ORGAAN VOOR DE Gi VELSEN Zaterdag 15 December 193S Verschijnt Woensdags Zaterdags No. IS 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Abor nementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per pos! 11.35 Aboi nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELiEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOFNSDAQ tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.tn. Uitgave>an de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmulden IifMonde mededeelden 40 ets. p«r »ege! Adrcrientiee ran 11. en m 6 regels fl. iedere regel meer 20 et». Compaet gelette advertentie» van 1 t en m E rogels f 1.36, iedere regel meer SE ete. Kleine advertentie» en famUieberieht'en ■oomede vereenrglng» advertentie» mt de gemeente, nitBlnitend bü vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regel» f0.76, i»dtre regel meer 16 ets. En niet contente betaling vrerden de gewone prjjxen berekend Advertenties ,adres bnroau van dit blad' 10 et», er tra; voor besorging van op advertentie» ingekomen brioven wordt 10 et», in rekening gebraebt Bovenstaande regelprnzen worden met 6 cte. verhoogd voor advertentie» van buiten de gemeente Veleen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing bet oude en he nieuwe adres, NIET aan det' looper, doch aan ons bu- rea l WILLEMSPLEIN 11, op te ges en De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Cent p«r reg«L Waterstand ZJmuiden. December 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 16 9.40 10.16 4.53 5.21 17 10.51 11.27 6.03 6.36 18 11.58 - 7.18 7.42 19 0.31 0.54 8.20 8.36 20 1.20 1.35 9.12 9.22 21 2.00 2.13 9.56 10.04 22 2.34 2.45 10.29 10.45 VAN DEN WACHTTOREN. Goede en goedkoope gezondheids maatregelen. Wie zijn gezondheid bewaart, bewaart geen rotten appel. Dat is wel wat koel uitgedrukt. Wat meer enthousiasme, waar het zulk een kostbaar goed geldt als de gezondheid, zou niet misplaatst zijn. In het weekblad „Democratie" schrijft de heer Tillema, vroeger apo theker iii Semarang, die zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt door zijn strijd voor de gezondheid der inlanders, dat gezondheid, geluk en rijkdom be teek ent en dat het bewaren en bescher men der gezondheid niet altijd veel geld behoeft te kosten. De heer Tillema wijst er in zijn arti kel op, dat de bevolking der Europee- sche landen de laaste tientallen jaren sterk is toegenomen met uitzondering der oorlogsjaren. Daarom hebben we de vele rijke hulpbronnen der Tropen- landen steeds meèr noodig. Hij somt een groot aantal artikelen op: vet (co pra), meel, rietsuiker, katoenzaad-, so- jaboonen-, sesamkoekën, katoen, die de stof levert van een groot deel onzer kleeding, rubber, in de moderne samen leving geheel onmisbaar, koffie, thee, cacao, tabak, harsen, rotan enz. De aan raking met de Westerlingen is voor de Oosterlingen vaak noodlottig. Zij geven schatten aan ons, die we voor ons leven nauwelijks meer missen kunnen en wij geven hun ziekten en den dood. Wat zullen we dan doen, om hun le ven én gezondheid te beschermen? En orme sommen zijn noodig, wanneer men alles deed, wat gedaan kan wor den, door ziekenhuizen, laboratori ums, quarantaine-inrichtingen, riool- eering, waterleiding, reinigingsdienst enz. Maar, redeneert de heer Tillema, men kan ook veel voor ben doen, dat weinig of geen geld kost of althans geld bespaart. Waarom heeft men de voor naamste handelscentra juist aan de uiterst ongezonde kust van Java ge sticht? De industrialisatie veroorzaakt misstanden, die met geen geld geneu traliseerd kunnen worden. De groote centra worden dan ook de kerkhoven der naties genoemd. De groote Mij. de N. I. S. had indertijd haar werkplaat sen neergezet