IJmuider Courant Zaterdag 9 Februari 1924. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A,S, IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10_[uurDa. Erdman, Schaalcoliecte voor Christelijke doeleinden. 3 uurDs. van Oostrom Soede, Bediening van den H. Doop. Zaterdag 8 uurBidstond. Doepagex. Gam. Afd. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Oodsdienstoefeningen. 5 uur: Hetzelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uurDs. Croes. 5 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondag v.m. 10 uur: Zondagschool. Zondagavond 7.30 uur: Samenkomst. Spreker B. Jenninga, Dinsdagavond 8 uurBijbelbespreking. Woensdag 's avonds 7.30 uur Jongedochters vereeniging. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 3 uurDezelfde. VELSEN, NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. C. van Veen, van Haarlem. WIIKEROOG, GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. D. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL. 10 uur: Ds. Jansen, van IJmuiden. Woensdagavond 8 uur: de Heer O. B. Wurth. EVANGELISATIE. 10 uurDs. O. Norel, te Heemstede. 6.30 uurDs. Blauw, te Schoten. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat", te Rotterdam, om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling'ljmuiden, Sectie 1 No. 581, gelegen aan de Prins Hendriks r een ondergrondsche benzir.ebewaarpiaab met aftapinrichting te mogen oprichten, door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, 6 Februari 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd. De secretaris, De burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad op Dinsdag 12 Februari 1924, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Wijziging van de bouw- en wo ningverordening. 3. Grondoverdracht voor wegver- breeding. 4. Overschrijving eener huurover eenkomst betreffende een gedeelte zeestrand. 5. Intrekking van het raadsbesluit van 25 April 1922, no. 6, onder VII, inzake verlenging voor onbepaal- den tijd van den termijn van be slissing op verzoeken om bouw vergunning. 6. Verlenging ontruimingstermijn nopens een aantal onbewoonbaar- verklaarde woningen. 7. Vermindering van den huurprijs der woning A. Vinkenbaan 4. 8. Vermindering van huurprijzen van gemeentegronden. 9. Openbare verpachting van een ge deelte zeestrand. 10. Vaststelling van voorschotten, over 1924 te verleenen aan de be sturen der bijzondere scholen op de gemeentelijke vergoeding, over eenkomstig artikel 101 der lager onderwijswet 1920. 11. Prae-advies inzake een adres om beschikbaarstelling van gelden voor emigratie naar Canada. 12. Wijziging der verordening betref fende de gemeentepolitie. 13. Wijziging en vaststelling-opnieuw der verordeningen op de heffing en invordering van leges. 14. Verhooging van subsidie aan de vereeniging voor Ambachtsonder- wijs in Kennemerland over 1921. 15. Betaling uit den post onvoorziene uitgaven, dienst 1923. 16. Besloten vergadering. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Een dag om met gouden letters in de Stormvogels-analen te worden op- geteekend, de dag van den 3den Fe bruari! 