daaroe gaarne bereid zijn, te meer daar zoo'n avond bij uitstek geschikt zou zijn de banden tusschen ouders en schoolpersoneel aanmerkelijk te ver sterken. Hierop zullen wij nader terugkomen. Ons bericht inzake de bekroning van een tooneelstuk, geschreven door den heer A. Rolloos Jr. aUiier, eischt verbetering. De prijsvraag was niet uitgeschreven door den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, maar door de Noord-Hollandsche Pro- paganda-Commissie der Ned. Vereeni- ging tot Afschaffing van Alc. Dranken. Het werk van den heer Rolloos kreeg den eenigen beschikbaren prijs, zoodat de heer de Vletter geen 2e prijs be kwam. Het motto, waaronder de heer Rolloos zijn werk inzond, was „Fiat Lux". Er waren 22 deelnemers aan den prijsvraag. De jury verklaarde dat het stuk van den hr. de Vletter even hoog staat als dat van den heer Rolloos, doch dat het stuk van den heer Rolloos uit een oogpunt van speelbaarheid en aan kleeding voor dilettanten-gezelschap pen de voorkeur verdient. Gevonden voorwerpen. Een armband, een halsketting, een damestaschje met portemonnaie, een damesrijwiel, een zilveren rijksdaalder, een zwarte handschoen, een heeren rijwiel. IJmuiden's a Capellakoor. Gaarne voldoen we aan het verzoek in herinnering te brengen, dat boven genoemd koor Maandag 10 dezer een uitvoering geeft in het Gebouw voor Christelijke Belangen, en aan hetgeen we over de vorige uitvoering van dit koor en zijn groote vooruitgang onder den heer Pielage hebben geschreven. Toen verleende medewerking o.a. de heer Clinge Doorenbos, dichter-zanger. Thans treden op als solisten de hee- ren A. Liefferink, viool en Cas Sten- trop, bas-bariton. Ze zijn voor ons nog onbekenden, doch als we de schitteren de, de verbluffende recenties in alle groote en kleine bladen in ons land over het vioolspel van den heer Lieffe rink lezen, dan wacht den bezoekers zeker iets ongekends op dat gebied. Waar de heer Pielage in den anderen solist ongetwijfeld naar een evenknie van den eminenten violist heeft uitge zien, kan de avond van Maandag in dit gebouw met zijn goede acostiek er een worden van groot kunstgenot. De be scheiden entreeprijs, waarborgt dunkt ons een zeer druk bezoek. Sint-Nicolaasfeest. Gisteravond hield afdeeling IJmui- den van den Jongelieden Geheel-Ont houders Bond (J. G.- O. B.) in de groote schouwburgzaal in „Tivoli", te Velser- oord een St. Nicolaas-,avondje voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar. Hiervoor kwamen in aanmerking de kinderen van die ouders, die door ver schillende toe- en omstanden, dit jaar niet in staat waren gesteld om voor hun kinderen iets bijzonders, naast de allernoodzakelijkste uitgaven, voor hun en hun gezin, te doen. Om 6 uur opende de voorzitter der afdeeling, dit in allen opzichte, schit terend geslaagd kinderfeest. Nadat de kinderen, onder begeleiding van viool en pianomuziek, door leden der afdeeling, hadden gezongen, kwam Sint-Nicolaas en onafscheidelijken knecht, de zaal binnen. Ingeleid door den afd.-voorzitter, hield Sint een sa menspraak met de aanwezige jongens en meisjes. Eenige kinderen zongen, op een vriendelijke uitnoodiging van den goeden bisschop, op het tooneel eenige mooie en welklinkende Sint Nicolaas- liederen. Mijn verslag zou niet volledig zijn, in dien niet vermeld werd, dat een 6- jarig meisje, geheel alleen staand, een liedje, voor de geheel met kinderen ge vulde zaal, zong. Met een donderend applaus werd dit beloond. Een vraag van den Sint, of zij cho colade-melk en speculaas lustten, werd met vreugde begroet. Enkele meisjesleden, gewapend met groote ketels