ORGAAN VOOR DE Gi LSEN CSSfflSKS SUS tS '"l»i - Ho. SS Woensdag 16 Januari 19S4 9e Jaargang IJMU3DER COURANT OFFICIEEL. Bekendmaking Electriciteitswet. De burgemeester van Velsen maakt lekend, dat, ingevolge het bepaalde in irtikel 2 der wet van 26 April 1918 Staatsblad no. 276) tot opheffing van lelemmeringen aan de totstandkoming ?n de instandhouding van electriciteits- verken in den weg gelegd, vanaf heden, gedurende veertien dagen, ten gemeen- ;ehuize, ter inzage voor een ieder is ne- iergelegd, eene beschrijving met tee- lening van het werk, dat door het Pro vinciaal Electriciteisbedrijf van Noord- liolland is ontworpen op het perceel radastraal bekend gemeente Velsen, =ectie no. 1883, gelegen aan den 'ijksstraatweg te Velsen, en ten aan- Sien van welks uitvoering geen over eenstemming is verkregen met de eigenaren en gebruikers van bedoeld onbebouwd perceel. Op Maandag, den 4 Februari 1924, des v.m. 11 uur, zal de gemachtigde van ge noemd bedrijf, de heer R. W. Baron van Lijnden, of diens plaatsvervanger, ten gemeentehuize zitting houden tot het opnemen van bezwaren en het plegen van overleg met belanghebbenden. Velsen, den 14 Januari 1924. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. BEKENDMAKING. ARMENWET. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het Leger des Heils, afdee- ling IJmuiden, is geplaatst op de lijst van instellingen van weldadigheid in deze gemeente en dat deze instelling door hen is gerangschikt onder catego rie 2 1c der Armenwet. Velsen, 11 Januari 1924. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. RAADSOVERZICHT. j De gemeentebegrootlng en nog wat. j „Pieterse", zeg ik, toen ik het huis der uitverkoren wijzen Woensdagavond betrad: „daar 'ben ik weer". De „sub-assistent-hulpbode nommer 6, speciaal belast met de afd. Jan Gij- senvaart" kijkt me zoo verwezen aan, dat ik aan m'n achterhoofd voel of er ook lekkage is ontstaan door het sprin gen van een buisje in m'n hersenkron- kel, vanwege de strenge vorst, doch achter het bont is alles dicht. „Die drommelsche Telegraaf ook met z'n „Pieterse". „Verrekskuseer", zeg ik, „ik dacht, dat ik aan het Ministerie was en de „sub-assistent-hulpbode nommer 6, speciaal belast met afd. Jan Gijsen vaart" begrijpt. Hij drukt me minzaam de hand en antwoordt: „Gut, Uwees weer hier, meheer. Ik dacht dat Uwees op noneffetief gesteld was of op wacht geld, as Uwees dat zou anneeme". „Ik heb toch in de IJmuider krant gelezen en die zegt altijd de waarheid as ze d'r niet naast is, dat uwees functie niks meer waard was en dat de heer Ver meulen daar zoo dankbaar en verblijd om was" dat de raad uwes op noneffe tief gesteld had." „Niks hoor! sub-assistent" zeg ik, ,,'t is van avond snert met kluiven. Als de gemeentebegrooting behandeld wordt keert een ras-echt raadsoverzichter zich in zijn kist om, kruipt er uit en naar het huis der uitverkorenen. Staat m'n fauteuil klaar en is de thee gezet? Denk er om, weinig suiker en veel melk en niet op de schoteltjes morsen, hoor! En zijn er nog nieuwelingen in de jour nalistiek verrezen, sedert mijn heen gaan?" „Nou, meneer," zegt de sub-as sistent-hulpbode van de Jan Gijsen vaart; „d'r zijn d'r wel een paar bijge komen, maar uwes stoel heb ik natuur lijk vrij gehouden. Die moest als „de ledige stoel" van B. en W. en den heer Vermeulen blijven als symbool van de goede wisselwerking tusschen B. en W. en den raad. En gaat uwes nou maar gauw, want 't gaat er warm toe boven, Of die nieuwe óók rasechten zijn dit blijft tusschen ons hoor dat zou ik niet durven zeggen, maar gekeerden zijn 't zeker. Nou ajuus, meneer. Schrijft uwes er ook eens over, dat we allebei de slippen aan ons jassie mogen houden". Toen we „de ledige stoel" hadden in genomen, ging er een licht gejuich in den raad op, waarmede we natuurlijk zeer gevleid waren. De sub-assistent voor de afd. Jan Gijsenvaart had me, als altijd, goed ingelicht. 