PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Een schadepost van f 127.000. In de Memorie van Toelichting op een ingediende suppletoire waterstaatsbe- grooting voor 1922 wordt opgemerkt. In de maand Juni 1919 werd op daar toe voor het departement van water staat gedaan verzoek, door den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, in opdracht van den mi nister van financiën, aangekocht eer: cheque ad R. M. 750.000 tegen den koers van f 17.60 per R. M. 100; het bedrag van dien cheque was bestemd voor de vol doening van de kosten van aankoop in Duitschland van een drijvend droog dok voor de Visschershaven te IJmui- den. De cheque werd geëndosseerd aan de order van den hoofd-ing.-direc. van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland en werd aan dien hoofd ambtenaar gezonden. Intusschen kwam de aankoop van dit dok niet zoo spoedig tot stand, als op het oogenblik van het aankoopen van de cheque wel kon worden ver wacht; de onderhandelingen over dien aankoop bleken integendeel geruimeri tijd te vorderen in verband met de daarbij ter sprake komende aangele genheid of de verkooper het dok in Duitsche dan wel in.Nederlandsche ha vens zoude afleveren en met de te ver krijgen bewilliging tot uitvoer van het d°k. -J Verschillende onderhandelingen leid den ten slotte daartoe, dat door de firma door wier bemiddeling de gelegenheid tot aankoop van het dok was ontstaan, een dok ter verkoop werd aangeboden te betalen, niet in Duitsche doch in Ne- derlandsche munt, waartoe met deze firma een overeenkomst werd gesloten. Het dossier, waarin zich de cheque bevond, die door den hoofd-ingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland inmiddels aan het departement van waterstaat was gezonden, omdat van dit suk voor betaling nu geen gebruik behoefde te worden gemaakt geraakte tijdelijk in het ongereede, hetgeen werd opgemerkt toen in het jaar 1921 de minister van fi nanciën er de aandacht op vestigde, dat. de post voor den aankoop van de che que nog niet was vereffend. Daar de koers van de mark inmid dels zeer aanzienlijk was gedaald en het Rijk dus bij verkoop van den wissel een belangrijk verlies zou lijden, vroeg de ambtsvoorganger van den minister advies aan de Algemeene Rekenkamer wat ter zake zou moeten worden ge daan. Het college* deelde daarop mede dat het naar zijn meening aanbeveling verdiende, de cheque te doen gebruiken voor betaling van in Duitschland door het departement van waterstaat aange kochte of aan te koopen materialen, ter wijl naar het oordeel der Kamer voor het bedrag van het verlies een afzon derlijke post óp de Waterstaatsbegroo- ting zou moeten worden gebracht. De minister zegt verder in zijn me morie van toelichting dat het geen be toog behoeft, dat hij ten zeerste den loop der gebeurtenissen betreurt, en dat maatregelen zijn getroffen teneinde te voorkomen dat een dergelijke gang van zaken wederom voorkomt. Van een door de Algemeene Rekenkamer gege ven wenk betreffende het nader gebruik van de cheque is voor ongeveer R.M. 100.000 kunnen worden gebruik ge maakt. Het restant is verkocht tegen den koers van f 0.041 per R.M. 100. Op het oogenblik van den aankoop der Duitsche goederen had het bedrag van R.M. 100.000 een waarde van f 4660, zoo dat het totaal verschil tusschen aan- en verkoop bedraagt f 127.000. Tot dit be drag is een'post in het thans ingediende wetsontwerp uitgetrokken. Woensdagavond j.l. gaf Dr. Max f uwe, schaakkampioen van Nederland, in Ho»e „Nummer Een" een Simultaan seanc waaraan met 25 borden werd deelgenomen Dr. Euwe won alle partijen. Voor het door de IJmuider Schaak club georganiseerde schaaktournooi tusschen schaakliefhebbers