Derde brief: :k zelf ben ook werkeloos; mijri ondevsicuning is 4 gulden. Maar ik heb 4 kleine kinderen un de levens middelen zijn veel duurder dan in Ne derland. Melk krijgen mijn kinderen niet te zien, droog brood met een droo- ge aardappel, dat is onze kost. Aan kleeren is niet te denken. Twee van mijn kinderen zijn altijd ziek Dat de schrijvers dezer brieven, Ne derlanders in Duitschland woonach tig, den toestand niet erger voorstel len dan hij werkelijk is, blijkt uit de volgende woorden, genomen uit een brief van den Nederlandschen Consul te K.: Teekenaar dezes is er eenige ma len getuige van geweest, dat Neder- landsche noodlijdenden door den hon ger zoo uitgeput waren, dat zij voor ons ondersteuningsbureau in elkaar zakten". Het mag allicht bekend worden ge acht, dat het Nederlandsche Roode Kruis een belangrijk gedeelte der inge komen collecte-gelden heeft afgezon derd en besteed voor Nederlanders in Duitschland, terwijl uitteraard alle giften, ingekomen voor „Nederlanders in Duitschland" helaas te samen slechts 1/7 gedeelte van de in totaal voor den nood in Duitschland ingeko men giften de gewenschte bestem ming kregen. Hoe onze steun op prijs gesteld wordt, blijkt o.a. uit een schrijven van den Consul te D., die onder meer zegt: „Ik zal niet nalaten de aandacht op Uwe schenking te vestigen, zowel van de ondersteunden als van de beter ge situeerde landgenooten hier en in Ne derland, voor zoover die geacht kun nen worden in staat te zijn het prij zenswaardig voorbeeld te volgen. Het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis wensclit nu een afzonderlijke actie te beginnen voor de in nood verkeerende Nederlanders in Duitschland; van verschillende zij den heeft men hetzelfde dit gevraagd en het acht het oogenblik daartoe thans gekomen. De ingekomen gelden en goederen zullen speciaal voor dit doel worden aangewend, mits zij ons toegezonden worden naar Princesse- gracht 27, den Haag onder het motto „voor Hollanders". Dat intusschen giften voor de Duit- schers in Duitschland even welkom zijn als tot dusver, zal wel geen betoog behoeven. O. D. S.Stormvogels. Het elftal van U. D. uat aus. Zon dag tegen stormvogels speelt riet er als voigt uit: Best Schreuder, v. d. Graaf Grooienhoer, Kwak, Beuk v. Hemert, Schmidts, v. Gent, Verwey, Glimmerveen. Volgens de Sportkr. zijn voor den tijd van viji jaar (voorloopigj geschorst een negental bestuursleden van V. S. V., waarvan enkelen ook actief voetballer zijn, terzake van het feit, dat zij een commissie van onderzoek en het Be stuur van den N. V. B. geen voldoende inlichtingen hebben verstrekt, een en ander naar aanleiding van het mede spelen van een ongerechtigd speler ia den wedstrijd V. S. VHelder. pe V. S. V.-aanvoerder werd wegens misleiding voor twee jaar geschorst. j RONDOM DE WERELD. door M. B. O. Jr. (Nadruk v-erbodeji). PLAATSELIJK NIEUWS. IJ MUIDEN. Dinsdag geeft we zeiden Eet reeds Jan v. Dommelen met „Jacob van Lennep" een juOiieumsvoorstel ling in '1 liana. Hieronder voigen enke le mjzonderlieden uit zijn 25-jarige too- neelioopüaan. Jan van jjommelen, thans verbonden als looneeispeier en regisseur aan den rrascati-scnouwhurg te Amsterdam, was oorspronkelijk met voor het too- neei hesiemd. kijn vader was militair en ook hij zou dien loopbaan voigen. Maar toen njj de krijgsartikelen hoorde voorlezen „uroste" mj. 