Kwellende 'psyoesi in kiezen, Een vischafslag te Haarlem? Over liet aares aer ur^er Visschers- vereenigmg M. A. A. S. aan den naar- lemschen raad verneemt de Kenn. Ed. dat men ter bevoeder plaatse alhier zeer sterk met het adres der Ur&er visschers is ingenomen. Men is van meening, dat een vischafslag voor de stad maarlem zelf en voor de Haar- lemsche bevolking in het bijzonder een groot belang zou opieveren en daarom wordt het pian der Visschersvereeni- gmg hier toegejuicht. Alleen wordt naar wij weten, in een rapport, dat aan B. en W. is uitgebracht, de vrees uitgedruKt, dat de resultaten van een eventueel in te richten alsiag voor de UrKer visschers zelf, waarschijnlijk niet zullen beantwoorden aan de ver wachtingen, die de belanghebbende visschers er over koesteren, daar zij met zekere Haariemsche toestanden wei niet op de hoogte zullen zijn. Wij meeiien te weten, dat een van de motieven, die tot deze bedenking leidden, is, dat wellicht de visch dooi de Urker visschers hier aangevoerd, niet zoo versch zou zijn als de visch die wij nu uit IJmuiden ontvangen. Van bevoegde zijde wordt ons echter ver zekerd, dat die vrees ongegrond is en dat de Urker visschers in ieder geval kersversche visch op de markt zouden brengen, daar hij slechts een of twee dagen in 't ijs zou hebben gelegen. Im mers de Urker visschers gaan slechts twee of drie dagen per week op de vangst, de andere dagen besteden zij aan het ter markt brengen van hunne visch. Wij vernamen verder, dat ten einde de eventueel te Haarlem in te richten afslag door Urker visschers degelijk te organiseeren en te beletten, dat later op een genomen besluit zou moeten worden teruggekomen, de mogelijk heid naar voren is gebracht een vooraf gaande bespreking met het bestuur der Visschersvereeniging te houden. Eerst dan zullen èn de visschers zelf èn B. en W. van Haarlem in staat zijn met kennis van zaken een gemotiveerd besluit in deze te nemen. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake gebre ken aan de voedingspompen aan boord van het stalen visschersvaartuig „Oce aan II" IJM. 92. De raad is van oordeel dat de machinist niet de noodige zorg aan de machine heeft besteed. Dat al het pompmateriaal tegelijk defect was, wijst er op, dat de toezicht niet vol doende is geweest. De machinist had het niet zoo ver mogen laten komen. Ook is uitspraak gedaan in zake de machine-averij aan boord van den stoomtrawler „Trio", IJM. 175. De raad achtte het buiten twijfel, dat het schuifdeksel is gesprongen ten gevolge van te hoogen druk. Bij voldoende at tentie ware, naar 's raads oordeel, dit ongeval voorkomen, ook al vertoon den zich, gelijk bij het onderzoek is ge bleken, eenige oude scheurtjes in het gesprongen deksel. Nog is uitspraak gedaan in zake het breken van de collaras van de „Derika" VU" IJM. 417. De raad was van oor deel, dat een bepaalde oorzaak van de breuk is de collaras, waarop het bre ken is gevolgd, niet valt aan te wijzen. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake het aan den grond varen van het motor- zeilvisschersvaartuig „Minister Eland" SCH. 345. De eenige vraag ten deze van belang is of de schipper naar binnen had mogen gaan. De raad beantwoordt deze vraag ontkennend. De raad straft den betrokkene door het uitspreken van een berisping. Moeite over uitvaren. Onder dit opschrift lezen we in De Banier, het orgaan van den Chr. Zee- liedenbond, van 31 Januari het volgen de: Om alle moeite te voorkomen, dat gaat zoo gemakkelijk niet, maar veel kan voorkomen worden. Men weet er is een overeenkomst met de V. E. M. Of we nu tevreden zijn met die over eenkomst laten we buiten beschou wing, ze bestaat en moet zoo veel mo gelijk nagekomen worden. Art. 14 luidt: Schepen die op Vrijdag na 6 uur n.m. binnen zijn gekomen, zijn niet gehouden op Zaterdag des avonds na 6 uur weer uit te varen. Behoudens bi- zondere en noodgevallen wordt niet uitgevaren op Zondagen. 