ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 6 Woensdag" 21 November 1928 9e Jaargang IJMU1DER COURANT Waterstand IJmuiden. jvember 1023 H. water L. water igen v.m. n.m. v.m. n.m. 2.24 2.35 10.23 10.36 V. M. 2.56 3.08 10.56 11.11 3.30 3.42 11.29 11.47 4.03 4.13 4.33 4.44 6.16 0.29 5.08 5.18 0.47 1.00 5.41 5.55 1.17 1.33 Frans Netscher f. De heer Frans Netscher, die zoo- s wij reeds meldden in het Diaco- te Haarlem was opgeno- en is daar Maandagavond over- Met hem gaat een onzer beste burgers jen, die veel voor onze gemeente jeft gedaan. Hij heeft aan het open- leven deelgenomen als weinig an- en zijn krachten steeds gesteld dienst der gemeenschap. In den zomer van 1907 werd hij voor Vrijz. Democratische Partij gekozen lid van den gemeenteraad en wel in II, IJmuiden. Op den eersten insdag van September als raadslid &ïnstalleerd, werd hij dadelijk tot wet- ouder gekozen. Als wethouder kreeg ij onderwijs en later het gasbedrijf, et gasbedrijf was er toen nog niet, laar de heer Netscher heeft een groot gehad in de totstandkoming larvan en toen dan na een warmen rijd was beslist dat de gemeente niet een gasfabriek zou bouwen, maar aar gas van Haarlem ging betrekken, de heer Netscher het bedrijf on zijn bestuur. En dat was hij hem in oede handen. Dit was ook met het on- erwijs het geval, wat niet te verwon- êren is, want de heer Netscher was in man met een warm hart voor het De volksgezondheid ging hem zeer r harte, jarenlang was hij lid van de ezondheidscommissie. Was mede on- r zijn bestuur het wasbedrijf in 1910 t stand gekomen, daarna heeft hij ede zijn schouders gezet aan de tot- andkoming van de waterleiding. In 113 werd hij niet herkozen als wet- luder en de werkzaamheden voor de aterleiding werden in 1914 aanbe- eed en in 1915 uitgevoerd. Maar aan voorbereiding hiertoe had de heer etscher een werkzaam aandeel ge ld. Op 2 September 1919 werd de heer etscher gekozen tot tijdelijk wethou- >r, wat hij bleef tot 3 September van t jaar, toen hij als raadslid aftrad, na 116 jaar te zijn geweest. In den raad was de heer Netscher n militante figuur, scherp en strijd- stig, maar wie het belang der ge- eente immer ter harte ging. Weinig len gaven zich zoo geheel en al; hij t in tal van commissies, was jaren- Qg ambtenaar van den Burg. Stand, 3 hoedanig hij heel wat huwelijken sloten heeft. Over dag en des avonds g men den heer Netscher op het adhuis. In de Ziekenhuis-commissie id hij tot zijn aftreden zitting en hij is een der warme voorstanders voor stichting van een gemeente-zieken- is. Een wakker strijder was hij voor de rfraaiïng van onze gemeente. In 1914 id hij een voorstel tot onteigening gronden tot verbetering van den ksstraatweg te Santpoort, waarvan aas nog niets gekomen is. De leelijke en van de electrische straatverlich- g waren hem een doorn in 't oog, voor goede verkeerswegen en be ating streed hij. Jen militante figuur als de heer tscher vond natuurlijk zijn bestrij- Maar iedereen zal erkennen, dat immer opkwam voor de belangen onze gemeente. Nooit was hij lerper, dan wanneer het optreden a de regeering of van het provinciaal ituur z.i. inging tegen onze belangen, a sprong hij voor Velsen in de bres hij deed dit met vaak vlijmende lerpte, die er steeds voor was om het bestuurders in den Haag en Haar- zoo scherp mogelijk aan $t ver- ad te brengen. Wij denken aan de estie, toen Haarlem in de oorlogsja ren gasprijs verhoogde en de gasle- naar onze gemeente stopzette aan den strijd van den heer Netscher en de vervuiling door de beek op de reinen van het Prov. Ziekenhuis te itpoort. en warm voorstander was de heer Velsen. Daarom deed hij indertijd aan de afscheidingsbeweging van een aan tal Santpoorters niet mee er negeerde hij deze actie volkomen. Hij zag een goede toekomst voor de gemeente Vel sen en daarom zag hij ook de groote lijnen. Idealen had hij en eens sprak hij ervan op een vergadering te IJmuiden. Hij zag in den geest al een directen spoorweg van IJmuiden