ORGAAN VOOR DE Gi VELSEN Zaterdag 22 December 192S 9e Jaargang Vemhynt Woensdags Zaterdags IJ M UIDER COU RANT Abor nementsprijsf 1.per 3 maanden, franco per post r 1.33 Abor nementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agerten. Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VEL SEN In dit blad is uitsluitend gereebtlgd bet Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiên uiterlijk in te zenden WOFNSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave; van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR^ REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemspleio^ll Telefoon 153 IJmuiden DIT NUHMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan der looper, doeh aan ons bu rsa* WILLEMSPLEIN 11, op te gev en De Adnünlstratle. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bflf VOORUITBETALING slechtslS Cent per regel. Waterstand IJmniden. December 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 23 V.M. 3.10 3.22 11.04 11.24 24 3.45 3.54 11.41 11.58 25 4.18 4.28 0.16 26 4.53 5.05 0.32 0.51 27 5 30 5.42 1.07 1.24 28 6.07 6.25 1.42 2.03 29 6.51 7.13 2.21 2.45 30 L.K. 7.43 8.10 3.04 3.30 31 8.39 9.11 3.57 4.30 Ingscondc medodeelingen 40 cte. per regol Advertenties van 1 t. en m. 5 regels fl. iedere regel meor 20 ets. Compact gerotte advertenties van 1 t enm. B regels f 1.26, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberiehten loomede vereeniglngs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels f 0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prqren berekend Advertenties »adres bureau van dit blad' 10 ets. extru; voor besorging van op advorténties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpryzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen heerschen of er wellicht samenwerking komt tusschen Duitsche en Fransche. industrie, zal Engeland, als de band met Frankrijk verbroken is, geisoleerd zijn, zijn industrie zal kwijnen, de werkloos heid nog grooter ramp worden. Daar door blijven deze beide machtige staten bij elkaar, hoewel ze allang niet meer bij elkaar behooren. „kleverige" "ministers komen; ze zullen daardoor ook minder gevaar hebben, van hun zetels geworpen te worden. De verdeeldheid onder de coalitie, de onmo gelijkheid, om eenige politieke partijer tot een verbond en zoo tot een kamer meerderheid te brengen, maken het in eentimmeren van het kabinet zoo moet lijk. Er zijn verschillende planken en Tot nu toe heeft Frankrijk in de in- houtsoorten, waaruit het. kabinet in el- ternationale politiek de leiding. Enge- kaar gezet moet worden. Waar is de land mag volgen of pruilend en mok- knappe meubelmaker, die dit werk aan kend achterblijven. Dat is voor de En- durft en er een fatsoenlijk meubel v, gelsche eerzucht een leelijke geschie denis en daarom is het lang niet on waarschijnlijk, dat een nieuwe regee ring den knoop eenvoudig doorhakt. De liberalen bedanken ervoor, door de sleepboot der Fransche politiek getrok ken te worden, waarheen deze ^\il en maken kan? Bezuinigingen op subsidiën. De subsidies vormen een niet onbe langrijke en tot voor kort voortdurend stijgende post op de begrootingen van rijk en gemeenten.. Voor allerlei vereeni de arbeiderspartij eischt herziening S^nS^n en doeleinden is aangeklopt en VAN DEN WACHTTOREN. "Sr De e Ingeland en Frankrijk. Engelsche kiezer, die de vorige week, zijn stem uitbracht, heeft daar rfiee invloed uitgeoefend op de wereld geschiedenis der komende jaren. Een straatventer, een mijnwerker, een boe renarbeider, een werkvrouw en huns gelijken hebben bij den stembus mede bepaald den koers, waarin Europa de eerste jaren zal gaan. Want de nieuwe regeering -lal niet kunnen blijven bij de akelig weifelende tjn beslui