INGEZONDEN. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u om plaatsing van onderstaande, hij voorbaat dank Aan het Nationaal Comité voor Vischpropaganda. Het is mij zeer aangenaam geweest te zien dat mijn ingezonden stuk van 28 Nov. '23 niet onopgemerkt is geble ven, niet minder, dan het Nationaal Comité voor Vischpropaganda heeft gemeend daarop te moeten reageeren. In antwoord op hetgeen bedoeld co mité schrijft, diene het volgende. In ware belangstelling voor alles wat het visch-eten en het visscherijbedrijf betreft, schaar ik mij volkomen aan de zijde van het comité. Van „de beste stuurlui emj." is hier geen sprake, nog veel minder van het natuurlijk beter willen weten, Mijn doel was uitsluitend den vinger te leggen op een paar punten die mij minder goed geslaagd leken. U schrijft dat de inzender niet veel waardeering blijkt te bezitten voor de poging die hier gedaan is in het belang van het visscherij-bedrijf, en wat daar aan vast zit. Ik geef u de verzekering dat ik Uw streven op de hoogste waarde schat. Dit neemt echter niet weg dat de opzet van de „visch-propaganda", m.i, niet aan haar verwachtingen zal be antwoorden. Dat men met beperkte middelen heeft moeten werken was mij, als buiten staander, onbekend, en dat u dit mo tief aanvoert is voor mij wel het duide lijkste bewijs dat het comité het ook wel anders zou hebben gewild. Toen ik schreef, een klein kraampje, bedoelde ik alleen dat gedeelte van de stand dat was gereserveerd voor het vischbakken en vischeten. Over de Technische afd. schreef ik niets dan lof. Over de plaatsing van den stand mag het comité zeer tevreden zijn, toch blijkt uit Uw stuk dat U aanvankelijk toch ook aan een stand beneden in de zaal de voorkeur zoudt hebben gegeven. Was het daar dan zoo druk geworden dat er een verkeersagent voor noodig zou zijn geweest, zou ik dat ten zeerste hebben toegejuichd. De visch-reclame zou er bij hebben gewonnen. Het is mij hoogst aangenaam van U te vernemen dat er van 10002000 porties visch per dag worden uitgereikt. Aangenamer zou het mij geweest zijn wanneer die getallen nog VEEL grooter waren ge weest. Ik wil aannemen dat de gemiddelde prijzen in het propaganda-boekje ge noemd, de juiste MARKT-prijzen zijn. Maar waarom heeft men dan niet te gelijker tijd aangegeven hoe die prijzen zijn ontstaan? Heeft men daar ook bij- gerekend de minderwaardige visch en die naar de eendenhouders toegaat enz.? De goede visch is maar zelden zoo laag in prijs als in Uw boekje. Het comité geeft toe dat er bijzondere oor zaken kunnen zijn waardoor de prijzen wat hooger worden. Ik geloof niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer dat die „abnormale" prijzen zijn de NOR MALE prijzen, de extra lage, de AB NORMALE. Waarom naast Uw gemid delde MARKTPRIJZEN niet de ge middelde VERKOOPPRIJZEN van de Gem. Amsterdam? Daaraan zou het pu bliek meer hebben gehad. Over het moderne Engelsche Visch- bakkerij-bedrijf, met z'n „groote in komsten" „bij klein kapitaal" enz wil ik maar liever zwijgen. Er is nu eenmaal een groot verschil tusschen het Engelsche en het Nederlandsche volk. Inzender is geen tegenstander, maar een medestander van het comité voor de vischpropaganda voor ons GEHEELE LAND. Hoogachtend, J. L. UITZINGER, (fa. H. Glastra Co.) IJmuiden, 10 December 1923. Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel. In „De Telegraaf" van Dinsdagoch tend 4 Dec. jl. kwam een berichtje voor, wellicht door Uw blad overgenomen, bevattende de insinuatie aan onzen Bond, dat de Directie der Nederland sche Spoorwegen de faciliteiten w.o. verlof zonder bezoldiging voor ons land had ingetrokken bijwijze van straf omdat er te veel leden zouden zijn op gegeven. Dit sénsationeele bericht heette van uit Rotterdam te komen, maar kwam natuurlijk van de zijde der felle be- kampers van de Neutrale Vakbewe ging, namelijk uit het kamp/'der mo dernen. Denzelfden dag nog werd aan „De Telegraaf" een tegenspraak gezonden, waarvan opname echter tot 7 Dec. al thans, nog achterwege bleef ondanks telefonische herinnering. Het spreekt vanzelf, dat het Tele- graafbericht oogenblikkelijk door het soc. dem. blad „Het Volk" werd overge nomen, niettegenstaande men daar steeds zooveel op „De Telegraaf" heeft Als het tegen de neutrale vakbewe ging gaat, is daar blijkbaar alles geoor loofd. Ter rechtzetting van de zaak zij me degedeeld, dat het liep over verschil van opvatting of op wachtgeldgesteld personeel, dat dadelijk weer op ar beidscontract werd werkzaam gesteld, dus eenvoudig lid was gebleven, als lid ook aangemerkt mocht worden, even eens lid gebleven gepensionneerd per soneel. ilfiallilj De meening van ons en meerdere or ganisaties was aldus en bleven dezul ken in de telling begrepen. Nu wordt voor elk 250-tal leden aan één persoon de faciliteit verleend om verlof zonder behoud van loon te ge nieten ten behoeve van vereenigings- werk. Bij de deeling door 250 op ons leden tal was ons aantal 14 en bleef er een overschot van 36. Door het buiten rekening brengen van wachtgelders en enkele gepension- neerden, kwam het overschot te ver dwijnen en werd de deeling door 250 nu 13 inplaats van 14, zoodat er een per soon moest afvallen. De Directie vroeg nu heel eenvoudig om even op te geven, wie geschrapt moest worden. Ziedaar de geheele wereldschokken de gebeurtenis. Precies als met ons, is het ook met den ambtenarenbond B. A. N. S. gesteld. Men heeft de klok hooren luiden en alras werd in het kamp onzer bestrij ders het Telegraaf bericht je gefanta seerd. Wij zullen in uw blad, ook al om niet te wijdloopig te worden* op de bestrij dingswijze der modernen niet ingaan. Als U deze korte zakelijke uiteenzet ting plaatst, is dat ons al voldoende. Dankend voor plaatsing, Het Hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Spoor wegpersoneel. VISSCHERIJ. De Scheveningsche Treilvisscherij. De corr. van de Tel. meldt het vol gende aan zijn blad: Naar aanleiding van het besluit van de reedersvereeniging „Scheveilingen", om in het aanstaande seizoen de trei- lervisscherij niet uit te oefenen, omdat de hulpverleening door de gemeenten Den Haag van f 1500 op f 1250 per schip is gebracht, hebben we bij het hoofdbe stuur van den Christ. Zeelipdenbond geïnformeerd naar den indruk die dit bericht in zeeliedenkringen heeft ge maakt. Volgens de ons verstrekte mededee- lingen wordt de bedreiging der reeders met stopzetting der treilervisscherij nogal kalm opgenomen. Want men ge looft niet dat zij de daad bij het woord zullen voegen. Eerst midden Januari zal worden uigevaren, en voor dien be staat er nog alle mogelijkheid dat de reeders en het gemeentebestuur tot overeenstemming komen. De zeelieden zijn er echter maar matig bij geïnte resseerd, want verleden jaar was de re geling voor de treilervisschers zoo slecht, dat de meesten meer inkomsten trokken als zij thuis bleven en van de steunregeling genoten, dan wanneer zij gingen varen. Aan boord kregen zij f 9 per week benevens een gedeelte van de besomming en een toeslag per kind, ter wijl de steunregeling per gezin f 13.50 per week gaf en f 1.50 per kind. Naar onzen zegsman meende, was de subsi dieverlaging door de gemeente van f 1500 op f 1250 niet zoo ongemotiveerd. De reeders konden z.i. beter nu met f 1250 per schip varen, dan f 1500 per schip in het vorig jaar. De toestanden zijn er in de visscherij blijkens de jong ste resultaten beter op geworden. Zal het door de betrokken visschers dus nogal kalm worden opgenomen als de reeders inderdaad niet uit mochten va ren, voor nevenbedrijven zou het even wel een niet onbelangrijke schadepost zijn. De winkeliers en leveranciers der scheepsbenoodigdheden zouden er meer onder te lijden hebben. Het totaal aantal loggers dat verle den jaar met gemeentelijken steun ter treilervisFfrherij trok bedroeg 85, waar op bijna 600 Scheveningsche visschers werkzaam waren. SCHEEPVAART. In de week van 3 tot 10 Dec. zijn alhier door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 63 stoomschepen en naar zee 75 stoomschepen en 3 zeelichters. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Maandagmiddag had alhier de begrafenis plaats van den omgekomen machinist van de Junior den heer H. Mangel, onder zeer groote deelneming. Een groote schat van bloemen werd in den stoet meegevoerd. Wat maar even uit den dienst vrijgemaakt kon worden, had zich achter den stoet aan gesloten, ook het loodspersoneel was in de grootst mogelijke getale aanwezig, terwijl op het kerkhof een groote schare aan de groeve had geschaard. Een der vertegenwoordigers van het bureau Wijsmuller, de heer P. W. Mets, sprak eenige diep meegaande woorden van waardeering aan de nagedachtenis van den overledene, terwijl de heer D. F. G. Schilling allen hartelijk dank zegde voor de betoonde belangstelling. Zeer onder den indruk van deze eenvoudige maar niettemin zeer plechtige begra fenis verlieten allen de begraafplaats, Uitvoering IJmuidens a Capellakoor. We erkennen gaarne, dat wijlen Ph, Loots een talentvol, diep voelend en veelzijdig toonkunstenaar .is geweest en de sympathie, die de heer Pielage voor zijn werken heeft is daarom zeer begrijpelijk. Toch lijkt het ons niet zon der eenige bedenking een koor, dat een uitvoering geeft bijna uitsluitend liede ren van een en denzelfden componist ten gehoore te doen brengen. De veelzijdigheid van den componist en de muzikale opvatting van den di recteur van het zangkoor zijn wel even- vele waarborgen tegen monotoniteit, doch wat meer afwisseling zou dunkt ons niet geschaad hebben. Bovendien stellen de werken van Loots dikwerf hooge eischen, waaraan een koor en een directeur wel altijd gaarne willen vol doen, doch wat dikwijls moeilijk kan door bijzondere omstandigheden. Zoo'n bijzondere omstandigheid merken wij op in de samenstelling van IJmuidens Capellakoor. De klankverhouding kan niet aan hoogste eischen voldoen als tegenover sterke, volumineuse sopraan- en altpartijen slechts 4 of 5 tenoren en niet meer bassen staan. Of ook hier de voetbalmanie parten speelt of dat in derdaad dames meer liefde voor de kunst gevoelen dan de heeren of dat het simpele feit, dat er zooveel meer vrouwen op de wereld zijn dan man nen de naaste oorzaken zijn, het feit is niet te loochenen, dat bij gemengde ko ren het dameselement altijd veel ster ker is dan dat der heeren. Even verklaarbaar daardoor is het feit, dat bij zoodanig saamgestelde ko ren de pianissimo's altijd veel mooier zijn, dan de forto's en fortissimo's en dat was ook Maandagavond het geval met de uitvoering van bovengenoemd koor in het gebouw voor Christelijke belangen. Schitterend mooi, bijna vol maakt waren de pianopartijen in Mijn Hof, de fijne compositie van wijlen Loots en zoo'n innig dankbaar lied voor kwartetten. Heel mooi gezongen vonden we verder Die Hirte Israels en het wer kelijk eenig mooie forto hebben we aangetroffen bij „Heil Bergen, heil het dorpje klein". De uitspraak van het Duitsch was lang niet altijd onberis pelijk en in Abendlied bepaald verre van mooi. Ook was de inzet soms niet gelijk. Overigens refereeren we ons aan hetgeen we vroeger over dit. koor hebben geschreven. Wat de solisten betreft vallen deze gedeeltelijk buiten onze beoordeeling. De bas-bariton, de heer C. Stentrop zal