Zeestad Verhalen Wat er in gevallen meisjes omgaat. We ontvingen het Dec.-nummer van „Christelijke Volkswacht", een orgaan der Duitsche Middernachtzending, in onze taal gedrukt, omdat het blad te vens een collectehrief is. Op het kruis band 5 postzegels van twee milliard Mark! Het blaadje zelf slecht papier met een zonderling Nederlandsch. In plaats van ontsprongen ompspronden, in plaats van uitgever uipdever enz. Op het punt het slordige ding weg te gooien viel onze aandacht op den titel: Psychologie der gevallen meisjes van Gertrud Burdett. Een fijne, liefdevolle karakteriseering van de vrouwen, die vaak meer meelijden dan verachting verdienen maar meer verachting dan meelijden ontvangen. Treffend is de onderscheiding van Gertrud Burdett tusschen de meisjes, wier hart uitgaat naar den man om hemzelf en anderen, die naar den man verlangen om het kind. Bij de laatsten is het moederinstinct overheerscheud en maatgevend; de laatsten worden tot de geliefde, de vriendin, de echtgenoote van den man. In de wereld der zedelijk reine vrouw vinden we vooral de vrouw met den sterken moederdrang, die tot het huwelijk leidt. Het andere type leeft, ademt voor den man, dringt in zijn levenssfeer door en beleeft in deze ideale, geheimzinnige verhouding, haar hoogste geluk. Natuurlijk zijn er tus schen deze beide tegenstellingen die men bij het jonge meisje in liefde of onverschilligheid voor het spelen met poppen al kan opmerken, tallooze tus- schenschakeeringen. Het meisje, dat den man om hemzelf zoekt, is op het terrein der publieke vrouw het veelvuldigst. Toch zijn er ook wel gevallen met een sterk spre kend moederinstinct. Gertrud Burdett vertelt daarvan een aandoenlijk geval. Een jonge ongehuwde moeder, de va der van haar kind zit in de gevangenis en zij haat hem, nooit wil ze hem te rugzien. Zij haat ook haar leven en drinkt en rookt, om zich te bedwelmen. Zij moet toch geld verdienen voor haar jongen. „Wanneer ik nu maar zoolang leef, totdat mijn jongen groot is." Opeens smijt ze de sigaret weg, haar magere arm tast achter het bed en grijpt een klein koffertje; ze legt het voor zich neer op den deken. Kijk u eens, roept ze uit, en haalt een bundel kinderkleertjes te voorschijn, een bont kieltje, een paar schoentjes, en een paar stukjes speelgoed. Ongetwijfeld is alles door schande verkregen en toch Dan volgt deze getuigenis, die de schrijfster niet minder eert dan de ge vallene: „In het donkere huis, in de ka- door CAREL BRENSA. IV. De Naamlooze Vennootschap „Jaap Co." Meneer! zei Jaap, en hij trok aan de riemen alsof hij ze breken wou Meneer zeg 't nou zelf! Wat hebben we nou an zoo'n minister van Waterstaat, die met al z'n kolega's wegloopt, omdat er geen nieuwe sche pen volgens de Vlootwet bij gebouwd worden voor Indië, terwijl hij naar mij en m'n vlet niet omkijkt Wil u wel gelooven, dat ik an één kant blij ben dat 't ministërie gevallen is? Ve- rentig, meneer! We hebben Vloot genoeg Kijk daar maar 's in de haven! Daar ligt de Plaede en de „Stroom" en de heele rest! En boven dien zijn we tegenwoordig koek en ei met de heele Duitsche vloot, want ze kommen hier dagelijks binnen Als er altemet nog eres 'n zeeoorlog tus schen de Naties komt, dan kunnen we- 't best uitvechten hier in de haven van IJmuiden Want hier liggen sche pen van alle vlaggen Wat zeit u? Ik zeg, Jaap antwoordde ik dat jij geen kaas gegeten hebt van de hooge politiek Dat kan best weze, meneer gaf Jaap toe Ik heb 't te druk met vletteren En hij gaf 'n trek aan de riemen in z'n drift, dat we bijna met de vlet onder den boeg van een Duitschen Troller zaten Zoo sprak Jaap Jaap van IJmui den! En u weet natuurlijk wie ik be doel! Want naar mijn bescheiden meening is er maar EEN Jaap in IJmuiden O! Er zijn er natuurlijk waarschijnlijk veel meer, maar wij kennen er maar één! Als wij spreken van Jaap (Als we 'n goeden zin hebben: „Jaapie" dan bedoelen we de held van de haven Jaap is Jaap! Jaap dat is de man, Hio nna /ïaapliiksr.h leven heheerschtl mer met den vuile n grond bloeit in dit oogenblik een kleine verborgen