ORGAAN VOOR DE Gi VELSEN No. 12 Woensdag 12 December 192S 9e Jaargang i o iJMUIDER COURANT OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Vrijgesteld zijn wegens Kost winnerschap: I Leendert van der Gaag, voor één jaar vrijgesteld, bij beschikking Minister van Oorlog, 1 Dec. 1923, 7e Afd., No. 173 V.; Johannes Dirk van der Putten, voor (twee jaren vrijgesteld, bij beschikking Minister van Oorlog, 1 Dec. 1923, 7e Afd. No. 165 V., beiden ingaande 1 Fe bruari 1924. HERHALINGSOEFENINGEN. Opgeroepen wordt voor herhalings oefeningen JELLE LOOSMAN, lichting 1920, 21e Reg. Inf., van 14—27 Januari 1924, Amersfoort, Infanterie-kazerne No. 1. Waterstand IJmuiden. 1. ecember 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 13 6.46 7.09 2.15 2.40 14 7.39 8.08 3.04 3.29 15 E.K. 8.37 9.09 3.55 4.21 16 9.40 10.16 4.53 5.21 17 10.51 11.27 6.03 6.36 18 11.58 .#*- 7.18 7.42 19 0.31 0.54 8.20 8.36 SPORT. VOETBAL. Overzicht. StormvogelsSparta 0—1. Wie uit den uitslag concludeert, zon- der den wedstrijd aanschouwd te heb ben, dat de periodieke Stormvogels-in- 1 zinking thans wel ingetreden zijn, trekt een conclusie, welke kant noch wal raakt. In één opzicht speelde Stormvo gels zelfs beter, dan wij den laatsten tijd gewend waren, n.l. wat het systeem van verdedigen betrof, Blinkhoff Jr. en Koster bleven lang niet zoo achter, als I. .jv. tegen het Nederlandsch Elftal, wat tengevolge had, dat de Sparta- voorhoede met haar bekend binnentrio niet veel in te brengen had. Snoeks' taak werd daardoor belangrijk verlicht en hij speelde dan ook een uitstekende partij voetbal. Trouwens de geheele verdediging was goed op dreef, wat v. d. Wint wel het best zal hebben onder vonden: Hij kreeg zoo goed als niets te doen. De grootste fout schuilde dezen keer in de oorhoede, waarvan alleen de linkerwing voldoening schonk. Olden burg, zoowel als Visser waren goed op dreef en vormden, wat meeT zegt, wer kelijk een wing, wat van Blinkhoff Sr.- Sprokkreeff allerminst gezegd kan worden. Eerstgenoemde dwaalde den geheelen wedstrijd veel te veel naar het midden af, waar hij en Sint elkaar ge ducht in den weg liepen, terwijl Sprok- kreeff absoluut geen steun van hem i had. Sint toonde zich in dezen wedstrijd j vrij bang, waardoor hij bijna geen schot heeft gelost. Ook een trough-pass, waarvan Blinkhoff Sr. altijd zoo weet te profiteeren en in 't geven waarvan 1 Van Hemert zóó handig was, hebben we van zijn voet niet gezien; wel van I dien van Formenoy, die v. d. Mark daardoor in de gelegenheid stelde door te breken, wat indirect een goal tenge volge had. Ondanksjiaar overwinning is Sparta ons niet meegevallen. Ongetwijfeld be- teekende het een geduchte handicap voor haar dat Schram niet mocht mee spelen, daar Dura niet veel presteerde, evenmin als Weber. Het binnentrio mén heeft het reeds kunnen lezen voerde als geheel niet veel uit. Indivi dueel werden soms handige dingen gedaan en de manier, waarop indirect de eenige goal tot stand kwam, was werkelijk fraai. De verdediging bezit in Van Zwiete ven en Oosthoek een paar uitstekende i. rachten. Roem deed voor de rust en kele rare dingen, doch toonde zich na de rust beter op dreef. IDs wedstrijd werd gespeeld tusschen: 1 Roem Van Zwieteren Fuchs i Roomberg Oosthoek Van Gils L Dura, Ruffelse, v. d. Mark, Formenoy, Weber. Oldcr-burg, Visser, Sint, Blinkhoff Sr., L Sprokkreeff Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Sparta trapt af, doch verder dani Snoeks brengt zij het niet. Onmiddel lijk werpt Visser zich op als leider van een snellen uitval. Als Van Zwieteren wil aanvallen, geeft hij over aan Olden