uit de gemeente Velsen. hetwelk a.s. Woensdag in Hotel „Numme Een" aanvangt, blijkt veel animo te bestaan. Het aantal deelnemers bedraagt ongevee' zoodat elk der 3 groepen 10 deelnemer> zal bevatten. Chr. Knapenvereeniging T i- De gezamelijke knapenafder- lingen van de C. V. M. gaven Donderdag in het gebouw der vereeriging ee- voor ouders en be angstellenden. De voorzitter der commissie van knapen eiders, de heer A.vanNierop, had de lei iing van den avond. Vertoond werden een aantal lichtbeelden an het leven in het knapenkamp. Verder werden aardige opstellen geleverd samenspraken en voordrachten ten beste gegeven. Ook een als gast aanwezige dame net een mooie stem werkte mee door een liederen te zingen. Het was een zeer welgeslaagde avond de zaal bijna te klein was om alle tpgekomenen te bevatten. De Christelijke Zangvereeniging „Hallelujah", directeur de WelEd. Heer Teo van Zutphen hoopt a.s. Dinsdag 18 December in de Oeref. Kerk een Concert •e geven, met welwillende medewerking van Vtej. Riek Brockmann, alt zangeres te Am sterdam, en het Dubbel Mannenkwarter Ars Musica" te Amsterdam. De zegeningen van de autobussen. De kansen voor de electrische tram. Het wordt tijd dat wij eens weer re- gistreeren hoeveel autobussen er tus schen Haarlem en IJmuiden en Haar lem en Beverwijk rijden. Wij zijn an ders bevreesd de tel kwijt te raken. Volgens den toestand op Maandag 10 December 't is goed dag en datum te noemen want verandering is dagelijks mogelijk rijden er 9 diensten tus schen Haarlem en IJmuiden, waarvan zes met twee wagens, dus 15 wagens in totaal. Reken voor iedere bus zeven maal heen en zeven maal terug, dan wordt dat 105 maal heemen weer. Beverwijk heeft eerstdaags 5 auto verbindingen met Haarlem, waarvan een met twee bussen, dus zes maal ze ven of twee-en-veertig heen-en-weer tjes. Aangezien alle bussen over Velsen en Santpoort gaan is men daar het best er aan toe, men kan met een bus 147 maal per dag naar Haarlem, 147 maal terug, waarbij de tram komt met 14 diensten, in totaal-generaal 161 diensten Haar lem—Santpoort—Velsen, of nauwkeu rig geregistreerd: Haarlem—Santpoort 161 maal heen en weer. Haarlem—Driehuis 103 maal op en neer. HaarlemVelsen 161 maal. Haarlem—IJmuiden 105 maal. HaarlemBeverwijk 42 maal, terwijl de 20 treinverbindingen ver waarloosd zijn. Hierbij moet worden opgemerkt dat er steeds meer goede autobussen ko men, de Fords blijken wel goedkoop in aanschaffing, maar vergen te vaak re paratie, kunnen .te weinig passagiers bergen en zijn vaak oorzaak dat een dienst voor een dag of langer gestaakt moet worden. Bovendien voelen de passagiers zich met besneeuwde en gladde wegen veili ger in een groote zware bus, dan in een Ford. Het zou niet vreemd zijn als het reizend publiek op den duur zelf het ge bruik van slechte bussen uitschakelde. Zoo zoetjes aan wordt de behoefte aan een electrische tram naar de buiten wijken ten noorden van de stad minder gevoeld. Als de Noord-Hollandsche iets doen wil moet het met spoed gebeuren. Haarl. Dbl. De bijeenkomst in het Koning Willemshuis omtrent te verleenen steun aan noodlijdend Duitschland heeft er toe geleid tot het vormen van een comité uit alle vereenigingen, waarmede het Roode Kruis een over eenkomst heeft getroffen. Het Comité heeft zich voorgenomen in de volgende week een algemeene collecte te houden langs de huizen. Deze collecte wordt in aller steun aan bevolen. Niet alleen gelden, maar ook andere bijdragen b.v. kleederen, levens middelen etc. zijn welkom. Voorts werd besloten, dames uit alle deelen der Gemeente op te roepen, zich beschikbaar te stellen, deze collecte te doen slagen en zich te vervoegen in het Roode Kruis-gebouw op het Sluiseiland te IJmuiden, op Dinsdag 18 Dec. a.s., 's nam. 2J/2 uur. Aanwezig waren: Bestuur Roode Kruis. IJmuider Bestuurdersbond, de hoeren D. F. G. Schilling en J. Heiligers. Chr. Bestuurdersbond, de heeren M. Dijkhuizen en C. v. d. Steen. Ds. L. W. Erdman, Herv. Pred. Ds. J. Jansen, Ger. Predikant. Pastoor L. Rinkel van de Oud-Kath. Kerk. Nog mogen we zeker wel belangstel lende dames opwekken gehoor te ge ven aan het verzoek, gedaan in een ad vertentie in dit nummer. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen: aen alluminium huissleutel,een zwarte dames-, tasch met inhoud, een groote gele hond, een wollen shawl (bruin met groene strepen) en een grijs gestroomde groote hond VELSEN. Donderdagavond is in de gymnas tiekzaal der school met den bijbel te Wijkeroog de 2e Winterlezing gehou den. Om 8 uur opende de heer Schuit de druk bezochte bijeenkomst met een woord van welkom tot het publiek en den nu reeds bekenden heer W. C. van de Volkere. Tevens deelde hij mede dat op verzoek der Commissie de hr. Henry Dekking op de a.s. Winterlezing een ander onderwerp zal behandelen dan de aangekondigde. Hij zal voordragen „Het Arendsjong" vertaling van „TAiglon" van wijlen Edmond Rostand, lid van de Academie Francaise, van welk tooneelstuk de hoofdrol zooveel malen succesvol vervuld is door wij len de groote tragédienne Sarah Ber nard (la divine Sarah). Op het podium waren allerlei werk tuigen en voorwerpen uitgestald waar mee de heer Van de Volkere de beloof de demonstraties over Röntgenstralen en Teslastroomen zou verrichten. Spr. begon met uit te leggen, dat een van de meest in het oogvallende instru menten was een hoogspanningstrans formator, maar dat hij de daarbij dik wijls gebruikte hulpmiddelen, den in- terruptor en condensator niet meege nomen had, daar die voor de te nemen proeven niet onmiddellijk noodzakelijk waren. De 1ste proef bestond in het in brandsteken van een dotje in ether ge drenkte watten, hetgeen hij op de vol gende wijze deed. Met de eene hand raakte hij den transformator aan on in de andere hand hield hij een guldon tusschen duim en vinger. Toen zijn as sistent op zijn bevel den stroom sloot ging er een electrischen stroom door zijn lichaam en den gulden en stak de watten in brand. Volgens spr. had de stroom ene spanning van 200.000 volts, die zonder schade door het lichaam gestuwd werd. Elk lichaam kon dezen stroom verdra gen, dat bewees een ander persoon, die op verzoek van den spr. de proef na deed. Hierna deelde spreker mede, dat deze stroomingen met hooge spanning veel toepassingen vonden en dat er allerlei aardige proeven mee gedaan konden worden. Spreker behandelde hier de fluorescentie en de fosforescentie, welk laatste woord het best zou kunnen weergegeven worden door nalichten. Hij gaf er eene aardige proeve van. Een paar schermen, die te voren geprepa reerd waren met barium platincyanuur werden eenigen tijd schel belicht en daarna bleven ze in de donker gemaak te zaal nalichten. Eveneens aardig was de proef met het kruis, dat later in de donker gemaakte zaal in beeld op eene plaat te zien was. Daarna vertoonde spr. een klein ra- dium-preparaatje dat in de donker ge maakte zaal door een voor gewoon daglicht ondoordringbaar scherm heen lichtte. Als een bijzonderheid deelde spr. mee, dat radium maar onafgebro ken blijft lichten en slechts na 3000 jaar 50 van zijn activiteit verliest. Met dit radium wordt in de geneeskun de gewerkt, naar men zegt kan er huid kanker mee gecureerd worden. Radium kan ook tijdelijk zijne acti viteit verliezen, wat bijv. kan voorko men, wanneer het bij inwendig gebruik door een of andere vloeistof wordt aan