Umuider Courant Nieuwjaarsgroet Zaterdag 22 Dec. 1923. 2e blad. y. phedikbeühtbn 7 VOOB ZONDAG A.S, EN laten EN 2den KERSTDAO. IJMUIDEN. ned. eert. kees. 10 uurDl. van Ooatrom Soede. 5 uur: Ds. Erdtnan. Zondag 52. lste Kerstdag. 10 uur: Ds. Weener, Pred. te',Haarlem 5 uurDa. van Ooatrom LSoede.^ 2de Kerstdag. 10 uurDs. Erdniam. geref. kerk. 10 uur: Ds. jCZwaan, oud. miss. pred. van; Helder. i 5 uur: Heiligingsdienst J. L .Demonstratie Kerstfeestviering Heiligingsdienst Sluitingsdienst 10 uur: 5 uur 10 uurDs. 5 uurDs. 10 uur: Ds. 5 uur Dezelfde. lste Kerstdag. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. 2de Kerstdag. 10 uur: Ds. Jansen. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. ,Ï5 uur: Dezelfde. Ie KERSTDAO 10 uurDs. Croes. 5 uurKerstfeest Kinderen. 2e KERSTDAO 10 uur: Ds. Croes. Doopagtz. Gun. AfdL Piot. Bond. 10.30 uurDs. Binnerfs, Haarlem. lste Kerstdag. 10.30,.uurDs. W. Luikinga. 2de Kerstdag. 6 uurKerstfeestviering. leger des heils. Zondag 7 uur v.m. Bidstond 10 Heiligingsdienst 3 n. m. Verblijdingsmeeting 7.30 Verlossingsmeeting Leider der samenkomsten Kol. Brouwer. Ie Kerstdag 6 uur v.m. Kerstdienst 10 3 n.m. 7.30 Leiders adj.'s de Jong 2e Kerstdag 10 uur v.m. 7.30 n.m VELSEROORD. ned. herv. kerk. Ds. Kroese. Dezelfde. lste Kerstdag. Kroese. M. O. Blauw, Schoten. 2de Kerstdag. 2 en 6 uur: Kerstfeestviering der Zonddagsschool. geref. kerk. Wissink. Dezelfde. lste Kerstdag. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. 2de Kerstdag. 10 uur: Geen dienst. 3 uurKerstfeestviering d. Zondagsschool evangelisatie hoogeberg Zondagavond 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jenninga, Dinsdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEN. ned. herv. kerk. 10 uur: Dr. F. W. A. Korft van Heemstede. Zang van het Kerkkoor, lste Kerstdag. 10 uur: Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel van Haarlem. 2de Kerstdag. 2 en 6 uur: Kerstfeestviering der Zondagsschool. WIJKEROOG. geref. kerk. 10 uurDs. F. O. Petersen, legerpredikant te Overveen. 5 uurDs. Boerkoel. lste Kerstdag. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurMuziekavond. 2de Kerstdag. 10 uur: Ds. Boerkoel. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga le Kerstdag. 10 uurDezelfde. 2de Kerstdag. 5 uurKerstboom in de Kerk. lokaal bethel. j 10 uur: Ds. J. C. Brussaard van Bloe-, mendaal. lste Kerstdag. 10 uur: de heer Mak, theol. candidaat. 2de Kerstdag. -10 uur: Ds. H. C. v. d. Brink v. Zandvoort. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Erdman, te IJmuiden. 6.30 uurDe heer Wierstra, te Amsterdam, t lste Kerstdag. 10 uurDe heer Cupêdo beroepen Predi kant, te Marken. Kennisgeving. Doordat de Kerstdagen dit jaar op Dinsdag en Woensdag vallen, zal deze courant NIET VERSCHIJNEN op Woensdag 26 December. In het nummer, dat MAANDAG 31 DECEMBER a.s. verschijnt, kan ieder, die dit wenscht, aan Familie, Vrienden en bekenden zijn brengen. De prijs van zulk een adver tentie niet grooter dan 5 regels, be draagt 50 cent. Elke regel meer 10 cent. Men wordt beleefd verzocht er voor te zorgen dat deze advertentiën zoo spoedig mogelijk in ons bezit zijn. OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. Bureau-uren op 25 en 26 December 1923 (le en 2e Kerstdag) en op 1 Januari 1924 (Nieuwjaarsdag). De ambtenaar van den burgerlijken stand te Velsen maakt bekend, dat op 25 en 26 December a.s. (le en 2e Kerst dag) en op 1 Januari 1924 (Nieuwjaars dag) het bureau ❖an den burgerlijken stand op verzoek van belanghebbenden tot het doen van overlijdensaangiften zal worden geopend tusschën 9.30 en 10 uur voormiddags, indien de verzoe ker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheden niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Hij brengt voorts ter kennis van be langhebbenden, dat in verband met de Kerstdagen, in de aanstaande week ge legenheid zal worden gegeven tot het doen van huwelijksaangiften op Maan dag 24 December 