2e Paasch- dag, 2e Pinksterdag, Hemelvaartsdag, Kerstdagen en Nieuwsjaarsdag. Vrijdag 25 Januari j.l. waren 3 traw lers voor 6 uur n.m. binnen. Zaterdag moest er gevaren worden. De directie had m. i. verstandig gedaan, uit over weging dat een zeeman toch zoo wei nig in zijn gezin vertoeft om Maandag te varen. Zaterdagsmiddags varen loopt meestal mis. We kunnen dat be- grijpen. We zeiden, de directie had verstan dig gedaan! Wat doen nu echter de be trokken menschen. In plaats van Vrij dag rondweg te zeggen dat doen we niet, komt elk Zaterdag aan boord om ie varen op hoop dat Piet of Jan zal zeggen ik ga niet mee. Eik is bang voor zijn werk. We moeten het zeg gen: zoo iets is een zeeman onwaardig, necht door zee mannen! Het gebeurt vaak dat onschuldigen er de dupe van worden. Maandag bleef de moeite niet uit, enkelen werden ontslagen, wat wrijving gaf en oorzaak werd dat de organisaties er mede gemoeid wer- uen: die betoogden: èén ontslagen dan ailemaal, enkeien mee, dan ailen mee! z,uike kwesties zijn zoo verbazend moeilijk en werken verschrikkelijk de moraliseer end. We kunnen en mogen zulke daden niet goedkeuren. We zou den zoo gaarne willen en dat is onze raad: H. H. Keeders, denk u een leven van een zeeman eens in, het is zoo so ber en zeelieden wees flink in zoo'n ge val, zeg rondweg, ik heb geen zin te varen voor Maandag. Er heerscht te IJmuiden een geest, dat als een trawler Zondags aan den wal ligt, dit de ondergang beteekent van de Reederij (ik zou het omdraai en) alles wordt in 't werk gesteld, geen overuur wordt ontzien, of het stormt, of het schade veroorzaakt of de boel in orde is, weg, uit het oog, het is Za terdag. Zoo Zaterdag 26 Januari 1924: de IJM. 21 moest met koortsachtige haast naar zee; 't gevolg was, Maandag lag hij weer aan den wal, men was druk bezig met pompen aan 't dek, in de machinekamer was het ook niet in orde. We vragen is zoo iets verstandig of voordeelig, de menschen zijn een paar dagen in de weer in alle ellende en de Maatschappij heeft enorm schade van kolen, tijdverlies, enz. Zulke lessen moesten leeren, maar telkens hetzelfde verschijnsel. Ze lee ren het nooit zouden we zeggen, maar we blijven hopen! De omzet in de Rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in Januari van dit jaar f 1.148.330 tegen f 1.199.791 in Januari van het vorig jaar. De Engelsche stoomtrawler Ninus uit Grimsby is door een Noorsch kust vaartuig in beslag genomen, wegens verboden visschen bij de kust van Fin marken. De Huizer vischhandelaars hebben den handel op Duitschland, die geheel dood was, hervat. Door de malaise in den handel zijn de meesten finantieel uiterst zwak komen te staan. De herle ving van den handel zou van groot be lang zijn. Zondag herdacht Rev. James Chambers, predikant van de English Episcopal Church op den Groenburg wal te Amsterdam, onder groote belang stelling zijn 80sten geboortedag. Des morgens was het kleine kerkje, de voor malige Staalhof, in welks consistorie kamer Rembrandt zijn „Staalmeesters" moet hebben geschilderd, geheel gevuld, en in den namiddag kwam niet minder dan een zestigtal vrienden den jubilaris de hand drukken hoewel er geen of- ficieele „receptie" werd