IJMUIDEN. De geruchten als zou de kinder- operette-vereeniging „Vriendenkring' opgeheven worden, zijn wel wat voor barig geweest. Wij vernemen althans dat er een commissie uit de ouders der kinderen gevormd zal worden en dat de vereeniging met haar ijverigen di recteur, de heer J. Post, thans in stu die heeft genomen Sneeuwkoningin, operette in 6 bedrijven. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Reclameavond „Bleu Band". Erger dan veelal op gewone theater avonden het geval is, drongen zich Vrijdagavond de menschen samen voor het Thalia-theater. Do verkoop-centrale der Vereenigde Margarine-Fabrieken had een op pulair wetenschappelijke lezing niet lichtbeelden aangekondigd, waa" Mr. P. Deys zou spreken over de bereiding van „Bleu Band" en de waarde van dit product als voedingsmiddel. Het thea ter was geheel bezet. Mr. Deys gaf een heldere uiteenzet ting van de wording der margarine industrie, geboren in de 60er jaren der vorige eeuw, toen in Frankrijk bleek dat de veestapel niet groot genoeg was om een steeds toenemende hevolking op de oude manier van boter te voor zien. Keizer Napoleon III wilde aan deze behoefte voldoen en, gesteund door diens machtigen invloed, wist het product, eerst veelal met tegenzin lie groet, zich een weg te banen in Frank rijk en alle andere landen. Nederland, met de grondstoffen leverende tropi sche koloniën is niet achter gebleven in deze tak van nijverheid. Toch is het niet steeds onbeholpen fabrikaat gebleven. Integendeel, de meest interessante chemische en scheikundige processen worden toege past om een, aan de strengste eischen van hygiëne voldoend product te ver krijgen, zooals Bleu Band er een is. De geheele weg tot aan de keuken of etenstafel toe werd besproken. En "waar het gesproken woord niet voldoende was kwam het lichtbeeld om het duidelijk te maken. In de pauze werden ververschingen rondgediend en bij de uitgang ontvingen de bezoekers en vooral de bezoeksters een monster van het product mede. Deze reclame bewii=t dat dp firma om heer fabrikaat goed bekend te ma- ben. kosten norh moeite ontziet en daarbij ook de eischen van het meest moderne publiek verstaat. Over het ongeval met de autobus bij de brug meldde Hl. Dbl. gisteren nog het volgende: Heden werd ons door de Haarlem- =rhe politie medegedeeld, dat de onder nemer L. de wagen niet heeft laten keuren. Uit deze mededeeling zou opgemaakt kunnen worden, dat, indien de wagen waarmee het ongeluk plaats vond, eerder aan een nauwkeurige keuring was onderworpen, wellicht 't breken van een as vermeden zou zijn. Zooals men ons verzocht bekend te maken, be hoort de heer L. tot degenen die bij B. en W. een request indienden, om te zor gen voor een goede controle op het autobus-materiaal. Hot een en ander is wèl met elkaar in strijd. Daarom vroegen we ook den heer L. zijn meening in dezen te zeg gen. De heer L. antwoordde op de bewe ringen betreffende de keuring van zijn wagen, dat de inspecteur van politie, belast met de controle op het autobus bedrijf, met hem overeengekomen was, de keuring van dien wagen nog wat uit te stellen, omdat zijn andere bus in herstelling was. Het is jammer dat juist nu dal ongeluk moest gebeuren. Toch is de heer L. er van overtuigd dat dit evengoed had plaats gevonden, als do autobus wèl gekeurd was ge worden. Het betreft, hier immers het breken van gegoten ijzer, dat gééne oude breu ken vertoonde. Zondagavond namelijk zijn bij den hersteller Limbach 4 nieu we bouten bij de as bevestigd geworden. Breuken zouden toen absoluut moe ten zijn ontdekt. Waarschijnlijk door de felle koude