dat in ons k kwam het bestuur sir -ssnrs. •sarjnff*-™1»" had, voorbereid werd.^ de {ung De "a heer 11. J- Reitsma, de ver voorzitter, t het kerjnneren aan gadering °Pe"^. die als resultaat had »}®Stfcsiafe ~t-=aisarsöfiars£ W n^lndeeline van den avond zou zijn Het" bewijs daartoe noemde hij de toe- ss-rrss? SSÜS SSS.TS^r' Tchao erkend wordt. Het hoogtepunt van het christendom zou zijn geweest de kosmo nrafie van Thomas van Aquino en sinds Galilei bewees dat onze aarde niet het centrum van het heelal is, wordt, volgens spreker, de godsdienst steeds ™erds in dund den menschen °Pged'end' *"ddoor het inquisitie-verhoor van üaliiei aour Bellarminus stelde laatstgenoemde vast dat dergelijke wetenschap doodelijk zou zij voor het christendom. Zoo zijn pHatsel k hemel en hel enz. verdwenen. Het blijkt steeds meer moeilijk God de oorzaak van alles te noemen waar de ervaring anDeSkwerstie van de oorzaak van het kwaad en het lijden is dan ook vooral voor den monotheïst een hoogst Want dan zou een volmaakt God een wereld in het aanzijn hebben geroepen die zoo onvolmaakt is, dat rampen als t Saint-Sauveur, plaats vinden. God moet zijn het geheel-volmaakte. Maar dan is, naar zijn meening, ook leven, d.beweg.ng he bewijs van het nier zijn van God. Dele beweging toch is een streven naar de vol m3Enngdit streven komt in botsing met de deemoedige geesteshouding die hel christen dom leert Dit streven leidt tot bestrijding van een maa.schappijorde die e1 christen dom als een axioma, door God daarge steld, aanvaardt. Op dien grond"Ojden leger en vloot goedgepraat. Waar nu hel verdedigen van dat axioma het verspilleni van energie aan een fictie is, meent hl] dat als verderfelijk te mogen afraden. Ds. Luikinga begon met het verhaal van den Babylonischen torenbouw en de spraak verwarring, om te concludeeren dat die verwarring ook nu nog heerscht. Ook op het terrein van het onderwijs voor dezen avond. Want hij meent dat zijni opponent de begrippen christendom, godsdienst en verklaring van godsdienst eenvoudigdoor- eengemengd heeft. Zoodoende kon hij het begrip godsdienst doen culmineeren in Thomas van Aquino, terwijl spreker 6 jaar theologie gestudeerd heeft en van dezen man nog nooit een letter gelezen heeft of noodig had anders te weten dan dat hij een bekwaam theoloog en dogmaticus is geweest. Maar los van elke leer omtrent God en daaraan voorafgaand leeft in het bewustzijn der menschen de godsdienst op, welke steeds door een aantal niet ervaren en ontkend wordt door anderen daarentegen verklaard in hun godsdienstige leerstellingen. Maar die ontkenning en verklaring "ken geen van beiden het wezen van den godsdienst ^Spreker kan zich vereenigen met een groot deel der criliek die hier op vele oude leerstellingen is uitgebracht ™artoch blijft hij in den godsdienst zien de stuwkracht VaDehewètenschap bestudeert de uitingen van het leven, doch geelt geen antwoord op de vragen van het waarom en waartoe wij leven. Zelfs de eenvoudige vraag wat eigenlijk wel het leven is, vermag zij met te beantwoorden. Dan zou zij ophouden wetenschap te zijn. Hierdoor is het ook mogelijk dat man nen die op het gebied der natuurweten schapden Nobelprijs konden winnen, op den bodem aller vragen het antwoord van den godsdienst zagen, als b.v. wijlen prof. v. d. Waals. De heer Hoving heeft gezegd dat de werkelijkheid de Godsvoorstelling te niet doet, spr. gelooft dat zij er nog met aan voldoet. De Godsdienst teekent den mensch de komende wereld zooals de bouwmeester het bouwwerk ziet eer hef verrezen is. Godsdienst drijft ons aan te streven en te stijgen naar een wereld van hoogere orde waar de volkomenheid zich in zal open baren. Maar ze voert ons niet terug