IJmuider Courant 28 I 29 30 Zaterdag 24 November 1923. j2e blad Watera tand IJmuiden. Hovember 1923 H. water L. water Dagen 25 26 27 v.m. 4.03 4.33 5.08 5.41 6.20 7.05 n.m. 4.13 4.44 5.18 5.55 6.39 7.28 0.16 0.47 1.17 1.53 2.33 0.29 1.00 1.33 2.13 2.54 ONZE VISSCHERIJEN EN VISCHVERBRUIK. In De Telegraaf schrijft J. N. J. de Booy onder dit opschrift het volgende artikel: Eet visch! Dit woord mocht in dezen tijd van nationaal-economische inzinking wel van de daken worden ge predikt. Het is nu al weer twee jaren geleden, dat in de Residentie op bescheiden voet een Visscherijdag gehouden werd. Spottend werd toen gevraagd: of dit een dag voor hengelaars was? Het uit visschen gaan ieder op zijn getij zit een deel van ons volk in het bloed. Echter de Visscherijdag had een schooner doel. Dank zij den pioniers in deze beweging, dank zij vooral den krachtigen steun van Willy Mullens' Visscherijfilm en de belangstelling van onzen energieken leider der afdeeling Visscherijen aan het toenmaligen Landbouwdepartement, den heer dr. H. J. Lovink, kregen wij naar buiten de stem, die elke beweging behoeft, om bij het groote publiek belangstelling te wekken voor zaken, die het in gewone omstandigheden eenigszins onverschil lig voorbij gaat. Zoo een zaak die belangstelling en heel krachtig behoeft dan onze Visscherijen en het Vischverbruik. Eet visch! moet de suggestieve leuze zijn, die aanstonds ook den on dernemers van de Tentoonstelling voor Volksvoeding, in het laatst dezer maand in de hoofdstad te houden, tot de krachtige daad inspireert (22 Nov. 5 Dec. in Volksvlijt). De Franschen zijn ons voorbeeldig voorgegaan. De vischweek te Boulogne was een mooi stuk propaganda voor een nationalen tak van volkswelvaart bij uitnemendheid. Jammer genoeg, dat ten onzent de bezuiniging paal en perk stelt aan een even krachtig en even ver strekkend initiatief, al doet het vreemd aan met alle waardeering jegens de Franschen en hun actie dat onze Re geering wel een oorlog sschip naar Boulogne zond, ter opluistering der Fransche Vischweek, maar voor de pro paganda van het particulier inititief in eigen land slechts een afwijzen de beslissing gereed hield. De Fran schen doen nog veel meer voor de be vordering van het vischeten, veel meer met Staatssteun. Hun practische uitga ven, met tallooze recepten voor het ge reed maken van vischgerechten, zijn voorbeeldig, en zij streelen reeds bij de lectuur den smaak van den fijnproever. Eet visch! Is het niet een ty pisch verschijnsel, dat ons volk, in zijn geheel genomen, het vischeten telken male eenigszins doet verslappen. Men bestemt in breede kringen al leen den Vrijdag voor het visch eten en dringt zoo dit kostelijk gebruik van een zoo krachtig voedsel naar het einde der week. Van die eenvormigheid in het ver bruik is het gevolg, dat de vraag op zoo'n dag soms het aanbod overtreft en vanzelf den prijs beïnvloedt en even eens het soort- en kwaliteitsverschil. Juist die prijszetting van visch is me- nigen gebruiker, en vooral onzen huis vrouwen, soms een bron van ergernis en helaas ook daardoor van afschuw jegens het vischverbruik wekkend. Om die reden is de publiciteit in onze dag-' bladen een krachtig wapen tot het doen veldwinnen van een juiste mee ning over onze vischproductie, en het vischverbruik. Het groote publiek ziet nog al te veel in het vischvangen een, al te gemakkelijke, taak. Zij, die Heijerman's „Oeuvre" kennen; zij, die den arbeid van de Helden der Zee bij ervaring hebben doorvoeld, en medege leefd; zij, die onze Visscherijfilms heb ben bewonderd; zij allen weten, dat „vischvangen" zeer harde en weinig loonende arbeid is. Frits Lapidoth zong het eens onzen zee-schilder Mesdag toe: „Gij hebt het zeeënwoeden diep door voeld, Het