gehouden. De vriendelijke, grijze predikant is daar voor véél te bescheiden. „But they c a- m e" verzekerde hij ons Maandagmor gen met een glimlach van blijde erken- telijkeid, en de pastorie, die in het kerk je zelf gevestigd is, vulde zich met bloe men. Rev. James Chambers werd den 3den Februari 1844 te Stoke, Isle of Grain, in het graafschap Kent uit eenvoudige ouders geboren. Als predikant bleef hij slechts kort in Engeland. Hij bezocht achtereenvolgens China, Zuid-Afrika, Noord- en Zuid-Amerika en vestigde zich ten slotte in 1885 te Amsterdam, waar hij het schilderachtige kerkje, dat aan zijn zorg werd toevertrouwd een algeheele restauratie deed onder gaan. Holland werd sedert zijn tweede vaderland. „En", zoo verzekerde hij ons, „ik heb hier zóóveel vriendschap on dervonden, en Holland, en speciaal Am sterdam, zóó lief gekregen, dat ik er, als ik soms eens voor korten tijd op reis ben, steeds weer naar terug verlang". Rev. Chambers heeft de leiding van een leeszaal voor Engelsch-sprekende zeelieden in het Amsterdamsche „Zee manshuis", waar kranten en tijdschrif ten op allerlei gebied voor belangstel lenden ter inzage liggen en een Ameri- kaansch orgel te hunner beschikking staat, en vervult hij, sedert de stichting, de functie van secretaris van het hospi taal-kerkschip „de Hoop", waarvan hij, met wijlen P. E. Telbergen, direc. van de „Nederland" en den heer mr. E. N. Rahusen, de geestelijke vader is. Het is vooral dit schip, dat door zee varenden van alle nationaliteiten om het zeerst gewaardeerd wordt en dat door Rev. Chambers „het best uitgerus te hospitaal-kerkschip van de Noord zee" wordt genoemd, dat zijn liefde en onverminderde belangstelling heeft. Tel. SCHEEPVAART. In de week van 27 Jan. tot 4 Fe bruari werden alhier door de sluizen geschut: uit zee 50 stoomschepen en naar zee 51 stoomschepen en 1 zeelich ter. Gedurende de maand Januari 1924 zijn te IJmuiden door de Noord zeesluizen geschut: uit zee 234 stoomschepen met 1.463.063 Kub. Meter en 5 zeilschepen met 5314 Kub Meter in houd en naar zee 263 stoomschepen met 1.591.995 Kub. Meter en 7 zeilsche pen met 11.760 Kub. Meter inhoud. IJmuiden. Aangekomen 1 Febr.: Sil- versand, st., San Juan, ijzererts, Hoog- ovenbedrijf; 4 Febr.: Limoges, st., St.- Nazaire, ijzererts, id. Vertrokken 3 Februari: Noord, st., Rotterdam, ledig; SPORT. VOETBAL. STORMVOGELS—QUICK 3—0 Overzicht. Het was wèl een gelukkige dag voor Stormvogels. Zelve won zij met 30 van Quick, terwijl haar ernstigste con currenten Sparta, Haarlem en Excel sior verloren. Dat die 30 overwinning door wer kelijk subliem spel behaald is, durven we niet beweren. Integendeel, de voor hoede heeft over het geheel een spel gedemonstreerd, den leiders van Afdee- ling II onwaardig. De hoofdfouten, welke in de aanvalslinie gemaakt wer den, waren wel het veel te langzame afgeven en het te korte spel. De middenlinie was stukken beter op dreef dan tegen H. B. S. Sprokkreeff, die Snoeks' plaats innam, deed daar weer handige dingen. Struys had met Blinkhoff Jr. den meest gevaarlijken man uit de Quick-voorhoede, Vermeer volkomen in bedwang en ook Bakker deed in samenwerking met Koster zijn verdedigende taak naar behooren. Ook voor de middenlinie geldt echter de opmerking: De verschillende behande lingen geschieden in een te langzaam tempo. Het twee, drie spelers passee- ren, zonder dat de noodzaak hiertoe bestaat, inplaats van direct „quick" te plaatsen, heeft tot gevolg, dat de spe ler, die aanvankelijk de gunsigste po sitie innam, daarna „gedekt" staat. Werkelijk, ook