en zedelijk gehalte der rijpere jeugd. Daartoe heeft men een vragenlijst ter beantwoording gezonden aan 240 be langstellenden. Zij wijzen op de wer king van goede en slechte krachten op onze jeugd. Tot de laatsten rekenen zij den demoraliseerenden invloed van den oorlog, onbekwaamheid ten opzichte van de opvoedingstaak bij de ouders, te veel ontspanning en vermakelijkheden, verkeerde lectuur, overdreven belang stelling in sport, het slechte voorbeeld op sexueel gebied van ouderen, de een- zijdig-verstandelijke opvoeding, te rui me beurs en het rooken. Daar zien we al een aantal klippen, waarop het jonge leven kan stranden en kapot geslagen worden of gevaarlij ke stroomingen, waardoor het uit den goeden koers kan geraken. Maar er werken ook goede krachten. Grootere godsdienstige belangstelling, de jeugdorganisatie, die op de lichame lijke opvoeding en de karaktervorming een gunstigen invloed uitoefent en den gemeenschapszin versterkt, de bestrij ding der drinkgewoonten en de meer dere zorg voor de lichamelijke opvoe ding. Het hangt er nu maar van af, in wel ke van deze stroomingen een jongeling terecht komt, welke van dez krachten zijn leven het meest beïnvloeden. De booze krachten zijn inderdaad niet ge ring en groot in aantal. De commissie, die de enquete instel de, heeft ook wegen tot verbetering aan bevolen; er zijn er niet minder dan drie en twintig. Dat doet wel wat denken aan de vijf-en-twintig middelen, die een dokter zei te kennen tegen de kink hoest. Hij wilde ze allen wel een voor een toepassen en was overtuigd, dat het kind voor de proef met het twaalfde middel of reeds eerder genezen zou zijn. Veel middelen voor een kwaal zijn meestal een bewijs, dat er geen enkel afdoend middel is. We zullen niet alle drie en twintig middelen, die voor het zedelijk en gees telijk leven der jeugd heilzaam werken, opsommen. Op een paar vestigen we de aandacht, omdat er gewoonlijk niet aan gedacht wordt. En toch verdienen ze dit en hebben groote waarde. Het tactvol beperken van te groote vrijheid der jeugd, zonder evenwel te vervallen tot een tucht, die een onge- wenschte, liefdelooze verhouding tus- schen ouderen en jongeren in het leven roept. Jongeren hebben inderdaad te veel vrij, komen spoedig weg van onder het ouderlijk gezag. De ouders moeten de jongeren zoo regeeren, als sommige vrouwen het hun man dóen, onge merkt maar niettemin stevig. Men hoeft niet altijd te commandeeren en te snauwen en te dreigen, om zijn ge zag te doen gelden; integendeel is dat veeleer de manier, om het verliezen. Maar vastheid, beslistheid met vriende lijkheid en een vrije omgang maken, dat de jongeren zich door de ouders la ten leiden. Het bevorderen van den zin voor het sohoone en verhevene in de natuur en in de uitingen van den menschelijken geest; hèt bevorderen van liefde voor al het levende. Bescherming van het weerloozè. Eerbied voor de natuur. Voor de innerlijke beschaving werkt be langstelling in het natuurleven, oog voor zijn schoonheid, lust om het te on derzoeken, liefde voor bloemen en vo gels zeker bijzonder gunstig. De jeugd organisatie met lange wandelingen, met wéken verblijf in een kamp wekt daar door den eerbied voor de vele wonder werken der schpping en de liefde voor het leven in zijn duizenden vormen. Dat werkt veredelend op een jong gemoed. Ruwe, gemeene praatjes zal men niet hooren, waar de jeugd de natuur in trekt om de natuur! En dat zoovele jon geren, die vroeger urenlang om een bil jart heensprongen en biertjes heschen onder veel flauwe praat thans in de vinje en schoone