gevuld met heerlijke chocolademelk en een blik met specu laas, bedienden de genietende en luid ruchtige klantjes. Nadat de gretige maagjes eenigszins tot kalmte gebracht waren, werd een serie lichtbeelden vertoond. Een lid der afdeeling vertel de daarbij. Het vertoonde viel zeer in den smaak bij de jeugdige bezoekers. De avond werd vervolgens doorge bracht met muziek, zang, en nog een serie lichtbeelden; waarna de uitrei king der cadeaux plaats vond. Prettig was het te zien, hoe de kinde ren genoten en hoe de gezichten van hen glunderden, bij de uitreiking der praktische geschenken. Om half acht werd deze avond geslo ten met een kort slui tings woord, waar in de kinderen opgewekt werden om de brochures die zij gekregen hadden, aan hun vader en moeder ter lezing te geven, en om dit jaar alsnog braaf op te passen, goed te leeren, en te handelen als een flink jongen en meisje. (Zie advertentie in dit blad). VELSEROORD. Schaakwedstrijd. De schaakwedstrijd is thans geëin digd en het mag gezegd worden, in al le opzichten geslaagd. Groot was de animo, waarmede begonnen werd en groot bleef die tot het einde. Weliswaar droeg de spanning, die in de verschil lende groepen tot het einde bleef be staan, het hare er toe bij, maar ook zelfs diegenen, voor wie de druiven (in dit, geval de prijzen) te hoog hingen, hebben met prijzenswaardigen ijver tot het einde toe volgehouden. Wanneer we een klein overzicht moeten geven over de spelers, dan komt in dezen wedstrijd duidelijk uit hoe hier kalmte en uithoudingsvermo gen een zeer groote rol speelden. Want bijna zonder uitzondering zijn de hoog ste prijzen gewonnen niet zoozeer door hoogere speelsterkte der eerstaanko- menden, maar door hun stalen zenu wen, waartegen spelers met meer ca paciteiten, maar meer onrustig tempe rament, het tenslotte af moesten leg gen. De uitslagen van verleden week zijn nog eenigszins gewijzigd, de totale uitslag is als volgt. Groep I. S. Bos, IJmuiden 672 P-> le prijs: Schaakbord met stukken; 2e prijs, rookstel, A. Koene, 6 punten, Velsen, na loting met C. E. Post, Velseroord, 6 punten, die den 3en prijs, een inkt- stel verwierf. De 4e prijs, sigarenkoker, Woudenberg, IJmuiden met 57a p. en 5e prijs S. Baarda, Velseroord, een leesboek, aangeboden door den heer Vreeken, met 5 punten. Verder M. A. Post 4V2 punt, H. Sant 4W. C. Post 3, ten Vaarwerk 2, C. Post Jr. 2 punten. Groep II. Ie prijs, een klokje, P. Muntenkamp, met 7 punten na loting met J. A. Stals die, ook met 7 punten, den 2en prijs, een koperen tabakspot ontving; 3e prijs v. d. Weele met 6 punten, na loting met v. d. Berg, eveneens 6 punten. De eerste een pijjpenrekje en de tweede een barn- steenen tabakspijp, aangeboden dooi den heer W. A. Teune. De vijfde prijs, een schaakwerkje, aangeboden dooi den heer Raadman, viel ten deel aan den heer Oderkerk na loting met den heer J. Bontenbal, beiden 5 punten. Verder behaalden hier de heeren Bal jet 3 72, Deelder 272, Dorsman 2 en Ver hoog 1 punt. Groep III. Ie prijs, J. Kaaij inet 10 punten, (de eenige die al zijn partijen wist te win nen), een spel schaakstukken. 