bet inkomen" op f 746.000 zou (en worden geraamd, wilde men jteinden der begrooting, waarin be ien een post voor onvoorziene uit- ,n ten bedrage van f 12426.93, wel- Tioeilijk lager is te stellen, aan el- der verbinden. Dank zij verschil - je bezuinigingen welke op „open- werken" konden worden toege- j volgens advies der betrokken ^ssie van bijstand, verminderde fJ)'fer met f 6005.dit bedrag viel lor door eene nog niet geraamde jKK)ging van f 25.terug tot 80.—. ;jis college heeft ernstig overwogen, welk bedrag de zooeven genoemde üpost zou kunnen worden uitge ven. Al kan vertrouwen in de toe- 0st niet worden terzijde gesteld en et worden erkend, dat de financieele jtie der gemeente gezond is te noc- 3, de ongunstige economische toe- ad der particuliere bedrijven in de aeente en de daarmede gepaard mde malaise en werkloosheid ;Clien toch een zuinig beleid en om- 'ötigheid bij het maken van een kting, hoeveel belasting de bevol- jg, zonder verhooging van druk, zal 1 aiien opbrengen aan de hand van de 1 taande progressieschaal en het gel- iide vermenigvuldigingscijfer. Eener- js achtte men een bedrag van 75.000.hoog genoeg geraamd, doch a andere zijde meende men, dat een brengst van f 700.000.— kon worden 1 wacht, omdat de kohieren voor het ■nstjaar 1922-1923 een eindcijfer van 5 §58.324.70 aangeven en de opbrengst a f 710.000.—, als op de begrooting 1 u 1923 is uitgetrokken, vermoedelijk it een flink bedrag zal worden over- 2 hreden. Voorts in aanmerking ne- ende het feit, dat de crisis reeds en- 1 je jaren heeft doorgewerkt en de toe- ime der bevolking door alle jaren en een accres van het totaal belast- 1 iar inkomen mede heeft bewerkstel- [d, zou een zeer groote teruggang in dat inkomen niet zijn te vreezen. m den anderen kant werd er echter nadruk op gelegd, dat juist in 1922 1 loonen aanzienlijk zijn verlaagd, elke omstandigheid ook de inkomsten >r gemeente ongunstig zal beïnfluën- »eren. Daarbij is de werkloosheid dit onrusbarend geweest, zoodat tal m posten oninbaar zullen worden. Het resultaat van al deze overwe- ingen was evenwel de conclusie, dat r middelen moeten worden gezocht en om eenerzijds de overige in- der gemeente, zonder beroep ,p de belastingbetalenden, te vermeer- eren en anderszijds de uitgaven ver te besnoeien. Van de begrooting van het bedrijf 1 jpenbare werken" werden door ons l ;schrapt: vloerkleed en gordijnen kamer bur- emeester f 500. verhoogd trottoir maken Rijksstraat IJmuiden, met bijbestrating vanaf iet uitgevoerde werk 1923 langs Rijks leg naar Velserduinerbuurtweg, Vel- «eroord f 2000. herstraten Lagersstraat vanaf Ka baal weg tot Ratelsstraat, Velser oord f 425. vernieuwen Kerkweg Velsen f 1500. De begrooting van het bedrijf „reini- rings- en ontsmettingsdienst" werd door ons verminderd met f 1000.door afvoering van het onderdeel: „onder houd auto-sproeiwagen" van den post „onderhoud van rollend materiaal". Een en ander gaf een bezuiniging van f 5425. Een verhooging van de retributie, verschuldigd door het gasbedrijf en de waterleiding, wegens het hebben van hoofdhuizen in wegen en voetpaden dei- gemeente, zou, zonder schade toe te brengen aan eene gezonde exploitatie dezer bedrijven, f 5000.kunnen op- brengen, zoodat binnenkort een voor stel kan worden tegemoet gezien om de retributie van f 0.15 op f 0.20 per strekkenden meter te brengen. Overwogen werd, de verordening op de heffing van leges te onderwerpen aan eene wijziging in dien zin, dat voor de afgifte van bouwvergunningen een bedrag van b. v. f 5.per perceel wordt gevorderd. Bij zoodanige wijzi ging ware ook te betrekken eene ver hooging van leges, verschuldigd voor doorloopende vergunningen tot het houden van dansavonden e.d. De in komsten konden zoodoende met f 1400.