HERCULES BRETELS Joh. de Waard's Gratis-Admissie. Engelsche les nette Dagdienstbode Keu kenm eis je, Set te Burgerwoning Te Huur Baardenslager Flinke Jongen Ie koop: HUIS le koop Te Koop Bovenhuis WAM* MAKEN IJmuider Courant Wylserf nette Woning Draagt onze Modemagazijnen Kanaalstraat G 22-24 SANTPOORT. I Onze plaatselijke vereeniging van den Vrijwilligen Landstorm hield Maandag in „Zomerlust" een schiet wedstrijd. De uitslag was: Personeele wedstrijd (max. 100 punten, 2 series van 5 schoten. 1. W. Oorthuizen 43, 49 92 p. 2. J. L. Böhm 44, 45 89 I 3. S. Heeremans 47, 42 89 4. C. Molenaar 47, 42 89 5. N. N. 43, 45 88 6. P. Oorthuisen 43, 43 =.86 7. P. Smit 37, 45 82 8. J. Th. Böhm 37, 42 79 I 9. C. Boon 43, 34 77 10. J. Blom 39, 37 76 11. M. Uitendaal 31, 39 70 1 12. H. v. d. Schoot 35, 28 63 Korpswedstrijd. Maximum 50 punten. 1. C. Molenaar 46 p., 2. P. Oorthuisen 45 p., 3. N. N. 45 p., 4. P. Smit 45 p., 5. J. L. Böhm 43 p., 6. J. Blom 43 p., 7. W. Oorthuisen 42 p., 8. J. Th. Böhm 42 p., 1 9. C. Boon 38 p., 10. S. Heeremans 34 p. Maandag a.s. voortzetting. Prijzen luxe voorwerpen, voor elk 5- tal 3 prijzen. Morgen, Donderdagavond, 7.30 uur, belegd de Coöp. Ver. „Vooruitgang", aid. Bloemendaal-Santpoort een pro- paganda-avond in het E. N. O. T.-ge- bouw, Duinlustparkweg nabij Jan Gij- senvaart, waarin als sprekers zullen optreden de heeren L. Poppe en \V. Koppen, van Haarlem, met het onder werp: Ervaringen der Belgische en En- gelsche Coöperatieve beweging, met lichtbeelden. GEMENGD NIEUWS. Boekhouden. Bij de examens in Boekhouden voor de practijk vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden in No vember te Amsterdam, Arnhem, Mep- pel, Hengelo, 's Hertogenbosch, Gronin gen en Utrecht gehouden, zijn van de 1149 candidaten niet opgekomen 10, te ruggetrokken 12, geslaagd 329. De gehuwde ambtenares. Naar aan de „Msb." medegedeeld wordt, zullen alle gehuwde ambtena ressen met ingang van 1 Maart a.s. op wachtgeld worden gesteld, tenzij zij kunnen aantoonen kostwinster te zijn. De eerste drie maanden zouden zij nog vol salaris krijgen, de volgende 3 maanden 75 en daarna 60 van de jaarwedde, alles met aftrek van 8a/2 voor pensioen. Wat betreft het pensioen moet be paald zijn dat dit, indien het totaal van dienst- en wachtgeld jaren meer dan ze ven is, voor ieder jaar 2 van het sa laris bedraagt met een minimum van 30%. 100 Amerikanen. De Fascistische beweging zit in de lucht tegenwoordig. Men kan haar niet alleen verklaren uit de verwarring en onmacht der staten, uit een te ver ge dreven sociale wetgeving en naar bankroet neigende staatsfinantiën, al spelen, die ook een grooten rol mee. Ook als reactie tegen het communisme en een rood schrikbewind is het Fas cisme niet te begrijpen, al heeft het de grootste macht gekregen in de landen, die door Lenin en Trotsky op sleep touw dreigden genomen te worden. Immers ook Amerika heeft zijn Fas cisme. Daar is het vooral een nationa listische beweging, die zich kant tegen de negers, de Joden en de Roomschen en den eisch stelt, dat Amerika door 100 Amerikanen bewoond zal wor den. In Amerika spreekt men van de Ivu Klux Klan; de aanhangers van de Klan dreigen ook met geweld en vermom men zich in hemden, waarmee ook het gezicht bedekt wordt. H. W. Evans is daar de leider van het Fascisme. Hij heeft het hoofd van het onzichtbare rijk, ook wel 's rijks toovenaar. Hij heeft inderdaad een gevaarlijke bewe ging te voorschijn getooverd tegen Ne gers, Joden en Roomschen. Te Dallas in Texas heeft hij een groote rede ge houden, waarin hij de bevolking van Amerika een groote smeltpot noem de, waarin drie elementen niet zijn dooreen te