1923, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Velsen, 20 December 1923. De Ambtenaar van den Burgelijken Stand voornoemd, SUWERINK. DIENSTPLICHT. Voor goed vrijgesteld wegens broederdïenst. Johannes Heeremans en Hendrikus Heeremans, beiden lichting 1924. Kerstmis in donkere tijden. Laat de titel de lezers niet afschrik ken! Er zijn menschen, die zelfs op een bruiloft bij voorkeur spreken over al lerlei akeligheden en narigheden en er een griezelig genot in vonden, anderen aan het griezelen te brengen. Ik ben niet van plan voor Kerstmis de gedach te uit te werken, dat we in deze maand in de natuur een nachtpittenlicht heb ben en dat avondschemering en de ochtendschemering elkaar bijna de hand.kunnen reiken. Nog minder denk ik er aan, mijn lezers te vertellen, wat ze eiken dag in de krant kunnen lezen en waf; ze haarfijn weten en misschien zelf aan den lijve ondervinden, dat we leven in donkere tijden, dat Europa veel heeft van een uitgebrand huis, dat de wereld is verdwaald en den goeden weg niet wil of niet kan vinden, dat de oorlog uit is maar de oorlogsgeest ge bleven; de kies is getrokken maar de rottende wortel zit er nog in enz. enz. Een dankbaar onderwerp, om er een krant mee te vullen, of eigenlijk niet dankbaar. Want, we hebben meer dan genoeg van al dat geklaag, waarmee we geen steek verder komen. Tot. waar schuwing: is een schets van deze hope loos verwarde wereld, deze men^eh- heid. die weer als een kudde zonder herder is. deze tiid. waarin alle moer] en hoon en durf verloren schijnt te ziin. niet. noodig. Waarom nog langer brand te roeoen, als ie'der de vlammen ten he mel ziet stiigen? Liever wiizen we on een naar licht straaltjes. Het is 25 December en do kortste dag is achter den rug. heel langzaam gaat het licht sterker worden, over eenige weken zullen we elkaar zeggen; .Te kunt toch merken, dat do dagen weer lene-en. De weg van bet na tuurleven is omlaag gedaan, nu gaat hii weer omhoog naar den ton van zo merzon en zomerweelde. We hebben thans bet vijfde jaar na 'den oorlog achter ons en ieder weet en zegt., id at we in donkere tiid en leven. Dat is een weinig licht, dat algemeene inzicht, dat oeilen van den wereldnood, dat besef, dat nieuwe verhoudingen, ge dachten, menschen komen moeten, die erkennen, dat onze beschaving niet be schaafd en onze verlichting duisternis is. Eerst moet men zien, dat de muren scheuren, voordat men het huis gaat herstellen. Eerst moet men zien, dat de dingen uit den vorm zijn, voordat men gaat hervormen. Maar de pessimist zegt tegenwoordig, dat de heele men- schelijke geschiedenis een mislukking is, dat alle idealen niets zijn dan zeep bellen, die erg mooi schitteren maar onmiddellijk uiteenspatten, als ze te gen de harde werkelijkheid aankomen, dat als de zee met haar eb en vloed ook de wereld op en neergaat, oorlog, vrede, vrede en dan weer oorlog, welvaart, malaise, welvaart en dan weer malaise. En met al die veranderingen blijft de wereld zooals ze is. De Kerstgedachte is deze: In de wor- steling tusschen licht en donker zal bet S eerste de sterkste blijken te zijn. Van j die worsteling lezen we in het diepzin nige begin van het Johannes-Evange- lie: Het Licht kwam in de wereld; maar het eind is een kruis. De duister nis schijnt dan toch sterker dan het licht. Maar dat. kruis is als donker gewolk te in het Oosten in het morgenuur. De zon dringt en boort er door heen en het wordt toch licht elk nieuw uur schooner en krachtiger. En al komt de wolk soms weer een poos de zon bedek ken en ons de schoonheid en gloed van bet volle licht ontnemen, die wolk glijdt ook weer weg en de dag eindigt met blauwen hemel en de aarde in het gouden licht. Zoo ziet het geloof den gang der hi storie. In een onlangs verschenen boek van Hendrik van Loon: De Geschiedenis der Menschheid, een boek, waarin het verleden voor ons herleeft, stelt de schrijver de vraag: „Is het dan wel de moeite waard, om te werken en je uit te sloven ten bate van