IJMUIDER COURAN1 verschijnt de Advertentiën en Nieuwjaarsgroeten kunnen aangenomen worden tot uiter lijk MAANDAGMORGEN (Oudejaars dag) 9 uur. tengevolge heeft. Mocht Quick echter de Excelsior-tactiek volgen 't reeds van den beginne af zich toeleggen op verde digen dan geve St. den Hagenaars gelegenheid uitvallen te ondernemen, opdat er voor 't Quick-doel wat opluch ting komt. We begrijpen tenvolle het moeilijke van deze taak, maar 't lijkt ons de eenige juiste tactiek tegenover een op een dergelijke wijze spelende club. De leiding berust bij den heer Vuyck. Sparta heeft het tegen H. B. S. op Houtrust naar onze-meening heel wat lastiger. W,el heeft ook deze Haagsche Vereeniging geen voorhoede, maar haar achterhoede is zooveel te beter en waar de Spartaansche aanvalslinie in de laatste wedstrijden de kluts wat kwijt is, zou het wel e«-ns op een gelijk spel kunnen uitloopon. Haarlem krijgt A. S. C. op visite. Bij de Haarlemmers speelt Breeuwer de goal-getter na een langdurige ge dwongen rust weer mede. Het lijkt ons meer dan waarschijnlijk, dat de Haarlemmers winnen. Blauw-WitU. V. V. wordt een strijd tusschen twee vrijwel even sterke clubs. We verwachten dan ook een ge lijk spel. V. S. V. heeft het Zondag j.l. tegen Watergraafsweer leelijk laten liggen. Na den gunstigen uitslag in Amster dam behaald, hadden wij toch min stens op een gelijk spel gerekend. Wa tergraafsmeer kan thans evenveel punten als V. S. V. behalen. V. S. V.crs, „let op u saeck". Het Stonnvogels-elital. v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Oldenburg. Stormvogels op toer. Eersten Kerstdag speelt Stormvogels in Groningen tegen Velocitas. Den Tweeden Kerstdag wordt Z. A.C. (Zwolle) met een bezoek vereerd. Aan Mr. J. A. Burton, trainer van de Westelijke Eerste Klasser „Stormvogels", is op zijn verzoek met ingang van 19 De cember 1923 ontslag verleend. Het ligt in het voornemen een nieuwen trainer aan te stellen. DE N.V.B.-WEDSTRIJDEN AFGELAST. In verband met de slechte gesteld heid van de speelterreinen, veroorzaakt door den sneeuwval, zijn alle competi tiewedstrijden van den N. V. B. voor Zondag a.s. afgelast. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De Kerkvoogdijkwestie te Velsen. Geachte Redactie! In Kennemerland zijn eenige inge zonden stukjes verschenen naar aan leiding van het bekende conflict, n.l. de ontslagname der heeren Kerkvoog den van de Ned. Herv. Gemeente te Velsen. Het laatste stukje was van den heer J. Deinum, die daarin deed uitkomen dat de Kerkvoogden ontslag namen, omdat het classicaal bestuur van Haarlem eischt dat voortaan één aan slag aan dezen Raad wordt voldaan, dus voor Velsen en Velseroord samen, als zijnde één gemeente. En omdat kerkvoogden geenerlei verplichting voor den predikant van Velseroord op zich hebben genomen, willen ze daar aan niet voldoen en daarom hebben ze bedankt, zegt de heer Deinum. Omdat wij het van belang vinden dat deze kwestie niet in een Beverwijksche Courant, maar in een blad in de eigen gemeente wordt toegelicht, vragen we u plaats voor het volgende. De heer Deinum zal de uitwendige aanleiding tot het bedanken wel zui ver hébben weergegeven, maar het blijft, niettemin waar, dat de oorzaak van al de voorgekomen moeilijkheden zit in de houding der kerkvoogdij, die Velser oord wil buitensluiten van het genot der inkomsten van de kerkelijke goe deren, welke aan de geheele gemeente, dat is aan Velsen en Velseroord samen, toebehooren. De heer Deinum zegt „Sinds 1918 is te Velseroord een 2e predikantsplaats gevestigd, zonder medewerking der Kerkvoogdij". Hierbij zij opgemerkt dat in 1917 en 1918 aan de Kerkvoogdij herhaaldelijk is gevraagd om haar me dewerking, maar dat deze zich van de geestelijke verzorging van Velseroord niets aantrok. Eens