GROOTE OPROIMING w M w&aawmt Ji iP«LSHB9XIICTI „De Faam s" Uitverkoop Of MAANDAGMORGEN Tandarts Stark De Wraak van Raicevitchl D. de Waard Ksrpetten - Vloerzeilen - Vitrages - Tafelkleadep. PROFITEERT 1U H. H. Vischhan delaren1 R* FEDDEMA immsmm K MAARSTRAAT 41 Engelsche Tijdschriften MAUT/Vs Bockhandel Aüeen te Haarlem?! wegens te groote roerraad vara dL© SJR0*F:K00P«TE3S BIJ il.neg'aiig' - HAAlllaïlIM Flof der Zotheid" Spieker: G. DE GROOT van Delft. 10 procent volledige Korting FLORA YELSEROORD BE APACHE K «VIO LIS Tl Boekhandel P, F. C. R0EL8E. De inkoop van Lompen, Metalenf Touwwerk en aanverwante artikelen is uitsluitend VELSEROORD - TELEFOON 146 tegen de hoogste marktwaarde. vindt ge in groote sorteering in ORANJESTRAAT C 25, IJmuiden. RIJKSSTRAATWEO K 46, Veisen. QROOTE MARKT 5 Spreekuur 9—11 en 2—4 dagelijks. Speciaal in moderne tandtechniek en prothese, kunstgebitten en goud brugwerk 70 en 90 gulden, het pijnloos trekken inbegrepen. Vraagt KJinicktarieven aan. Zondagmorgen half elfjn de Bioscoop „Flora", Zeeweg, Velseroora. Entree 15 cent. Vrijdenkers-Vereeniging „DE DAGERAAD". Debat vrij. HetBestuur HUIJOENSSTRAAT 64 Telefoon 480 Jong persoon, zelfstandig vischhandel gehad op Duitfchland, door de malaise niet kapitaal krachtig meer, zag zich gaarne geplaatst als REIZIGER, om den nieuw begonnen handel te bewerken. Brieven onder No. 2176, aan het bureau van dit blad. De volgende week wordt onze Uitverkoop op de bekende wijze voortgezet, ook wat betreft de Vele nieuwe goederen komen dagelijks aan, waarorder een prach sorteering VITRAQES, ALLOVERNET'S en MADRAS. Vraagt bij ons prijsopgaaf, zonder koopplicht. Ziet onze Etalages. HUIJOENSSTRAAT 64 Telefoon 480 ZATERDAO 9 Februri 8 uur en ZONDAGMIDDAO 3 uuril De Oersterke Reus is een reuzenknokker, in 6 acten ZONDAGAVOND 8 uur precies: Een zeer bijzondere prachtfilm in 6 acten, in de hoofdrol HANS I MIERENDORF. Voor zoo een film is verdere reclame overbodig! I Wij hebben deze week een enorm bijprogramma o. a. CIRCUSHELDEN, een reuzenklucht in 2 act., om je naar fe lachen j VerwachtDe Vsmpieren van New York, 2-weeksche seriefilm j De strijd van Cowboy's tegen Apachen. Nog nooit vertoond. Let op j j Teneinde onze abbonne's op Handelsblad en N. Rotterd. Courant en andere belanghebbenden ook des Maandagmorgens van de laatste nieuwsberichten op de hoogte te kunnen houdenhebben wij ons belast met het agentschap van de „Maandagmorgen" Abonnementen a 75 cent per 3 maanden plus 10 cent incasso, 'thuis bezorgd. Afzonderlijke nummers a 5 cent bij ons ver- \krijgbaar zoolang de voorraad strekt. NATUURWANDELINGEN. 2e Serie. XXI. Zonder kompas den weg te vinden- Ondanks de bestaande hulpmiddelen, kaarten, handwijzers enz. zijn er nog al tijd menschen die op de eenvoudigste tochten zoowel te voet als met behulp van allerlei vervoermiddelen, spoedig hot spoor bijster geraken en zich op onbekende plaatsen niet weten te ori- enteeren. Jaren terug, toen het in dezen om trek nog zooveel vrijer en stiller was dan thans, vooral in het gebied der duinen toen IJmuiden nog niet bestond, waren er alom en meer dan nu, vele vrije paden, zandwegen en mooie na- tuurplekken in de omgeving van Haar lem. Datgene wat nu de Padvinderij wordt genoemd, was wel is waar. door den Engelschman Sir Baden Powell nog niet uitgedacht, maar er bestond toen evengoed onder de jongelui een neiging om het geregelde en gebonden leven in de stad te ontvluchten, de vrije natuur en inzonderheid de bosschen, duinen en beide op te zoeken, om aldaar zich in denzelfden geest als van de Padvinders te amuseeren en te oefenen. Schrijvers zooals Gustave Aimard, Gerstacker, Cooper en dergelijke wer den met graagte gelezen, ja zelfs ook door oudere verslonden, en het gevolg daarvan was, dat in de vacantie en op vrije schooldagen ook volgens den in houd werd gehandeld. Waar kon dat beter geschieden dan in de heerlijke vrije Hollandsche bosschen en duinen? Daar was het de beste gelegenheid om de gewoonten der jagers en Roodhui den na te bootsen, een hut te houwen op een verborgen plaats, vuur te stoken en gewapend met mes en bijl of ook zelfs wel met een pistool op het oor logspad te gaan. De jongens waren al len bezield met liefde voor de vrije na tuur, het boeiende en aantrekkelijke om den dag in de wildernis door te brengen, waar de koddebeiers hun voornaamste en eenige vijanden waren. De invloed die het lezen van roman tische en avontuurlijke jachtavonturen en de verheerlijking der ongerepte na tuur op jongelieden uitoefent, schijnt zeer groot te zijn. Ze gaat op la,teren leeftijd zelfs niet verloren en blijft ons hij, hoe ook alles verandert in het na deel van wat vroeger onze schoone streek op natuurgebied bevatte. Het