menschen, die nog niet uitgekomen ziin boven het sta dium van de eerste holbewoners?" Van Loon geeft een kort en krachtig ja als antwoord. Hij vervolgt: „De we reldoorlog is een ontzettende ramp ge weest. Maar daarmede is het laatste woord toch niet gesproken, integen deel; de komst van een nieuwen dag is daardoor pas mogelijk geworden." Wij staan nog maar aan het begin der historie, we zijn nog niet volleerd evenmin als de kinderen, die in de zes de klasse der lagere school zitten. Dan begint liet leeren eerst. We verbeelden ons heel wat te kunnen en te weten en te zijn, maar hoe zullen onze achter achter-achter-kleinkinderen over ons oordeelen in het jaar 10000? Merkwaar dig is het, dat van Loon zijn mooi hoek eindigt met het verlangen uit te spre ken naar een Leider der wereld. „De wereld heeft dringend behoefte aan personen, die in dezen tiid leiding kunnen geven, die den moed hebbmi. hun eigen visie te volgen en inzien, dat wiï slechts aan het berin stnan der reis. Maar eenmaal zal een man het scbin veilig" in de haven brengen en hii £al de groote held van alle èeuwen ziin." Het licht schijnt in de duisternis, en de duisternis heeft het niet begrepen. Er komt een vrees en afschuw voor de duisternis en verlangen naar het licht. Zoo zal in de komende eeuwen de menschheid de luiken voor baar ziel. baar zeden, haar samenleving wegne men. ordat, het, warme, blijde licht na,arbinnpn valle. Die boon maakt, voor ons Kerstmis ook in donkere tiid en tot ^en feest van blijdschap en go^de ver wachting. Zoeker. RAADSOVERZISHT. Zitting 18 December 1923. De taak des raadsoverzichtschrij vers deftig toch wel zoo'n titel in den tweeden naamval; jammer dat de taalverknoeiers dat veranderen willen wordt in deze gemeente een zeer moeilijke. Wij zeggen „wordt" met d-t-, omdat voorheen de taak zijns Edelen zóó gemakkelijk was, ondanks haar verhevenheid, dat Jan Rap en zijn maat met stijgend succes aan het Overzichten sloegen. En thans; thans is 't voor een driewerf door de wol ge verfde, op de magerste slakken zout leggende gelegenheidsjournalist, on doenlijk een fatsoenlijk (sic) raads- overzicht in elkaar te flansen. Gebeurt er dan niets belangrijks meer in deze gemeente? Ongetwijfeld; maar we merken 't niet. Is 't dan altijd pais en vree tusschen Burgemeester en het steeds uitbrei dend aantal wethouders? Om den duvekater niet; maar 't blijft binnenskamers. Hebben de raadsleden dan niets meer in te brengen tegen het beleid van het dagelijksch bestuur? We zouden het niet gaarne beweren; maar ze eten tegenwoordig uit de hand. Voorbij is de tijd, dat we 's avonds tekst en uitleg moesten geven, waar we zoo laat vandaan kwamen als we een raadszitting vol gijn, vol grappen, doch niet minder vol stekelige rn ha telijke opmerkingen tot het midder nachtelijk uur hadden meegemaakt. Thans leggen we tien uur, op zijn laatst half elf onder de wol en hebben een raadsagenda van vier pagina's druk in vliegvlucht afgewerkt, mits gaders een twintigtal raadsstukken en als dessert een stuk of wat verorde ningen. 't Is geen kunst meer tegen woordig om raadslid te zijn. Vroeger moesten ze mee braden en bakken en stoven om den gemeentelijken disch Bheiimatiek en Spierpijn Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezen door Sanapirin-Tabletten (Mijnhart). Koker 75 ct. Bij apothekers en drogisten. behoorlijk te voorzien. Tegenwoordig krijgen ze de kost voor 't. slikken; be hoeven de aftandschen niet eens meer te kauwen. Tegenwoordig is 't nog minder kunst raad sver slaggever te zijn. Men schrijft de te behandelen punten over. Schrijft er bij hoe B. en W. er over denken en zet er vóór of tijdens de zit ting onder: „wordt zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming goedge keurd" en klaar is Kees. Een kind kan de wasch doen. Maar de raads overzicht schrijver staat in zijn hemmetje. Hij komt er hoe langer, hoe bekaai der van daan, en de Edelachtbaren lachen hem uit, als hij met, zijn