ORGAAN VOOR DE G! LSEN Ho. 7 Zaterdag 24 November 193S 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Abor nementsprijjf 1.— per 3 maanden, franco per post 11.35 Aboi nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiên uiterlijk in te zenden WOFNSDAQ tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschuilt W oensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. U1TOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmulden ■»4id«Ili,e» 40 cta. por r.j.1 Ad,erte«tie, 11. en m S reeel. ir-roI° -Tjgel meCï c ComPaet geratte advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten soemede vereeniglngs advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij voomitbeta- t1/'™ 1 4,ot e® met 6 regala f0.76, iedere regel meer 15 ets. Bfi niet oontante betahng worden de gewone prijion berekend Advertenties ,adreB bureau van -ÏJ* li i?5 T°0r b"or?iln8 TM op advertenties ingekomen brieven wordt 1§ ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpryzen worden met t ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en hei; nieuwe adres, NIET aam den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te ■even De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten blf VOORUITBETALING slechtslS Cent per regeL OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 15 Nov. 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van: Bernardus Lammers, van beroep werkman, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteitgelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt F 1 en gelegen aan de Oildenlaan aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 16 November 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd. De secretaris, De burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht betref fende den hieronder genoemden persoon de uitspraak is geschied 1. Simon Numan, lichting 1924, wegens broederdienst, voor goed vrijgesteld, bij besluit van Oed. Staten van Noordholland, 14 November 1923, No. 6. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De burge meester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken door Qedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Velsen 17 November 1923. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. OPENBARE VEROADER1NO van den gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 27 November 1923, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. AOENDA 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verleenen van machtiging tot het aan gaan van een overeenkomst tot het in beheer en onderhoud aanvaarden van den toegangsweg naar het station Santpoort en verleenen van een crediet voor verbetering van dien weg. 3. Wijziging van de verordening tot regeling van het grondbedrijf. 4. Aankoop van grond te Jan Oijsenvaart. 5. Idem te Santpoort. 6. Crediet voor het rioleeren van den Oroote Hout- of Koningsweg en van den Kruisbeek- of Oude Schulpweg. Beroepschrift van het P. E. N. tegen de weigering eener bouwvergunning. Vaststelling van een tarief voor het in medegebruik nemen van schoollokalen. Aanvulling der verordening op de winkelsluiting, met betrekking tot den verkoop van melk en melkproducten. Wijziging en aanvulling der algemeene politieverordening. Vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. 112. Wijziging der verordening op den rechtstoestand der ambtenaren. 13. Praeadvies op het adres van de af- deeling Noordholland van den Nederl. Bond van gemeenteambtenaren om toelating tot het georganiseerd overleg en in verband daarmede wijziging der betrekkelijke verordening. 14. Vergoeding voor boventallige leer krachten. 15. Praeadvies op het adres van Mej. A. C. Kreijenbroek e. a. om uitbetaling van vergoeding voor het geven van onderwijs buiten de schooluren. 16. Idem op het adres van het bestuur der IJ. V. V. „Stormvogels" te IJ muiden om gebruikmaking van een gymnastiek lokaal van één der openbare lagere scholen aldaar. 17. Af- en overschrijving gemeentebegroo- ting en begrooting van het bedrijf openbare werken, dienst 1923. 18. Ooedkeuring 2e suppletoire begrooting van het R. K. Armbestuur, dienst 1923. 19. Belastingzaken. 1 u. Begrootingen voor 1924. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat: le. de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente; 2e. de begrooting van het Gasbedrijf; 3e. de Waterleiding; 4e. het bedrijf Open bare Werken. 5e. de begrooting van het bedrijf Rei nigings- en Ontsmettingsdienst 6e. de begrooting van het Orondbedrijf, voor het dienstjaar 1924, vanaf heden tot den dag der behandeling in den Raad ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Velsen, den 17 November 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Waar door den bril de blinde zelfs verlicht wordt. 't Is een onderwerp, waarover we om zichtig moeten schrijven en het geldt een inrichting, die men in fatsoenlijk gezelschap alleen fluisterend als zeke re plaats aanduidt. Een bouwkundige medewerker van de N. R. Crt. schreef er dezer dagen een historische beschou wing over en men zou daarnaar geoor deeld de hoogte der cultuur wel kun nen afmeten naar de inrichting van de plaats, wier getal boven de 99 en onder de 101 is. Dan hebben wij bet hoogte punt der beschavingg bereikt; immers onze waterclosets zijn uiterst geper- fectionneerd. Dat geldt althans van de heerenhuizen en vooral in de steden. Op het land is de toestand van zekere plaats vaak nog erg primitief. Op een ets van Bottema nachtelijk Friesland voorstellende ziet men ach ter een boerderij een zonderling ge bouwtje met een schuin dak, twee me ter hoog en een vierkante meter in op pervlakte. 't Is zeker half boven een sloot gebouwd. Men kan ze in vele dor pen nog zien. In het water van diezelf de sloot worden wel melkbussen gereinigd. Men maakt het de typhus- bacil makkelijk, om eens een inval te doen! In de middeleeuwen, zoo deelt de deskundige in de N. R. Crt. mee, vond men boven de slotgracht uitgebouwde zitgelegenheden van de eenvoudigste constructie. „De brillen van de steenen zittingen waren meestal open, de menscholijke uitwerpselen vielen vrij naar heneden en men liet het over aan zon en regen, de faecaliën te doen verdwijnen. Voor kouvatten was men in die dagen blijk baar niet erg bang!" In Amsterdam moest het in 1581 ver boden worden „timmeragiën, loodsen, kramen en privaten" aan den kant van den wal te hebben. Bij de Romeinen vond men daarente gen al privaten met waterspoeling; er werden door den staat openbare pri vaat-inrichtingen verpacht. In Pom- peji heeft men privaat-inrichtingen met reservoirs en buisleiding gevonden. In de paleizen der keizers waren ze ver sierd met mozaiëk-arabesken in mar mer. Reinheid is zeker een kenmerk der beschaving en als beschaafden moeten we dus zorgen voor zindelijke, goedge- ventileerde en niet al te nauwe cabinets Sommigen hebben de eigenaardige ge woonte daar een verjaarkalender op te hangen en helpen zoo hun geheugen, om kleine attenties aan familieleden on vrienden niet te vergeten. We kennen ook iemand, die daar een klein biblio theekje van prettige, lichte lectuur op nahoudt, omdat volgens hem geduld het beste laxeermiddel is, waarhij men gezond blijft. Maar onwillekeurig zou den we haast over de grens naar het gewaagde afdwalen en daarom stap pen we maar van dezen bril af. Waar de Germanismen vandaan komen. Er sluipen in onze taal heel wat vreemdelingen binnen, die hier niet thuis hooren. Ze komen vooral uit het Oosten. De invloed van het Engelsch en het Fransch op o,nze taal is gering, maar daarentegen herkent men in boe ken en kranten en ook in de spreektaal telkens Duitsche woorden, die eer. beetje vernederlandscht zijn. „De We reldkroniek" wordt als een der redenon daarvan genoemd, dat de telefoon te genwoordig zooveel dienst doet bij het snelle overbrengen van berichten uit het buitenland. In Duitschland zit een Hollandsche journalist aan de telefoon een belangrijk artikel uit een Duitsche krant op het eerste gezicht te vertalen en over te seinen. Vaak ontbreekt aan de redactie de tijd, om er alle Germa nismen uit te halen. Er zijn echter meer redenen. De soc.- demokratie in ons land is op Duitsche leest geschoeid. De Duitsche socialisti sche literatuur is hier steeds ijverig be studeerd. Het gevolg daarvan is, dat al lerlei Duitsche uitdrukkingen overge nomen in plaats van goed vertaald worden. Telkens hoort men in de soc.