- worden vermeerderd. Voorts werd besloten, de rijwielver goedingen en de kosten van dienstrij- wielen met ongeveer 20 te doen ver lagen en voorstellen in te dienen tot in voering van de 48-urige werkweek en afschaffing van den vacantietoeslag, welke alleen aan de werklieden is toe gekend. Ons college was het er over eens, dat, onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden en met het oog op de ver meerdering van uitgaven als gevolg van de pensioenwet 1922, het gerecht vaardigd is te achten, zoo het gemeen- tepersoneel het zijne bijdraagt om tot vermindering van lasten te komen. Over den vorm en den omvang dier bij drage was in ons college echter geen eenstemmigheid. Er was een strooming om alle salarissen van Hoog tot laag, volgens een nader vast te stellen de- gressie-schaal, met 15 tot 10 te ver lagen. Een ander lid zou met een gelijk percentage van 10 willen volstaan. Twee leden waren vóór het verhalen van een pensioenbijdrage, ofschoon zij, wat het percentage aangaat, van gevoe len verschilden. De ééne richting sloot zich aan bij het ten vorigen jare aan Uwe vergadering gedane voorstel van de heeren Langendijk c.s., mits verdere belangrijke bezuinigingen op openbare werken werden doorgevoerd, doch de andere achtte het logisch, het wettelijk percentage van 8V2 te verhalen, hetgeen ook door het Rijk was geschied. Ten slotte werd bepaald, dat het laatstaangegeven richtsnoer zou die nen bij de samenstelling der begroo ting, hoewel ieder der andere leden zich de vrijheid voorbehield om van zijne afwijkende meening, zoo die geen wij ziging mocht ondergaan, te doen blij ken. Bij de behandeling der verschillende posten werden eindelijk nog afgevoerd: drukken en samenstellen van het raadsverslag (over 9 maanden, in verband met opzegging van contracten) f 1875.- salaris tijdelijk opzichter f 2100.- aansluiting aan de waterlei ding voor besproeiing f 100.- verlichting lantaarn inrijhek algemeene begraafplaats, (vermindering) f 30.- reservebanken voor alle scho len f 500.- kosten van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs (daar geen aan vraag is ingekomen) f 40.- de subsidie voor de drankbe strijding werd vermind_erd met f 75.- terwijl de volgende, aanvanke lijk uitgetrokken subsidiën, kwamen te vervallen: Alg. Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis" f 5.- Vereeniging „Zuigelingenzorg" te Haarlem f 25.- R.K. Vereeniging voor Kraam- en Ziekenverpleging „Het Wit-Gele Kruis" te Beverwijk 375.- Afd. Velsen der N. H. Vereen. „Het Witte Kruis" voor kraamverzorging f 1100.- Beverwijksche Bad- en Zwem inrichting f 750.- Vereeniging voor Wijkverple ging te Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin f 100.- Totaal f 7075.- Een ontvangpost van f 500.we gens vergoeding voor het keuren van autoomnibussen werd daarentegen op genomen. Wijl de correspondeeren- de uitgaafpost van f 300.op f 500. werd gebracht, bleef het voordeel be perkt tot f 300. Is aan te nemen, dat terzake van: vermindering der rijwielver goedingen f 155.- verlaging der kosten van dienstrijwielen f 190.- invoering van de 48-urige werkweek f 4500.- intrekking van den vacantie toeslag f 550.- verhaal van pensioenbijdrage (81/., overeenkomsig de wet) f 30420.- een ontlasting der gemeentebe- grooting van plm. f 35815.