ORGAAN VOOR DE Gi LSEN No. 21 Zaterdag 12 Januari 1924 9e Jaargang Verfsefoijjnt oensdags Zaterdags IJMUIDER COURANT Adoi nementsprijsf 1.per 3 msenden, franco per posi f 1.35 Aboi nementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agerten. Tot plaatsen van advertentiên van Bulten de gemeente VEL SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiên uiterlijk in te jenden WOENSDAG tot 0 uur v.tn. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „ÏJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemspieir? 11 Telefooo 153 - ijsnuiden Iagexonde mededoelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m. 6 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t.enm 6 regels fl.SR, iedere regel meer 26 ets. Xleine advertentie» en familieberichten zoomede vereeniglngs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bn vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels f 0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prqien berekend Advertenties ,adrea bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ct». in rekening gebracht Bovenstaande regelpryzen «rorden met R ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemebnte Velsen PIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE i LADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te Sti en De Administratie» Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts!5 Gent per regeL Waterstand ÏJmuiden. Januari 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 13 E.K. 7.49 8.15 3.14 3.38 14 8.42 9.11 4.00 4.32 15 9.43 10.24 5.00 5.34 16 10.57 11.37 6.10 6.41 17 0.04 7.21 746 18 0.38 0.57 8.23 8.46 19 1.26 1.41 9.18 9.37 GEMEENTERAAD. Vergadering van 9 Januari 1924. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter zegt dat de heer Dunne bier iets wil zeggen over de zaak der - rioleering van den Groote Hout- of Ko ningsweg en Kruisbeek- of Oude Schulpweg. De heer Dunnebier zegt dat men er op gesteld was dat deze zaak bij de be grooting behandeld zou worden. Spr. zou échter gaarne zien dat de zaak nog eens rustig in de commissie voor Open bare Werken werd besproken. De heer Dalmeijer zegt daartegen geen bezwaar te hebben. Begrooting Openbare Werken. De beer Vermeulen vraagt hoe 't staat met bet advies der Fin. Commissie om op gewoon onderhoud en stucadoors- werk 20 minder te ramen. De heer Dunnebier zegt dat B. en W. dit overnemen. De begrooting wordt goedgekeurd. Gemeentebegrooting. De heer Nijssen zegt dat gisteren het besluit is gevallen tot 3^2 aftrek voor pensioen voor ambtenaren en werklie- den. Spr. zegt dat voor het bedrag nu een equivalent moet worden gevonden, om de begrootimg sluitend te maken. Na mens de rechtsche fracties doet spr. bet i voorstel om dit te vinden uit de reserve voor het gasbedrijf, hetwelk een post is van f 20000 op deze begrooting. De Voorzitter zegt dat dit voorstel een punt van bespreking kan uitmaken. De beer Schuitenmaker vraagt of de gasverbruikers daar niet de dupe van zullen worden. Spr. is wat huiverig, omdat vooral de kleine luiden de groo te gasverbruikers zijn. De heer Roelse vreest dat dit voorste] tot gevolg zal hebben, dat ook volgende jaren de reserve van het gasbedrijf ge bruikt zal worden. Spr. gelooft ook niet dat dit voorstel noodig is, dat de begrooting wel slui tend gemaakt kan worden. De heer Dalmeijer zegt wat verrast te zijn over dit voorstel en bad overleg met de andere fracties gewenscht ge vonden. Spr. meent dat men vooral in dezen tijd zeer voorzichtig moet zijn met de reserve