- demokratische propaganda woorden, die aan het Duitsch doen denken en feitelijk Duitsch zijn. Maar de voornaamste reden is, dat er door de vele handelsconnecties een zeer drukke, omvangrijke correspondentie tusschen ons en Duitschland gevoerd wordt. Daardoor wordt de taal op de kantoren bedorven. Allerlei handelster men worden zoo uit het Duitsch over genomen. Goederen worden af fabriek verzonden. Men spreekt van opdrach ten in plaats van bestellingenmen ge bruikt woorden als overname, inname, aanname enz. Men behoeft nog geen vitterige taal zuiveraar te zijn, om zich hieraan te er geren. Onze taal is rijk en krachtig en moet door verhaspelde woorden uit an dere talen niet bedorven worden. Jodenhaat weer los. Prof. Einstein heeft Duitschland ver laten, omdat het daar niet veilig meer is voor de Joden. Zoo weinig veilig is het er, dat een redacteur van Het Volk, die door een zwarte baard er wat Joodsch uitziet, te Berlijn aangerand werd en bijna een duchtig pak slaag opliep. In een burgeroorlog in Duitsch land zullen de Joden het kind der reke ning worden. De afkeer tegen de Joden wordt door het svastica-teeken door ve len openlijk getoond. Het woord uit Lessings Nathan de Wijze dreigt weer in vervulling te gaan: De Jood moet verbrand worden! De haat tegen de Jo den kan niet alleen uit rassenverschil verklaard worden. De Joden zijn de geldhandelaars en hebben in de jaren van nood en honger goede zaken ge daan. In Weenen zijn velen tijdens de ergste ellende rijk geworden. Zij weten uit alles voordeel te slaan. Maar de ergste grief tegen de Joden is, dat uit hen voortkomen de mannen met de ra- dikale politieke denkbeelden, de revo lutionairen. Het zijn vooral de nationalisten, die de Joden niet kunnen uitstaan. In Rus land zijn de Joden lang de zondebok geweest van de fouten der Czaristische regeering. In Duitschland zullen zij moeten boeten voor de fouten van de opeenvolgende slappe regeeringen, waaronder ook Joden waren. Het is daarom te begrijpen, dat er Joden een ander en veiliger woonplaats over de grenzen zoeken. Het zou voor ons een eer zijn, indien een beroemd geleerde als Einstein hier zijn vaderland en te huis vond en wellicht als hoogleeraar aan een onzer universiteiten werd be noemd. Subisidie voor ©en enquête naar bezuiniging. We kregen laatst een officieel zuinig heidspotlood in handen. V/ie 't kleine niet eert, is 't groote niet weerd. Op een bureau was daarom bezuinigd op den post potlooden. Men had er eenige pak ken goedkoope potlooden aangeschaft. Wij hebben er mee geschreven, leesbaar ook in het volle zonlicht en voor scher pe oogen. Maar we moesten een punt op het potlood slijpen! Het hout was draderig en knoestig, leek wel een ver groeid miniatuur-boomstammetje. Hét potlood brak telkens weer. Na het voor de grootste helft verslepen te hebben, hielden we een stompje met een puntje over. Er is een zuinigheid, die de wijs heid bedriegt! En goedkoop is duur koop. Men kan op potlooden beter be zuinigen, door ze niet te laten slingeren en niet te verdonkeremanen, want er wordt menig .ambtelijk potlood uit geleend of voor huiselijk en schoolge bruik gebezigd. Het geweten zelfs van eerlijke menschen is op sommige pun ten erg zwak. Een bezuiniging, die begint geld te kosten, lijkt ons ook al averechtsch toe. In Rotterdam bestaat een Zuinigheids- vereeniging. Deze heeft in een stuk met ellenlange zinnen, alsof men ook niet zuinig moet wezen met zijn woor den, een prijsvraag aangekondigd naar bezuiniging ten bate van den gemeente kas. Zij hoopt, dat ambtenaren, die het best over de gemeentebegrooting kun nen oordeelen, zullen meewerken en wil daartoe prijzen uitloven in evenre digheid der belangrijkheid van de aan te geven bezuinigingen. Het plan heeft instemming gevonden bij het publiek en er zijn toezeggingen gedaan van fi nantieele medewerking uit de burge rij. De Zuinigheidscommissie neemt de vrijheid den raad te verzoeken, haar pogen in deze, als betreffende een groot en algemeen belang, met een bijdrage uit den gemeentekas van f 2500 te steu nen. Het begin van deze bezuinigingspo ging komt