burg, die dan den eersten van een serie fraaie voorzetten geeft, welke echter door Fuchs wordt weggetrapt. Direct hierop wordt de Sparta-verdediging weer ernstig door den Stormvogels- linkerwing bedreigd. Oldenburg zet weer voor, waarna Blinkhoff Sr. tegen de paal schiet. Langzamerhand doet ook de Sparta- voorhoede zich gelden, althans het bin nentrio, daar Weber en Dura vrijwel niets krijgen toegespeeld. De Stormvo gels-verdediging met Snoeks aan het hoofd is er echter „in", 't Is dan ook zeer onverwacht, als Sparta de leiding neemt, hoewel,niet ontkend mag wor den, dat 't werkelijk een fraai staaltje voetbal was. Formenoy ontvangt den bal van Oosthoek. Blinkhoff Jr. weifelt even met aanvallen van welk oogen blikje de ex-Feynenoorder gebruik maakt, om v. d. Mark een fraaien throughpass te geven. Snel brengt deze op en schiet dan hapd tegen de lat. Ruf felse stormt toe en schiet ongehinderd in 't net. (0—1). Er is dan 9 minuten gespeeld. Stormvogels trapt thans af, maar Sparta neemt het offensief weer'in han den. Toch krijgt Van der Wint het niet druk, waar de Stormvogels-verdedi ging werkelijk uitmuntend sluit. Al leen v. d. Mark ziet kans een hard schot te lossen, dat net naast gaat. Stormvogels ziet in, dat het zoo niet gaat. Visser geeft weer het voorbeeld en opgestuwd door de half-backs, die goed steunen, gaat de voorhoede op Koem af. Jammer genoeg dwaalt Blinkhoff te ver naar het midden af, wat de taak der Sparta-verdediging vergemakkelijkt. Roem „zwijnt" een paar maal ontzettend, als hij den bal laat vallen on heele wandelingen moet ondernemen, om hem weg te werken. Visser geeft eens van de rechts-binnen- plaats een keurigen voorzet. De bal rolt langs het geheele doel, doch geen Stormvogel is present, om hem het laatste tikje te geven. Voorzetten en corners van Sprokkreeff en Oldenburg worden steeds geretourneerd. Reeds thans is Stormvogels iets in de meer derheid, krijgt althans, hoe Oosthoek c.s. ook zwoegen, meer kans tot scoren, dan Sparta, welker voorhoede tegen Koster c.s. niet op kan. Waar Stormvo gels van de kansen echter geen ge bruik maakt is met rust de stand nog steeds 01. Van de tweede helft gaan de eerste minuten gelijk op, doch binnen de vijf minuten blijkt, dat' Sparta gaat verde digen. Ruffelse en Formenoy staan al spoedig in de nabijheid der backs, ter wijl Van der Mark een heenkomen zocht dédr, waar gemeenlijk een mid- half pleegt te staan. Dat hierdoor de taak der Stormvogels-voorhoede niet gemakkelijk is, is te begrijpen. Snoeks, Struys, ja zelfs Koster geven Sprok kreeff een paar „mooie ballen" aan, doch diens voorzetten zijn te laag en worden steeds onderschept. Sint voelt zich in dit gedrang al heel slecht thuis en noch hij, noch Blinkhoff krijgen eenige kans tot schieten. Visser en Ol denburg ondervinden van Roomberg en Van Zwieteren veel tegenstand, doch weren zich geducht. Zes corners wor den achter elkaar op het Sparta-doel genomen. De bal wordt ingeschoten, ingekopt, en nog geen goal. Steeds stuit de bal van een rood-wit been of hoofd buiten het doel. Eindelijk brengen Formenoyv. d Mark opluchting. Plotseling staat eerstgenoemde alleen voor v. d. Wint Een hard schot volgt, dat juist over de lat gaat. Dan is het Stormvogels' beurt weer. Sparta verdedigt wanhopig en tracht tijd te winnen door uittrappen. Het spel krijgt een vinnig karakter en Vugt geeft Van Zwieteren een waarschuwing. Een prachtvoorzet van Oldenburg kopt Blinkhoff schitterend in, juist op de plaas, waar Roem staat. Visser lost een hard schot, dat Roem wegstompt. Tot de laatste minuut blijft Stormvogels sterker, doch het zoo zeer verdiende doelpunt blijft. Sparta wint alzoo on verdiend met 01. Gehoord na afloop van Stormv.