wereld gaan rond zwerven met de oogen en het hart wijd open, is een bewijs, dat er bij de jeugd toch nog iets anders dan verwildering alleen valt op te merken. We ontkennen niet, dat er bij de jon geren veel valt af te keuren en met re den is te klagen, maar het wordt tijd, dat we niet langer ons zelf wijs maken, dat we in de beroerdste van alle werel den leven en dat de menschheid nog nooit zoo laag is gezonken. Zoo erg is het gelukkig nog niet; dat wij zoo klaar inzien, dat er veel aan het zedelijk en geestelijk leven van jong en oud ontbreekt, is een voordeel. Zonder dat inzicht zou er immers geen verbe tering tot stand komen. Honger doet naar spijs zoeken! INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Nog niet lang geleden bevatte Uwe courant een ingezonden stuk waarin werd gewezen op de onaangename last die bewoners van niet al te breede stra ten als b.v. de Koningin Wilhelmina- straat ondervinden van het drukke autobus-verkeer te IJmuiden. De toestand is er sedert niet op verbe terd en worden steeds meer voertuigen al maar grooter en zwaarder in ge bruik gesteld en schandalig is het, hoe door dat onophoudelijk heen en weer rijden dier zware wagens tal van per- ceelen staan te dreunen en te lijden hebben. Zeer gewenscht en noodzakelijk ware het dan ook, dat thans door bevoegde autoriteiten maatregelen werden geno men om het verkeer langs andere rou tes te leiden of althans het gebruik der zware auto's te verbieden. U dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, N. Geachte Redactie, Beleefd verzoekt ondergeteekende U eenige plaatsruimte voor onderstaan- den open brief. Bij voorbaat mijn har- telijken dank. Open brief aan den Weledelgeboren Heer Jhr. Boreel van Hogelanden, Velsen. Ondergeteekende neemt langs dezen ongewonen weg beleefd de vrijheid, het zeldzame en nog steeds zeldzamer wor dende voorrecht te vragen van een wandelkaart voor het Heeren- en Vel- serduin. Toen ondergeteekende eenige jaren geleden uit het troostelooze Rotterdam in deze mooie streek men zegt im mers dat ze mooi is? kwam wonen, was één der hoofdbedoelingen daarmee, dagelijks te kunnen genieten van heer lijk natuurschoon. Wat zou het voor hem als onderwijzer een genot zijn, als het ware schoonheid te drinken en van die schoonheid iets, zoo mogelijk véél, te kunnen overgieten in de jonge hart jes der aan hem toevertrouwde kinde ren. Het leek hem vanzelfsprekend, dat ieder onderwijzer van (helaas) af gesloten terreinen een kaart zou kun nen krijgen, zelfs met zijn klasse toe gang zou hebben tot plekjes, waar een mooie bloem of een zeldzame plant viel te bewonderen, waar stilte en natuur schoon hun verheffenden invloed zou den doen gelden op de licht ontvanke lijke kinderharten, zoodoende meewer kend tot het ideaal, dat schoonheid- genieten vanzelf weerhoudt van vernie len. Een machtige invloed ten goede kon er (tegenover de beruchte tuchteloos heid der jeugd van tegenwoordig) van zulk genieten uitgaan. Wat zijn er weinige van zijn illusies verwezenlijkt! Geen kaart werd, niet tegenstaande herhaald vragen, zijn deel. Een z.i. overmatige vrees voor ver nielzucht veroorzaakt, dat de wils uiting van één duizenden anderen bui ten de hooge omrasteringen sluit, die zooveel moois omspannen. Als Ge eens wist, hoevelen Ge met Uw klein berichtje in dit blad doet hunke ren (Ge weet het in de verste verte nog niet door de vele brieven, die bij Uwen secretaris inkomen), dan zoudt Ge^ als fijngevoelig mensch liever met eigen hand Uw weinige gunstelingen beden ken, om zoodoende aan die velen