(insprongen winterhanden Drukkerij Sin/'ewel Willemsplein 11 en 16 - Tel. 153 Levert alle Boek- en f"""™"™ handelsdrukwerken X 't 'r spoedig, net afgewerkt en tegen b il lij kst 'l 't 'i i 't t berekende prijzen i i DE TUBERCULOSE. Beelden uit het Verleden. 1 Rijst nog eenmaal op voor mijn geest, dierbare gestalten, die me om zweefden in lang vervlogen tijden! Rozamunde! Trots van vader, schat van moeder, hartediefje met uw lieven gullen lach, uw jeugdig frisch gezicht, stralend van gezondheid, uw fiere hou ding, beeld van kracht, uw ziel vol oog verrukkelijk van reine onschuld en blijden levenslust, zonnetje in het ouderhuis en van heel de vrienden kring! Wie zong, als gij de schoonste liede ren, zoo innig zoo vol gevoel! Wie schetste zoo uittartend ondeugend en toch zoo geestig en toch nooit scherp! Wie ontplooide vaders zorgvol hoofd, stutte moedeys uitgeputte kracht en koesterde en troetelde ondeugend broertje en troostte 't krijtend zusje als gij. Schoon waart gij onder de schoonen. O Rozamunde, maar schoo ner was uw blanken ziel. O, dat die blijde lach zoo pijnlijk droevig, zoo on eindig weemoedig zou worden! Dat die glans der oogen zou verduisteren en levenslust moest kwijnen, langzaam en onherroepelijk! Had niet de mat heid uwer oogen, had niet de fletsheid uwer ingevallen wangen en de droge kuch het ons verraden, wie had ge loofd, dat gij ten prooi zou vallen der wreede kwaal? Toen lente's adem zweefde over 't veld en zonneglans weerkaatste, toen volgde een droeve schaar de doo- de, begroef er hope en liefde, maar be waarde uw beeld in 't harte, o, Roza munde! En gij mijn trouwe Gerrit. Speelge noot mijner kindsche jaren, met uw eerlijk, open oog! Wien vertrouwde ieder zijn geheimen geruster dan aan u! Gij, met uw sterke vuist, wie kwam er voor den verongelijkte zoo moedig op als gij, aanvoerder op onze tochten, scheidsrechter bij onze geschillen, bol leboos van allen! Een schoone toekomst was u verze kerd: lag niet de weg tot het hoogste voor u open? Zoudt gij niet worden de fiere onverzwakte strijder voor eer en deugd, voor waarheid en recht? Of zoudt gij uitschitteren in de weten schap? Of, zoo gij wildet, rijkbegaafde, zou de kunst haar lauwer vlechten? Helaas, dat de knop moest dorren, eer 't nog volop zomer werd. Dat gij niet werd de steun en stut van velen, u zeiven tot geluk der menschheid tot heil! Hoe was het moordend gif uw vrije, sterke borst ingeslopen en had verraderlijk en rusteloos de teerste weefsels doorgeknaagd! Waart gij dat nog,- gij, eertijds vlugge, stevige, luid ruchtige knaap, nu zwak, gebogen, uitgeteerd, hoestend en hijgend naar adem? Een knaapje werd uitgedragen, ge borgen in opene groeve! Een vader en moeder, meester en makkers ze ween den om 't luidst. Het heden was zwaar, de toekomst scheen somber, maar voor hen allen blijft rijzen uit het verre verleden het beeld van den veelbelovende, wegge rukt door de onmeedoogende kwaal. Droever schouwspel biedt zich mijn RONDOM DE WERELD. door M. B. O. Jr. (Nadruk verboden). 7 Weer op weg gaande, lieten we verder het dorp links leggen en kwamen langs een binnenweg weer op de groote route uit, zoodoende een flink stuk afsnijden de. Een goed half uur geloopen hebben de, kregen we links voor ons een eigen aardige toren in 't zicht. Deze toren deed veel denken aan de torens welke men soms afgebeeld ziet op platen uit Span je. Daar ziet men soms die torens op de moskeeën uit 't Moorsche tijdperk. Te gen acht uren in den avond bereikten we het dorpje Dieghem. De weg ging hier steil naar beneden en kwamen zoo midden in het dorp uit. Bij het stadhuis ontmoetten wij een heer die de secreta ris bleek te zijn. Deze teekende onze boeken af. Daar_het nog een marsch was van anderhalf uur naar Brussel besloten we in of buiten Dieghem een kampeerplaats te zoeken. De secretaris deelde ons mede, dat dicht in de buurt het vliegveld van de K. L. M. was, mis- schien was daar wel een goede kam peerplaats voor ons. Wij gingen