door de geïllustreerde bladen wel van den ooidog gezien, dat we rillen van al zijn afschuwelijkheid en toch is die alge meene walging nog niet de sterke dam geworden, die oorlog en oorlogsgevaar keert. Wie toch durft zeggen, dat met '18 de tijd van de groote oorlogen in Europa uit is? De oorlogstechniek gaat voort zich te ontwikkelen in de richting van den on dergang der volkeren en een nieuwe hel van wreedheid en pijn. Er wordt thans gestudeerd! De ervaring van den groo ten wereldoorlog van '14 wordt dienst baar gemaakt aan de vinding van nieu we afmaakmiddelen of verbetering der verouderden. De kanonnen zullen in de toekomst nog wat verder schieten;'de dikke Bertha zal afgedaan hebben. Men zoekt en vindt nieuwe gassen, die nog gevaarlijker zijn dan de vroegeren. Het vliegtuig, de menschelijke vogel, leert nog voortdurend, zich voorbereiden, om veel kwaad te doen. De onderzeeërs zijn van kleine scheepjes tot kruisers ge worden. De komende oorlog zal6nog vreeselijker zijn dan de vorige. Jaren geleden heeft de Russische staatsraad Bloch voorspeld, dat de oor log onmogelijk zou worden door de ont zettende vernielende kracht der nieuw ste wapenen. Oorlog zou uitroeiing van het menschelijk geslacht gaan beteeke- nen en zoo dwaas zouden de volkeren toch niet zijn, om het daartoe te laten komen! Hij had den oorlog van 1418 moeten beleven en zou dan zijn voor spelling herroepen hebben. Door de jongste oorlogstechniek zal de oorlog weer op grooteren afstand ge NATUURWANDELINGEN. 2e Serie. XIX. Wintergasten. Zij werden gezien op Zaterdag 27 October en dat wel in een der bosch- rijkste streken van Kennemerland, vliegende buitengewoon laag, ten geta le van een goede dertig, de wilde grau we ganzen, koersende zuidwaarts. Voorboden van den winter! Voorzeker. Aangelokt door de hier nog welig groene weiden en ook in 't bizonder door het reeds hier en daar opkomend wintergraan, werden deze interressan- te watervogels die in het hoogere Noorden 't huis behooren, instinktma- tig gedreven om de gedurende den winter zoo barre streken voor een tijd te verlaten. Ook was het, het vele wa ter en de drassige polderlanden die de ze vogels aantrok en hen lager deed vliegen dan anders het geval is, behal ve bij mist. De Grauwe Gans, waarvan het man netje of genzerik iets grooter is dan het wijfje, is evenals de tamme gans voor al op de borst,- dicht met donsveeren bezet, is verder geheel grauwbruin met eenige nuances en heeft zwarte en wit te slagpennen, de oogen en oogleden zijn bruin-oranje gekleurd. Men spreekt wel eens van „dom als een gans", doch integendeel, leggen deze dieren groote slimheid aan den dag. voerd worden en nog minder van den vijand te zien komen. Het begint er zelfs naar te lijken, dat de komende oorlog meer een vernieling van goed dan van leven zal zijn.. Het is thans mogelijk een vliegtuig, dat onbemand is draad loos te besturen en zoo op bepaalde punten een regen van bommen te laten neervallen. Er worden in het tijdschrift „Het Vliegveld" allerlei bijzonderheden over verteld. Het draadloos bestuurde vlieg tuig kan mijlen afleggen, om dan op de plaats en het tijdstip van uit het radio station bepaald, dood en verderf te laten vallen. Men zou ook een groep van toe stellen met een groote hoeveelheid springstoffen uit een door een piloot bestuurd toestel naar de plaats van be stemming kunnen dirigeeren. Dit me chanisch bestuurde vliegtuig zal zeker een geweldig wapen worden in den ko menden oorlog. Maar wellicht zal de uitvinding in deze richting voortgaan. Waarom zal men draadloos niet een kanon kunnen afschieten, draadloos een kruiser zijn weg over de wateren doen vinden enz. enz. Zoo zien we een toekomstbeeld van een oorlog zonder menschen: een strijd van geweldige krachten, 'die de menschen op elkaar loslaten, terwijl ze zelf ver achter het terrein van den strijd blijven. Maar misschien zal het besef \an krankzinnigheid van dezen chemisch- mechanischen vernielingsoorlog einde lijk de volkeren brengen tot het aan vaarden van de gezonde pacifistische