over Sant poort naar Amsterdam, een electrische tram van Haarlem over Velsen naar Velseroord en IJmuiden, welke tram van Velsen naar IJmuiden zou rijden langs een mooien boulevard aan het Noordzeekanaal. De heer Netscher is ook de stuw kracht geweest voor de oprichting van een Ambachtsschool. Daar lieeft hij krachtig voor gewerkt en al kon de Ambachtschool dan niet dadelijk ge vestigd worden in een blijvend school gebouw, het was toch een voldoening voor hem, toen de school in tijdelijke gebouwen te Velseroord en IJmuiden geopend kon worden. Voor eenige jaren is hij als voorzitter der Vereeniging voor Ambachtsonder- wijs afgetreden. Wij zouden er nog op kunnen wijzen, dat de heer Netscher vele jaren corres pondent der Intercommunale Arbeids bemiddeling was, lid van de Duurte- commissie, van de Huurcommissie enz. Maar wij meenen met dit resumé enz. al voldoende geschetst te hebben welk een ijverig en bekwaam man de heer Netscher is geweest en hoe hij zijn le ven heeft gesteld in dienst der gemeen schap. Na zijn aftreden als raadslid bleef de heer Netscher niet werkloos. Als se cretaris der Gezondheidscommissie waartoe hij benoemd was en als cor respondent der arbeidsbemiddeling, lid der Huurcommissie enz. bleef hij nog in ons midden werkzaam. Maar den laat- sten tijd in den raad was hij al niet meer de krachtige figuur van vroeger. En spoedig is hij nu van ons weggeno men. Maar onder ons zal hij blijven voortleven als een trouw burger, die naast zijn werk als letterkundige, mid den in het volle practische leven stond en die veel voor de gemeenschap heeft gedaan. G. V. In de Telegraaf lezen we het volgen de levensbericht. Frans.Netscher werd den 30sten April 1864 te 's Gravenhage geboren. Hij studeerde Nederlandsche letteren on der voorlichting van Prof. Jan ten Brink, te Leiden, en bekwaamde zich aanvankelijk als stenograaf bij den cursus der Tweede Kamer. Hij was als zoodanig werkzaam bij den Leidschen gemeenteraad. Netscher was de eerste Nederland sche auteur, die in navolging van Emi- le Zola z.g. „naturalistisch" proza schreef. Zijn werk vond nogal eenige bestrijding: de bekende sarcastische eritiek, die Lodewijk van Deyssel in zijn verzamelde critieken er op leverde, heeft langen tijd (als voorbeeld van fraai Nederlandsch proza) op het let terkundig répertoire onzer Hoogere Burgerscholen en Gymnasia gestaan. Ze droeg niet weinig bij tot de algemee- ne bekendheid van Netscher als auteur. Van zijn hand verschenen: „Studies naar het naakt model" (1886), „Men- schen om ons" (1888), „In en om de Tweede Kamer" (1899), „Egoïsme, Haagsche roman" (1892), „Uit ons par lement" (1900), „Karakters" (1900), „Jo zef Israëls, 1'homme et Tartiste" (met Ph. Zilcken, (1902), en „Uit de Snijka mer" (1904). Ook en wellicht in hoofdzaak, op journalististiek gebied heeft Frans Netscher zich met succes bewogen. In 1896 richtte hij de „Hollandsche Revue" op. De uitvoerige karakterstudie van op den voorgrond tredende persoonlijk heden, die hij daarin maandelijks pu bliceerde, hadden een vasten kring van lezers, die maar noode de „Holl. Revue" op 1 Jan. 1921 in andere handen zagen overgaan. Op dien datum trad Net scher, die het blad toen juist een kwart eeuw had geredigeerd, uit de redactie. Hoezeer de sympathie van het over- groote deel van het Hollandsch intel lect naar Netscher uitging, bleek wel ten duidelijkste uit de grootsche hulde, die hem op 18 April d. a. v. werd ge bracht, als een daad van sympahtie en waardeering. De huldigings-commissie bestond uit: Johan de Meester, Henri Dekking sierde eere-disch waren de beste onzer Nederlandsche litteratoren verzameld, die daar op onomwonden wijze getuig den van hun waardeering voor Net- scher's arbeid, die (zooals Ary Prins het hij die gelegenheid formuleerde) „als met een scherpe bijl gehakt heeft in het onkruid van de Nederlandsche letterkunde", en hun vertrouwen uit spraken, dat de energie, die N. steeds had gekenmerkt hem ook in deze moei lijkheden