in het^ ongezonde N.O. van Semarang. Ze hleft alles naar een gezond milieu verplaatst, wat veel geld kostte maar nog meer geld bespaarde. Schatten worden dan ook door de in landers weggesmeten aan kwakzalve rij. Aan advertenties wordt door de kwakzalvers per jaar tusschen de 30 en 40 millioen uitgegeven. Wat de volksvoeding betreft, overheerscht een vaak dwaze traditie. Op dit gebied is de mensch zeer conservatief. De volks gezondheid in Japan lijdt schade, door dat het kind daar uitsluitend rijst eet. Volgens geneeskundigen, zoo deelt de zendeling Kruyt mee, zijn de Timoree- zen ondervoed; een gevolg daarvan is slapheid, onvoldoende energie. Een slechten invlvoed op de gezondheid hebben de kinderhuwelijken, het lange zoogen, het totaal ongeschikte voeden der zuigelingen, het afkorten der tan den, het i'ooken yan kinderen, mis bruik van sirih, opium, alcoholica, bet samenwonen van veel gezinnen in een woning, bet uitsluiten van zonlicht, bet branden van vuur in woonvertrekken, het laten losloopen van varkens en an dere dieren in de kampongs, gemis aan zindelijkheid, ontbreken van een W.G. enz. Ook de geslachtziekten zijn onder de inlanders een groot kwaad. Werk krachten van elders ingevoerd brengen de besmetting in een nog gezonde be volking. Zoo is het"gegaan met de Bat akkers, die door een aanleg van een nieuwen weg een druk verkeer onder-, houden met Medan. Al dat kwaad kon voorkomen worden met betrekkelijk weinig geld maar veel goeden wil en doeltreffende voorlichting. Het is waar voor de inlanders maar evenzeer voor ons Europeanen. Veel gezondheid en leven gaat verloren door achterlijke begrippen, dwaze gewoonten en over treden van zedelijke geboden. Als er geen geld is voor de dure hygiënische maatregelen, laat ons dan de goedkoo- pen betrachten, waarmee inderdaad veel te bereiken valt: Be geestelijke verwoestingen van den oorlog. Wij maken ons drukker over een hol le kies dan over een karakterfout; als de menscben evenveel deden, om van zedelijke gebreken als van lichaamsge breken genezen te worden, zou de we reld met sprongen vooruitgaan. Zoo hebben we ook steeds meer gelet op de stoffelijke dan op de geestelijke schade, die de oorlog veroorzaakt heeft. De eerste is onmiddellijk zichbaar, de ze delijke schade is echter verborgen. Hoevele soldaten zouden niet veel ru wer uit den oorlog gekomen zijn dan dat ze er heen trokken! Hoevelen heb ben niet hun idealen, hun, geloof, hun liefde verloren in het wilde en wreede leven aan het front! Na eiken oorlog neemt de misdadigheid toe, hoe kan het ook anders! Wie maanden lang ge vochten heeft, brand gesticht, geplun derd, gedood, zal in het gewone leven maar niet dadelijk weer eerbied hebben voor het goed en het leven zijnep naas ten. Voor de Ver. ter beoefening der Krijgswetenschap heeft kapitein J. C. Koster gesproken over de moreele de pressie bij de oorlogvoerenden. Het woordje moreel heeft in het leger een anderen zin dan in het gewone leven. Het moreel der troepen is de bereid willigheid en vastberadenheid, om te strijden. Moreele depressie is dus de oorlogsmoeheid, het verlangen naar zachter en vrediger leven, is vaak het protest van het geweten tegen heel dat systeem van geweld, dat een strijdend leger is. Maar bij zijn rede over de mo reele depressie der oorlogvoerenden kwam kapitein Koster toch onwille keurig ook te spreken over de moreele afkeer van den oorlog bij vele soldaten. De volken hebben niet begrepen, hoe zwaar er geleden werd aan het front. Zij vormden zich een veel te roman tisch beeld van het leven der soldaten te velde. Het vroolijke leven in de steden ook in oorlogstijd, de danswoede, de slemp partijen, de luxe in de kleeding