't Had niet beter kunnen af- loopen. En als de Stormvogels nog in denzelfden vorm speelden als aan bet begin van het seizoen, zouden we zeg gen: Er is geen vuiltje aan de lucht, Stormvogels wórdt kampioen! Thans dienen we af te wachten. Het spel van Stormvogels staat nog op een dusda nig peil, dat nog menige nederlaag kan venvacht worden. De overwinning van O. D. S. op Ex celsior heeft ons in tweeërlei opzicht verheugd. In de eerste plaats werd daardoor een concurrent voorloopig uitgeschakeld en in de tweede plaats zal deze Rotterdamsche nederlaag voor Stormvogels een vingerwijzing zijn de zaken in Dordrecht niet al te kalm op te vatten. De kans op een Stormvogels-over winning lijkt ons vrij groot. De Dord- sche voorhoede zal tegen de hechte Stormvogels-verdediging niet veel heb ben in te brengen en waar de Stormvo gels-middenlinie en voorhoede in den wedstrijd tegen Quick wel geleerd zal hebben, dat alleen vlugheid van han delen leidt tot succes, mag verwacht worden, dat Sint c.s. eenige doelpun ten weten te scoren. Stormvogels, de kans op de eervolle plaats is nog zeer groot. Twee punten voorsprong op de meest ernstige can- didaat, die morgen bovendien Haar lem op bezoek grijgt! Daarom tegen O. D. S. begonnen met den ernstigen wil om te winnen. Gewerkt, eendrachtig van 't begin tot het einde! Zooals wij reeds terloops opmerk ten, speelt Sparta morgen tegen Haar lem. De roodbroeken komen in vrijwel dezelfde opstelling uit als tegen Storm vogels. De voorhoede lijkt ons zelfs Iets sterker nu de linkerwing gevormd wordt door Brakel—Van Daalen, in- plaats van PellecomTerwee. En als nu de roodbroeken met hetzelfde vuur spelen, dan nemen zij vast één puntje uit de Rottestad mee. De positie van Kuick, die na de over winning op O. D. S. vrij rooskleurig was, is er na Zondag niet beter op ge worden, wat mogelijk een reden is voor de Haantjes tegen Blauw-Wit nog eens extra aan te pakken. Toch gelooven we niet, dat de Hagenaars tegen het thans goed op dreef zijnde Blauw-Wit denk aan de 30 over winning op U. V. V. veel in te bren gen zullen hebben. Een 10 overwin ning als op 28 October j.l. wordt het vast niet. U. V. V. ontvangt thuis H. B. S. Een week geleden zouden we U. V. V. een klein kansje gegeven hebben, maar nu H. B. S. dè opstelling schijnt gevonden te hebben, houden we bet op een kleine I-Iaagsche zege. A. S. C.Exselsior wordt een gelijk spel. V. S. V. krijgt Assendelft op bezoek. Hoewel de Velseroorders een ver zwakt elftal op de been brengen en kele harer spelers zijn voor geruimen tijd geschorst gelooven we toch, dat de punten op Velseroord blijven. Stormvogels II bindt den strijd aan tegen het zwakke zusje der afdeeling: Kampong II. De jonge Utrechtenaren hebben hun 7 wedstrijden alle verloren. Een schoone gelegenheid dus voor de reserves het doelgemiddelde wat op te knappen. O. D. S.—STORMVOGELS. Stormvogels verschijnt als volgt: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Strays Snoeks Bakker Sprokkreeff, Blinkhoff, Sr., Sint, Vis ser, Oldenburg. PLAATSELIJK NIEUWS. meldden, te Purmerend als vermist was opgegeven, is hier goed en wel aangekomen. Hij was een weinig on gesteld en is een paar dagen thuisge bleven. Gevonden voorwerpen. Een auto-binnenband; een bruine portemonnaie; een grijs bontje; een bruine damesportemonnaieeen aan- teekenboekje der Nutsspaarbank. Het Symphonie-orkest Euphonie te Velseroord geeft a.s. Vrijdagavond een concert in den schouwburg Thalia. De IJmuidensche ingezetenen heb ben dus dien avond de gelegenheid het Velseroordsche orkest te hooren. Aan boord van den in de Vis- schershaven liggende stoomtrawler Annie" IJM 104, zijn ten nadeele van de Mij. Hera verschillende sleutels en schroeven ontvreemd. Het bal-masqué van de Tooneel- vereeniging Varia zal Vrijdag 29 dezer in Cycloop worden gegeven. Als kerkvoogd der Ned. Herv. Ge meente alhier is herkozen de heer J. J. Baart. Na een korte ongesteldheid is Woensdag te Haarlem overleden de heer M. C. Zur Mühlen, lid der firma Vereenigde Scheepsagenturen alhier en vice-consul van Groot-Brittannië en Ierland. De heer Zur Möhlen heeft de