die richting uit. Nadat we een heuvel be klommen hadden, zagen we geheel in de verte de hangars op 't vliegveld. Het was ons veel te ver weg, daarom gingen we langs de spoorbaan en vonden spoe dig een geschikte plaats. We hadden veel bekijks van de Dieghemsche jeugd, die soms al te nieuwsgierig was. Na het oog, wanneer ik u, Marie weer voor mij zie Trouwe moeder van uw kinderen. Liefdevoile echtgenoote eens sedert treurenden mans! Was u de lange dag niet te kort om te werken voor uw tal rijk kroost en bracht gij iedere opoffe ring met blijmoedig voor hun geluk! Welk een weelde, uen schaterlach der kleinen te hooren weerklinken, hun dartel spel ga te slaan! Was niet het lieve huisje een lust der oogen, gij, heerschend door liefde, met een lach en een wenk! Schoon gemak en genot uw woning meden, rijk waart gij bei den, in eikanders liefde en geluk; schoon uw kinderen slechts het onmis bare kregen, toch genoten zij over vloed van moederlijke teederheid en vaderlijke zorg! Ach, geen kinder-smeekgebed mocht 1 moeder behouden, noch kon vader vechten en bidden 't vreeselijk lot van u weren. In uitputtende liefde en zorg bleeft gij voortgaan, ook toen de kracht u begaf, toen reeds lang de blos der gezondheid geweken was; ook toen be nauwende hoest u kwelde. Gij, waan- det: „het zou beteren", het werd erger. Gij hooptet herstel; na maanden steeds grooter verzwakking in twijfel en angst voerend den hoopeloozen strijd. Een man in 't zwart, snikkend om verloren geluk, gebogen, gebroken! Weesjes in rouw, verstard de blijde lach, betraand het heldere oog, zoe kend de liefste die afgetobd ter eeuwige ruste werd gelegd. En schoon een zonnestraal speelde door het weer opene venster, nimmer keer de in 't klein huiske het levensgeluk van weleer! Mijn Vader! Nog zie ik u 's avonds huiswaarts keeren na vermoeiende dagtaak. Hoe wij allen een wedloop hielden, wie 't eerst bij vader zou zijn! En ieder op zijn beurt gaf verslag van den dag: Wat was er op school geleerd. Guitenstreek en deugnieterij werden eerlijk opgebiecht maar liefst van broertje of zusje! Foei gij ondeugd! knorde vader. Maar tegen wie? Moeder wachtte met het eenvoudige doch heerlijke avondeten en allen schaarden zich om de ronde tafel. Heerlijk beeld van stil, huiselijk ge luk, het schoonste aller genoegens! Waarom! O, waarom toch werd dat geluk ons verwoest, reeds zoo vroeg en voor altijd? Kon het zijn dat de ster ke bezweek, dat de moedige, arbeids- lustige arbeider, als verlamd en ver suft de armen liet hangen? Hoe was het zoo stil! Och moeders vriendelijken lach straalde nimmer meer op haar zacht gelaat, nu verduisterd door kom mer en angstige zorg! Op een morgen blijden, zonnigen zomermorgen nam moeder ons bij de hand en voerde ons naar vaders bed oogen gesloten, akelig bleek roer loos. Schoon ijzing ons beving, we sta melden een gebedje voor vader, die heen was gegaan, verlost van allen strijd. Hoe jong toen nog, nimmer vergeet ik het beeld en de liefde van dien bes ten der vaders! Een vrouw in het zwart, snikkend om verloren geluk, gebogen en gebro ken! Zoekend haar kracht bij de aller hoogste, en geeft troost aan haar kroost. avondeten gebruikt te hebben maakten G. en ik een wandeling dooi\.het dorp.- De huizen in het dorp alsook de kerk waren van een eigenaardige soort zand steen gemaakt. Een heer vertelde ons dat dit s.oort steen in de Dieghemsche zandgroeven gedolven werd. Het was vroeger de voornaamste tak van nijver heid geweest, maar langzamerhand was dat minder geworden. Tegen 10 uur wa ren we terug bij de tent. G. en Rijken gingen slapen. Ik zou de eerste wacht loopen van elf tot een. Doordat de lich ten brandden langs de spoorbaan en den weg, kon ik alles goed overzien. Het weer begon intusschen slechter te worden. In 't westen werd de hemel donker. Zware bliksemflitsen sloegen daar door de lucht en dit kwam steeds naderbij. Ook de wind begon op te ste ken. Ik spande de touwen van onze tent goed strak. Om twaalf uur gingen al de lichten uit.. Doordat ook de maan ach ter de wolken verdwenen was, kon ik in het stikdonker ge>en hand voor de oogen zien. Ik stelde mijn makkers op de hoogte van den toestand en daar onze tent nog niet geolied was, dus misschien niet geheel waterdicht, werd er besloten geen wacht te loopen en van de droogte nog te profitoeren en dus te slapen. 