ons dat zeker niet euvel duiden en de heer Liefferink zal er weinig aan hech ten aan zijn geduchte verzameling van recensies van de meest uiteenloopcnde groote en kleine bladen en nog een van de IJmuider Courant, die in zoo'n uit hoekje van de wereld verschijnt, aan toe te voegen. Wij hebben verbluft ge staan van zijn sterk ontwikkelde tech niek, waarvoor geen moeilijkheden meer bestaan op dit wondere instru ment, dat kan snijden door de ziel en kan opvoeren tot hoogere regionen. Doch juist dat wegvoeren uit het alle- daagsche, dat meesleepen naar hooge re gewresten, dat in verrukking luiste ren naar die bovenaardsc.he stemmen, daarvan heeft de heer Liefferink ons helaas te weinig doen genieten door de keuze van zijn voordrachten, die bijna alle in hoofdzaak ons zijn machtig be- heerschen van zijn subtiel instrument hebben doen bewonderen. Deze zijne kunst gaat boven onze niet-vakkundi- ge beoordeeling verre uit. De pianobegeleiding zoo ontzettend veel eischend bij zoo'n kunstenaar, was in één woord subliem en meesterlijk, zoowel wat het medeleven als wat de technische vaardigheid betreft. De heer Stentrop, die wel een zeer dévoot programma zong, was zeker niet het minst goed in zijn toegiftje: „Houdt het roer recht", dat zeer verdienstelijk gezongen werd. Overigens wisselt zijn voordracht af tusschen heel mooie en minder mooie wedergaven. Summa Summarum, ook wat de op komst betreft een goed geslaagde uit voering, rekening houdende met in den aanhef genoemde omstandigheden. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Wij vestigen de aandacht van belang stellenden op de openbare samenkomst, die door de afdeeling IJmuiden van de Evang. Maatschappij wordt gehouden op Vrijdag 19 Dec. a.s., .des avonds half acht in de Ned. Herv. Kerk alhier. Spreker voor dien avond is de bekende Utrechtsche predikant Dr. J. T. Bee- rens, die zal spreken over „Uw Kroon". Wij vertrouwen dat er voor dezen avond zeer® veel belangstelling zal zijn. de R.K. paters Dominicanen propagan- dalezingen gehouden om protestanten de Roomsch-Katholieke leer uiteen te zetten en hen natuurlijk voor de R.-K. Kerk te winnen. Daartegenover stelt de Evang. Maatschappij zich ten doel de verspreiding van zuiver Prot. begin selen, de instandhouding van den vrijen Prot. geest en het Prot. bewust- ziJ'n- -rjTïüt VELSEROORD. R.-K. Volksbond, afd. Velseroord. Uit bovengehoemden Bond is een commisse gevormd om op 26 Decern ber a.s., 2den Kerstdag, de kinderen der leden een aangenaam Kerstfeest te geven, waarbij de ouders in de ge legenheid worden gesteld dit feest bij te wonen. Als er soms leden zijn die geen be zoek van een der commissie-leden hebben gehad, en zoodoende vergeten kunnen zijn, gelieven zij zich bij Th. Abel, Lagersstraat 4, Velseroord, te vervoegen. Naar we vernemen, zal a.s. Zon dagmorgen voor de afdeeling van „de Dageraad" alhier optreden de heer H. Ivolthek, van Amsterdam oud- Kamerlid die zal behandelen hét on derwerp: Lessing- „Nathan de Wijze' en de Vrije Gedachte. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. WittebroodVree ken, d.; A. v. Kaamde Feber, z.; M. G. v. Sommerenfietsen, d.; A. v. AlphenZandbergen, d.; M. Spiers Noordzij, d.; W. SpaansVerschoor, z.; A. Blom-Roschar, d.; G. E. D. Lang broekBaak, z.; J. C. M. van Kaam Koks, d. Overleden: Arie Mangel, oud 38 jaar, echtgenoot v. A. Vliegop. VELSEN Financiëele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Het volgende schrijven is door de Ge meente Velsen aan den Minister van Financiën gezonden: Wij hebben de eer Uwe Excellentie mede te deelen, dat ons college kennis nam van de circulaire van Gedeputeer de Staten dezer provincie dd. 29 Augus tus 1923 no. 130, inhoudende het bericht, dat in verband met den