2e prijs: Bruggemans, een sigaretten-étui, aan geboden door den heer Eijnthoven, met 7 punten na loting met P. v. d. Bos, Wijkeroog, eveneens met 7 punten, die hier als 3e prijs een koperen sigaren- beker ontving. De 4e prijs, een mooie tabakspijp, aangeboden door den heer G. Voet, viel ten deel aan C. C. Post met 57z punt; 5e prijs, een leesboek, aangeboden door den heer Vreeken, aan den heer Kruiten met 5 punten on de 6e prijs, eveneens een leesboek, aan geboden door den heer Vreeken, aan K. Ruijs met 472 punt, na loting met den heer Rolloos, eveneens 41/» punt. Verder verkregen hier de heeren Raadman 4, Bontenbal 272> Duin 27a, Kufhüs 27a P- Na afloop der prijsuitdeeling had het bestuur nog een z.g. gongwedslrijd ge organiseerd. De prijzen hiervoor be stonden uit sigaren, banketletters en een paar banketharten. Hier werden de prijzen gewonnen door Bos en Wou denberg, IJmuiden, in groep 1; C. Post Jr. en v. d. Berg, Velseroord in groep 2; Verhoog en Heel der, Velseroord in groep 3; en Ruijs, Velseroord cn Krui ten, IJmuiden in groep 4. Na afloop hiervan behoorde de schaakwedstrijd weer tot het verleden. Maar de herinnering aan de gezellige avonden en de spontane medewerking van de leden, die het bestuur in alles terzijde stonden, maar ook zeker de moeite en opoffering door het bestuur betoond bij het organiscerjn, zullen nog langen tijd als een voorbeeld wat samenwerking vermag, aan alb n bij blijven. Biljarten. Maandag den 3 dezer j.l. toog de bil jartclub V. S. V. alhier, naar Haarlem om aldaar in hotel Neuf, Groote Hout straat, de zoo sterke club „Haarlem" te bekampen, wat haar schitterend is mogen gelukken. De gespeelde partijen waren als volgt: Chr. Okel 88 J. v. d. W. 100 A. F. Tabbers 88 J. v. Tiggelen 100 A. C. Timmer 65 J. Zeilmaker 100 M. J. Duisterhof 100 J. Moussen 83 J. L. Okker 100 J. Kraak 99 441 482 KRACHTSPORT. De Halter- en Worstelvereeniging K. D. O. te Velseroord zal a.s. Zaterdag 15 Dec. haar eersten wedstrijd geven in de Concertzaal Tivoli te Velseroord. Voor den winner van iedere partij is een medaille beschikbaar gesteld, te vens een zilveren Tak voor den prijs- winner voor 't mooiste stijl worstelen. Er zullen eerste klasse worstelaars aan den wedstrijd deelnemen; o.a. de heer G. Petersen van Zaandam, kam pioen van Nederland, tegen P. Schaap; J. Muijs tegen J. de Ruiter, Haarlem; P. Kluft tegen J. Plug van den Haag; J. Keirsgieter tegen D. Exalto, Zaandam;' J. Kossen tegen Krijt, Zaandam; J. Besse tegen Duiker, Beverwijk; Haak tegen Kranenburg, Beverwijk; Raven- berg tegen Pathes, Beverwijk; Nieman tegen Scherreberg, A'dam; Moos tegen Tonnissse, Haarlem. De wedstrijd zal geleid worden dooi de kamprechters C. Heijneman van Amsterdam, T. Karter, Zaandam, A. Sieben, Beverwijk en zal onder con trole staan van de Wedstrijd-Commis sie van den Ned. Krachtsport Bond. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen: Een brillegias, een lorgnet, een lipssleuiel en een nieuwe damespantoffel. VELSEN De kegelclub „Excelsior" te Wij keroog heeft bedankt voor het lidmaat schap van den Kennemer Kegelnon d. De bioscoop Bloemoord tot nu toe onder directie van den heer De Bilt te Haarlem is overgegaan i:i handen van eenige heeren te Amsterdam. POLITIEPOST WIJKEROOG. Gevonden voorwerpen. Een groene wollen kindermuts, een hondenhalsband met penning (641), een plankje met sleutel, een heeren-porte- monnaie, een rood kralen halsketting, met goud slootje, een nikkelen horloge. De actie der fabrieksarbeiders. Onder leiding van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders werd voor de besturen van de afdeelingen langs de Zaan streek en Velsen eene gemeenschappe lijke vergadering gehouden. Het, doel dezer bijeenkomst was, om de nieuwe voorstellen der Algemeene Werkgevers Vereeniging te bespreken en vast te stellen, welke houding ver der diende te worden aangenomen. Uit de vergadering, welke zeer druk bezocht was, werd eene motie gesteld, welke na uitvoerige en ernstige bespre king met algemeene stemmen werd aangenomen: „De vergaderingen van besturen der afdeelingen der Nederlandsche Vereeni