waardoor gegoten ijzer bros wordt en het iets te kort nemen van de bocht, waardoor de trottoirband geraakt werd brak het achterwiel bij de as af. Vrijdag laat de heer L. de andere bus die in herstelling was keuren. Een samenloop van ongelukkige om standigheden heeft, volgens zijn mee ning, op dit geval een verkeerd licht ge worpen. dershond (jong), een zegelring, een ze gelring, een kinderdekentje en een mo tor-handschoen. VELSEN. Begrafenis J. Bes. Donderdagmiddag had, nadat door Ds. J. Ph. Eggink in het sterfhuis een uitvaartdienst was geleid en ook Ds. Kroese een woord gesproken had, op de begraafplaats De Biezen de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Bos, in leven directeur der gemeentelijke waterlei ding en ouderling der Ned. Herv. Ge meente. De belangstelling was, ondanks de felle koude, zeer groot. Achter de lijk baar, die door personeel van de bedrij ven gas en water werd gedragen, gin gen Burgemeester en Weihouders, de raadsleden Sluiters, Tusenius, Schui tenmaker, Dalmeijer, Nijssen, Groene- veld en Zwanenburg. Voorts de ge meente-secretaris, de heer J. Kostelijk, de heer A. de Wit, directeur van het Gasbedrijf, de heer J. Th. Verzijlbergh, directeur van den Reinigings- en Ont smettingsdienst, tie lieer E. Brader, di recteur van het bedrijf Openbare Wer ken, de heer G. Duyckinck Sander, di recteur der Visscherijschool, de heer H. j! Zeeman, directeur der Ambachts school, de leden van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Velsen en Vel seroord, de leden de" kerkvoogdij; de heer G. Severs, hoofd der Chr. School Keizer Wilhelmstraat, IJmuiden enz. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, nam de Burgemeester het woord en sprak als volgt: ,Er zijn nog nauwelijks drie etmalen verloopen, sedert ik niet ver van hier ook aan een graf stond en hetzelfde doet zich nu bij mij voor als toen, n.l dat ik niet alleen spreek omdat het plicht is, maar ook uit drang des har ten. Want hij, van wien we nu afscheid nemen, was iemand dien ik hoogachtte, èn als ambtenaar èn als monsch. Als ambtenaar bezat de heer Bos e m plichtsgevoel ais weinigen, met blijden moed wijdde hij zich aan wat hij klaar en duidelijk inzag als zijn plicht en daaraan wijdde hij zich, trouw zelfs in t kleine, in 't allerkleinste ook. Maar de heer Bos was ook een hoog staand mensch. Ieder, die met hem in aanraking kwam, kwam onder de be koring van zijn eenvoud. Altijd waar en fier, ook als de meening van een hoogergeplaatste niet die van hem was. Van zulke ambtenaren, die tegelijk hoogstaande menschen zijn, gaat on vermijdelijk een goeden invloed uit, naar boven zoowel als naar onder. Zul ke ambtenaren hebben we, vooral in deze tijden van verslapping der karak ters, zoo hoog noodig en daarom be treuren we het verlies van dezen man zoozeer. Als een donderbui bij helderen he mel kwam de tijding van zijn dood, we hebben niet eenmaal de gelegenheid gehad om belangstelling te toonen bij zijn ziekbed. Een krans is het zichtba- teeken, dat we neerleggen bij zijn baar, niet zichtbaar is onze hoogach ting, die hem volgt tot over het graf. Deze hoogachting van het Gemeente bestuur moge tevens mede een kleine troost zijn voor zijne weduwe en kinde en, die te allen tijde met trots aan hun man en vader kunnen terugdenken. Heb dank, mijnheer Bos, voor het geen gij voor onze Gemeente hebt ge daan, rust zacht." De heer J. Deinum sprak namens den kerkeraad en de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. Gods wegen zijn wonderbaar, aldus sprak deze. Wij kunnen dit heengaan ons nog niei voorstellen en niet begrijpen. Het heugt spr. nog als de dag van gisteren, hoe de heer Bos en hij op 28 November de classicale vergadering te Haarlem be zochten. waar de heer Bos de belangen der Ned. Herv. Gemeente met gloed en vuur betrachtte. Als ouderling hebt gij onze kerk trouw gediend en waar gij voor uw komst hier vele jaren reeds ouderling te Haarlem waart geweest, stelden wij uw adviezen op hoogen prijs. Gij waart geen man van strijd, maar een man des vredes. Wij zullen u met groo- te liefde blijven denken en zijn dank baar dat wij over het graf mogen heen zien. In uw laatste oogenblikken mocht gij nog getuigen Jezus, Uw verzoenend sterven Blijft het rustpunt voor ons hart. Daarom willen wij hier spreken van een wederzien aan de overzijde, waar geen leed en pijn meer zal zijn. Namens kerkeraad en kerkvoogdij legde de heer Deinum daarop een krans van immortellen op het graf. De heer A. de Wit, directeur van het Gasbedrijf, getuigde van de groote VELSEROORD. j vriendschap, die er was tusschen hem Tegen de echtgenoote van zekere en den ontslapene. Acht jaar lang W. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een zeil, ten na- deele van zekere K. te Wijkeroog. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een grijze handschoen, een heeren horloge, een manchetknoop, een her- mochten wij, zeide spr., in hetzelfde gebouw samenwerken en iederen dag kwamen wij met elkaar in aanraking. Steeds was er de beste harmonie tus schen ons. Spr. heeft den heer Bos lee- ren kennen en hoogachten, ook om zijn groote technische kennis, ofschoon hij geen academische opleiding had geno ten. Deze kennis had hij zich door zijn noeste werken eigen gemaakt. Veel mocht spr. dan ook van hem leeren. Ook namens het personeel van gas en water dankt spr. den overledene. De menschen hadden u lief, omdat gij hun hart had veroverd. Gij eischtet getrou we plichtsbetrachting, maar dan ook waart gij hun beste vriend. Wij zullen u allen blijven gedenken. De heer Y. J. Reitsma sprak namens de afdeeling Velsen van het Nationaal Verbond van gemeente-ambtenaren. Er is droefheid in de natuur, maar ook in ons hart, zei spr. Ook onze Bond her denkt u met groote dankbaarheid, want al hadt gij daarin geen leidende func tie, waar het onze belangen gold, stondt gij altijd mede op de bres daarvoor. De heer J. H. de Gelder, opzichter bij de waterleiding, getuigde eveneens van de groote liefde en hoogachting, die het personeel voor zijn directeur koesterde. Rechtvaardig was hij en zeer nauwkeu rig, een edel mensch. Zijn leven was Christus, zijn sterven is hem gewin. Nadat nog de heer D. Schuyt als vriend een woord van dank had ge sproken, nam Ds. J. Pli. Eggink, tot voor kort predikant alhier, het woord. Met groote verslagenheid had spr. de tij ding vernomen van dit groote verlies. Al wat hier gesproken is, is waarheid, want het kost ons geen moeite woor den te vinden, om van dezen man goed te spreken. Hij was het waard hem lief te hebben en hoog te achten. Met Kerst mis was de overledene bij spr. in de pastorie te Delfshaven geweest en zijn eerste terugkomen in de gemeente hier is deze gang naar het graf. Spr. dankt ook persoonlijk voor wat hij van den heer Bos mocht ontvangen aan vriendschap, raad en wijsheid. De om gang met hem was gezegend en kun nen wij nooit vergeten. Ook namens Ds. Kroese, die in 't sterfhuis achterbleef, spreekt Ds. Eg gink woorden van dank. De zoon, de heer A. A. Bos, dankte namens de familie voor de groote be langstelling. - In de week van 612 Januari zijn in deze gemeente 2 gevallen van typhus en 1 geval van roodvonk