functie van Britsch consul slechts korten tijd mogen uitoefenen. Woensdag hebben een inspecteur en eenige rechercheurs der Centrale recherche uit Amsterdam zich naar IJmuiden begeven, teneinde de aan komst van het stoomschip „Vondel" af te wachten. Toen het schip was binncngeloopen, begaven de politiemannen zich aan boord en arresteerden een der hof meesters. De man staat onder ernstige verdenking deel te hebben genomen aan den zwendel met Argentijnsche Coupons, waarvoor reeds een andere hofmeester en vier dames in arrest zijn gesteld. IJMUIDEN. Te Rotterdam is aangehouden ze kere S., verdacht van diefstal der uit rusting van eenige leden der beman ning van den stoomdrifter „Sumatra" IJM. 253, gepleegd op Tweeden Kerst dag en waarvoor onlangs ook zekere de B. werd aangehouden. Hij is dooi de Haarlemsche politie naar hier over gebracht, ter verhoor voor den com missaris. Thans wordt de derde verdachte K. nog gezocht. De politie alhier heeft aangehou den zek-ere de B., een opvarende van een stoomtrawler, wiens opsporing door de Haagsche politie was ver zocht, daar hij nog 3 maanden gevan genisstraf te goed had, wegens verzet tegen de politie. Hij is naar den Haag overgebracht. De 24-jarige schippersknecht J. v, d, B., die, zooals wij Woensdag ten vereenigingen verleenen hun me dewerking» door voordrachten, mu ziek enz. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. VELSEROORD. Uitslag Damwedstrijd. Groep I. H. Koelemeij—W. v. Ommen 20 A. Prins—H. Engelhart 20 K. VeugerD. Klaij w. n. o. 20 De stand in deze groep is: H. Koelemeij, le prijs 7 6 1 13 K. Veuger, 2e prijs .7 5 2 12 A. Prins, 3e prijs 7 5 2 10 P. Versteeg, 4e prijs 7 2 2 3 6 H. Engelhart 7 2 1 4 5 P. v. d. Bos 7 2 1 4 5 D. Klaij 6 1 1 4 3 W. v. Ommen 6 6 B. v. d. Kolk, le prijs J. Mertens, 2e prijs M. Steenmeijer A. Ruiter Th. Stet A. Nieuwenhuis LI. v. Gameren J. Wartenhorst 6 5 2 1 1 1 1 VELSEN. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een bewoner van een woonwagen, die daarvoor de benoo- digde vergunning miste en tegen twee liedjeszangers, wegens liet uitoefenen van de edele zangkunst op straat. In de week van 27 Januari2 Februari is in deze gemeente één ge val van roodvonk voorgekomen en te Haarlem één geval van diphtlieritis, afkomstig uit deze gemeente. Groep II. B. v. d. KolkH. v. Gameren 20 Th. StetA. Nieuwenhuis 20 A. RuiterJ. Wartenhorst, wegens ziekte van Ruiter niet doorgegaan. De stand in deze groep is: 66 De beslissing over derde en vierde prijs moet nog vallen. Groep III. De stand in deze groep is: C. Post, le prijs 4 4 J. Böhm, 2e prijs 4 3—16 L. Schelvisch, 3e prijs 4 2 2 4 W. v. Gelder 4 1 3 2 H. Repko 44 De prijsuitreiking zal a.s. Donderdag avond plaats hebben. Het Centraal Drankweer-Comité in deze gemeente houdt zijn jaarver gadering a.s. Donderdag in de zaal Flora alhier. Verschillende aangeslo- De afdeeling „Velsen" van de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders hield Woensdagavod in Café Bloem- oord eene openbare vergadering, die slechts door een 25-tal personen be zocht was. Daar de heer De Vries ver hinderd was, werd zijn plaats als spre ker vervuld door den Hoofdbestuurder H. J. van Leersum uit Amsterdam. De voorzitter, de heer Honing, open de de vergadering met een woord van welkom en sprak er zijn leedwezen over uit, dat er zoo weinig bezoek was. en dat in dezen tijd, nu de Reactie zoo dreigend het hoofd opsteekt, dat aan eensluiting der arbeiders meer dan ooit dringend noodzakelijk is. De spreker begon met de mededee- ling van de reden der afwezigheid van den heer De Vries en onderstreepte de klacht van den