een groote teleurstelling te besparen. Ondergeteekende schrijft dit alles niet alleen voor zich zelf, maar mede in de stille hoop, dat een grootsche, goe de opwelling U doet besluiten. Uw mooie bosschen en duinen open te stel len voor alle goedgezinde natuurbemin nende menschen. Velseroord, 12 Jan. 1924. Hoogachtend, Uw dw. dr., P. RIJPMA. Be uitdeeling van de Holl. Kerstpak ketten van het Algemeen Gomité in Dnitschland. De door het Algemeen Comité, afd. Holland der Intern. Arbeidershulp in gezamelde Kerstpakketten zijn in te genwoordigheid van den voorzitter van het Algemeene Comité, den heer J. Hoogcarspel, in Berlijn en in Hamburg verdeeld. De stad Berlijn had daarvoor een van de groote zalen van de Stadthalle be schikbaar gesteld. Deze was echter niet groot genoeg om alle menschen aan wie een pakket gegeven kon worden, te bevatten, zoodat een tweede zaal in gebruik moest worden genomen. De voorzitter vertelde in 't kort dat deze pakketten afkomsig waren uit al lerlei kringen van de Hollandsche be volking. In Holland, zei hij, ziet de toe stand er voor een groot deel van de be volking nu ook niet zoo erg rooskleurig uit. Men weet evenwel dat het lijden in Duitschland verschrikkelijk is en dat zeer breede kringen van de bevolking gebrek hebben aan het aller- allernoo- digste. Daarom zijn ook uit allerlei lagen van de bevolking van Holland pakketten binnen gekomen, daarom konden wij zooveel pakketten zenden. Een bestuurslid van de Berlijnsche vakvereenigingen, aan wie, voor hun werklooze en gebrek lijdende leden, de helft van de pakkettenzending was af gestaan, dankte voor de hulp en sprak de hoop uit, dat de Duitsche arbeiders nog eens in de gelegenheid zouden ko men deze hulp, te vergelden. Daarna sprak een vertegenwoordi ger van de stad Berlijn, de heer Hintze. Hij bracht uit naam van de stad Ber lijn dank aan de Holl. gevers en aan de Internationale Arbeidershulp voor haar „g-roszzügige" actie. Hij wenschte er, volgens de Börsencourier, de nadruk op te leggen dat de I. A. H.„de eenige hulp organisatie is, die in korten tijd, vooral in Berlijn, door omvangrijke en breede hulp de noodlijdenden en hongerenden ondersteund heeft. Zij is de eenige or ganisatie, die op het oogenblik (alleen in Berlijn) meer dan 7000 menschen spijzigt. Hij besloot met de hoop uit te spreken dat de I. A. H. haar zoo groots begonnen werk ook in de volgende moeilijke maanden zou voortzetten! Daarna begon de uitdeeling en het was roerend te zien met hoeveel vreug de de zoo zwaar beproefde bevolking dit blijk van Hollandsche offervaardig heid in ontvangst namen. In Berlijn en in Hamburg hebben wij circa 10000 gezinnen met een pakket gelukkig gemaakt. En toch is de hulp zoo weinig in ver gelijking met den vreeselijken nood. 3x/2 millioen arbeiders zijn werkloos. 2x/2 millioen arbeiders werken slechts een deel van den dag. 103 personen zijn in Berlijn in 1923 van honger gestorven. Zelfmoorden nemen schrikbarend toe. ITet leed en de ellende der kinderen is niet te beschrijven. Het melkverbruik is tot 1/10 gedaald van het verbruik in 1914. De zuigelingen-sterfte is met 21 toegenomen. Het Algemeen Comité heeft niet al leen deze pakkettenactie georganiseerd, doch heeft reeds twee groote Holland sche keukens in Berlijn opgericht. 1000 mannen, vrouwen en kinderen ontvangen daar degelijks een voed zaam maal warm eten. Voor f 5.voedt het Algemeen Comité een persoon ge durende een maand. Op deze wijze kun nen er duizenden voor ondergang wor den behoed. Het adres voor geldzendin gen is Algemeen Comité, afd. Holland der Intern. Arbeidershulp, Prins Hendrik kade 140, Amsterdam. Voor het Algemeen Comité, Edo Fimmen, J. Hoogcarspel, H. Ro land Holst, Helaan Ankersmit, Mej. Chr. Bastert, J. Brommert. Jr., J. Ai- brecht, secr.