't Ging er warm toe! Als heete golven gingen de gloeiende redevoeringen over ons heen. Dit gevoegd bij den eentoni- gen hamerklop van den Voorzitter, die als eën voorbeeldig vendumeester na ieder nummer riep: „niemand meer, klop, volgend nummer!" bracht ons in een behaaglijk dolce far niente, waaruit we alleen even opschrikten, als de Voorzitter-vendumeester riep; „drie ge lijk aan bod; scheidt elkaar" of als het op stemmen aankwam, „Met algemeene stemmen verworpen." We noteerden zoo post No. zooveel. „Presentiegeld voor de raadsleden f 2520. Het meeren- deel der raadsleeden wenscht daarvan vrijwillig afstand te doen. Zij geven aan vast salaris den voorkeur. „Jaar wedden Wethouders." De respectieve lijke wethouders vinden f 7500.per jaar voor drie niet gewilde wethouders veel te hoog. De heer Tusenius stelt voor er 1 of meer naar huis te sturen. „Storting voor het pensioen 8x/2 pro cent" evenals bij het rijk, de spoorwe gen enz." Afblijven zegt. het georgani seerd overleg en de raad buigt deemoe dig het hoofd. We willen niet grasduinen op -het ter rein van den raadsverslaggever en daarom voorloopig de uitingen van be zuinigingswoede onder een druk van ongeveer 80 graden voorbijgaan, omdat later allicht blijkt, dat de overmatige hittegolf van invloed zal blijken geweest te zijn op de kronkels in d.e hoofden der uitverkoren wijzen, doch bij een enkel punt dat, toen we nog niet heelemaal ingedut waren in behandeling was ge komen, willen we toch nog even ver wijlen. Want dit raakte ons persoonlijk en we gnuifden van pret en veegden de zweetdruppeltjes uit de kraaienpootjes onzer lichtelijk bijziende oogen over de rake opmerkingen van den Voorzitter, den oud-rasechten journalist. Hoe kent hij zijn menschen toch. Het „OFFICIEELE" raadsverslag kost jaarlijks ongeveer f 2400.B. en W. stellen voor het af te schaffen, waar mede we het dieproerend eens zijn. Het „officieele raadsverslag" is noch een verslag, noch officieel. Dat erken den vele raadsleden en de Voorzitter bevestigde het met klem. Maar omdat de raadsleden die boek werkjes gratis voor niemendal thuis gestuurd krijgen en de rechtsche de linksche en de linksche de rechtsche plaatselijke blaadjes niet willen of niet mogen lezen, daarom is de eenige vorm om aan moeder de vrouw, de fa milie, de in huis wonende schoonmoe der, mitsgaders de zoo terloops drie maal per dag aanloopende partijver wanten of de op straat aansprekende gunstelingen, te toon en hoe men zich in den raad óf heeft geweerd óf wat meer voorkomt, natuurlijk opzettelijk, zulke zaken heeft doodgezwegen. Buiten de raadsleden, waarvan het meerendeel natuurlijk van het verslag alleen lezen, wat zij gezegd hebben of voorlezen wat zij graag hadden willen doch niet hebben kunnen zeggen, leest niemand dit officieele verslag, dat niet officieel is en geen verslag. Wij maken, evenmin als de Voorzitter, den offici- eelen raadsverslaggever er een verwijt van, dat zijn werk zoo weinig waardee ring heeft. Men is journalist of men is het niet. Den raad alleen kan het verwijt treffen, dat men aan een niet-journalist het ma ken van de officieele verslagen opdroeg, wat erg is. Maar erger is, dat men voort gaat, dit bedrag uit te geven voor on deugdelijk werk, dat alleen de ijdelheid der meest sprekende en slechts spre kende raadsleden streelt en bevredigt. Dit is wel duidelijk gebleken, waar B. en W. unaniem voorstelden deze on- noodige post te schrappen, doch de raad anders verlangde. IJdelheid der ijdelheden, alles is ijdelheid. Ook een raadsoverzicht. De post pensioenen voor de in dienst der gemeente en der gemeenschap af getobde wethouders heeft, zooals we dit reeds vroeger lieten blijken, onze onverdeelde sympathie. Jammer is 't, dat de tegenwoordige deelgerechtigden niet gepensioneerd zijn naar de tegen woordige salarissen. De wethoudersbe noeming wordt een struggle for live. Is de raad daarom zoo tevreden met ons college van wethouders? Klop, „Ver warming van de politiepost te IJmui den, f 700.