heeft de Kerkvoog dij aangeboden dat zij van het tracte- ment voor de 2e predikantsplaats jaar lijks f 200 zou bijdragen, mits de kerk- collecten van Velseroord in de kerk- voogdijkas van Velsen werden gestort. Deze kerkcollecte bedraagt tegen woordig jaarlijks ruim f 1000. Zulke goeierds toch! „De bedoeling van die vestiging was, dat dat gedeelte der gemeente eerlang zelfstandig zou worden, evenals inder tijd IJmuiden", zegt de heer Deinum. Hierbij dient gememoreerd dat de be doeling der Velsensche Kerkvoogdij was om bij zelfstandigmaking van Vel seroord de kerkelijke goederen, die eigendom zijn van de geheele gemeente en een kapitaal van pl.m. f 45000 ver tegenwoordigen, geheel aan zich te be houden. Bij de laatste onderhandelingen over de scheiding, gehouden in Augustus dezes jaars, waren de kerkvoogden echter zoover gekomen, dat ze aan Vel seroord f 1000, d.i. l/45e van het kapi taal wilden afstaan. Velseroord ging daar natuurlijk niet op in. „Sinds dien tijd is dan ook in prac- tijk gehandeld, alsof de beide gedeelten zelfstandig waren", zoo beweert de heer Deinum. Die bewering is hoogstens voor de helft waar. De kerkeraad bleef één, de diaconale zaken werden geza- melijk behartigd en ook de kerkvoogdij moest nog inzake verschillende beta lingen met Velseroord rekening hou den. „Door den Raad van Beheèr werden beide deelen afzonderlijk aangeslagen", zegt de heer Deinum. Wij merken hier bij op dat de Raad van Beheer de ge meente eerst in haar geheel heeft aange slagen, maar de Kerkvoogdij heeft daar op zoo spoedig mogelijk gezorgd dat de aanslag gesplitst werd, opdat zij voor Velseroord maar niet behoefde te vol doen. „De aanslag van Velsen werd betaald door de kerkvoogdij en die van Velser oord door de aldaar bestaande Finan- ciëele Commissie". Dit juiste woord van dén heer Deinum dient aangevuld met de opmerking, dat de kerkvoogdij den aanslag voldeed uit de inkomsten der kerkelijke goederen, die aan Velsen en Velseroord samen, immers aan de geheele gemeente behooren, terwijl Velseroord haar aanslag uit eigen vlot tende opbrengsten moest betalen. De onbevooroordeelde lezer oordeele nu wie hier recht heeft. Voor ons is het geen wonder, dat het classicaal bestuui staat aan de zijde van Velseroord, wij hadden niet anders verwacht. Maar van den hr. Deinum hadden wij anders verwacht, gezien zijn vroegere houding waarover wij hier nu maar niet in bij zonderheden zullen treden. Het is een droevige zaak voor Velsen. die nog erger wordt, nu de notabelen er een spelletje van maken, door de af getreden kerkvoogden weer te herkie zen. Gelukkig dat het classicaal be stuur zorgt dat het recht zijn loop hebbe. Met dank voor de plaatsing, G. VOET, lid der Fin. Commissie te Velseroord. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Nutsbibliotheek wordt van school D te Velseroord overgeplaatst naar school C alhier. Dezer dagen kan men een mededeeling tegemoet zien, op welken dag en welke uren de biblio theek geopend zal zijn. De storm. Het stormweer van deze week heeft de visschersschepen op zee het zwaar te verantwoorden gegeven. Helaas zijn er menschenlevens te betreuren. De stoomdrifter Derika VII IJ.M. 417 van de V. E. M. is Vrijdagnacht bin nengekomen met verlies van een der opvarenden, n.l. P. de N., wonende al hier (vroeger te Scheveningen), die door een stortzee overboord geslagen en verdronken is. De man laat een we duwe en 8 kinderen achten Het schip bekwam zware schade. De stuurbrug was totaal ingeslagen, de schoorsteen zwaar beschadigd en de stoomfluit vernield. Ook werd de op varende W. H., wonende alhier, ge wond. De stoomtrawler Stormvogel, IJ.M. 90 van de Visscherij Mij. Emergo kwam binnen met een gewonde opvarende, nj. P. d© J. uit Egmond aan Zee, van wie eenige ribben