niet zou verlaten. Kort daarop verscheen inderdaad bij de Uitgevers-Maatschappij „De Maas stad" te Rotterdam een getrouwe voort zetting van de oude „Hollandsche Re vue" onder den titel „Netscher's Revue", waarvan Frans Netscher tot aan zijn dood de leiding behield. Van de verdere journalistieke arbeid van Frans Netscher noemen we zijn bij dragen aan ons blad, aan „De Gids", de „N. Gids", „Nederland", „Woord en Beeld", „Elseviers' Geïllustreerd Maandschrift" en het weekblad „De Amsterdammer". Met ingang van 1 Jan. 1924 zou hij in de redactie van „Morks' Magazijn" zijn getreden, waarin hij van plan was zijn bekende „Karakterschetsen" voort te zetten. De crematie van het stoffelijk over schot zal Vrijdagmidag 12 uur plaats hebben op Westerveld. SPORT. VOETBAL. Nederl. Elftal-Stormvogels 4—1 Zonder bepaald te beweren, dat en geen enkele Stormvogel was, die z'n vorm niet had, is het toch onze meening, dat deze nederlaag niet geweten kan worden aan één of meer verdedigers. Wat er echter gefaald heeft, is het systeem, dct de Storm vogels-verdediging steeds, dus ook Zondag toepast, en waarvan wij al zoo vaak getuigd hebben, dat dit o.i. niet hèt systeem is. Vooral nietwanneer de backs, die volgens dit systeem den blnnenspeler moeten bewa ken te veel achter blijven, waardoor het binnentrio der tegenpartij te ver kan op brengen zonder gehinderd te worden. Nu zal men ons misschien tegenwerpen dat dit ook het geval zal zijn bij de buiten spelers, wanneer het andere systeem wordt toegepast en de backs wederom te ved achter blijven. Dit is echter o.i. niet in die mate het geval, immers een half-back die de binnenspeler bewaakt, heeft ook nog een zekere macht over den buitenspeler, Bovendien leert de praktijk, dat een half back, die den buitenspeler moet bewaken bij een aanval der eigen voorhoede onwil lekeurig naar het midden afdwaalt, waardoor de buitenspeler onbewaakt is. Hier komt nog bij, dat het „systeem" de half-back, den buitenspeler" dit voordeel heeft, dat de half-backlinie de voorhoede beter kan steunen wat liet dit Zondag veel te wenschen over en de midhalf, die anders een veel te groot middenterrein heeft te bewaken, niet zoo van het kastje naar de muur wordt gezonden. Nogmaals, het heeft niet aan het falen van een verdediger gelegen voor de rust vooral vielen Koster en Blinkhoff al bijzonder op en ook na de rust hebben zij menigen aanval gebroken maar het systeem is verkeerd. Door toepassing van het andere systeem is met minder inspan ning veel meer te bereiken. Wie opmerkte, dat de verdediging in de 7 competitie-wedstrijden toch slechis zeven maal gepasseerd, antwoorden wij dat dit meer geweten moet worden aan de zwakke voorhoeden dan aan de deugdelijkheid van het systeem. Men leze goed: Wij doen geen aanval op de capiciteiten van Blinkhaff Jr. en Koster, noch op die van Strys, Snoeks oj Bakker, maar op het systeem, dat zij toepassen. Zij maken vrijwel van het huidige systeem, wat er van te maken is, maar de ondeugdelijkheid van hetzelve, treedt niet voldoende aan het licht, doordat de meeste voorhoedes te zwak zijn. Zoo profiteerde A. S. C.-rechtsbuiten bijv. meermalen van de fouten van het systeem, doch het bin nentrio was hier weer te zwak voor de kroon op het werk te zetten. Maar de voor hoede van het Nederl. Elftal, hoewel lang geen schitterenden indruk makend, deed dit geholpen door Fortuna, viermaal, doch liet minstens evenveel kansen onbenut. Een voorhoede van de Beerschot A. C. bijv. zou die kansen nog veel meer uitgebreid hebben. Een andere fout, die zich gewroken heeft, is het niet voldoende spelen op beide vleugels geweest. Zoo kreeg Oldenburg bijv. voor de rust bijna geen bal toege speeld, terwijl hij daarna, toen hierin eenige verandering kwam, juist bewees goed <»K;; „.out.