voorgekomen. - Donderdagmiddag zou Mevr', de wed. A. van Z., echtgenoote van den vorigen president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, de begrafenis van den heer J. Bos op de Biezen gaan bijwonen. Toen zij bij de buitenplaats Beecke- stein gekomen was, voelde zij zich on wel worden. Zij ging bij den heer L. bin nen, waar zij geholpen werd en men een dokter haalde. Toen de arts gekomen was, bleek Mevr. van Z. reeds overleden te zijn. Verruiming Noordzeekanaal. Onder overweging, dat verlenging wenschelijk is van den termijn, binnen welken do onteigening van de niet in der minne aangekochte, ter onteigening aangewezen eigendommen ten behoeve van de verruiming van het Noordzee- anaal tusschen het stoompontveer te Velsen en de scheiding met- het Stads- water van Amsterdam bij den rechter moet zijn aangevraagd, is bij K.B. de termijn, genoemd in art. 2 van de wet van 26 April 1919, met één jaar ver lengd. Het Consultatie-Bureau van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose is voortaan gevestigd Brïniostraaf, Vel- seroord, vlak bij het station Velser: Eiken Woensdag van 23 wordt hier spreekuur gehouden. Het onder zoek Is kosteloos en geschiedt door Dr tcema van Haarlem. Onders laat vooral uw kinderen on derzoeken! - Donderdag 17 Januari j.I. heeft de oplevering plaats gehad van de 50 wo ningen aan den Koningsweg. Ze zijn gebouwd door de heeren Van Ommeren en Ketelaar te Haarlem onder archi tectuur van de heeren Vorkink en Wormser te Amsterdam, terwijl de heer J. Slinks alhier hoofdopzichter was. Het werk is 5 Maart 1923 begonnen en 15 Januari voltooid, zoodat er 10 maanden over gedaan is, terwijl er 10 dagen niet gewerkt kon worden. Het straat-, grond- en rioleerings- werk is aangenomen door den heer Beenhakker en zal aanvangen zoodra het weer daarvoor gunstig is. 't Is jammer, dat de rioleering van den Koningsweg nog niet tot stand ge komen is, want daardoor zijn de on kosten gemaakt van 25 beerputten k M3. Daar deze het hemelwater, het spoelwater en den inhoud der closets moeten opnemen, zullen ze herhaalde lijk geleegd moeten worden en den be woners veel last veroorzaken. Daar iedere beerput f 43 kost, is het een te genslag, maar deze putten moesten, al is het maar tijdelijk gemaakt worden om de huizen bewoonbaar verklaard te krijgen. Iedere woning komt op f 2770 en de huur bedraagt f 53/2 per week. De 50 woningen blijven administra tief onder beheer der Bouwvereeniging „Velsen" en zijn nu ter beschikking ge steld van het Hoogovenbedrijf, hetwelk er zijn arbeiders in laat wonen. Omdat het Rijk do bouwsom heeft voorgeschoten heeft dit het recht om over 10 der woningen, dus in dit ge val 5, te beschikken voor Rijksbeamb ten. Waarschijnlijk door een fout aan het departement heeft het Rijk dit niet gedaan, ofschoon er liefhebbers genoeg voor waren. Het Hoogovenbedrijf heeft nu op alle woningen beslag gelegd en heeft goedwillig toegestaan, dat er één betrokken is door den gezagvoerder van de nieuwe stoompont „Wijkeroog" Er zijn reeds 14 woningen betrokken en dit getal zal de volgende week 10 groo ter worden. Allo woningen zijn voorzien van gas- en waterleiding en closets. Er zijn 4 typen van woningen, die echter niet zoo heel veel uit elkaar loo- pen. Het 1ste type telt 2 woningen met be neden 3 kamers en keuken met 5 ka- merkasten en 1 keukenkast, terwijl er boven 2 slaapamers ieder met 1 kast zijn. Het 2e type telt 8 woningen, bevat tende boven 2 slaapkamers, waarvan 1 met 2 kasten en 1 zonder. Van den rui men overloop zou met wat overleg nog wel een kamertje te maken zijn. Bene den zijn 