limuider Courant Zaterdag IQ Januari 1Q24. 2e blad. Waterstand IJ] Januari 1Q24 H. water Dagen PREDIKBEURTEN 4 yOQR ZONDAG A.S, IJMUIDEN, NED. HERT. KERK. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede. 5 uur: Da. Erdman. Zaterdag 8 uurBidstond. Dospagez. Gsm. AM. Prot. Band. 10.30 uur: Oeen Dienst. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uurDs. Croes. 5 uur: Dezelfde. Woensdagavond 7.30 uurDs. Croes. LEGER DES HBIL8. Zondag 7 uur v.m, Bidstond 10 Heiligingsmeeting 3 n. m. Verblijdingsmeeting 7.30 Verlossingsmeeting Dinsdag 8 uur n.m., Soldaten Woensdag 8 Verlossings Donderdag 8 Heiligings EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagavond 7.30 UHr: Samenkomst. Spreker B. Jenninga, Dinsdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HBRV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF, KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. P. A. Klap, van Amsterdam WIJKEROOG, GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uurHetzelfde. Voorbereiding H. Avondmaal SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga EVANGELISATIE. 10 uurDs. Boeke, te Schagen. LOKAAL BETHEL. 10 uur: de heer E. de Jong, candidaad te Rotterdam. Woensdag 8 uur: De heer G. B. Wurth OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van de Maat schappij tot Detailverkoop van Petro leum „De Automaat", te Rotterdam, om op het perceel, kad. bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M. No. 2042, gelegen aan de Trompstraat, eene ondergrondsche benzinebewaar plaats met aftapinrichting te mogen op richten, door hen is toegestaan onder voorwaarden; van J. E. van Ewijk, te Velseroord, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M. No. 1551; plaatselijk bekend Willemsbeekweg, Wijk E No. 87, zijne bakkerij te mogen uitbreiden door het daarin bijplaatsen van een electromo tor van 2 P.K. voor het aandrijven van een kneedmachine, door hen is toege staan. Velsen, den 16 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt hel verzoek met bijlagen van de Naamlooze Vennootschap Vischrookerij P. Goedhart, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een vischrookerij, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, SectieL.no. 1040, gelegen aan de Industriestraat. Op Donderdag, den 2Q Januari 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten Qe- meentehuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 17 Januari 1Q24. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J, KOSTELIJK, RIJKENS. 20 21 22 23 24 25 26 V.M. v.m. 2.08 2.49 3.25 4.00 4.35 5.13 5.53 n.m. 2.20 2.59 3.34 4.09 4.47 5.26 6.08 kolden. L. v.m. 10.06 10.46 11.25 0.19 2.06 0.53 2.48 1.32 3.18 water n.m. 10.21 11.01 11.41 1.21 0.35 1.12 1.52 ONZE BEVOLKING. De Woensdag in ons blad gepubli ceerde loop der bevolking doet ons zien dat 1923 een beter jaar voor onze ge meente geweest is dan zijn voorganger. In 1922 steeg ons bevolkingscijfer ook wel, maar alleen door geboorte-over schot. Dit jaar echter, dat economisch misschien wel het slechtste jaar voor onze gemeente is geweest, gaf eer.' ver meerdering van 258 zielen door meerde re vestiging dan vertrek. Dit is een ver blijdend verschijnsel, want het zegt ons dat bij aanbouw van nieuwe huizen er steeds menschen naar onze gemeente komen. En in dit opzicht zou het nog beter worden, als er nog meer wonin gen werden gebouwd, want het staat vast dat er een trek al is die dan niet groot naar Beverwijk is ten onzen koste. De bevolking vermeerderde voorts met 593 zielen door geboorte-overschot. Een mooi cijfer, gevolg van onze prach tige geboorte- en sterftecijfers. Het geboortecijfer toch was in het af- geloopen jaar 26 per 