ORGAAN VOOR DE Gi LSEN Stormvogels -S. V V 0-2. No. 8 Woensdag 28 November 1928 9e Jaargang IJ MUSDER COURANT OFFICIEEL. Herhalingsoefeningen 1924. Opgeroepen wordt Jocob Cornells Bus, lichting 1919, 10 Reg. Inf.. Ie bat., ;14 Januari 1924, te Amersfoort, !e Reg. Inf. In en doorvoer [van vleesch. [^Burgemeester en wethouders van Velsen brengen.[ter, openbare kennis, dat ingevolge artikel 8 der verordening op den keurings dienst van vee en vleesch, vleesch alleen mag worden in- of doorgevoerd langs de volgende wegen le. de'[.weg vanaf het[ spoorwegstation IJmuiden, den westelijken Oprit, Wilhel minakade, Betonbrug, Juiianakade, ljmui- derstraatweg, Kanaalweg, Willebrordstraat, Stationsweg; 'naarjjhet [gemeentelijk keur- lokaal 2e. de weg vanaf; de aanlegplaats der boot te IJmuiden in de richting Velsen, Rijksstraatweg, spoorwegovergang, IJmui- derstraatweg, Kanaalweg, Willebrordstraat, Stationsweg'jJ naar jhetjj geuitentelijk keur- lokaal 3e. de weg vanaf het spoorwegslation te Velsen, richting Velsen naar het gemeen telijk keurlokaal; 4e de weg vanaf de aanlegplaats der der boot te Wijkeroog, stoompontveer, Stationsweg naar het gemeentelijk keur lokaal 5e. de weg uit de richting Beverwijk, Wijkerstraatweg, stoompontveer, Stations weg naar het gemeentelijk keurlokaal; 6e. de weg uit de richting Schoten en Santpoort, Rijksstraatweg door Velsen, Stationsweg naar het gemeentelijk keur lokaal 7e. de weg uit de richting Bloemendaal en Jan Oijsenvaart, Bloemendaalsche straat weg, Wiistelaan, Middendorpstraat. Rijks straatweg door Velsen, Stationsweg naar het gemeentelijk keurlokaal 8e. de weg uit de richting Spaarndam- merpolder, Velserpolder, weg langs' het het Noordzeekanaal, Stationsweg naar het gemeentelijk keurlokaal. Velsen, 20 November 1923. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Ingekomen personen Velsen. A antal m. v. 1 J. Roos C. Bik- en Arnoldk. 45 22 2 Wed. O. Ver steeg, geb. C. Huygenstr. 15 rd. 2 A. Floor, 3 L. van Es, O. Rijksstraatweg 18 1-2 4 Jan Zwart, L. Waterviietstr. 12 12 5 Wed. J. la Duk, geb. A. Duinlustparkw. 58 1 D. J. Kroone, 6 K. Dekker, H. Zeeweg 223 1—1 7 W.v. Rossum, C. Willemsplein 20 22 8 M. v. Breda, H. Hagelingerweg 176 2—2 9S. P.F. Damave F. Schulpweg 155 1—2 Waterstand IJmuiden. November 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 29 6.20 6.39 1.53 2.13 30 7.05 7.28 2.33 2.54 December 1 L. K 8.02 8.31 3.16 3.46 2 9.06 9.44 4 19 4.54 3 10.24 11.06 5.39 6.11 4 11.38 7.63 7.26 5 0.11 0.35 8.11 8.30 0 1.05 1.25 9.10 9.24 SPORT. VOETBAL. Wanneer de opkomst van het publiek bij bovengenoemden wedstrijd een demon stratie is geweest van de belangstelling voor vriendschappelijke wedstrijden, dan is het zoog. genoeglijkheidsvoetbal al bij voorbaat veroordeelt. Slechts een handjevol enthusiasten was aanwezig, die hun favo rieten de tweede nederlaag in het seizoen hebben zien toebrengen. S. V. V. is ons werkelijk meegevallen. In het doel stond een keeper, die zijn vak tot in de puntjes verstond. Maltha is een uiterst kalm keeper, die zijn werk in grootschen stijl verricht. Backs en half-backs verstonden elkaar uitnemend en al zijn Osterholt en Könerman geen full-backs als Blinkhoff Jr. en Koster, door hun wijze van opstelling en in samenwerking met de half-backs bereikten zij Zondag, dat Blinkhoff Sr. en Visser maar zeer weinig gevaarlijke schoten konden lossen. In de voorhoede is Van der Heijden een handig buitenspeler. Kolinsky, vlug en handig als hij is, lijkt ons niet productief. Van der Gaag is de minste van het quintet. Stormvogels telde invallers voor Sint, Blinkhoff Jr. en