ORGAAN VOOR D VELSEN No. 11 Zaterdag 8 December 191S 9e Jaargang Verschijnt Woensdag» Zaterdags 1JMU3DER COURANT Abot nementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post 11.35 Abor nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Ager ten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VEL SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN, Advertentiën uiterlijk in te zenden WOFNSDAG tot 0 uur v.m. en VRIjDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij, .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N, V. DRUKKERIJ SINJEWEL Wiilemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden laje.ond. mededcclmgon 40 „tl. par r.g.l - Advertentie, van 1 t. «n m S regel. }e,4|" .™&el mM? 20 ct,j Compact gelette advertentie, van t en m. 5 regel. fl.Sl, iedere regel meer SS et.. - Kleine advertentie, en familieberichten T'i' vereeniglng. advertentie, vit de gemeente, uitilnitend bij voemitbeta- k i r 0I; m"! 6 regel, f 0.76, iedere regel meer 16 ete. Bij niet contente dit knS.Tó r K.""" b««k«a4 - Adverlentie. ,adr« bnre.n v»n wordt 16 et.'«t advertentie, ingekomen brieven S et. vl a ">kM1»ï Sobr"cb' Bov.n.taand. regeiprijzen worden met 5 et», verhoogd voor «dvertont.e. van b o i tn do gomeont. Vel,on DIT NUHMEB BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EEBSTE BLAD Waterstand XJmaióen. December 1923 H. water 'L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 9 3.32 3.49 11.35 11.59 10 4.20 4.38 0.22 11 5.08 5.26 0.44 1.08 12 5.56 6.16 1.31 1.54 13 6 46 7.09 2.15 2.40 14 7.39 8.06 3.04 3.29 15 E.K. 8 37 9.09 3.55 4.21 TENTOONSTELLING- VOLKSVOEDING Motto „Eet Vipch". Een tentoonstelling is als een dame, die de eerste twintig lentes achter den rug heeft; men moet haar bezoeken als ze haar beau jour heeft. Dan toch ko men haar gratie en aantrekkelijkheden het meest tot haar recht en is zij in staat warmere gevoelens hij U op te wekken. Dit geldt zeker wel in de eer ste plaats voor de tentoonstelling „Volksvoeding", die met bekoorlijkhe den tracht te overwinnen, die reeds zoo menigmaal zijn aangewend, te pas of te onpas en waarvan de zenuwprikke- lende geur van het jeugdig nieuwe ta melijk wel overeenkomt met de nageur van fijne odeur. Vanwege de „zeer groote" belangstel ling is de tentoonstelling voor „Volks voeding" nog tot 16 December gepro longeerd en komen we dus niet met mosterd na de voeding als we daarover ook in ons blad nog een enkel woord schrijven. Wilden we over de tentoon stelling in zijn geheel schrijven, we zouden daarvoor ongetwijfeld een an der orgaan gekozen hebben, dan de IJmuider Courant. Doen we het des niettemin in ons plaatselijk blad dan zal het duidelijk zijn, dat we- ons in hoofdzaak gaan bepalen tot dat deel der tentoonstelling, dat voor onze plaats interesse heeft n.l. de visscherij- stands. We meenen dan in de eerste plaats een onjuiste opvatting te moeten recht zetten, een opvatting nochtans waar zeer gereede aanleiding voor bestond. Door de zeer groote en ongetwijfeld indruk gemaakt hebbende reclame voor een onderdeel der tentoonstelling met vrijwel negatie naar buiten voor alle andere deelneming is, bijzonder lijk te IJmuiden en in andere vissche- rijhavens de idee gevestigd, dat deze tentoonstelling, zoo niet uitsluitend, dan toch in .hoofdzaak is een „vissche- rijtentoonstelling of nog beperkter, een „vischtentoonselling". Deze opvatting is wel het meest naar voren gekomen uit de indrukken, weergegeven door vischhandelaren van hier en elders die de tentoonstelling bezochten en uit enkele ingezonden stukken, in diverse bladen, waarvan we met name willen noemen dat van den heer Uitzinger in de N. R. Courant en ook in ons blad