ging van Fabrieksarbeiders, betrokken bij de loonsverlaging der Algemeene Werkgevers Vereeniging; gehoord de uiteenzetting van het Hoofdbestuur over zijne houding te genover de A. W. V. en de andere orga nisaties; stelt nogmaals uitdrukkelijk vast, dat het bestuur der A. W. V. niet aanneme lijk heeft gemaakt, dat eene loonsver laging moet worden ingevoerd; meent, dat de economische toestand der arbeiders het feitelijk niet toelaat, dnt in dezen tijd de loonen worden ver minderd; keurt desniettemin de houding van het Hoofdbestuur goed, hetwelk te ken nen heeft gegeven, dat het op eene vre delievende wijze naar een vergelijk wil streven is echter van oordeel, dat het nieuwe voorstel der WerkgéverS-Vereeniging, inhoudende eene loonsverlaging van f 2.per week (en van f 3.per week voor enkele fabrieken) en eene verla sing van overwerkpercentages tot 10^, terwijl het extra percentage voor Zon- dagsarbeid met de helft, zal worden ver minderd, niet beantwoordt aan de rechtmatige verlangens der arbeiders, en derhalve door hen als onacceptabel zal worden beschouwd; neemt er voorts kennis van, dat het tegenvoorstel der kerkelijke, organisa ties, neerkomende op f 1.50 loonsverla ging en behoud van overwerkpersen- tages enz. door de werkgevers niet is aanvaard en stelt vast, dat deze orga nisaties dus weer volkomen vrij staan; draagt, in verband daarmee, het Hoofdbestuur op, den anderen betrok ken vakvereenigingen voor te stellen samensprekingen te houden, teneinde een gemeenschappelijk standpunt voor verder optreden tegen de plannen der Werkgevers-Vereeniging in te nemen; verklaart voorts alle dienstige mid delen te willen aanwenden, om de werkgevers ertoe te brengen, in meer dere mate met de wenschen der arbei ders rekening te houden; besluit deze motie te publiceeren in de pers en gaat over tot de orde van den dag." Alhier is aangehouden zekere F., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, als zijnde deserteur van het wapen der infanterie. Hij is aan de militaire autoriteiten uitgeleverd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: P. de Bruinede Vries, dochter. Ondertrouwd: J. A. Zuidam «*n M. Nukoop; N. P. v. Berloo en C. E. Hoogzaad; A. Post en J. M. F. v. d. V elde. Gehuwd P. v. Breukelen on G. v. d. Wel; Chr. Strijker en K. Nieuwe.n- huizen. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 29 Nov. t/m. 5 Dec. 1923 kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen: 46 Hollandsche-, 43 Duitsche stoom trawlers, 2 motor-, 32 zeilloggers, 2 stoom-, 3 zeilharingloggers, 10 Engel- sche haringdrifters, 1 Duitsche motor- kotter en 68 kuStvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1042 tot f 3382; Duitsche stoomtrawlers van f 1011 tot f 4885; motorloggers van f 362 tot f 849; zeilloggers van f 192 tot f 580; stoomharingloggers v. f 1129 tot f 1561; zeilharingloggers van f 664 tot f 1412; Engelsche haringdrifters van f 707 tot f 5491Duitsche motorkotter van f tot f 685, terwijl de kustvisschers to taal f 1964 besomden. De aapvoer bestond uit 722.120 K.G. trawlvisch, 114 kantjes, 1988 manden en 215 kisten drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 243.798.50. GEMENGD NIEUWS. De nood der Duitschers. Er wordt tegenwoordig van allerlei kanten dringend om hulp gevraagd voor de Duitschers; in het bijzonder de kinderen zijn er slecht aan toe en de bede klinkt: Redt de kleinen! Maar in Amsterdam zijn reeds 15 Duitsche banken opgericht voor het beheer en beleggen van bet Duitsche kapitaal, dat hier in veiligheid is gebracht. Duitschland heeft zich opzettelijk ver armd; als het geld in