2 kamers met 1 keuken. Van het 3de type zijn 4 woningen. Ieder heeft boven 3 kamers, waarvan er 2 eene kast bezitten, terwijl beneden 2 kamers en 1 keuken zijn. Een dezer kamers heeft 2 kasten, de andere 1. Tot het 4de type behooren 36 wonin gen met beneden 2 kamers met 1 keu ken. In 1 kamer is een flinke kast even als in de keuken. Boven is een overloop en 1 groote slaapkamer met een groote kast, die als leg en hangkast gebruikt kan worden, terwijl de andere kleinere kamer een hangkast heeft. Het dorpje van 50 vriendelijk uit ziende woningen telt 3 straten, n.l. de Westerwijk-, de Niedek- en de De Leth- straat, die nu nog wel een modderpoel zijn, maar als ze later geplaveid zijn en wellicht ter zijde met boompjes be plant, door hare groote breedte een sieraad kunnen worden. Een groote verbetering is het voor de bevolking van Wijkeroog, dat ze nu voor postkantoorartikelen niet meer met de pont over hoeft te gaan, daar ze bij den Sigarenwinkelier W. van der Wal verkrijgbaar zijn gesteld. Ned. Herv Kerk VeHen. In de Predikbeurten op de voorpagina Haat Dr P. A. K'ap, van Amsterdam, d' oef rijn Ds. van Poelgeest, van Castricum. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 16 Jan Char light, st Swansa, steenkolen, Papierfabriek IJ m u i d e n Het Ned. stoomschip Veer haven vertrok 15 dezer van Honaine 'Spanje! naar hier met een lading erts voor her Hoogovenbedrijf. SANTPOORT. Maandag werd op het Kerkpad een juffrouw aangehouden door een on bekend persoon, die verkeerde bedoe lingen had. De politie stelt een onderzoek in. De autobus-kwestie te Haarlem. Omtrent het conflict tusschen de auto- busdienstondernemingen en de ge meente Haarlem vernemen wij nog, daf het aanvankelijk in de bedoeling had elegen van den directeur der N. Z. H. T. M. bij de gehouden conferentie tus schen den loco-burgemeester mr. Slin- uenberg en den voorzitter van den Alg. Ned. Bond van autobusdienstonderne- mers met mr. Bits, rechtskundig advi seur van genoemden hond tegenwoor dig te zijn. Dit is echter niet geschied. Om welke reden kon men ons niet me- dedeelen. Met de te ontwerpen schema's voor een gecombineerden dienst is reeds groote vordering gemaakt. Waarschijn lijk zal de regeling hoofdzakelijk neer komen op een 10-minuten dienst op het traject HaarlemIJmuiden en een 20minuten dienst op het traject Haar lemBeverwijk. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het geringer aantal auto bussen, dat op Beverwijk rijdt. Om, wanneer eventueel geen over eenkomst kan gesloten worden met B. en W., en de standplaats op de Groote Markt niet herkregen kan worden, toch het traject door de stad te kunnen voe ren, hebben vier ondernemers van den dienst Haarlem—IJmuiden n.l. de hee ren Hartman, Oud9hoorn, Lindeman en Hoogland een verzoek gericht aan B. en W. van de gemeente Heemstede tot het verkrijgen van een standplaats voor autobussen in die gemeente. Wan neer dan in dat geval de standplaats zou verlegd worden naar de gemeente Heemstede, zullen de autobussen dus op de lijn ook de stad passeeren en zullen hiermede de ondernemers dus hun doel bereikt hebben, meenen zij. N. Hl. Ct. S P O R T. VOETBAL. Overzicht. In welks uitstellen we al mopperend berust hadden we bedoelen den wedstrijd StormvogelsHaarlem die interessante kamp zal dan 'och nog doorgaan. Trok Stormvogel -Sparta reeds de noodige belang"! Hing, bij goed weer zal het morgen op '".et Storm- vogelsveld nog veel en v drukker zijn. Voor het eerst, na vele v. e! en van af wezigheid, zal bij Haario: i Breeuwer weer in een competitie-wr "strijd mede spelen. Wat dit beteeker