beginselen van verplichte arbitrage bij geschillen en van vrede door recht. Tiet is te hopen, want Bloch heeft gelijk, dat de wereld anders aan de ontzetten de krachten der moderne oorlogskunst te gronde dreigt te gaan. Indexcijfers over October. De bekende becijfering der kosten van graan, vleesch, thee, suiker en an dere voedingsmiddelen, weefstofion, delfstoffen, rubber, hout, petroleum, enz., die het Engelsche tijdschrift Eco nomist geeft, zijn thans reeds over Oc tober bekend geworden. De draacllooze heeft daarbij goede diensten bewezen. En deze indexcijfers worden zoo be langrijk geacht, dat ze langs dezen nieuwsten en vlugsten weg uit het tijd schrift ook naar ons land zijn overge seind. Deze Indexcijfers, die ons het peil der levenskosten leeren kennen, schommel den in de afgeloopen maanden van dit jaar wat op en af, maar er kwam geen belangrijke verandering. De prijsbewe ging heeft een paar jaar geleden ge weldige sprongen gemaakt, maar gaat thans haast ongemerkt en geleidelijk naar goedkooper leven. Stelt men het gemiddelde der- levenskosten voor de periode 19011905, voordat de aan den oorlog voorafgaande duurte was inge treden, oiD 100, dan is dit cijfer voor Oct. van dit jaar 196, een weinig hooger dan het cijfer voor September. In Oct. een jaar geleden was dit cijfer iets lager. In de eerste maanden van dit jaar was er een kleine stijging, daarna een lichte daling. Het topcijfer der duurte gaf Maart 1920 te weten 379. In de Indexcijfers zijn niet inbegrepen de belastingen en de huishuren. Men mag daarom veilig aannemen, dat de levenskosten thans ruim tweemaal zoo hoog zijn als in het begin dezer eeuw. In Oct. bleef vergeleken bij Aug. de In tegenstelling met andere wild soorten, vermeerderen de wilde gan zen snel in aantal, vooral ook omdat ze zeer moeilijk voor den jager te na deren zijn. Zijn ze in grooten getale bijeen en neergestreken op één of an der stuk land, dan zetten ze wachtpos ten uit, die ónmiddelijk door te snate ren het signaal tot opbreken geven, ais er gevaar in de nabijheid is. Voor een boer of boerenknecht vluchten ze niet, ook niet voor een nog laat in den herfst grazende koe of paard, doch de jager schijnt spoedig door hen herkend te worden. Men neemt dus allerlei listen te baat om deze schuwe vogels te bemachti gen, die zich echter door hun gekakel zoo spoedig verraden. Sedert eenige jaren, de oorzaak zal wel de groote droogte zijn geweest, ziet men deze wilde vogels veel min der dan vroeger in onze polders, zooals b.v. vroeger in de Meerweiden en Vel- serbroek, het geval was. Bij honder den streken ze daar neer en verorber den groote hoeveelheden gras. Hoe strenger de winter in het hooge Noorden is, des te verder Zuidwaarts trekken deze ganzen om open water op te zoeken. Dan komen er buitendien ook nog allerlei eendensoorten en ver dere noodvogels, die men anders hier op de Hollandsche kust en wadden zeldzaam ziet. Selma Logerlöf, de beroemde Zweed- sche schrijfster, heeft op de haar eigen aardige fantastische wijze, het doen en prijs van graan en vleesch gelijk, thee en suiker, die vrij wat in prijs stegen, werden iets goedkooper, de weefstoffen behielden hetzelfde peil en de delfstof fen liepen iets omhoog. Het noodlottige vooral voor de kleine inkomens is, dat loonen en salarissen omlaag gaan, terwijl de levenskosten vrijwel gelijk blijven. Dat beteekent in krimpen, berekenen, bezuinigen, geld zorgen met al de onrust, zenuwachtig heid en geschokt humeur. Buurmans leed troost, al is die troost niet van de edelste soort: verge- leken bij Duitschland leven wij nog in een Luilekkerland! Het ziekenhuiswezen. De Geneesk. Ver. tot Bevorder, van het Ziekenhuiswezen heeft in Utrecht vergaderd en daar verschillende pun ten het ziekenhuiswezen betreffende be sproken. Dr. J. L. C. Wortman van Am sterdam sprak over de geschiedenis van het ziekenhuiswezen en haalde de mooie en ware uitspraak aan, dat de ziekenhuizen de maatstaf der bescha ving van een volk zijn. Hoe beter een volk voor zijn zieken zorgt, des te hoo ger