-Sparta. (Historisch) Zeer jeugdige Stormvogels-enthusi tst bijna schreiend tot zijn vader: „Maar Pa, 't komt toch zeker in de krant, dat Stormvogels onverdiend verloren heeft?" PLAATSELIJK NIEUWS. INGEZONDEN MEDEDEELING. IJMUIDEN. Het bouwen van een woonhuis te Beverwijk, voor den heer H. Nukoop te IJmuiden, onder architectuur van den heer H. de Vries te Wijkeroog is opge dragen aan de N.V. Mij tot het uitvoe ren van Bouwkundige Werken „Helios" te IJmuiden, directie P. H. Donk en F. J. W. v. d. Kolk. Onder de leerlingen van de Insin- ger-school alhier is de vorige week een collecte gehouden voor de actie tot steunverleening bij den nood in Duitschland. Naar wij vernemen bracht die collec te f 19.50 op. Waar vele kleintjes zoo groote leniging kilnnen brengen in een land dat eenigszins onder het voorstel lingsvermogen van kinderen valt, is dit zeker wel een voorbeeld dat navolging verdiend. Christelijke Jongemannen Vereeniging In de Maandag gehouden ledenver gadering der C. J. V. V. werd de win- tercampagne nader geregeld. A.s. Maandag 17 December zal een openbare vergadreing plaats vinden, waarin Ds. v. Oostrom Soede zal spre ken over de zending in Ned. Indië. Te gen 1 Februari zal een groote propa- ganda-vergadering plaats vinden in het Gebouw voor Chr. Belangen. Half Februari zal de jaarvergadering gehouden worden in het eigen gebouw der vereeniging. - De afdeëling IJmuiden en Om streken der Evangelische Maatschappij belegt a.s. Vrijdagavond een openbare vergadering in de Ned. Herv. Kerk, met als spreker het lid van het Hoofdbe stuur Dr. J. F. Beerens van Utrecht, die tot onderwerp heeft „Uw Kroon". Men zie verder de annonce in dit blad VELSEROORD. Ouderavond en St. Nicolaasfeest der Gemeente-Bewaarschool. Nadat den vorigen avond een groot aantal ouders gevolg had gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoningvan den Ouderavond", waar de beelden, ont leend aan Andriessen's boek „De zilve ren schaatsen", op het doek werden ge bracht, zoodat de zaal meer dan vol was, was het Woensdagmorgen al vroeg om en in de school 'n groote drukte. Geen wonder! St. Nicolaas had wederom zijn bezoek aangekondigd en goedgunstig beschiet op het vriendelijk verzoek, om in eigen persoon met Piet aan de school te komen. Nadat de kinderen eerst in eigen klas se tot rust waren gekomen, hun embal lage daar hadden gedeponeerd, om straks gevuld mee naar huis te nemen, werden ze later in de groote speelzaal bijeengebracht, voor deze gelegenheid in feesttooi. Mejuffrouw Woerlee bereidt de kin deren op de komst van St. voor, allen zijn in spanning, eindelijk arriveert de bisschop met zijn knecht, een lied van welkom wordt uit volle borst aangehe ven. Sint heeft voor schoolgebruik eenige boeken en spelen meegebracht overhandigt deze aan het hoofd, die daarvoor namens de school, dank be tuigt. Sommige kinderen worden voor St. geleid, deze, om een reprimande in ontvangst te nemen, gene om een goed woord.te hooren uit St. mond; liederen weerklinken, enkele kinderen zingen alleen een versje of zeggen het op. Klas- segewijs wordt „gestrooid" en daarna worden voor de kinderen de lichtbeel den van „De Kabouterkindertjes" van Ligthart vertoond, zeer verdienstelijk toegelicht door mej. Vrijbrief. 