werden gekneusd en eun auini gem-oxen. uox ae siooiuumter Robert .William li.W. 143 van ue visscnerjj Mij. „iNa j_ijuen Verbnjuen te JxatwjjK heeit net zwaar te verantwoorden genau. van dit semp werden twee opvaren den gewond, n.i. J. H., die een spierver- rexüing en n bloeduitstorting nexwam en j. iv., die een beenxneuzing nexwani. neiden werden, na vernonnen te zijn, per auto naai' hun woning in Katwijx v er voer d. De stoomtrawler Albatros IJ.M. 19i van De Marezaten kwam ook. mnnen met zware schaue. Van dit schip werd ook ue stuurnrug mgesiagen, nrax de achtermast en weru een der scheeps- nooten weggeslagen. Gevonden voorwerpen. Een hondje, een wollen handschoen, een kan gevulde Ilesch benzine, een xinderuontje, een kmnerportemonnaie met inhoud, een zilveren armbandje, een touw met ijzeren haak. Sioomïoousuooi No. 3. De gestrande stoomioodsboot Nom- mer Drie is Vrijdagmiddag door sieep- booten van Bureau Wijsmuller vlot ge bracht. Bij de gisteren door de makelaars Bakker, Dijksen en Co. ten overstaan van notaris M. Donker gehouden ver- kooping werd het pakhuis met drie bovenwoningen aan de Kanaalstraat 33b gekocht door de Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging voor f 18085; het pakhuis met kantoor aan de Ka naalstraat 4 werd gekocht door den heer Verstegen te Velsen voor f 10150. De heer J. Atema, hoofd van school C alhier, is benoemd tot hoofd van een openbare school te Delft. Donderdagmiddag was een jon gen achter op een autobus geklommen. Bij de brug voor de Kennemerlaan stop te de bus, de jongen kreeg toen de deur tegen het lichaam en sloeg tegen een passeerend wielrijder aan. De jongen, die onbekend bleef, moet zich bezeerd hebben, maar is blijkbaar gauw naar. huis gegaan. Hieruit blijkt weer eens hoe gevaarlijk het is achter op de auto bussen te klimmen. Dinsdag werden in de Prins Hen drikstraat wegens openbare dronken schap gearresteerd de gebroeders W. Deze hebben zich daartegen hevig ver zet, waarbij de oudste den hoofdagent B. een klap in 't gezicht heeft gegeven. Zij werden echter opgeborgen en den volgenden dag weder in vrijheid ge steld. Woensdag ontstond een schoor steenbrandje ten huize van den heer S. in de Zeestraat, hetwelk door de politie is gebluscht. De heer C. G. uit de Prins Hen drikstraat kwam Donderdagavond lee lijk te vallen. Hij sloeg over het stuur van zijn rijwiel heen en bleef bewuste loos op straat liggen. In dezen toestand moest hij naar zijn woning worden gebracht, waar doktershulp werd inge roepen. VELSEROORD. Voor de afdeeling van „de Dage raad" trad 1.1. Zondagmorgen de heer H. Kolthek van Amsterdam als spre ker op. Het eerst aangekondigde onderwerp: Lessing-Nathan de Wijze en de vrije gedachte" kon spreker nu wegens bij zondere omstandigheden niet behan delen en werd in de plaats daarvan be handeld: Het Fascisme en zijn culturee- le beteekenis" Op uitvoerige wijze werd dit ver schijnsel van den nieuwen tijd behan deld, aangetoond hoe het in verschil lende landen werkzaam is en zich steeds op verschillende wijze uit en zich aanpast aan volksaard en -ontwik keling. Mussolini, Primo de Valera, Dr. Ver- viers werden besproken en de verschil lende fascistische systemen aan elkaar getoetst, van cultureel en vrijdenkers standpunt beschouwd. De vergadering was in tegenstelling met de vorige slechts matig bezocht. De voorzitter deelde mee, dat met Kerstmis de ex-frater van Gemert te Velseroord komt spreken over de Kerstlegende, dat in de maand Januari de afdeeling den heer Constandse te Wijkeroog laat optreden naar aanlei ding van de laatst daar gehouden rede van Dr. A. de Hartog en dat ook te Be verwijk binnenkort een bijeenkomst plaats vindt ter oprichting van de af deeling aldaar. Woensdagmiddag deed de heer H. W. aangifte van de