dreigt in Gods Toorn op uw schoonste doeken, Waar d'einder streep den Oceaan bespoelt, Hebt gij den Oceaanlach willen zoe ken". De helden der zee hebben in stormen en gevaren een veelszins zuur stuk brood, maar het is een bedrijf, dat in derdaad, meer dan menige vorm van moderne productie, karakters vormt en den menschelijken moed staalt: „de kleine menschen helden groot maakt". In den distributietijd stond de visch hoog aangeschreven. Lange rijen bur geressen schaarden zich voor den vischwinkel. De overheid richtte hare hallen op. Eet visch! was de populaire leu ze. Zeestad» Verhalen door CARRL BRENSA. III. De Poppekast. I Gij moet dan weten medelotgenoo- ten van het zwaargeteisterde IJmuiden dat mijn vrouw en ik ons sinds kort in deze ietwat zonderlinge zeestad gevestigd hadden! We waren, dank zij een drie-dubbel hooge huur en een slor dig sleutelgeld, in het gelukkige bezit gekomen van een allerliefste woning! En we waren den hemel te rijk! Ten gevolge van een kleine bepaling in het contract, waarbij wij zelf aansprakelijk waren voor de kosten van reparatie en onderhoud, hadden we er eenige stui vers aan ten koste gelegd, alsvorens de nieuwe woning te betrekken! Maar toen was het ook wat je kunt noemen: In orde! De voorgevel was geschilderd en de binnenbetimmering was geschilderd. (Roomgeel met groene biesjes Schit terend, gewoon!). De kamers waren opnieuw behangen met 'n nogal prijzig papiertje (Ook 'n' gelen ondergrond en daarop gouden bloemetjes M'n jongste schoonzus je vond 't beslist „snoepig") Er was geplemuurd en er was gestuca- öoord Er was nieuw zeil gelegd, en er waren imitatie-oud-Hollandsche doe ken tegen de muren gespijkerd In één woord: 't Was 'n juweel! Bovendien was de woning uiterst gunstig gelegen: Op 't rijkste gedeelte van de Kanaalstraat Hemelsbreed gemeten precies tusschen het postkan toor en de wereld beroemde „American Jazz-band"-zaal van gebouw de „Cy cloop" in de Prins Hendrikstraat in Dus wat wil je meer! We dachten dan ook niet anders dan dat we nu een hemel op aarde zouden krijgen! En we trokken welgemoed de woning in, schreven opschepperige uitnoodi- gingen aan onze verwanten om ons te komen opzoeken (niet met de bedoeling, dat ze ons zouden bezoeken, maar met de heimelijke bedoeling u begrijpt dat wel dat ze ons puikje van de wo ning zouden zien!) Het was toen op 'n maandag! En den aanstaanden zondag zouden de eerste komen! o Maar wat wil het geval? Dinsdagmorgen Ik was nog niet een3 opwordt er gebeld. Er is 'n me neer. Ik ben onder-assistent-adjunct leerling-waarnemend Inspecteur zegt-ie. Van Politie? schrikt m'n vrouw. Nee Van de P-e-g-e-m Van de Piegem? Nèe Van de Pegem! Dat is de nieuwe naam van de oude P. E. N. U krijgt nieuw electrisch licht! Maar ons oude electrisch licht is héél goed, zegt m'n vrouw. Jawel, maar u krijgt toch nieuw.... D'r komt 'n ombouw Van 't boven- grondsche net Laagspanning 150 Volt naar 't ondergrondsche net Hoogspanning 220 Volt O! Gunst! zegt m'n vrouw Is dat gevaarlijk? Heelemaal niet! zegt de man te rug Goeie Morgen! En weg was hij. 's Avonds brandde het licht schitterend, 't Is nogal ge makkelijk gegaan, meende m'n vrouw. Want we dachten dat 't al afgeloopen was! Maar nee. Den volgenden morgen komt er een andere meneer. Ik kom eens zien waar de nieuwe meter moet komen te zitten, zegt de ze En hij teekent met wit krijt een groot kruis in den gang precies te gen een Japansch scherm, dat we daar pas hadden opgehangen Goeie Morgen Twee dagen zitten wew met het reu ze kruis van wit krijt. Toen kwam er voor dag en dauw een groote wagen Sindsdien is er een keer gekomen. De heel dure stoomvischbooten uit dien tijd liggen thans hier en daar tot lagen prijs te koop. De Haagsche Ge meenteraad