wereld, welks reinheid heilig en onaanstastbaar is." Staat er niet in den bijbel geschreven, dat de liefde een menigte van zonden bedekt? Het is in elk geval de geest van menig bijbelwoord en de geest ook van het fijne en ontroerende schetsje in het fladderige blaadje met den slechten druk. Ziekte en bandeloosheid hebben waarschijnlijk de natuur van het meisje als vrouw volledig verwoest, schrijft Gertrud Burdett, de moeder in haar leeft echter nog en zal waarschijn lijk niet sterven. INGEZONDEN. EEN LANDELIJKE KERSTPAKKETTENACTIE VOOR HONGEREND DUITSCHLAND. Een laatste oproep. Reeds hebben honderden gevolg ge geven aan onzen vorigen oproep en ontvangen wij dagelijks vele pakketten en postwissels. Daar de nood in Duitschland met den dag erger wordt zijn wij ervan overtuigd, dat nog velen bereid zullen zijn met ons te trachten tijdens het Kerstfeest het hongerspook uit hon derdduizenden gezinnen te verdrijven. Onze Kerstpakketten-actie MOET en KAN slagen! Laat onze laatste oproep voor onze Kerstpakketten-actie dus niet zonder resultaat zijn, opdat wij op 24 Decem ber aan duizenden gezinnen een kerst pakket uit kunnen reiken. Zendt ons dus nog heden uw kerst pakket, als volgt samengesteld: 1 pond rijst, 1 pond boonen, 1 pond suiker, 1 pond, plantenvet en 1/2 pond koffie, onder motto „Kerstpakket uit Holland", naar Prins Hendrikkade 140 Amsterdam. Aan hen die niet in de gelegenheid zijn een pakket samen te stellen, ver zoeken wij ons een postwissel met f 1.50 toe te zenden voor een enkel en f 3. voor een dubbel pakket. Op postwissel- strook ook vermelden „Kerstpakket". Laat onze oproep niet tevergeefs zijn. Het Duitsche Volk rekent op U! Voor het Algemeen Comité Afd. Holland der Intern. Arbeidershulp, J. Hoogcarspel, voorzitter. Edo Fimmen. Mej. Chr. B^stert. J. Albrecht. Henr. Roland Holst. Heieen Ankersmit. J. Brommert Jr. Secretaris-Penningm., Prins Hendrikkade 140, A'dam. Jaap dat is de man, dien we zegenen, zoolang het dag is en waarop we (zachtjes) vloeken als het donker ge worden is en hij naar huis gegaan is.... Jaap dat is een Staatsambtenaar in IJmuiden, zooals er geen tweede be staat! Hij heeft geen vier gouden ban den, zooals de. stations-chef, of geen pet met gouden wapens, zooals iedere loods en iedére man van de, sluis! Ja zelfs zooals iedere andere vletterman! Er is maar één vletterman in heel IJmuiden, die geen pet met goud draagt en dat is juist: Jaap! En er is geen vletterman in heel IJmuiden, die meer recht heeft op een pet met goud en op drie gouden stre pen met 'n krul op z'n mouwen, dan juist ...Jaap! Jaap dat is 'n vletterman apart! Hij is niet van de vischploeg en niet van de koperen ploeg en niet van de gouden ploeg! Hij is heelemaal van geen ploeg! Hij is de ploeg zelf! Maar hij beteekent meer dan alle overige vlettermannen bij mekaar! Re kent u maar zelf na Er zijn heel wat vletterlui in IJmui den, maar geen sterveling denkt er ooit aan! Maar aan Jaap denk je wel! Er is niemand van de vletterlui, die je als doodgewoon particulier in het dagelijksch leven noodig hebt! Alleen de schepen, die van zee kommen, heb ben de vletterlui van de ploeg noodig. 'n Gewoon mensch heeft geen vletter man noodig. Behalve Jaap! Jaap hebben we allemaal noodig! D'r is geen man of geen vrouw of geen kindgeen visscher, die op de Zuid- pier gulletjes gaat vangen, geen Am sterdammer, die in de buurt van de Semaphore gaat staan uitkijken of 't schip, waar z'n familie mee overkomt, al in zicht is Geen sterveling van de kustwacht, van den loodsdienst, van de barakken geen werkman van de cementen blokkengieterij geen bezoeker van het Badpaviljoen d'r is geeneen van al deze menschen in heel IJmuiden of ze hebben één man noo dig En dat is J a a p Maar er is nog meer! Geen van de vletterlui heeft een soort officieel staats-ambt. Ze hebben een vereeniging en ze hebben 'n ploeg En nu is het PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het gemeentebestuur van 's-Gra- venhage heeft de perceelen B. en C. on- derhouds-verfwerken aan gemeentege bouwen en werken opgedragen aan de