maak ten op dé soldaten, die aan alle ontbe ringen gewend waren, een ontmoedi- genden indruk. Waren dat nu de men scben, waarvoor men alles moest wa gen en lijden! Het gezin der soldaten moest leven van een bescheiden toela ge en de arbeidsloonen stegen voortdu rend verre daarboven. Dat alles heeft vele soldaten geërgerd en onwillig, al thans moedeloos gemaakt. Maar zeker heeft ook de walging te gen al dat werk in modder en bloed, al noemt kapitein Koster dezen factor niet, meegewerkt, om den soldaat af- keerig te maken van het leven aan het front. De teruggekeerden hebben luide getuigd: Nooit meer oorlog! Zij hadden het gevoel, dat zij een poos in de hel wa ren geweest en onder duivelen ver keerd hadden, en zelf ook vaak dui- velsch te hebben gedaan. Ook van het wondei'bare vocht bloed kan men een Katzenjammer krijgen. Onder de fijnst- voelende soldaten werden velen misse lijk van het eeuwige verwoesten en dooden. De moreele depressie in militai ren zin was een moreele reactie tegen het onmenschelijke in den krijg. Thans leven en werken ze weer thuis maar nu en dan zal er een huivering door hen varen bij de gedachte, aan wat ze doorleefd hebben en zullen ze innerlijk een afschuw van zichzelf hebben, om dat zij meegedaan hebben aan het brute en wreede slachters en slooperswerk. De natie eert hen wellicht, maar inner lijk voelen zij zich onteerd en verlaagd. Dit is wellicht de ergste zedelijke schade, door den oorlog veroorzaakt. Eén soldaat, die reeds vijf jaar weer thuis is, verzekert, dat hij 's avonds in de stilte altijd weer hoort het hame rend, gierend, tikkend, ploffend geluid van het geschut. Dat is een herinnering, die hij wellicht nooit weer kwijt zal raken. Rake woorden. De wet van vraag en aanbod gaat niet altijd op; hoeveel hervormers zijn er niet en hoe weinige hervormingen. Volgens de voorspellingen van ver schillende weerprofeten zullen we een strengen, zachten, natten, drogen, kwakkelachtigen, mooien winter heb ben. Zoek maar uit! Volgens een Schot- schen geleerde is er nooit een Adam en Eva geweest; het lijkt inderdaad waar schijnlijker, dat de menschheid van Kaïn afstamt. De beschaving is niets anders dan een langdurig proces, om van onze voor- oordeelen genezen te worden. Coué en zelfsuggestie. Om vermoeienis te overwinnen/moet men haar vergeten. In heel prettig ge zelschap, in druk gesprek kan men wandelen, zonder van vermoeidheid last te krijgen. Qf als de rug pijn gaat doen en de beenen worden zoo zwaar en iedere stap wordt al eenigszins een kwelling, ga dan lustig fluiten of zing „uit het hoogste vat" en 't is alsof nieu we krachten u toevloeien. Als er een splintertje uit de kleine vinger gehaald moet worden, zegt de moeder geruststellend: 't Doet heusch geen pijn! en de kleine man past dan soms ook de zelfsuggestie toe en her haalt, al trilt het stemmetje ook een beetje: 't Doet heusch geen pijn! In deze beide voorbeelden schuilt het geheim der wondermacht van Dr! Coué, de man, aan wiens eerlijkheid en be langeloosheid. niemand twijfelt, wat men niet van alle wonderdokters zeg gen kan. Hij is overtuigd, dat de mensch zichzelf het best helpen kan. Men moet zich indenken, inwerken, in- worstelen in de zekerheid, dat men be ter wordt en „binnen de grenzen van het mogelijke" zal dit ook gelukken. Dat is het evangelie van Dr. Coué, die vooral in Engeland en Amerika vele aanhangers en vereerders heeft. Dat is 'zeker niet toevallig, dé Amerikanen en Engelschen zijn 't meest energiek en daardoor ook het best in staat, zichzelf te helpen.. Coué leert, waandenkbeelden, voor- oordeelen, angsten wegnemen en inder daad zijn dezen een bron van lijden. Zoo genas hij een 14-jarig meisje, dat na