het land gebleven was, zou de armoede en honger er niet zoo erg zijn. Ergo helpt liever anderen. En zijn in ons land ook wel kinderen die gevoed en gekleed moeten worden. Deze redeneering wil er bij velen wel in. Maar ze houdt geen steek en al is het waar, dat de vermogende Duit schers een groot deel van hun eigen volk gebrek laten lijden, dit mag toch geen reden zijn, om de arme Duit schers maar te laten verhongeren. Het zijn toch niet de kleine renteniers, de gepensionneerden, de middenstan ders, de ambtenaren en de arbeiders, die hun geld hier in veiligheid hebben gebracht, die daartoe in Amsterdam banken hebben gesticht. Er wordt geen geld gevraagd voor de kinderen van Stinnes en andere groot- industrieelen en financiers en ook al zouden zij hun kapitalen in sterke kluizen in Duitschland geborgen heb ben zonder vrees voor inbeslagname, zou de honger in Duitschland nog rondwaren. Als een kind honger heeft, gaat men toch niet redeneeren, wie daaraan schuld heeft en of anderen niet moes ten helpen, maar men geeft hot, een stuk brood. Daarom mag de waarheid, dat enkele Duitschers schatten bezit ten, ons niet weerhouden, om te doen wat onze plicht s en ons hart ons ge biedt. We moeten op onze hoede zijn tegen de zucht, óm voorwendsels te ge bruiken, om van hulpverleening af te komen. Als een kind in het water gestooten is of een hardvochtig mensch gaat voorbij en steekt geen hand uit, is dat voor ons immers geen reden, om het kind maar te laten verdrinken. De nood is in duizenden Duitsche ge zinnen ontzettend groot en het is te ho pen, dat er spoedig, een goedgeorgani seerde hulpactie komt, om zooveel mo gelijk kinderen te redden. Misschien wil Nansen bij het Vele, mooie werk, dat hij reeds gedaan heeft, zijn grooten invloed, werkkracht en organiseerta- lent ook nog wel aanwenden, om de kwartjes en guldens tot een levenwek kende stroom te maken, die ter leniging door het Duitsche volk heengaat. De hooge politiek. Het ministerie van buitenlandsch za ken te Berlijn gaat de geheime docu menten van vroeger jaren publiceeren. De N. R. Crt. kan er nu reeds een uit treksel van geven. Men wordt daar door binnengeleid in de wereld der hooge politiek, waar over het lot van volkeren beslist wordt, waar wantrou wen, onbetrouwbaarheid, leugenach tigheid heerscht. Telkens krijgt men de opwelling bij het lezen van deze do cumenten uit te roepen: Maar dat's ge meen! En dat doen nu de allerhoogsten, vorsten, ministers, gezanten, elkander in de luren leggen, zich op bedriegelij- ke wijze bevoordeelen, onder den schijn van schoon© woorden allerlei leelijke dingen uithalen. Een Engelsche minister schijnt het plan gehad te hebben, om Turkije te verdeelen. De Rijkskanselier KiderKi schrijft hierover: „Duitschland heefj er het grootste belang bij, dat de ineen-i storting van Turkije pas plaats vindt" nadat er voor gezorgd is, dat onze bei-' de vrienden, Italië en Oostenrijk el kander bij de verdeeling van de hoid denbuit niet in de haren vliegen." Duitschland heeft later, toen het al- meer geïsoleerd kwam te staan, hulp gezocht in een bondgenootschap met Turkije en zich daarom verzet tegen alle plannen, om Turkije kapot te ma ken. In de hoogte is de lucht het zuiverst] dat geldt niet van de hooge politiek daar stinkt het van oneerlijkheid', heerschzucht, leugenachtigheid. Daar durft men met alle, ook de slechtste! middelen zijn doeleinden najagen. Om zedelijke beginselen en idealen bekom-i mert men zich niet. Die doen niet mee als men allerlei fijne berekeningen maakt, om voordeel te behalen. Het, onderscheid tusschen goed ert kwaad' is