zorgwekkenden toestand van 's lands financiën de Re geering er niet toe heeft kunnen over gaan, voorstellen te doen, teneinde aan de gemeenten, boven de uitkeering op grond van de wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156), sedert gewijzigd, over 1923 en volgende jaren eene zoo genaamde nooduitkeering te verzeke ren. Begrijpelijkerwijze wekte deze missive bij ons groote teleui'stelling, omdat bij de samenstelling der begrooting voor 1923 op de ontvangst der nooduitkee ring was gerekend. Voor die raming bestonden ook goede gronden; immers de Regeering had in de Memorie van Antwoord tot Hoofdstuk I der Staats- begroóting voor dit jaar in extenso doen opnemen het voorloopig advies der be trokken Staatscommissie, dat juist was uitgebracht met de bedoeling om de gemeentebesturen bij de vaststelling der plaatselijke begrootingen eenige zekerheid omtrent het al of niet ont vangen dezer uitkeering te verschaf fen. Het bovenaangehaalde, gewijzigde standpunt der Regeering, heeft mo menteel een leemte in de loopende ge- meentebegrootingen tot gevolg, in zoo verre de post terzake van nooduitkee ring die begrootingen beïnvloedde. Moet alsnu er daadwerkelijk naar worden gestreefd, herhaling van dit euvel in de volgende begrootingsperiode te voorko men, dan ligt het voor de hand, de ge nomen beslissing als onherroepelijk te aanvaarden. Zal dus in dezen gedachtengang, voorloopig alleen de bovenaangehaal de wet de finantiëele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten be- heerschen ongeacht natuurlijk de verschillende subsidieregelingen zoo is o.i. het tijdstip gekomen om de zerzijds, nu de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten alleen aan eene algeheele voorziening aandacht kan schenken, er Uwe Excellentie met na druk op te wijzen, dat de vigeerende wettelijke regeling, speciaal voor de ge meente Velsen en wellicht ook voor eenige andere gemeenten, die in dezelf de positie verkeeren, onbillijk werkt. Onze gemeente toch bestond op 1 Ja nuari 1896, de datum genoemd in arti kel 2 2 der wet, uit 8536 inwoners en ontving over 1896 zuiver aan hoofdelij- ken omslag even f 13000.Zij had dus toen als gemeente met een platte- landsch karakter slechts weinig be hoeften. Sindsdien evenwel is Velsen gegroeid tot een plaats met bijkans 30.000 zielen en geworden een centrum van industrie, terwijl de grootste vis- schershaven van het continent IJmuiden binnen haar territoir tot opkomst kwam. Het spreekt vanzelf dat deze omstandigheden hooge eischen aan het gemeentelijk beheer hebben gesteld en tal van nieuwe be hoeften hebben geschapen met de daar aan verbonden kosten. Wel werd het J...-*-.. 1A nn« l.i+lr A/\«in n" t\Qf woner in verhouding tot het accres der bevolking telkens verhoogd, niaa. steeds klemmender gold het bezwaar dat de gefixeerde som van f 1.541/ ]J' rekend aan de hand van de artikelen i tot en met 9 der bovenbedoelde wet tc laag is bepaald, in aanmerking nemen 1 de, hetgeen andere gemeenten van ee~ hjke beteekenis ontvingen. Waren de hierbedoelde gemeenten reeds in 1898 steden van beteekenis, Velsen klom eerst later op tot die hoogte. Had on het beslissende tijdstip onze gemeente haar nu-jgewijzigd-karakter kunnen doen demonstreeren, ongetwijfeld ware dit op de fixatie van invloed geweest Om slechts een paar punten te noemen zou het grondbedrag niet op f l._ zjjn' gebracht maar op f 1.25; dit aan de hand van art. 2 2, tweede alinea der wet. Dat er thans aan plaatselijke in- komstenbelasting ruim f 700.000 moet worden geheven, geeft een haast onge ëvenaard beeld van de hierdoor tot uiting komende toename van belasting druk op de bevolking. Daar mede de mate van dien druk bij de berekening 1 van 1898 een gewichtige factor vorm