GABAR MUZIEK! Gebakkan Spiering St. Ni co lans! ri I Yer- bi at het we! Meubilaire goederen Sangninose F LOR 4 YELSFROOKD Yischwinkel VULPENHOUDER - Siüjewel's Boekhandel OPRUIMING SINJEWÏL's 1UXIKKBMM PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Chr. Jonge Mannen Vereeni ging- en die te Velsen organiseeren op Vrijdag 26 dezer een recitecrwedstrijd voor de leden. In December zal een lezing worden gehouden over een reis door Amerika, met lichtbeelden. Geen steunuitkeeringen meer. De steunverleening aan erisiswerk- loozen in het visscherijbedrijf alhier wordt a.s. Maandag stopgezet. Aan de heeren H. J. W. Meyran en Ant. ten Broeke, architecten alhier, is opgedragen het maken van de plannen voor den bouw der 2e Chr. Geref. Kerk te Haarlem, met pastorie en kosterswo ning, welke zal komen op het Soenda- plein te Schoten. Het Chr. fanfare-corps „Wilhel mina" gaf Vrijdagavond in het gebouw v. Ch. Belangen een uitvoering. Zij had zich daarbij de medewerking verze kerd van de Chr. Muziekclub „Conciné- re" te Beverwijk. Beide concerteerende gezelschappen staan onder directie van den heer D. Klut alhier. Deze heeft be wezen dat hem de leiding van een mu ziekcorps gerust toevertrouwd kan worden. Wilhelmina speelde zeer goed, vooral „Souvenir de Biaritz" waarmede zij de ze zomer zooveel succes op het con cours te Huizen had, klonk mooi. Het Beverwijker ensembe gaf te ge nieten van verschillende orchestnum- mers. Trouwens waar executanten bij zijn als het trio dat de Andante uit de symphonie D. Dur uitvoerde daar ver mag een goede leiding heel wat goeds te brengen. i Zoo was het geheel een mooie avond waar het vrij talrijk opgekomen pu- i bliek van genieten kon. Bij de opening on sluiting ging de voorzitter van „Wil helmina" de heer P. Klut voor in gebed. VELSEROORD. Naar wij in de N. Hl. Ct. lezen is de toestand van Pater Honorius, iri het j klooster der Pater Capucijnen alhier, die verleden week van de laatste Id. H. j Sacramenten was voorzien, goed voor- j uitgaande. ging en de voorbereiding daarvan veel moeite heeft gegeven en sprak den wensch uit dat hij de Vereeniging een goed hart zal blijven toedragen en dat zij bij voortduring op zijn steun zal mo gen blijven rekenen. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een gouden dameshorloge, een dames, portemonnaie met inhoud, een blauwe duif met berichtje, een beige mantelceintuur en een borststuk van een paardentuig. VELSEN. Gevonden voorwerpen: POLITIEPOST WIJKEROOG. Een controle-penning no. 49, een dub bele ^orloge-ketting, een huissleutel, een rijwiellantaarn, een paardendek. In de week van 410 November is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen. Door het personeel der o.l. school G te Wijkeroog wordt had gewerkt om den kinderen met Sint Nicolaas een feestje te bereiden. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: H. Bosch en G. Mey. Gehuwd: J. v. d. Plas en T. P. de Vries; C. Koster en N. Jonge jan; T. R. 'Trovoost en M. Maasland; T. C. Krijnen en J. A. v. d. Toorn; C. J. Wigchert en G. Kingma; J. Kops en E. de Graaf; T. N Groen en M. C. Mahieu. Bevallen: A. J. Lammersv. Beek, d.; K. I. VienneWaters, d.; A. v. LeeuwenAffourtit, d.; J. Maas damDemmers, z.; D. R. van Ee—v. Ravenhorst, z. Overleden Pieter van Os, oud 78 j., wed v. J. Visser; Catharina Wilhel mina de Louwer, 90 j., wed J. Grijpsma; Wilhelmina Petronella Uijtcndaal, oud 45 jaar, ongh., d. v. H. Uijtendaal en C. M. Molenaar. SANTPOORT. Bij de Donderdagavond te Haar