tot een mechanisch godsbegrip die een ramp a s te, Saint-Sauveur aan den wil Gods in plaats van aan de fout van een chauffeur wil toeschrijven. De godsdienst geeft een antwoord op de groote vraag die overblijft als het le vensleed alle zoeken naar een gelukstoe stand heeft weggenomen. Na een korte pauze spraken beide heeren noff eens waarbij ze hun aanvankelijk Als een merkwaardig feit in een debat- vergadering mag genoemd worden dat de aandacht in de zaal geen oogenblik onder broken werd door goed of afkeuringen. Het eenige lawaai dat hinderde kwam uit de danszaal naast het gebouw. De voorzitter zei in zijn slotwoord terecht dat de „Dageraad" op een goeden avond kan terugzien. Looft den Heer. Donderdag 22 November a s. des avonds 8 uur, geeft het Chr. Oemengd Koor „Looft den Heer", directeur Piet Hespe, een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier, met medewerking van de heeren W. Schatens jr., tenor, Amsterdam, J.Schreu der, bariton, Amsterdam en J. E. Falk, orgel, IJmuiden. 0. m. zal uitgevoerd worden Ps. 42 van Mendelssohn, waarin door Mevr. Veldhuis van Leeuwen de sopraan-solo zal worden gezongen, het kwartet door het Solo-kwartet Onder Ons (eenige leden van het koor) en de orgelbegeleiding door den heer J. E. Falk. Het belooft een genotrijke avond te worden. De tweede luitenant A. A. J. M. Zanino van het reg. kust-art. te Helder is overge plaatst bij de 3e schoolcomp. van het korps alhier. VELSEROORD. Voor de R. K. Propagandaclub alhier hoopt a.s. Maandagavond in het Patronaats gebouw als spreker op te treden Pater Borremeus de Greeve, O. F. M., uii Woerden. Het R. K. Mannenkoor St.Caecilia verleent daarbij zijn medewerking. In de gehouden vergadering van het R. K. Drankweer-Comite in deze gemeente werden tot bestuursleden gekozen de heeren Horio, IJmuiden, voorzitter, De Vilder alhier, secretaris, en de dames Kee, Wijkeroog, penningmeesteresse en Warmerdam, Sant poort, commissaresse. De Afdeeling Volksonderwijs kondigt voor a.s. Vrijdagavond in Flora haar eerste bijeenkomst aan. De heer van Mever van Zaandam, komt spreken over de Openbare School, Volksonderwijs en de taak der Ouder-Commissie. Voor allen, zoowel personeel als ouders dus 'n zeer belangrijke Vergadering, terwijl enkele muziek nummers van een quartet de gezelligheid zullen verhoogen Biljarten. Vrijdag 23 dezer zal in het lokaal van den heer Kraak een belangrijke biljart wedstrijd plaats hebben tusschen de al hier gevestigde club V. S. V. en de club genaamd Hekkesluiters Haarlem. Daar het voor hier de eerste thuiswedstrijd geldt voor de competitie der Haarlem- schen Bond en heide clubs over zeer goede krachten beschikken, zal het voorzeker niet aan belangstelling ont breken. V. S. V. komt voor dezen wedstrijd uit met de voor deze omgeving welbe kende spelers: 1. J. v. d. Wal; 2. Machielsen; 3. Zeil maker; 4. Maussen; 5. Kraak. Res.: v. Tiggelen. Vrijdag 16 November j.l. toog „D. V. S." uit naar Schoten om aldaar „D. O. S." te bekampen in klasse D. Het mocht D. V. S." niet gelukken de puntjes mee naar Velseroord te bren gen. Er werd als volgt gespeeld: „D. O. S." „D. V. S." 1. 80 58 2. 37 80 3. 80 73 4. 80 59 5. 