't Is St. Nicolaasfeest geweest, ook voor de kinderen die op school H gaan. De vorige week heeft men feest gehad. Woensdag voor de kleinen en Donder dag voor de grooteren. De leerlingen gaven daarbij verschil lende stukjes te zien, ingestudeerd on der leiding van hunne onderwijzers. Doch de traditie aan deze school brengt mee, dat het daarmede nog niet uit is, doch een der volgeng<je dagen een deel er van herhaald wordt in het Door de koude worden Üw handen ruw en gesprongen Uw gezicht en Iippen'pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. Nu werden door leerlingen aan het hoofd en aan vele der onderwijzers en onderwijzeressen bloemen aangeboden en daarna behoorde deze avond weer tot het verléden. Het was inmiddels 11.15 geworden. bijzijn der ouders. Zoo nu Zaterdag avond. Men was zoo vriendelijk ge weest ons een uitnoodiging te zenden om dit feest bij te wonen en, daaraan gehoor gevende, begaven we ons om 7 uur naar die school. Het gymnastieklokaal was in een feestzaal herschapen. Banken en stoe len waren geplaatst en een tooneel, met schilderijen en vlaggen. Natuurlijk was de zaal geheel gevuld met belangstel lende ouders. Een aardig geteekend programma lichtte over de orde van den dag in. In een kort welkomstwoord sprak het hoofd der school, de heer G. ten Na pel, er zijn blijdschap over uit dat er voor deze gelegenheid zooveel belang stelling hij de ouders was,' vooral waai de ouderavonden, ter bespreking van de schoolzaken veelal zoo schaarsch be zocht zijn. En toch is deze avond even eens om een beeld van het leven in de school te geven; in tegenstelling met een 25 a 30 jaar geleden is het nu niet alleen meer sommen maken enz., maar tracht men het kind geheel te ontwik kelen door het te doen leven in vértrou- welijken omgang met het personeel. Van het programma moest het eerste nummer, een stukje vioolmuziek ver vallen wegens een defect aan het in strument, dus kregen we een zangstuk je van 3 meisjes. Het volgende nummer was een tableau vivant „Moederzorg". Een jong moe dertje hij de wieg met op den achter grond de engelen van geduld en liefde. En zelfs als het geduld zwijgt blijft de liefde. Bijzonder mooi in dit, ook oude ren ontroerende nummer, waren de lichteffecten, door den onderwijzer de Jager ontworpen en samengesteld Aardige nummers waren ook: „De 4 jaargetijden", ,,'t Leepe Boertje", „De bedrogen Winkelier" en „Koddige re vue". Om een beeld van het leven in de school te geven verschenen Kwik en Kwak ten tooneele, ter bespreking van het nieuws dat ze lazen in het gelooi- waardige „Velseroordsch Dagblad". Noemen we nog eenige zangnum mers dan hebben wij de „Kleinkunst" voldoende besproken. Dit woord kleinkunst ter onderschei ding van de tooneelkunst, waartoe eeni ge sprookjes. „De gelaarsde Kat" cn „Het blauwe licht" bewerkt waren. Niet alleen de kleine dilettanten die een moeilijke rol geleerd hadden heb ben wij bewonderd, maar ook de hee ren Veuger en Rijpma die werkelijk regisseursgaven bleken te bezitten. De reeds genoemde lichteffecten en een mooie decoratie deden het hunne om die oude sprookjes levend te doen wor den. Het was een prachtige avond waa,r voor de voorzitter der oudercommissie, de heer W. Blom, het onderwijzend per soneel namens allen dankte. Daarna nam nog eens de heer ten Napel het woord, om de velen, die meegewerkt hadden dit feest te doen slagen, te be danken. In de eerste' plaats B. en W. van Velsen voor het inrichten der zaal. Verder eenige welwillende perso nen buiten de school, die geholpen had den aan artikelen, die men in de school niet bezit. Den heer Ebbeling die als tooneelkapper zooveel geholpen had. En daarop volgden de leden van het personeel. Had men dezen avond alleen het werk van de oudere klassen met de onderwijzers gezien, ook de jongeren hadden onder leiding van de dames-on derwijzeressen prachtige stukken ge had, die om