1000, dat wel vaak hooger is geweest in voorgaande jaren, maar dat er toch mag zijn, als men het met de cijfers van andere plaatsen ver gelijkt. Maar schitterend was in 1923 ons sterftecijfer, ja, wij meenen niet dat het ooit zoo laag geweest is. Het be droeg n.l. nog geen 7 per 1000 zielen; het juiste cijfer is ruim 6.9. Met dit cijfer voor oogen mogen wij toch zeggen dat (al waait het hier wel eens sterk en al is het hier wat kouder dan in Gelderland of Noord-Brabant) we hier toch in een gezonde streek wo nen. Met deze cijfers kunnen we-recla me maken voor onze gemeente als woongelegenheid. Want weinig plaatsen in ons land zullen zulke mooie cijfers hebben. G. V. RAADSOVERZICHT. Zitting van Dinsdag 15 Januari 1924. 't Is den mensch wel, indien hij waar deering voor zijn werk vind. Ook dat is ijdelheid, die den krantenmenschen niet minder eigen is dan raadsleden, zij het dat zij, de een zich „gedrukt" te zien, hoe lang zoo minder gaan gevoe len, wat weder in strijd is met vele raadsleden. Onze verzuchting, dat er zoo weinig te overzichten viel den laatsten tijd, heeft ook het hart van B. en W. eenigs zins vermurwd en 't was daarom zeker, dat ons, na afloop van deze korte zit ting met zooveel deelneming gevraagd werd of wij wel „stof" hadden opge daan voor ons raadsoverzicht. Wij zijn, dat spreekt, zeer gevoelig voor die belangstelling, waaraan wij eenige regels copy ontleenen kunnen. We zijn voortgegaan met de gemeen- tebegrooting en het bleek ons, dat de heeren de vorige raadszitting, na ons vertrek, niet bijzonder veel opgescho ten waren. Doch de vriendelijke heeren van de S. D. A. P. die ook gelezen hadden, dat wij zoo over „stof" tobden, waren ons zoo ter wille om vóór te stellen, de be grooting nog eens van voren af te be handelen. Ook hun onze vriendelijke dank, doch „erwtensoep met kluiven" hoe heerlijk ook, begint toch op den duur maar te vervelen en daarom vloeit onze dankbaarheid ook naar „rechts1 die dit voorstel van de bovengenoemde vriendelijke heeren verwierp. Zoo'n begrooting is oppervlakkig be schouwd niets dan een reeks van dorre cijfers, doch hier en daar valt er toch wel een graantje uit te pikken voor een kritiesch aangelegd snuffelaar. Vindt u het bijv. ook niet vreemd, dat een ambtenaar in dienst van een ge meentelijke instelling een hooger sala ris geniet dan het hoofd der gemeente. Zulks is het geval met den Directeur van de Gemeentelijke Visscherijschool, wiens salaris hooger is, dan dat van den Burgemeester. Vindt u het ook niet vreemd, dat waar zoovele jonge onderwijzeressen tevergeefs naar een plaatsing zoeken, onze gemeente een gehuwde onderwij zeres, die noch kostwinster is, noch voor zich zelve behoeft te zorgen, in dienst neemt en houdt op eèn salaris van plus minus f 3500.per jaar. Vindt u het niet vreemd, dat een raadslid op geen anderen grond, dan dat het rijk zekere eischen stelt aan een woning voor den Directeur yan de H. B. S. tegen huurverlaging stemt, als die huur, de woning in aanmerking ge nomen, zeer hoog is. Vindt u dat ook niet een benepen opvatting? Vindt u het ook niet vreemd, dat de vergoeding voor woninghuur door di verse hoofden van scholen te betalen, varieert van even zes tot ongeveer 15 procent der jaarwedden. Past op, hee ren schoolhoofden, de heer Vermeulen stuurt aan op de rijksregeling van 15 procent voor de hoofden van Openbare scholen. Vindt u het niet vreemd, dat de gan- sche rechtsche raadsfractie als een bok op de haverkist aanvalt om de reserve van het „gasbedrijf" aan te wenden om de post „Hoofdelijke Omslag" te dek ken en vindt u het niet even vreemd, dat de S. D. A. P.sche raadsfractie met niet minder bokkige koppigheid maar steeds