mengen. Uit deze rede ont- leenen we enkele gedeelten. Van de Joden zeide hij, dat zij altijd buiten het volk zullen blijven staan. Van de Roomschen vreest hij, dat zij een staat in en over den staat zuilen vormen. En de negers kunnen volgens hem nooit stijgen tot het Angel Saxi- sche peil. Er zijn 10l/2 millioen negers in Ame rika, bijna een tiende der geheele be volking. „De lage geestesgesteldheid van wilde voorouders en een omgeving van wildernis werkt in de stroom van gekleurd bloed in Amerka. Geen nieu we omgeving kan anders dan opper vlakkig deze eeuwenoude erfelijke in vloeden wegnemen." De Joden zijn een volk apart en wil len zulks óok zijn en blijven. „Hun godsdienstige gebruiken, hun sociale gewoonten, hun afkeer van de heide nen, dat alles is even onafwendbaar als het noodlot. Er is ook sinds het kruis van Golgotha een antipathie naar ras en godsdienst, die niet over wonnen kan worden. De Jood is en blijft vreemdeling. Het is, alsof hij hier heden is en morgen zou moeten vluch ten vanhier. Hij hecht zich niet aan het land. Joden bezitten gewoonlijk geen land en zij vinden alleen een te huis door oude gevestigde zaken of banken." De Roomschen vindt Evans een doo- delijk gevaar, het meest de natie be dreigend. De heerschappij van Rome tracht zich altijd weer uit te breiden ook buiten het geestelijke. „Voor hen is het presidentschap te Washington ondergeschikt aan het pausdom te Rome. Zij eischen, dat onze toekomsti ge burgers niet in openbare scholen onderwezen zullen worden maar onder de controle en invloed van priesters, die de hoogste gehoorzaamheid leeren aan een godsdienstig gezag van enke len, dat niet in Amerika thuis hoort." Evans heeft gelijk, dat de bevolking van Amerika een echte hutspot is. Maar ook al worden de elementen, die er volgens hem niet in hooren, er uit verwijderd, blijft er nog hutspot van allerlei volkeren en rassen over. Zijn er 100 Amerikanen? Dat zijn niet de Hollanders en Ieren en Duit- schers, niet de Russen en Zweden en Italianen, ook al kouwen ze een pond gom per week en eindigen ze eiken zin met een: Well! met den eigenaardigen draai, die daarbij hoort. De 100 Ame rikanen zijn de uitstervende Indianen, voor zoover ze zich niet met blanken vermengd hebben. Een zoo veel soorti- ge bevolking als de tegenwoordige Amerik.sche moet bovenal verdraag zaamheid betrachten en de Ku-Klux- Klan treedt tegen drie belangrijke groe pen daarentegen op bepaald vijandige manier op. De wereld kan nog wel eens een lesje komen nemen bij menige poes en hond, die genoegelijk en vredig bij elkaar in hetzelfde nestje slapen. Vakegoisme. Dat arbeiders zich voor hun vakbe langen organiseeren, zal thans wel niemand meer afkeuren. Over de mid delen, die zij in hun strijd toepassen, over de verhouding tot de patroons, over samenwerking met politieke par tijen heerscht groote verdeeldheid. Maar het nut en de plicht der organi satie erkent tegenwoordig wel ieder. Het gevaar der organisatie is de een zijdigheid. De georganiseerde komt er licht toe, om zijn blik tot zijn vakbe langen te beperken, om die te stellen boven het algemeen belang, om de or ganisatie te beschouwen als een zaak je, dat rendeeren moet, zonder zich veel te bekommeren om den grooten maatschappelijken strijd. De autobus begint al meer een be langrijk verkeersmiddel te worden, vooral de tram lijdt er groote schade door. Het heeft er veel van, dat met den autobus het verkeerswezen een nieu we ontwikkeling is ingetreden. Die moet men niet verhinderen, als de au tobus het publiek beter dient dan trein of tram. En dat is het geval voor de velen, die vrij ver van station of lijn afwonen en