het staat. Het Christendom heeft getoond waarlijk een beschavingsmacht te zijn, door de eerste ziekenhuizen te stichten. De grondslagen waren naas tenliefde en barmhartigheid. De Sama ritaan zou tot de heilige van het zieken huiswezen verheven 'kunnen worden, indien men maar zijn naam wist. liet is een fijne trek in Jezus gelijkenis, dat zijn naam niet genoemd wordt. Maar onbekend maakt hier niet onbe mind. Dr. Wortman wees erop, dat in het begin der 16e eeuw de macht der kerk taande en de wereldlijke macht daaren tegen toenam. Voor de ziekenhuizen had dit slechte gevolgen. Ongeschikt en minderwaardig personeel, verwaar- loozing en vervuiling der ziekenzalen, schandelijke ophooping van zieken, kwamen allentijds voor. De toestand bleef slechts tot- het midden der vorige eeuw, toen andere sociale begrippen in de beschaafde volken post, vatten. In Engeland begonnen vrouwen uit de hoogste standen zich aan.de ziekenver pleging te wijden. De groote vlucht der geneeskunst kwam aan de ziekenhui zen ten goede. Hoewel de ziekenhuizen over het al gemeen finantieel in slechte conditie zijn en voorzoover zij instellingen zijn van de overheid door het streven naar bezuiniging worden bedreigd achtte Dr. Mansholt van Groningen het toch mo- 1 gelijk deze komende moeilijkheden te overwinnen. Hij wees erop, dat er zelfs in verschillende .groote plaatsen plan nen zijn tot uitgebreide ziekenhuisbouw Men heeft wel eens gezegd, dat de ziekenhuizen er zijn voor de rijken en voor de armen, voor hen, die het beta len kunnen en voor hen, wier kosten door de armenzorg betaald wordt. Voor de middenstanders, de kleine burgers, ambtenaren enz. zijn de kosten van een langdurige ziekenhuisverpleging met een hooge doktersrekening en de extra kosten, die het vervoer, het bezoek enz. meebrengen, haast onoverkomelijk. Meergegoede familie moet dan helpen, of er worden schulden gemaakt, die men in betere tijden hoopt te kunnen af te doen. In elk geval gaat er een stroom van nieuwe hoop en kracht en gezondheid lateirder Wilde Ganzen te boek gesteld in het werk „Nils Holgerssons Won derbare Reis door Zweden". Behalve de Grauwe Gans die bij haar te lande meer inheemsch is dan bij ons, er eerder is en langer zoo niet geheel blijft vertoeven, treft men daar ook de Eidergans aan, die weinig of zeldzaam zuidelijk doortrekt. Welke de eigenlijke zomerverblijf plaatsen en broedplaatsen der ganzen zijn: Lapland, Finland, de kustlanden der Poolzeeën en Witte Zee. In Zwe den zelf, broedt de wilde gans ook. én dan liefst op stille ongenaakbare plaat sen aan veenmoerassen en oude bin nenzeeën in schaarsbevolkte streken. Bij ons vertrekken deze wintergasten wederom half Maart om nadat ze hier en daar de gewone schade hebben aan gericht aan het te veldstaande winter graan, gaandeweg noordwaarts te vlie gen. In den vorm eener V en beurte lings vap aanvoerder of voorvlieger verwisselende, waartoe de sterkste wordt aangewezen, gaat de reis op nieuw de koude tegemoet. Het getal van hunne belagers is vrij groot en bestaat behalve uit de groote roofvogels ook uit viervoetige roofdie ren zooals de vos en lynx en zelfs voor de zeerobben moeten zij zich in acht nemen. Om voor de roofdieren te land veilig te zijn, slapen ze bij het onder breken hunner tochten dikwijls op drijvende ijsvelden, die bij het naderen van de lente in de meren en op de kus ten losraken. uit de ziekenhuizen naar de samenle- ving terug en hebben vele dankbare herinnering aan de goede zorg en lief de, die zij daar mochten ervaren. Gelet op onze ziekenhuizen, is er reden, om aan onze beschaving nog niet te wan hopen. Verkorte schoolvacantie. De schoolvacantie is te Utrecht voor het openbaar lager onderwijs verkort tot vier weken. Het Utrechtsche Dagblad heeft naar het wenschelijke daarvan met het oog op de gezondheidstoestand der kinderen bij geneesheeren en pae- dagogen een onderzoek ingesteld en het blijkt, dat ook over deze zaak de geleer den het niet eens zijn. Dr. A. II. .Schmidt meent, dat een kind in de zomermaanden buiten de