vermissing van een zilveren heerenhorloge van een bouw werk aan den Velserduiner buurtweg. De politie stelt een onderzoek in, Biljarten. Klasse C. Bij de alhier Woensdag den 19en de zer gehouden biljart-wedstrijd tusschen V. S. V. en D. V. S. wist eerstgenoemde schitterend te zegevieren, temeer daar D. V. S. in deze afdeeling nog ongesla gen was, is dit dus voor laatstgenomde club voorwaar een tegenvaller, daar zij op zulks niet gerekend had. Het kan verkeeren. De gespeelde partijen waren als volgt: D. V. S. J. Schippers 100 Joh. Stet 63 N. Zoontjes 93 A. Gerritsen 64 v. Gerven 100 420 V. S. V. J. van Tiggelen 83 H. Alders 100 Alf. v. Looij 100 C. v. Eik 100 G. Luijken 94 Iffir--- 477 POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een zak uien, een zilveren suikerle pel (gevonden tusschen het vuil van de Gem. Reiniging), een pakje inhoudende een badmat (gevonden te Haarlem), een donkere regenhoed en een gedeelte van een kwitantieboekje. Damwedstrijd Velseroord. Groep I. W. v. OmmenP. v. d. Bos 02 H. EngelhartD. Kleij 20 H. KoelemeijK. Veuger 11 D. EijnthovenA. Prins Wegens ziekte van Eijnthoven niet doorgegaan. Groep II. J. WartenhorstJ. Mertens 0—-2 D. StetA. de Vilder 20 w.n.o. A. NieuwenhuisH. v. Gameren 20 M. SteenmeijerB. v. d. Kolk Wegens ziekte van Steenmeijer niet doorgegaan. A. Ruiter vrij. Groep III. Th. SchoopR. Repko 20 J. Böhm—L. Schelvisch 20 C. Post—W. v. Gelder 2—0 J. Heuzer vrij. VELSEN. De levering van schrijf-, bureau- en schoolbehoeften voor de gemeente gedurende 1924 is opgedragen aan den heer C. J. Snooy te IJmuiden; die van de benoodigdheden voor het hand werk-onderwijs aan den heer J. J. Glas te Velseroord. De kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, die en bloc hadden bedankt, zijn door het college van notabelen j weder herkozen. In de week van 915 December is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen. De Velsensche fabrieksarbeider P. P. werd op een boot van Amsterdam naar IJmuiden geplaagd, omdat hij een in signe van den Jeugd Geheelonthouders Bond droeg. Jongelui die wel van een „biertje" hielden gooiden naar hem met bier. Hii liep daarna van een paar uit het groep je klappen op, die zoo aankwamen, dat P. in 't gezicht bloedde. P. had van het gebeurde een klacht ingediend. Twee IJmuider jongens L. W. en T. V. waren van de mishandeling beschul digd. W. ontkende en ook uit het ge tuigenverhoor bleek niet van zijn schuld. Het O. M. vorderde voor hem vrij- soraak; tegen P. V. werd f 20 boete of 20 dagen geëischt. De politierechter sprak W. vrij en veroordeelde V. tot de gevorderde boete. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het praepa- deutisch examen in de theologie de heer K. A. Scheeres alhier. Door de politie is opgespoord ze kere Z., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, omdat hij nog 24 maal 50 cents boete moest betalen. De man heeft de boeten betaald, waarop hij weer is vrijgelaten. De georganiseerde guldens-col lecte ten bate der Zending heeft alhier f 159 opgebracht. De heer P. C. Waardijk, onderwij zer aan de R.K. Jongensschool op Wij keroog, is benoemd tot hoofd van een R.K. Jongensschool te Delft. AmsterdamHaarlemIJmuiden. Voor het Ned. Instituut voor Volks huisvesting en Stedenbouw heeft in „Heystee" te Amsterdam, de heer ir. W. G. Witteveen een lezing gehouden over „De ontwikkeling van Amsterdam- West". In het debat juichte de heer Keppler, directeur van den Amsterdamschen Woningdienst het toe, dat de inleider de Nieuwe Meer gespaard heeft. Voor vele Amsterdammers is een sloot met kikkers en een reiger, een weiland mei: koe, al natuurschoon (hilariteit). Spr. wees er voorts op, dat stadsuit breiding naar het Z.W. gaat. Met groo- te moeite gaat deze naar het Noorden of het