van bet gasbedrijf. Spr. gelooft dat ieder dat zal begrijpen. Spr. gelooft ook dat het voorstel niet noodig is, er zijn verschillende bezuini- gingen door de Fin. Commissie voorge- steld en als 'die alle worden aangeno men, berekent spr. dat die een totaal bedrag vormen van ruim f 17000 en daarmede is het geld gevonden. - )e beer Vermeulen zegt dat bij rechts dit Jieeft voorgezeten, dat de hoofdelij ke omslag in geen geval mag verhoogd worden. Bovendien tasten wij de reser ve van het gasbedrijf niet aan, dit be drijf, eigenlijk geen bedrijf, maar een distributie, beeft de flinke reserve van f 125000. Wij willen alleen het bedrag van één jaar gebruiken. En als het geld op andere wijze gevonden kan worden, zooveel te beter, dan kan deze reserve bewaard blijven. Wij moeten een sluitpost vinden en waar van de voorgestelde bezuinigin gen nog niets vaststaat, is dit voorstel gekomen. De heer Schilling wil ook gaarne een drachtelijk samenwerken, maar dan moet men niet met zulke voorstellen komen. Spr. vindt het zeer onjuist om deze reserve aan te vatten, vooral waar door de misstanden in de mobili satiejaren de arbeiders heele bedragen hiervan hebben opgebracht. Spr. gelooft dat de begrooting best sluitend is te maken on als het niet gaat, laten we dan. nog eens praten. Spr. hoopt dat rechts dit voorstel te rugneemt. De heer Tusenius heeft geen bezwaar, het geld moet toch op een of andere wijze gevonden worden. De heer Landeweert is ook verbaasd over dit voorstel. Spr. zegt dat er een nog niet oud raadsbesl. is ten opzichte van de verhouding van het gasbedrijf tot de gemeente. Men wilde geen winst- uitkeeringen uit het bedrijf, maar legde vast dat voor ten behoeve van het be drijf gedane werken, als het hebben van buizen in den grond, een retributie wordt geheven. Spr. vindt een flinke reserve voor het bedrijf zeer noodzake lijk. Ook is die reserve niet dadelijk in geld of effecten te verkrijgen. Spr. ontraadt sterk de aanname van dit plompverloren gedane voorstel. De beer Nijssen zegt dat rechts dit voorstel gedaan heeft om de begrooting sluitend te maken zonder belastingver- hooging. Spr. hoopt ook dat. het niet noodig zal zijn het geld te gebruiken. De heer Bosman zegt dat gezegd wordt dat de gasprijs niet verhoogd wordt. Maar spr. zou gaarne villen dat de gasprijs verlaagd wordt. De beer Dalmeijer zegt dat rechts te vroeg met dit voorstel gekomen is. De heer Bunnebier betwist dit. Wij wilden er aan 't begin der vergadering mee komen, opdat als we 't zouden moeten doen en aan 't eind er mee kwa men, we geen verwijt te hooren zouden krijgen. Spr. acht het zeer goed moge lijk, de gasprijs zal er niets hooger door worden. Verschillende leden vragen of het voorstel niet later behandeld kan wor den. De heer Bunnebier zegt dat er niets geen bezwaar tegen is het voorstel bij het laatste volgnummer te behandelen. De heer Vermeulen zegt dat rechts be reid is het voorstel terug te nemen, als de hoofdelijke omslag maar niet hooger wordt dan f 675000 en wil dan gaarne elk ander voorstel tegemoet zien. De Voorzitter zegt dat het voorstel Nijssen c.s. tweeledig is. Het eerste deel is om de hoofdelijke omslag niet hooger te brengen dan f 675.000. De heer Dalmeijer zegt dat de eigen lijke bedoeling is de vermindering van dezen post met f 10.000. De heer Vermeulen zegt dat de eigen lijke bedoeling is, dat het vermenig vuldigingscijfer niet hooger wordt.. Het voorstel-Nijsseni wordt met 15-6 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Roelse, Landeweert, Schaar, Schilling, Dalmeijer