die reserve hier en daar wil op potten, inplaats van den gasprijs duch tig te verlagen. Vindt ge het niet vreemd doch zoo zouden we langs de geheele ge- meentebegrooting met bobsleevaart kunnen gaan. Ons vermoeden is juist gebleken. De zeer hooge temperatuur in de raads zaal bij de vorige zitting is van invloed geweest op de behandeling der begroo- tingsposten, op grond waarvan de S. D. A. P.sche raadsfractie een tweede lezing vroeg, zooals wij boven meldden. Waarom „rechts" dit verzoek wei gerde, begrijpen we niet best. Zeker niet om tijd te winnen, waarom dan wel, waar zij toch door haar meerder heid in de hand heeft eventueele nieu we voorstellen af te stemmen. In een bezuinigingsmanie heeft de raad geweigerd aan B. en W. een cre- diet toe te staan ad f 1795.voor de aanschaffing van turnartikelen voor de scholen A en C. Een niet onvermake lijke discussie ontstond over de soort en de prijs van sommige turnartikelen. Met autoriteit werd gesproken over horizontale ladders, doch het bleek maar al te duidelijk dat de sprekers geen flauw benul hadden hoe zoo'n ding er uitziet of, in elkander zit. Dat een „Klimtouw" nog iets anders is, als een „endje met knoopen", waar mede „voor de mast" geturnd werd, als men zich aan insubordinatie had schul dig gemaakt, door bijv. een grasgroen gestreepte korporaal van de infanterie niet de noodige eerbewijzen te betoo nen, scheen sommige raadsleden niet erg duidelijk, 't Was goed bedoeld, maar zeker niet deskundig. Ten slotte vermelden we als curiosi teit, dat een meneer in don Haag een haan gefokt heeft, die niet kraait en dat zijn succes zoo overweldigend is, dat hij van hoogerhand is aangezocht proeven te nemen om raadsleden te fokken, die niet „zwammen". De regeering heeft daarvoor een groot crediet toegestaan, dat zij op de gemeenten zal verhalen, als de proef slaagt. En die moet en die zal slagen. Onze raad ging vast in geheime zit ting over. De Raadsoverzichter. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Woensdagavond is van een auto bus van den heer Lindeman even voor de brug bij de Kennemerlaan een wiel afgeloopen. Er zaten 20 menschen in de auto, maar gelukkig liep het onge val af zonder persoonlijke ongelukken „Looit den Heer". Men verzoekt ons mede te deelen, dat het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer", directeur P. Hespe Donderdag 24 dezer zijn 2e kunstavond zal geven en wel ditmaal in het gebouw voor Christelijke belangen. Als solisten zijn uitgenoodigd Mej. C. v. d. Kaay van Amsterdam (zang), de heer W. Scha- tens van Amsterdam (zang); het Dub bel-Mannenkwartet „Inter Nos" van Haarlem en het strijkquintet „Orches- tri Orgeli" van Amsterdam. Het kan dus een mooie kunstavond worden. Woensdag was de heer L. Lub bers, seinhuiswachter bij de Holl. Spoor alhier, 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen werkzaam. Namens de directie werd hij gecomplimenteerd door den heer El- ling, opzichter van weg en werken te Beverwijk, die de gebruikelijke enve loppe aanbood. De collega's kwamen hem te zijner huize gelukwenschen. Zondag 20 dezer 's avonds 8 uur is er een jaarvergadering der St. Jozef- gezellenvereeniging in het Vereeni- gingsgebouw. De agenda vermeldt o.m. uitbrenging der jaarverslagen van se cretaris en penningmeester. Aller op komst is dringend gewenscht. Alhier is opgericht als onderaf- deeling der St. Jozefgezellenvereeni- ging een zangvereeniging, bestaande uit leden van de St. Jozefgezellen. Als directeur is benoemd de heer M. C. Hin Jz, Nieuwe leden kunnen zich aanmel den bij den secretaris, den heer A. Go- mes, Willem Barendzsstraat 18, of a.s. Donderdagavond 8 uur in het Vereeni- gingsgebouw. Ook