opgenomen. We ontveinzen geenszins, dat de groote en doeltreffende reclame voor „Eet visch", daaraan voedsel heeft ge geven en toch is niets minder waar of minder juist, dan de meening, dat „visch en visscherij" de hoofdschotel is van de Volksvoeding-expositie. De „visch" en de „visscherij" hebben er enkele stands, zooals zoovele andere eetwaren en hunne bereidingen er stands hebben. Slechts een objectieve vergelijking met de andere stands mag de graad meter zijn, waarnaar „onze", de visch- en visscherijstands beoordeeld mogen worden; iedere andere leidt tot onjuist heid en teleurstelling. „Visch als- volksvoeding" is een onderdeel van deze tentoonstelling, zelfs een beschei den onderdeel doch ongetwijfeld niet het minste in belangstelling en attrac tie. Als zoodanig beantwoordt de stand volkomen aan zijn doel en zouden o.i. terecht de vele overige exposanten reden tot klagen hebben gehad, indien men van deze expositie in hoofdzaak een visch- en visscherijtentoonstelling had gemaakt. Dat we nochtans niet deelen de uit bundige lof die enkele vakbladen aan den vischstand hebben toegezwaaid, zal wel uit onze nadere beschouwing blijken. Ook wij hadden, mede wellicht wat verblind door bovengenoemde re clame ons van den stand iets anders voorgesteld, welke optimistische op vatting nochtans reeds tamelijk gede cimeerd was, door de opgevangen in drukken van anderen, misschien meer geïnteresseerden en meer belangheb benden dan wij. Er is op deze tentoonstelling voor volksvoeding veel geëxposeerd, dat met goede en goedkoope voeding niets uitstaande heeft. Tapijten, meubelen, stofzuigmachine's, electriciteitswer- ken, papiersnijmachines enz. enz. Zelfs stond op een der stands een groote, dikke mijnheer een uitvoerige uiteen zetting ten beste te geven, hoe je met een „naadje links zus en een „naadje" rechts zoo", van oude kousen en sokken nieuwe kan maken. Aangezien het evenwel niet op onzen weg ligt in dit orgaan over de tentoonstelling zelve uit te wijden, willen we ons meer in het bijzonder bepalen tot de vischstands. Toen we een kale, vervelooze trap opgingen, die naar we van een lid der commissie voor de viscbpropaganda vernamen naar de vischstands leidde, veroorloofden we ons de opmerking, dat een duidelijke aanwijzing op of langs den trap, dat men langs dien weg de vischstands kon hereiken, wellicht niet overbodig zou zijn geweest. Be doeld commissielid antwoordde daar- op lachend: „niet noodig, dat ruiken ze wel". Dit antwoord was ongetwijfeld even geestig als waar. Men ruikt op den trap de vischstands, zooals, de ge- heele atmosfeer in de zaal bezwangerd is van bak- en braadluchtjes. Rechts op de galerij treft men de twee vischstands aan. Een van het Na tionaal Comité voor vischpropaganda en juist daar naast die van de Amster- damsche gemeentelijke vischvoorzie- ning. Dit zijn twee geheel op zich zelf staande stands. Nochtans geeft het programma zeer ten onrechte den in druk, dat de stand van het Nationaal Comité een onderdeel is van de Am- sterdamsche. Het omgekeerde had wel licht beter de situatie weergeven Hier is een ernstige fout in het programma gemaakt. Op de stand van het Nationaal Comi té treffen we in de eerste plaats aan 'n model „vischventerswagen" van Fransch makelij. Een zeer praktisch ingericht vervoer- en verkoopmiddel, aan groote hygiënische eischen vol doende. Zoo'n wagen heet baladeuse a poisson en toont veel overeenkomst met de vischwagentjes, waarmede men in Nieuwediep de „handschol en bak- vies" uitvent. De Fransche wagentjes zijn echter overdekt, iets netter afge werkt en voeren de duidelijke aanwij zing, dat men niet meer moet betalen, dan de officieel genoteerde prijzen, waarom