ORGAAN VOOR D ,LSEN No. 30 Woensdag 13 Februari 1934 9e Jaargang Ruwe en schrale huid IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Vrijgesteld voor twee jaren wegens kostwinnerschap Simon Leendert Kui per, lichting 1924, ingaande 21 Maart 1924. Afgewezen voor vrijstelling, wegens aanwezigheid van een bijzonder geval, Jacob Pieter Kramer, lichting 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Oemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van de N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om vergunning tot het oprichten van een transformatorgebouw, waarin op gesteld zullen worden 1 transformator 600 K. V. A. 3000/500 Volt en 3 transforma toren, 300 K. V. A. 3000/500 Volt, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H, No. 4010. Bezwaren kunnen ingebracht worden op Maandag, den 25 Februari 1924, des voor middags te elf uren de N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om vergunning tot het oprichten vany een timmermanswerkplaats, waarin gebezigd zullen worden 4 draaistroommo toren 5 P. K. 500 Volt en 1 draaistroom- motor 10 P. K. 500 Volt, voor het aandrijven van verschillende werktuigen, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H, No. 4010. Bezwaren kunnen ingebracht worden op Dinsdag, den 26 Februari 1924, des voor middags te elf uren. Waterstand Dznufóeu. Februari 1924 H. water L. water Da^en v.m. a.m. v.m. a.m. 13 8 42 9.13 3.53 4.24 14 9 42 10 21 4.49 5 32 13 10 57 11.41 6.04 6 52 16 t 0 16 7.27 8.09 17 0.53 1.14 8 36 9 08 18 1 44 1.57 9.32 9.58 19 2.27 2.40 10.20 10.39 20 V. M. 3.05 3.16 i0 59 11.19 ROND DE GEMEENTEBEGROOTING. IV. (Slot). Werd in de eerste begrootingsverga- dering over de werkloosheid gesproken, naar aanleiding van het adres van den Chr. Zeeliedenbond, in de laatste ver gadering van 24 Januari kwam de werkloosheid nog eens ter sprake. En we hebben toen wonderlijke dingen ge hoord. De heer Schuitenmaker wees er op hoe verleden jaar in Mei hier 843 personen uit andere gemeenten werk zaam waren en de heer Tusenius zeide dat dit aantal thans wel 1600 zou zijn. Bij de door den heer Schuitenmaker gegeven cijfers zullen de visschers wel niet inbegrepen zijn. Echter is 843 een respectabel getal en dan te bedenken, dat we zelf een 500 werkloozen hebben, die ons een enorm bedrag kosten. Wer kelijk, als de heeren werkgevers er toe mede werken, om zooveel mogelijk ar beiders uit onze gemeente te nemen, helpen zij ons aller lasten verlichten. Het is anders wel verdrietig dat na anderhalve maand nog niets is gedaan en nog niet één productief stuk werk is gevonden. Dat had best anders ge kund, ook in andere plaatsen (die er financieel nog wel slechter aan toe zijn) heeft men objecten gevonden en de menschen aan 't werk gezet. Het lijkt wel of B. en W. in het feit berusten en de armbesturen maar laten uitkeeren. Maar dan blijft nog dit, dat de men schen een veel te karige uitkeering ont vangen en dat deze ondersteuning zeer demoraliseerend is. Wij kunnen 't niet helpen, maar kunnen niet begrijpen dat de sociaal-democratische wethou der in het college in sociaal opzicht niet meer presteert. Het is goed, maar met een knappe groep ambtenaren tocb heelemaal niet moeilijk, te zorgen dat onze bedrijven rendeeren en goed func- tioneeren, maar in deze moeilijke tijden verwacht men toch meer en wel dat er gezorgd wordt voor de gezinnen, die 't zwaarst hebben te lijdon. Wij hebben op de laatste vergadering nog weer een sterk argument gehoord voor de oprichting van een belasting- spaarfonds, 't Blijkt n.l. dat verschil- j lende ingezetenen hun belastingpen- ningen wekelijks met een klein bedrag afbetalen en dat dit geïnd wordt door een deurwaarder, die deze betalingen administrateert. De wethouder van financiën wilde dezen ambtenaar daar voor zelfs bevorderen, mar dat vond de raad toch al te gek. De ambtenaar krijgt nu voor dit werk een extra-ver- goeding, die wij hem gaarne gunnen, want het is een sympathiek werk, dat hij verricht. Maar o.i. moet het nu toch komen tot een belasting-spaar fonds. En dat kan gemakkelijk, zonder kosten voor de gemeente mede te bren gen. Als het gasbedrijf nu eens pen ningen voor de muntmeters ging invoe ren, zouden de muntmeters best om de of 3 maanden gelicht kunnen wor den, waardoor dc geldophalers tijd zouden hebben de bijdragen voor be doeld fonds te innen. Meer weten wij van de laatste zitting al niet te overzichten. Behandeld wer den ook eenige aanvragen voor grond aankoop en waarschijnlijk zal nu de grond aan de noordzijde van den IJmuiderstraatweg niet gebruikt wor den voor woningbouw. Als er nog ge vaar voor bestaat en heelemaal ge ruststellen kon wethouder Dunnebier den raad niet is het te hopen dat B. en W. door een bouwverbod dien bouw onmogelijk zullen kunnen maken. Zoo kwam dezen avond de begroo ting onder den hamer en werd zij met 6 stemmen tegen aangenomen. De te genstemmers waren de 5 soc-dem. en de heer Tusenius. De heer Landeweert, stemde vóór de begrooting, die hij ook zelf had helpen maken. Wij hadden gaarne vernomen, waar om deze leden tegenstemden. Dat zal toch niet enkel geweest zijn, omdat de winst van het gasbedrijf gebruikt wordt voor één jaar? Dat zou dan voor den heer Tusenius niet gelden, want deze heeft daar vóór gestemd. Een principe kon het voor de 5 genoemde leden toch niet zijn, want wij wezen er een vorige maal reeds op dan zou het meer volgens hun principe zijn om dit geld te gebruiken voor verlaging van den gasprijs. