ORGAAN ¥OQR DE Gi LSEN No. 28 Woensdag 6 Februari 1924 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Waterstand IJmuiden. Februari 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 7 4.40 4.53 0.21 2.21 0.43 8 5.21 5.34 1.— 2.55 1.19 9 6.— 6.11 1.34 3.21 1.55 10 6.35 6.49 2.06 2.30 11 7.11 7.29 2.41 3.01 12 E. K. 7.51 8.14 3.12 3.40 13 8.42 9.13 3.53 4.24 OFFICIEEL. BEKENDMAKING ELECTRICITEITSWET. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat van den 6en tot den 16en Februari 1924 op de secretarie dezer gemeente voor ieder, die het verlangt, ter lezing ligt een afschrift van het proces-verbaal der op den 4en Febru ari 1924 gehouden zitting, als bedoeld in artikel 2, alinea 4, der wet van 26 April 1918, S. 276, tot opheffing van be lemmeringen, aan de totstandkoming en de instandhouding van electrici- teitswerken in den weg gelegd, tot het opnemen van bezwaren en het plegen van overleg met de in de le alinea van genoemd wetsartikel bedoelde belang hebbenden, inzake de uitvoering van het werk, dat door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland is ontworpen op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H, no. i 1883, gelegen aan den Rijksstraatweg te Velsen en ten aanzien waarvan geen overeenstemming is verkregen met de eigenaren en gebruikers van bedoeld onbebouwd perceel. Velsen, 4 Februari 1924. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethoudersder gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van j. G. W. van der Pol Jr., te Schoten, om vergunning tot het oprichten van een timmermanswerkplaats, waarin gebezigd zal •worden een electromotor van 3 P.K. voor het aandrijven van een lintzaagmachine, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F No. 2377, gelegen aan den Bloemendaalsche straatweg Op Maandag, den 18 Februari 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten Üe- meentehuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 4 Februari 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. UIT ONS PARLEMENT. Het is begrijpelijk, dat bij de alge- meene beschouwingen over de Indi sche Begrooting, waarmee de Tweede Kamer tengevolge van de langdurige ministeriëele crisis eerst thans een be gin kon maken, de aandacht zich voor een groot deel bepaalde bij Indië's fi- nanciëelen toestand en de noodzake lijkheid van bezuiniging. Er was sinds 1916 met geld gesmeten, meende de heer Gerritsen, een meening, die minis ter De Graaff slechts in zooverre recti ficeerde, dat hij voor „einde 1916" de jaren 1918, 1919 en 1920 in de plaats zette, daarmede dus de roekelooze royaliteit erkennende. Van de 220 mil- lioen in 1916, waren de uitgaven in 1921 tot 548 millioen gestegen. En waar de inkomsten gedaald waren, moesten de belastingen stijgen van II6V2 tot 340 millioen, wat uitbreiding van het bedrijfsleven bemoeilijkte. De heer Gerritsen concludeerde dan ook, waar de Indische gulden reeds gedaald was en tegenover het kapitaal in staatbe- drijven gestoken, behalve dat in het tinbedrijf, van 825 millioen een schuld stond van 1700 millioen, tot beperking van de staatstaak en 'de noodzakelijk heid van algemeene bezuiniging. Zoo wel regeering als Kamer bleek het met hem eens. Maar de heer Albarda ver zette zich toch tegen de niet te ontzien de bezuiniging op gebied van onder wijs, volksgezondheid, irrigatie, enz. De heer Van Dijk achtte het niet steu nen door regeering en ambtenaren aan hen, die landbouwondernemingen wil den uitbreiden, een avereehtsche be zuiniging en de heer Faber kwam op voor het doorzetten van werken, die spoedige rentabiliteit beloofden. Daar entegen noemde de heer Marchant de marine-uitgaven nog te hoog, in ver band waarmee de heer Albarda meen de te kunnen wijzen op het vervallen van iedere reden voor de Vlootwet, nu de nieuwe Engelsche regeering het Singapore-plan had opgegeven. Het onvermijdelijke verschil van inzicht omtrent de wijze der bezuiniging, open baarde zich dus ook hier. En daar kwam nog bij, dat ook omtrent de middelen ter vermeerdering der in komsten, geen algemeene eenstemmig heid bleek te bestaan. De heer Wijn koop althans sprak van het uitbuiten van het volk inplaats van de lasten voor het kapitaal te verzwaren. Maar zelfs omtrent de finantiëele toestand bleek men het nog niet zoo algemeen eens. De heer Lovink achtte hen lang niet ongunstig en zag al een sluitende begrooting in zicht. Een der afgevaar digden noemde zelfs de begrooting voor 1924 feitelijk al in evenwicht. Zoo optimistisch bleek de minister echter niet, want hij sprak van de noodzake lijkheid van versobering gedurende de eerste 10 jaren, nog afgescheiden van het vlootplan. De finantiëele toestand was echter niet het eenige onderwerp der debatten. De algemeene politiek der regeering moest ook menige zeer laken. Men sprak van reactie, wat o.a. blijken kon uit de ingediende regeling voor be- stuurshervorming en die zoowel van het bommenwerpen als de spoorweg staking de oorzaak zou zijn, over de gebleken corruptie, waarbij volgens den heer Kleerekoper de hoogere amb tenaren ongestraft bleven, de minach ting voor de inlandsche bevolking, die zich in het geschrijf van sommige journalisten openbaarde, van wie de heer Wybrandts nog wel gedecoreerd was. En de heer Albarda memoreerde het toenemen van drukpers en spreek- delicten. Over de spoorwegstaking handelde deze afgevaardigde in een afzonderlij ke interpellatie, die in een aantal vra gen eindigde. Hij laakte de houding, die de regeering daartegenover aange nomen had en de arrestatie van den leider, die hij uit politieke oorzaken meende te moeten verklaren en meen de, dat. de regeering haar belofte van salarisverbetering niet gehouden had en zelfs de duurte-b ij slagen ingetrok ken en dat de strafbepaling tegen spoorwegstaking ten hate van de ex ploitanten tegen de moderne vakbe weging inging, iets waarmee de heer Marchant het eens bleek, terwijl de heer Wijnkoop de gelegenheid der in- terpellatie waarnam om de commu nistische beweging tot de grootste bloeiende van Indië te verklaren. De minister sprak dit laatste niet tegen maar vond het blijkbaar geen vooruit gang. De houding der regeering inzake de spoorwegstaking achtte Zijne Ex cellentie daarentegen tegemoet ko mend genoeg. Had zij die 70 millioen gulden 's jaars aan duurte-bijslagen betaald? Over de ontreddering van den post- chèque en girodienst hebben de heeren ook nog een enkel woord gesproken. De heer Marchant achtte haar een ge volg van de desorganisatie in het be drijf van Posterijen en Telegrafie, waarin maar eventjes 2000 a 3000 amb tenaren voor afvloeiing in aanmerking zouden komen en diende een motie in, waarin dit geconstateerd werd en op een doelmatiger organisatie aange drongen. Dat de schuld bij de leiding lag, bleek wel het algemeen gevoelen. Ook meende men, dat de minister te laat had ingegrepen. Maar de motie van den heer Marchant werd, nadat de andere moties ingetrokken waren, ver worpen. De minister deelde nog mee, dat van de 12.000 rekeningen, het eerst ter ve- ificatie ingezonden, nadat 117 als niet in orde waren teruggehouden, 9278 waren terugontvangen, waarvan 8433 in orde waren bevonden, 514 niet in orde en 294 accoord, behoudens kleine aanmerkingen en dat in totaal 87 mil lioen was uitbetaald. De oorzaak was volgens hem gelegen in een zuinig heid, die de wijsheid bedrogen had. Immers om. de kosten uit te sparen, had men de overgang niet geleidelijk doen plaats hebben, wat voorzichtiger was geweest. Intusschen had men nu, becijferde mej. Van Dorp, alleen voor de stopzetting 2 millioen weggegooid. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter bij het onderhoud, herstel en verbete ring van de Rijkszee- en oeverwerken in Noord-Holland, K. Lanser alhier. Door den rijwielhandelaar Em- melot is aangeschaft een flinke perso nenauto, die ingericht zal worden voor ziekenvervoer. De inrichting geschiedt onder deskundige leiding, zoodat wij vertrouwen, dat IJmuiden eindelijk in het bezit zal komen van een behoor lijk vervoermiddel voor zieken, het geen ook dringend noodig is. Waarschijnlijk kan de auto naar Hl Dbl. meldt, reeds deze week dienst doen. Het tarief zal zoo laag mogelijk worden gesteld, vermoedelijk 40 en 35 ets. per K.M., respectievelijk voor par ticulieren en fondsleden. Een trans port naar Haarlem zou dus op circa 8 a 10 gulden komen. De heer J. Feddema, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier, is als zoodanig benoemd te Hillegom. Dit beteekent. een verlies voor de R.K. drankbestrijding in onze gemeente. De afdeeling IJmuidenVelsen der Evangelische Maatschappij houdt a.s. Maandagavond 11 Februari een openbare vergadering in de Doopsge zinde Kerk, waarin de secretaris der afdeeling, de heer G. Voet te Velser- oord zal spreken over „Roomsche nei gingen en Roomsche leeringen". Men zie voor verdere bijzonderhe den de annonce a.s. Zaterdag in dit blad. Vioolavond „Sörmus". De Russische vioolspeler Sörmus heeft Zaterdagavond in het kerkge bouw van de Doopsgezinde gemeente een aantal muzikale voordrachten ge geven, die - met groote belangstelling zijn aangehoord. In de Duitsche taal verklaarde de vioolvirtuoos de door hem te spelen composities van Fransche, Duitsche en Russische meesters, die alle een po litieke tendenz hadden en voor de tal rijke aanwezigen op zeer duidelijke wijze door den heer J. Kooi vertaald werden. Wat we van het concert gehoord hebben heeft ons den indruk gegeven dat de heer Sörmus inderdaad een zeer begaafd vioolspeler is, die zijn voor drachten meesterlijk weet weer te ge ven op zijn subtiel instrument. Het gebouw was uitverkocht en een aantal belangstellenden, die enkele minuten over tijd waren vonden de deuren hermetisch gesloten en moesten te leurgesteld terugkeeren. Een collecte ten bate van de noodlij dende kinderen in Duitschland bracht f 86.75 op. VELSEROORD. Zaterdagmiddag kwam een wiel rijder het nieuwe rijwielpad langs school II in wilde vaart afrijden. Een meisje, dat van school huiswaarts keerde, werd naar we in Hl. Dbl. le zen, door den woesteling tegen den grond gereden. H t heldenfeit gebeurde toen ech ter: De wielrijder liet het kind liggen en reed snel weg. Met een bloedende wond en pijnlijke armen en beenen werd het kind door een meer mensch- lievend fietser naar huis gebracht. Zaterdagmiddag reed zekere V. van hier per rijwiel op den Hoogeberg, toen tegelijkertijd twee autobussen passeerden, waarbij een dezer hem aanreed. V. kwam daarbij te vallen, doch liep slechts eenige schrammen op. Zijn fiets werd echter geheel ver nield. De chauffeur zal de schade moe ten vergoeden. VELSEN. Zaterdagavond, kwart over acht, kwam de groote autobus van Gebrs. Oudshoorn van den Driehuizerkerk- weg en reed den Rijksstraatweg op. Van den anderen kant kwam op het zelfde oogenblik de stoomtram aan, wat voor den chauffeur der bus reden was direct te stoppen. Voor den winkel van Scheeres staan evenwel nog altijd de boomen midden op de straat, zoodat de bus niet genoeg op zij kon om de rails vrij te maken. De tram reed door, met gevolg dat de bus van terzijde aangereden werd en eenigszins beschadigd. Of de machi nist van de tram tijdig genoeg geremd heeft is door ons niet uit te maken, maar zoo schrijft H. Dbl., wij willen er nog eens de aandacht op vestigen, dat het onverantwoordelijk is, die boomen daar langer te laten staan. Hoe druk het verkeer hier is bleek duidelijk, eenige minuten na de aanrijding ston den vier of vijf autobussen stil, die niet verder konden omdat de weg ver sperd was, verder nog een aa7ital wa gens on auto's. Het Rijk, waar do. weg van is, schijnt zich dezen straattrech ter niet aan te trekken, on de gemeen te schijnt niet in staat er verandering in te brengen. Wat er in den a.s. zomer wel kan ge beuren als niet spoedig de boomen op geruimd worden, is niet. te voorzien. Wij dringen echter ten spoedigste op verbetering aan. Donderdagavond werd door de politie op Wijkeroog een wielrijder aangehouden, die reed zonder licht cn die een naam opgaf die den verbali seerenden agent wat verdacht voor kwam. Bij nader onderzoek bleek dan ook, dat door hem een verkeerden naam was opgegeven en hij was de zoon van den heer P. van Beverwijk Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 2 Fe bruari 1924: 17 timmerlieden; 8 schilders; 1 wa genmaker; 1 mach. houtbewerker; kuipers; 5 mandenmakers; 3 machi nisten; 10 stokers; 5 bankwerkers; 2 smeden; 1 loodgieter; 2 metaaldraai ers; 1 electricien; 1 modelmaker; zeilmakers; 4 bakkers; 7 visschers; kantoorbedienden; 174 diversen. UIT DE GEMEENTE. Emigratie naar Canada. Naar aanleiding van een adres van J. J. Pirovano e.a. om gelden beschik baar te stellen voor emigratie naar Ca nada, stellen B. en W. voor geen gel den voor genoemd doel te voteeren, De kosten zijn voor het overbrengen van een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen beneden 10 jaar f 1050, daarbij komen f 180 voor premiën van levensverzekeringen welke de gemeente eerst voor haar re kening moet nemen. Deze levensverze kering dient om waarborg te geven voor het terugbetalen in 10 jaar door de emigranten van de door de gemeen te voorgeschoten gelden. De bemidde- lingskosten zijn f 10.50. Gesteld dat de gemeente op deze wij ze tien gezinnen gelegenheid wilde ge ven naar Canada te gaan, dan zou daarmee al meer dan f 10.000 heen gaan. B. en W. vinden dan ook de kos ten tc hoog voor de resultaten, terwijl zij het ongewenscht, vinden de gezin nen uit elkaar te halen door eerst den man gelegenheid te geven alleen te gaan. Indien de geëmigreerden later nala tig blijven terug te betalen is nat.uur- i lijk al het geld weg. De allerbeste ar- beiders kunnen alleen plaats in Cana- I da vinden, wat ook een bezwaar ge- noemd mag worden. j VISSCHERIJ. i De toestand der Zeevisscherij in December 1923. Volgens voorloopige opgaven be droegen hoeveelheid en opbrengst dei- aangevoerde visch respectievelijk 5.710.400 K.G. en f 1.649.050.— tegen 5.758.500 K.G. en f 1.388.800.— in De cember 1922. Evenals November kenmerkte De cember zich althans voor de stoom trawlers door kleine vangsten. Niette genstaande de prijzen der visch hoog waren maakte onze stoomtrawlei'9 dientengevolge geen bevredigende be sommingen. Gemiddeld per reisdag waren hoeveelheid en opbrengst dezer vaartuigen, in zooverre zij hier te lan de aanvoerden, respectiev. 533 K.G. en 266.