lem gehouden verkooping ten over staan van notaris Donker van een woonhuis en een perceel tuingrond aan het Kerkpad 50 alhier, werden deze op f 3600 opgehouden. voor 't eerst van dit seizoen door de po litie verhinderd. Ik meen toch dat dit op verzoek van het Stormvogels-bestuur is gedaan, of het moet zijn dat de politie juist dit randje duin tusschen 2 en 4 uur extra voor de zedeloosheid beschermd. Mocht het eerste waar zijn dan vraag ik mij af, zijn deze duinbewoners dan hinderlijk voor de spelers, zijn ze hin derlijk voor de kijkers of zijn ze hinder lijk voor de kas van Stormvogels? U Mijnheer de Redacteur nogmaals dankzeggend voor de verleende plaats ruimte. K. In de consistorie der Herv. Kerk j werd gisteren de tweede gemeente avond gehouden, die goed bezocht was. De verhouding tot Velsen werd daar be sproken. Naeen gedachtenwisseling was men algemeen van gevoelen dat Velsen en Velseroord kerkelijk één moe ten blijven. In de .gisteravond gehouden ver gadering der onlangs opgerichte Win keliers vereeniging „Door Eendracht Sterk" werden de statuten en het huis houdelijk reglement vastgesteld. Sinds de oprichtingsvergadering zijn ver- schillende nieuwe leden toegetreden. Een bestuur werd samengesteld en daarin gekozen de heeren R. de Boer, G. van Telgen, J. W. Dupker, L. J. Glas en D. van Rooyen. De functies zullen onderling worden verdeeld. De heer A. de Wit installeerde het be stuur en hoopte dat onder deze leiding de Vereeniging sterk zal worden en dat de welstand van den middenstand er door bevorderd zal worden. De heer de Boer dankte den heer de Wit, die zich voor de oprichting der Vereeni- INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor onderstaande regels, bij voorbaat mijn dank. Mocht ondergeteekende het vorige seizoen een trouwe bezoeker zijn op het Stormvogels-terrein, thans is hij dit nog, maar dan op het z.g. duintje. De entree's noopte mij tot deze han delingen over te gaan, want mochten wij het vorige seizoen 30 .en later toen de trainer kwam 40 cent betalen, thans, nu Stormvogels naar de 1ste klas is gepromoveerd is de minste plaats 55 cent. Nu rijst bij mij de vraag: Heeft het bestuur van Stormvogels wel eens nagedacht dat er zooveel werkloozen zijn, die ook het voetbal spel gaarne willen zien, maar dit niet kunnen, door de hooge entree's. En nu Zondag j.l. de wedstrijd tegen Excelsior, toen veel werkloozen (ook wel anderen) een plaatsje op het z.g. duintje wilde veroveren om den wed strijd van zoo dicht mogelijk nabij en kosteloos te willen volgen, werd dit Geachte Redactie! Verleen mij eenige ruimte voor het volgende. In uw blad van j.l. Woensdag komt een artikel voor met het hoofd Bevredi gende oplossing in het Visscherijbedrijf Het lijkt mij noodig, als bestuurder van de Federatie, daar even op in te gaan, ofschoon zulks voorkomen had kunnen worden, wanneer de Combina tie in haar geheel het ter perse gegeven bericht eerst onder de oogen had ge kregen, dan was het niet zoo eenzijdig geworden. Wij kunnen de oplossing niet bevre digend noemen, als men nagaat dat de minst-bezoldigden een offer hebben moeten brengen, dat neerkomt op een loonderving van 50 a 60 cent per dag. En als men dan hoort, dat er schepen zijn, waarvan maar een enkeling van de matrozen behoorlijke laarzen en oliegoed heeft, dan begrijpt men, dat het voor die menschen een offer is, dat hun nog meer in armoede brengt. Dan komt daar nog bij, dat zij een zeker ge deelte van het jaar hun bedrijf niet uit kunnen