door Rijkssteun en me dewerking daartoe in staat verleen de de Trawlvisscherij subsidie pl.m. f 1000 per schip, met dat subsidie zal men den werkloozen visscherman arbeid verschaffen en den reeder het bedrijf mogelijk maken, zij het zonder winst. Afgedacht van deze belangen is ook de vorming van den vischer een volks belang. Immers op den duur mag deze nationale bron van inkomsten niet ver kwijnen bij gebrek aan geoefend perso neel. Toch is de toestand heel kritiek. Een dagblad is niet de plaats voor het in bijzonderheden nagaan van alle factoren, die het vraagstuk beïnvloe den. Even aanstippend herinneren wij aan den strijd der Duitschers op onze IJmuidensche markt; aan het verkoo- pen op de Engelsche markt; aan het ge mis van afzetgebied in de Centrale lan den; aan den invloed van ons duur spoorwegvervoer. Het zijn er slechts enkele van het groote geheel der in vloeden, die den kritieken toestand on zer visscherijen heel sterk in mineur toon doen zetten. Om die reden is elke poging, die in eigen land, het verbruik opvoeren wil, uitnemend werk in het nationaal be- staansbelang. Wanneer wij den economischcn toe stand van Nederland vooral met het oog op onzen voorraad volksvoeding ernstig indenken dan kan niet. worden ontkend, dat er na den crisistijd nog veel te weinig is verbeterd. In die da gen denkt aan Posthuma's krachtig werken werd er met onze nationale bronnen voor volksvoeding gewoekerd. Het publiek voelde aan den lijve in den dikwijls noodlijdenden, toestand; in het gebrek aan het allernoodigste en eenvoudigste eten, wat het is om ge brek te lijden in een land, dat den naam heeft „over te vloeien van melk en honing". Dat onze oogst slechts voor enkele maanden ons eigen volk voedsel levert, drong toen wel en nu niet meer tot de massa door. Inmiddels gaat Amerika op heden onze graanleverancier met de meel- productie en den tarwe-export al meer in protectionistische banen. Juist om die redenen moet elke steun en wel zoo krachtig mogelijk aan onze vis scherijen worden geboden. Hoe heerlijk bezong onze Speenhof f de eerste nieuwe haring en toch. hoe eet ons publiek die visch alleen in den tijd, dat de venters langs de straten er „reclame" voor maken: nieuwe ha- ring-g-g! voor de deur. Met'drie man sterk. Ze beginnen pardoes den grond voor on zen voorgevel om te woelen en zetten er zoo 'n ding boven als waarmee we tegenwoordig gewend zijn te gaan kampeeren op de Laarder hei. Voor de buiten-aansluiting! zei de voorman en ze hakten met hou- weelen tot er 'n soort onderaardschen gang geschapen was Toen gingen ze weer heen! Zaterdags-morgens kwa men er ni,euwe mannen zetten een groote vuurpot met pek te walmen, zoodat onze nieuwe vitrages bedorven zijn en we met gesloten deur en ramen hebben moeten wonen, 's Avonds was het gat in den grond dicht gegooid met zand en midden in onze lieve hal stak een zonderling zwart monster van 'n taaie pijp uit den vloer omhoog Toen ik even in den kelder was, liep H ik twee builen en 'n neusbloeding op. Want de zwarte kabel liep met 'n flau- we bocht van den voormuur naar den kelderzolder. Voor buigen langs den muur hadden de mannen geen tijd ge had! We schreven onze familie af en zaten des Zondags treurig bijeen wach tend op de dingen die nog komen zou den! o En ze kwamen. Allereerst kwam er een man, die een afschuwelijk zwart ijzeren ding tegen onzen halmuur aanhei -deDe Hoofd-zekeringen" lichtte hij in en ik antwoordde: Dank u! M'n vrouw huilde meer dan een uur en veegde zeven blikken uitgehakte kalk op! Den volgenden dag kwam er 'n beetje hooger 'n tweede muurplaat bij. Daar moest de meter komen. Vervolgens overstroomden veertien dagen lang uitgenomen den kerktijd en den Zondagmiddag een leger van nieuwe mannen onze