Firma Gebrs. A. A. J. en A. L. de Pauw, alhier. VELSEROORD. De levering van het granietwerk voor de uitbreiding van school D alhier is opgedragen aan de firma H. Nimis en Co. te Haarlem. Dat de bioscoop, de attractie onzer dagen vele vereenigingen een gewaardeerd hulpmiddel is bij de propaganda is bekend. Dat zij goed te gebruiken is bij de pro' paganda van de drankbestrijders ligt in den aard der zaak, waar dezen door wat zij in het maatschappelijk leven van de drank ellende zien tot hun standpunt komen. Welke spreker evenaart de juistheid en de realiteit van de fotografie ais hij ellende moet laten zien Zoo trekt sinds korten tijd ook de agent van de Nat. Christen- Geheelonthouders-Vereeniging het land door mei een bioscooptoestel en propagan dafilms. De afdeeling Velseroord was een der eersten die daarvan gebruik wenschte te maken en dientengevolge had zij Woens dag in Tivoli bioscoop-voorstellingen. Des middags voor kinderen en des avonds voor volwassenen. De avondsamenkomst was matig bezocht. Eerst werd een mooie natuur film vertoond met schetsen uit het leven der vogels. Vervolgens sprak de agent, de heer de Jong uit Utreeht een propagandawoord, waarin hij het doel der vereeniging besprak niet in de eerste plaats tegen de stof alcohol maar tegen den mensch-onwaardigen toe stand waarin de drinkgewoonten den mensch brengen, gaat de strijd. Daartoe is geheel onthouding van alcohol noodzakelijk. Na die rede kwam het hoofdnummer van den avond, de groote film Het dubbele leven van Dr. Morart. Deze film liet zien den ondergang van een groot geleerde en diens gezinsgeluk, omdat hij in het geheim aan den drank verslaafd was. Hier falen woorden, dit moet men zien om het diep-tragische van dat lijden te kunnen indenken. Moge het bezoek dan te wenschen over gelaten hebben, zeker was het doel der vereeniging bereikt om bij de aanwezigen een diepen indruk te wekken. De samenkomsten werden met gebed geopend en gesloten. VELSEN. Naar wij vernemen zijn wij ver keerd ingelicht omtrent de overdracht inderdaad al wel veel veranderd bij vroeger, toen de vletterman nog ieder op z'n eigen houtje in de vlet buiten de pieren zwierf. Töen ze soms twee da gen en nachten op open zee lagen of soms achter 'n troller aansleepten tot halverwege Doggersbank om 'n schip aan te klampen O! Het is tegen woordig 'n stuk beter Maar geen van de vlettermannen is toch zooiets als 'n officieele persoon lijkheid 'n stuk van het Rijk zelf 'n Staatsfiguur, zooals 'n generaal of 'n loodskapitein of 'n lid van de Twee de Kamer 'n staats-figuur is Maar Jaap wel! Want ik stel me levendig voor, als jaap eens zoo kinderachtig mocht we zen om ons in de steek te laten én het tijdelijke met het eeuwige te verwisse len dat er dan gewis een Secretaris- Generaal van het Departement van Waterstaat bij de begrafenis aanwezig zou zijn om namens de regeering het woord te voeren Het zou niet minder kunnen Want deze Jaap heeft een recht- streeksehe overeenkomst met niemand minder dan den Minister van Water staat! Hij is een officieel aangestelde.... En niet alleen omdat hij met z'n vlet de verschillende havenkoppen over het water verbindt! Niet alleen omdat hij vaart! Hij is niet eens een gewone rijks-employé Neen Wanneer je het goed gaat uitzoeken^ dan is Jaap niet meer of minder dan een stuk van den rijks-straatweg! Want waar de straatweg van IJmui den naar het Zeestrand ophoudt daar begint Jaap! Tot aan den overkant waar de straatweg weer begint! Er is en dat is volgens mijn nuch tere verstand een unicum in ons lieve Vaderland er is ergens op den weg van IJmuiden naar hét strand, daar voorbij de vischhal zoo maar mir nichts, dir nichts een groot gat in den beganen grond geslagen Dat gat is vol water geloopen en het is de visschershaven geworden nog 'n beetje uitgegraven en nog 'n ha ventje erbij Maar het gat in den weg van IJmui den naar het strand bestaat! En nu heeft het rijk daar eenvoudige. van de Bioscoop Bloemoord. Er wordt wei onderhandeld met eenige he eren uit Amsterdam maar definitief is nog niets besloten. Voor het