-penningmeester. België en het herstel. Onderstaand schrijven, 't welk door het Belgisch Gouvernement wordt ver spreid en waarbij wordt beoogd door publicatie van controleerbare cijfers een juiste appreciatie van België's hou ding in het na den oorlog ontstane con flict der schadevergoeding te bewerk stelligen, verzoekt ondergeteekende U beleefd dit in uw 'blad op te nemen, in de verwachting dat hetzelve zal bijdra gen tot het herstel van goede verstand houding tusschen Holland en België. Bedrag der stoffelijke en recht- sfreeksche schade aan België door den oorlog veroorzaakt f 7.413. 997.000. Bedrag der vergoedingen aan België toegekend door de Internationale schikkingen van 1921: 8 van 32.ooo.ooo.ooo goud-markan hetzij f 8.263.345.000. Buitsch aanbod aan de Geallieerden, op 2 Mei 1923: 3o.ooo.ooo.ooo goud-mar- ken (waarvan S voor België) hetzij f 1.423.487.000. Vergelijk door België voorgesteld, op 27 Augustus 1923: België is bereid zijne schuldvordering op Duitschland te ver minderen met 40 en zich tevreden te stellen met f 3.855.278.000. Wat Duitschland tot nu toe aan Bel gië betaald beeft f 860.023.000. Om zich rekenschap te geven van de gematigdheid en den goeden wil van België, behoort men op te merken dat op het oogenblik waarop België zfch be reid verklaart zijne schuldvordering op Duitschland met 4 t. h. te verminderen, het zelf gebukt gaat onder den last eener aanzienlijke schuld voortsprui tend uit de leeningen die het heeft moe ten sluiten om zijne puinen op te hpu- wen. Sedert den wapenstilstand tot op he den heeft België, zoowel voor pensioe nen als voor eigenlijke oorlogsschade, meer dan I7V2 milliard franken uitge geven. Het heeft bovendien, voor de te rugname der marken, rechtstreeksch gevolg der bezetting, een som van 71/2 milliard franken uitgegeven. Eindelijk heeft het 3 milliard franken uitgegeven, om de kosten voor steun en voeding, gedurende de bezetting door de Duit- schers gemaakt, te dekkep. Er dient fe worden opgemerkt dat al deze cijfej slechts rekening houden met de reet; ireefcs door den Staat uit gegeven bedragen, zonder de onzicht bare schade te vermelden veroorzaakt door het volledige stopzetten van de gë- heele productie gedurende de vier oor logsjaren, door het verdwijnen van el- ken voorraad, door het lichamelijk ver val der arbeidersklassen, door het weg nemen van alle voor het economische leven noodige werktuigen, door het verlies van alle handelsbetrekkingen, door den tijd vereischt om het land te rug in staat te stellen stilaan opnieuw op de internationale markten te ver schijnen. Dat zijn verliezen die moeilijk in cijfers kunnen uitgedrukt worden, maar die zeker een aanzienlijk getal milliarden bereiken, in verhouding veel hooger voor België dan voor eenig an der land. Met uitzondering van 1 milliard 450 millioen goudmarken, die het ontvan gen heeft, uit hoofde zijner prioriteit, heeft België al deze sommen gedekt door belastingen en leeningen, dat is te zeggen door zijn eigene middelen. België heeft een aanzienlijke fiscale krachtsinspanning gedaan: het geheel zijner belastingen bereikt thans een cij fer dat acht maal hooger is dan in 1914. Het kan thans onmogelijk denken aan een nieuwe krachtsinspanning in dien zin. Het heeft de uiterste grens zijner opofferingen toereikt. B. INGEZONDEN MEDEDEELING. Rhenmatiek en Spierpjjjn Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezen door Sanaptrin Tabletten (Mijnhart). Koker 75 ct. Bij apothekers en drogisten. UIT DE GEMEENTE. De regeling voor het antobnsverkeer in onze gemeente. 