daar uitgewischt. Alles is goed, wat de macht versterkt. Tot de punten van Wilson en de eischen, die tijdens den oorlog voort durend uitgesproken werden, behoorti ook de afschaffing der geheime diplo-' matie. Inderdaad moeten de onderhanl delingen tusschen de staten en hun| plannen het licht kunnen zien en in het volle licht geplaatst worden. Dan zal! het zedelijk besef der massa, dat in elk geval hooger staat dan dat der diplo maten, geknoei en gekonkel tegenhou den en daarmee ook het voortdurende gevaar voor de verstoring der wereld- rust en van den vrede, in alle heimelij- ke gestook en afspraak gelegen. Daar om doet de Duitsche regeering een goed' werk, om krachtens de opdracht haar door de revolutie verleend, alle gehei me stukken openbaar te maken. Een toevallig ontdekt talent. Hoeveel talenten er onder arme kin deren schuilen, die verloren gaan, om dat. zij geen gelegenheid en kans hebber zich te' ontwikkelen, kan niemand uit. maken. Maar als men de vrouwen er op wijst, dat hun genialiteit veel gi ringer is dan van de mannen, omdat eJ meer groote kunstenaars, wijsgeeren' geleerden onder de mannen dan de vrouwen zijn, verdedigen zich dezen te recht door de opmerking, dat de man-, rien steeds meer kans hebben gehad, om te toonen, dat zij geniaal waren dan de vrouwen. Zoo hebben ook de kinde ren der meer gegoeden meer kans, dat hun aanleg aan het licht komt dan de kinderen der armen. Een enkele maal komt door een toevalligheid de bijzon dere gaven van een arm kind aan hel licht. Dat is het geval geweest met den on langs gestorven architect M. de Klerk Hij was op school heel middelmatig ei kon zelfs niet best mee komen. Maai hij was een bolleboos in het teekenen Terwijl hij moest school blijven, tee lt ende hij eens het portret van den on derwijzer. De architect E. Cuypers kreeg dat portret toevallig onder oogen en hielp den knaap verder. Een edel teen toevallig onder kiezelsteenen ont dekt; maar hoevelen zijn er "niet, dl: ongeslepen blijven en voor kiezelsteen gehouden worden! Akelig volmaakt! Het Maandblad voor Jonge Men- schen, een nieuwe uitgave van „Hel Tioodé Kruis" deelt de twaalf beloften mee, die de leden der Jeugdbewegin in Joego-Slavië afleggen. We zoudeJ die model-kinderen onder de Serviërs,) Kroaten en Slaveniërs wel eens willen; zien, die eiken morgen hun gezicht) bals, ooren en handen wasschen en hun nagels schoonmaken, iederen ochtend en iederen avond hun tanden schuie ren, voor eiken maaltijd hun handen afwasschen, minstens eenmaal per week zwemmen of baden, 's nachts minstens negen uur slapen en wel mei open raam, door hun neus en niet door hun mond ademhalen, altijd rechtop zitten en loopen, steeds op netheid, speciaal van hun haar letten, geen smerige dingen met hun vingers aan raken en ook hun vingers niet in den mond stoppen, niet op den grond of op de straat spuwen, geen papier of rom mel op den grond of op straat gooien, iederen dag minstens een goede daad voor een ander doen en deze regels aan andere jongens en meisjes laten zien. Die kinderen zien er dus steeds vol maakt rein als engelen uit, ze loopen den heelen dag te tobben, hoe ze tocli hun hygiënische leefwijze zullen vol houden. Ze onthouden zich van alle dwaasheden en dolligheden, ze stelen het hart hunner ouders en grootouders door hun onberispelijke netheid, ze wasschen en poetsen den heelen daa Ze knikkeren niet, want dan krijs men vuile handen en rouwbanden oi j de nagels. Ze eten geen noot of appe^ of ze peuteren hun tanden en kiezen schoon. Ze krijgen aan tafel nooit eer;

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6