examen boekhouden, af genomen door de Vereeniging van neeraren, slaagde de heer W. c. Jan tjes, adjunct-commies ter secretarie al hier. Maandagavond was door de afd. Velsen van de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders opnieuw een vergadering uit geschreven voor het personeel der Pa pierfabriek. De opkomst was naar Hl. Dbi. meldt, niet zoo groot als de vorige malen, waarover de voorzitter .zijn te leurstelling uitsprak. Spr. bracht in herinnering het overlijden van C. J. Lijen, die vanaf de oprichting der afd. in April 1914 altijd een goed lid was geweest. Vervolgens was het woord aan den heer J. W. de Vries, lid van het H. B., die in een uitvoerige rede den stand dei- actie en den loop der onderhandelingen met de Directie der firma van Gelder uiteen zette. Spr. was niet teleurgesteld over de minder goede opkomst, elke actie die lang duurt verliest bij veel menschen aan belangstelling. Zeer scherp hekelde spr. de houding der ker kelijke organisaties, die, terwijl de on derhandelingen nog voortduurden, reeds met bemiddelingsvoorstellen wa ren gekomen en hiermee dus blijk had den gegeven van verdeeldheid en zwak heid. Het gaat niet aan,, zegt spr. alle in deze actie gevoerde correspondentie te behandelen, deze zal later in het vak blad der Ned. Ver. of in een brochure worden verwerkt. Door de besturen der Chr. en R. K. organisaties wordt ons verweten, dat wij op de toekomst der industrie geen goeden kijk hebben, maar, zegt spr. geen enkele maal is ook maar aangetoond of bewezen, dat de in onze brochure „Een gewaarschuwd man telt dubbel" verwerkte cijfers en berekeningen fou tief waren, en zoolang dit niet is ge beurd, beteekenen al deze praatjes niets anders dan bedekken van eigen onkunde en onmacht. Het opmerkelijke geval doet zich ook in deze actie voor, dat waar de Chr. en R.K. organisaties iets te beteekenen hebben, m.a.w. daar waar zij veel leden hebben, de loonen en arbeidsvoorwaar den het meest worden verslechterd, wat in deze actie tot uiting komt, doch aan de Zaanstreek, waar over het geheel minder organisatie is dan bij van Gelder, maar de confessioneele or ganisaties niets hebben in te brengen, zijn de loonen in mindere mate ver laagd dan hier. Jaap ingestopt als 'n soort verbin dingsstuk! 's Nachts gaat 't naar huis om te slapen en overdag is 't er weer.... Dat is Jaap! Het levende sluitstuk in de opening van den openbaren weg... En dit sluitstuk nu deze Jaap Onze goeië, ouwe, beste brave Jaap die onze hulp is en onze toeverlaat waar we onze etenstijd naar regelen en onze visitetijd naar vaststellen, waar we in stilte rekening mee hou den als we tegen donker zitten bitte ren in de loodssocieteit Deze Jaap die nooit wat zegt en als hij wat zegt nog alleen maar 'n ironisch grapje maakt, zonder zich te verspreken deze Jaap, de vletterman, was daar ineens driftig! En ik wist niet wat ik hoorde, toen hij daar zoo plompverloren te keer ging tegen zijn bloedeigen onmiddelij- ken chef: den minister van Water staat Hij zou me even overzetten in den mist naar den anderen kant! Ik wist niet wat ik er van denken zou Jaap in de opposietie! En ik zei: Maar Jaap! Wat is er met je, kerel! 't Is 'n rare stad, meneer dat IJmuiden, vindt u ook niet? zei Jaap. Raar? antwoordde ik Ik heb nog nooit zoo'n rarigheid meege maakt als in IJmuiden Voor 'n paar weken geleden heb ik in de IJmuider Courant gelezen van een visscher van Velseroord, die in 1919 uitgevaren was en sinds dien niet meer was teruggekomen Per deurwaar- ders-exploit is toen bekend gemaakt, dat werd aangenomen dat de „Oceaan III" met man en muis is vergaan en dat Ernst Veldman dus was verdron ken! En dat hij deswege werd veroor deeld in de kosten van het geding! f 15.20! Omdat hij geen telegram heeft gestuurd van zijn overlijden! Zoo is 't, meneer zei Jaap En zpo is 't met alles in IJmui-jen! En ze doen derzelf 'n schade! Dat kunnen ze niet begrijpen Kijk u nou maar 's naar mijn geval: IJmuiden met zoo 'n vlet-verbinding En nou zal ik u 's vertellen hoe dat heel anders kon, meneer en wat er dan met