de gemeente dus al dadelijk op een extra uitgave te staan, indien ten minste de raad voor deze nieuwe subsidie te vinden is, wat wij betwijfe len. Immers met een prijsvraag wordt zelden iets goeds bereikt. Men zal zich het gesukkel herinneren met het op prijsvraag geleverde jubileumslied. No vellen en tooneelstukken, geschrevenen de hoop een uitgeloofden prijs te win nen, zijn meestal niet veel bijzonders. De firma's, die een groote prijsvraag uitschrijven om een pakkende reclame plaat of een rijmelarijtje op hun waar, ondervinden ook, dat het genie niet aan het werk gaat, om een prijsje te verdienen. Toch maken zij goede recla me niet door de prijsvraag maar door het uitschrijven ervan. Dat trekt im mers de aandacht en maakt ze bekend. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig ia. Ziekt i komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar du* cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de.- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu r den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat l i te Velgeroord. We hebben ook geen prijsvraag maar middelen ter bezuiniging noodig. Er worden immers genoeg wegen tot be zuiniging aangewezen en het ontbreekt niet aan de gidsen, maar de vaste wil en moed, om dié wegen te bewandelen, ontbreken wel en die krijgt men met geen prijsraag ter wereld. Honderdjarig bestaan van het Ned. Gen. tot Zed. Verb, der Gevangenen. De naam is een beetje ouderwetsch maar de Vereeniging, daarmee aange duid is niet verouderd maar veeleer 'n- tweede jeugd ingegaan. Met de meer humane begrippen over strafrecht en strafstelsel en het groeiende streven, om gevangenen te reclasseeren, maat schappelijk te herstellen, uit hun val op te richten en tot nuttige burgers te ma ken, is het Ned. Gen. met nieuwen ijver en warmte aan den arbeid gegaan en het wordt thans ook geprezen in de bladen van alle richtingen en men wenscht het nog vele jaren na dezen toe Een klein pakkend uitgaafje leert het werk van het Genootschap uitstekend kennen. Allereerst vindt men er een aantal antwoorden op de vraag: Wat wil de reclasseering. Tot de mooiste antwoorden rekenen we: Zij bouwt ge broken levens op en breekt vele gevan genissen af. Zij wil de gevangenis en de gevangenon verbeteren. Zij spaart op gevangeniskosten en bespaart velen het leed der gevangenis (voorwaarde lijke veroordeeling). Tegen een muur met tralievensters ziet men op de eer ste plaat in het boekje een gevang-me in gevangeniskleding. De nummerplaat, op de borst en den kap voor het gelaat. Twee gaten zijn er voor de oogen. Van het gelaat ziet men niets, de geheele figuur is onherkenbaar. Wat weten de meesten ook van de gevangenen en hun leed af! Het Genootschap heeft echter door den kap heengezien en daar achter misdadigheid een goede kern, achter hardheid en onverschillig heid ontvankelijkheid voor een goed woord en goede behandeling ontdekt. Door de voorwaardelijke veroordeeling en invrijheidstelling heeft het Gen. veel mooi en dankbaar werk gekregen. Bij elke rechtbank heeft het een amb tenaar voor reclasseering. Het heeft meer geld noodig, om hen, die de ge vangenis verlaten, beter te kunnen hel pen. Het wil de komst van een beter strafstelsel helpen bevorderen. Het wil een gevangeniscourant tegen de doode- lijke stilte in de cel. Het houdt nu en dan voordrachten en geeft muziek uitvoeringen in de kerkzaal der gevan genissen. Het geeft gastvrij onderdak in het Woudhuis, een landkolonie aan ontslagen gevangenen, op wie geen te huis of geen werkkring in de maat schappij wacht. Over '22 had het Woud huis een tekort van ruim 9000 gulden! Het Gen. heeft in Rotterdam een schrijfkamer, waar arbeid van admini stratieven aard door ontslagen gevan genen (kantoorbedienden, onderwij zers enz.) verricht wordt. Daar wordt typ- en schrijfwerk verricht en is de grootste copiëerinrichting van Rotter dam. Wij doen maar een enkele greep uit het boekje, door het Gen. over zijn werk uitgegeven. Sinds '14 is het meer dan f 60000 armer geworden en daar om vraagt het als een verjaarcadeau honderdduizend gulden, 't Is geen klei-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1