Oosten. Voorts zag spr. in de toekomst, on danks het verzet van de havenmagna ten, een verbinding over het IJ, als den weg Amsterdam—Velsen. Naar het Noorden moet de groote auto-verkeers weg gaan naar Velsen en IJmuiden. Ook geloofde spr., dat er een groote auto-verkeersweg van den Overtoom naar Haarlem zal moeten wordërt aan gelegd. Ter vervanging van den heer Adriaanse is naar het post- en telegraafkantoor alhier tijdelijk overgeplaatst Mej. Gorter, van Beverwijk. De heer Vreeken brievengaarder tè Velseroord, gaat tegen 1 Maart den dienst met pensioen verlaten. Den 5den Januari a.s. worden de leer middelen van wijlen de Normaalschool al hier overgebracht per vrachtauto naar de nor maalscholen te Hilversum en te Amerfoort. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: E. Veldman en E. Hoekstra; Y. Wiersma en N. A. Landman; J. H. Burger en A. M. Wes- selman; C. Bruul en M. Hopfensitz. Gehuwd: A. Post en J. M. F. v. d. Velde; N. P. v. Berloo en C. E. Hoog- zaad; J. A. Zuidam en M. Nukoop. Overleden: Catharina Maria Cla- sina Zuiderduin, oud 26 j., ongeh. d. v. A. T. Zuiderduin en M. v. d. Does. Bevallen: J. J. Plug—v. Duin, z.; D. v. ZonderenVerschoor, z.; J. G. de Weers-Gerrits, 2 d.; A, Alkemade-Duin, d.; C. v. d. PietermanFenega, z.; A. E. HeereLebbink, d. SANTPOORT. Morgen is het een jaar geleden dat de autobus-dienst Santpoort Bloemen- daal -Overveen werd geopend. Door de autobussen werd in dien tijd een afstand afgelegd van 70.000 K. M. waarover 80.000 passagiers vervoerd werden. Wel een bewijs dat de A. D. O. S. in een behoefte voorziet. Stoornissen en oponthouden kwamen niet voor, evenmin als ongelukken. Steeds werd op tijd gereden, mede door de goede zorgen van den heer v. d. Velden. Een groot succes voor de maatschappij mogen genoemd worden de vijf-rittenkaarten met overstap naar Haarlem. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 13 t/m 19 December 1923, kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen: 62 ITollandsche-, 19 Duitsche stoom trawlers, 31 zeilloggers, 2 motorloggers, 2 sloepen, 2 stoom-haringloggers, 18 En- gelsche haring-drifters en 119 kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1316 tot f 4357; Duitsche stoomtrawlers van* f 1543 tot f 4274; zeilloggers van f 348 tot f 859; motorloggers v. f 705 tot f 996; sloepen van f 1096 tot f 1693; stoom- haringloggers van f 168 tot f 1847; Engelsche haring-drifters van f 1975 tot f 5530, terwijl de kustvisschers totaal f 4397 besom'den. De aanvoer bestond uit 585400 K.G. trawlvisch, 3605 K.G. beugvisch, 6445 manden en 162 kisten drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 328.603.33. De treilvïsscherij. Gelijk men weet waren er te Sche veningen moeilijkheden gerezen ten aanzien van de treilvisscherij. Rijk en gemeente wilden een subsidie van f 1250 per schip geven; de reeders be sloten echter, de schepen niet naar zee te zenden als het subsidie niet tot f 1500 verhoogd werd. Naar wij thans vernemen zijn er op nieuw besprekingen tusschen B. en W. en de reederij gevoerd die zeer waar schijnlijk tot een bevredigende oplos sing zullen leiden. Hoewel B. en W. moeten vasthouden aan het bovenge noemde subsidie, zijn zij toch voorne mens een zoodanig tegemoetkomende houding aan te nemen, dat op overeen stemming gerekend mag worden. Voor dat geval is men in reederskringen van oordeel, dat er veel meer dan 50 loggers naar zee zullen gaan. De onlangs opgerichte Scandina- visch-Hollandsche visscherij Mij. alhier is opgericht door de heeren R. J. Aal- berts en C, W. Korving, beide alhier. Het kapitaal van de onlangs opgerichte Visscherij Mij. Wijk aan Duin bedraagt f 20.000, verdeeld in aandeelen van f 400, waarvan 10 geplaatst en volge-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6