'loen moest hij „in de tanak doen daarvan kon hij ae lucht niet verdragen. Z,oo kreeg hij emaeiijk zijn zin en mocht hij naar de tooneeischooi. Van de schooi ging hij naai- het i\ed. Tooneei. Zijn eerste be langrijke roi kreeg mj in „Inkwartie ring Daarna voiguen de vorst in „Hof gunst" en „Vosmaer de JSpie" in „Gijs- ureent van Amstei'. Via Booyaaras en een gezelschap van zijn zuster uaronne kwam hij bij den film, waarvoor nij lü jaar gespeeld heeit. Toen trok hij naar „net öciiouw- tooneel", waar hy als was hij een „jong broekje" waarachtig weer last van plankenkoorts had. heiligen tijd speeiue ny nog in 't „Grand Theatre" te Amsterdam en toen ging hij naar „Fras- cati", waar hij nog speelt. Dinsdag wordt jan van Dommelen door een comité, welker samenstelling wij bereids mededeelden gehuldigd. Voor deze huldiging zal ongetwijieid groote belangstelling bestaan. Üe „Ijinuiatr Diogisierij" van den beer b u, Kanaalsuaat 50, heelt duor verplaatsing naar net nieuwopgeuokken en veroouwuc nevenperceel Nu. 54 een be- langujke veibetei mg onaeigaan en is op nieuw geresiauieeru. Het Oencdcnperccei is geheel voor winkel, kan.oor en magazijn ingelicht, zoodat deze alleszins aan het muuerne beantwoorut. Hedenavond heelt de opening psaats. IJMUIDEN. Men wil ook hier zeer gaarne een avond organiseeren om het werk in de stichtingen van JbT. von Bodelschwing bij Bieieieid te laten zien met de bios coop. In V'elsen is deze samenkomst uitnemend geslaagd. Wij vertrouwen dat lJmuiden niet zal achterblijven en dat velen willen medewerken om bij voorbaat te zorgen, dat deze avond slaagt. De stichtingen verdienen het ten zeerste, want bewonderenswaard is de arbeid der honderden diakonen en dia- konessen onder de ergst-ongeiukkigen uit onze samenleving. Het Christusbeeld iu den loop der eeuwen. In de Doopsgezinde Kerk werd Vrij dagavond een lezing gehouden over bo venstaand onderwerp door Ds. W. Lui- kinga. Daarvoor bestond flinke belang stelling. Ds. Luikinga liet ons het Christus beeld zien ais herder, als lijder en als prediker. En bij ieder van die beelden kregen wij een duidelijke toelichting. De opvatting der kunstenaars is zoo gansch verschillend van aard. En de geestelijke gesteldheid, de levensrich ting vaii de uitbeelders spreekt zich uit in de uitgebeelde voorstellingen. Dat bleek vooral bij den Christus ais lijder. Ds. Luikinga wees er op hoe hij de kruising van Grunewald de Christus geheel door het lijden ondergaat. Hij is hier een overwonnene en geen overwin naar. (Jok bij de ltaliaansche schilder school is deze ondergang onder het lij den, vaak Christus onwaardig. Later, hij de meesters ais Albrecht Dürer, van Dijck en anderen vinden wij een manneiijken Christus, als Eén, die de wereld, maar ook het lijden over won. Hij de beelden der opstanding en van den zegenenden Christus wees Ds. Lui kinga ook weer op de vaak zoetelijke en vaak onmannelijke voorstelling, zoo ver afstaande van het echt menschelij- ke. Dit laatste hebben kunstenaars ais Ude e.a. willen uitbeelden in hun schil derijen van Christus in het gezin. Weer hetzelfde bij Christus als den prediker. Naast een meer bovennatuur lijke of vergeestelijke voorstelling de echte levende: als Christus predikende in het schip, als kloppende Heiland en tenslotte dat mooie schilderij van Eug. Burnand met Christus te midden van stoere mannen uitsprekende het hooge- priesterlijk