getast, maar door eene doelmatige be handeling kan die activiteit weer te ruggewonnen worden, ofschoon met eenig verlies. Hierna kreeg spr. het over Alpha-, Bèta- en Gammastralen, om vervolgens te komen tot de bespre king der Teslastroomen, waarbij hij kwam tot eenige proeven met koud licht van Moor. Dit wordt in Amerika gebruikt om kerken inwendig te ver lichten, waarbij tevens op eenvoudige wijze aan dit licht verschillende kleu ren gegeven worden. Heel aardig was de proef, die spr. deed door een drietal dames een keten te laten vormen en in de donkere zaal met een paar glazen buizen gekleurd licht te laten vertooncn na'inschakeling van den elec. stroom. Na de pauze behandelde spreker de toepassing der teslastroomen in de ge neeskunde en sprak over locale en al gemeene d'Arsonvallisatie, het een en ander met proeven toelichtende. Hij liet zien hoe men op die wijze kankerplekjes, gevallen van tuberculo se, scheurtjes in den endeldarm, aam beien enz. behandelde. Ook wees hij er op, dat dames zich wel eens van dit middel bedienden om overtolligcn haar groei te bestrijden. De heer Van de Volkere heeft een al lerprettigste manier om zijn onderwerp te behandelen en weet de stof met aar dige zetten te kruiden. Hij heeft ook be paaldelijk het woord van hartelijk dank dat de heer Schuit na de voordracht tot hem richtte, verdiend, maar toch geloo- ven wij, dat voor het gros der hoorders en hoorderessen de stof wat te moeilijk was en dat ze zich bij zijne vorige lezing de proeven met vloeibare lucht meer geamuseerd hebben, omdat dit niet zoo -hoog ging. Als de spreker nog eens terugkomt wat zeker door 100 der aanwezigen gewenscht wordt, laat hij dan niet nog hooger gaan, maar liever wat afdalen. Er is eene belangrijke verbetering aangebracht in de verlichting bij den toegangsweg naar de derde pont. Vier lampen van 50 kaars zijn vervangen door 6 van 100. POLITIEPOST WIJKEROOG. Gevonden voorwerpen, alluminium sleutel, een vilten dameshoed (grijs), een zilverbon, een ring met 4 sleutel tjes, een grijsharige herdershond, heefteen geele halsband om waaraan een ketting. Burgerlijke Stand Velsen- Ondertrouwd: H. Kluft en C. A. E. Swarthof; O. Versteeg en A. Riedeman. O e h u w d K. de Boer en M. Visser M. Behrens en J. v. BeemenA. Martens en E. P. Hos. Bevallen: J. v. d. Lugt—v. Noord, d.G. v. d. WieleMantel, d.T. v. Vliet Kwak, z.K. Keuris—Zwart, z.W. G. Wessels—Martens, d.D. Plomp—Poel, d. A. C. Pietermanv. Deijck, z. Overleden: Maria Slootemaker, oud 77 jaar, echtgen. van L. BosJohanna Hendrika Draafsel, oud 41 jaar, echtgen. van L. HoflandDirkje de Bruijn, oud 23 jaar, ongehuwd d. van A. de Bruijn en M. v. Pelt. Voor den Raad. Keuringsdienst van vee en vleesch. In de raadsvergadering van 16 Octo ber 1923 werd in handen van burge meester en wethouders om prae-advies gesteld een adres van het bestuur der Veiser Slagersvereeniging te Velsen om wijziging, o.a. van de artikelen 6, 8 en 11 der bovenbedoelde verordening. Wijziging is gevraagd van artikel 6, om de keuring van levend vee ook op Maandag- en Dinsdagnamiddag moge lijk te maken en van artikel 8 om te ko men tot keuring van ingevoerd vleesch bij den slager aan huis. De gevraagde wijziging van artikel 11 houdt verband met die van artikel 8. Burgemeester en wethouders deelen mede, dat de slagers in de gemeente Velsen voor den aankoop van vee in hoofdzaak zijn aangewezen op de markten in Alkmaar en Purmerend, welke respectievelijk des Maandags en Dinsdas worden gehouden. Op Maandag worden in Alkmaar dooi de slagers in deze gemeente gemiddeld 15 varkens gekocht, waarvan op dien dag ongeveer ft) geslacht werden. Deze varkens worden onmiddellijk per auto