in deze richting is er voor Mr. Magner nog goed werk te ver richten. En aan dezen zal het niet lig gen! Het woerd is thans aan de spe lers. Van de Wint had een kalmen dag. Alleen bij een vliegend schot moest hij zijn capaciteiten toonen. De wedstrijd. De namen der elf verliezende „Vlug"- menschen en die der elf zegevierende blauw-witten, die zich op Zuydervelds' aanvangsignaa.1 om 2.15 opstelden (de Stormvogels lieten zich zoo lang wachten) waren: Brederode. Meyer v. d. Zaag Hörburger, Heyligers, Hörburger v. d. Sprong, O verbroek, Voskuyl, Druyf, Vermeer Oldenburg, Visser, Sint, Blinkhoff, Heylig Bakker, Sprokkreeff, Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Koster «int voor Stormvogels den toss en laat Quick met den wind in den rug aftrappen. Vermeer krijgt al spoe dig een goede schietkans. Hij doet het ook, maar Blinkhoff Jr. kopt het harde schot het veld weer in. Stormvogels tracht ook eens aan te vallen, maar brengt het niet verder dan de in goede conditie zijnde Heiligers of Meyer. Quick komt dan ook spoedig weer te rug. Voskuyl lost een hard schot, dat v. d. Wint in actie brengt. Even latei- breekt Vermeer weer door. Een ferme voorzet volgt, die Voskuyl inschiet, doch nogmaals staat v. d. Wint op zijn plaats. Eindelijk geeft ook de Stormvogels voorhoede teekenen van aanmoediging. In combinatie met Sint breekt Visser door, doch vindt op het laatste mo ment één der „Prutsers" zoo worden de Hörburgers genoemd op zijn weg. Het spel raakt nu wat meer verdeeld. Nadat een hard schot van Struys via een Quick-speler het veld weer is inge sprongen en Oldenburg een kans tot heel kalm voorzetten niet geaccep teerd heeft, gaat de hardwerkende Overbroek er van door. Zijn center naar Vermeer laat Blinkhoff Jr. loo- pen, waarop de IJaagsche linksbuiten er van door gaat. Hij schiet echter veel te vroeg en ver naast. Voskuyl mikt wel zuiverder, doch ook voor zijn schot staat de goal nog op de verkeer de plaats. Langzaam maar zeker neemt Storm vogels het spel in handen, zoodat de Haagsche verdediging haar talenten INGEZONDEN MEDEDEELINB. tanden en aangezicht, verdrijft men fdoor Sanaplrln-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. kan toonen. Deze blijken, vooral bij Meyer en Heyligers wel aanwezig te zijn, terwijl ook de invaller Van der Zaag zich verdienstelijk weert. De Ge broeders Hörburger doen wel bun best maar zijn geen schaduw meer van vroeger. Wat echter sympathiek aan doet is het feit, dat zij het spel spelen om het spel, wat feitelijk allen Quic- kers van het gelaat is te lezen. Ondanks de meerderheid heeft Bre derode het niet bijster druk. Heeft hij dit eendeels aan zijn verdediging te danken, anderdeels zit de oorzaak bier van in de Stormvogels-voorhoede, die, hoe aardig door Bakker-Sprokkreeff- Struys soms gesteund, maar niet los kan komen. Alleen een keihard schot van Visser, dat rakelings naast gaat en een meer dan schitterenden kopbal van Blinkhoff Sr., welken Brederode schitterend stopt, hadden beter lot ver diend. Een voorzet van Heylig vliegt langs het geheele doel, maar wordt door niemand aangeraakt. Eindelijkj, 35 minuten na den aanvang, heeft Stormvogels succes. Uit een vrije schop schiet Blinkhoff Sr. hard in. Bredero de stopt, maar werkt niet weg en de toesnellende Visser scoort (10). Di rect na den aftrap zit Stormvogels weer voor het Quickdoel. Visser en Blinkhoff Sr. trachten vergeefs in te schieten. Plotseling belandt de bal bij Sint, die geen moeite heeft te scoren. (20). Met Stormvogels in de meerder heid breekt met dezen stand