maag delijk blocknootje druipstaartend de journalistenkombof verslaat. Onze raad was voorheen als een schoolklasse, aan 't hoofd waarvan een spichtig, wateroogjg, peenhaarkleurig piepjong onderwijzeresje stond, die de orde niet kon bewaren onder haar be lagende, brutale, ondeugende, met rotjes en voetzoekers gooiende bengels. Thans is 't een orde-voorbeeldige klas se met een strenge rechtvaardige meester, die geen loopje met zich laat nemen: Die de lijmsoesen aan schijf jes snijdt; de lastigen een tik op de vingers geeft, en de brutale den mond snoert, 't Is haast te mooi. Te mooi in ieder geval voor den raadsoverzicht schrij ver, die 't van een heibeltje heb ben moet. Waren het de opkomst zijnde „Vre- desdagen" of het naderend Oudejaars- overdenken, die de zitting van Dins dag j.l. hebben bezuurdesemd? Öf raken we met onze functie van raadsoverzichtschrij ver uit den tijd, omdat we slechts reden van bestaan hebben bij minder ordelijke, minder vredelievende raadszittingen We kunnen toch niet gaan schrijven over een dakkapelletje, dat met on doorzichtige ramen moet worden op getrokken, omdat men er in den blik zou kunnen werpen op een maagde- lijn, dat de laatste hand legt aan haar nachttoilet of omdat men er uit een blik zou kunnen werpen op betgeen niet gezien mag worden, wat op ge meentegrond plaats vindt. We kunnen toch niét gaan schrijven over de leepigheid van den wethouder van O. W., die grijnslachend beweerde dat de sneeuwopruiming hier niet be roerder was geweest, dan in andere gemeenten? Waar bestaait 't Gos ter wereld, dat men acht dagen na een sneeuwval in een zich respectcerende gemeente" op den meest drukken ver keersweg den weg naar het station te IJmuiden door een minstens de cimeter hoogen modder, sneeuw en waterpoel moet waden om het station te bereiken. Zuinigheid? We hebben er ons belastingbiljet., dat ons bij wijze van St. Nicolaas-sur- prise was thuis bezorgd, direct op na gekeken en hebben de Weinacht.sstolle van elf stuivers afbesteld. De laatste stuivers zijn voor den fiscus. Vrede op aarde: in den fiscus ons welbehagen. Terwijl 't hoe lang zoo moeilijker wordt aan zijn kostje te komen voor den Raadsoverzichtschrijver. KLEIN WERK. wijk (waardoor ook ingezetenen onzer gemeente geholpen worden); voorts wil men f 1100 bezuinigen op de kraamver- zorging van het Witte Kruis. Dit laatste is ontstellend, althans zonder eenige toelichting. Want hoe moet het dan met de Kraam ver zorging in 1924, zou den wij willen vragen. De af deeling van het Witte Kruis, die hier toch een 3000 leden telt, moet toch al scharrelen mot speldjesdagen, poppenverloting enz., om aan het benoodigde geld te ko men. Wij hebben nog steeds geen eigen ziekenhuis en hoevele zieken zullen door de hulp der zusters van het Witte Kruis niet buiten de ziekenhuizen in Haarlem worden gehouden. Het moest onze gemeente een eer zijn het Witte Kruis met een zeer ruim subsidie te steunen. Daarom doet ons deze schrap ping van de f 1100 buitengewoon on sympathiek aan. Men wil ook het subsidie schrappen aan de Beverwijksche Bad- en Zwem inrichting. Dat zal dan beteekenen dat kinderen van. scholen uit onze gemeen te en ook anderen er de dupe van wor den. Gaat de gemeente dan zelf school- baden inrichten? Dat zal haar meer kosten dan f 750. B. en W. willen ook f 75 bezuinigen op de subsidies aan de drankbestrij ding, n.l. f 50 aan het Centrale en f 25 aan het R.K. Drankweer-Comité. Daar is natuurlijk de begrooting mee gered. En het kan met die drankbestrijding wel een beetje minder. Die bemoeien zich overal mee, zelfs met. de danstuii- zen. En B. en W. willen juist de dans- manie een beetje bevorderen, want zij willen de leges voor doorloopendc ver gunningen tot het houden van dans avonden een beetje verhoogen. Dat is dus dansen bij abonnement per jaar en er dan wat meer uitgehaald. Ook wil men bezuinigen op de be sproeiing. Dit betreuren wij, omdat het is bezuinigen op de volksgezondheid. Wij liebben