der tijd wille niet herhaald konden worden. Zoowel van de dames als de heeren somde de heer ten Napel elks verdiensten op, om te besluiten met een: allen hebben ze hun best ge daan. Nu 'nam de heer v. Berkum het woord uit naam van het verdere perso- nee! om die woorden nog eens te on- derstreepen, ook met het oog op het hoofd der school zelve. Zij allen hebben gewerkt, maar de heer ten Napel het 5 meest. Hij zorgde voor het decoratie- werk, hij zorgde ook voor den goeden geest van samenwerking bij allen. Voor die prettige samenwerking bracht hij hem namens allen dank. Vanwege de afdeeling der Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereeniging wordt heden, Woensdagavond, een bioscoop voorstelling georgansiseerd. Daartoe komt de agent, do heer T. de Jong uit Utrecht, met de eigen bioscoop der Vereeniging over, welke onlangs is aangekocht door het Hoofdbestuur. Een Ford-auto is er bij gekocht, waarmede alles vervoerd wordt en waarmede des noods ook electriseh licht kan worden gegeven. Als hoofdfilm wordt gegeven een aangrijpend drama „Het dubbele be staan van Dr. Morart". Wij hebben de ze film vroeger al gezien en ieder zal zeker onder den indruk komen van dit tragische leven. Biljarten. Maandag j.l. toog „D. V. S." naar Schoten om aldaar het zoo sterke „D. O. S." in klasse C te ontmoeten. Men ging met een zeer beklemd hart heen, want „D. O. S." was een van de zwaar ste concurrenten, die haar partijen lang niet cadeau geeit, waarom de sport bladen de „D. V. S." ook een nederlaag voorspelden, maar „D. V. S." liet zich van een heel andere zijde zien en beet geweldig van zich af en won alle par tijen, met een voorsprong van 176 pun ten. Bravo jongens! gaat zoo door, en het kampioenschap komt dan voorzeker op Velseroord. De volgende week moeten jullie naar V. S. V." en dan ook winnen hoor, maar zoo erg is niet noodig. De partijen waren als volgt: D. O. S. D. V. S. 71 100 63 100 86 100 28 100 76 100 Totaal 324 500 VELSEN. Wij herinneren er onzen lezers aan dat morgenavond weder een Win- terlezing plaats heeft. En als we er dan bijvoegen dat de heer W. C. v. d. Vol- kere van Amsterdam komt en weer zijn populaire demonstraties zal hou den, ditmaal met Röntgenstralen en Tesla-vonken, dan behoeven wij daar verder niets aan toe te voegen. Wie er dan bij wil zijn, voorziet zich tijdig van plaats. Men zie verder de ad vertentie in dit blad. De heer J. Adriaanse alhier wordt met ingang van'16 Dec. a.s. overge plaatst naar het postkantoor te Ut recht. Mej. C. Bruin alhier is met ingang van 1 Dee. j.l. overgeplaatst naar het post- en telegraafkantoor te Westzaan. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Velsen heeft in haar geheel haar ontslag genomen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven den 8 December 1923: 2 stratenmakers, 4 metselaars, 12 timmerlieden, 5 schilders, 1 mach. houtbewerkers, 4 kuipers, 3 mandon- makers, 1 meubelmaker, 5 machinisten, 12 stokers, 6 bankwerkers, 2 smeden, 1 hoorder, 2 ketelmakers, 1 loodgieter, 1 plaatwerker, 1 chauffeur, 1 schaver, 2 zeilmakers, 2 bakkers, 4 visschers, 1 kantoorbediende, 188 diversen. WIJKEROOG. Zaterdag 22 Dec. a.s. geeft het Symphonie-Orkest „Euphonie", direc teur de heer A. Adam, van Velseroord, met medewerking van eenige dames cn heeren een uitvoering in het gebouw Concordia, alhier. Waar de baten ten voordeele komen van de Vereeniging tot- bestrijding der Tuberculose|te Vel sen, en hierdoor het nuttige met het aangename gepaard gaat, twijfelen we niet of Concordia zal dien avond flink bezet zijn.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1