leden van het patronaat kunnen als lid toetreden. N. Hl. Ct. Als lid van het bestuur der Ned. Herv. scholen alhier is herbenoemd de heer J. Medik. Door de politie is aangehouden C. M., die nog 10 dagen hechtenis tegoed had en waarvoor zijn aanhouding ver zocht werd. Aan de Kon. Hoogovens en Staal fabrieken is vergunning verleend tot het bouwen van een schaftlokaal op haar terreinen in de Breesaap. Over het ongeval met de autobus lezen we in Hl. Dbl. nog het volgende: Toen namelijk de bus van den heer Lindeman op haai' laatsten rit naar Haarlem de betonbrug zou oprijden, liep een voorwiel van de as. Het voer tuig ging met een flinke vaart van den weg af, gedeeltelijk over de steile ta luds, maar bleef daar hangen, tegenge houden door een hek en een boom. Wa re de bus naar beneden gevallen, dan zou een ernstige catastrophe niet uit gebleven zijn, aangezien daar juist een trein passeerde. De twintig passagiers kwamen er thans na eenige angstige oogenblikken te hebben doorgebracht, met den schrik af. De politie deelde nog mede, dat de bus de vorige week in Haarlem ge keurd is. De as van het wiel, dat in be slag genomen is, vertoonde oude breu ken. Mej. G. Blinkhof herdenkt heden den dag waarop zij 12*/2 jaar in dienst is van de familie List. Schaken. De uitslag van de 4e ronde van het .Schaaktournooi is als volgt: Groep I. H. SantWoudenberg 10 C. J. PostBaarda 10 De partijen C. E. PostScholten en KoeneBos werden afgebroken. In deze ronde kwamen wel verrassin gen voor. Woudenberg verloor zijn partij, doordat terwijl een paard van hem instond, hij een ander stuk even wilde recht zetten en hiervan verzuim de aan zijn tegenpartij kennis te geven. Aangeraakt zijnde moest het laatstge noemde stuk reglementair verzet wor den. Ook de afgebroken partij Koene Bos staat zeer in het nadeel van Bos, zoodat de leiders een veer moeten la ten en G. Sant thans aan de spits gaat. De stand is nu G. Sant 4 punten, Woudenberg 3, Bos 2, H. Sant 2'/2, Koe ne V2, C. J. Post 1, Scholten 0, C. E. Post en Baarda 0. In groep II is de uitslag: Deelder—Kaaij 10 Ten VaarwerkLabree 10 Stand: Ten Vaarwerk 3'/2, Labree 2V2. van Dijk 21/2, Stals 1, Deelder 1, Kaaij Demmenie 0. Hier werd de leider Labree door den heer ten Vaarwerk geklopt, zoodat ten Vaarwerk, Labree en van Dijk nu ieder P/2 verliespunt hebben. De uitslag van groep III is: C. C. PostKruiten 01 Mus—C. C. Post 0—1 KruitenRom 01 RomMus 10 Hier is de stand: C. C. Post 3, Krui ten 2, Rom 2, v. d. Bos 1, Mus 1, Brug- gemans 1, Kufhus 1, Duin 0 en Nuij- ens 0. Hier verloor C. C. Post een punt, doch behield niettemin de leiding. Rom liet zich van zijn sterkste zijde kennen en behaalde 2 winstpunten. Van den heer Euwe werd de be slissing ontvangen over de 4 onbeëin- digde partijen in den schaakwedstrijd IJmuidenUitgeest, de vorige week alhier gespeeld. De einduitslag is 55. Heden speelt IJmuiden een compe titiewedstrijd tegen V. V. V. II te Alk- maar. VELSEROORD. i Verbetering. j Wij wilden Woensdag vlak voor het afdrukken van onze courant nog een aanvulling geven van het verslag van het jubileum van den heer A. de Wit. Dit geschiedde op de zetterij en daar heeft men een paar regels weggenomen 1 op de verkeerde plaats. Wij hadden ge- 1 meld dat de heer Reitsma namens het personeel van de bedrijven gas en wa- ter een divan met kleed aanbood en wilden aanvullen, dat het schilderij, aangeboden namens de Oranjever- eeniging, was een ets van het konink lijk paleis. leen werden van een anderen wagen een paar boomen gebroken. Damwedstrijd. De uitslag der 5e ronde is als volgt: Groep I. H. KoelemeyA. Prins 20 K. VeugerP. v. d. Bos 2—0 De opkomst van groep I was niet schitterend. De