kamers de sa lon de achterkamer, de slaapkamer, de keuken, den zolder, den gang 't zijkamertje en nog 'n klein vierkant lo kaaltje Ze sleepten onafgebroken met draden sloegen onbarmhartig INGEZONDEN MEDEDEELING. Zijn uw handen jan lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en "drogisten. De Zuiderzeeplannen doen ons straks een deel van het product derven, maar onmetelijk zijn nog de terreinen waar ons stoere visschersvolk voor onze na- tie kan opdiepen de schatten der zee. - Arm aan industrie, ligt op den bodem der zee Hollands rijkdom, mits het ver- bruik van die schatten toeneme, en krachtiger worde gewaardeerd. Daar om nog eens: Eet visch! Toenemend verbruik in eigen land zal de vormen van distributie allicht goedkooper en moderner kunnen doen inrichten. Mits men het particulier initiatief zijn vrijen loop laat en alleen, gelijk thans hoogst zuinig plaats vindt, met subsi dies de pogingen tot verlevendiging der productie en van den afzet steunt. Dat er ten aanzien van de kust- visscherij eveneens veel meer te handelen valt, stip ik hier terloops aan, ook al omdat de Fransche regeering, met een millioenencrediet, in ons land hare aankoopen laat verrichten, tot op bloei van eigen productie en cul tuur. Ten onzent zoekt men helaas de economische kracht, naar het schijnt, meer in een gewone oorlogs- dan in een visscher ij-vloot. En onze visscherijen, zoowe,l als het vischverbruik, zijn bronnen van de eer ste grootte, tot het bevorderen van meer evenwicht in onze nationale han delsbalans, die wel eens heel onnoodig door import van krachtvoedsel uit an- dere landen in verkeerde richting wordt beïnvloed. Telkens weer hebben de deuren der Ne derlanders zich voor deze kleinen ge opend; dit geeft ons de hoop, dat er stellig ook nog wel liefderijke pleeg ouders te vinden zullen zijn voor dezen HOLLANDSCHEN JONGEN! Gaarne zullen wij U, zoowel schrifte lijk als mondeling alle verdere inlich tingen verstrekken. Aanmelding: Centraal Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, Heeren gracht 174, Amsterdam. UIT BOEK EN BLAD. Wij ontvingen nr. 27 van „Demo cratie", het orgaan der Democratische Partij. Dit blad met zijn bekwame me dewerkers is zeer lezenswaard, ook voor niet-leden der partij. Voorts ontvingen wij een ex. van de brochure „De geldverslindende per soneelsformatie bij het Staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie", uitgave van den Ctr. Ned. Ambtenaars- bond. In deze brochure wordt uiteenge zet op welke wijze er, naar de meening van den C. N. A. op dit staatsbedrijf be zuinigd kan worden. Het is goed dat in dezen tijd, nu er werkelijk bezuinigd moet worden, ver schillende meeningen daarover ge hoord worden. En de ambtenaren, als direct betrokkenen, hebben alle recht ook hun zienswijze uiteen te zetten. BINNENLAND. INGEZONDEN. HEBT GE PLAATS VOOR EEN MOEDERLOOS KNAAPJE? Hebt U nog een plaatsje in huis en hart voor een armen negenjarigen jon gen? Het is een zwak kind, dat in het nauwe slopje van de groote stad waar hij thans verblijft, zienderooge in ge zondheid achteruit gaat. Kon hij slechts buiten zijn in een frissche gezonde streek aan zee, dan was er alle kans, dat hij volkomen zou herstellen en op zou groeien tot een flink, krachtig man. Lezers, hebt U niet een klein plaatsje voor hem? Wilt U dit kind, dat tot dus verre moederlijke zorg en liefde moest ontberen, dit gemis eenigszins vergoe den? Reeds zoovele malen is de hulp van Nederlanders ingeroepen voor Duitsche en Oostenrijksche kinderen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Nov. in Nederland uitgesproken 89 faillissemen ten tegen 86 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en roet 16 Nov. 1923 3651 faillissementen tegenover 2789 