nu voor hun deur in de autobus kunnen stappen. Zooals de tram eens afbreuk deed aan allerlei karren met hond en hit bespannen, zoo doet de autobus het thans aan de tram. Op het Congres van tramweg personeel gebruikte de heer Braam beek zelfs de uitdrukking: de pest der autobussen, die het beste deel van het tramvervoer afroomen. Hij schat het verlies op 20 a 30% van het totaal pes- sonenvervoer. Gelukkig wil hij de au tobussen niet verbieden. Dat moest er nog bij komen! Wel eischt hij dezelfde voorwaarden voor veiligheid en perso neel als de wet gesteld heeft voor het tramverkeer. Daarover valt zeker te praten. Maar er is overigens volstrekt geen reden, om het toenemend verkeer per autobus met leede oogen aan te zien. Voor velen is het immers een groot gemak en voordeel. De drooglegging van Amerika. Dit is wel zeker, dat men de droog legging van Amerka niet kortweg een mislukking mag noemen. De alkohol- vloed is sterk teruggeloopen en er zijn allerlei verschijnselen, die wijzen op de goede werking der Verbodswet, al wordt ze ook nog op groote schaal ont doken. Den laatsten tijd wordt er ook weer strenger de hand aan gehouden op aansporen van den president Coo- lidge, die evenzeer als zijn voorganger niet van plan is deze wet weer in te trekken. In de World League Clip Sheet, die we dezer dagen ontvingen, lezen we, dat sinds de drooglegging het armhuis in Xenia (Ohio) gesloten en verkocht is, dat het inleggeld op de Postspaarbanken sterk is toegenomen sinds Aug. alleen met twee millioen,J een gevolg van den voorspoed, dien de nieuwe wereld thans geniet, maar ook van de verminderde gelegenheid, om zijn gold te verdrinken, dat een gevan- genis in Ohio leeg staat, dat men in meerdere plaatsen zich afvraagt. Wat zullen we met onze gevangenissen doen?, dat het gebruik van melk in de steden sterk is toegenomen, dat de Verbodswet voor een der redenen ge- houden wordt, dat er nergens zooveel edelgesteenten gekocht worden als in Amerika, dat in Ohio het aantal auto's zoo groot is, dat men er de heele bevol king, vijf per auto, in zou kunnen ber gen en een tochtje zou kunnen laten doen, alweer een bewijs van den groo ten voorspoed, die in Amerika heerscht en tevens een gevolg van het feit, dat velen thans het benzinegenot in plaats van het alkoholgenot koopen en sma ken enz. enz. Amerika is nog niet droog, maar dat het droog gaat worden, lijkt ons wel zeker, vooral nu er een sterke campag ne begonnen is tegen de bootleggers, de smokkelaars. Over de gevolgen van een zoo diep in de zeden ingrijpende wet als de Verbodswet kan men pas over vele jaren oordeelen. Er groeit thans in Amerika een geslacht op van menschen, die betrekkelijk vrij staan tegenover de drinkgewoonten en die eerder de Verbodswet zullen gehoorza men dan de ouderen, die het gewoon waren bij allerlei gelegenheden alkoho- lische dranken te gebruiken. Wanneer het eerste geslacht groot zal zijn ge worden eh het laatste zal zijn heenge gaan, zal blijken, dat het inderdaad mogelijk is een volk geheel alkoholvrij te maken. Zal het brood goedkooper worden? We behoeven voorloopig niet bang te zijn, dat we door meelgcbrek weer brood van een mengsel bloem met aard appelmeel, stroohaksel enz. enz. zullen gaan eten. De graanreserve, die in de oorlogsjaren bijna overal was opge raakt, is natuurlijk allang weer aange vuld en de wereldoogst is dit jaar niet slecht geweest. Aan de berichten der Rotterdamsche markt ontleenen we: „Meel. Buitengewone groote aan komsten van Amerika drukten den prijs van de locobloem en waar ieder een vol zit stonden de zaken nagenoeg stil, te meer daar er voor latere leve ring ook niet veel