oefenen en overgeleverd zijn aan de steuncomité's. Dan is het leven hier in het ondermaansehe voor hun niet meer als een ramp. Zeker, er is een categorie in het be drijf, die de oplossing bevredigend kan noemen n.m. de vischlosschers, maar de havenarbeiders aan de Zuidzijde kost het ook 10 cent per uur. En de regeling voor de machinisten als men de cijfers ziet én men houdt rekening dat het een loonsverlaging moest zijn komen ze er in doorsnede goed af, ofschoon het steeds dezelfden ongeveer zijn, die er heel wat mee ach teruitgingen, van zelfs 10 gld. per reis. Dan gaat zulk een regeling voor die menschen een straf zijn, als ze op zulk een boot varen, omdat het in hoofd zaak hieraan ligt, dat ze veel meer ko len verstoken als de andere, dus aan iets, dat buiten hun toedoen ligt. Ik wil de regeling niet verder bespre ken. De eenige goede kant van de rege ling is het contract voor een jaar, maar het offer, wat daarvoor gebracht moest worden, is van dien aard, dat het de be trokkenen meer verbittert als bevredigt en het heeft het bestuur heel wat moeite gekost om de zeelieden aan het ver stand te brengen, dat ofider deze om standigheden er niet anders opzat als het aanvaarden. Nu wil ik hier op laten volgen, dat het niet mijn bedoeling is om nu in de bladen te gaan over en weer schrijven, dit is de meening van het Federatie bestuur. Met dank voor de plaatsing, G. Blaas, secretaris. VISSCHERIJ. De Staatscourant bevat de statu ten van de N.V Vischrookerij Piet Goed hart alhier. Het beslag op den Duitschen stoomtrawler Seefahrt B.X. 57, liggendé in de Binnenhaven alhier, daarop tot een bedrag van f 6600 gelegd door de reederij W. Zuurmond te Scheveningen, is na borgstelling opgeheven. Toen de trawler „Dewsland", die te Grimsby thuisbehoort, deze haven binnenkwam, haalde een der opvaren den een halve gouden kroon voor den dag, welke hij in den maag van een ka beljauw had gevonden, welke 160 mij len uit de kust gevangen was. De munt was van 1915, en zal naar al le waarschijnlijkheid op deze zonder linge plaats zijn geraakt bij de ontplof fing van een schip temeer omdat het eenigszins verwrongen is. Al zinkende werd het blinkende geldstukje waar schijnlijk door deze kabeljauw voor een kleineren soortgenoot g^Jiouden, en derhalve ingeslikt. Naar uit Durban (Z.-Afrika) aan de „Daily Telegraph" wordt gemeld, is door een walvischvaarder van Mrss Egeland Co. een potvisch (cachelot) gevangen, welke voor een waarde van meer dan 200.000 pond sterling aan am ber bij zich draagt. Amber is, zooals bekend, een vettige substantie van een aschgrijze kleur, welke soms in brok ken van zeer verschillend gewicht wordt gevonden, drijvende op de zee of aangespoeld aan het strand in verschil lende deelen van de wereld. Ook wordt het bijwijlen aangetroffen bij de pot visch zelf. De theorie is, dat amber een ziekelijke afscheiding is in de inge wanden van de cachelot. Blijkt het dat de amber waarvan in dit bericht gewag wordt gemaakt, en waarvan monsters naar Londen zijn ge zonden, „echt" is (want er is ook schijn- amber), dan zal de vangst van deze potvisch wel de rijkste zijn, die ooit te Durban aan wal is gebracht. Gedurende de week van 8 tot en met 14 November 1923, kwamen, alhier de navolgende vaartuigen binnen: 61 Hollandsche, 19 Duitsche stoom trawlers, 2 motor-, 29 zeilloggers, 1 sloep, 2 stoom-, 1 motor-, 3 zeilharing- loggers, 16 Engelsche haringdrifters en 83 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 767 tot f 4381; Duitsche