genoeg blind was geworden, nadat en waarschijnlijk ook omdat haar dokter haar gezegd had, dat zij het gezichts vermogen wel eens geheel zou kunnen verliezen. Drie broers stotterden allen, de een had het van den ander overge nomen. Hij hielp hen van het stotteren af, door hun van de vrees ervoor te verlossen. Een dame, die grijs geworden was, vroeg Coué om raad tegen dit ouderdomsverschijnsel; ze wilde graag zwart of bruin haar hebben. Coué wees er haai' op, dat zelfsuggestie alleen bin nen de grenzen van het mogelijke helpt. Een andere dame deelde hem mee, dat ze allerlei ongelukjes had gehad maar door zelfinprenting zich daar verder tegen hoopte te beschermen. Coué schreef haar een prijzend woordje met de verzekering, dat zij niet erg handig is. Coué is gewoon tot zijn publiek snel te spreken, om het'geen tijd te laten, te gaan vlagen en twijfelen. Hij sleept ze mee naar zijn doel: geloof, dat men zich zelf kan helpen. Daartoe moet men el- ken dag als een gebed opzeggen met heel zijn hart: ,,'t Gaat me in alle op zichten steeds beter en beter!" Dat is een tooverformule, waarvoor men zichzelf van kleine kwaaltjes, slechte gewoonten, de overhe'ersching van vrees en moeilijkheid kan verlossen. Binnen de grenzen van het mogelijke! Een gebroken been zal er niet door he len en een zware koorts er niet door wijken. Maar tegen het heirleger van kleine verdrietelijkheeden en lichame lijke onaangenaamheden is de methode Coué zeker zoo kwaad nog niet. Zij is een gymnastiek van den wil; ze leert zelfvertrouwen en zelfbeheersching on deze twee zijn groote krachten in het leven. Zoo groot is de invloed van Dr. Coué in de Angel-Saksische landen, dat daar het werkwoord tot coue ontstaan is. Het .staat nog in géén enkel woorden boek en is ook heel moeilijk te vertalen. Dat de methode-Coué zooveel ingang vindt, bewijst de verzwakking van het materialisme. Men gaat almeer de be- teekenis van het geestelijke leven, zijn invloeden en kra.chten ook voor de ge zondheid erkennen. Be detective op de wegen van het occultisme. Tot de vele verborgene, onverklaarba re maar niet te loochenen verschijnse len, die veróorzaakt worden door ons nog onbekende gaven of krachten van den menschelijken geest, behoort de psychometrie. Een medium met dezen aanleg krijgt een voorwerp van een hem onbekende, in de hand en deelt dan allerlei bijzonderheden van denge- ne mee, aan wien dit voorwerp heeft behoort. Onder de proeven op psycho metrisch gebied genomen, zijn er te velen, die verrassend goed en juist slaagden, dat men hier kortaf, zooals men dadelijk geneigd is,-mag spreken van malligheid, kunstemakerij, bedrog In '21 even voor Kerst werd dicht hij de Engelsche badplaats Bournemouth een meisje vermoord; de reden en de dader bleven onbekend. De politie zocht vergeefs naar een en ander. Toen heeft de heer Tylar de hulp van een psycho metrisch medium ingeroepen. De poli tie wilde aanvankelijk van dezen nieu wen weg, om een misdadiger te pakken te krijgen, niets weten. Maar eindelijk was zij bereid de voorwerpen te leve ren, die aan de vermoorde Miss Irene Wilkins hadden toebehoord. Het medi um gaf door middel van deze voorwer pen een beschrijving van den moorde naar, die later volkomen bleek te klop pen. Door het medium sprak „de geest" van Miss Irene en gaf aanwijzingen, wie de moordenaar was. E enigen tijd later is deze gevangen genomen en schuldig bevonden en opgehangen. Daarop is een boekje verschenen met den titel: De geest van Irene. Het groote mysterie van Bournemouth, ge schreven door W. Tylar. De eerste druk was al uitverkocht, voordat hij was verschenen. Voor eenige weken is een derde druk verschenen. Het boekje trekt in Engeland