telooze hou ding, die Engeland de laatste jar« n le genover de strijdvragen van intornatio naai politieken aard heeft aangenomen. De regeering van Baldwin zal wel moe ten gaan, daar zij niet over een meerder heid, om m-?e te werken, beschikt. En dan? We wagen ons niet aart voorspel lingen, maar het Engelsche volk heeft genoeg van de entente, waarbij Enge land wat mag prutteieri, maar Frank rijk toch precies doet, wat het wil. En geland heeft de bezetting van hei Roer gebied afgekeurd, maar Frankrijk heeft zich daarom niet bekommerd. Engeland wil niet weten van een zelf standigen Rijnl^andschen staat, maar België en Frankrijk steunen de sepera- tisten, die zonder dién steun allang smadelijk weggejaagd waren. Enge land wil, datlDuitschlands betaalkracht zal worden onderzocht en daarmee re kening gehouden bij het vaststellen der schadevergoeding, maar Frankrijk laat van de onmogelijke eischen van het tractaat van Versailles niets vallen. Het gaat Engeland en Frankrijk als het echtpaar, dat bij elkaar niet blijven kan maar tot scheiden evenmin kan komen. De entente cordiale is al heel weinig cordiale (hartelijk) meer. In „Simplicissimus" een der beste Duit sche spotbladen stond onlangs een plaatje over de Engelsch-Fransche vriendschap: twee mannen, die elkan der minzaam buigend warm de hand drukken. Maar het is een Röntgen-foto en zoo ziét men, dat beiden onder hun kleeren de zakken vol hebben met dol ken, revolvers en bommen. De Entente, die geheiligd werd door het bloed der mannen en de tranen der vrouwen, zoo als het hoogdravend gezegd is, loopt op haar eind. Engeland en Frankrijk blijven bij el kaar, omdat ze zoo het minst last van elkaar hebben. Heimelijk vreezen ze el kaar. Een toenadering een verbond wellicht tusschen Engeland en Duitsch- land, zou Frankrijk nog meer doen vreezen voor den vijand ten Oosten van den Rijn. Engeland hangt als geen staat af van zijn buitenlandschen han del. Als Frankrijk al meer politiek en economisch het vasteland gaat over- van het tractaat van Versailles. Wat voor de rust der wereld het bes te is, dat Engeland en Frankrijk bij el kaar blijven of scheiden gaan, is moei lijk uit te maken. Maar zeker is het te wenschen, dat Engeland zich wat meer doet gelden en-Frankrijk in zijn angst en wraakhouding tegenover Duitseh- land gaat remmen. Dit is ook waar schijnlijk, nu de kiezers aan liberalen en arbeiderspartij een aanzienlijke meerderheid hebben bezorgd. De puzzle van den ministerieelen crisis. Een niet al te handig jongetje had van Sinterklaas een doos met puzzles gekregen, doosjes met gaatjes en balle tjes, doosjes met wonderlijk gevormde blokjes, ijzeren ringen, op de zonder lingste manier door elkaar gedraaid enz. enz. Het was een paedagogisch ge schenk; de jongen zou er wat geduld door kunnen leeren en moeilijkheden leeren oplossen. Wij moeten onze kin deren niet gelukkig willen maken met speelgoed, dat tevens leermiddel tot ka raktervorming is, want dat lukt zeker niet. Ze vinden het vervelend, moeilijk, niks-an. Al dat gezoek met die stokjes en staafjes en blokjes en stangetjes maakt maar zenuwachtig en men wordt er eer door afgeschrikt van moeilijk heden dan dat men lust en vernuft krijgt, om ze op te lossen. De koningin heeft zich nu al welden lang bezig gehouden met het oplossen van een puzzle: het vormen van een kabinet, dat op een meerderheid in de Kamer kan rekenen. Ze heeft adviezen gekregen van de politieke leiders en den Kamervoorzitter, ze heeft zoo al lerlei oplossingen kunnen wikken en wegen; de moelijkheid van Kameront binding, van een voortzetting van het kabinet-Ruys, van een bezuinigings ministerie met een rechtsch signatuur van een zakenkabinet enz. enz. Wel licht krijgen we ten slotte een kabinet