gebed. Het was een prachtige avond, vol van godsdienstige schoonheid, want bij de mooie beelden wist Ds. Luikinga de juiste woorden te kiezen tot het schep pen van een hooger sfeer. En daartoe droeg ook bij het mooie spel van den organist, den heer Beider en van don cellist, den heer Visser, die een drietal nummers deden hooren. De uitslag van de 7e ronde van den Schaakwedstrijd is als volgt: Groep I. G. SantBos 10 WoudenbergBaarda 10 De stand is nu: G. Sant 7 punten uit 8 partijen Woudenberg 57a u 7 Koene 7a 2 Bos 3V2 5 H. Sant 4 8 C. J. Post 2 4 Scholten Va 3 C. E. Post 0 4 Baarda 0 5 G. Sant is uitgespeeld en kan door geen ander meer worden ingehaald, zoodat hij den eersten prijs wint. Om de overige prijzen moet nog worden gekampt. Groep II. Ten VaarwerkDeelder 0—1 LabreeKaaij 10 Stand: Labree 3V2 punt. uit 5 partijen v. Dijk 3Va 6 ten Vaarwerk 6 Stals 3 5 Deelder 2 5 Kaaij U/2 5 Demmenie 1 4 De partij Stals—Labree brengt de beslissing wie van deze beide spelers den eersten prijs behaalt. Groep III. RomBruggemans 10 NuijensC. C. Post Sr. 10 Hier is de stand thans: C. C. Post 4 punt. uit 7 partijen Bruggemans 3 4 v. d. Bos 3Vs ii 11 5 Rom 3 6 Kruiten 2 4 U Hij vond dit zeer aardig en gaf ons een frank. Wij wisten trouwens al uit oudervinding dat men het van die hoo- ge personages niet moesi nebben. Ze vragen je honderd uit en willen alles weten, maar je met een of ander van dienst zijn, ho maar, de enkele goede uitgezonderd. We zeiden hem goeden dag en gingen weer op weg. We namen nu een directen weg over Neerlinter en Oplinter naar Tienen. Nu kwamen we eigenlijk pas in de streek aan waar het koren verbouwd werd. Zoover het oog zag niets dan koren en nog eens koren. Tegen 6 uur bereikten we bestofd en bezweet Neerlinter. Hier begon men ook al de overblijfselen te zien der wereld oorlog, want verschillende huizen lagen nog in puin, zoo ook het gemeentehuis en gemeenteschool en dat na 8 jaren, want die verwoesting had plaats gehad in 1914 begin 1915. Toen we op 't marktplein kwamen stapten we een café binnen. Het marktplein was ook al zeer verwaarloosd. Groote grasstuk ken stonden er op. G. deed het voorstel om aan den burgemeester toestemming te vragen onze tent op een dier gras stukken van het marktplein te zetten. Wij vonden het goed. Dit zou tevens een goede reclame voor onze kaarten- verkoop zijn. G. ging op weg met de stempelboeken naar den burgemeester. R. en ik maakten midderwijl kennis met de cafehoudster. Deze was oorlogs weduwe én had nu twee oorlogswezen tot kind aangenomen. Dit werd veel gedaan in België. Kinderen die door den oorlog vader en moeder verloren hadden, werden meestal door weduwen of andere familiën, die door den oorlog ook een verlies van en een of andere bloedverwant hadden geleden, als kind aangenomen. Na eenigen tijd kwam G. terug met de toestemming dat wij onze tent op 't marktplein konden zetten. Nu, dit deden wij onmiddellijk. Aan kijkers geen gebrek, maar wij stoorden ons daar niet aan en na eenigen tijd was ons kamp gemaakt op 't markt- plein. G. maakte het avondeten gereed. Terwijl hij daarmede bezig was kwam de caféhoudster met een groote pan pap aandragen. „Hier mijn jongens dat zal jullie goed doen, het geeft force (kracht), met deze woorden plaatste zij de pan mid den tusschen ons in. En als jullie ge geten hebben," vervolgde ze „dan kom je nog een pintje pakken