- kan worden verkregen, dan laat zich de sluitpost „belasting naar het inko men" eindelijk ramen on een bedrag van f 685005.— of rond f 685000.—. Tntusschen is het niet uitgesloten, dat deze post hog een vermindering van f 8580.kan ondergaan, indien de klpedingtoelage voor de politie wordt teruggebracht van onderscheidenlijk f 160.en f 135.naar respectievelijk f 125.en f 100.en wanneer de bur gemeester gevolg kan geven aan zijn voornemen, om het politiepersoneel met 3 agenten in te krimpen. Voor den Raad, B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening op den rechtstoestand der ambtenaren, waardoor bepaald wordt, dat tijdelijk ambtenaren over geen langer tijdvak uitkeering ontvangen dan hun dienst verband bij den aanvang van hun mili tairen dienst met de gemeente heeft ge duurd en dat bij aanstelling voor een bepaalden termijn de uitkeering na af loop daarvan eindigt." B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging op de verordening tot regeling van het Vervolgonderwijs. Art. 1 wordt dan als volgt: „Het vervolgonderwijs wordt gege ven in de door burgemeester en wet houders aan te wijzen openbare lagere scholen te IJmuiden, Velseroord, Wij- keroog en Santpoort bij aanmelding voor dit onderwijs van: te IJmuiden 15, te Velseroord 15, te Wijkeroog 15 en te Santpoort. 12 leerlingen en kan ge staakt worden indien deze aantallen binnen drie maanden na den aanvangs datum 12, en 10 zijn teruggeloopen." B. en W. stellen voor, de aangc-1 vraagde vergoeding voor boverttollige leerkrachten over 1921 uit te betalen aan het R.K. Kerkbestuur der St. Jo zefparochie te Wijkeroog, aan het R.K. Kerkbestuur der parochie van den H. Engelmundus, te Driehuis, aan het be stuur van de R.K. School vereeniging „St. Laurentius" te Velseroord, (voor de meisjes- en voor de jongensschool), aan het bestuur van de vereeniging „Uw Koninkrijk Kome", te Wijkeroog, terwijl voorgesteld wordt, de om de zelfde reden aangevraagde vergoeding te weigeren aan het R.K. Kerkbestuur van den H. Gregorius voor hare jon gens- en hare meisjesschool. De commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving stelt den raad voor, aan te houden de verzoeken van de directie der N.V. Melkinrichting „Gemeenschappelijk Belang" en v. d. melkbezorgers bij de N.V. Melkinrichting „Velsen", inzake vaststelling van 'n verbod, om melk en melkproducten op Zondag rond te brengen of behoudens gedurende en kele uren in winkels te verkoopen, daar eerlang wettelijke regeling van deze zaak kan worden verwacht. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot wijziging of aanvulling van de artt. 67a, 71 en 78b der Algemeene Politieverordening. BINNENLAND. In de vergadering van B. en W. te Beverwijk werd destijds de wethouder J. Eyking als loco-burgemeester aange wezen. Hiertegen werd bij den commis saris der Koningin geprotesteerd. Deze heeft thans tot loco-burgemeester aan gewezen den heer C. A. Zwager, vroe ger wethouder en loco-burgemeester. Wachtmeester Timp honderd jaar. De gepensionneerde wachtmeester der artillerie J. M. Timp, te Utrecht, boopt 22 dezer 100 jaar te worden. Timp trad in Mei 1842 in dienst en werd in 1852 bevorderd tot wachtmees ter. Na een diensttijd van 62 jaar werd Timp in Nov. 1904 gepensionneerd. Bij bezoeken van leden van het Vorstelijk Huis in de legerplaats bij Milligen werd Timp steeds aangewezen als or donnans o.a. in 1864 van Koning Wil lem III en in 1966 van Prins Hendrik der Nederlanden tijdens diens bezoek aan Utrecht. Stout ruiter als Timp was ving hij in 1864 het paard op van den Prins van Oranje, dat zich had losgerukt en de heide inrende. Op het fort Vossegat bluschte Timp met zijn kinderen na 3 uur werken een brand in de nabijheid van lokalen gevuld met ontplofbare stoffen. Behalve het gezichtsvermogen is Timp vrijwel gezond; hij is weduwnaar en woont bij zijn dochter. De Koninklijke Vereeniging van ge pensionneerde onderofficieren en min deren van het Nederlandsche leger, zal niet nalaten 22 November voor Timp tot een blijden dag te maken. 