(per jaar) Niemand meer; Schuitenmaker eenmaal, Dalmeijer voor de tweede maal; niemand meer? Klop, "Salarisverdubbeling voor met vacantiegaande gemeentewerklieden". Schaar, eenmaal, Roelse voor de tweede maal; niemand meer? Voor de derde maal Schilling. Klop, Volgend nummer. Het rad van avontuur, niet van bezuini ging, draait lustig rond. De eenige, die waarachtig bezuinigen wil en voor zoover hem mogelijk is, ook bezuinigt is de Voorzitter. De rest goo chelt met de belastingpenningen, at naar het in de eigen of in de politieke kraam te pas komt. Toen we ons dutje gedaan hadden, kwam de assistent-hulpbode No. 6, spe ciaal belast met de afd. Jan Gijsenvaart ons aanstooten, dat de Auto(bus) voor stond en dat het tijd werd ons slaap mutsje in te nemen. Wat 'n stof, wat 'n bof, wat 'n sof voor den Raadsoverzichter. SPORT. VOETBAL. StormvogelsR. C. H. 33. Er is wel op een harder terrein ge speeld o.a. in den sensationeelen wedstrijd tegen 't Gooi dan Zondag j.l. het geval was. Desondanks, werd er niet „officieel" op gespeeld. Stormvo gels speelde echter een zeer nuttigen oefenwedstrijd tegen R. C. H. Voor de zen kamp bestond niet die belangstel ling, welke wij verwacht hadden. De wedstrijden toch tegen R. C. IJ., zelfs de vriendschappelijke, zijn nooit van1 spanning ontbloot en temeer, waar wij f de laatste weken van voethal zijn ver- stoken geweest, was een flinke belang- stelling te verwachten. Het heeft ech- j staat het spel nog niet. Het Stormvo gels-doel doorstaat de eerste gevaarlij ke momenten, meestal een gevolg van het feit, dat Nachtegelder ongedekt staat. De Stormvogelsrechterwing heeft het tegen den internationaal Krom heel wat zwaarder. Ook wat het bezetten van de midvoorplaats betreft, valt de vergelijking in het voordeel van R. C. H. uit. Roelfsema zet met verre trappen zijn wings aan het werk, voor zijn rechtervleugelspeler, iets, waaraan Veuger niet toekomt. Nadat het St.-doel eenige malen, ternauwernood ontsnapt is, profiteert tenslotte Roelfsema van bovengenoemde fout van v. d. Wint (01). Voor de rust krijgt Ruys nog een mooie kans om de leiding te vergroo- ten en Blinkhoff Sr. om gelijk te ma ken, maar" geen van beiden accepteert die kans. De tweede helft is nog zeer jong, als Blinkhoff Sr. handig om Krom heen- draait en Radsma met een hard schot passeert (11). Stormvogels speelt nu beter dan voor de rust en het duurt niet lang, of Blink hoff Sr. maakt uit een keurigen voor zet van Oldenburg met een prachtigen kopbal nummer twee (21). Ondanks het zeer harde werken van Bakker en Koster, is verhand tusschen heiden verre te zoeken. De gevolgen blijven niet uit: Nog tweemaal scoort R. C. IJ. door Ruys en Roelfsema telkens na opbrengen en voorzetten van den R. C. H. rechterwing. Oldenburg zorgt dan met een hard schot voor den gelijkmaker. Einde 33. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. R.K. Vereenigingsgebouw. Van de onlangs gehouden loterij ten ter niet zoo mogen zijn. bate van een R.K. Vereenigingsgebouw, Over het geheel werd in aanmer- is een voordeelig saldo overgebleven king genomen, dat he> hier een friend- j van ruim f 3000. Zeker een mooie pres- ly game gold vrij enthusiast gespeeld 1 tatie in dezen moeilijken tijd. Enkele spelers namen de zaken echter Door B. en W. dezer gemeente is ver- wel wat al te kalm op. j gunning verleend tot het bouwen van Veel te „overzichten" valt er niet. eon steenen vereenigingsgebouw aan de Daar leent een competitie-wedstrijd Mahu straat, wat voorloopig zal bestaan zich beter voor. Op een tweetal punten uit een groote zaal en een flink tooneel*. willep we echter even wijzen, èn in verband met de komende wedstrijden, èn omdat deze met het al of niet j uing met verlangen tegemoet. vriendschappelijk" zijn van den wed- j