- ,„oi eenigzins rekening te worden gehouden met den toestand van het Ajax-terrem, dat meer dan slecht was. Van de voorhoede-spelers heeft Visser den besten indruk gemaakt. NaTdejhee vooral toonde hij zich van zijn besten kant en zoo verandering nog mogelijk ware, zouden wij hem veel liever als links-binnen tegen de Zwitsers "zien optreden dan de Haas. Zooals reeds tusschen de regelen te lezen is geweest, mag uit de 4 -1 overwinning niet gedistilleerd worden, dat het Ned. Elftal een schitterende partij speelde. Slechts het achtertrio en de buitenspelers voldeden aan de eischen, welke men aan een inter nationale mag stellen. De half-backlinie als geheel viel tegen. Het verband tusschen Tetzner en Krom was voor de rust vooral voor een groot deel zoek. Hulsman was nog de beste van het trio en ook met Denes tusschen twee haakjes een pracht- speler, hoe tactisch stelde hij zich telkens tusschen binnen- en buitenspelers op en wat viel zijn „plaatsen" naar de half-backs te loven kon hij vrij goed overweg. Het binnentrio viel eveneens niet mee. Soms zagen wij wel eens individueele handigheidjes, maar van gezamenlijk op brengen was weinig sprake. Tot hun eer zij gezegd, dat het overgeven van den bal in een vlugger tempo geschiedde dan bij Stormvogels. Thans nog iets over den wedstrijd. In de eerste helft gaat het spel vrij gelijk op, doch de Stormvogels-aanvallen zijn iets gevaarlijker. Sint en Visser lossen een aantal schoten, doch het gladde terrein belet hun zuiver te richten, terwijl bij de enkele goed gerichte schoten de Boer op de juiste plaats staat. Bij de aanvallen van het N. t. blijkt Koster een geweldig struikelblok te zijn, evenals Blinkhoff Jr., die steeds met forsche trappen het terrein zuivert. Hun systeem is echter oorzaak, dat de vijande lijke voorhoede te ver kan doordringen. Oelukkig zijn de N. E.-binnenspelers vrij tam, zoodat van de Wint het niet al te druk krijgt. Alleen een schuin schot van Verlegh bezorgt hem vrij wat moeite, doch hij redt werkelijk fraai. Snoeks, die goed op dreef is, en Sint plaaisen nog al vaak naar rechts, waar Sprokkreeff enkele goede voorzetten geeft, doch over het geheel nog al faalt, ondanks het feit, dat Tetzner en Krom hem vrij spel laten. Een hard schot van Visser suist juist over de lat. Rust (0—0) De tweede helft begint met een hevigen druk op het Stormvogels-doel. Voorloopig houden de Stormvogels stand, doch een goal hangt in de lucht. Af en toe tracht vooral Visser wat opluchting te brengen, doch door het te ver achter blijven van de half-backs beteekent elke door Denis c.s. weggetrapte bal een schoone kans voor Van Son c.s. tot het doen van een aanval Tenslotte scoort De Haas met een onhoud baar schot (1—0) De Stormvogels-verdedi ging ziet zich hierna, vooral door Groos johan, die te veel wordt vrijgelaten, her haaldelijk gepasseerd. Wanneer Van de Wint een scherp schot van de Haas keurig stopt, maar niet kan wegwerken, scoort Verlegh, wat hij kort hierna herhaalt (30). Thans doen de Stormvogels eenige ener gieke aanvallen, waarbij vooral Visser opvalt Een magnifique laag schot van hem stopt de Boer schitterend. Oldenburg Sr. geeft een paar fraaie voorzetten, waarvan de Boer er één corner werkt. Onverwacht maakt Bul dan met een ver schot nummer vier (4—0), doch dan komt het reeds zoo lang verdiende tegenpunt, als Blinkhoff Sr. een pracht-voorzet van Oldenburg inkopt (4 1). Met deze stand komt even hierna het einde. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Zondagavond werd door de kust wacht kennis gegeven, dat twee vlet- terlieden aan het strand eon man had den aangetroffen, die doornat was. Het bleek de verpleegde A. uit het Prov. Ziekenhuis te Santpoort, die later door twee verplegers werd afgehaald. De man was voorzien van eon wan- delkaart om in de duinen te wandelen. De chauffeur H. van eer. autobus deed Zondagavond aangifte dat hij door iemand uit het publiek met een revolver was bedreigd. De politie stelde een onderzoek in, zij trof in de richting Velseroord een dronken persoon aan, maar deze had geen revolver bij zich. Zondagmiddag werd door den heer B. aangifte gedaan dat zijn auto bus op de Wilhelminakade