80 75 Totaal 357 345 Door de afd. IJmuiden van den Alg. Ned. Metaal-bewerkersbond was Donderdagavond in „Tivoli" een open bare propaganda-vergadering belegd, die niet al te druk was bezocht, het meer dan slechte weer zal hier wel mee schuld aan hebben. Na de opening door den voorzitter, den heer P. Schaar, hield naar Hl. Dbl. meldt, de heer v. d. Zijl uit Amsterdam een propagandarede, waarin hij aan spoorde de organisatie te versterken en vooral hen, die om de een of andere re den deze hadden verlaten, van hun dwaling terug te brengen. Medewerking verleenden de gemeng de zangvereeniging „De IJmuider Volksstem", directeur de heer J. Post; mej. Pauwels, piano en de heer Van Tilburg, viool. VELSEN. Gymnastiekvereeniging „Sparta". De Gymnastiekvereeniging „Sparta", beschermheer de heer Smidt van Gel der, gaf Zaterdagavond een uitvoering in het gebouw Concordia der Papier fabriek. De belangstelling was groot, de zaal was geheel bezet. De voorzitter, de heer J. de Vries, sprak een openingswoord, waarin hij er op wees dat de financieele toestand der vereeniging door het intrekken der Rijkssubsidie voor het houden van Rijksgroepen, zeer slecht is. Spr. hoop te daarom dat velen der aanwezigen de Vereeniging voortaan zouden steunen. Daarna werd een aanvang gemaakt onder de bekwame leiding van den di recteur, den beer D. C. van Alewijk. De vrije en rythmische oefeningen, het werken aan rek en brug, het spel der jongens, alles werd correct en keu- rie uitgevoerd. Het nummer „De clowns van Sparta" bracht een groot applaus en lachsalvo's zonder einde haast. Groot succes had ook het num mer „Dans der elfen", dat nog eens her- Het nummer „Dwaallichten", waarbij het tooneel en de zaal geheel in he duister gehuld waren, gaf een fantasti- schen aanblik. Jammer dat de muziek bij dit nummer niet erg vlotte, w*mi; door de dames de eerste oefening in dit nummer nog eens moesten herhalen. Den directeur van Sparta werd door een kleintje van de adspiranten-afdee- ling gehuldigd met bloemen. Voor het examen van apothekers assistente is te Leiden geslaagd Mej. A. G. Werner alhier. Door den storm, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag woedde is een ligtent van de Vereeniging tot Be strijding der t.b.c. en staande aan de Melklaan op den hoek der Koningsweg geheel in elkaar gewaaid. Op den Rijksstraatweg viel een boom door de telefoondraden. Donderdagmiddag had bij de K/K. school aan de Corverslaan op \Vjke!'~ oog een „koopman" post gevat, die aan de kinderen speelgoed aanbood in ruil voor vodden. Door het onderwijzend personeel werd er bij hem op aange drongen zich te verwijderen. Hieraan werd geen gevolg gegeven, waarop de politie werd gewaarschuwd, en daar deze „handel" verboden is, is tegen den koopman proces-verbaal opgemaakt. Hierbij gaf hij nog een valschen naam op. Vrijdag had aan de papierfabriek de arbeider K. het ongeluk bij het op zetten van een z.g. vilt, met zijn lm- kerarm tusschen 2 rollen beklemd raken, waardoor hij zijn pols brak. Door de afd. besturen der arbei dersorganisaties is met de plaatselijke Directie geconfereerd over het ontslag van die arbeiders welke reeds jaren 111 dienst der firma v. Gelder waren, doch zonder resultaat. De Directie meent op haar eens genomen besluit niet te kun nen terugkomen, zoodat het. ontslag gehandhaafd blijft. Hl. Dbl. Op den 14den en den löden Nov. j.l. is een Bakkerij-tentoonstelling te Alkmaar gehouden, speciaal voor Noord-Holland, waarop de heer H. li. Meyer te Wijkeroog den tweeden prijs kreeg voor beschuit, bestaande 111 een verguld zilveren medaille met diploma en voor brood een diploma met eervol le vermelding. 't Is nu voor de 14de maal. dat de door dezen bakker gewrochte produc ten bekroond werden. Thans is ook bij den rijwielhande- Jaar Vermeer te Wijkeroog een benzi netank gebracht, deze kan 2000 L. be vatten. Op korten afstand bezitten er te Wijkeroog dus nu twee Langs den Boschweg tusschen de buitens Waterland en Beekestijn zijn uit louter baldadigheid en vernielzucht verscheiden hardsteenen palen kapot gemaakt. Dit kan slechts met. een zwa- ren hamer geschied zijn, dus kinder- werk is het niet. Sinds de zware auto's door eisen rijden is het er hij modderige wegen voor