al te veel van stof en zand te lijden. Wij hopen dat d.e raad aan dit klein werk toch niet zal mee doen. Als liet niet anders kan, laat men dan de hoof delijke omslag maar op f 700.000 bren gen. Dat is dan toch nog f 10.000 minder dan verleden jaar. Laat ons eerlijk zijn en erkennen dat onze gemeente er nog niet zoo slecht voorstaat. In Zaandam, met evenveel inwoners, zullen ze 't volgend jaar f 1.000.000 of f 3oo.ooo méér aan hoof delijke omslag moeten opbrengen. Dat mag ons wel tot dankbaarheid stem men. Op de rijwielvergoedirigen willen B. on W. ook f 155 bezuinigen, benevens f 190 op de dienstrijwielen. Wij vragen wat. zoo iets nu te beteekenen beeft. Als men terugkeerde naar den toestand van vroeger en aan ieder, die een rij wiel noodig heeft, b.v. f 25 of f 30 per jaar gaf, dan zou men eenige duizenden kunnen bezuinigen. We zouden zoo kunnen voortgaan en vragen of het voor een gemeente als de onze nu zoo moet, dat we het zónder of ficieel raadsverslag moeten doen. Nogmaals, wij hopen dat de raad niet zoo pessimistisch- zal blijken als B. en W. in hun nota en dat de leden aan het kleine werk van de schrapping dezer zoo noodige subsidies hun stem niet zullen geven. G. V. SPORT. Onze gemeenteraad moet de gemeen- tebegrooting voor 1924 nog behandelen. Dat zal wel Januari worden. Amsterdam is er al mee klaar en on danks we nu drie wethouders hebben, zijn we erg laat. Maar dat is nu niet zoo erg. We hebben onze belastingbiljetten voor 1923 nog niet eens, dus heeft het niet zoo'n haast, om het bedrag voor 1924 vast te stellen. Wat ons echter tot schrijven dringt, is dit, dat in de nota, die aan de begroo ting voorafgaat, geen groote lijnen zijn aangegeven. Het is alles klein werk, be halve dan de voorstellen betreffende de ambtenaren en werklieden. Die zullen de 8V2 pCt. voor hun pensioen moeten betalen. Waar het Rijk hierin is voorgegaan, lijkt het ons onvermijdelijk, dat de ambtenaren der gemeente hieraan zul len ontkomen. Maar wij hopen dat de raad ze dan ook verder sparen zal, de tijden zijn nog verre van normaal en de kosten van het levensonderhoud nog zoo hoog. Maar wat we verder in de nota aan treffen, is toch alles klein werk. Buiten gewoon onsympathiek vinden we het, dat B. en W. eenige duizenden guldens willen besnoeien op subsidies. Moet er nu waarlijk bezuinigd worden op deze enkele sociale maatregelen. Men wil f 5 bezuinigen op een zoo nuttige Vereeni- ging als Het Groene Kruis; f 25 op de Vereen. Zuigelingenzorg te Haarlem, f 375 op Het Wit-Gele Kruis te Bever voetbal. Overzicht. De Stormvogels hebben naar aanlei ding van hun wedstrijd tegen U. V. V. een goede pers gehad. Een der sport bladen schreef zelfs: en is de eerste first-class ontmoeting, welke dit seizoen in de Lage Weide gespeeld werd". Ditzelfde sportblad „De Sport" schreef nog: Thans is het een schitterende wedstrijd gewor den; uitstekend voetbal van beide ploe gen en spannend tot een zestal minu ten voor het einde, toen U. V. V. óp was en zonder veel moeite de overwinning voor Stormvogels een feit werd." Blauw Wit heeft voor een, zij 't ook late, St. Nicolaas-surprise gezorgd, door Sparta op Spangen een punt te ontfut selen. Mocht dit al niet te verwachten zijn, gróóte verbazing heeft het gelijke spel bij ons toch niet gewekt en moge lijk ook niet bij velen van hen, die Spar ta tegen Stormvogels aan het werk heb ben gezien. Voor morgen staat een bezoek van Quick op het programma. De Haantjes presteeren dit seizoen al bijzonder wei nig. Een voorhoede schijnen zij heele- maal niet te bezitten, terwijl ook het peil der verdediging danig -zakkende is. Heeft bet spel dan ook een normaal verloop, dan is het aan geen twijfel on derhevig, of Stormvogels behaalt de overwinning. Voor alles is het echter zaak te zorgen, de tegenpartij niet te onderschatten en deze niet het eerste punt te doen scoren, wat natuur lijk een verdedigen met man en macht

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5