waarin rechtscbe en linksche mannen samenwerken voor bezuiniging en de defensie ter zee. Maar iedere onder stelling is niet meer waard dan de an dere. De koningin zal weer een nieuwen candidaat als kabinets-formateur moe ten uitnoodigen, deze zal dan weer trachten zijn mannetjes bijeen te krij gen, maar daartoe is de medewerking der politieke fracties der Kamer noodig. En dan moet er geschikt en geplooid worden, er moeten concessies gedaan en ook aan bepaalde wenschen gehoor gorden gegeven en ten slotte blijkt er nog een kleinigheid te ontbreken en die kleinigheid maakt de puzzle onoplos baar. Zoo blijft men bij het oplossen van een puzzle ook met een steentje zitten, waar men nergens plaats voor kan vinden; de andere steentjes blijken niet gelegd te zijn en men kan op nieuw beginnen. Als het eindelijk lukt, een ministerie te vormen, zal dit wellicht juist sterk zijn, omdat het zoo zwak is. Alle ande re combinaties zijn geprobeerd en mis lukt en nu is dit ministerie eigenlijk in wanhoop geboren. De ministers zullen geen vechtfiguren zijn; ze zullen kun nen zeggen, omdat niemand anders wilde en er toch ministers moeten we zen, hebben we het moeilijke ambt op ons genomen. Er zullen zeker geen meestal met goed gevolg. Sommigen zijn principieel tegen dergelijke subsi dies en meenen, dat de vereenigingen zichzelf moeten redden of als ze hulp noodig hebben, bij particulieren moeten aankloppen. Die particuliere steun is echter vaak onvoldoende en zonder subsidie zou menige vereeniging haar werk sterk moeten beperken of zelf geheel staken, Bij het subsidie-stelsel betalen boven dien allen naar evenredigheid van hun inkomen en kan niemand zich onttrek ken aan medewerking tot de algemeer maatschappelijke belangen, die de sub sidie-vragende vereenigingen willen dienen. Hangen dezen af van de genade en goedgecfsclïheid van particulieren dan betalen de royalen voor de schrie len, de menschen met gemeenschapsge voel voor de egoïsten. De vele vereeni gingen van tuberculose-bestrijding kunnen zonder subsidie hun werk niet voortzetten. Zij zouden er zonder al thans weinig meer kunnen doen. Vra gen ze goede gaven, dan krijgen, ze nul op het rekest bij menigeen, die zonder bezwaar tien, twintig gulden zouden kunnen missen en daarentegen een paar guldens of rijksdaalders van men scben, die graag wat voor dit doel ge ven maar eigenlijk niets kunnen mis sen. Daarom voelen wij veel voor het sub sidiestelsel; de bezuinigingsnoodzaak zet echter allicht het potlood aan het schrappen bij den post subsidies. Het is al gebeurd onder minister van Geer Colijn zou de stroom subsidies nog meer ingedijkt hebbend De gevolgen daarvan zijn echter voor sommige ver eenigingen noodlottig. Het Bestuur van ..Valkenheide". hof Opvoedingsgesticht der Ned. Herv. Kerk. waar van menigen verwilderden of misdadigen jongen een mensch go- maakt wordt, trekt aan den noodklok. Er is gevaar, dat dit gesticht moet wor den opgeheven. Het tekort is gestegen tot f 70000. Ten gevolge van den benar den finantieelen toestand van de schat kist heeft het rijk een groot deel van zijn subsidie aan deze inrichting inge trokken. Het bestuur vraagt thans dringend om hulp van particulieren opdat het gesticht niet gesloten be hoeft te worden. Het is een pikante bijzonderheid, dat deze bede om hulp onderteekend is door minister de Visser, lid van het mi nisterie, dat verschillende subsidies sterk heeft ingekort. Ook het maatschappelijk werk bij ze nuwlijden en krankzinnigheid dreigt gevaar stopgezet te worden om dezelf de reden. De vereeniging, die zenuw en geesteszieken, die daarvoor geschikt zijn, aan het werk zet en daarmee hun maar ook de maatschappij een goeden dienst bewijst, zal wellicht door alge- heele intrekking