voorzitter over de slechte opkomst. Dit is spelen in de kaart der Reactie en de lakschheid der arbeiders zal meehelpen aan het ver slechteren van hun toestand. Het jaar 1923 heeft wel 50 stakingen geboekt. Enkele dezer liet spr. de revue passeeren, ten eerste die aan de Stroo cartonfabriek „Ons Belang" te Stads kanaal, waar het loonpeil met f 3 per week dalen moest. Gedurende 22 we ken heeft daar de strijd geduurd en is geëindigd met eene overwinning aan de zijde der arbeiders. Niet alleen is het loon gehandhaafd, maar de belofte is gekregen, dat er in '23, zelfs in '24 niet meer aan getornd zou worden. Bovendien heeft deze overwinning nog tot resultaat gehad, dat in andere fa brieken in den omtrek ook geen slech ter toestand werd ingevoerd en dit mooie resultaat werd verkregen, door dat de meeste arbeiders georganiseerd waren in de Nederl. Vereeniging. De tweede staking, die besproken werd, was die aan de aardappelmeel fabrieken, waar gedreigd werd met meer werkuren en minder loon. De staking werd 26 weken volgehouden aan 6 fabrieken, maar eindigde met de nederlaag voor de arbeiders. En als oorzaak van deze nederlaag noemde spreker de gebrekkige organisatie en het groot aantal onderkruipers. De ar beiders die in huizen der fabrikanten woonden, moesten, als ze tot de sta kers behoorden, die woningen verlaten en wie hen in hunne woning huisves ting verleenden, kregen hun ontslag. Er werden toen op een gehuurd ter rein noodwoningen gebouwd, waarin de arbeiders den kommervollen sta- kingstijd met een steungeld als eenig inkomen hebben doorgeworsteld. Toch hebben de stakers de vervanging van het drie- door het tweeploegenstelsel weten tegen te houden. Hulde aan zulke collega's zeide spreker. De fa brikanten hebben echter door dezen strijd wel zooveel geleerd, dat ze in 't vervolg wel wat voorzichtiger zullen zijn en na dien tijd is de organisatie onder de arbeiders heel wat vooruit gegaan. De derde actie was gevoerd tijdens de uitsluiting in de steenindustrie. Hier werd de strijd vooral belemmerd door de confessioneele organisaties, tengevolge waarvan de strijd verloren werd en loonsverlaging werd inge voerd. Het ledental bedroeg 1 Januari j.l 18500, wat wijst op een teruggang met 700. Dit is in vergelijking met wat bij andere organisaties geschiedde, niet ongunstig te noemen. Gelukkig is nu weer eenige groei te bespeuren. En wat zal 1924 ons brengen? vraagt spre ker. In de houtindustrie dreigt een on weersbui. Vermeerdering van arbeids uren en vermindering van loon dreigt ook daar weer en zijn reeds over die quaestie onderhandelingen gaande. In de brouwerijen nadert eene loonsverla ging van f 2.50 per week en dat niet omdat de zaken daar niet bloeien, maar hoogst waarschijnlijk zit hier het bestuur van het centraal overleg ach ter, omdat daardoor de loonen in an dere bedrijven omlaag gedrukt kunnen worden. Deze loonsverlaging kan niet aan vaard worden en daarom adviseert het Hoofdbestuur der Ned. Vereen, niet toe te geven, zoodat daar een strijd zeer waarschijnlijk is. Ook in de zwavelzuurindustrie wordt loonsverlaging aangekondigd. Spr. is met zijn medebestuursleden overtuigd, dat er bezuinigd moet wor den en daarom hebben zij zelve voorge steld hun salaris te verlagen en het jaarverslag in het vervolg om de 2 jaar te doen verschijnen, wat per jaar f 1000 bezuinigt. Verder deelt spreker mee, dat de Reactie in den laatsten tijd brutaal naar voren komt en noemt in erband daarmee de namen Baron van Hardenhroek van Ammerstol, Mej. Van Dorp, professor Treub en Van Gijn en deelt in korte trekken mee, wat dezen voor wcnschen hebben. Het