en Visser. De begrooting wordt dan artikelsge wijs behandeld. Bij post 18, jaarwedden ambtenaren, wordt op voorstel van den heer Schil ling de post f 150 kleedinggeld voor den gemeentebode te handhaven, aangeno men. De heer Vermeulen zegt dat er meer dere boden en bevolkingsagenten zijn, bovendien nog gemeenteveldwachters. Spr. wil niets voorstellen, maar zou meer toezicht in dezen willen. Bij post 21 wordt voorgesteld bet of ficiéél raadsverslag af te schaffen. De heer Dalmeijer stelt voor het te handhaven. De heer Vermeulen zegt dat er nu lan ge jaren een gedrukt verslag geweest is. Nu zullen we het afschaffen en over een paar jaar weer instellen. Dan missen we een paar jaargangen. Ondanks de noodzakelijkheid van bezuiniging wil spr. het verslag handhaven. De heer Roelse zegt dat het verslag vroeger in de gemeente werd gedrukt, thans in Haarlem. Maar het publiek weet er weinig van. De Voorzitter, zegt dat hierop toch best. bezuinigd kan worden, temeer waar we aan 't verslag weinig hebben. Verschillende ledien vragen rectificatie vaak, maar spr. doet dit nooit, omdat het ondoenlijk is. Want vaak staat er het tegenovergestelde van hetgeen spr. gezegd heeft. Spr. kan hegrijpen dat men het verslag behouden wil, want ieder leest gaarne hetgeen hij gezegd heeft. De heer Schilling zegt nooit het ver slag te lezen, maar spr. moet wel eens verslagen van jaren terug opslaan en daarom wil spr. het niet missen. De heer Vermeulen onderstreept dit, en spr. herinnert er aan dat de gemeen te voor eenige jaren een procedure heeft gevoerd over een bedrag van f 450.000, welke hoofdzakelijk is gewonnen door wat in het raadsverslag stond. De heer Schuitenmaker zegt dat de Voorzitter het verslag onbetrouwbaar vindt, de heer Bosman vond straks de IJmuider Courant niet altijd betrouw baar De Voorzitter; Drd hef .Ik niet gehoord, anders had ik het niet toegelaten. De heer Schuitenmaker; Daarom zal ik voor afschaffing stemmen, temeer waar wij straks allen een IJmuider Courant met het verslag op onze plaats kregen. De heer Roelse vraagt of een goed stenografisch verslag niet'mogelijk is. De Voorzitter zegt dat het maken van een goed stenograficsh verslag van on zen raad niet mogelijk is. De stenogra fen zouden niet langer dan 10 minuten kunnen werken en dadelijk hun steno gram moeten uitwerken. Waar dit niet gaat, werkt men op 't. geheugen. Spr. acht daarom deze bezuiniging mogelijk De heer Schuitenmaker zegt dat de heer Vermeulen alle verslagen heeft be> waard. Straks doet hij alle jaargangen aan de gemeente cadeau, opdat het na geslacht kan lezen al wat deze in de 25 jaar heeft gezegd. Het voorstel tot afschaffing van het verslag wordt met 15—6 stemmen ver worpen. Vóór de heeren Bosman, Lan deweert, Dunnebier, Schuitenmaker, Schaar en Wardenaar. Bij post. 31, telefoonaansluitingen vraagt de heer Handgraaf bet voorstel +ot aansluiting van zijn woning voor een jaar op te schorten. Het voorstel van B. en W. wordt echter aangenomen Tegen de heer Vermeulen. Bij post 63 stelt de Fin. Commissie voor de standplaatsen voor het innemen van autobussen te verhoogen en te be palen op f 1 per week. De heer Schilling zegt er voor te zijn. alleen om de anarchie van de autobus houders. Deze doen en laten precies wat zij willen. Zij vertrekken of rijden niet, net naar 't uitkomt. En de com missaris van politie (spr. wil hem een pluimpje brengen, wat niet veel ge beurt) kan er weinig aan doen, omdat bij niet afrijden b.v. gezegd wordt dat er iets defect