gebeurde ook meermalen dat jongelui in de duinen of heide rond zwervende, voor korten tijd verdwaald waren. Wel wist men dan dat de zee in het Westen lag, doch hij de breedte van den duinzoom kon men zich toch nog deerlijk in de situatie vergissen. Hoe vindt men het Noorden zonder het kompas tot zijn dienst te hebben? Aardrijkskundige kennis en het bezit van een kaart geeft altijd een streepje voor, ook geeft het verschil of het klaar dag is, heldere zonneschijn of wel dampig en nevelachtig weer. Het kenteeken waar het Noorden te vinden is, ka,n men zien aan alle eenigs- zins dikke en oude hoornen, aan palen, muren en heiningen, zelfs aan oude of belegen daken. Daar waar de boom stam, paal, muur of heining .met mos begroeid is, of groenuitgeslagen is, daar ligt de Noordzijde. In onbekende stad of dorp lette men op de daken van oude gebouwen, kerken en torens. De groene kant is aan het noorden. De lig ging van een Roomsch Katholieke kerk of van een oude Protestantsche is meestal Oost-West. Het altaar, of waar vroeger vóór de Hervorming het altaar stond ligt op het Oosten. De hoofddeur of ingang is veelal op het Westen. Met den bouw van nieuwe Roomsche Ker ken let men zooveel mogelijk op de windstreken en wel zoo, dat het altaar op het Oosten komt. Er zijn echter hier van door de omstandigheden en de ligging der verkeerswegen, vele afwij kingen. De zon is een goede wegwijzer. Om 6 ure 's morgens staat ze pal Oost,, om 9 ure Zuid-Oost, om 3 ure 's namiddags Zuid-West en om 6 ure in het Westen. Wanneer de zon in den winter vóór 6 ure onder is, heeft zij ook bij het on dergaan het Westen nog niet bereikt. Heeft men een horloge bij zich, dan kan men bij zonneschijn ieder oogen- blik van den dag het Zuiden vinden. Men houde het vlak in de hand, zoodat de zon op de wijzerplaat schijnt en draaie het rond todat de kleine wijzer naar de zon wijst. Leg het horloge stil houdend, een stokje of potlood dwars daarover en wel zoo, dat het op het midden der wijzerplaat rust en den af stand tusschen. het cijfer XII en den urenwijzer precies in tweeën verdeelt; dan is de lijn waarin het stokje of pot lood ligt, precies Noord-Zuid. Men hou de echter rekening met den zomertijd. Dit alles geldt slechts voor het Noorde lijk Halfrond. In het Zuidelijk Halfrond ga men anders te werk en worde het cijfer XII in plaats van den kleinen wijzer op de zon gericht, en ligt dan eveneens de Noord-Zuidlijn tussch'-n de 2 genoemde punten. Bij nacht dient de Poolster of Noord ster om in het Noordelijk Halfrond der Aarde de situatie te bepalen. Denken wij ons het firmament als een groote parapluie die over de aarde is uitge spannen. Alle sterren verwisselen door het draaien der aarde gedurende den nacht van standplaats, doch de Pool ster blijft vast aan den Noordelijken sterrenhemel zichtbaar. Zooals bekend is ontleenen de ster- rengroepen hunne namen aan den stand en figuren die ze innemen. Om de Pool of Noordster, den gids voor het Noordelijk Halfrond te vinden zoeke men eerst den „Grooten Beer" of „Wa gen", de Engelschen noemen deze ster- rengroep „the Plow" (de ploeg), de Zweden „Karlavagnen" of (groote wa gen). Inderdaad lijkt dit Sterrenbeeld op een beer (met staart) en ook op een kinderduwwagen of een ploeg. Het fi guur van den wagen wordt gevormd door 8 hoofdsterren, waarvan dé beide onderste die de eigenlijke wagen vor men, rechts af naar de Poolster wijzen. De Poolster is de onderste ster aan het naast en ter rechterzijde van de Wagen of Groote Beer gelegen „Kleine Beer" De Kleine Beer vormt naast den Groo ten een ruitvormig vierkant van 4 hoofdsterren en heeft naar onder een staart van 3 hoofdsterren, waarvan de laatste en onderste de Pool- of Noord ster is! Hoewel dus voor het Noordelijk Halfrond de Groote en Kleine Beer voor het zoeken van de Poolster van dienst zijn, kan echter ook voor beide halfron den het Sterrebeeld „de Orion" in be schouwing genomen worden ,om de wegwijzer te zijn naar Noord of Zuid. Het sterrenbeeld „de Orion" stelt een geweldigen reus voor, met uitgebreidde N armen, een gordel en een knods op zij de. De Orion bestaat uit 14 hoofdster ren. Drie vormen den omtrek van het hoofd, 2 de richting der armen, 3 zeer heldere sterren den gordel, 3 het zwaard of de knods en 2 naar onder zijwaarts de beenen. De 3 sterren die de knods uitmaken, wijzen reeds ruw-weg noord zuid, doch de bovenste ster van het hoofd wijst beslist noordwaarts de Poolster aan, die de 3e is, voleende op de bovenste konster van den Orion. Op het Zuideliik Halfrond ziin de Groote en Kleine Beer niet zichtbaar, en kan behalve de Orion het. sterrenbeeld, „het Zuiderkruis" tot leidster dienen. S. C. L. P.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 8