sterk de publieke aandacht. Hebben we hier een nieuw en ver trouwbaar middel, om licht te brengen in duistere misdrijven? Moet een de tective zich dus ook op de wegen van het occultisme wagen bij zijn nasporin- gen? Het antwoord geeft „Eenheid", Het Consultatie-Bureau van de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Briniostraat, Vel- seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 23 wordl hier spreeknnr gehouden. Het onder zoek is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Ouders laat vooral uw kinderen on derzoeken! waaraan we deze bijzonderheden ont- leenen, aldus: „Wij zouden niet graag iemand hangen op psychometrische uitspraken. Maar wanneer in een mis dadige gebeurtenis langs den gewonen weg geen licht kan schijnen, dan zou ik zeker willen, dat de justitie haar toe vlucht nam tot een goed psychome- trist." Waarom zou inderdaad niet gebruik gemaakt worden van deze mogelijk heid, om een schuldige te vinden Verandering van werk doet werken. Door afwisseling van vakken is het op school mogelijk kinderen een uur of drie achter §lkaar aan het werk te hou den. Moesten zij drie uur aaneen reke nen of taalwerk maken, dan zou het den onderwijzer haast onmogelijk zijn, de kinderen er althans het laatste uur nog bij te houden. Juist het eentonige van fabrieksarbeid maakt hem ver moeiend. Tuinwerk is licht werk niet alleen omdat er niet veel kracht van de spieren geëischt' wordt, maar vooral omdat telkens andere spieren aan het werk gezet worden. De „Factory" een blad voor fabrieksarbeiders geeft den uitslag naar een onderzoek, waarom toch zoovele vrouwen telkens van plaats en werk veranderen. Huiselijke omstandigheden kunnen voor een vrouw de reden zijn, om 'de fa briek vaarwel te zeggen. Maar de vrouw schijnt ook meer nog dan de man bezwaar te hebben tegen dood en dom machinaal werk. Zoo vertelde een fabrieksarbeidster, dat zij zes maanden lang dag in dag uit niets gedaan had, dan kleine schroeven in een stuk me taal draaien, zonder te weten, waar voor dit eigenlijk diende. Toen was zij naar een wasscherij gegaan, waar zij 'althans wist, wat zij deed. Als voornaamste redenen, dat vrou wen ander werk zoeken, worden ge noemd: het werk is te zwaar, het werk is onaangenaam, het werk is te doodsch, het begrip, waartoe het dient, ontbreekt, er zijn geen kennissen in de werkzaal. Vooral tegen vuil werk, dat de han den betreft, hebben de vrouwen be zwaar. Meer tijd, om te „schaften", he tere gelegenheid, om zich te reinigen, kwartiertjes nu en dan, om eens uit te blazen, dat alles zou de vrouw meer aan haar werk binden. Maar de schrijver in de „Factory" heeft nog een ander voorstel. Hij wil „fying squadrons", vliegende brigades. Naar dit plan werken de vrouwen niet steeds in hetzelfde werkproces, maar nu eens in dit, dan weer in dat, zoodat ze een overzicht krijgen van geheel den arbeid en ieder onderdeel ook begrijpen. Het productieproces zal daardoor aan vankelijk wat langzamer gaan, maar het plan brengt saamhoorigheidsgevoel bij de vrouwen, die samenwerken en leert ze de beteekenis en het nut ook van de geringste verrichting begrijpen, wat den werklust ten goede zal komen. De mensch wil graag weten en be grijpen, wat hij doet. en waarom het ge schiedt, dat wordt door de instelling der flying squadrons verkregen. Het geestdoodende en eentonige van het fa briekswerk zal er eenigszins door ver minderen en op den duur de snelheid van den arbeid er niet van beteekenis geringer door worden. Herhaaldelijke verandering- van het personeel is im mers ook een kwaad, omdat iedere nieuwe werkkracht het vlugge en han dige werken weer leeren moet.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1