IJmuider Courant /aterdag 8 Dec. 1923. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. !|0 uur: Ds. H. W. Creutzberg, Pred. Duinoordkerk,Schaalcollecte. 3 uurDs. Erdman. Bediening van den H. Doop. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. Woensdagavond 7.30 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. 5 uurDezelfde. j Doopsgez. Gem. Aid. Frot. Bond. 10.30 uurDs. W. Luikinga. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. ,10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagavond 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jenninga, Dinsdagavond 8 uur Bijbelbespreking. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. O. B. Westenburg van Beverwijk. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur Ds. J. D. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 7 uur Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL. 10 uur: De heer G. B. Wurth. Woensdagavond dezelfde. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Vunderink fe Haarlem 6 30 uur: De heer Wierstra fe Amsterdam INGEZONDEN. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende in de N. Rott. Ct. van Dinsdag 4 Dec. jl. voorkomende inge zonden stuk, dat als antwoord is ge plaatst op het ingezonden stuk van den heer J. L. Uitzinger, dat ook wij in ons blad van Woensdag 28 Nov. opna men. Het nationaal comité voor viscfapropa- ganda op de voedingstentoonstelling te Amsterdam. In uw ochtendblad van 28 dezer komt een ingezonden stuk voor van den heer Uitzinger te IJmuiden, waarin de in zending van dit Comité op de voedings tentoonstelling wordt gecritiseerd. Het is weer het oude liedje; wordt er iets feitelijks gedaan, dan staan de be kende goede stuurlui aan den wal on middellijk klaar om te vertellen, dat zij het anders en natuurlijk veel be ter zouden hebben gedaan. Zooals bekend is- heeft het Comité zich geconstrueerd uit vertegenwoor digers van de reedersorganisaties, voor de haringvisscherij, de treil visscherij, van den IJmuider en Scheveninger vischhandel en van de Gemeente Am sterdam, terwijl verder nog eenige le den, die in de volksvoeding en de eco nomische ontwikkeling van ons vis scherijbedrijf belangstelden, toetraden, met het doel op genoemde tentoonstel ling krachtig propaganda voor het vischgebruik te maken en zoodoende te trachten de volkshygiëne te bevorde ren en in de zeer ernstige malaise, die in ons visscherijbedrijf heerscht, ver betering te brengen. De poging van deze vertegenwoordi gers van visscherijbedrijf en handel, die het, te dikwijls vergeten, oud-hol- landsche gezegde: „de cost geat voor de baet „uit", voor.oogen hebben gehad, verdient zeker meer waardeering dan de inzender er voor blijkt te bezitten. Het Comité heeft zich er verantwoor delijk voor gevoeld, dat de door een eigenlijk noodlijdend bedrijf bijeenge brachte gelden, zoomede de Rijksgel- den, die het als subsidie werden toever trouwd, zeer zorgvuldig en zuinig be heerd zouden worden en moest er z.i. daarom voor zorgen, dat het beoogde doel met de minste kosten zou worden bereikt. Het heeft dan ook gemeend niet het voorbeeld te moeten volgen van sommige zeer groote industriën, die aanzienlijke sommen voor reclame be schikbaar kunnen stellen, en daarom geen groote bedragen te moeten beste den zooals de inzender blijkt te heb ben gewild aan flinke royale meubi leering der stands, met gedekte tafels, voorzien van servies, couverts, enz. enz. maar heeft gemeend zich tevreden te moeten stellen met een keurige, maar sobere aankleeding, en een eenvoudige, maar doelmatige inrichting van de stands. De uitkomst heeft haar daarin volkomen in het gelijk gesteld; aan de zeer groote vraag naar de visch, die er verstrekt wordt soms worden een paar duizend porties in weinig uren uitgereikt kan met een klein perso neel worden volstaan en het publiek blijkt volstrekt geen behoefte te hebben aan grootere royaliteit der inrichting om zich de haring en de haringcon- serven, zoomedé de gebakken visch er uitstekend te laten smaken. De aanduiding van deze stands door den inzender als een „klein kraampje" klinkt eenigszins vreemd, wanneer men weet, dat het Comité over een ruimte van 16 meter lengte