IJmuider Courant !erdag IV Nov. 1023. 2e blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. uur: Ds. Erdman. Schaalcollecte-Zending. uur: Ds. van Oostrom Soede. lerdagavond 8 uur Bidstond. 6EREF. KERK. uur: Ds. L. Bosch, em. predikant, te Apeldoorn. uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. uur: Preeklezen. uur Woensdagavond 7.30 uur. Doopsgez. Gem. Afd. Pret. Bond. 30 uurDs. A. H .Haentjens, van Haarlem. LEGER DES HEILS. uur: Bidstond, uur: Heiligingsdienst. uurVerblijdingsmeeting. uur: Heilsbijeenkomst. irwel Samenkomst der Officieren. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. uprDs. Kroese. uur: Dezelfde. GEREF. KERK. uur: Ds. Wissink. uurDezelfde. evangelisatie hoogeberg ndagavond 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jenninga, isdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEN. NED. herv. kerk. uurDr. J. Weener, van Haarlem. WIJKEROOG. geref. kerbl uurGodsdienstoefening, uurHetzelfde. SANTPOORT. ned. herv. KERK. uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. lokaal bethel, uurGodsdienstoefening, ensdag 8 uurDe heer G. B. Wurth „Om de macht". evangelisatie, uurDs. van Oostrom Soede, te ljmuiden. Voo'bereiding H. Avondmaal, uur: De heer N. J. Cupëdo, beroepen predikant te Marken. "officieel. HINDERWET, irgemeester en Wethoudersder gemeente sen, brengen ter openbare kennis dat Gemeentesecretarie ter inzage ligt een zoek met bijlagen van N V. Vereenigde Koninklijke Papier- ieken der firma Van Oelder Zonen, te Velsen, om vergunning tot het oprichten van een waterreinigings-installatie, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No. 4382, gelegen aan het Noord zeekanaal. Op Vrijdag, den 30 November 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den IQ November 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Ingekomen W. C. Ulrich E Luchsinger D. Godart G. H. Leurs K. van Tuijl H. v. d. Reep J. A. Koehorst H A. v. d. Peppel L. personen Velsen. A antal m v Duinlustparkw. 58 11 Rijksstraatweg 52 1 1 Zeeweg 88. 1 1 Willemsbeekw.84 11 Eendrachtstraat 2 12 Duinlustparkw. 58 21 Hagelingerw. 186 1 1 Wiikerstraatw. 70. 11 PLAATSELIJK NIEUWS. Donderdag herdacht het echtpaar Meyboomvan Vliet, Middenhaven straat 29, alhier, hun gouden huwelijks feest. Het Chr. Fanfarecorps Wilhelmi- na, directeur de heer D. Klut bracht het echtpaar des avonds een serenade. VELSEROORD. Biljarten. lAhier werd in klasse C de ontmoe ting „D. V. S."„B. C. H." gespeeld. „D. V. S." bleef in de vier eerste par tijen de „B. C. H." ver den baas, terwijl de laatste den achterstond van de „B. C. H." nog aanmerkelijk wist te verklei nen. Al zoodoende moest de „B. C. PI." in „D. V. S." hun meerdere erkennen. De stand was. „D. V. S." „B. C. H." 1. 100 45 2. 100 78 3. 100 60 4. 100 93 5. 59 100 Totaal 459 376 IJMUIDEN. Volgens rapport van het Woens dag van Finland alhier aangekomen Duitsche stoomschip Borussia zijn, naar De Scheepvaart meldt, voorgaats van hier twee lijken drijvende gezien. Bij de Donderdag gehouden onder- handsche aanbesteding voor de leve ring van versch of bevroren rund- vleesch, gerookt-'en pekelspek, ten be hoeve van de soldatenmenage van het Pantserfort alhier, gedurende het tijd vak van 1 Januari tot 30 Juni 1924, was ingeschreven als volgt G. Daalhuizen f 0.85, H. Zwier f 0.82, L. de Beurs f 0.795 en J. B. Krabbendam f 0.76 per K.G., al len alhier Gevonden voorwerpen. Een gouden ring, eon poes, een porte- monnaie met inhoud, een sjaal, een kinderhandschoeritje, een mantel cein tuur, een portemonnaie met inhoud, een motor-handschoen. Door de politie van het bureau visschershaven is aangehouden de sto- ker J. V., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, omdat hij nog wat met de justitie te vereffenen had. Hij is naar Haarlem overgebracht. Wegens openbare dronkenschap zijn drie