r. k. Kerkklok. Wij hopen, dat het gebouw maar spoe. dig voltooid mag zijn en zien de ope- strijd niets te maken hebben. Het eer- I Door het R.K. Kerkbestuur is aan het ste punt geldt het bewaken van Nach- i tegelder, den R. C. H. rechtsbuiten. Dit 1 gemeentebestuur een subsidie aange- iA vraagd voor bovenstaand uurwerk, moet beslist onvoldoende genoemd (h1 momenteel gerepareerd moet +ar»"RoL-ilror Tin nnrynnlf prvfl.n willen i worden, daar het niet al. ICI-O^UAA.CLII, dis uaaina xwo verkre£ron ter-Bakker De oorzaak ervan willenvan de kerkgangers we m het midden laten maar het feit doch mag%erust aa„nemen voor lijkt ons niettemin van belang genoeg, aUe inwoner5f «an IJmuiden en een ieder die daar passeert, daar deze klok om nog vóór Zondag a.s. onder de oogen te worden gezien. De fout zou zeker nog ernstiger in 't oog gesprongen zijn, wanneer Koning de bekende Nekkie rechtsbuiten had gespeeld. Het tweede punt geldt het tot stand komen van het eerse R. Cl. H. doelpunt. Dit punt kan gevoeglijk op rekening van den St.-doelman geschreven wor den. Nu is zulks een alledaagsch feit (n.l. het tot stand komen van goals met medewerking van de keepers: niet dat de Stormvogels-tegenpunten ontstaan door fouten van Van de Wint) en we zouden dan ook geen extra woorden aan het geval gewijd hebben, ware het niet. 'dat de oorzaak van het doelpunt het met de vuist wegslaan van den bal, let wel, niet wegstompen met de vuisten een onderdeel van Van de Wint's spel uitmaakt. We zouden den eminenten Stormvogels-doelman werkelijk aanra den het slaan, ja, zelfs het stompen, tot een minimum'te beperken. Het kan zijn spel slechts ten goede komen. Thans het volgende over den wed strijd. Op Westerbeeks aanvangsignaal stelt men zich als volgt op: Radsma Kuyt Jlazevoet Nieuwenhuis Krom Nachtegelder, v. Dam, Roelfsema, Ruys, Boekelaar. O Oldenburg, Bakker, Veuger, Blinkhoff Sr., Broek Sprokkreef Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Het begin is niet bijster aantrekke lijk. De Stormvogels-voorhoede, waar in alle verband zoek is, brengt er niet bijster veel terecht, hoe hard Blinkhoff Sr. ook werkt. Bij R. C. H. gaat het wel wat beter, maar op eerste klas peil juist zoo'n mooie stand heeft. Zooals men Zaterdag uit het raads verslag heeft kunnen zien, heeft de raad een subsidie voor de klok geweigerd toe te staan. N. Hl. Ct. Het Hoogovenbedrijf. Er is gemeld dat het Hoogovenbedrijf gisteren in werking gesteld zou wor den. Wij vernemen echter dat het nog wel eenigen tijd zal duren, alvorens de officiëele opening zal plaats hebben. Met de voorbereiding voor het in wer king stellen van het bedrijf gaat men echter rustig voort. Maandag werd door Mej. Wed. T. uit de Neptunusstraat aangifte gedaan, dat men in haar winkel de lade had ge. licht. Ruim f 7 werd vermist, n.l. twee zilverbons van f 2.50, twee zilveren gul dens en eenig klein geld. De politie stelt een onderzoek in. Heden herdenkt de heer L. Lub- f hers, seinhuiswachter bij de Holl. J Spoorw. Mij. den dag, waarop hij voor 25 jaar bij genoemde Mij. in dienst trad, VELSEROORD. Jeugdbeweging. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Zondag 13 Januari gaf de A. J. C. (Centrale van Arbeiders Jeugd-Vereeni gingen) een propaganda-feestavond in „Tivoli" te Velseroord. De opbrengst van dezen avond was bestemd voor de uitgesloten Textielarbeiders in Twente, De afdeelings-voorzitter opende dezen avond en vond het treurig, dat de zaal niet geheel bezet was. Volgens spr. zou de A. J. C. in deze gemeente niet zoo zeer gewild zijn, en men er niet mee sympathiseert. Doch spr. hoopte dat dit spoedig ten einde zou wezen. Na de opening werd een tooneelstukje opge voerd getiteld „De Weespermoppen". Dit stukje werd door deze nog jeugdige tooneelisten aardig gespeeld, en viel zeer in den smaak der bezoekers. Na. de opvoering van. bovengenoemd stukje, werden dooi' de leden der