belangstelling was." Dat is anders dan in de oorlogsjaren; we durven nu weer met een gerust ge weten wat oud brood verkruimelen voor de vogels, die het sneeuwkleed be schouwen als een tafellaken, waarop echter niet gedekt is. In de mobilisatie jaren was deze weldaad aan onze geve derde vriendjes niet geoorloofd en een verkwisting ten koste van hongerige menschen. In Duitschland staat het er minder goed voor. Men ziet er in Noord-Ame- rika vanaf, Duitschland op crediet tar we en meel te verkoopen, zoo lezen we in het wekelijksche overzicht der Han delsmij. v. h. Gerh. Polak. Daar Duitschland te arm is, om te koopen tegen contante betaling, zal het volk daar wel weer op broodrantsoen gezet en de kaartenellende weer ingevoerd worden. Daarbij doet zich nog het noodlottige verschijnsel voor, dat de Duitsche boe ren geen rogge en tarwe willen afge ven, omdat zij allo vertrouwen in de Marken verloren hebben. De rogge- oogst was daar zeer goed en de schuren zitten vol, maar de magen blijven er leeg bij. De aanvoer van tarwe naar Enge land is toegenomen, het tarwegebruik is daar sinds '14 met ruim 5 toege nomen. Hebben de Engelsche het van de Franschen afgezien, ook bij het mid dageten steeds brood bij de hand te hebben? Of wordt er meer brood ge bruikt, omdat vele andere voedings middelen nog abnormaal duur zijn? Meerdere welvaart kan de oorzaak niet zijn, want de werkeloosheid is in Enge land verbazend groot en Baldwin wil beschermende rechten invoeren, om dat kwaad te bestrijden. De groote graanvoorraad der wereld maakt het wel waarschijnlijk, dat de graanprij zen spoo*lg aanzienlijk zullen dalen. Dan komt Argentinië met een rijken oogst aan de markt en ook Canada met zijn grooten aanvoer, die nu gedeelte lijk om den winter stil ligt. De concurrentie van Rusland op de graanmarkt beteekent nog niet veel en heeft ten minste geen invloed op den marktprijs. De Russische boer moet zijn werktuigen nog driemaal zoo duur betalen als voor den oorlog en boven dien is het transport, dat over groote afstanden moet plaats hebben, even ge brekkig als kostbaar. Wordt de wereld niet door nieuwe' rampen getroffen, komt er geen revolutie in Duitschland, breekt er geen oorlog uit tusschen Duitschland en Frankrijk, neemt de bestaande crisis in Europa geen plot seling scherp en heftig karakter aan, dan mogen we zeker verwachten, dat het graan en dus ook langzamerhand het brood goedkooper zal worden. Langzamerhand! De kleinhandel is gewoonlijk een beetje lui en doet niet veel moeite, om de prijsdaling van den groothandel op de hielen te volgen. De oude broodprijzen voor den oorlog krij gen we in afzienbaren tijd zeker ook niet terug. Immers de kosten van brandstoffen, de werkloonen, de prijs van allerlei bijproducten enz., blijven te ver boven het peil van '14. Onze kin deren zullen het wel niet meer beleven, dat men acht cadetjes voor een dub beltje krijgt. WITTE KRUI 8. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per Jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van vei- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. H 29 December a.s. hopen tl onze Ouders i§ Wouter Zwier w en H H Dirkje Kok gj hun 25-jarige Echlvereeni- |jjt ging te herdenken. Nog vele gelukkige jaren hun toegewenscht. Corn, en Verloofde Wouter Lena Antje Johanna H Leendert Dirk gf Rechtbank Haarlem, d.d. 20Juni '23. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, van den elfden December 1900 drie en twintig, is verklaard dat er sedert den 19den Februari 1918 rechts vermoeden van overlijden bestaat ten aanzien van Johannes Cor nells Stekelenburg, laatst ge woond hebbende te ijmuiden, Ge meente Velsen, doch thans afwezig en zonder bekende woon- of ver blijfplaats. De procureur: Mr. F. A. DAVIDSON. Haarlem, 11 December 1923. Oroote Houtstraat 71rood. OEVRAAGD. Brieven met cond. .t I- -JU K!.H De Weduwe A. Mangel-Vliegop en Kinderen betuigen langs dezen weg hunne groote erkentelijkheid aan allen die van hunne deelneming hebben doen blijken, op welke manier dan ook, bij het zoo tragisch om het leven komen van hunnen lieven en onvergetelijken man en vader ARIE MANGEL Wanneer de weduwe in staat zou zijn, ieder persoonlijk te komen bedanken, zou zij zulks zeker niet nalaten. Toch wenschen zij nog een bij zonder woord van dank te betuigen aan de Directie Bureau Wijsmuller en het geheele personeel zonder uitzondering en niet het minst aan den heer Jan van Drimmelen (duiker) die met eigen levensgevaar al het mogelijke heeft gedaan, om hunnen dierbaren en onvergetelijken echt genoot en vader, zij het dan ook niet in leven, toch in een zoo goed mogelijken staat terug te geven. Ook zuster Valkenier zijn zij innig dankbaar voor haar prachtig werk. Het is haar voorts een troost dat de geheele IJmuider bevolking ge tuigenis heeft afgelegd van hare deelneming. Dat sterkt haar in haar moeilijke taak en heeft zeker niet weinig bijgedragen om haar in staat te stellen, de verdere opvoeding van hare nog vijf jeugdige kinderen onverzwakt voort te zetten. Ook de familie is zeer erkentelijk voor de meer dan buitengewone deelneming. Uit alier naam, SCHILLING. Mevrouw RINK, Snelliusstraat No. 49 vraagt 1 Januari a.s. een niet beneden 18 jaar. Verzoeke aan te melden na 8 uur n.m. Wordt GEVRAAGD een die een burgerpot kan koken, loon naar bekwaamheid, voor den dag of dag en nacht. Adres te bevragen bureau van dit blad. GEVRAAGD door echtpaar zonder kinderen, tegen 1 Februari, liefst oud-IJmuiden. Br. onder No. 2145, bureau van dit blad. gedeelte WONING, voor dame alleen of echtpaar z. k. Brieven 1 onder letter W, bureau van dit blad. GEVRAAOD een ongehuwd (vakman), om samen te beginnen. Adresbureau van dit blad. GEVRAAGD, voor magazijnwerk zaamheden bij de Industrie- en Handels Maatschappij, Z. Z. V. Oliv. van;.Noortstraat 12, direct te betrekken. Te bevragen C. Heere, Kenne- merlaan, en P. Heere, Huijgenstraat. 2—1 dobberman pincher's, oud zeven weken, ras zuiver, staart gecoupeerd, a f 5. Verl. Willems- beekweg 7, Velseroord. wit Serre-ameublement voor spotprijs.' Adres: Bloemstraat 71. Te huur flink modern ingericht aan de James Wattstraat hoek Huygensstraat Te bevragen bij P. Heere en Zonen, Huygensstraat 12 en Kennemerlaan 64. Een advertentie geplaatst in de heeft steedf succes Op straatenin het gure weer zijn Uwe ademhalingsorga nen aan vele gevaren bloot gesteld. Door gebruik van voorkomt U hoest, heesch- heid en keelpijn- Ze zijn bij alle Apothekers en Drogisten verkrijgbaar a 45 en 80 Cts. WEOENS VERANDER1NO. In 't centrum vin Velseroord voor billijken prijs te koop aange boden een zeer bev. beneden 2 kamers, gang en keuken, boven 4 slaapkamers met zolder, ruim voorzien van kasten, alles modern, voorzien van gas, electr. licht, regen- en leidingwater. Groot afgesloten erf waarop ruime plaats, tuintje, 1 kleine en 1 groote schuur, ook van electr. licht voor zien, met ruime inrijpoort, geen cent kosten daar alles netjes in orde is en dus zoodoende direct te betrekken, desgewenscht ook zonder de groote schuur. Te be- jzichtigen iederendag, dei nam. na 3 uur. Adres te bevr. bur. v. d. blad. In diverse uitvoeringen te verkrijgen Alle metalen roeBtvrlj Leer en elastiek zijn onverwoestbaar 1 In prijzen van 60 cent tot 4.50 Aanbevelend,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3