stoomtrawlers van f 1187 tot f 11922; motorloggers van f 611 tot f 877; zeilloggers van f 150 tot f 741; sloepen van f tot f 244; stoom ha- ringloggers van f 2336 tot f 2431motor- haringlogger van f tot f 3138; zeil- haringloggers van f 2682 tot f 4117; En gelsche haringdrifters van f 1067 tot f 4470, terwijl de kustvisschers totaal f 3188 besomden. De aanvoer bestond uit 770.660 K.G. trawlvisch, 1650 K.G. beugvisch, 911 kantjes, 6086 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 312.469.17. Schip gestrand. Men meldt van Texel. Gisteren strand de bij Eierland een schip. Nadat de reddingboot de bemanning van het schip had afgehaald, sloeg zij, toen zij reeds het strand genaderd was, om. Allen wisten behouden het strand te be i-eiken. Nederlandsche logger gestrand. De Nederlandsche logger „De Hoop K.W. 41", is ten Noorden van Graet Yarmouth gestrand. De bemanning werd gered. SCHEEPVAART. IJmuiden. Vertrokken 14 Nov.: Tune, st., Newcastle, ledig; 15 Nov. St. Roch, st., id., id. Het alhier van Finland aangeko men Duitsche stoomschip I-lilde heeft door stormweer een deel van den dek last gezaagd hout verloren. Velsen. Vertrokken 14 Nov.: Ottawa, St., Grangemouth, ledig. BINNENLAND. In overleg met het Hoofdbestuur van de Hanze en mede op verzoek van een aantal aandeelhouders heeft de Raad van Commissarissen der N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem be sloten tot het uitschrijven van een bij zondere vergadering van aandeelhou ders. De vergadering, welke wordt gehou den op Donderdag 22 Nov. a.s., vindt plaats in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem, 's middags om één uur. Op deze vergadering zullen mededee- lingen worden gedaan betreffende dé ingevoerde bezuinigingen en maatrege len, zoomede van het verdere beleid van Directie en Commissarissen der Bank, zooals dit sedert de Jaarvergade ring is gevoerd. Het ligt in de bedoeling daarbij de ruimste gelegenheid te openen tot het stellen van vragen en het bekomen van inlichtingen. Mocht daarna nog voldoende tijd res ten, dan zal de heer Chris Jansen een algemeene inleiding houden op den grondslag der stellingen, welke door den Centralen Raad van De Hanze op 17 October j.l. zijn aanvaard. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Teunis van der Plas en Dieuwertje Dekker. Getrouwd: Engel Schol en Guurtje Zwart. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand November 1923. Brieven Binnenland. 1. Nat. Instituut voor Zelfontw., Amsterdam 2. Mevr. C Olierock, Rotterdam 3. Mej. B. Snijder, Renkum Briefkaarten Binnenland. 4. Mej L. Gort, Amsterdam 5. Mej. L. Nobelis, id. 6. Mej. Lies v. Ommen, Amersfoorl 7. Verschoor, Amsterdam Brieven Buitenland. Briefkaarten Buitenland. 8. E. Rowan, London, 9. Maria Hanel, Altona, Elbe, Den 11 en November over leed onze geliefde Echtgenoote en Moeder Joekina Maria Bruin-Zwart, in den ouderdom van ruim jij 49 jaren. Uit aller naam, H. BRUIN en kinderen, IJmuiden, Sluisplein C 18. Net Meisje biedt zich aan voor hulp in de huishouding, of iets dergelijks voor dag en nacht. Brieven onder No 2122, bureau van dit blad. Net Meisje gevraagt, leeftijd 15 a 16 jaar Adres te bevragen bij J. v. Houwelingen, Boekhandel Velseroord. Dankbetuiging Ondergeteekenden betuigen hier mede hunne hartelijke welge meende dank voor de vele bewijzen van belangstelling onder vonden met hun 50-jarige Echtver- eeniging, aan vrienden, bekenden, buurtcommissie en Harmonie „Kunst na Arbeid". J. G. ten Broeke Sr. en