Spaar- en Voorschotbank Boaz Beitsend making Oliehandel „DILO" D. Bais Jzn. Makelaai Spaarbank 4 pCt. N.V. Britsche Steenkolen Invoer Mijj T ijdschriftenportefenille NATIONALE BANKVEREENlGING YERKOOPING Het Heerenhuis D. DE WAARD Ik. sttc Clark en van Hout "amsterdam36 Te koop: Huizen, Winkeïfcuizen en Bouwterrein. IJ muider Courant N.Y. ÏJmuider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Seheepsverbanden, KANAALSTRAAT C 4. Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid, Het adres voor alle soorten Smeerolie, Gas- Motor- en Lichtolie. Benzine - Benzol enz In den „Leeskring IJmniden" is nog eei plaats vacant. Nadere inlichtingen te beko\ men in den Boekhandel F. F. C. JRoelse Kapitaal 110 000 000 - Beserve f2 100 000 DRIE ZUSTERS INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Open brief aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid te 's Gravenhage. Excellentie, De ondergeteekenden, allen behoo- rcnde tot het fabrieks- en winkelperso neel, zoowel mannelijk als vrouwelijk van de Zuid-Hollandsch Stoomfabriek van Chocolade en Suikerwerken van de firma C. Jamin te Rotterdam, mede vertegenwoordigende 1144 andere leden- van dit personeel, die uitdrukkelijk schriftelijk hunne adhaesie aan dit schrijven betuigden, wensehen het vol gende onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen. Ilun is ter oore gekomen, de hangen de kwestie betreffende de winkelver warming door middel van petroleum kachels, toegepast door genoemde firma Het is hun bekend, dat de firma Ja- min deze kwestie tot het uiterste wil doorzetten. Naar hun gebleken is, heeft Uwe Excellentie door verkeerde voorlich ting van Uwe ambtenaren een geheel verkeerd inzicht in deze zaak gekregen en is zij op het punt een betreurens waardig conflict te doen eindigen in een catastrophe voor ondergeteekenden De Firma Jamin bezit de stellige overtuiging van haar goed recht in de zen, welke overtuiging gegrondvest is op goed gedocumenteerde rapporten van de meest competente deskundigen zooals gezondheidscommissies, docto ren, e. d. Zij is dan ook absoluut weigerachtig zich te buigen voor den willekeur van één of meer Uwer ambtenaren, en on dergeteekenden zijn stellig overtuigd dat de firma Jamin in geval van een doorzetting van den dwang ten haren opzichte haar firma zal ontbinden. Het is daarom dat ondergeteekenden met den meesten aandrang het drin gend verzoek tot Uwe Excellentie rich ten om afdoende te willen ingrijpen en deze kwestie een wending ten goede te willen doen nemen, teneinde te voor komen dat door .een niet te verdedigen poging tot dwang van de zijde van Uwe ambtenaren een zeer groot aantal ge zinnen, wier kostwinners tot het ruim duizend menschen tellend personeel van de firma Jamin voornoemd, behoo- I ren, de kans loopen in dezen door ma laise op ieder gebied toch al uitblin kenden tijd, aan werkeloosheid en de daaruit voortvloeiende armoede en el- lende oveugeleverd te worden. In het vaste vertrouwen dat Uwe Excellentie het zeer groote belang van dit verzoek, niet alleen voor onderge- i teekenden, maar ook voor het alge- j meen, zal willen inzien, en ten spoedig- ste maatregelen ten goede zal willen ne men, teekenen met verschuldigde hoogachting, W. C. Verpaalen, Zaagmolenstr. 