bij de Kei zer Wilhelmstraat was aangereden door de autobu3 van den heer O., zoo dat hij zijn reis niet kon vervolgen. T»ÖO oimnrlü A&tiA Tïaor "R njincifte dat zijn autobus op het Willemsplein wederom aangereden was door dezelfde autobus, waarbij zijn radiator onbruik baar werd. De politie doet onderzoek. Door B. P. uit Velseroord werd aangifte gedaan dat hij op de Koningin Wilhelmina (de voetbalboot) mishan deld was geworden door P. V. en L. W. van hier, waarbij hij een blauw oog op liep. De oorzaak scheen te liggen in het gooien met bier. De politic stelt een onderzoek in. Zondagavond is ten huize van den heer O. in De Rijpstraat een droevig on geval gebeurd. Mej. O. was alleen thuis en lijdende aan een kwaal, waardoor zij wel eens bewusteloos werd gevon den. Zij heeft blijkbaar het gas willen aansteken, maar het niet zoo ver kun nen brengen. Toen men later thuis kwam, stond de gaskraan open en vond men de vrouw levenloos. Dr. R. probeerde nog de levensgeesten op te wekken, echter tevergeefs. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Donderdagavond 8 uur zal in het ge bouw voor Christelijke Belangen een voordrachtavond worden gehouden, waarop door den heer Louis Landry van 's Gravenhage o.m. zal worden voorgedragen: De geschiedenis van Saïdjah en Adinda, Het gebed van den onwetende, van Multatuli, Scheeps- praet van Huygens en Fragmenten uit de Camera Obscura van Hildebrand. Voor niet-leden zijn kaarten aan de zaal verkrijgbaar 25 cent per persoon. Kinder-Operette-Vereeniging „Vriendenkring". Vrijdag 30 November a.s., des avonds 7.30 geeft bovengenoemde vereeniging onder directie van den heer J. Post een uitvoering in „Thalia". Opgevoerd zal worden Reepelsteeltje, kinder-operette door Johanna Veth en Goudmuiltje, kinder-operette in twee bedrijven door M. M. Brandts Buijs Jr. De heer Piet Post zal de piano-begeleiding verzor gen^ terwijl „The Musical Six" hare medewerking zal vcrleenen, We twijfe len er dan ook niet aan of dezen avond zal evenals de vorigen weer flink bezet zijn. Op het tweetal bij de Chr. Geref. Gemeente te Gouda komt voor Ds. J. B. G. Croes alhier. In de Geref. Kerk alhier is gecol lecteerd voor den nood in Hongarije de som van f 69.15. Tot onderwijzeres aan de Groen van Prinsterer School alhier is be noemd Mej. D. C. Groot te Breezand. Door zekere K. uit Zandvoort is aangifte gedaan dat hij zijn portemon- naie met ruim f 20 vermiste. Hij was des avonds met eenige personen uitge weest. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. Kerkelijke verkiezingen Ned. Herv. Gemeente. In tegenstelling met wat men dik wijls in andere plaatsen ziet is hier ter plaatse gewoonlijk niet veel belang stelling voor deze verkiezingen. De strijd der richtingen ontbreekt. Het was voor de leden dier kerk dus eenigszins verrassend toen bij de Maandagavond gehouden stemming, propaganda werd gemaakt voor een groep candidaten voor het kiescolle ge, afwijkende van de door de bekende kiesvereeniging gestelde. Toch schijnt het meer om personen dan om richting te gaan. Waar echter voor het eerst ook de vrouwelijke lid maten mochten stemmen schenen ver rassingen niet uitgesloten. De uitslag was, dat uitgebracht wer den 85 geldige stemmen, waarvan op P. Heere (aftr.) 78, A. Beenhakker (aftr.) 63 en S. Tijssen (aftr.) 49, die dus direct herkozen waren. Verder moet nog een herstemming voor 2 vacatures plaats vinden tusschen de heeren J. M. Jim- mink (aftr.), A. Oort (aftr.), G. Severs, W. P. Mets en H. J. te Loo. Deze her stemming moet gehouden worden Maandag 4 December. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Zeevischgroothandel Noord zee alhier. Het kapitaal bedraagt f 50 000, verdeeld in 50 aandeelen, elk groot f 1000. Godsdienst en Wetenschap. Te Velseroord had 1 Maart j. 1. een vergadering plaats waar een afd. van de „Dageraad" werd opgericht. Wij gaven daar destijds verslag van en dit deed weer

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1