naar Velsen vervoerd en reeds dicnzelf- den morgen aldaar levend gekeurd. De slagers die niet op de markt koopen, zorgen er ook voor, dat des morgens levend gekeurd wordt. Nimmer is hier over geklaagd en belanghebbenden konden zich met die regeling volkomen vereenigen. Voor wijziging wat den Maandag aanbelangt, bestaan dan ook geen termen. Wat betreft de keuring van levend vee, dat des Dinsdags wordt gekocht op de markt te Purmerend, deelen bur gemeester en wethouders de meening, dat zulks op Dinsdagnamiddag moge lijk gemaakt dient te worden. Die keu ring zal echter op één plaats behooron te geschieden, om stagnatie in den dienst te voorkomen. De gelegenheid hiervoor bestaat, omdat het in Purme rend gekochte vee met een boot in Vel sen wordt gebracht. De gevraagde wijziging van art. 8 achten burgemeester en wethouders niet gewenscht. Met den keuringsvee arts hoofd vaii dienst, zijn zij van oor deel, dat inwilliging van het verzoek, den verkoop van ongekeurd vleesch in de hand zou werken en voorts tallooze bezwaren voor den keuringsdienst zou medebrengen. Wel moet het wensche- lijk geacht worden, den tijd voor de keuring van ingevoerd vleesch, thans in artikel 7 gesteld van 1112 uur voormiddag, te verlengen. Deze kan ge voeglijk gestold worden van des voor middags KF/o12 uur en des namid dags van 23 uur. Burgemeester cn wethouders stellen den gemeenteraad mitsdien voor, de betreffende verordening te wijzigen als volgt: le. aan artikel 6, 2e alinea sub a toe t,e voegen, met wijziging van het be treffende leesteeken: ,,en bovendien, behoudens het be paalde in het eerste lid van dit artikel op Dinsdagnamiddag tusschen drie en vier uur van dien dag in Velsen aange- gevoerde op de markt in Purmerend gekochte vee;" 2e. aan artikel 6, 2e alinea sub b toe t.e voegen met wijziging van het betref fende leesteeken: „en bovendien, behoudens het be paalde in het eerste lid van dit artikel, op Woensdagvoormiddag tusschen acht en tien en een half uur, voor zooveel betreft het vee, dat vóór het slachten, op Dinsdagnamiddag gekeurd." 3e. in artikel 7 wordt gelezen in plaats van „elf tot twaalf uur": „tier. en een half tot twaalf uur en van des namiddags twee tot drie uur"; 3. in artikel 8 wordt gelezen in plaats van: „het in artikel 7 vastgestelde uur": „de in artikel 7 vastgestelde uren". UIT ONS PARLEMENT. De afloop van den termijn voor wel ken het Schoenenwetje van 5 Mei van kracht was verklaard, maakte, wilde men de tijdelijke beperking van den in voer van schoenwerk handhaven, een wijziging in het oorspronkelijke wetje noodzakelijk. Waar de regeering daar toe niet het initiatief nam, had de heer Fleskens zich de moeite gegeven een wetsvoorstel tot wijziging, dus tot ver lenging van den oorspronkelijk vastge- stelden duur van het wetje samen te stellen en in te dienen. En zoo kwam het, dat de Tweede Kamer de lange vacantie onderbrak, die zij tengevolge van de ministerieele crisis geniet en voor een oogenblik haar beraadslagin gen hervatte. Natuurlijk kon dit niet gebeuren zon der dat enkele leden de gelegenheid aangrepen om tot een interpellatie te komen. De heer Van Ravensteyn wilde daarvoor het vertrek van den gewezen Duitschen kroonprins benutten. Maar de Voorzitter meende, dat de minister deze zaak al voldoende voor de buiten- landsche gezanten had belicht en dus het landsbelang moeilijk een nieuwe bespreking kon verlangen. En de Ka mer bleek, ondanks het verzet van de heeren Ravensteyn, Troelstra en Oud, met die meening in te stemmen en stond de interpellatie niet toe. Ook mej. Westerman trachtte verlof tot het houden van een interpellatie te krijgen en dat wel over het verleenen van ontslag aan