van het Rijkssubsidie ophouden te bestaan. We hebben hier een bezuiniging, die lang'niet zooveel bespaart, als wel lijkt. Men zou een goed deel der subsidies productieve" uitgaven kunnen noe men. Ze helpen menschen, om van nietsnutters of van verkeerde elemen ten of van ongelukkigen, die niets kun nen doen, tot meewerkende, nuttige le den der maatschappij te worden. Sub sidie voor drankbestrijding voorkomt b.v. een deel der uitgaven voor armen zorg, politie en justitie, van dergelijke subsidies, die duidelijk het algemeer belang dienen, moeten de bezuinigers afblijven. Hier geldt de wijsheid der moeder, die in elk geval zorgt, dat haar kinderen een stevigen boterham krij gen, omdat ze liever den bakker dan den dokter betaalt. Het Grieksch-Italiaansche geschil en de Volkenhond. Het officieele verslag van de vierde zitting der vergadering van den Vol kenbond is verschenen. De Volkenbond is zijn vijfde levensjaar ingetreden. We leven snel! Wie herinnert zich niet al de discussies bij de oprichting van den Bond, onze grieven over de geringe macjit aan deze internationale vredes- inst.elling toegekend, de vrees, dat de Volkenbond niets zou zijn dan een in strument der geallieerden. Deze laatste vrees is ijdel gebleken de Volkenbond heeft bij zijn beslissin gen de geallieerden niet naar de ooger gezien en de neutrale staten, die ertoe behooren, hebben gewaakt, tegen oen partijdig karakter van den Bond. Maar zwak is de Volkenbond nog altijd. De meest belangrijke internationale be slissingen hebben de geallieerden bui ten den Bond om genomen. Frankrijk heeft er zich tegen verzet, dat de kwes tie der bezetting van het Roergebied voor het forum van den Volkenbond werd gebracht. Het Grieksch-Italiaan sche geschil, dat op een nieuwen oor log dreigde uit te loopen. is niet direct door den Volkenbond bijgelegd. Indi rect heeft deze er echter wel degelijk invloed ten goede op uitgeoefend. Volgens het verslag heeft de voorzit ter van den raad van den Volkenbond aan de vergadering meegedeeld, dat i\et conflict het onderworp van belang rijke discussies in den Raad was en dat de vergadering zich voorloopig van een besprekng van dit punt zou onthouden De vergadering vond dit goed maar hield zich het recht voor, haar stem te doen hooren, als het verloop der aange legenheid daartoe aanleiding mocht ge ven. Het conflict is daarna opgelost door middel van den gezantenraad. Een aantal afgevaardigden, ook onze land genoot Loudon hebben hun afkeuring erover uitgesproken, dat de geschilpun ten niet ter beslissing waren voorge legd aan het Permanente Hof van Int. Justitie. Ook verklaarden meerderen zich ontstemd, dat door de conferentie van gezanten de door Griekenland ge storte 50 millioen Lire aan Italië waren toegekend. Ook die beslissing had door het Hof van Int. Justitie genomen moe ten worden. Onze afgevaardigde Lou don heeft nog even duidelijk de puntjes op de i gezet en verklaard met groote voldoening door den voorzitter van den Raad te hebben hooren bevestigen, dat elk geschil, dat valt tijsschen de leden van den Bond en een bfeuk ten gevolge zou kunnen hebben, tot de werkzaam heid van den Bond behoort. Dat de Volkenhond nog geen macht die staat hoven de staten en door hen gehoorzaamd wordt, is tijdens het Grieksch-Italiaansche conflict wel ge bleken. Maar toch heeft de Volkenbond een stootje gegeven in de goede rich ting naar een vreedzame oplossing. Dat is niet veel, maar toch iets. Van deze jeugdige instelling moet men niet te veel nog verwachten: laat haar tijd. om te groeien. Wanneer de internationale verhoudingen beter geworden zullen zijn en de oorlogsgecst. niet langer na werkt, kan de Volkenbond inderdaad wel de toeziende voogd met gezag be kleed worden over