Koster, die resp. vervangen werden door Crooshoff, Visser en Heilig. Van dezen kon Heilig ons het best bekoren. Ook Visser deed vele goede dingen, waar naast echter staat, dat hij enkele malen gevaarlijk miste. Toch lijkt hij ons een zeer bruikbare reserve, Sint had verstek laten gaan, waardoor Stormvogels over slechts tien spelers de beschikking had, Crooshoff verklaarde zich toen bereid mede te spelen. Bakker speelde weer eens back. Na een eenigszins minder trapvast begin, kwam hij er steeds beter in en speelde vooral na de rust een heel goede partij. Dat Stormvogels nu het een vriendschap pelijke wedstrijd gold, en met een gewij zigde opstelling niet haar beste spel speelde, is te begrijpen. Zij had dezen wedstrijd echter veel meer kunnen benutten als een oefen-wedstrijd. Van het midden uit had Snoeks eens moeten trachten veel meerde vleugels te voeden, en centers Blinkhoff Sr. Visser, Blinkhoff Sr.Oldenburg, Visser Blinkhoff Sr. Visser—Sprokkreeff kwamen nog veel te sporadisch voor. Voor de rust zagen we het Visser tweemaal doen en in beide gevallen ontstonden zeer gevaarlijke momenten voor het S. V. V.-doel. Tot doelpunten heeft Stormvogels het niet kunnen brengen, althans tot geldig doelpunten niet. Eenmaal deed Sprokkreeff - of was 't Blinkoff Sr. het net trillen, doch Dalmeijer, die strikt onpartijdig leidde, kende dit doelpunt wegens buitenspel niet toe. S. V. V. scoorde tweemaal. Het tweede doelpunt had, bij vlugger wegwerken van Snoeks, voorkomen kunnen worden. Tenslotte geven wij hieronder de elftallen Maltha Könerman Osterholt v. d. Horst v. d. Most de Goede v. d. Heyden Verhoekx Mulder Kolinsky v. d. Oaag. O Oldenburg Sr. Visser Crooshoff Blinkhoff Sr. Sprokkreeff Heilig Snoeks Struys Bakker Visser v. d. Wint. Het December-programma. Afdeeling II. Eerste klas. 2 Dec. O. DS.—Quick. U. V. V.—A. S. C. Sparta—Excelsior. H. B S.Stormvogels. Blauw-Wit Haarlem. 9 Dec. HaarlemO. D. S. A. S. C.— Quick. Excelsior—U. V. V. StormvogelsSparta. Blauw-Wit—H. B. S. 16 Dec. O. D.S.—A.S. C. QuickExcelsior. U. V. V Stormvogels. Sparta—Blauw-Wit. H. B. S.Haarlem. 23 Dec. Haarlem—A. S C. Excelsior—O. D. S. Stormvogels—Quick. Blauw-Wit—U. V. V. H. B. S.Sparta. 30 Dec. A. S. C.Excelsior. O. D. S.— Stormvogels. QuickBlauw-Wit. U. V. V.—H.B.S. Sparta Haarlem. Afdeeling L 3de klas, 2 Dec. V. S. V.- H. S. V. H. R. C Kennemers. T, O. O,—Watergraafsmeer. Assendelft—Helder. 9 Dec. Helder—H. S. V. KennemersV. S. V. Watergraafsmeer- -H. R. C. 16 Dec. H, S. V.—Kennemers. V. S. V.—Watergraafsmeer. T. O. O.Assendelft. 23 Dec. Helder Kennemers. Watergraafsmeer—H. S. V. AssendelftH. R. C. 30 Dec. KennemersWatergraafsmeer. V. S. V.Assendelft. T. O. O.—Helder. (Sportkroniek.) INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnïieer de Redacteur! j Beleefd verzoek ik U om plaatsing van onderstaande, bij voorbaat mijn dank. Tentoonstelling Volksvoeding. 22 Nov. 19235 Dec. 1923, Amsterdam. Beantwoord deze tentoonstelling, wat de afd. visch-propaganda aangaat, aan kaar doel? Mijn inziens niet. De plaats en de ruimte, voor dit hoogst belangrijk deel van de tentoon stelling, lijkt mij zeer slecht gekozen. Waarom er niet beneden een behoor lijke ruimte voor gereserveerd, flink- royaal, tientallen tafels en stoelen, be hoorlijke borden schalen vorken enz., zoodat iedereen welke er langs wandelt zich getrokken voelt er even te verpoozen en een vischje te nuttigen. Wat ziet men nu? Op een bijna onvindbare niet in het oog vallende plaats, ziet men 2 klei ne kraampjes. Kraampje 1 Gem. Visch- voorziening, Amsterdam, met een paar vischjes, kraampje 2 