46a; J. Kwadijk; J. G. Kessenich; W F. Contze; G. J. C. Scholten; J. J. F. Ver rast; J. Bakker; J. P. Klerks; G. J. Kok; IJ. J. J. van Rooyen; J. L. Legierse; M. J. Schuring; P. J. de Bruyn; C. v. Bo degraven; L. Scherbeyn; W. v. Dongen; M. Schiks; M. C. de Vos; J. M. Korte- bout; F. M. C. de Caluwe. Het origineel van dit verzoek met de daarbij behoorende 1164 handteekenin- gen ligt ter inzage aan het adres van den eersten onderteekenaar. OPENBARE te IJmuiden, krachtens art. 1223 B.W., op Vrijdag 1 Februari 1924, 's middags 2 uur (precies), in hotel „NUMMER EEN", ten overstaan van notaris W. A. DóLLEMAN, te IJmuiden, van met erf. aan de Kennemerlaan No. 32, groot 1 Are, 61 cetiaren. Eigendom van den heer H. A. OSENDARP. Bezichtiging op 24 en 31 Januari a.s. van 104 uur. Aanvaarding terstond na betaling. Betaling voor of op 14 Maart a.s. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden notaris. De inkoop van Lompen, Metaien en aanverwante artikelen is uitsluitend KALVERSTRAAT 41 VELSEROORD Speciaal adres voor nieuw laken oo snippers oo Dagelijks van 2—4 uur sn volgens afspraak, te bereiken met de bussen waarvoor reiskosten worden vergoed. SANTPOORT Keizersgracht. Coöperatieve Oevestigd te IJmuiden Kanaalstraat 73 Raad van Toezicht i Ir. W. Polderman, H. W. Creutzberg, F. J. H. Schneider. Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden tegen uitgilte van een boekje in bewaring genomen tegen eene rente van 4 pCt. in '1 jaar, voor een jaar vast 41/, pCt De bank is geopend i Elktn Maandag en Donderdag van 1—9 uurn.m S.urboije, bouciiücb»ar, toolniig de Toorreed strek, Pants 4 pCt. Onder voortdurende oontröle ven den Zceountnntedienst der Nntaepeerbenken. Zitdag voor 'Ja; ui dec sMasndtgs van 7—9 Helmstrnei t Voor Voloeroord: Wnensdag's van 79 Willebrordstr 6. Te bevragen bij K. BOON, Bouwkundige, Kanaalstraat 81. RECLAME MAKEN Een advertentie geplaatst in de hee/t steeds succes Kanaalstraat 65, IJmuiden Dir. i L.M. CAMMAN Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamache Scheepahypotheekbank Verzekeringen, Bouwcredieten, Credletbypotheken, Voorschotten, Boekhouding en AdministratlCn De Firma C. JAMIN te Rotterdam brengt ter algemeene kennis, dat zij, noch door vesti ging van nieuwe, noch door vergrooting van bestaande filialen, noch op eenige andere wijze aan hare zaken eenige uitbreiding zal geven, zelfs een groote uitbreiding van hare fabriek, waarvoor alle maatregelen tot on middellijke uitbesteding reeds genomen waren en waardoor in haar bedrijf, waaraan reeds taoo personen verbonden zijn, opnieuw 500 gezinnen een bestaan hadden gevonden, niet zal doen uitvoeren, zoolang in Nederland niet bestaat een dat werkelijk dien naam verdient, in de plaats van het tegenwoordige departement, waar een geest overheerschend is, die, ofwel den arbeid en de nijverheid vijandig gezind is, ofwel van derzelver nooden niets begrijpt. Zij is tot dit besluit genoodzaakt zoowel door de belemmeringen, welke het tegenwoordige Ministerie van Arbeid enz, de nijverheid in het algemeen in den weg legt, als door zijne speciaal te haren opzichte gegeven wille keurige, bezwarende en door geenerlei wer kelijk belang gemotiveerde voorschriften. Op de van verschillende zijden gedane aan biedingen van huizen, offertes voor leveringen en voor uitvoering van werken, alsook op aanvragen voor betrekkingen, zal zij dus, zoo lang de tegenwoordige richting aan dit departement blijft heerschen, niet kunnen ingaan. Zij geeft hiervan langs dezen weg kennis met net doel, belanghebbenden verdere noo- delooze moeite te besparen en ook is het haars inziens niet ondienstig, dat de redenen, die haar tot dit besluit brachten, op deze wijze ter kennis van het publiek komen. Rotterdam, Januari 1924. HAARDKOLEN, per mud f 2.