de wereld en het fundament, waarop het schoone ge bouw van den duurzame wereld vrede zal verrijzen. De onvindbare lasteraar. Men beweert vaak, dat de dader op het berkhof ligt, ook de lasteraar. Hij onvindbaar, een doode gelijk. gemeente Veisen Het Consultatie-Bureau van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Briniostraat, Vel- seroord, vlak bij het station Velsen. Eiken Woensdag van 23 wordt hier spreeknnr gehouden. Het onder zoek is kosteloos en geschiedt door Dr. Anema van Haarlem. Ouders laat vooral nw kinderen on derzoeken! WOENSDAO 2e KERSTDAO CONSULTATIE-BUREAU OESLOTEN. Maar in één opzicht is hij geen doode, de lasteraar althans blijft leven in zijn booze woorden, die voortgaan en zich vermenigvuldigen als onkruid. In een brochure van een Comité te gen revolutie wordt verteld, dat op een kweekschool voor onderwijzers te Rot terdam als schrijfvoorbeeld op het bord geplaatst werd: Leve Rusland! Leve Lenin! Leve Trotzky! Een der leerlin gen had in zijn schrift eraan toege voegd: Leve Koningin Wilhelmina! De ze zou later geen goed meer hebben kunnen doen in de oogen van den co.m- munistischen leeraar. Het verhaal ging daarna rond in allerlei bladen. De di recteur der eenige kweekschool*van on derwijzers in Rotterdam ontkent het ge val ten sterkste. Hij verklaart, van der gelijke malligheden nooit iets op zijn school vernomen te hebben. De betrok ken leeraar in 't schrijven is noch revo lutionair noch communistisch en noemt hét verhaal van a tot z een leu gen. De wethouder van onderwijs heeft zich tot het genoemde comité tegen de revolutie gewend en had een onder houd met een der bestuursleden. Deze beloofde hem bewijzen voor de be schuldiging te zullen geven; de schrij ver der brochure heeft dit echter on mogelijk gemaakt, indien het mogelijk ware. Hij schrijft: „Onze zegsman mag niet genoemd worden, ten einde te voor komen, dat de bewuste leerling niet nog meer gedupeerd wordt door Y dan reeds geschiedde. Aan den zegsman is geheimhouding van ziin naam beloofd, welke belofte niet verbroken wordt." Daarop heeft de wethouder een on derzoek in de school ingesteld en daar bij de leerlingen gehoord. Allen ver klaarden, dat het schrijfvoorbeeld niet gegeven was en van den betrokken leer aar ook niet verwacht kon worden. Daarmee is de zaak uit. Maar best mogelijk, dat men over een paar jaar in een redevoering nog eens het ver haaltje te hooren krijgt als een bewijs, hoe gevaarlijk de openbare school is. waar een leeraar van een kweekschool de leerlingen openlijk liefde voor het communistische Rusland instampt. Waar is nu de lasteraar? Want ge lasterd is er zoo goed als zeker! Hij is niet te vinden, hij verschuilt zich ach ter de belofte van geheimhouding. Zoo'n belofte moet men echter-nooit ge ven, waar het zulke ernstige beschul diging betreft, die gepubliceerd wordt. Dan moet men man en paard kunnen' noemen, of anders loopt men gevaar compagnon in een lasterzaak te wor den. De vraag mag ook gesteld worden, of men de belofte van geheimhouding in zulk een geval moet houden. Een conflict van plichten, waarbij de goede keuze zeker lang niet makkelijk is. Sinaasappelen. De tijd nadert weer, dat we langs de straat zullen hooren schreeuwen: Si naasappelen, mooie waar, en we dur ven niet schrijven van drie of vier voor een dubbeltje maar. Voorloopig zal men minstens vijf cent voor een klein vrij zuur appeltje moeten betalen. Maar ze worden al gauw goedkooper en zeker zoeter. Het is verbazend, zooals in de laatste vijf en twintig jaar het gebruik van vruchten is toegenomen. Men merkt 't het best aan de vele fruitwin kels in de steden. De koelschepon wer.- ken dit in de handschepen vol heerlij-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1