we vermoeden, dat deze Fran sche wagentjes niet door den vrijen handel gebruikt worden. Daar naast vinden we in vitrines fraaie modellen van stoomvisschers- vaartuigen en bijzonder leerrijk voor oningewijden zijn de modellen van vis- schende trawlers, beugers cn haring schepen. Een inzending die veel bekijks heeft is die van de ingevroren vis- schen. Jammer, dat daarbij geen expli catie van het doel en het nut van dit exposé gegeven wordt. Het krijgt zóó meer den indruk vaii ter opluistering te zijn toegezonden. De clou van den stand van het Nationaal Comité is ech ter de vischbakkerij. Hier verdringt zich het meerendeel der tentoonstellingbezoekers en indien veel bekijks en veel „proeven" de beste reclame voor een tentoongesteld arti kel zijn, dan heeft het Comité onge twijfeld voor „vischbakken" en „visch- eten" een reclame en propagandamid del toegepast, dat in alle opzichten schitterend voldoet en een groote vol doening schenkt aan de ondernemers. En daarom is het toch begonnen, niet waar. Nu zeggen de Nurks wel, dat alles grif zijn weg vindt bij de menschen, als het niet naar koper smaakt en men zou geneigd zijn te denken, dat zeer velen alleen om de heerlijke portie gebakken visch en de verrukkelijke pommes fri tes, welke gratis worden toegediend, de tentoonstelling bezoeken, als deze meening niet afdoende werd weerlegd, door de o.i. voor een volkstentoonstel ling hooge entreeprijs van 60 cents. Evenals bij de onzaliger distributie staan de bezoekers in de rij hun en nog meer haar beurt af te wachten om zoo'n delicatesse machtig te worden, die on danks de vrij primitieve gebruiksgele- genheid geregeld en steeds meer aftrek vindt en het waren er meer dan één, die na een rondte op de tentoonstel ling zich opnieuw in het gelid schaar den om nog zoo'n geurige middenmoot of zoo'n verrukkelijk staartstuk te kunnen verorberen. Als we daaraan nog toevoegen, dat de gebakken visch wordt afgewisseld door andere gecon serveerde, waarvan zoo mogelijk nog gretiger gebruik gemaakt wordt, dan moet onomwonden erkend worden, dat deze praktische reclame voor „visch- eten" geweldig inslaat naast de theo retische. Met de laatste bedoelen we een op en ook buiten de tentoonstelling gratis en op ruime schaal verspreide brochure, getiteld „Eet visch", waarin Prof. Dr. F. C. van Leersum, Directeur van het Nederl. Instituut voor volksvoeding te Amsterdam, tevens Voorzitter van het Nationaal Comité voor propaganda van vischgebruik een lezenswaardig voorwoord schreef en waarin naast een belangwekkend artikel van den heer F. P. Vermeulen, Secretaris van de Reedersvereeniging te IJmuiden over de visschers en de visscherij leerzame bijdragen voorkomen van de Visscherij- inspectie voor het koopen en behande len van versche zeevisch en een groot aantal recepten voor de bereiding van alle mogelijke vischsoorten, samenge steld door Mej. A. Wolff, Directrice van de 2e Openbare Amsterdamsche Huis houdschool. Het wil ons voorkomen, dat dit han dige en nuttige boekje aanwezig moet zijn in alle huishoudens, waar moeder de vrouw economisch het bewind wil voeren. Het is voorzien van een groot aantal ndvertentien van vooraanstaande en bonafide vischhandelaren zoowel te IJmuiden als in andere visscherijplaat- sen en bevat een aantal goedgeslaagde foto's uit het visscherijbedrijf en aan verwante vakken. Opmerkelijk schijnt het, dat van het groot aantal Amsterdamsche visch handelaren geen enkele in deze bro chure, die toch hoofdzakelijk in Am sterdam verspreid wordt, reclame voor zijn vischzaak heeft gemaakt. Zouden we de oorzaak hiervan ook moeten zoeken in een groote, een ge- heele pagina beslaande, advertentie van de Amsterdamsche