101 jaar. Mej. Lucia, van Hert, wonende Indus triestraat te Tilburg, vierde Zaterdag haar 101 en verjaardag. Haar gezond heidstoestand laat niets te wenschen over. Een 102-jarfcje. Dinsdag vierde de heer C. Kurpers- hoek, de oudste inwoner van Rotter dam en Zuid-Holland, ziin 102en ver jaardag. Gedurende 65 jaar was de beer K. in dienst van de houtfirma A. v. Stelken Zonen, nl. van zijn 13e tot zijn 78e jaar. De jubilaris mag zich nog in een goed gezicht verheugen en pas sinds een jaar is hem door een gebrek aan zijn voeten het loopen onmogelijk gewor den. SCHEEPVAART. IJmuiden. Vertrokken 18 Nov.: Fa.f- ner, st., Gefle, ledig. IJmuiden. Het met verlies van fok- kemast en met andere schade hier bin- nengeloopen Zweedsche stoomschip Barbara, met hout van Finland op reis naar Bordeaux, is per sleepboot Zeeland naar Rotterdam vertrokken, waar het moet lossen om te kunnen re- pareeren. Het Noorsche stoomschip Tune heeft Maandag de reis van Nieuwediep naar New-Castle voortgezet. Velsen. Aangekomen 17 Nov.: Rec to, st., Port-Talbot, steenkolen, Papier fabriek. Vertrokken 20 Nov.: Recto, st., Mum- bles, ledig. Het stoomschip „Barbara" met een lading hout op weg van Finland naar Bordeaux, is Zaterdagnacht hier binnengeloopen. Het schip heeft de fokkemast verloren, een gedeelte van den deklast hout is weggeslagen; ook heeft het een staaldraad in de schroef. Het heeft geschut en in de binnenha ven vastgemaakt, om de schade te her stellen. Het Noorsche stoomschip „Tune" net en Woensdag van hier in ballast naar Newcastle vertrok, is Zaterdag te Nieu wediep als bijlegger binnengeloopen, wegens kolengebrek. VISSCHERIJ. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Vischrookerij Piet Ooedhart. De vennootschap heeft ten doel den groot handel in versche, gezouten, gedroogde zeevisch, als mede het rooken en drogen van zeevisch, een en ander in den ruimsten zin des woords* genomen. Het kapitaal van de vennootschap be draagt f 3000 verdeeld in 30 aandeelen van f 100. Voor de eerste maal is tot directeur de comparant, Piet Goedhart benoemd. Ten einde tegemoet te komen aan de ernstige werkloosheid in de vischkruiers- gezinnen te Huizen had het Gemeentelijk Armbestuur aldaar 6 ton pekelharing uit IJmuiden laten komen, ten einde de kruiers van handelswaar te voorzien en hun nering in stand te houden. De betrokkenen hebben daar op een enkeling na géén gebruik van gemaakt, zoodat het Armbestuur met de 6 ton haring in z'n maag zit. De gestrande Nederlandsche logger. De Nederlandsche logger „De Hoop K. W. 41", die zooals wij berichten, bij Great Yarmouth was gestrand, is thans weder vlot gekomen. Te Vlaardingen is binnengekomen de stoomharinglogger VI. 44, van de reederij Pot, waarvan een der. opvarenden, de stuur man A. van Dorp, tijdens ruw weder over boord was geslagen en verdronken. Over de opheffing der steunverleening voor de crisiswerkloozen in het visscherij- bedrijf alhier, lezen wij in Hl. Dbl. het volgende Naar aanleiding van het zich herstellen van den toestand in het visscherijbedrijf is besloten, om de steunregeling, zooals die is aangenomen op 