in m'n café." Wij bedankten haar en even later za ten we aan de pap. Nadat we ook aan de uitnoodiging om een pintje te pak ken zooals ze in Vlaanderen zeggen, hadden gevolg gegeven, gingen we in 't dorp onze kaarten verkoopen, wat groot succes had. Iedereen uoodigde ons uit om binnen te komen, bij enke len gaven we daar gevolg aan, maai bij de meesten sloegen wij 't af, daar we geen zin hadden van de daarbij komen de biertjes of wijntjes half dronken te worden, wat natuurlijk het onvermijde- lijk gevolg zou zijn, wanneer wij bij on- geveer 60 families binnen zou gaan. Onder dit al was het aardig laat gewor den. Tegen 11 uur gingen wij naar onze tent. Een nadeel hadden wij bij 't kam peeren aan den openharen weg. Men moest wacht loopen; dit moesten we doen op order van den secretaris. Enfin G. zou de eerste wacht loopen, R. de tweede en ik de derde van 4 uur6 uur. 26 Juli op 27 Juli s'morgens tusschen 4 uur en 6 uur. „Ben, wordt eens wakker, het is jou beurt om rond te kuieren!" Met deze woorden werd ik des 's mor gens 4 uur van den 27en Juli wakker gemaakt. Ik stond op en kleedde mij aan. Even later stond ik buiten met een cape om, want de nachtlucht is al tijd even koud. R. was de tent ingegaan om te slapen. Het was niet erg donker, want de lucht was helder, bezaaid met sterren. De maan kon niet veel licht geven, want het was eerste kwartier. Tegen 5 uur begon er wat leven in de brouwerij te komen. Verschillende jon ge dochters der boeren kwamen naar buiten met het juk over de schouders voor de melkemmers. Ze gingen de koeien melken. Het was een groeten en goeden morgen zeggen. Dat gaf een beetjee afwissling. De weiden die zeer ver af lagen, daar ging men met een wagentje naar toe, waar een grauwtje voor gespannen was. Nier erg vriende lijk klinkt de morgengroet van die ezels in de stilte. Na een uur kwam men terug met de melk. Deze werd in verzegelde bussen gedaan en allen op een hoek van het marktplein gezet. Even later kwam een wagen die laad de de bussen op en bracht ze naar Tie nen. Kufhus 2 3 Nuijens U/2 5 Mus 1 De leiders werden geslagen uoor Nuijens en Rom. Daardoor kom; m de ze groep eemgszms spanning voor de eerste piaais. xNa zijn J eerste nederla gen houdt vooral Nuyens zich kranig uoor de vorige week aan v. d. Bos een V2 en thans aan Dost een punt te ont nemen. De heide opgezonden partijen van de heeren Koene en B. öant uit den wedstrijd tegen Alkmaar zijn heide voor ijinuiden verloren verklaard. Door deze beslissing is de einduit slag van bovengenoemden wedstrijd 0u geworden. VELSEROORD. Drankbestrijding. De afd. der Nat. Dhr. Gebeei-Onth. Ver- eemgmg had gisteravond in samenwer king met de aid. Velseroord iichtbeei- aensamenkomsten belegd 111 het gebouw voor Dhr. Belangen. Des middags na ren een 4UU kinaeren, des avonds 200 grooten. De heer hoornen vertelde de geschiedenissen van „Haai- Benny" en „ken jongen gevraagd en het kwartet uer aid. v eiseroord zong eenige 1 .ede- ren. De aideenng won twee nieuwe le den en eenige lezers op het orgaan. Gisteren zaten we hier zonder electrischen stroom, wat voor de be drijven zeer lastig was. Des avonds hadden we echter weer licht. De Haariemsche rechtbank ver oordeelde D. V., tuinder alhier, thans gedetineerd, wegens diefstal door twee tfereenigde personen, tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maan den, met een bijzondere