Duitscliers, opvarenden van stoomtrawlers, in arrest gesteld. VELSEN. Door de politie zijn aangehouden twee vrouwen, B. en P. genaamd, be woonsters van een woonwagen, die in 't Alg. Politieblad gesignaleerd ston den. De een betaalde de boete van f 15, de andere had nog 10 dagen tegoed en is naar Haarlem overgebracht. Woensdagavond slipte de auto bus van den heer Lindeman op den Driehuizer Kerkweg nabij de buiten plaats Velserbeek, zulks door de gladde bladeren op den weg. Een ruit brak, waardoor een der in zittenden aan het gelaat verwond werd. Verder liep het gelukkig goed af. Wie zich zoo overdag naar de ponten begeefc. zal zoo bij zichzelf wel eens de opmerking maken: „Zoo, zoo, dat is ook een vrij diep dal, waardoor de weg naar de derde pont gaat. Dat zal voor de jongens in den winter eru mooie gelegenheid worden, om bij sneeuw een pracht van een sulebaan te maken langs die hellingen". Maar als men er zoo 's avonds loopt, denkt men aan zoo iets niet, maar maakt de op- merkinog: „Laat ik voorzichtig aan doen, en ver genoeg van die helling vandaan blijven, want anders mocht het eens verkeerd afloopon." Voor bestuurders van rijtuigen geldt dat natuurlijk in nog hooger mate. En nu denken we nog maar alleen aan ons, ingezetenen, die met den toestand op de hoogte zijn, maar stelt u nu eons in de plaats van vreemdelingen, die hier bij avond voor de eerse maal komen. Zou het dan niet dringend noodzakelijk zijn, dat er 's avonds zulk eerie heldere verlichting is, dat ieder de gevaarlijke situatie direct in 't oog valt? Of zou langs den nieuwen weg een stevig ijzeren hek, helder verlicht, ge plaatst moeten worden? Was voor de ingenieurs, belast inet den bouw van de derde pont maar met een en ander rekenng gehouden, dan zou zulk eene uitgraving niet noodig geweest zijn. SANTPOORT. De Commissaris van politie in on ze gemeente waarschuwt den ingezete nen ernstig om geen goederen te koo- pen van de heeren van Bremerkamp en Glasz alhier, twee bekende ingezete nen, die er hun werk van maken aller lei te koopen zonder betaling, maar die zelf alleen a contant verkoopen. Zoo moeten ze nu jonge varkens, zaaigra nen enz. te koop aanbieden. Zij, die de ze zaken koopen, loopen echter gevaar mogelijk van diefstal verkregen goe deren te koopen en kunnon dan we gens heling vervolgd worden. Als er één stukje weg is, dat voor een nieuwe bestrating in aanmerking komt, dan. is het wel dat, hetwelk gele gen is tusschen „van ouds" de tol te Driehuis en het „Huis te Velsen". De toestand daar eischt dringend verbete ring. In aansluiting met ons bericht van Woensdag j.l. kunnen wij nog me- dedeelen, dat het in het voornemen van Mevr. KoolhovenEyre Ashe ligt uit sluitend liederen met Hollandsche tekst te zingen. - Naar wij vernemen, wordt de heer Fr. Netscher momenteel in het Diaco- nessenhuis te Haarlem verpleegd, al waar hij onder behandeling is van den bekenden zenuwarts Dr. Fr. Muller tot het ondergaan van een rustkuur. SPORT. VOETBAL. Het Nederl. Elftal. In de „Zondagavond" 'n Haagsch Sportblad, dat, zooals de naam reeds zegt, des Zondagsavonds verschijnt bespreekt „Woutertje" op sarcastische wijze de samenstelling van het Nederl. Elftal. Nadat hij eerst medegedeeld heeft, dat het elftal samengesteld is met behulp van de onfeilbare Simplex machine van Broekhuis, laat hij den geest van den Stadion-directeur, J. v. d. Berg, in de vergaderzaal verschijnen, die den heeren der N. E. C. en uit een oogpunt van „Kaufmannischkeit" een verwijt van maakt, dat zij nog geen Amsterdammer in het elftal hebben gekozen, om dan te vervolgen: „Niemand had aan deze verschrikke lijke waarheid gedacht. Het wa3 zoo. Er zat geen een Amsterdammer in het elftal. De Amsterdammers waren op hun retour. Er was geen enkele naam van een Amsterdammer in de Simplex gedaan. En dientengevolge was er ook geen Amsterdammer