afgebroken partij K. VeugerH. Engelhart werd door den heer Veuger gewonnen. De stand In groep I is: H. Koelemey 4 3 1 7 K. Veuger 4 2 2 6 A. Prins 4 3 16 P. v. d. Bos 5 2 12 5 P. Versteeg 5 12 2 4 D. Klaij 5 113 3 H. Engelhart 5 113 3 W. v. Ommen 2 2 Groep II. J. WartenhorstTh. Stet 0—2 H. v. GamerenJ. Mertens 02 A. Nieuwenhuis—B. v. d. Kolk 0—2 J. Wartenhorst—M. Steenmeijer 0—2 De stand in groep II is: B. v. d. Kolk 5 510 J. Mertens 6 4 2 8 M. Steenmeijer 5 3 117 A. Ruiter 3 2 14 A. Nieuwenhuis 5 113 3 Th. Stet 4 112 3 H. v. Gameren 5 113 3 J. Wartenhorst 5 5 Groep III. J. BöhmH. Repko 20 L. SchelvischW. v. Gelder 20 De stand in groep III is: C. Post 4 4 8 J. Böhm 4 3 16 L. Schelvisch 4 2 2 4 W. v. Gelder 4 1 32 H. Repko 4 4 Biljarten Klasse B. Maandag den 14en dezer had onder groote belangstelling in 't café Kraak, Zeeweg, alhier, de belangrijke ontmoe ting plaats tusschen V. S. V. alhier en D. E. S. Haarlem (kampioen dezer af deeling). De Haarlemmers verschenen met een invaller voor no. 5. V. S. V. was volledig, niettegenstaande dit is het de Haarlemmers na flinke tegenstand der Velseroorders mogen gelukken met de overwinning huiswaarts te keeren. Daar er zooals gemeld, bij dezen wed strijd den bezoekers een verrassing ten deel zou vallen, was er zoowel bij pu bliek als spelers een prettige stemming waar te nemen; deze werd er, naarmate het einde der wedstrijd naderde, niet minder op, daar hun reeds was mede gedeeld. dat voor alle spelers een vischschotel werd bereid. Deze werd dan ook na Het beëindi gen der wedstrijd, door alle spelers on der groote hilariteit van het aanwezig zijnde publiek genuttigd. Hierna bracht de heer v. Herwerde, voorzitter der Biljart Bond Haarlem en Omstr. met enkele toepasselijke woorden hulde en dank aan de Velser Sportvereeniging, waarvoor danig werd geapplaudiseerd. Alzoo kan V. S. V. met genoegen de returnwedstrijd, (Café Monepolej tege moet zien. Hier onder de gespeelde partij30: V. S. V. D. E. S. J. v. d. W. 65 C. v. Herwerde 100 Machielse 80 A. de Nijs 100 J. Zeilmaker 86 J. v. d. Weeg 100 J. Moussen 77 v. d. Laar 100 J. Kraak 100 Vlug 58 Een paard, gespannen voor een wagen van v. d. H. ging toen het bij do Centrale te IJmuiden een oogenblik alleen stond, op hol. Langs het sintel pad liep het door de Kalverstraat, langs den Stationsweg en raakte tot stilstand bij het Keuringslokaal te Velsen. Won der boven wonder liep naar Hl. Dbl. meldt, alles zonder ongelukken af, al- 408 458 In klasse C werd Woensdag den 16en gespeeld tusschen V. S. V. en B. C. H. Deze werd door de thuisclub schit terend gewonnen, met de stand: 457—286. VELSEN. De heer J. W. G. Odink te Wage- ningen is met ingang van 1 April be noemd tot leeraar in de gymnastiek al hier. De kwestie tusschen de kerk- voogdijraad alhier en de Fin. Commis sie te Velseroord is thans in orde geko men. Voor 1924 heeft de Raad van be heer één aanslag gehouden, dus niet meer voor Velsen en Velseroord afzon derlijk. I Het beroep in de vacature ds. Eg- gink kan nu de volgende maand plaats hebben. Tot secretaris der Gezondheids commissie alhier is benoemd de heer 'S. Baarda, tot verleden jaar lid van den gemeenteraad. Wij ontvingen het jaarboekje voor 1924 der Vereeniging „Eendracht maakt Macht" van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat in Nederland, samen gesteld door den heer Hi Groeneveld al hier, lid van het Hoofdbestuur. Het is een lijvig boekje van ruim 200 pagina's met allerlei wetenswaardighe den, als opgaven der getijen in de ha venplaatsen, omtrent de rivieren, slui zen enz. Voor de menschen bij den Water staatsdienst een echte vraagbaak.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5