voorwaarde. Bij de Woensdag in café Het Wa pen van Velsen alhier gehouden ver- kooping van een woonhuis aan den Wiliemsbeekweg werd dit gekocht door de N.V. Expl. Mij Velseroord alhier voor f 2403. VELSEN. De bioscoopavond ten bate van de stichting Bethel bij Bielefeld, Donder dagavond in Concordia gehouden, heeft een bate van f 87.30 opgebracht. Naar men ons mededeelde, waren er meerdere aanwezigen, die betreurden dat er geen collecte werd gehouden. Zij, die echter nog een bijdrage willen ge ven voor dit mooie werk, kunnen deze brengen bij de heeren J. P. Nauta alhier en L. Broeze te Wijkeroog. De giften zullen dan 111 Velsens Nieuws- en Ad vertentieblad worden verantwoord. De gemeentelijke geneeskundige, de heer P. C. Mensonides, heeft wegens gezondheidsredenen tegen 1 April eer vol ontslag gevraagd uit zijn,functie. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: K. Broek en W. P. v. d. Stelt; A. L. C. Perrisutti en J. A. Spuls; A. H. Verschoor en J v. Zelf; S. Meyer en A. v. Poelje. G e h u w d E. Prins en W. P. Smit; H. Bosman en G. Ooms; I. Notenboom en A. Kabel. Bevallen: E. C. FoekemaWe- lagen, z.; C. Handgraafv. Eeken, z.; A. FrankenLooman, zA. v. d. Valk- v. d. Pijl, z.; A. Houweling—Rouw, d. A. Stangenberger—Slager, z.; W. Zwaan- Terhorst, d.; G. Ritskesv. d. Sluis, z.; W. M. Jansen—Ruitenbeek, 2 d.; M. ,T. BruisschaartZandvliet, d. Overleden: Hendrik v. Hulst, 89 j., wedn. van A. P. Vos. SANTPOORT. Maandag en Dinsdag a.s. geeft ons symphonie-orkest „Caecilia", directeur de heer Ant. Pusch, een concert voor donateurs en kunstlievende leden. Het programma bevat „elck wat wils". Mevr. Pruys (mezo-sopraan) en mevr. Vincent (plano) beiden van hier verlee- nen hare medewerking. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egraond aan Zee. Ondertrouwd: Hendrik Groen en Neeltje Blok; Willem Visser en Aafje OroenCornelis Bakkum en Johanna Pau lina DruivenIJsbrand van der Plas en Pietertje Wijker. O e t r 0 u w dKlaas Zwart en Neeitje OroenJan Konijn en Jansje Wijker. O e b o r e n Lena Johanna, dr. van Jan de Oroot en Elisabeth Jacoba Konijn. UIT DE GEMEENTE. Door Burgemeester en Wethou ders van Velsen zijn de volgende bouwvergunningen verleend: Aan D. Koomen, te Santpoort, voor twee woonhuizen aan den Hagelinger- weg, aldaar. Aan M. van Veen, te Santpoort, voor een landhuisje aan den Brederoodsche weg, aldaar. Aan G. C. Bleeker, te Velseroord, voor twee woonhuizen aan den Velser- duinerbuurtweg, aldaar. Aan G. C. Sanders, te Santpoort, voor twee dubbele woonhuizen aan Schipbroelcenweg, aldaar. Aan J. Leegwater, te lJmuiden, voor een woonhuis aan de Julianakade, al daar. Aan H. Th. Reitsma, te Velseroord, voor twee woonhuizen aan de Tromp straat, aldaar. Aan J. Bleeker, te Velseroord, voor tien woonhuizen aan de Piet Heinstraat te Velseroord. Aan J. Falk, te lJmuiden, voor een autogarage aan den Rijksstraatweg, al daar. Aan J. Velthoven, te Jan Gijsenvaart, voor een woonhuis aan den Bloemen- daalsche straatweg, aldaar. Aan de Maatschappij tot Detail verkoop van Petroleum, te Rotterdam, is vergunning ingevolge de Hinderwet verleend tot het oprichten van eene on- dergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting voor het perceel van J. Zwier aan de Prins Hendrikstraat te lJmuiden. VTSSCHERIJ. Bij de Woensdag te Beverwijk ten overstaan van notaris Dólleman uit lJmuiden gehouden