10 Juni 1923, niet langer voort te zetten. Dit besluist is genomen omdat het gemeentebestuur van oordeel is, dat er niet van crisiswerkloosheid gesproken kan worden. De berichten over de visscherij zijn in den laatsten tijd vrijgunstig Aan 47 werkloozen werd nog steun verleend. Onder die 47 zijn er evenwel, die gerangschikt kunnen worden onder de beroepswerk- loozen, terwijl gedeeltelijk invaliden er ook in begrepen zijn. Bonafide werkloozen in het visscherij bedrijf werden al sinds eenigen tijd verwezen rtsar de verschillende visscherijbedrijven. Degenen, die nog onder de nooduitkeering vieien zullen, indien dit noodig is, bij het Burgerlijk Armbestuur kunnen aankloppen. De stoomtrawler Stormvogel 1JM. 50 van de Stoomvisscherij Mij. Emergo, alhier, is Zaterdag met defecte machine en kolen- gebrek te Terschelling binnengeloopen. Het zinken van den stoomtreller „Eendracht II". D:- Raad voor de Scheepvaart hee t Maandagmiddag een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de aanvaring tusschen den stoomtreiler „Eendracht II" IJ M. 131 en het Deensche stoomschip „Bartels" in de haven van IJmuiden op 31 Oct. j.l. Voorgelezen werd de verklaring van den gezagvoerder van het Deensche stoom schip. Hierin werd gezegd, dat de „Bartels" een gedeelte van haar houtlading in Amsterdam had gelost. Er was een loods aan boord, die om 5 55 namiddag het schip verliet, na den gezagvoerder geadviseerd •e hebben met het oog op den sterken vloed, langs het Zuiderhoofd te varen. De lichten van den Deen brandden helder en het schip stuurde goed. Eensklaps zag de gezagvoerder op vijf A zes streken aan stuurboord een rood vuur en een toplicht, afkomstig van een onbekend vaartuig, dat rond de Noordpier kwam. Van het Deen sche schip, dat volle kracht voer, werden twee stooten op de fluit gegeven, die een antwoord waren op één stoot van het onbekende vaartuig. Weer werden twee stooten gegeven, maar de tegenkomer gaf hierop geen antwoord. Een halve minuut daarna deed de Deensche kapitein voor den derden keer twee stooten geven Op hetzelfde oogenblik werd geconstateerd, dat het binnenkomende schip, dat later de treiler bleek te zijn, voor het Deensche schip wilde overgaan. De kapitein heeft hierop de machinekamertelegraaf op volle kracht achteruitgezet en drie stooten met de fluit gegeven. De treiler ging voorlangs en stootte op de Zuidpier. De gang was echter nog niet geheel uit de zeeboot en zij raakte den treiler. Deze kwam door den schok los en zonk een eind verderop in zes zeven minuten. De Deen raakte even de steenen van het pierhoofd, maar kwam dadelijk los. Er werd geen boot uitgezet, daar de bemanning van den treiler met hun eigen boot wegvoer. Daar de „Bartels" in de voorgiek water maakte, werd naar IJmuiden teruggevaren. De lichtwachter op de semaphore heeft slechts een dreun gehoord terwijl de loods, die de „Bartels" te voren had verlaten, niets bijzonders kon mededeelen. De schipper van den treiler was het niet met de verklaring van den Deenschen gezagvoerder eens en zeide, dat hij een tweede signaal van de „Bartels" niet had beantwoord. Een sterke vloed liep er z. i. niet. Het onderzoek werd hierna gesloten. Uitspraak volgt later. binnen de stoomlogger VI. 16, schipper H. Struis, met de treurige tijding, dat de stuurman Van Dorp tijdens de reis door een grondzee overboord geslagen en verdronken was. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Velsen. t_ Wacht er niet inee. Wanneer do gezondheid van u of van uwe kinderen iets te wenschen overlaat. Wacht er niet mee. Moreel en zede lijk is u verplicht, u of uwe kinderen op T. B. C. te laten onderzoeken op uw Con.