bij 3 meter diepte beschikt, dus totaal 48 Ms„ ver deeld in twee afdeelingen. Het geheel vormt zelfs een der grootste stands der tentoonstelling. Hoewel het Comité aanvankelijk voor hare stands de voorkeur had gegeven aan een plaats beneden in de zaal, heeft zij zich met ruimte op de galerij tevreden moeten stellen, om de een voudige reden, dat er geen voldoende ruimte in de zaal meer beschikbaar was. Achteraf geoordeeld is het zelfs gelukkig, dat het zoo geloopen is, om dat bij het drukke bezoek, die de Comi téstands genieten, de ruimte in de gan gen beneden meermalen onvoldoende zou zijn geweest en aanleiding tot op stopping zou hebben gegeven. Zelfs op de galerij, waar veel meer ruimte vooi het publiek is, moet soms een „ver keersagent"-het verkeer van de bezoe kers aan onze stands regelen. Dat het niet juist is, dat deze stands „bijna onvindbaar" zouden zijn, zooals de inzender opmerkte, blijkt hieruit genoegzaam en hij zal dat dan ook moeilijk kunnen voihouden; het wordt ook niet bevestigd door het aantal uit gereikte portie's visch 1000 a 2000 per dag in de uren dat deze verkrijg baar werd gesteld, welk aantal boven dien uiteraard volstrekt niet gelijk is aan het aantal onzer bezoekers. De inzender stelt voorts de vraag, of de in het door het Comité verspreide propagandaboekje vermelde prijzen niet aan de waarheid te kort doen; dit zou uit vergelijking met de op 23 No.v. 1923 door de gemeentelijke vischvoor- ziening van Amsterdam uitgegeven prijscourant blijken. De in bedoeld boekje vermelde prij zen (blz. 29) zijn echter de gemiddelde berekend uit de officieele visscherij- statistiek over het afgeioopen jaar en vertegenwoordigen dus den prijs bere kend uit den totalen aanvoer van een bepaalde vischsoort en hare totale op brengst. Zij zijn dus juist. Waar de lage prijzen gewoonlijk bij groote en de hoor ge bij kleine aanvoeren voorkomen, is het duidelijk, dat de meer bij uitzonde ring voorkomende hooge prijzen op dat gemiddelde geen grooten invloed kun nen hebben. De aangehaalde prijzen van de Gem. Vischvoorziening waren echter juist zulke uitzonderingsprijzen. Men weet, welk ruw, stormachtig weer in de we ken van midden November op de Noordzee heeft geheerscht, en het on vermijdelijk gevolg daarvan is: kleine vangsten, geringe aanvoeren, hooge prijzen. De schijnbare tegenspraak tus- sclien de vermelde prijzen en die van 23 November jl. wordt, naar wij ver trouwen, hierdoor voldoende opgehel derd. Wat hierdoor intusschen wel duide lijk wordt aangetoond, is de groote be- teekenis van een meer algemeene toe passing van methoden, waardoor de versche visch in deugdelijken staat wordt gehouden, zoodat de'ze bij groote aanvoeren gedeeltelijk kan worden op geslagen om bij kleine aanvoeren het te kort aan te vullen, zooals b.v. de me thode door het indertijd door den Staat aangekochte patent Ottesen voor het bevriezen van visch toegepast. Ten slotte de vraag, waarom het Co mité toestaat, dat er in zijn stands cir culaires worden uitgereikt, waarin men kan lezen: „groote inkomsten" „bij klein kapitaal", enz:, wat de inzender zoo zeer in strijd met den toestand in IJmuiden, dus misleidend en „een scheeve voorstelling" gevend „van de handelingen van onze vischhandela- ren" enz. enz. acht. Men zou zich deze meening kunnen begrijpen, indien daarin sprake was van het visscherijbedrijf, maar dat is juist niet het geval, zij heeft uitsluitend betrekking op het moderne Engelsche vischbakkerijbedrijf. Men staat dan ook lichtelijk ver baasd over dat oordeel, dat zich alleen zou laten verklaren, wanneer de inzen der de circulaire niet gelezen had. Zij wordt verspreid door de Engelsche fir ma Mabbutt, die de moderne Engelsche vischbakovens in de stands van het Comité demonstreert; de voordeelen worden daarin uiteengezet, die het vischbakken met dergelijke ovens biedt, gebaseerd op de in Engeland daarmede verkregen ervaring. Het vischbakkerijbedrijf heeft ginds een reusachtige uitbreiding gekregen; meer dan 20.000 personen zijn er in werk zaam en deze bakkerijen zijn ook een weldaad voor de minder door de for tuin bedeelden, omdat er voor weinige stuivers een uitstekend voedzaam en smakelijk warm maal