18 Juli 1923. De nacht was gelukkig ongestoord voorbij gega.an en hadden wij geen last van den reg;en gehad. Nadat we aange kleed waren, gingen G. en ik 't stroo te rugbrengen en tevens brood enz. koopen voor ons ontbijt. Bij de tent terugggeko- men, had Rijken visite gekregen van een dame. Het bleek een dame te zijn uit Beverwijk, die gehoord had dat er INGEZONDEN MEDEDEELING. en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. in dooien van 30, 00 en 90 cis. Bij apothekers en drogisten. Weesjes in rouw, verstard hun blij den lach, betraand het heldere oog, zoekend de liefste die afgetobd ter eeuwige ruste werd gelegd. Om Gods wil erbarm Ui Maar, moogt weemoed overstelpen hel hart hij 't gedenken der dierbaren, die met droeven glimlach voor ons op rijzen uit lang vervlogen tijden, laat de dooden hun dooden hegraven: ons is 't leven, en de levenden roepen ons, roepen „Ten strijde allen" naar de mate hunner krachten, naar de gave hunner talenten, naar de grootte hunner rijk dommen; „allen" die bedeeld zijn met gevoel in 't harte, met verstand in 't hoofd, „alleen" mannen en vrouwen van eiken stand en eiken rang, eeovou- digen en kooggeplaatsten, beoefenaars (sters) der wetenschap en kunst enz. Sluit de gelederen, Sluit aan! Wapent u met liefde en wetenschap, spreidt zegen en kennis rondom u Wordt lid Wordt lid Wordt lid Doe het nu, heden; een briefkaart of uitknipsel uit de IJm. Courant aan het Consultatie-Bureau. Opdat niet nog talloos velen bezwij ken in prille jeugd of op middelbaren leeftijd, afgemat en krachteloos, uit geteerd tot op het gebeente, na jaren lang zuchten en bidden. Opdat niet nog ontelbare wezen be- schreiën vader of moeder, ontijdig ten grave gesleept Opdat niet zoovele ouders staren op het beeld van hun lievelingen, ont rukt aan hun hart. Opdat niet meer, opdat niet langer de treurige ziekte mag woeden onder de menschheid en verwoest Jeugd, kracht, gezondheid, welvaart en geluk. Zoo worde het, Gode ter eere, den naaste tot heil. Prop. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u onderstaande regelen in uw veel gelezen blad te wil len plaatsen, bij voorbaat mijn harte- lijken dank. Aan het Onderwijzend personeel der Gemeentelijke Bewaarschool te Velseroord. Bij deze meen ik wel de tolk te zijn van alle ouders der kinderen, wanneer ik u mijn oprechten dank betuig, voor alles wat u op 5 December, voor de kin- .dereA hebt gedaan. Ook nu weer hebt ge bewezen, hoe zeer ge met de kinderen meeleeft en meevoelt, hoe ge alle kinderhartjes weet in te nemen. Heerlijk was het om te zien, hoe in- verheugd de kinderen de school verlie ten, de cadeautjes van Sinterklaas krampachtig onder den arm, en hoe trotsch ze thuis alles lieten zien. Hebt nogmaals dank, want wat gij Hollanders buiten Dieghem gekam peerd waren. Ze was met een Belg ge trouwd en woonde nu reeds 4 jaren in Dieghem. Daar ze spoedig naar Bever wijk ging om haar familie te bezoeken, verzochten we haar ook aan onze fami lie de groeten te doen. Dit beloofde ze. Tegen half-elf waren we klaar om te vertrekken. Spoedig waren we op den grooten steenweg naar Brussel. In de verte zagen we reeds de koepel van Pa lais de Justice. Na een kwartier loopen, passeerden we de vliegvelden van de K. L. M. Zeer mooi waren die aangelegd. Het eene vliegtuig na het andere zagen we de lucht in snorren of dalen. Tegen )2 uur bereikten we de eerste .huizen van Schaerbeek, een voorstad van Brussel. We vervolgden den weg en kwamen zoo in de nabijheid van het raadhuis. Het raadhuis was in Gothi- sche stijl opgetrokken. We bestegen den breeden trap die naar den ingang leid