(646 K.G. en f 274.in Dec. 1922). Ofschoon er drukker gevischt. werd. was de aanvoer door onze stoom trawlers dan ook geringer dan verle den jaar December. Bedroegen toen maals hoeveelheid en opbrengst dei- aangevoerde visch respectievelijk 1.212.410 K.G. en f 513.510.thans wa ren zij 1.197.000 K.G. en f 598.000.—. Ook de aanvoer door Duitsche stoom trawlers verminderde. Hij bedroeg n.l. 934.700 K.G., aangevoerd in 92 reizen, tegen 1.021.000 K.G. aangebracht in 124 reizen, in December van het vori ge jaar. Ondanks de minder gunstige uit komsten der visscherij werd daaraan door een grooter aantal stoomtrawlers deelgenomen, dan in December 1922. Waren toentertijd n.l. slechts 109 stoomtrawlers in de vaart, waarvan 12 uitsluitend cn 25 gedeeltelijk hun vangsten in Engeland losten, thans waren er 131 in bedrijf, waarvan 10 uitsluitend en 49 ten deele daar te lan de aanvoerden. De zeilloggers namen in kleiner, de motor- en zeilkustvisschers in grooter aantal aan de trawlvisscherij deel dan in December 1922. Zoowel hun vang sten als hun besommingen waren thans grooter. Gemiddeld per reisdag vingen de zeilloggers 109 K.G. (vorig jaar December 108 K.G.) en gemiddeld per reis de motor- en zeilkustvisschers respectievelijk 246 en 124 K.G. (168 en 100 K.G. in December 1922). De beugvisscherij was nog van ge ringe beteekenis. Er namen 1 stoom schip en 6 zeilschepen (in December van het vorige jaar 3 stoom- en 7 zeil- vaartuigen) aan deel en de aanvoer was onbeduidend, n.l. 18.800 K.G., op brengende f 13.900.— (40.700 K.G., op brengende f 27.500.in Dec. 1922). De drijf net visscherij op haring was in December nog niet beëindigd door 40 stoom-, 14 motor- en 96 zeilloggers, (in December 1922 door 20 stoom-, 9 motor- en 100 zeilloggers). De zeilloggers kwamen van hun laatste reis binnen. De vangsten, wel ke zij daarbij aanbrachten, waren over het algemeen gering. Gemiddeld per reisdag bedroegen zij niet meer dan 220 K.G. tegen 457 K.G. in Dec. 1923. Ook de motorloggers vingen dit jaar minder n.l. per reisdag 602 K.G. tegen 761 K.G. in 1922. Veel gunstiger uit komsten gaf de visscherij van de stoomschepen. Daartoe droeg zeer veel bij, dat er in het Engelsche Kanaal dit jaar bijzonder veel haring te vangen was. In verband hiermede bleven de stoomloggers de geheele maand nog druk in bedrijf en hadden 5 hunner de visscherij zelfs einde December nog niet gestaakt. Gemiddeld per reisdag vingen zij 1377 K.G. tegen 1345 K.G. in December van het vorige jaar. De betrekkelijk geringe aanvoeren en voorraden en de goede vraag, welke er naar haring bestond, waren oor zaak, dat de prijzen bijzonder hoog waren. Voor de zeilloggers kon dit de slechte vangst niet goedmaken. Zij be- somden gemiddeld per reisdag f 46. tegen f 69.in December 1922. De stoomloggers besomden echter bedui dend meer n.l. per reisdag f 300.te gen toenmaals f 203.en ook de be sommingen der motorloggers waren beter n.l. gemiddeld per reisdag f 122.- tegon f 114.in December van het vo rige jaar. De totale hoeveelheid en waarde der aangevoerde visch bedroegen respect. 2.771.000 K.G. (waarvan 27.217 kantjes Naar de afdeeling Visscherijen van gezouten haring) en f 595.900.tegen het Departement van Binnenlandsche 3.006.500 K.G. (waarvan 30.025 kantjes Zaken en Landbouw mededeelt, gezouten haring) en f 452.100.in De- was de zeevisscherij ook in December cember 1922. van grooteren omvang dan in de over- Door Engelsche stoomdrifters werd eenkomstige maand van het vorige nog een hoeveelheid versche haring jaar. J aangevoerd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1