reclame van een Engelsche firma voor hun fornuizen. Zeker mooie fornuizen maar door de hooge prijzen vallen ze buiten het be reik van den doorsnee vischbakker. Hier eet men ook, voor een "toonbank „staande'' "een vischje. Waarom niet eenige flinke vakmenschen, uit liet be drijf, met een behoorlijke hoeveelheid visch, in een behoorlijke ruimte, en de bezoekers laten zien, zoo wordt de visch schoongemaakt, zoo gezouten, zoo ge- bakken, enz. Doet men hier de waarheid niet tekort? Men geeft u in handen een boekje, ge titeld eet visch. Op pagina 29 staan de gemiddelde inkoopprijzen van eenige soorten over 1922. Vergelijk daarmee de prijzen op de prijscourant d.d. 23 Nov. 1923 van de Gem. Amsterdam, ingelegd in dat boekje. Wat moet een buiten staander wel denken als hij die prijzen vergelijkt? Hij weet dat de Gem. Am sterdam geen „winst" beoogt. Haar doel is alleen prijsregelend op te treden, en de visch te brengen onder het bereik van het volk. De zalm en sardines laten we hier maar buiten beschouwing. Wie kan zich verklaren het verschil in de daar aangegeven prijzen? De prijzen uit eet visch zijn wel eens voorgekomen, n.m. in warme zomerdagen, groote aan voer en weinig vraag, doch zijn geens zins de normaalprijzen. Hoe anders te verklaren de prijzen die 23 Nov. 1923 genoteerd worden door de Gem. Am sterdam? Menschen in het bedrijf weten maar al te goed dat er voor visch geen constante prijs te bepalen is. Waarom er niet vooral in het boekje de nadruk opgelegd dat de prijzen de eene dag met den andere honderden procenten kun nen verschillen? Het is mij onbegrijpelijk dat d§ com missie ad hoe heeft goedgevonden dat er biljetten worden uitgereikt waarin men kan lezen" groote inkomsten" bij klein kapitaal" fortuin zonder risi co' de zaken gaan altijd geld is gauw verdiend verliezen uitgesloten. Komt U eens kijken naar den toestand in IJmuidèn, U zult dan tot andere ge dachten komen. Zijn deze gegevens niet misleidend, hebben die eenige grond van waarheid? Zijn het geen woorden in staat het publiek een scheeve voor stelling te geven van de handelingen van onze vischhandelaars? Naast het minder goed geslaagde, practische gedeelte, kon\t een woord van lof toe aan de Technische afdeeling welke veel heeft gedaan om een idee te geven van het visscherij bedrijf. IJmuiden 24 Nov. 1923. J. L. UITZINGER, (fa. H. Glastra Co.) Andere bladen worden beleefd ver zocht bovenstaande over te nenqen. V olksonder wij s. De afdeeling Velseroord-IJmuiden had Vrijdagavond in de zaal Flora een openbare vergadering belegd, met als spreker den heer P. van Mever van Zaandam. De voorzitter, Ds. W. Luikinga, be treurde de geringe opkomst, alhoewel we, zei spr., niet verwend zijn met druk bezoek. Dat schijnt samen te gaan met de liefde voor de openbare school, die aldus vaak negatief is. Wanneer men positieve belangstelling kan toonen, blijft men vaak thuis. Ook in dë Ouder commissie zien wij dit. De voorzitter hoopte dat de avond daarom niet min der goed zou slageq. De heer van Mever zeide nooit iets te zeggen over de opkomst van een ver gadering. Maar gezien de ernstige tij den en het gevaar, dat de openbare school van alle kanten hedreigi, wil spr. toch wijzen op het verzuim, dat de voorstanders plegen met hun wegblij ven. Als we weten dat Volksonderwijs 30.000 leden telt, vragen we ons af waai de menschen blijven. Wanneer wij voor de openbare school strijden, kannen we dit niet doen zonder de ouders. Spr. wil het dezen avond hebben over de Openbare school, Volksonderwijs en Oudercommissies. Moetèn we het goed recht van de openbare school, die al meer