Gemeentelijke Vischvoorziening, waarin deze mede deelt, dat zij ten doel heeft goede visch te leveren tegen den kostprijs, slechts vermeerderd met noodzakelijke onkos ten. Hier treedt dus de gemeente op als concurrent van de vrije handelaren, die natuurlijk niet kunnen leveren te gen kostprijs, doch winst, hoe matig dan ook, moeten maken. Zien we trou wens de door de Amsterdamsche Ge meentelijke Vischvoorziening geno teerde prijzen, dan is de vraag gewet tigd of de bijkomende kosten totaliter niet even groot of grooter nog zijn, dan door de elkander scherp beconcurree- rende handelaren berekend. In dit verband is het te loven, dat het Nationaal Comité, dat permanent ver klaard is of verklaard staat te worden voor het propageeren van vischver- bruik, zich van alle handel of levering of distributie of aanbeveling van adressen zal onthouden en de markt vrij zal laten aan de nijvere handela ren. Misschien verklaart bovenstaande tevens de vrijwel sceptische houding van een groot aantal te IJmuiden ge vestigde handelaren, die. in de stands voor de visch meer een directe reklame voor de Amsterdamsche handelaren in' het algemeen en voor de Gemeentelijke Vischvoorziening in het bijzonder en voor die der Visscherij meer een recla me voor de reederij zien. Toch heeft naar we vernemen, de vischhandelvcr- eeniging alhier een belangrijke gift ge schonken ter bestrijding van kosten aan de stands verbonden en wordt voor hare rekening alle door de -eede- rijen gratis geboden visch, verwerkt en schoon gemaakt; wel een bewijs, dat ook de handel in het algemeen het groote nut inziet van de toename van vischverbruik in ons land. De ziel van de propaganda daarvoor op den vischstand van het Nationaal Comité is ongetwijfeld de heer F. P. Vermeulen, die onvermoeid bezig is aan allen, die van de heerlijk gebraden visch smullen, te verklaren hoe de visch bereid, gepaneerd en gebakken wordt en op welke doeltreffende wijze de grootste bezuiniging betracht kan worden. Ook expliceert hij de regelma tig vertoonde visscherijfilm, zoodat heel wat van zijn stembanden en phy- sieke kracht gevorderd wordt. Wat ons betreft, wij hebben de ten toonstelling niet in haar beau jour ge troffen. Het bezoek was, vermoedelijk tengevolge van het slechte weer, niet groot. De visscherijfilm was juist afge draaid en 't cabaret, waar wij gehoopt hadden ons enkele oogenblikken te ontspannen, was in diepen duister. Doch de gebakken visch aan de stand van het Comité was zóó verrukkelijk, datwij yvoor de aanbieding van een stukje gestoomde makreel van de Am sterdamsche stand maar bedankten. Wie daaraan nog moge twijfelen, ga, zie en oordeele evenals ondergeteeken- de No. 24655 Serie A der bezoekers. BINNENLAND. Ongevaarlijk vuur. Sinds eenigen tijd ontmoet men in étalage's en op tentoonstellingen overal roode vlammen op reclamecartons, pakjes enz., welke de aandacht van het publiek op een nieuwe brandstof ter vervanging van spiritus vestigen. Niet tegenstaande vele onzer lezers deze eigenaardige brandstof reeds in ge bruik hebben, scheen het ons wel inté ressant, eens eenige inlichtingen om trent de fabricatie van „Meta", want zoo heet deze Zwitsersche brandstof, bij de importeurs in te winnen, waarvan wij de belangrijkste punten onder staand vermelden. Als oorspronkelijke grondstoffen voor het vervaardigen van Meta komen kalk en kolen in aanmerking, waaruit door inwerking van electriciteit het al om bekende calciumcarbid ontstaat. Door behandeling met water verkrijgt men acetyleengas, hetwelk door sterke afkoeling tot vele graden onder nul, tot een vast lichaam, zijnde een fijn sneeuwwit poeder, wordt gevormd. Daaruit worden onder bijvoeging van verschillende