de bewoners aan de smalle ge deelten, zooals het stuk tusschen cafe De Zwarte Os" en den boekhandel van den heer Nauta niet prettiger gewor- ^Door het snelle rijden dezer voertui gen vliegen de modderspatten meters hoog legen deuren en vensters, zoodat deze dagelijks een toonbeeld van vuil heid zijn. Er is geen schoonhouden aan. De politie heeft Zaterdag een inval gedaan hij den verlofhouder P. in de Burgemeester Weertstraat. Men vond twee flesschen sterke drank, waarvan dén in het verloflokaal. Proces-verbaal werd opgemaakt, wegens overtreding der Drankwet. De flesschen sterk.. drank werden in beslag genomen. Oisteren heeft in het gebouw Concordia j die dan voorstellen met den alcohol? Met der Papierfabriek de heer Nolet, ingenieur bij de firma Gebr. Stork te Hengelo, voor genoodigden en belangstellende arbeiders een lezing gehouden over Ruth's stoom- accumulator met aftapturbine. De lezing werd des morgens en's avonds gehouden. Vooral des avonds was de be langstelling zeer groot. De Chr. Jonge Mannen Vereeniging „Philadelphia" alhier had gisteravond in enthousiasten oproep tot aansluiting eindigde deze spreker zijn leerzaam betoog. Ds. Blauw, van Schoten, bezag den drankstrijd vanuit een Christelijk oogpunt. Wat gaat er aldus Ds. Blauw al niet door de kroegdeurKapitaal, vee, boerderij, huizen enz. En dan niet te vergetenHui selijk geluk, huiselijke vrede en heerlijkheid, gezondheid van den dronkaard en diens gezin, zijn geloof in God, zoodat hij ten slotte niet alleen naar het lichaam, maar ook het Gymnastieklokaal der Chr. School een'*'"16 naar nei ncnaam, maar ook openbare vergadering belegd. Er wasinaar..^en 2e?st een wrak is. De Bijbel, het UIT DE GEMEENTE. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 17 November 1923. 1 mach. houtbewerker, 13 timmerlieden 6 schilders, 1 stucadoor, 3 mandenmakers, 1 kuiper, 1 zeilmaker, 1 bakker, 6 visschers, 8 stokers, 4 machinisten, 1 plaatwerker, 1 boorder, 1 schaver, 2 smeden, 8 bank werkers, 2 ketelmakers, 1 aut. lasscher, 2 loodgieters, 1 metaaldraaier, 153 diversen. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: J. Grasman— Turkenburg, I d.A. C. Polman—Kos, z.J. G. Sprok- holt—Rollenberg, d.J. C. v. d. Wateren de Goey, z.W. H. Vosvan Diessen, z. N. M. Jungbackerde Waal, z.M. Moot— van Eek, d. Overleden: Guurtje Antje Schager, R Oldenhure. groote belangstelling, de zaal was geheel bezet, wat wel het resultaat was van de vele attracties. Na een openingswoord van den voor zitter, den heer W. Boom, werd het pro gramma afgewerkt. Er waren jeugdige krachten, jonge dames en heeren, die mooie muziek te hooren gaven voor orgel en viool, er waren voor drachten en groot succes had hetSymphonie- orkest van de Jongensvereeniging, dat danig de lachspieren in beweging bracht. De Directeur bleek mei de hulde, in den vorm van een bloemkool hem gebracht, zeer ingenomen. De heer Joh. Visser van Haarlem, lid van het Hoofdbestuur van het Ned.Jonge- lings Verbond, sprak over „De problemen van dezen tijd", waarin de spreker stilstond bij de maatschappelijke, zedelijke en gees telijke problemen. Het was een welgeslaagde avond. De „Wijkeroog heeft Dinsdagmiddag weer eenige tochten over het kanaal gedaan doch daar de bruggen nog niet gereed zijn moest het schip reeds in den mond der havens stoppen. De afwerking der bruggen schiet heel slecht op er wordt zeker weinig haast mee gemaakt omdat in dit seizoen een derde pont minder noodig is. SANTPOORT. In de vergadering van de afdeeling Zuid-Kennemeriand der Evangelische Maatschappij gehouden op de 20 No vember j.i., in de consistorie-kamer der Ned. Hcrv. Kerk te Santpoort, is met algemeene stemmen besloten de leden der gemeente