de. We kwamen in 'n prachtige hal ge heel in marmer. Vandaar had men ver scheidene deuren die naar de verschil lende afdeelingen voerden. We richtten ons tot den portier, die ons de goede deur aanwees. Langs een breede corri dor kwamen we in een groote vierkante zaal. In carrée waren de verschillende bureaux gevestigd, ieder afgesloten door koper- en traliewerk. Zeer mooi ingericht. Het dakvorm werd gesteund door 8 marmeren zuilen. We wenden ons tot het loket, waar secretariaat op stond, ipaar de heeren daarvan verwe zen ons naar het politiebureau. Aldaar gekomen teekende men onze boeken af. Daarna vervolgden wij onzen weg rich ting Brussel zelf. Het was gemakkelijk aan de kinderen doet, doet ge aan de ouders. Hoogachtend, EEN OUDER. EEN LANDELIJKE KERSTPAKKET-ACTI E VOOR HONGEREND DUITSCHLAND Het Kerstfeest is voor De Duitsche bevolking van ouds het feest der fees ten. Reeds maanden tevoren spreken oud en jong, doch vooral de kinderen over den „Weihnachtshaum" met zijn schit tering van licht en kleuren, en zijn vol spanning wat het Kersfeest hen voor begeerenswaardige dingen zal brengen. Met verlangende blikken worden de étalages van de groote warenhuizen door de kleinen bewonderd, en in hun gedachten zien ze iets van deze schat ten op Kerstavond in hun bezit. Dit jaar zal er helaas in honderddui zenden gezinnen geen Kerstboom, geen Kerstgeschenken en geen Kerstvreug de zijn. Dit jaar in honderdduizenden gezin nen geen blijden lach en geen van vreugde schitterende oogen. Dit jaar radelooze ouders en honge rende kinderen. Voor honderdduizenden ouders is het de groote vraag „Hoe geven wij onze kinderen met Kerstfeest een warm middagmaal". Inwoners van Nederland! Wij zijn in staat, zoo wij willen deze vraag voor honderdduizenden ouders op te lossen. Het Algemeen Comité, Afdeeling Holland der Intern. Arbeidershulp, or ganiseert voor dit doel een groote lan delijke Kerstpakketten-inzameling. Deze Kerstpakketten zullen 24 De cember in verschillende steden van Duitschland onder de behoeftig m wor den uitgedeeld en daardoor zullen wij, het hongerspook gedurende de feestda gen uit duizenden en duizenden gezin nen verdrijven. Uit alle plaatsen moeten ons de x>ak- ketten toestroomeh. Een speciale pakkettentrein moet naar Duitschland kunnen worden ver zonden en in iedere stad van eenige beteekenis moet een wagon met pak ketten kunnen worden afgehaakt. Nederlanders, maakt uw pakket al len van gelijken inhoud, maakt het spoedig gereed en zendt het voor 15 De cember aan het Secretariaat van het Algemeen Comité Prins Hendrikkade 140. Amsterdam of aan het SecretarL aat van het plaatselijk Sub-Comité, zoo dit in uw plaats bestaat. Wij stellen U voor het pakket .samen te stellen als volgt: 1 pond rijst, 1 pond boonen, een pond suiker, 1 pond plantenvet en een ll2 pond koffie. Merk het pakket met de woorden „Kerstpakket uit Holland". Direct na ontvangst zenden wij U een bewijs van ontvangst. Aan hen die niet in de gelegenheid zijn een pakket samen te stellen, ver zoeken wij ons een postwissel met f 1.50 toe te zenden voor een enkel en f 3.00 voor een dubbel pakket. Op post- wisselstrook ook vermelden „Kerst pakket". dat ik eenigszins den weg kende. Met behulp v. onzen platten grond kwamen we dan ook spoedig op de Place Rogier, een van de drukste pleinen van Brussel Verschillende hoofdstraten komen er op uit o.a. de beroemde Boulevard Ans- pach (na den grooten oorlog herdoopt in Boulevard Adolph Max, genoemd naar Brussels burgemeester). Men ziet op de Place Rogier allereerst het mooie groote station genaamd Gare du Nord. Het voorfront van dit station beslaat de geheele breedte van het plein. Ver der is het plein begrensd door groote hotels en café-restaurants. We staken de Place Rogier over en liepen de Bou levard Adqlph Max op. Deze boulevard met de Rue Midi is een rechte weg van een uur gaans en verbindt de Gare du Midi met de Gare du Nord. De Boule vard Adolph Max met aan beide zijden z'n groote