wordt verstrekt. Dat in Engeland dit verbruik per hoofd der bevolking en per jaar ruim het zes voudige van dat in Nederland uit maakt, wordt dan ook voor een belang rijk deel aan deze vischbakkerijen toe geschreven en het is begrijpelijk, dat hare ontwikkeling door de Britsche re geering zooveel mogelijk bevorderd werd. Het zou, naar onze meening, een ze gen zijn, zoowel voor onze volksvoe ding, als voor het visscherijbedrijf, in dien deze vischbakkerijen ook in ons land wortel schoten, en mocht zulk een bakkerij als gevolg van deze propagan da zich hier te lande vestigen, dan zou het Comité zich voor zijne bemoeiingen ruimschoots beloond achten, overtuigd, dat het vanzelf verder een grooten om vang zal verkrijgen. Het is intusschen duidelijk genoeg, dat de vischhandel zelf in IJmuiden daar niet anders dan groot voordeel en geen nadeel van zou hebben. Voor het Nationaal Comité voor Vischpropaganda. Prof. E. C. van Leersum, Voorz. J. M. Bottemanne, Secretaris. 30 November 1923. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Houdt het weer zich van het moment, dat we dit schrijven tot Zondagmiddag 4 uur goed, dan is het zeker, dat do zeer belangrijke wedstrijd Stormvogels- Sparta zal gespeeld worden. Tot dusver zijn onze plaatsgenoolen nog ongeslagen, doch we mogen ons niet ontveinzen, dat, als er één wed strijd is geweest, welke niet geheel verdiend is gewonnen, het de kamp te gen Sparta is geweest. Met 21 was het voordeel aan de zijde van Stormvo gels, maar met een klein beetje geluk hadden de Spartanen met 21 gewon nen. In ieder geval was een gelijk spel een juiste verhouding geweest. Na al wat we van de diverse tegen standers van Stormvogels gezien heb ben, zijn we werkelijk overtuigd, dat Sparta met Stormvogels een der sterk ste vereenigingen uit de tweede afdee- ling is. Roem is een bruikbare keeper, terwijl Fucks,. doch vooral Van Zwiete- ren, de kunst van backen zeer goed verstaat. In de middenlinie is Oost hoek een geweldig struikelblok, waar dig gesteund door zijn partners v. Gils en Roomberg. Uit deze opsomming van de capaciteiten der verdedigers moge afdoende blijken, dat de Stormvogels voorhoede, speciaal het binnentrio, er tegen een verdediging als deze met te kort en te langzaam spel zeker niet zal komen. Van de voorhoede is, nu Schram nog niet mee mag spelen, het binnentrio Formenoyv. d. MarkRuffelse het gevaarlijkst. Alle drie verstaan ze de kunst van scoren heel goed. Een aan wijzing te meer voor de Stormvogels verdediging dit trio niet te dicht het doel te laten naderen. Een voorspelling te doen ook maar met eenige zekerheid lijkt ons onmoge lijk. De partijen zijn zoo aan elkaar ge waagd, dat elke uitslag, een overwin ning van een van beiden of een gelijk spel. mogelijk is. Hopen we op goed weer en een mooien, fairen wed strijd. Haarlem ontvangt O. D. S. en zal wel niet veel moeite hebben de Dorde- naren er onder te houden en waar A. S. C. vrij zeker er Quick onder zal hou den, wordt de positie der O. D. S.'ers steeds wanhopiger. Blauw-Wit ontvangt TI. B. S. Met de Amsterdammers gaat het den laatsten tijd al zeer slecht naar wensch en waar H. B. S. er iets beter inkomt, verwach ten we een kleine overwinning der be zoekers. ExcelsiorU. V. V. zal wel op een overwinning voor Bak c.s. uitdraaien. De V. S. V'ers gaan op bezoek bij de Kennemers. Het schijnt ons toe, dat de Wijkers dit seizoen slechter op dreef zijn dan het vorige. Het lijdt o.i. dan ook geen twijfel, of de punten gaan mee naar Velseroord. Stormvogels II speelt te Amsterdam tegen Amstel II. Als volledig uitgeko men wordt, dan kunnen de Stormvo gels-reserves zeker de overwinning behalen. Het Stormvogels-elftal. Stormvogels komt uit met: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Oldenburg WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van he'. Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar du 3 cent per week is men lid en heeft da) i recht op kostelooze hulp van eeu de wijkzusters en tevens gebruik van vei pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap geliev1 men te richten aan den Administrateu den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1 te Velseroord. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Ernstig scheepsongeluk. Donderdagmorgen is in onze haven weer een ernstige ramp voorgevallen. De "Engelsche kolenboot Transporter ging uit en werd, zooals gewoonlijk, vergezeld tot de pieren van de boot van den loodsafhaaldienst Junior. Aan boord daarvan bevonden zich tevens eenige loodsen die naar den voorgaats kruisende groote loodsboot gebracht moesten worden. Plotseling een aanvaring, waarvan de rechte oorzaak nog niet bekend is, tusschen de Transporter en de Junior. Nog een ondeelbare spanne tijds en de laatstgenoemde kleine boot verdween in de diepte. Slechts met moeite kon den de opvarenden, 4 loodsen en 2 man equipage* aan dek zich in veilighgeid brengen aan boord van andere vaartui gen in de omgeving van het tooneel der ramp. De machinist echter, die beneden in de machinekamer was, vermocht niet zoo spoedig naar boven te komen en is jammerlijk omgekomen. De verongelukte, A. Mangel, Prins Hendrikstraat alhier laat een vrouw met 5 jonge kinderen achter. Door duikeronderzoek werd vastge steld dat M. beklemd is geraakt aan boord van het schip zoodat het lijk niet is te verwijderen, alvorens de boot ge licht is. Daar het. wrak gevaarlijk lag voor de scheepvaart bij uitgaande schepen is er een wrakboei uitgelegd. De Transporter vervolgde haar reis. Vrijdag zou men met het bergings werk beginnen en men hoopt Zaterdag de boot gelicht te hebben. De Junior is een kleine sleepboot van bureau „Wijsmuller" ongeveer 4 jaar oud en was tegenwoordig in dienst van het rijk voor den loodsdienst. Sf. Nicolaas op school. Als lid van de Ouder-commissie ont vingen we van het hoofd van school A den heer L. Janssen de vriendelijke uitnoodiging de St. Nicolaasviering „voor de grooten" op Donderdag bij te wonen, van welke uitnoodiging we gre tig gebruik wilden maken. Te voren hadden reeds de blijde herdenkingen aan dit typisch, Ilollandsch feest plaats gevonden voor de „kleintjes" en voor de „middelklassen". Thans mochten we met „de grooten" eens mede feestvieren. „De grooten", waarvan de broeken reeds droomen van het zachte dons onder den neus en de rokken van „blousjes" en „opge stoken haar", als ja, als de snel vliegende jeugdjaren ze tot jonge heeren en tot jonge dames heeft ge promoveerd. Dezen middag waren het nog „groote kinderen" met allures van „echte menschen". Wat zijn we den heer Janssen dank baar voor zijn uitnoodiging en hoeveel genoegen heeft ons het medemaken, zij het dan door omstandigheden niet ten volle van dit St. Nicolaasfeest op school verschaft. Er was natuurlijk geen Sint Nicolaas, niet te paard en niet te voet en ook geen Zwarte Piet. Deze voelen zich niet meer thuis in het milieu van half lan ge kuitbroeken en bakvisschen. „Den goeden Sint en zijn getrouwe is het Koninkrijk der kinderen. Van blagen houden ze niet; zij die met eigenwijze wijsneuzen in den wind praten, dat er geen „echte" Sint meer s. Ai, hoe zou den ze nog beven voor den rammelen de ketting en de echte zak. Sint zelf was er dus dezen middag niet. Het was een feest voor en door groo ten en als we den weemoedigen blik, waarmede de grijsaard van dit vroeg rijp goedje afscheid heeft genomen ver geten zijn, dan zien we verlangend uit naar de wijze, waarop „de grooten" het groote feest vieren. Ja, dat is wel anders. Daar doen ons alleen de chocolaadjes, de borstplaat- jes, de speculaasjes en de marsepijnen blokken nog aan het kinderlijke feest denken. Al het andere is modern, maar toch en gelukkig echt kinderlijk. Daar werd in de hoogste perfectie een kinderoperette opgevoerd, „Repel steeltje" dat door de grootere leerlin gen, nagenoeg allen meisjes tot drie maal en met steeds stijgend succes voor het schoolvoetlicht werd gebracht Hoe moeten „de kleinjes" en „de mid delsten" daarvan genoten hebben, als de belangstelling „der groot ?n" nog zoo gespannen was als wij Donderdag middag zagen. Het sprookje is reeds beschreven; de uitvoering was in alle opzichtori su bliem. In de groote gymnastiekzaal, als schouwburgzaal klein, kwamen 'zang on tekst zoo volkomen tot haar recht, dat we hier het gemis van oen tekst boekje, zooals we dat in Thalia gedaan hadden, volstrekt niet voelden. De