öloemendaal, Zandvoort en Heemstede uit te schakelen en bij de afd. Haarlem over te brengen. Het zoog. populair concert, dat ons symphonie-orkest na haar twee uitvoeringen meende te moeten geven is niet in die mate geslaagd, als wij verwacht hadden. De belangstelling er voor was slechts zeer gering. Te veel van 't goede? Van den heer Herbert C.remer ont ving de Ned. Herv. Gemeente dezer dagen een gift van f 1000.ten bate van het orgelfonds. Vrijdag j.l. raakte een bewoonster van ons dorp door den hevigen wind de be- heerscbing over haar staalen ros kwijt, met het noodlottig gevolg, dat zij met haar hoofd in onzachte aanraking met een paal der electrische geleiding kwam, waardoor zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen Maandagavond had een groot getal inwoners, naar schatting ongeveer 250 gehoor gegeven aan de oproep tot bijwoning van den door de afdeeling Santpoort der Ned. Ver. lot Afsch. van Alcoh. dranken georganisseerde kunst-en propaganda-avond in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. De avond werd geopend door den voor zitter der afdeeling, den heer G. Frankfort, waarna Ds. A. v. d. Heyde van Britswerd het woord verkreeg. Moeilijk is het zoo zeide ongeveer de spreker over de geheel onthouding dingen te zeggen die nieuw zijn. Pogingen daartoe zal ik ook niet aanwenden. Wat mij in mijn langdurige drankbestrijders loopbaan echter is opgevallen is wei het feit, dat zoovaak de kennis tot de beweeg redenen, welke aan de bestrijding van hel alcoholisme ten grondslag liggen, ontbreekt, zelfs bij menschen, van wie men het tegen deel mocht verwachten Zoo las ik Zaterdag j.l. van de hand eens professors nog een artikel in „De Telegraaf', waarin deze be toogde, dat geheelonthouding goed was voor dronkaards, maar dat geheelonthouding stuk levensvreugde afnam van hen, die geen dronkaard waren en ook geen kans hadden het te worden. Wanneer men zoo speekt, wijst dit op een gebrek aan maatschappelijk gevoel en een niet-beseffen van de rol, dewelke de alcohol in onze samenleving speelt. Terwijl vroeger de alco hol een feestgenoot was, is hij in de 19de en 20ste eeuw een huisgenoot geworden en daardoor is een alcoholvraagstuk ontstaan. „Maar", zult gij zeggen, „speelt de alcohol nu zoo'n groote rol in het maatschappelijk leven?" Om u dit te bewijzen, zou ik u toch moeten voeren naar bekende dingen, naar gevangenissen en rijksopvoedings gestichten, naar vrouwen- en kinderleed enz. Wij geheelonthouders zijn dat niet voor ons zeiven. Wij zijn het, omdat wij overtuigd zijn dat onze samenleving van den alcohol- geesel moet verlost worden. Wij weten, dat het levensgeluk van zoovelen niet ver woest had behoeven te worden. Wij sterken, zoo zeide Paulus, wij zijn er om de zwak heden van anderen te dragen en niet om ons zeiven te behagen. En u vraag ik thans, als gij met ons overtuigd zijt van wat ik u zooeven zeide, acht gij den tijd dan niet gekomen, actief drankbestrijder te worden Wij weten het allen, we beleven duistere, moeilijke tijden. Deze overgangsperiode kan misschien lang duren, maar hierna komt een betere tijd, j daarin waren A w een betere jamenleving. Maar kunt gij u dat de feitelijke* sluitpost „belastl heerlijkste aller boeken, die stof voor den grijsaard, die gids voor de jeugd, die zon, welke met haar stralen het jong gemoed verheugt, dat sterke, machtige wapen in den strijd tegen zonde en lust, wordt niet meer ter hand genomen. Geen grooter vijand van den Bijbel dan de alcohol, maar ookgeen grooter vijand van den alcohol dan de Bijbel. Ieder, die met den Christus op heeft, moet een vijand van den alcohol zijn. Het teere gebedsleven wordt door den alcohol verwoest en het leven, dat