dan 100 jaar bestaat, nog verde digen? Ja, zegt spr., omdat deze van alle kanten wordt aangevallen. Een deel van ons volk vindt daar niet veel goeds meer aan. In de vorige eeuw had deze het karakter van een Protestant- sche school. Dat zit altijd nog in ons volk, anti-Roomsch. Vandaar dat het onderwijs ook vaak anti-Roomsch was. Toen de R. Katholieken wakker wer den, kwamen er voortdurend klachten en in 1830 kwam er aanschrijving van de regeering, dat de onderwijzers zich hadden te matigen. In 1847 begon Groen van Prinsterer te ijveren voor de vrije Chr. school. Met de grondwetsherziening van 1848 werd de Oprichting van bijzondere scholen mogelijk gemaakt. In 1857 kregen we de Schoolwet en werd opnieuw een aan schrijving gegeven tot handhaving der godsdienstige neutraliteit; alweer dus een aansporing voor de openbare on derwijzers, om voorzichtig te zijn. Tegen 1870 kwam het bevel van het Nederlandsche episcopaat tot stichting van R.K. bijzondere scholen. De Anti- Revolutionairen volgden. Echter werd het aantal niet groot, omdat men de scholen zelf betalen moest, een omstan digheid, waarop Groen van Prinsterer trots was. In 1878 kwam een herziening der schoolwet, die de Bijbel uit de school verwijderde, met als gevolg de petition nementsbeweging opder leiding van Dr. Kuyper. Spr. betreurt dat de Bijbel uit de school verwijderd is bij de wet. Spr. gelooft dat dit vanzelf geschied was en noemt het daarom een groote fout van de liberalen. De leus van Dr. Kuyper „de vrije school-regel" is van groote beteekenis geweest. Telkens werd de subsidie aan het bijzonder onderwijs vergroot, tot we de gelijkstelling hebben verkregen. Nu deze er is, zal moeten blijken wie 't het langst volhoudt. Want van den kant van het bijzonder onderwijs zal men niet rusten, voor de laatste openbare school verdwenen is. Spr. merkt op, dat het gaat niet om het leeren lezen, schrijven en rekenen, maar om het ka rakter van de school, om de zedelijke opvoeding. Als de openbare school te kort komt aan deze opvoeding, moet ze verdwijnen. Spr. wil dus de opvoedkundige waar de van de openbare school toetsen aan die van de bijzondere. Als men spreekt van een Chr. school, wat verstaan wij dan onder Christelijk. Dan wil men toch het beste, het ideaal: Christenen van de daad. Maar het droevige is, dat men zich tevreden stelt met den naam. Spr. ziet niet het voornaamste in den Bijbel op school, maar om den kinde ren te leeren onderscheid tusschen goed en kwaad. De godsdienst is voor de kinderen op school niet te vatten, omdat het gaat over de onzienlijke din gen. Als de godsdienst zulk een invloed op de kinderen had, moest men het aan ieder kind van de Chr. scholen kunnen zien. Wij willen den kinderen op school leeren naastenliefde en ze maken tot zelfstandige menschen, die het kwade haten. Spr. zegt dat men den kinderen op school geen godsdienstige overtuiging kan bijbrengen, kinderen hebben geen overtuiging. En als wij soc.-democrati- sche en vrijz.-democratdsche scholen onzin vinden, dan zijn het ook de scho len der Chr. partijen. Men verwijt ons dat wij op de open bare school het kind niet van God spre ken, maar wij spreken het wol van een hoogere macht, wat de kinderen heel goed verstaan In het tweede deel zijner redie belicht te spr. de taak van de Vereeniging Volksonderwijs en van de Oudercom missies. Volksonderwijs is -opgericht, als een organisatie van verweer, tegen de aanvallen op de openbare school. Voorts om het volksonderwijs zoo breed mogelijk te maken. Na een inzinking kwam na 1903 een groote opleving. Mannen als KI. de Vries en Zelveldèr hebben