was. Dan gingen met het ijs verschillende auto's op de ijsbaan rijden en men nam zelfs van kinderen 25 cents. Spr. hoopt dat er strengere maatrege len ten opzichte van de autobussen zul len. genomen worden. De Voorzitter zegt dat de voorwaar den daartoe al opgesteld zijn. Want het is, zooals de heer Schilling zegt, het is nu een ware anarchie. Spr. heeft de vo rige week ook nog zijn leven gewaagd in zoo'n bus. De heer Vermeulen wijst op de strub belingen in den Haag en Haarlem en hoe men daarna eerst de autobushou ders bijeen riep. Kan men dat nu niet eerst doen hier? De Voorzitter zegt dit ook van plan te zijn. Het voorstel der Fin. Commissie 1 wordt aangenomen. Bij post 65, politie, zegt de Voorzitter dat thans 7 vacaturen van agenten niet vervuld zijn. Spr. zal hierin zoo ver gaan als hij meent de verantwoordelijk heid te kunnen dragen. Spr. wijst er op dat het hoofd der politie het meest be zuinigd heeft van allen. De heer Schuitenmaker: Dit bewijst dat u aan het hoofd staat van een vreedzame bevolking. Post 66, kle ©din gto el age politie, wordt met f 1825 verminderd. Bij post 81, keuringscommissie film- vertooningen, willen eenige leden deze commissie afschaffen. De heer Handgraaf zegt dat dit niet kan, want er zal wel een wet komen, die een keuringscommissie vereischt. De heer Schilling: We kunnen toch niet wachten op wetten, die komen moeten. Er is niet eens een regeering. De Voorzitter: Ja, de ministers zitten weer. De heer Schilling: Ik geloof er niets van. De post wordt goedgekeurd. Woningbouw. Ter afwisseling brengt de Voorzitter in behandeling het voorstel tot wijzi ging van het raadsbesluit van 12 No vember 1922, tot het uit 's Rijks kas aanvragen en aanvaarden en na ont vangst verstrekken aan de woning bouwvereniging Velsen van een voor schot, groot hoogstens f 576.000, ten be hoeve van den bouw van 87 woningen op twee terreinen te IJmuiden. De heer Vermeulen meent dat men zou vasthouden hieraan, dat de ge meente niets zou bijdragen. De heer ten Broeke zal het voorstel steunen, omdat er nog zulke slechte toe standen op woninggebied zijn in onze gemeente. Spr. vraagt hoe boog de hu ren worden. De heer Bosman vraagt of dit dezelf de huizen zijn, die eerst langs de spoor baan gebouwd zouden worden. Spr. vraagt of daar dan ook nog huizen zul len komen. De heer Dunnebier zegt dat de Rijks ontvanger heeft gezegd dat hij daar voor eerst advies van B. en W. zal vra gen. Spr. zeg dat het mogelijk is dat door dezen bouw een opruiming komt in de woningen, waarop de beer ten Broeke doelde. De huren zullen f 5.50 per week be dragen. De heer Groeneveld zou niet hooger will an gaan dan f 4.50. Stemmen: Dat gaat niet. De heer Schaar hoopt dat men zich niet laat beïnfluenceeren door de huur prijzen. De arbeiders kunnen straks toch deze huren niet meer betalen, zoo dat daar dan wat op gevonden zal moe ten worden. De heer Nijssen vindt dit juist het groote bezwaar, de hooge huren. De heer Daïmeiïer vindt f 7 per jaar per woning voor de gemeente niet veel, wat dit aangaat vil spr. er wel 1000 zoo hebben. Het voorstel wordt aangenomen. Te gen de heer Vermeulen. Bij post 89. keur- en slachtloonen, wijst de heer Vermeulen op de geringe gebruik van Argentijnsch vleescb in on ze gemeente. Spr. wijst op Amsterdam, waar door dit gebruik de bevolking f 3.500.000 bespaarde. De heer Landeweert zegt dat in onze gemeente overal verkoopplaatsen van \rgentijnsch vleescb zijn. De heer Dunnebier: D° vorige maand zijn 23000 K.G. verkocht. De heer Tusenius zegt dat het be zwaar is dat hier geen opslagplaatsen i zijn. De post wordt goedgekeurd. Bij post 101. bijdragen aan Vereeni- gingen, komt het voorstel van B. en W. in behandeling om verschillende bij dragen te schrappen of te verminderen. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt; komt onverwachts, het noodlldmaat. schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per Jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrates- den beer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1 te Velseroord. De heer Maas vindt het bevreemdend dat B. en W. op de subsidie aan de drankbestrijdersorganisaties willen be zuinigen, die altijd op den bodem grab belen, daar particulieren hier weinig of niets voor bijdragen. De heer Schaar sluit zich daarbij aan. De beer Bosman onderstreept het ook, de drankbestrijding doet nuttig werk, ook op ander gebied. Dit ondervindt spr. vaak. Het voorstel van B. en W. tot vermin dering wordt met 153 stemmen ver worpen. Vóór de heeren ten Broeke, Tu senius en Vermeulen. De Fin. Commissie adviseert de bij dragen aan de R.K. Vereen, voor Kraam- en Ziekenverpleging „Het Wit.-Gele Kruis" te Beverwijk (f 375) en de afd. Velsen van Het Witte Kruis (f 1100) wel te verleenen. De heer Vermeulen wil waarschuwen om niet alles te schudden van de hooge boom. Laat ons eerst eens kijken wat particulieren hiervoor doen. De heer v. d. Steen zegt dat de kraam- verpleging voor vele arme gezinnen zeer noodig is. Het voorstel van B. en W. (geen sub sidie) wordt verworpen. Vóór de heeren Tusenius, T.andeweert, Dunnebier en Vermeulen. Gaslevering. In behandeling komt dan een voor stel tot wijziging van den gasprijs voor industriëele doeleinden en aan de ge meente. Naar aanleiding van een verzoek der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der fir ma- van Gelder Zonen om levering, van 12000 k 14000 M3 gas per jaar stellen B. en W., ter bevordering der afname van groote hoeveelheden gas, voor het laatstgenomen raadsbesluit in dezen te wijzigen en te lezen: „Levering voor industriëel gebruik en voor verwarming van groote en ge meentegebouwen 10 cent per M3 met dien verstande, dat bij een jaarverbruik van minstens 8000 M3 een reductie wordt gegeven van 1 cent per M3 en bij een jaarverbruik van tenminste 12000 M3 een reductie van 2 cent per M3. Dit wordt goedgekeurd, terwijl B. en W. worden gemachtigd met genoemde Vennootschap een overeenkomst te slui ten voor 3 jaren, onder bepaling, dat de gasprijs zal bedragen bij een jaarver bruik van minder dan 8000 M3 1 cent, van minsens 8000 M3 2 cent en van min stens 12000 M3 3 cent beneden den hoogst geldenden prijs per M3 voor par ticulieren, aangesloten over den geno men meter. Gemeente-begrooting. Bij post 113, Huurcommissie, stelt de heer Schilling voor deze met f 2254 te verminderen. Dit wordt aangenomen. Bij post. 129, onderhoud van straten en pleinen, komt in behandeling het voorstel der Fin. Commissie om voor drie vernieuwingen (kosten f 22500) het bedrag te vinden uit leeningen. De heer Dalmeijer verdedigt dit. Spr. zegt dat het hier geen gewoon onder houd geldt. B. en W. willen den Drie- huizer T4erkweg met klinkers bestraten, dan kunnen we over 2 ja,ren weer aan, want hier is een druk autoverkeer. De heer Vermeulen zegt dat als men dezen weg op wil, men dit voor alle we gen moet doen en ons wegennet is nu zeker 170.000 Meter lang. Spr. heeft geen I bezwaar om Gedeputeerde Staten te vragen om voor de meerwaarde der we-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1