IJmui-jen zou gaan gebeuren 9 Spr. behandelt thans in groote trek ken het ontslag en de daarover met de Hoofd-Directie gevoerde besprekingen. Op deze bijeenkomst is door ons zeer sterk de houding van den werkgever gelaakt, die menschen welke toch ook jaren aan den bloei van het bedrijf hun beste krachten hebben gegeven zonder vorm van proces op straat zet. Dit on derhoud, spr. is er van overtuigd, heeft niet nagelaten diepen indruk op de Hoofd-Directie te maken en spr. ver wacht hiervan wel iets. Door de Chr. en R.K. wordt thans rondgebazuind, dat het door hun bemiddelingsvoorstel is dat de tweede termijn van verlaging opnieuw 8 weken is uitgesteld, doch onze vaste meening is, dat dit is ver kregen door het door ons ingenomen standpunt van absolute afwijzing der verslechteringen, en was door deze or ganisaties op ons voorstel ingegaan en hadden zij hun leden uitspraak laten doen, dan was er van een bemidde lingsvoorstel niets gekomen. Met een ernstige opwekking, vast te houden aan de organisatie en deze in de naaste toekomst nog meer uit te breiden en niet door een tegenslag moe deloos te worden, eindigde spr. zijn met luid applaus beloonde rede. Op de lijsten voor de uitgesloten tex tielarbeiders werd flink geteekend. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Cornelia Geertruida, d. van Pieter* Avis en Aafje Dammes; Grietje, d. van Teunis Broek en Dirkje van Duuren; Aafje Elisabeth, d. van Jan Krab en Jansje Prins; Petrus Cornelis, z. van Johannes Petrus Leijeii en Maria Wilhelmina Lamers; Maartje, d. van Klaas Krab en Cornelia Abie. Overleden: Phlippus Groen, 14 maanden, z. van Pieter Groen en Ra chel Stam; Aafje Elisabeth Krab, 3 da gen, d. van Jan Krab en Jansje Prins; Philippus Bal, 69 jaar, weduwnaar v. Catharina de Jong. BINNENLAND. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Op de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken, Kruisweg 70 Haarlem, ligt ter inzage, een opgaaf van percentueele lagere in voerrechten, welke ook uit Nederland en Koloniën naar Finland ingevoerde goederen, na het in werking treden van het handelsverdrag tusschen deze lan den, deelachtig worden. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal plaats hebben op Woensdag 2 Ja nuari 1924. En Jaap liet de vlet tegen den kant stooten, keek voorzichtig om zich heen en begon fluisterend te vertellen En wat Jaap, de vletterman, me toen geschilderd heeft waarde lezer en lieve lezeres van IJmuiden dat heb ik met geen drooge oogen kunnen aan- hooren! Midden in de mist heeft hij me een duren eed doen zweren, dat ik nie mand er iets van zou oververtellen, maar dat kan ik niet! Ik moet er over spreken, want de prachtige toekomst van de stad IJmuiden hangt er van af... Nooit heb ik kunnen denken, dat er dat achter Jaap stak! Hij heeft me 'n toekomst-beeld getooverd van het schitterende IJmuiden dat ik er van ben gaan grienen midden in de ha ven! O! U brandt natuurlijk ook van nieuwsgierigheid om er meer van te weten Dat wil ik wel gelooven! Ik deed dat ook! Maar de ruimte is voor deze week vol! De volgende week vertel ik er meer van onder de diepste geheimhou ding natuurlijk! Want als er ie mand van dit ei van Colombus hoort (of eigenlijk van Jaap), dan komt er 'n leger kapers op de kust Om in de rijke" winst te deelen! Want er zal 'n winst zijn!!! Enorm!. En IJmuiden zal groeien? Bui tengewoon! Ik wil u alleen vast vertellen, dat Jaap en ik op staanden voet in het huisje van de Vischploeg zijn gegaan! Daar hebben we papier en inkt geno men en we hebben gesticht: De Naamlooze Vennootschap „JAAP en Co."! Jaap is Directeur en om dergeteekende is gedelegeerd CcTinmis- saris! De Aandeelen loopen nou al op.., De volgende week begin ik met het publiceeren van de Statuten En als er over vijf en twintig jaar niet een standbeeld staat van Jaap op de eene punt van de haven en een standbeeld van mij op de andere punt (met hetzelfde beroemde nummer van de IJmuider Courant in m'n handen) nou, dan weet ik er geen sikkepit meer van

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2