A. J. C. verschillende strijdliederen gespeeld op de Mandoline's, die begeleid werden door de bezoekers. Piet Schümacher, een bekend type in de jeugdbeweging, kwam hierna aan het woord. Nu hij hier vanavond, de A. J. C. een uitvoering ziet geven, vraagt hij, of het nu de tijd is om plezier te maken. Als gij even uwe gedachten laat gaan, en gij kijkt even over de grenzen van ons land, neemt als voorbeeld Duitschland, dat op het oogenblik ver heen is totaal te verhongeren, dan moet gij antwoor den, het is nu den tijd niet om plezier te maken. Het is nu de tijd om datgene wat gij missen kunt, te offeren voor uw Duitsche makkers. Dan wijst spr. even op het behaalde succes der A. J. C. Deze heeft een collecte gehouden voor' hun Duitsche Jeugdmakkers. Zij haalden in den tijd van een week f 520Ó op. Laten wij hieraan een voorbeeld nemen. Op het oogenblik wordt er een strijd gevoerd door onze Textielarbei ders in Twente. Laten wij allen steu nen zoover dit mogelijk is. Deze strijd moet gewonnen worden in het voordeel der arbeiders. Men tracht op het oogen blik in Nederland de arbeiders weer naar omlaag te drukken. Ook haalt spr. aan dat er in een kunstzijde-fabriek te Ede, het den chefs der afdeelingen ten strengste verboden is om met de arbei ders zoowel in, als om de fabriek, te spreken over de vakbeweging. Ook werd een meisje, dat aldaar werkzaam was en met een der leden van de A. J. C. sprak, bedreigd ontslagen te zullen worden, wanneer dit weer gebeurde. De tactiek van dè Directeuren der Phi- lipsfabrieken kwam ook nog in bespre king. Hierna kwamen 3 tableaux aan de orde, getiteld: „Te Wapen". Deze wa ren heel mooi. Deze hielden in, het eer ste het wapen aan het kapitalisme en het tweede: het wapen aan de arbeiders. Bij deze tableaux werd gedeclameerd het gedicht van Adama v. Scheltema „Te Wapen". Hierop volgden eenige Duitsche Jeugddansen (geen Vafeta of Fox-trot). Deze dansen worden uitgevoerd in de Vrije Natuur. Niet in muffige en met rook gevulde zalen. Ook hebben de uit voerders geen fijne balschoentjes aan en mooie kapsels, doch zijn op bloote voe ten en loshangende haren. De heer Heiligers, secretaris der IJmuider Bestuurdersbond kwam hier na aan het woord. Ook hij bracht naar voren het behaalde succes onzer A. J. C. in Nederland. Laat dit een aanspo ring voor ons zijn om de Textielarbei ders, die op het oogenblik uitgesloten zijn, te steunen voor zoover dit mogelijk is. Arganiseert avonden, houdt collec tes, en hangt lijsten op, waarop de noo dige gelden tot steuning worden ge plaatst. Het is jammer dat de jeugd ons voor is, doch dit is een reden te meer voor ons om direct aan te pakken. Na nog eenige declamaties en stukjes mu ziek, sloot de voorzitter der afd. de zen goedgeslaagden avond. Onder het verlaten der zaal werd de Internationale gezongen. R.K. Volksbond. Vrijdagavond vergaderde in het Pa tronaatsgebouw alhier de plaatselijke Centrale van R.K. Volksbonden in de gemeente Velsen. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: J."H. Rozemeijer, Kanaalkade L 51, Wijkeroog, voorzitter; A. Bot, Kortenaerstraat 18, Velseroord, secreta ris; P. Neve, Koningin Emmastraat 1, IJmuiden, penningmeester. Besproken werd een circulaire van het Prop. Bureau. Besloten werd, om gebruik te maken van het aanbod van dit bureau, om een spreker disponibel te stellen. Donder dag 17 of Vrijdag 18 Januari zullen de besturen alle stands, en vakorganisa ties der arbeiders op een bijeenkomst worden uitgenoodigd, waarop die spre ker eerr plan de campagne zal uiteen zetten inzake het voeren eener intense- propaganda voor de organisatie. De afd. Velseroord stelde voor, een adres te richten aan den gemeenteraad, i om aan te dringen op een spoedige werkverschaffing aan de valide arbei- J ders. In dat adres ook den wensch uit I te spreken, dat maatregelen getroffen

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1