chemische substan ties en na eenige scheikundige proces sen, de bekende Meta-Tabletten, -schij ven of blokken geperst. Deze fabricatie lijkt door deze be schrijving hoogst eenvoudig, doch in werkelijkheid zijn daarvoor zeer uitge breide en dure technische installaties noodzakelijk. Om de Meta-brandstof in hare tegenwoordige kwaliteit te verkrij- Het Consultatie-Bureau van de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Briniostraat, Vel- seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 2—3 wordt hier spreekuur gehouden. Het onder zoek Is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken! gen, zijn jarenlange proeven genomen, waarbij men eindelijk erin slaagde, de energie van het acetyleengas, zooals bo venomschreven, productief te maken in een vast lichaam te veranderen. Een hoofdbestanddeel daarvan vormt liet Metaldehyd, waaraan de thans ge bruikte en gedeponeerde naam Meta is ontleend. Onder deze benaming is ver der ook de Zwitsersche Maatschappij Meta opgericht, welke de^gepatenteerde fabrikatie van deze brandstof voor de geheele wereld exploiteert. Zooals uit het bovenstaande blijkt, wordt Meta op scheikundige wijze ver vaardigd en bevat geen alcohol en geen spiritus, zooals dikwijls wordt veron dersteld. De Meta-brandstof wordt ge lijk een kaars eenvoudig met een luci fer aangestoken. Ze is ook in het tro- penklimaat onbegrensd houdbaar, trekt geen vocht aan en wordt bij het bran den zelfs niet vloeibaar. Het grootste voordeel bestaat echter daarin, dat Me ta niet ontploft en niet vuurgevaarlijk is, zooals bijv. spiritus en andere derge lijke vloeibare en vaste brandstoffen. Meta brandt geheel op en is buitenge woon zindelijk en gemakkelijk in het gebruik, terwijl zij een bijna kleurlooze, doch zeer krachtige vlam ontwikkelt, Teneinde een doelmatig gebruik mo gelijk te maken, heeft de Zwitschersche fabriek verschillende zeer practische apparaten met speciale Meta-branders vervaardigd, waarbij men bij sommige de grootte der vlam op zeer eenvoudige wijze kan regelen. De meeste dezer ap paraten zijn inelkaarsluitend of op vouwbaar, zoodat deze bij het medene- men op reis of op tochten zeer weinig ruimte vergen. De belangrijkste appa raten leken ons wel: een eierkoker, waarbij het mogelijk is met 3/4 tablet 3 eieren te koken; een snelkoker met pan, een friseertangverwarmer; diverse comfoortjes, een kaars voor het lakken van brieven en het verwarmen van rea geerbuisjes, enz. De N.V. GabarBazel te Hilversum, welke ons als alléénverte genwoordigster der Meta-artikelen voor Nederland en Koloniën deze inlichtin gen verstrekte, deelde ons tevens mede, dat in Zwitserland de fabriek steeds nog bezig is met het vervaardigen van nieuwe apparaten, terwijl binnenkort, ook een zeer practische zuigfleschver- warmer in den handel zal worden ge bracht. Verder wordt Meta ook reeds gebruikt voor het vulkaniseeren van automobielbanden, terwijl zich in de practijk nog een veel grooter aantal toepassingsmogelijkheden zullen voor doen. Met het oog op de vele ongelukken welke door ontploffing van spiritustoe- stellen voortdurende gebeuren en het groote brandgevaar, hetwelk aan het gebruik van spiritus is verbonden, is het niet te verwonderen, dat Meta als moderne brandstof en als het beste vervangingsmiddel van alle bestaande vloeibare brandstoffen, spoedig in iede re huishouding een vaste plaats zal in nemen. B. Ingekomen personen Velsen. Aantal m F Tuindersl. 190 1-2 C Kanaalstr. 14 2—1 L Melklaan 16 1-1 L Wijkerstraat- weg 220 5—2 D Trompstr. 151 32 A. Mijnbeek, H. Hinrichs, J. Nuesink, J. Oroet, B. Frank, A.J.M. Minderhoud, GHagel.weg25 2—1

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1