Volksonder wijs weer groot gemaakt. En verleden jaar stond de Vereeniging aan de spits van het petitionnement tegen de ver slechtering van het onderwijs. Spr. wekt op om mee te strijden, tegen naam-Christendom en voor het op- kweeken van menschen, Christenen van de daad. Tenslotte spreekt de heer van Mever over de ouder-commissies en hun taak en wijst daarbij op den grooten invloed, die van deze commissies kan uitgaan. Zij moeten de schakel zijn tusschen •huis en school. Als er waarlijk contact tusschen de ouders en de onderwijzers is, zal er waardeering komen voor de school. De opvoeding van een kind is samengesteld als een uurwerk, wat op geleerd wordt, kan thuis afgebroken worden. Om tot dat contact te komen, is het houden van ouder-avonden nood zakelijk. Met een opwekking om dit te doen, opdat men dichter mag naderen tot het ideaal, zoodat naast de bijzon dere de openbare school zal blijven be staap, besloot spr. zijn toegejuichte rede. Het was zoo laat geworden, dat er geen tijd voor gedaohtenwisseling was en de voorzitter de vergadering met een haastig woord van dank moest sluiten. Een viertal heeren gaf eenige mu zieknummers ten beste, wat een aange name afwisseling was. VISSCHERIJ. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Chemische fabriek Noord- Holland te Beverwijk. Het doel is het vervaardigen en het han deldrijven in vischmeel, vischolie, zeep* vetten enz. Het kapitaal bedraagt f 200.000, verdeeld in 200 aandeeien van f 1000.—. De staatscourant bevat de statuten van de N.V. Vischhandel Jac. Visser Jacz. en Co, te IJmuiden. De vennootschap heeft ten doel, de uit oefening van den handel in visch en aan verwante artikelen voor eigen rekening als in commissie, en het houden van agen turen, een en ander in den meest uitge- breiden zin van het woord. Het maatschappelijk kapitaal der vennoot- nootschap bedraagt f 10.000 in 20 aandeeien van f500. Aanvaring. Zaterdag heeft buiten de pieren tijdens dikken mist een aanvaring plaats gehad, tusschen den Duitschen stoomtrawler York O. N. 85 en de sleepboot Katwijt van de Sleepboot Expl. Mij. IJmuiden alhier. De York, die naar wij hoorden met een 8 mijls vaart liep, heeft de Katwijk aan stuurboord zij ingevaren. De kapitein van de Katwijk sloeg door den sckok over 't roer en ver wondde zich nogal ernstig. Beide schepen liepen nogal schade op, maar konden toch binnen komen. De kapitein van de Katwijk moet het bed houden en wordt thuis verpleegd. De York is Zaterdag voorloopig gerepareerd en ver trok des avonds naar Engeland, om een ladig haring te halen. Maandagmorgen was het schip daarmede hier aan de markt en 's middags vertrok het schip wederom naar Engeland. Gestrand. De Engelsche stoomharingdrifter L. T. 1117 uit Lowestoft is Zaterdag tijdens dikken mist bij paal 46 tusschen Wijk aan Zee en Egmond gestrand. Des middags is het schip op eigen kracht vlot en hier in de haven gekomen. Door eene combinatie alhier zijn in Engeland aangekocht de Britsche stoomtrawlers Porthsmouth M. 61; Ct. Louis H. 593; Eegle G.Y. 378 en Falcon G.Y. 798. Deze schepen zullen van hieruit in de visscherij worden gebracht. Gedurende de week van 15 t/m. 21 November 1923, kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen: 51 Ilollandsche-, 32 Duitsche stoom trawlers. 1 motor-, 23 zeilloggers, 2 sloe pen, 3 stoom-, 4 zeil-haringloggers, 6 Engelsche haringdrifters en 1 Deen- sche motorkotter en 6 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 448 tot f 3635; Duitsche stoomtrawlers van f 827 tot f 5728; motorlogger van f

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1