school-1 tijden voldoende gelegenheid heeft, om in de frissche lucht te verkeeren en ge zond te blijven. Een normaal kind wordt ook door de school niet overspan nen. Het neemt niet meer in zich op, als het kan. Het is als een kruik, die over stroomt, als men er te veel ingiet: Het kind let niet meer op, dwaalt af, als het geestelijk vermoeid is en niet meer in zich kan opnemen. In den winter heeft een kind daarentegen wel behoef te aan vrijheid en frissche lucht, omdat de dagen dan kort zijn en het door het slechte weer minder in de buitenlucht komt. Daarom móet men royaal zijn met het vrij geven wegens ijs. Ook Dr. Ada Potter is van meening dat een zomervacantie van zeven en een halve week te lang is en aanleiding- geeft tot verveling en lastigheid. Er komt in huis een geprikkelde stemming door zulke lange vacantie .Een verkorte vacantie zal geen kwaad doen, als de ouders het kind maar niet overladen met bijzaken als dansles, muziekles, handwerkles enz. Heel anders oordeelt de kinderarts en schoolarts Dr. Carstens. De meeste kin deren hebben de groote vacantie vol gens hem dringend noodig. Na een flin ke vacantie keeren de kinderen geheel veranderd in de school terug. Een herfstvacantie vindt hij ook onmisbaar. Prof. Gunning, ook niet de eerste, de beste maar een deskundige van den eersten rang is van meening, dat de va- cauties in ons land eer te kort dan te lang zijn. Hij acht vier weken zomer vacantie minimum en zou liever iets meer geven. Het komt ons voor, dat er aan de ge- heele vacantiéregeling veel ontbreekt. Het gaat nu met het onderwijs als met. een voerman, die zijn paard te hard aanjaagt., dan even laat rusten, dan weer de zweep erover haalt en dan weer pauze neemt enz. Dat is dom en zoo dom doen we met onze kinderen ook op school. Waarom de vrije tijd, dien het behoeft niet wat meer verdeeld? Want lange vacanties zijn een plaag voor de ouders en vervelend voor de kinderen. Het is ook een bezwaar, dat de kinderen door een lange vacantie het leeren afwennen en na de vacantie niet dadelijk weer op dreef zijn. Een week herfstvacantie wordt door de kin- deren meer gewaardeerd dan de twee, 5 clrie laatste weken van de lange zomer vacantie en doet hun ook meer goed. RAADSOVERZICHT Zitting van 6 November 1923. Deze zitting mag gerekend worden tot de recordzittingen, gelukkig niet wat Zooals wij hierboven zeiden, komt de Eidergans zelden zoover zuidwaarts als de Grauwe, en bepaalt ze zich tot de kusten van de Oostzee, de Zweed- sche en Finsche Scheren. Haar geve- derte is veel fraaier dan de grauwe, vooral bij het mannetje dat prachtig wit dons bezit en verder ook lichter gekleurd is dan het wijfje, dat eenvou dig grijs-bruin is. Zwemmen en duiken is hun lust en leven, het zijn evenals de andere ganzen echte winterharde watervogels, die koude, ijs en sneeuw stormen trotseeren. Ook in de komst en het vertrek dezer wilde vogels en andere, bewonderen wij de regelmaat in de natuur en ook het raadselachtig instinct dat deze dieren telkens drijft, om hunne toch ten van eenige honderden mijlen af te leggen en die zelfs op gezette tijden aan te vangen. Want de wilde gans ver schijnt ieder jaar ongeveer begin Octo ber op onze kusten en de eidergans verlaat de Zweedsche Scheren niet vóór den 23 April, dat is de datum waarop de eiders noordwaarts trek ken de Bothnische Golf in. De jagers rekenen er op om zich dan op te stel len, op de rotsachtige eilandjes aan de Oostzeekust, om bij den grooten trek er eenige te bemachtigen. Om de ge schoten vogels binnen te krijgen is het noodig zich van booten te voorzien, want de getroffen vogels duiken dik wijls onder en moeten verder vervolgd worden. De maand October is op allerlei na de lengte van duur, doch wat de be knoptheid betreft. Wc willen aller minst beweren, dat de waarschuwing van den Voorzitter, dat den hoeren nog een besloten zitting wachtte na de open bare, preventief heeft gewerkt op de spraakzaamheid der hecren, al zal bet, wel van eenigen invloed kunnen zijn om een gezellige debatingavond te be perken