eigenlijk geheel en al gewijd moet aan Gods heer lijkheid, wordt een en al onreinheid en onredelijkheid. Wat komt er bij zoovelen door het alco holisme van de Tien Geboden terecht? Eert Uw vader en moeder, Gij zult niet doodslaan, Gij zult niet echtbreken, geen overspel doen, alles wordt door den alcohol tot een bespotting gemaakt. Waar God een kerk bouwt, bouwt de duivel een kroeg. Gods Koninkrijk komt er niet door den drankGa een alcoholist maar het evangelie brengen Tenslotte deed spreker een ernstig beroep op de aanwezigen, om terwille van zich zelf, ter wille van de naaste, maar bovenal ter eere Gods actief drankbestrijder te worden. Tusschen de beide betogen en na de rede van Ds. Blauw deed Mevr. Kool hovenEyre Ashe de talrijke aanwezigen van haar prachtige altstem genieten. De heer H. van Velsen gaf een iweetal fraaie vioolsolo's en waar Mej. Ré Levie op knappe wijze accompagneerde, was het alleen de heiligheid van het kerkgebouw, dat den muzekinderen een welverdiend applaus onthield. Met eenige woorden van dank en het aanbieden van bloemen aan Mevr. Kool hoven en Mej. Ré Levie werd deze welge slaagde avond gesloten. De Gemeente-Begrooting voor 1924. i Burgemeester en Wethouders heb-' ben den raad de gemeente-begrootingl voor 1924 aangeboden. Hieraan voorafl gaat een nota, die het volgende bevat:] „Het was tot nu toe niet de gewoon-| te om bij een speciale nota deze aanbie-j ding te doen geschieden. Dat biervacj thans wordt afgeweken vindt zijn oor-I zaak allereerst in de omstandigheid] dat nu niet, gelijk vorige jaren het ge val was, de cijfers van de laatstafgeslo ten rekening en die van de loopendt begrooting op de geraamde posten uit drukking vinden. De zeer ingrijpendf wijziging, door de verschillende colle ges van Gedeputeerde staten dit jaar ir de begrotingsvoorschriften aange bracht, welke de mogelijkheid schep de z.g. „netto-methode" in te voeren - en naast strenge scheiding tusschen ge wone inkomsten en uitgaven en kapi taaisinkomsten en -uitgaven een ge heele ommekeer teweegbracht indi omschrijving der posten maakte he' toch ondoenlijk om deze gegevens reed nu te vermelden. Eerst voor het jaa 1926 zal een volledig overzicht kunne, worden gegeven. Maar dan ook kan ee zuiver beeld worden verkregen van d inkomsten en uitgaven op eenzelfd, onderdeel der begrooting betrekkin, hebbende, omdat deze naast elkande in onmiddellijk verband, worden ge raamd. Dit stelsel brengt mede, datnie als voorheen, de inkomsten en de uil gaven afzonderlijke deelen vormei maar dat deze slechts van hoofdstij tot hoofdstuk op zich zelf staan; va) daar de schijnbare dooreenmenging. Dit, wat de formeele zijde der begro| ting aangaat. In de tweede en zeker niet allermil ste plaats, bestond er aanleiding vod om Uwe vergadering in korte trekk eenige bijzondere mededeelingen doen. Die raken meer de zaak, waarlj ten slotte om gaat, met name de kwd tie, welke gewone uitgaven in 1924 zl len kunnen worden gedaan, respecfl velijk op welke gewone inkomst] moet worden gerekend, om zonder lasting-verhooging voor 1924 een si tend budget te verkrijgen. Dat reedsd ze vraag het invoeren van eene hela] tingverlaging uitsluit, ligt voor hand. Aan het uittrekken van een post gens nooduitkeering van het Rijk vj niet meer te denken, nu Gedeputeei Staten hebben bericht, dat de Regj ring, in verband met den zorgwekk] den toestand van 's lands financiën, niet toe heeft kunnen overgaan, daartoe strekkende voorstellen te doj Toen de verschillende ramingen diensten en bedrijven waren gemaj en overgebracht in de gemeentebegfl ting, terwijl alle gevraagde subsidj daarin waren opgenomen, bleek

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2