de rust aan. De tweede helft is niet geworden, wat we er van verwacht hadden. Wel toonde Stormvogels zich aanstonds in de meerderheid, wat zij tot het eind bleef, maar in het veld en voor het doel werd door de Stormvogels-voor- hoede zóó slecht gespeeld, dat goals haast moésten uitblijven. Brederode wordt direct aan het werk gezet, wat hem goed afgaat. Even ziet Vermeer kans het spel te verplaatsen. Tot tweemaal toe weet Blinkhoff Jr. echter zijn aanval te stuiten, waarvan eens op hijzonder fraaie wijze. Koster krijgt een paar vrije ballen te verwer ken, wat hem natuurlijk goed afgaat. Sprokkreeff verplaatst dan het spel weer en Sint kogelt hard naast. Storm vogels blijft nu geruimen tijd de sterk ste, zonder nu juist gevaarlijk te zijn. In de voorhoede gaat het niet bijster naar wensch. Sint is wat bangelijk en Blinkhoff Sr. krijgt geen kans tot schieten. Visser werkt wel enthusiast, doch zou bij vlugger afgeven zeker meer bereiken. Een vliegend schot van Sint vliegt juist over de lat. Twee ge vaarlijke momenten ontstaan voor het Stormvogels-do el, één bij een vrije trap in het strafschopgebied, die echter naast gaat en één bij een corner. Deze kopt Blinkhoff Jr. weg; waarna Hör burger weer inschiet, doch nu trapt Struys weg. Van nu af is Stormvogels aan het woord. Visser staat thans mid-voor en er komt iets meer spel in de voorhoede. Toch gelukt het echter pas 2 minuten voor tijd Blinkhof Sr. uit een vrije trap ie scoren (30). Met dezen stand komt het einde. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Men heeft het indertijd in ons blad kunnen lezen, dat Jan van Dommelen, den zoozeer bekenden tooneelspeler en filmartist, zijn 25-jarige tooneelloop- baan herdacht. Op ondubbelzinnige wijze heeft Haarlem toen getoond, hoe zeer het spel van Jan van Dommelen wist te waardeeren. Na Haarlem valt thans onze plaats de eer te beurt dezen sympathieken tooneelspeler te kunnen gelukwen- schen na en kwart-eeuw zijn kunst aan het tooneelminnend publiek te hebben geschonken. En we twijfelen er niet aan of in dit opzicht, zal IJmuiden bij Haarlem niet achter willen blijven, vooral waar het hier een gemeente naar geldt (Jan van Dommelen woont n.l. in Santpoort). De jubilaris treedt hier Dinsdag a.s. in „Thalia" op met de tooneelvereeniging Jacob van Len- nep in „Mijn en Dijn", een spel van heerschzucht en ijdelheid van Jo van AmmersKüller, waarin hij de rol van Robert van Dam vervult. We wen- schen den geachten jubilaris veel suc ces! Hij verdient het ten volle. Het Huldigings-Comité bestaat uit de volgende heeren: Burgemeester R. G. Rijkens, K. H. Tusenius, F. J. H. Schnei der, Dr. C. I. de Vries Robles, Joh. van der Plas en A. P. Roza, te IJmuiden, Mevr. Duykinck SanderMetzelaar te Velsen en Dr. A. de Groot Lzn., te Santpoort. NIEUW FEUILLETON. In ons volgend no. zullen wij een be gin maken met een nieuw feuilleton, getiteld: „DE WISKOTTENS" door RUDOLF HERZOG. Door de politie is ten huize van den beer B. in de Kanaalstraat een schoor steenbrandje gebluscht. „Een Boete". De tooneelvereeniging „Varia" heeft Dinsdagavond in de schouwburg Thalia een zeer goede opvoering gegeven van het tooneelspel in 3 bedrijven „Een Boete" door Suze la Chapelle-Roobol, een stuk, waarvan men niet zal zeggen, dat het van onzen modernen tijd is. „Een boete" is alleen aannemelijk als men zich minstens een halve eeuw te rug denkt en dan nog in een milieu, waarvan wij hypermodernen geen flauw begrip meer hebben. De „boete" wordt gedaan door een jonge vrouw, die om een jeugdzonde met noodlottige gevolgen