tot een meer zakelijke bespre king der aan de orde gestelde panton. Hoofdoorzaak van het spoedig verloop was ongetwijfeld de weinig belangrijke agenda, die trouwens voor het mee ron deel de portefeuille van den Wethouder van O. W. raakte, en welke ambtenaar over de noodige slagvaardigheid be schikt om langwijlige besprekingen en beschouwingen tijdig en handig le voorkomen. Daarbij, de heer Schilling, die ongetwijfeld het record zal hebben van veelsprekerij, al onderschatten we in dat opzicht de heeren Vermeulen en Sluiters niet, was verhinderd en kwam juist binnen toon het laatste agenda punt onder den hamer ging. Wat niet weg nam, dat hij toch nog even gauw bij de rondvraag de gelegenheid aan greep zich te doen hoor en. Het eenig principiëele in deze zitting werd aangesneden door den heer Dal- meijer bij de aanbieding der gemeente- begrooting. De heer Dalmeijer is lid van de financiëele commissie en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat die commissie met de ingediende begroo ting als het ware voor een fait accom pli gesteld werd en hare bevoegdheid zich niet kon doen kennen in het geven van advies bij de samenstelling der be grooting, doch zich als het ware moet demonstreeren in rritiek op de door het college van B. en W. voorgestelde be dragen. De bedoeling van den heer Dal meijer liet aan duidelijkheid niets te wenschen over en voor zijn zienswijze is ongetwijfeld veel, zoo niet alles te zeggen. Als de diverse posten der be grooting worden opgesteld in overleg met de financieele commissie kan veel werk als het opmaken van een memorie van bemerkingen en het weder opma ken van een memorie van antwoord worden ondervangen en zal ongetwij feld de behandeling door* den raad be spoedigd worden, als de raadsleden we ten, dat de begrootingsposten zijn opge maakt in overleg met wat in de meeste gevallen wil zeggen met goed keuring van de financieele com missie. Wanneer thans de adviezen dier commissie belangrijk mochten afwij ken van de ramingen van B. en W., zal het voor de raadsleden niet alleen moei lijk zijn een eigen oordeel te vormen, doch het nemen van een beslissing naai de eene of andere zijde tot verwikke lingen aanleiding kunnen geven. De Voorzitter erkende de juiste be oordeeling van de taak der financieele commissie door den heer Dalmeijer, doch wees dezen naar de-betreffende verordening, waarin nadrukkelijk is vastgelegd, dat de financieele commis sie terzake van de begrooting den raad en niet het college van B. en W. advi seert. Wij twijfelen er dan ook niet aan of in deze aangelegenheid zal een oplos sing worden gevonden, die inderdaad de financieele commissie de bevoegdheid zal toekennen B. en W. te adviseeren bij de samenstelling der begrooting, wat wij om bovengenoemde redenen ook wel aanbevelenswaardig achten. tuurgebied belangwekkend, doch ver der ook vooral op dat der vogels, die uit het Noorden en Oosten in onze stre ken aankomen. Gelijktijdig ongeveer met de wilde ganzen, ziet men ook de eerste bonte kraaien verschijnen, eerst in kleinen getale, later hoe lan ger hoe meer. Het zomertafreel dat on ze weiden en velden opleverden cn waar de kievit wel een der langst blij vende trekvogels was, wordt vervan gen door het wintertafreel n.l. van kraaien, zeemeeuwen en treklijsters. In de bosschen komt groote verande ring: vinken, sijsjes en mezen vooral, zijn in groote koppels aangekomen en behalve die, ook de langbekkige hout snip. Het roodborstje, winterkoning en goudhaantje zij komen meer te voorschijn, en dichter bij de woningen der menschen, eveneens een voorteè- ken van naderende koude. In plaats van het gezang van meerl en nachte gaal, hoort men in 't bosch het ge- krijsch der Vlaamsche gaaien, die waarschuwen als er ojiraad op til is, en de wilde boschduiven die bij het minste geritsel, zacht klapwiekend weg vliegen en in pijlsnelle vlucht rond blijven draaien boven de hooge sparren of beuken, waaruit ze ver jaagd werden. De herfst is gekomen. S. C. L. P.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5