f zullen zij het best begrijpen, die HaarVm mèt en zon der Breeuwer hebben zi. n spelen. Bo vendien worden zijn schutterstal enten een ieder duidelijk, wanneer we mede deel" n, dat hij, ondanks zijn lange afwe zigheid, toch nog Haarlem's topscorer is. Snceks' taak is (1 is zeker geen ge makkelijke. De rechterwing bij Haar lem wordt gevormd door Houtlcooper- Bieshaar. Van deze twee is eerstge noemde weinig productief, doch weer galoos handig. Vooral zijn plaatsen naar den wing mochten we meermalen bewonderen. Een reden te meer voor Koster en Bakker om elkaar goed te begrijpen. Bieshaar is de stugge wer ker, de sjouwer, die, zoo noodig, zelf goed voor een goal is. Nu Brakel door den N. V. B. geschorst is, wordt de lin- kerwing door Van Dalen en Van Pel- lecom gevormd, twee stevige spelers, van wie eerstgenoemde vroeger als mid-voor nog al eens succes boekte. De middenlinie is zeker niet het minste deel van het elftal. De beste van het drietal is ongetwijfeld Tekelenburg, wiens afnemen, plaatsen en fair spel zeker de aandacht zal trekken. Maar ook Terwee en Rik zijn hun plaatsen waard. Van de backs zagen we Schotsman nog niet spelen. Houtkoopér Jr. daar entegen wel. Deze de aanvoerder is een kalm en zeker speler. Soms lijkt hij ons echter wel iets al te kalm, waar van spelers als Blinkhoff Sr. en Visser zeker zullen profiteeren. In het doel staat Kaan. een keeper, die goede momenten met slechte af wisselt. Dit was dan ook de reden, dat men in een naar wedstrijden de Vries nrobeerde, die echter nog minder vol deed. Uit een en ander blijkt echter vol doende, dat met Haarlem niet te snot ten valt. Van de Stormvogels zal dan ook het uiterste van hun kunnen ge vraagd worden. Vóór alles; hersenvoet- bal. Wordt dit spel gespeeld, dan zien we één elftal en geen elf spelers aan 't werk, dan wordt er „geplaatst", zoo wel naar het midden als naar den wing, en niet in het wilde weggetrapt enz. Het enthnsïasme, dat het spel der Stormvogels altijd kenmerkt, zorgt dan wel voor de rest. Stormvogels „houd braef stant". Wat de overige wedstrijden betreft, verwiizen we naar onderstaande voor- nellingen Blauw-WitExcelsior gelijk H. B. S.—A. S. C. H.B.S. SpartaO. D. S. Sparta U V. V.—Ouick U. V. V. H. R. C.—V. S: V. V.S.V. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: K. Langereis en M. J. H. Klopper; M. Struys en P. Stam; W. v. d. Pijl en P. de Ligt; W. H. Din- gerdis en j. Th. B. Reimerink; Chr. 't Hart en P. Bijl. Gehuwd K. Nederlof en W. Ver meulen. B e v a 11 e n C. P. F. v. Roozendaal- Dekker. z.: W. VeenboerCastricum, z.; J. M. DemmersKok, z.; G. C. Post Kalkman, d. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Klaas Zwart en Neeltje Groen. Overleden; Elisabeth Visser, 43 jaar, echtgenoote van Engel Groen; Al- bert de Groot, 9 maanden, zoon van Al- bert de Groot en Marijtje Krab. Kamer van Koophandel. De ontwerp dienstregeling der Neder- landsche Spoorwegen 19241925 ligt tot en met 28 Januari 1924 voor belang hebbenden ter inzage op het Bureau der Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem. Opmerkingen betreffende dat ontwerp kunnen tot dien datum Ingediend wor den. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeeling ven het handels informatiebureau van VAN DER ORAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 18 Jan. in Nederland uitgesproken 73 faillissemen ten tegen 76 faillissemanten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Jan. 1924 210 faillissementen tegenover 220 over hetzelfde tijdperk van het vorige jeer.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6