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. i Kamer van Koophandel e n^! i Fabriekenvoor Haarlem en Omstreken. Op de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken, Kruisweg 70 Haarlem, ligt ter inzage de prospectus van het 4-d e 1 n t e r n a t i o- nale Koud e-Congres, hetwelk van Maandag 16 tot en met 20 Juni 1924 te Londen plaats heeft. BURGERLIJKE STAND. Oemeente Egmond aan Zee. Geboren: Leendert, zoon van Willem ZwarL en Antje Groen. gaten scheurden het behang, teeken den allerlei zwarte figuren op het ge- stucadoorde plafond, schroefden in het hout en in de muren, braken twee binnendeur-glazen, treiterden ons hondje en zongen als maar van „Jès- wie héf-noo-banaanes M'n schoonzusje ging ergens anders logeer en en m'n vrouw kon vijf dagen van de hoofdpijn niet opstaan. Ik zelf bracht m'n dagen door in de gelagka mer van de „Cycloop". Als ik 's avonds thuis kwam zag ik de porte-manteau voor de nieuwe Electrische meter aan. Het gaf natuurlijk scenes van belang! M'n vrouw sprak over echtscheiding. Na twee weken was het afgeloopen. De Binnenleiding zit! vertelde een van de mannen me en omdat ik be greep wat hij bedoelde gaf ik ze den man 'n gulden Maar de leiding zat niet! Want 's morgens kwam er een nieuwe me neer Voorman-controleur van den binnen-aanleg! zeide hij En hij keurde de helft van den bin- nen-leiding af Er kwamen nieuwe mannen en begonnen te hakken Moet daar 'n deur kommen? vroeg ik. Nee zei de man daar moet de kabel door Dank u! antwoordde ik en huur de een sleeperswagen af voor het weg ruimen van de puin Toen zat-ie eindelijk. Dat wil zeggen er zat nu in den hal dat monster van 'n dikke ka bel. Daarboven een zwart ijzeren blok de Hoofdzekeringen Daarboven een zwarte plaat Daar moest de meter kommen En verder overal in het huis spinnenwebben van dra den Ze grijnsden je aan! Maar er zat niemandal vast M'n Vrouw zou wel naar een sanatorium moeten meende den dokter. 'n Week of acht gebeurde er verder niets. Het zat zooals het zat en het bleef zitten. Maar op een morgen zonder dat ik het wist had een nieuwe werkman den meter geplaatst Toen kon de buitendeur niet open. 't Moest weer ai- gebroken worden, 'n Halve meter ver der kwam 'n nieuw gat en het oude bleef zitten Geeft niks! meende de „mon teur" 'n straal witkalk d'r over Zoo leefden we vroolijk verder o En toen kwam het ergste! 'n Paar maanden waren verloopen. Ons behang was onherkenbaar, de deu ren en de muren eveneens. M'n vrouw was ongenees'lijk en ik besteedde drie kwart van m'n inkomen in de IJmuider herbergen om van 't gezeur af te wezen. Het was een ruïne Maar de leiding zat en langzamerhand door telkens nieuwe mannen kwam de boel ook aan elkaar! Toen kwam er op een dag een man met een groote korf met lampen! U krijgt nieuwe lampen lichtte hij in ert schroefde overal 'n ander lampje in Tegen den avond was hij klaar en begon te rekenen op 'n papie ren kladje Vijf maal één ls vijf en zes maal twaalf is twee en zeventig Meneer ik krijg negentien gulden acht en tachtig cent van u Wat zegt u? Ja meneer voor bijbetaling van de lampen De ouwe deugen niet meer Toen werd ik helsch! Dat betaal ik niet! riep ik uit! Dan krijgt u geen licht zei de man, raapte de lampen weer bij elkaar en verdween. Ik stak het petroleumstel aan om wat licht te krijgen en zette 'n kaars op een leegen wijnflesch Nou daar heb je nou 't nieuwe licht meende mijn vrouw we zijn er niet op vooruit gegaan sinds we 220 Volt hebben Daags daarop kwam er een deur- waarders-exploit van de directie van de P.e.g.e.m. wegens wan-betaling van de nieuwe lampen Ik heb m'n ontslag gevraagd aan de directie van de IJmuider courant en we gaan IJmuiden weer verlaten

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5