1. Aangezien de gemeente voor de aanwijzing der standplaatsen en de re geling van het verkeer daarop, tijdelijk haar politie ook ten behoeve van den houder dezer vergunning ter beschik king stelt, wordt van hem gevorderd een bedrag van f 1 per week of gedeelte van een week. Dit bedrag moet bij vooruitbetaling aan de afdeeling financiën ter gemeen te-secretarie worden betaald voor den aanvang van elk half jaar. II. De autobus moet éénmaal por maand aan herkeuring door den ge meentelijken deskundige en ter plaatse door hem aan te wijzen, worden onder worpen. Hiervoor is verschuldigd f 2.50 per keuring. Dit bedrag moet bij voor uitbetaling, voor den aanvang van elk half jaar aan de afdeeling financiën ter gemeente-secretarie worden be taald. III. Op duidelijke zichtbare wijze meet: 1 in de aiilobns worden opgehan gen en opgehangen blijven een dao,- de gemeente te verstrekken kaart, waar op van de keuring en herkeuring door den deskundige der gemeente melding wordt gemaakt: 2. aan de birtenzijde van de bus op de voorruit, in wit. aangebracht worden onder goedkeuring van den commissa ris van politic het kenteeken V 'met nummer) ter hoogte van ten minste 9 c.M. IV. De hestuurder van de autobus moet ten genoege van den gemeentelii- krn deskundige proeven van practische bekwaamheid hebben afgelegd en om trent hem moet door burgemeester rn werhouders geen verklaring zijn afgo- leed. dat hij ongeschikt, is om als be stuurder van een autobus on te treden. V. in de afdeeling IJmuiden moet de route worden gevolgd, door den com missaris van politie aan te geven. VI. Op de betonbrug te IJmuiden mag niet worden gestopt voor het in_ of uii'eten van reizigers. VTT. De aandacht van belangheb bende wordt gevestigd op de artikelen 67 a en 67 b der Algemeene Politiever ordening voor deze gemeente, luidende als volgt: Artikel 67 a: „Met. boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder bestuurder van een rij- of voertuig, die: a. op den opepbaren w^g zijn rij- of voertuig aan het publiek geheel of ge deeltelijk ter verhuring aanbiedt, of met kennelijk doel daartoe rijdt of post vat, buiten de door de politie aangewe zen standplaatsen; b. zonder vergunning van burge^ meester en wethouders met zijn rij- of voertuig gebruik maakt van een stand plaats, als bedoeld onder a.; c. op deze gedeelten van den open baren weg met zijn rij- of voertuig heen en weer rijdt". Artikel 67 b; „Met boeten van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van één dag wordt gestraft ieder bestuurder van een ter verhuring bestemd rij- of voertuig; a. indien hij daarin geen duidelijk leesbagr, door den commissaris van po litie voor „gezienk' geteekend exemplaar van het door burgemeester en wethou ders vastgesteld taref van rijloonen o] voor de passagiers duidelijk zichtbar: wijze heeft hangen; b. indien hij van degenen, die vai zijn rij- of voertuig wenschen gebruil te maken of hebben gebruik gemaak hoogere betaling vordert dan hem vol gens het onder a bedoelde tarief toe komt." Naar aanleiding van deze nieuwe re geling schrijft Haarlems Dagblad he volgende: „Deze regeling doet alweer de nood zakelijkheid zien van samenwerkin tusschen de gemeentebesturen van di gemeenten waar de bussen rijden; be ter nog van een regeling door het rijt Volgens deze regelen toch hoeft me: er geen rekening