—I PRIMA WALES, per mud f 4.51 EIERKOLEN, id. „2.70 INDUSTRIEKOLEN, p. ton 23 - SEMI WALES id. 3.601 -0- Alles franco huis, gruis en steenvrij te IJmuiden cn Velseroord. Kantoor Maatschappij, Kanaalstraat C 4, Tel. 34 BESTELHUIZEN: J. F. DIENAAR, Wilhelminakade49, IJMUIDEl K. BAKKER, Le Mairestraat 26, VELSEROOR1 TEL. 415. WILHELMINAKADE 23. BRAND-, INBRAAK- EN AUTO VERZEKERINO Vraagt inlichtingen Belast zich met aan- en verkoop van woninger enz. Hypotheken. - KANTOOR KERKSTRAAT S Kantoor ta IJmuiden Kanaalstraat 52 Ztnaan vaa KARL ÏOIXII. Geautoriseerde vertaling van Mevr. NUIjS-E>DS7HTJlltJt. 61 Misschien is dit verlangen onzinnig! Ik stond midden in het avontuur, dat mij had aangegrepen, en in den maal stroom, die mij meesleepte. Jij hebt, tot het oogenblik dat ik bij je kwam, van niets geweten; jij staat op dezelfde plek, waar je altijd gestaan hebt. Je sterk, rustig hart, dat nooit een hartstocht als deze met al zijn leed en geluk heeft gekend, kan niet begrijpen, wat mij is overkomen. Maar ik, de verjaagde, roep je uit de verte toe: Zóó is het ge gaan Misschien wil je ook deze woorden niet aanhooren: misschien brengen zij mijn daden en weg niet nader tot je, dan al het harde, wat ik je hedenmor gen moest zeggen. Misschien laat je mij ook niet tot je spreken, of komt la ter de dag, dat je je niet verzet tegen veel, wat ik je nu zeg. Op die kracht van je hart en op dien dag wil ik ho pen, Sibylle! Ik wil beginnen met je te vertellen, hoe het gegaan is; ik zoek naar een be gin, en wordt telkens teruggedreven, ik zie, dat het zóó niet gaat dat een opsomming van gebeurtenissen jou en mij toch slechts nieuwe martelingen zou bereiden. Laat mij dus spreken van mijn schuld tegenover jou van datgene, wat mij, ook heden nog, met je verbindt, en wat mij van je scheidt Het is vreemd, terwijl ik bij je was, voelde ik het reeds, en nu ik alles over zie, is het nog zoo: In mijn hart voel ik eerlijk, dat de hartstocht, die mijn le ven beheerscht, en die al onze plannen voor de toekomst vernietigt, met mijn vereering, en met mijn liefde voor je niets te maken heeft! Ik was bij je en zeide: laat mij vrij! en terwijl ik je hier schrijf, heb ik bij al wat jij slechts als schuld tegenover jou kunt voelen, de overtuiging, dat ik voor je zou mo gen knielen, en mijn geluk en mijn ver warring, mijn hoop en mijn twijfel zou mogen biechten met het recht dat ik blijf bezitten, uit een tijd, toen ik slechts jou alleen kende. En niet alleen het vertrouwen heb ik ik voel er ook den drang toe! Niet alleen, om mij vrij te pleiten! Neen, met het innige verlangen mijn hart uit te storten tegen iemand tegen haar, die in de beste jaren van mijn leven mij het naast stond. Tegen jou, die mij altijd begreep, den last van mijn geluk, en de heerlijkheid van mijn leed af te werpen opdat je in deze j biecht mij moogt herkennen mij, dien je toch voor hard en gevoelloos moet houden. Opdat je moogt inzien.j hij is, zooals hij altijd geweest is het noodlot heeft hem in aanraking ge bracht met een vlam die is hem te machtig Want zoo voel ik het zelf, Sibylle! Ik geloof aan de vlam voel haar vuur en kan toch niet nagaan, wat er van komen zal! Misschien ook ja, laat ik dat zeggen! misschien zal de vlam mij vernietigen Ik weet het hen. Zij is zoo geheel anders dan ande niet, en kan er niet aan denken. re dames. Alles aan haar is onbeteu- Vergeef inij, Sibylle al wat zich in geld, vrij en afkeerig van eiken dwang, dit uur van afscheid in mijn pen dringt, Zij is een wezen, in alle opzichten be is misschien dwaas en verward ik stemd om zelf gelukkig te zijn en an- ben niet kalm genoeg om orde te schep- j deren gelukkig te maken. Er is zooveel pen. Ik wil slechts, dat je oogen, die zorgelooze vroolijkheid in haar en mij vandaag zoo dood en vreemd aan- dan weer zooveel melancholie. Soms keken, weer kunnen rusten op het beeld i is zij als een kind! En toch is zij niet der herinnering, dat je is