daarvan door haar fanatieken ouderen broeder ge dwongen wordt afstand te doen van alle moederrechten en die in haar eigen kind, dat zij afgodisch lief heeft voor de familie en de buitenwereld slechts een jonger zusje mag zien. Hoe ze 't met d'r allen klaar spelen dat geheim twin tig jaar verborgen te houden is ons een raadsel en laten wij dan ook geheel voor rekening van de schrijfster. Ook dat zij zulke burgermenschen „Van Hoek" noemt, een vreemd klinkende naam en o.i. te veel gezocht. Enkel „Hoek" of „Van der Hoek" klinkt meer Hollandsch. Doch dit zijn slechts bijza ken. Hoofdzaak is, dat „Een boete" be paalde typen eischt, die raak „gety peerd moeten zijn om bet stuk tot zijn recht te laten komen. Dat alle medespe lenden dat raak „getypeerde" hadden, zouden we niet volmondig durven be vestigen. Wel, dat zij hun best er voor gedaan hebben en ook in uiterlijk de typen naderden. Hieruit moge dus reeds blijken, dat „Een boete", afgezien van den inhoud lang geen gemakkelijk speelstuk is en daarom mogen we het dubbel bewonderen, dat Varia, dat in bet soort „typen" niet rijk bedeeld is er zoo'n uitstekend tot zijn recht gekomen Voorstelling van heeft kunnen geven. In de eerste plaats is dit te danken aan de zusters Lize en Dora, eigenlijk moe der en dochter, die door haar goede spel veel tot het welslagen hebben bij gedragen. Lize gaf zeer goed de ver drukte, door wees voor den ouderen broeder den familietyran, versufte zuster weer en Dora stal het hart van alle toehoorders, door haar pittig ver zet tegen „den grooten" broer. Ook juf frouw Dalers, de vrouw met het goede, groote hart, dat zij echter gevaarlijk dicht bij de tong draagt, typeerde vrij goed. De anderen, als gezegd, deden zeer hun best, waardoor in het geheel niets, hokte of stootte. Broer Jacob was wat grime betreft wel goed getypeerd, zij het dat wij ons hem anders hadden voorgesteld, doch diens stem miste dunkt ons den toon van den geraffineer- den schijnvrome, die groote zonden be drijft om een sluier te leggen over een menschelijke zwakheid. Lize en Dora hadden „open doekjes", wel een bewijs hoe haar spel bekoorde én deed mee voelen en meeleven. De tooneeltjes waren met minitieuse correctheid verzorgd en geheel in den geest van het stuk. Alleen bevreemdt het ons, dat de schrijfster het tweede bedrijf in den winkel overigens mooi aangekleed laat spelen, dat van zoo intiemen hui- selijken aard is. Moge het stuk, wat inhoud betreft, ons dan al niet bijzonder hebben be koord, de uitvoering was in vele op zichten zeer te loven en heeft het soms ademloos toeluisterende gehoor, onge twijfeld van begin tot eind geboeid, dank zij in de eerste plaats het sublie me spel der zusters Lize en Dora. Voor den nieuwen cursus der Am bachtsschool hebben zich 82 jongens aangemeld. Als er daarvan 50 worden1 toegelaten, zal de Ambachtsschool de 200 leerlingen bereikt hebben en kun nen we dus spreken van prachtigen groei van het ambachtsonderwijs in onze gemeente. Wij maken onzen lezers opmerk zaam, dat er nog gelegenheid is toi aangifte van nieuwe leerlingen tot IJ Februari bij den directeur der school Op 19 Februari heeft het toelatings examen plaats. In de woning van den heer B. ii de Hoeksteeg ontstond Zaterdag eer binnenbrandje, dat echter door de be woners zelf gebluscht kon worden. De commissaris van Politie t( Bergen op Zoom waarschuwt hen, di< in relatie willen treden met de Ned Alg. Trust Mij., gevestigd Blauwehand straat 2 aldaar, eerst inlichtingen bi hem in te winnen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2