verkooping van de fabrieksgebouwen met volledige in stallatie voor vischmcel- en traanfabri- cage, behoorende aan de N.V. Chemi sche Fabriek „Beverwijk", werd koop ster de N.V. Chemische Fabriek Noord-Holland te Beverwijk voor f 75000. De logger Dirk Job IJ.M. 314 is hier van Yarmouth aangekomen met 750 tonnen haring voor de firma Gouda 26 Juli 1923. Om 8 uur werd ik wakker. Na opge- staan te zijn en mij gewasschen te heb- ben, ging ik het café binnen. Daar trof ik G. die mijn wacht om 6 uur overge- nomen had reeds aan het ontbijt. Ben kwam even later ook. Nadat wij ont beten hadden, pakten wij onze bagage en rolden onze tent op. Daarmede be-1 zig zijnde, kwamen er twee marechaus- sée's te paard het plein oprijden. Ze vroegen wat voor landslui wij waren en zagen onze paspoorten in, die na- tuurlijk goed bevonden werden. Wij besloten daarna nog de andere helft van het dorp af te gaan om onze kaar- j len te verkoopen, waarmede wij tame- lijk succes hadden. Zoo was het met dat al 12 uur geworden. Nadat we een heer- lijk maal genoten hadden in het café, namen wij afscheid van de vriendelijke eigenares en gingen weer op weg. Het was weer een snikheete dag, dus kon- den wij weer genieten van de warmte. I Na een wandeling van twee uren door groote korenvelden, waar de weg zich met groote bochten door heen slinger-1 de, bereikten wij het dorpje Oplinter. Het bleek dat de oorlog in 1914 hier nog meer had gewoed dan in Neerlin ter. Er was niet een huis of het was be schadigd of gedeeltelijk verwoest. Bij de kerk hielden wij halt en spraken een oude man aan, om te vragen waar de secretaris woonde. Hij wees ons den weg. Ik vroeg hem enkele bijzonderhe den van den oorlog. „Och mijnheer," begon hij te vertel len, „dat is een verschrikkelijke herin nering. Ik leefde met mijn huisgezin rustig in vrede in het dorpje. Plotseling ging het gerucht door ons dorpje dat de „Boche" (Duitschers) ons arm landje waren binnengevallen. Mijn beide zoons moesten de ploeg laten staan om het geweer ter hand te nemen. Ik zie ze nog vertrekken met zoovele andere jonge mannen van 't dorp. In menig huisge zin was droefheid over het afscheid ge slagen. Ieder bericht wat in ons dorpje kwam over den oorlog verslonden wij met gretigheid. Toen kwam de dag, dat het bericht kwam dat het 22e Linie-re giment slaags was geraakt met den Dutsch bij de heide van Neerlinter. Mijn jongens vochten daar ook. Spoe dig kwamen de eerste gewonden ons dorp binnen. Deze vertelden ons dat de Duitschers met een 10-voudige meer- 1 derheid met onze jongens vochten. Het was daar een hel, vertelden ze, van vuur en ijzer. Tegen den avond kwam het bericht dat den Dutsch gewonnen had en al onze jongens op het veld van eer gesneuveld waren enkele uitgezon derd, die al vechtende op ons dorpje terugtrokken. Toen moesten wij vluch ten. Ik vluchtte niet, maar bleef bij mijn jongens, die ook tot de terugtrek- kenden behoorden. De verwoesting van ons dorpje begon een aanvang te ne men. Mijn huisje vloog in brand, gelijk zoovele andere. Ik ging er naar toe om nog te redden wat er te redden was. Men is z'n hoofd kwijt mijnheer, geloof dat vrij. Doch nog grooter slag stond mij te wachten. Mijn oudste zoon kwam 1 strompelend het plein over als Iemand die dronken was. Zijn kleeren ge scheurd, zwart van de kruitdamp. Wordt Tervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6