magazijnen, hotels, café's enz. liepen we af tot aan de Place Bro- quère. Midden op dit plein vindt men een prachtige, monumentale fontein. Rechts van ons zagen we het Alham- bra Theatre. We staken het plein over en liepen door enkele nauwe straatjes naar de Quay Bois (Brüler, waar ik kennissen had wonen en misschien mijne familie zou treffen. Precies om twee uur waren we op de plaats van on ze bestemming. Ik begroette min fami lie aldaar, die nog niet vertrokken was. Het wederzien was natuurlijk zeer har telijk en weldra gevoelden wij ons thuis. Tegen een uur of 4 gingen we ge zamenlijk Brussel in. Allereerst koch ten wij 'n nieuwen hoed, aangezien ik de mijne tusschen Mechelen en Brussel had verloren. Nadat ik mij voorzien had van een nieuw hoofddeksel, liepen we De Hollandsche Kerstpakketten moe ten honderdduizenden gezinnen twee dagen zonder honger mogelijk maken. Laten allen die dit lezen direct zelf de hand aan de ploeg slaan en tevens onder hun vrienden en kennissen pro- paganda voor deze paketten maken. Wij kunnen nu een grootsch werk van broederlijke solidariteit volbren gen. Toonen wij daartoe bereidt te zijn. H.H. Winkeliers die een mooie pro- pagandaplaat met het verzoek er op gedrukt om in den winkel 't kerstpak ket te koopen, willen ophangen, wor den verzocht deze bij ons aan te vragen. Voor het Algemeen Comité, J. HOOGCARSPEL, Voorz. EDO FIMMEN. Mej. CHR. RASTERT. HENR. ROLAND HOLST. HELEEN ANKERSMIT. J. ALBRECHT. J. BROMMERT Jr., Secr.-Penningm. Prins H. Kade 140. A'dam. itu-ViS-; SCHEEPVAART. In de week van 26 Nov. tot 3 Dec. werden alhier door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 68 stoomschepen, 1 zeilschip en 1 zeelichter en naar zee 75 stoomschepen en 2 zeelichters. Gedurende de maand November zijn te IJmuiden door de Noordzeeslui zen geschut: uit zee 217 stoomschepen met 1. 397.479 Kub. Meter en 9 zeilsche pen met 11.275 Kub. Meter inhoud en naar zee 281 stoomschepen met -.625.248 Kub. Meter en 4 zeilschepen met 5.448 Kub. Meter inhoud. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Johannes Bernardus, z. van Petrus Johannes Logger en Chris tina Adams; Gerrit Petrus, z. van Pe trus van der Pol en Trijntje Visser. Overleden Jan den Draak, 68 j., weduwnaar van Johanna Schop; Hui- bert van Pel, 78 jaar, weduwnaar van Jansje de Jong. Vischomzet. De omzet in de Rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in November van dit jaar f 1.320.966 tegen in November van het vorig jaar f 1.123.921. 3 t j 't 't i - - de drukke Rue Neuve, een der voor naamste winkelstraten van Brussel door. Ook vindt men daar vele biosco pen. Door de Rue Neuve kwamen we vervolgens uit op de Place Rogier on verder liepen we langs denzelfden weg terug, die we des middags reeds geloopen hadden, zoodat we weer spoedig bij ons voorloopig tehuis aan kwamen, waar we binnen gingen ora ons avondeten te nuttigen. Tegen negen uur gingen we nog een kleine wande ling maken in het centrum, daar m'n makkers de lichtreclames eens wildon zien. Zeer mooi zijn die op de Place Broquère, langs de boulevard Adolph Max en op de Place de la Bourse. Om 11 uur waren we weer thuis en gingen slapen om een welverdiende nachtrust te genieten. 19 Juli 1923. Des morgens waren we te 9 uur op en na ontbeten te hebben gingen we geza menlijk de stad in om de mooiste pun ten te bezichtigen. Allereerst richten wij onze schreden naar de Place de la Bourse, ook een zeer druk verkeers punt van Brussel. Het front van de Beurs beslaat de geheele breedte van j het plein. Een breede monumentale trap voert tot den ingang. Boven aan den trap is "een breed bordes, waarop zes zware zuilen staan, die de overkap ping -steunen, waarop prachtig beeld houwwerk is aangebracht. Tegenover de beurs ziet men het groote Hotel Cen traal. We liepen langs de Beurs en wand* den verder naar de Groote Markt, we het stadhuis was. Daar moesten zijn om onze boeken te laten afstem

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2