de- buttanten waren immers „onder ons" en in éigen huis. Zoodat zij zich veel vrijer durfden geven. Bijzonder aardige en leerzame too- neelstukjes voor kinderen volgden en een dertienjarige leerling der school verraste het gehoor op een vioolsolo, die ademloos werd aangehoord «*n een stormachtig applaus, zeer verdiend, oogstte. De pianobegeleiding van eer, der heeren onderwijzers was ver boven allen, lof, Zoo ging een middag en eenhalve avond vol afwisseling voort, teveel om op te noemen en waarbij we opzettelijk geen namen noemen om de besten niet ijdel en de minder besten niet jaloersch te maken. Maar wat we wel willen noe men en roe-men? In.de eerste plaats de groote liefde van het personeel voor de kinderen die uit alles zoo duidelijk aan het licht trad en de aanhankelijkheid*der kinder ren voor hun leeraren en leeraressen. Wc willen noemen de groote ambitie waarmede het personeel dit feest heeft, voorbereid en met zoo schiterend suc ces heeft doen slagen. En als we hier wel enkele namen noemen, dan is 't, omdat we overtuigd zijn dat we nie mand ijdel en niemand jaloersch ma ken, doch dat we in den geest van allen handelen, als we in de eerste plaats hier namens de ouders van de kinde ren dezer school_een woord van warme dank en waardeering richten tot Mej. A. J. Uyttenboogaard, die met groote bekwaamheid, onvermoeide werklust, grcnzelooze liefde en onuitputtelijk ge duld de leiding van al het ten tooneele gebrachte heeft gehad, daarin met niet minder volle toewijding bijgestaan door Mej. T. Nanning van Haarlem een hui'Sgenoote van Mej. Uittenboogaard, doch geen onderwijzeres aan school A. Dan voelen we ons verplicht de namen te noemen van de heeren H. van Da len, J. Prakken en de Waal. De eerste toch zorgde met artistieke hand voor de beschildering der décors en de aan kleeding der diverse tooneelen; de tweede vervaardigde de programma's, die gedurende drie middagen zijn uit gevoerd en de derde heeft voor de zeer doelmatige verlichting gezorgd. Een woord van dank past verder aan het gemeentebestuur, dat voor do gehoele betimmering zorgde, waardoor het gymnastieklokaal als het ware in een schouwburgzaal was gemetamorfo seerd, keurig en smaakvol versierd door de gedienstige handen der leerlin gen, van de school; en zeker niet het minst aan het hoofd der school, den heer L. Janssen en zijn staf van Onder wijzeressen en onderwijzers, die onaf gebroken bezig zijn geweest dit feest dien luister en die genoeglijkheid te geven, die het hebben gekenmerkt als een voor de schooljeugd onvergetelijk gebeuren. De ouders der kinderen zijn wel zeer verplicht aan het personeel der school' voor de genoeglijke uren hun kinderen bereid, waartoe de groo te en kleinen, uitverkoren om de keu rige operette, de aardige stukjes enz. enz. op te voeren, zoo krachtdadig heb ben medegewerkt. De spontane bloe- menhuldiging der beide dames Uitten boogaard en Nanning, zoowel door de leerlingen, als door het personeel was dan ook alleszins verdiend. Was het wonder, dat bij enkele le den der ouder-commissie de idee naar voren kwam een ouder-avond te doen houden om daarop het geheele feest te doen repeteeren, indachtig, dat onge twijfeld alle ouders wel eens zouden willen zien hoe de kinderen met het onderwijzend personeel feest hebben gevierd. Bij een bespreking tusschen het hoofd der school en den voorzitter der ouder-commissie bleek die idee in goede aarde te vallen en zou men be reid zijn, daartoe te besluten, indien de ouders daartoe het verlangen te ken nen gaven en zich daarvoor een zeer kleine geldelijke opoffering zouden willen getroosten. Een uitvoering voor de ouders zou n.l. niet kunnen plaats hebben in het gymnastieklokaal der school, daar dit voor andere doeleinden ontruimd moet worden en trouwens ook veel te klein zou zijn. Er zijn n.l. ongeveer 800 moe ders en vaders van schoolgaande kin deren, dus zou naar eon groote zaal bijv. Thalia moeten worden omgezien. Ter bestrijding van huur van zaal, cos tumes, requisiten e.a. zou een kleine bijdrage van de ouders niet gemist kun nen worden en we twijfelen er geen oogenblik aan, of alle ouders zullen

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5