uitgeloot. Toen sprak Hirschman, als de meest ervare ne weer de situatie reddend: „Het zij zoo. Wij moeten nu spijkers met hoof den slaan. Er moet een Amsterdammer in hett elftal. Maar wie? Dat is nu de belangrijkste vraag: „Wie?" Men ging de diverse plaatsen in het elftal na. Geen enkele plaats gaf aan leiding tot het aanvullen van die plek met een Amsterdammer. Eindelijk 'zei weer de heer Hirschman: „De keeper, heeren! Ten opzichte van den keeper kan Amsterdam tenminste nog een middelmatigheid produceeren. De Boer heeft wel raar gedaan, in den laatsten tijd en ook Schindeler is erg onzeker maar „Ja maar, wren moeten we dan kie zen?" „We kiezen niet. We zetten eenvoudig als keuze: „De Boer of Schindeler." Iets dergelijks is nog wel nooit vertoond, maar dat geeft niet. In den wedstrijd tegen Stormvogels zult ge zien heeren, dat v. d. Wint, de keeper van de Storm vogels, beter is dan Schindeler en beter dan de Boer. Maar dan praten we daar eenvoudig niet meer over, hé? Afge sproken? De Amsterdammer moet er in. Geen De Frenne, geen v. d. Poel, geen v. d. Wint, geen Brederode, geen enkelen soliden keeper, heeren. Alleen de onzekere Amsterdammers Hüizinga Bruins mompelde nog een woord van protest, zei. dat Rambonnet. in het Noorden óók zoo uitstekend was. men had dat trouwens hier verleden jaar gezien tegen de Engélsche Corin thians maar niets hielp. De beslissing was genomen en les af faires bleven les affaires." Nederl. ElftalStormvogels. Voor deze ontmoeting bestaat hier ter plaatse groote belangstelling. Hon derden toegangskaarten zijn verkocht, zoodat de bekende aanmoedigingskre- ten der supporters op het Ajax-terrein niet zullen ontbreken. We hopen en vertrouwen, dat door Stormvogels een goed figuur zal wor den geslagen. Gemakkelijk zal het on zen plaatsgenooten zeker niet worden gemaakt. Het Nederl. Elftal moge al geen homogene ploeg zijn, met spelers als Denis, Hulsman, Krom, Groosjohan en Sigmond, om maar enkelen der meest bekenden te noemen, valt zeker niet te spotten. Het parool door de N. E.C. aan het Nederl. Elftal gegeven is: Samenspel, elkaar hegrijpen bovenal, de rest is bij zaak. Den Stormvogels zouden we wil len toevoegen: „Neemt dit parool over, dan volgen met spelers in de voorhoede als Blinkhoff Sr., Sint en Visser de goals van zelf. Den spelers, die door de N. E. C. op de bekende lijst van 55 zijn geplaatst, als ook hun, die zeker voor een plaatsing op die lijst in aanmerking komen, wordt een mooie gelegenheid geboden te laten zien, wat zij kunnen. Dat zij er 1 gebruik van maken! V oetbal-ongeval. De vroegere Stormvogels-speler, J. de Groot, thans inspecteur van politie, had dezer dagen in een voetbalwedstrijd tusschen inspecteurs-elftallen het on geluk een beenbreuk op te loopen. RONDOM DE WERELD. door M. B. O. Jr. adi uk^ verboden). V'e hadden een prachtigen weg ars door de golvende korenvelden hun rijpe aren, die gebogen werden ir de zw are trossen die ze te dragen delen. De zon scheen fel op den open 'zoodat we spoedig flink transpi- srden. Na een marsch van 4 K.M. za- n we een gedenkteeken. Naderbij ko- ;nde bleek het een monument te zijn ii een Franschman die daar met z'n (o verongelukt was. Het wajs daar ge- latst door familie en vrienden. Om uur passeerden we het dorp Wael- (n. Men kon bemerken, dat ook hier groote wereldoorlog z'n sporen had itergelaten. Geen huis was gespaard ileven. Alle muren, luiken, deuren ren doorzeefd of beschadigd door ko- gaten of kogels. Het scheen dat men r hevig gevochten had om het fort, vlak achter het dorp lag. We lieten e passageboeken afteekenen door; veldwachter, die dat een heele eer leen te vinden. Wij lieten hem aotsch blijven. Nadat zulks was ge ard, vervolgden wij onzen weg. Bij fort gekomen zijnde, kregen we iks een binnenweg naar Leuven, ist wilden wij die in slaan, toen een fr ons