Hoofdbestuur der Nederl. Ver eeniging vindt het daarom dringend noodzakelijk, dat de arbeiders zich organiseeren om minstens te behouden wat ze hebben. Als spreker goed ziet is het laagste punt der maatschappelijke inzinking reeds bereikt en gaat het weer lang zaam naar boven en spr. put zijn opti misme uit, wat hij ziet gebeuren in Duitschland, Rusland, Engeland en Amerika. Hij spoort nogmaals aan tot organisatie en tot steun aan de arbei ders in Twente, die daar niet alleen voor hunne eigen belangen vechten, maar ook voor die van alle andere ar beiders. Nadat de vragen van een viertal aanwezigen door spr. en voorz. op af doende wijze beantwoord zijn, sluit deze onder een woord van dank aan den spr. een een opwekking tot aan sluiting bij de vereeniging tot de aan wezigen, de vergadering. Een der grootste inrichtingen op het gebied der Christelijke weldadig heid in Europa is ongetwijfeld de stichting „Bethel" bij Bielefeld in Duitschland. Meer dan 4500 ongelukkige men- schen worden dagelijks op deze stich ting verpleegd door een personeel van 450 diakonen en diakonessen, in tal van paviljoens en koloniehuizen. Wat voor menschen dat zijn, deze ongelukkigen van het gestichtsdorp .Bethel"? Voor het meerendeel zijn het toevallijders en lijderessen, krank zinnigen, dakloozen, zwervers, ouden van dagen, invaliden, zieke en ver waarloosde kinderen enz. Geen enkele werd om zijn geloofsovertuiging afge wezen. En deze stichting verkeert nu in grooten noodtoestand, terwijl de aan vrage om opname grooter is dan ooit. 't Is daarom, dat in het buitenland, dus ook in ons land, hulp en steun ge vraagd wordt. En het bestuur der stichting heeft gemeend, dat de beste manier om dien steun te verkrijgen, bestond in het laten draaien van een film, die een duidelijk beeld geeft van wat in die stichting omgaat. In „Concordia" is nu die film Don derdagavond vertoond tegen een toe gangsprijs van 25 cent en gelukkig hebben velen van de gelegenheid ge bruik gemaakt. In 5 deelen wordt een overzicht van het liefdewerk gegeven. X. Uit het leven van een toevallij der. II. Beelden uit den liefdesarbeid der diakonessen op „Bethel". III. De opleiding van een diakoon en zijn werk onder de manlijke patiënten. IV. De landkolonie „Wilhelmsdorf", een toevlucht voor dakloozen en zwervers. V. Het opvoedingsgesticht „Wietings- moor" voor verwaarloosde kinderen. Met aandacht werd de vertooning gevolgd en het publiek leefde er in mee, al was de vertooning nu juist geen eersterangswerk. Driemaal brak de film en het trillen was op den duur vermoeiend voor de oogen, maar we twijfelen er niet aan of allen hebben een voldaan gevoel, dat ze voor zulk een schoone inrichting van barmhar tigheid hun kwartje geofferd hebben. De heer L. Broeze opende en sloot de bijeenkomst met gebed. De netto-opbrengst was ongeveer f 90 INGEZONDEN. Uit drie Brieven. Onder dit hoofd vraagt het Hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis ons plaatsing van het volgende over den nood, die onze landgenooten in Duitschland lijden: Eerste brief: Wij kunnen onze kinderen niet meer naar school sturen, want ze hebben geen kleeren meer. Onze bed den kunnen we niet meer verschoo- nen. Wat verdiend wordt, en dat is zoo weinig, gaat aan brood en andere eetwaren Tweede hrief: Er zijn hier zooveel Hol- landsche families die voor hun kinde ren geen eten, drinken, kleeding of schoenen hebben; zij zitten te huilen, dat ze de kinderen niets geven kun nen. Wij moeten onze kinderen uit school houden, omdat ze geen kleeren of schoenen meer hebben

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5