gehuwde ambtenares sen, over welk verzoek later beslist zal worden. Maar de hoofdschotel der werkzaamheden vormde toch het dooi den heer Fleskens gedane voorstel tot verlenging van den duur van het Schoe nenwetje met 6 maanden. Er waren er, die dezen termijn te lang vonden, voor al ook omdat een inmiddels opgetreden regeering daaromtrent andere inzichten kan hebben. En de heer Snoeck Henke- mans, die, ofschoon vrijhandelaar, toch voor verlenging van den duur was, om dat hij de schoenenindustrie nog een hand wilde gevent stelde een verkorting tot 3 maanden voor. Maar het verzet, dat in de uitingen der heeren Van der Waerden, Van Gijn en Lovink tot uiting kwam, richtte zich toch vooral tegen het beginsel van het Schoenen wetje, tegen de protectie zelf. De tyeer Van Gijn beweerde daarbij, dat de prijsstijging, die hij had aange kondigd, nog komen kon, dat er enorm gesmokkeld was en dat de prijzen zon der invoerverbod nog lager zouden ge weest zijn. En de heer Lovink meende, dat ook zonder dit wetje de invoer van schoe nen zou zijn verminderd. Maar de heer Fleskens hield vol, dat dan toch maar de prijs der schoenen was gedaald en dat niettemin gesloten werkplaatsen waren heropend, terwijl tijdens het in werking treden van het wetje de schoe nenindustrie er allerellendigst aan toe was. Dat niettemin deze industrie nog steun behoefde en daarom de duur van het wetje verlengd moest worden, bleek de Kamer met hem eens, want ze keurde met 4-5 tegen 33 stemmen zijn voorstel goed. De gehuwde ambtenares. Naar de „N.R.Crt." verneemt, is na der besloten, de voor verzending gereed liggende ontslag-aanzeggingen aan ge huwde ambtenaressen bij den dienst van de posterijen, telegrafie en telefo nie aan te houden, in afwachting van het door de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenza ken op 18 dezer uit te brengen advies. Daar als regel pas 4 of 5 dagen na de vergadering van de commissie het ad vies via den minister van justitie aan de regeering wordt toegezonden, zullen de eventueele ontslagbrieven hoogst waarschijnlijk niet vóór Kerstmis wor den verzonden. De Eerste Kamer-vergadering. In de vergadering van de Eerst(e Ka mer, welke, gelijk gemeld is, Dinsdag avond 18 dezer wordt gehouden, zal, naar het Corr. Bur. verneemt door den voorzitter aan de Centrale Commissie worden voorgesteld om Woensdagoch tend 19 dezer het door de Tweede Ka mer aangenomen wetsvoorstel tot ver lenging van den termijn van werking van het zgn. „Schoenenwetje" in de af- deelingen te doen onderzoeken. Examen klerk bij de departementen. Onder verwijzing naar een reeds eer der voorloopig bericht, waarin mede- deelingen worden gedaan omtrent het in October 1924 te houden examen voor de betrekking van klerk bij de departe menten van Algemeen Bestuur, maakt de minister van Binnenlandsche Zaken nader bekend, dat de kans op benoe ming tot klerk voor hen, die niet reeds in 's Rijks dienst zijn, volstrekt uitge sloten moet worden geacht. St. Ct. Raad van Scheepvaart. De Raad deed uitspraak betreffende de aanvaring van het stoomvisschers- vaartuig Eendracht II, IJM. 131 door het Deensche stoomschip „Bartels". De Raad is van oordeel, dat de oor zaak van de ramp hierin is gelegen, dat beide vaartuigen op hetzelfde punt hebben aangehouden, waardoor een aanvaring onvermijdelijk was. Het is in deze merkwaardig, dat, naar de verklaringen van de opvarenden op de „Eendracht II" aan boord van dit vaartuig andere seinen zijn gehoord, dan op de „Bartels" naar de verklaring van den kapitein zijn gegeven. Op de „Bartels" toch zouden gegeven zijn 3 maal telkens 2 stooten. tervs^l od de

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6