aansprak. Al pratende vertel- n wij hem dat wij eerst naar Leuven igen en dan naar Mechelen. Doch arop deelde hij ons mede, dat we dan zeer groot aantal Kilometers te veel uien loopen als noodig was. Beter 3 het langs den grooten weg eerst ar Mechelen te gaan en dan van Me den op Leuven, ook langs den groo- st een weg. Dit was veel korter en dden we een betere weg, dus veran- rden wij ons plan weer en vervolgden Q grooten steenweg naar Mechelen. Nadat we het fort gepasseerd waren, zagen we plotseling een rechten weg die zoo het ons toescheen recht op de vier^ kanten toren van Mechelen toeliep. Eindelijk om twee uur bereikten wij de eerste huizen van Mechelen. Men scheen daar gedurende den oorlog ook best aan 't vechten geweest te zijn, want verschillende huizen aan den bui tenkant der stad lagen nog in puin. We liepen Mechelen in en kwamen langs den kaarsrechten hoofdstraat op het marktplein. We gingen gepakt en ge zakt naar de woning van Zijne Emi nentie Kardinaal Mercier. Nu met het woord woning hadden wij de verblijf plaats van Z. E. wel een weinig te klein betiteld. Een mooi, maar toch eenvou dig paleis kregen we voor ons. Aan de groote poort belden wij aan, op ons bellen werd de deur opengedaan door de congierge. Deze deelden wij ons ver langen mede om Z. E. te spreken. We werden in de wachtkamer toegelaten, waarna na eenig wachten de secretaris van Z. E. binnenkwam. Deze vroeg wat wij van Z. E. verlangden. Nadat ik hem alles had uitgelegd, vroeg hij ons om 6 -*1 ug te komen. Dit beloofden wij, .i, wij vertrokken. We liepen de •G Jarkt over en namen voorloo- intrek in een café. Daar zetten we onze bagage in een hoek. Het was wel een antiek cafétje, waar wij in ge komen waren. De eigenaar deelde ons op onze vraag een en ander over Meche len mede. In den oorlog was Mechelen zelf niet veel beschadigd, alleen de bui tenste huizen waren plat geschoten dooi de Duitschers, en de toren was op de tranzen op verschillende plaatsen flink beschadigd. Den dag dat de Koning der Belgen op den toren was geklommen, des morgens om tien uur, was de be schieting der toren begonnen. De ko ning was juist tien minuten beneden, toen de eerste granaat langs den toren floot. De omliggende huizen hadden daarbij ook natuurlijk eenigszins bij deze beschieting geleden. Daarop liet de eigenaar van het café ons verschil lende plaatsen in de gelagkamer zien, waar nog garnaatscherven in de muur zaten. „Toen ik in 1916 terugkwam in m'n café, vertelde hij „was er een groot gat in de buitenmuur en ziehier een stuk van de granaat." We zagen toen een zwaar stuk ijzer in de deurpost zit ten van de deur die naar de keuken voerde. Men liet het zitten als curiosi teit. We beëindigden ons gesprek en gingen naar het postkantoor en het stadhuis, om achtereenvolgens de brie ven te halen en onze boeken te iaten teekenen. In ons café teruggekomen zijnde, vroeg de eigenaar of we den to ren niet wilden beklimmen. We namen dat voorstel gretig aan. Hij was zelf sleutelbewaarder en ging met ons mede om de deur te openen. Binnen in den toren, liet hij ons aan ons lot over. Wij aan 't klimmen. Steeds maar hooger langs de steenen wenteltrap. Toen we halverwege waren, moesten we even uitblazen. Pfff wat een klim. We hadden al ondervonden dat we beter 30 K.M. konden loopen dan torens beklim men. Doch we gingen hooger. Eindelijk na 576 treden beklommen te hebben, waren wij op de bovenste trans. Wat werd onze moeilijke klimpartij schitte rend beloond. Prachtige panorama's ontrolden zich voor onze oogen. Al gauw hadden wij den weg gevonden, waar langs wij geloopen hadden. Nu eerst zagen wij wat een langen kaars rechten weg 't was. De stad, zelf lag heel diep beneden ons. Een typisch gezicht. Alles geleek wel uit een speelgoeddoos, zoo klein was alles. We konden den to ren zelf niet omloopen, daar men nog met de herstellingswerkzaamheden be zig was. Een gevaarlijk werkje zoo hoog in de lucht. Nu zagen we eerst wat een enorme brokken steen er weggeschoten waren. Nadat we alles bezichtigd had den, begonnen wij onze klim naar be neden. Dit ging heel wat gemakkelijker als naar boven. Spoedig stonden' wij op 't marktplein weer. Terwijl wij zo.