mede te houden of d bussen in een andere gemeente (bijv Haarlem) al gekeurd zijn, evenmin o de bestuurder in Haarlem een bewij van geschiktheid als chauffeur heel ontvangen. Wij zeggen niet dat er gee rekening mee gehouden zal worder maar het hoeft niet. Een autobus-onderneming moet voo het innemen van een standplaats pe half jaar vóóruit voldoen f 26 plus maal f 2.50 voor elke bus (keuring; wat voor de meeste bushouders neei komt op f 56 per halfjaar (twee bussen Tochtjes naar de ijsbaan in den Vei serpolder, zooals die onlangs plaat vonden, zouden eigenlijk volgens d politie-verordening niet plaats moge hebben, en vooral niet door diegene: die geen standplaatsvergunning hel ben. Als nu de gemeente Velsen nog be palingen maakt voor de bussen die vai Beverwijk komen, dus alleen maa doorrijden en de gemeente Schotej maakt een reglement voor alle bussej die van Haarlem naar de noordelijk gemeenten rijden, zijn de autobushou ders haast verplicht oen week in d maand niet te rijden om aan alle keu ringsverplichtingen te voldoen. Met al de merkteekens der verschi' lende gemeenten kan een bus die va Haarlem op Beverwijk rijdt, dan voo: zien zijn van de letters en nummer, H 68, S 24, V 38, B 49 en bet gewoii nummer G 38384, voeg daarbij nog i opschriften van eigen gewicht, asbelak ting en met. een beetje fantasie gaat e autobus er uit zien als een ding >va Howard Carter onderzoek naar z doen als hij met de koningsgraven vs Egypte klaar is. Het beste wat de organisatie kan doe is bij het nieuwe, oude ministerie aa dringen op een regeling door het ri van het interlokale autobusverkeer. Zou zooiets van een nieuw regeèri.ig# program kunnen zijn." En walmende bespotting. Onder dezen titel schrijft de N. Haai Courant het volgende: In het crematorium op Westerve zijn in het afgelpopen jaar 218 crem ties vpltrfjkken (ogen 186 in' 1922. i tijd zal, dunkt me, niet ver meer af zi dat dag aan dag die lijkverbrandinj oven zal walmen, en dan tevens als 1 spotting van onze vaderlandsche w ten, die nu al jaar in jaar uit door e groep menschen overtreden wordi een groep menschen nota bene, i f door wal gaap als do elite pft bet bei wat ons vaderland naar voren k schuiven op het gebied van intellt beschaving en vaderlandsche trouw.I Onze Begrafeniswet, immers gebie het begraven van menschenlijken, mi heeft deze leemte dat niemand door wet wordt aangewezen voor deze fa en vopr de uitvoering dus verantwo (lelijk kan worden gesteld. Van d leemte profiteert men te Westerveld tegen de bedoeling van 's Lands wet in na den dood te cremeeren wie d •tijdens zijn leven liefhebberij voor i gesproken heeft. Een walmende bespotting van landswetten, die toch waarlijk niet maakt zijn om bespot te worden. Het wordt hoog tijd dat aart dei toestand een einde komt. En behalve deze beteekenis, heeft crematorium nog een andere. Wij met ons bijna alle geloovige Nederl I ders, beschouwen ize als een mani tatie van het ongeloof tegenover de loovige lieden. Én als zoodanig isi het cremator! een walmende aanklacht tegen de derlandsche beschaving zelf. Arbeidsbemiddeling Velsen, Als werkloos ingeschreven op 12 nuari 1924: 1 stucadoor, 1 stratenmaker, 33 1 merlieden, 6 metselaars, 12 schildei voeger, 1 mach. houtbewerker, 4 pers, 3 mandenmakers, 1 kleerma 1 13 machinisten, 18 stokers 11 banki kers, 3 smeden, 1 hoorder, f kete ker, 1 loodgieter, i chaurfe'ur, 2 me draaiers, 7 plaatwerkers, 3 vuur kers, 2 schavers, 1 zeilmaker, 3 kers, 7 visschers, 2 kantoorbedier 279 diversen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2