overgebleven. I gelukkig, zij heeft reeds zooveel droe „Jaen misschien juist omdat ik ben j vigs-beleefd: Oorspronkelijk was zij zooals ik altijd was, is alles zóó gegaan,opgeleid voor het tooneel zij heeft en kan ik niet nu je verzwijgen wat er een mooie, weeke stem niet heel om- gebeurd is; of het van mij afschudden en mij verdedigen met de zooveel oude re schuld aan jou. Mijn schuld aan de ze vrouw is slechts enkele weken oud, doch in dien tijd is zij zoo groot gewor- vangrijk. Haar moeder wilde het uit drukkelijk, daarom heeft zij als sou brette gedebuteerd. Na slechts enkele maanden maakte haar man kennis met haar. Hij is fabrikant en tamelijk wel den, dat slechts een geheel leven haar gesteld, en weer op heftigen aandrang kan afdoen! Dat is niet haar meening van haar moeder, heeft zij toegegeven want zij heeft er nooit over gesproken en is met hem getrouwd. Maar van hem het is mijn overtuiging. gehouden heeft zij nooit zij was toen Ik wilde over mijzelf spreken en nog zoo jong! Nog bijna een kind! schrijf nu toch over haar i Ik heb je reeds verteld van haar on- Hoor mij aan, laat mij die paar woor- gelukkig huwelijk de scheiding moet den zeggen! Want je moet het begrij pen, wat mij naast allen hartstocht dwingt, den weg te gaan, dien ik ben ingeslagen. Laat mij tot je spreken over de vrouw, die je niet kent, die de anderen niet kennen die ik alleen be grijp, aan wie ik geloof! Ik heb je vanmorgen verschillende dingen verteld. Ik bedoel over de wijze waarop ik met haar in aanraking kwam, die mij van onze eerste ontmoe ting in nauwe betrekking tot haar heeft gebracht. Ik heb je niet alles ge zegd, maar ik weet dat jij ook, juist jij, als je op een andere manier kennis met haar gen aakt hadt, je sterk tot een uitkomst voor haar geweest zijn. Natuurlijk heeft zij elke ondersteuning van zijn kant afgewezen; zij trachtte weer zelf in haar onderhoud te voor zien. Ik weet niet, wat de rechtsgeleer den in dergelijke gevallen zeggen, maar uit haar wijze van doen blijkt toch weer, dat zij -een krachtige, nobele per soonlijkheid is: Liever een harden strijd om het bestaan dan geld aan nemen van een man, van wien zij in nerlijk reeds lang vervreemd was, en die nu ook voor het uiterlijk niets meer met haar te maken heeft. Dat alles zal nu geheel anders wor den. Hoe het zijn zal, weet Ik niet haar aangetrokken zoudt gevoeld heb- maar elke dag, die aanbreekt, kan mij de laatste zekerheid brengen. En dat weet ik, dat zij zich aan mij gegeven heeft in het volle geloof aan mijn eer lijkheid en in het verlangen naar iemand die het goed met haar meent. Dat zij zich aan mij gegeven heeft om mij te toonen: aan u vertrouw ik mij (oe! en als iemand, die een ander het eenige offert, wat hem is overgebleven. Sibylle, hier zit ik, en schrijf het eene blaadje na 't andere vol over mijn ver driet zonder te weten, of mijn biecht je ooit zal bereiken of je ze wilt aan hooren. Als je morgen vroeg de cou rant in handen krijgt, rijdt de trein, waarin ik den nacht doorbreng, mis schien juist Stuttgart binnen. Het is alsof, wanneer ik op het oude, scheme rige perron zal staan, mijn verleden 'zich eerst voorgoed zal scheiden van het leven dat dan begint Sibylle, hier in dit laatste uur smeek ik je, tracht te begrijpen wat ik doe, tracht te vergeven, wat ik tegen je moest misdoen. Als een last neem ik in dit nieuwe leven het bewustzijn van mijn schuld aan jou mee scheld mij die schuld kwijt, Sibylle! De bediende klopt en waarschuwt mij, dat het rijtuig, dat mij naar het station moet brengen, wacht. Veroor deel mij niet ik ben niet slecht ge weest! MARTIN." Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 4