de, laat het zich verstaan, dat voor het tegenwoordige eenige redelijke verhou ding wordt gemist. Wij hebben geconstateerd, dat de ge- meente Velsen, wat de populatie be treft, onder de zustergemeenten de 28ste« plaats inneemt. Doch ook hebben wij moeten vaststellen, dat met uitzonde ring van Velsen, Eindhoven, Hilver sum, Apeldoorn, Heerlen en Emmen, alle gemeenten met een hooger be volkingscijfer een beduidend grooter bedrag per inwoner van het Rijk ont vangen. .De uitkeeringen aan de laatstbedoel- de gemeenten vertoonen een dalende reeks, aanvangende bij f 4.591/,,, voorde hoofdstad des lands, tot ruim f 2.— Voor de gemeenten, zooeven bij wijze van uitzondering genoemd, bedraagt de uitkeering echter ongeveer f 1.50 per inwoner, alzoo plus minus f 1.min-, der dan gemiddeld per hoofd over het geheele Rijk, ofschoon zij hetzelfde zie lental hebben en vrijwel in dezelfde po sitie verkeeren als steden, voor welke de som op meer dan f 3.is vastge steld. Deze cijfers geven te denken en men zou daaruit bewijs willen putten voor, de stelling, dat'de bestaande regeling van de financiëeele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten herzie ning behoeft, ware het niet, dat de al- gemeene opinie reeds lang in dezen zin is gevormd en er een Staatscommissie werkzaam is om een goede oplossing te vinden. Het vorenstaande kan noch-, thans voor Uwe Excellentie aanleiding zijn, om een wijziging, met betrekking tot gemeenten als Velsen, zóó urgent te achten, dat deze mede met het oog op de niet-toekenning der nooduikee- ring moet voorafgaan aan eene de finitieve afdoende regeling. Naar onze bescheiden meening zou die wijziging kunnen gaan in de rich ting van eene herberekening. Al wor den ook de grondslagen van de wet van, 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156) ver*, ouderd geacht, de onderscheidene offi-' ciëele lichamen, geroepen om terzake te adviseeren, zijn er tot nu toe niet in eslaagd een deugdelijk stelsel te ont werpen. Daarom zouden wij het ge- vvenscht achten, voorloopig het oog ge richt te houden op de bestaande wet,^ maar ontdaan van de beletselen, diet haar thans voor opkomende industrie gemeenten zoo nadeelig maken. Aan ons college is overgelegd eenl herberekening naar de gegevens op li Januari 1921, respect. 1 Januari 1922,1 en ingericht volgens de modellen no. ij- en no. 2, vastgesteld op grond van art,| 14 van het Koninklijk Besluit van 29 December 1897 (Staatsblad no. 269). Die- herberekening nu geeft, zonder verhoo ging op grond van art. 3 der wet, voor de gemeente Velsen als eindbedrag aan f 3.63V2; wanneer echter een tweetal als, dubieus aan te nemen posten met' name de ontvangen nooduitkeering en] de onderwijsvergoeding daarvaii wordt afgevoerd, dan nog zou de som| per inwoner over 1923 op ruim f 3.- zijn te stellen. Deze becijfering heeft ons gesterkt in de overtuiging, dat, al moge één der grondslagen van de tegenwoordige re geling, bestaande in de huurwaarde der1 bij de personeele belasting betrokken perceelen veel van zijn beteekenis heb-' ben verloren, omdat de woningtoestand den zeezeer verbeterd zijn en het huur waarde-peil verhoogd is, anderzijds dei woningnood, in verband met de vast stelling van het totaal aantal percee len op 1li van het bevolkingscijfer, eene^ niet te onderschatten compensati' geeft. Zonder nu verder het geldende syj steem van berekening als zoodanig verdedigen, verzoeken wij Uwe Exce lentie beleefd, te willen bevordere dat, in afwachting van eene algehoe herziening, aan de wet van 24 Mei 18f (Staatsblad no. 156) reeds voor het jaal 1923 het noodige aanpassingsvermoge: wordt gegeven om gemeenten als de om ze eene hoogere uitkeering te verzeke-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2