ö nog naar den to ren stonden te kijkeiivkwam er een wa gen aan met verschillende marktgoede- ren. Op zichzelf was dat niets bijzon ders, doch ik zag er zeildoek opliggen dat mij uitstekend geschfik,t scheen om er een tent van te fabriceeren. Ik maak te mijn makkers er opmerkzaam op, waarna wij er op afgingen. Doch het zeil was niet te koop, maar de koopman gaf ons een adres op waar wij^het kon den koopen. Wij gingen daar<?p naar den winkel toe. We berekenden'hoeveel wij ongeveer noodig hadden en kwamen toen tot de slotsom dat 10 M. voldoende was. We vroegen wat dit zou kosten, honderd tien franken. Daar hadden wij niet op gerekend, doch accoordeerdbn toen met den winkelier dat wij van de 70 frank die we hadden 50 frank zouden betalen en voor het resteerende bedrag' onze ransels met inhoud als onderpand zouden geven tot den volgenden dag. Dan zouden wij de rest betalen. De win kelier vond dit goed. Een van ons ging daarop de ransels halen. Na verloop van eenigen tijd was deze zaak in orde. Daar stonden we nu midden in Meche len met ons tentlinnen, doch zonder on ze rugzakken met de reservekleeding en 60 frank schuld. Maar we waren vol strekt niet benauwd, want er was ker mis in Méchelen, dus waren we over tuigd wel kaarten te verkoopen en dan' ging G. naar Antwerpen even terug met de trein om de tent terug te brengen. Hij zou dan tevens in 't lokaal „El Bar- do" nog kaarten voor ons zien te ver koopen. Van den winkel richtten wij onze schre den naar het paleis van Z.E. Kardinaal Mercier, daar het langzamerhand zes uur was geworden. Op ons bellen werd de poort weer geopend en werden we onmiddellijk toegelaten. Z.E. vroeg ver schillende inlichtingen over onze reis en route welke wij dachten te nemen. Daarna teekende Z.E. eenige kaarten van ons waarop Hij de navolgende ge- lukwensch schreef: „Je prie Dieu de conduire vos pas vers le vrai but de la vie". („Ik bid God Uw stappen te geleiden naar het ware einde van 't leven".) Deze kaarten en de aanbevelingen welke wij ontvingen waren van groote waarde voor onze verdere reis. Na een vriendelijk afscheid verlieten wij het Paleis van Z.E. Daarna brachten wij eerst G. naar de trein. Hij beloofde den volgenden mor gen (Zondag) om 12 uur terug te zijn. Óm niet weer van ons weg te gaan zoo- als hij lachend beweerde. Daarna gin gen wij naar 't hotel dat ons aangere- commandeerd was, namelijk „Les trois Chevaux". Daar kregen wij een rustige kamer. We deelden den hoteleigenaar mede wat wij van plan waren. Zijn vrouw gaf ons het noodige naaigereed- schap. Spoedig zaten wij dan ook boven aan 't werk. Doch we ondervonden al gauw dat het ambt globe-trottor niet hetzelfde was als kleermaker, doch met eenige volharding hadden wij toch des om ii uur na menig naalden- pi^ -n'onze vingers opgeloopen te vdje eene helft van onze „nieuwe v Kiaar. We vonden het voor de- zén avond mooi genoeg en gingen naar beneden om nog wat te eten. Eindelijk, nadat we ons het eten goed hadden la ten smaken, gingen we om 12 uur ver moeid naar onze kamer. Maar gaan slapen konden wij direct maar niet. Want er stond maar een bed. Lang be raadslaagden m'n makker Rijken en ik niet, maar namen de matrassen uit het bed en lagen die op den grond, waarna wij heerlijk gingen rusten op ons „grond-bedje". Ik denk dan ook wel als er iemand aan de deur geluisterd had, hij niet anders had gehoord dan een geregelde ademhaling van twee ver moeide wereldreizigers. De Wereldreizigers.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5