echtgenoote Velseroord, November 1923. Nette Dienstbode GEVRAAGD, voor dag of dag en nacht. Adres: Hotel Willem Barendsz. Net, Dagmeisje GEVRAAGD. Adres: Hooghiemstra, Amst. Hall Mij., IJmuiden. Terstond gevraagd een net dagmeisje in klein gezin, zelfstandig kunnende werken, v.g.g.v. Adres: Willemsplein 17. NETTE HELDERE Werkster gevraagd, Adres te vernemen bur. van dit blad. Gevraagd begin December flinke Dienstbode voor den dag of dag en nacht. Adres bureau van dit blad. Flinke Jongen gevraagd. Adres: KRUGER, Kanaalstraat 40. Slagers Halfwas of leerling, boven de 17 jaar. Adres: Krabbendam, Kanaalstraat 83. Te huur flink modern ingericht Bovenhuis aan de James Wattstraat hoek Huygenstraat Te bevragen bij P. Heere en Zonen, Huygenstraat 12 en Kenneinerlaan 64. I Flink Winkelhuis te huur gevraagd, op goeden stand, Kanaalstraat, Oranjestraat of omtrek Willemsplein. Brieven onder No. 2123, bureau van dit blad. Te koop een 2 persoons Ledikant met matrassen. Adres: Tromp straat 63, Velseroord. TE KOOP aangeboden een solied burger Woonhuis, direct te aanvaar den. Tevens een pakhuis te huur. Mej. DONKERSLOOT, Rijksweg D 45 Velseroord, ook Zondag. MACHINIST, werkzaam bij de Hoogoven- en Staalfabr. zoekt Rost' en Inwoning Br. met opgave van prijs enz., onder lett. R H H, aan Nijgh en Van Ditmar's adv. bureau, Rotterdam. t-/.'. jy^sss-rr.'' Tegen 1 Januari 1024 aangeboden voor 2 heeren grooie VOOR KAMER met 2 aparte slaapkamers, met pension, mooiste gedeelte Kanaalstraat, IJmuiden. Tevens ZIT-SLAAPKAMER dis ponibel. Adres left. R, bur. v. d. blad. Voorlooplge aankondiging. Opaab we Verkoop» ssjr op VRIJDAO 30 NOVEMBER 1023 van door de makelaars BAKKER, D1JKSEN Co. in het Verkoop lokaal Prins Hendrikstraat 18. Gelegenheid tot inbrengen van goederen tot 22 November. Inlichtingen verstrekken de make laars voornoemd. Daar is geen enkel middel verstaat het wei: geen enkel middel, dat U in alle gevallen van bloedarmoede en zenuw zwakte, van lichamelijke en geestelijke uitputting beter en vlugger helpt dan de De SANGUINOSE is zuiver plantaardig; zij wordt door de J delikaatste gestellen verdragen. Zij wekt den eetlust op, maakt Uw slaap diep en verkwikkend; schenkt U nieuwe veerkracht, levenslust, werkkracht. De SANGUINOSE kost per flacon van ruim 300 gram f2. 6 fl. f 11.— 12 fl. f 21.—. Tweemaal per dag een eetlepel. Bij alle Apothekers en voor name Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK! VAN DAM Co. De Riem ere ti e ai 2fJ4. Den Haag. Ter overname aangeboden het gunstig gelegen en goed rendeerend Filiaal Sigarenmagazijn JAC. TELLIER, Kennemerlaan hoek Snelliusstraat. Inlichtingen voor serieuse aanvra gen Kanaalstraat. Pand is ook af zonderlijk te koop. Aanvaarding na 14 December a.s. Zsterdair- pis Zoming^vond - 8 «er ras- Optreden van: 0!NA BOELEN DUO van LAAB| Entrée 30 cent. Billijke consumptie. J ac. Telef. 416. PR. HENDRIKSTR.103 IJMUIDEN Heden verkrijgbaarGebakken Spiering, gerookte Sprot, le kwali teit Stokvisch, prima Stokvisch (Drovi), en fijne gerookte Zalm. Verder heerlijke gerookte Paling, Poonen en Bokking. Ook alle sooren fijne Tafelzuren, Ansjovis en Sardines. Billijke prijzen. Specialiteit in gebakken Visch. Beleefd aanbevelend. EEN NUTTIO CADEAU IS EEN Wij hebben de bekende merken als SWAN, WATERMAN enz. in voorraad i WILLEMSPLEIN 10 Nieuwe Dutsche nummers 90ct. Verder alle voorradige M U ZIEK =-- met 20 pCt. Korting =s ZIET DE ETALAOE WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6