-Bur. Wenken aanallen. Allereerst zijn we verplicht kennis aan te brengen op grootsche schaal. (Wie wil ons steunen om dit te berei ken?, denk eens aan eigen maandblad). Al wat we weten over den aard der oorzaken, het tegenhouden en het gene zen der ziekte, moet tot al de lagen van het volk worden gebracht en daar als een soort geestelijke inenting voorbe hoedend optreden tegen de verbreiding der kwaal. „KENNIS IS MACHT". De T. B. C. is naar de uitspraak van vooraanstaande medici voor alles een ziekte der „Onkunde". Het mag niet meer voorkomen, dat zooals nog veel voor komt, de vrouw het bed deelt met den ernstig zieken man en zoo zelve ziek wordt, allen om dat zij het gevaar niet kent; of dat de moeder, die reeds in vergevorderd sta dium der ziekte verkeert, voortgaat haar kinderen te kussen, alleen omdat zij niet weet wat zij doet. Tengevolge van de algemeene ver breiding dezer kennis moet er een tijd komen, waar in onkunde in deze als schuld wordt gevoeld en geoordeeld. De kennis, die onze artsen en onderzoe kers met zich brengen, komt meesten tijds te laat om voorbehoedend te kun nen werken. Zij moet worden omgezet in een openbare meening, in de volks zeden en gewoonten, zoodat als van zelf die voorzorg en die leefregel geko zen wordt, zonder welke de bestrijding niet mogelijk is. Die kundigheden, waarvan de gezond heid van een geheel volk afhangt, mo gen niet opgeborgen blijven in het hoofd der maatschappij, dat zijn de denkers en de onderzoekers, maar zij moeten, evenals het bloed, door de aderen van bet, gansche volk heenstroomen. Het is de taak van ons verantwoorde lijkheidsbesef te zorgen dat dit ge schiedt. Hier is het punt, waar de werk zaamheid aanvangt, van de vereeniging tot bestrijding der T. B. C. Naast directe hulp behoort zij voor alles opvoedend en verlichtend op te treden. Zij gaat uit als „een zaai ster van ideeën" en hoopt, dat deze steeds meer gemeen goed zullen worden en uitwerking zullen hebben. Zij laat zich niet. afschrikken door de overweging, dat „ideeën over het geheel zich met een zekere verhevene langzaamheid voortbewegen. Toen men eens begonnen is vuurto rens te plaatsen op gevaarlijke klippen en langs kusten, toen heeft men daar mede het geweld der golven niet gebro ken, maar men zorgde er voor dat, bij het felle licht, reeds uit de verte het ge vaar werd gezien en redde zoodoende duizenden schepen en menschenlevens, welke voorheen op deze klippen strand den en laatstgenoemden hun leven lie ten. Wie zich bij de vereeniging aansluit en haar werk van verlichting en opvoe ding steunt, die helpt zulke vuurtorens bouwen. De verantwoordelijkheid, die op de gemeenschap rust, verzwakt geenszins die van ieder afzonderlijk. In plaats van de vraag: Waarom moet nu juist „Ik" helpen? Moet deze voorstaan: Waarom zou ik niet medehelpen in een groot en en gevolgrijken strijd om „leven en gezondheid", die ieders me dewerking waardig is. Wij mogen dezen strijd niet ontloo- pen, maar moeten tot zich zeiven zeg gen: „Heden u morgen wij." Wacht er niet mee. Strijd nog heden mee. Wordt lid nog heden. Stel niet uit tot morgen. Uitknippen: invullen en opzenden aan Oonsultatis-Bureau. Minste contributie één, één gulden per jaar. Inschrijvingsbiljet. Ondergetcekende wenscht lid te wor den der Vereeniging tot Bestrijding der T. B. C. tegen een jaarlijksche contributie van gulden Naam: Adres: Woonplaats: Prop.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3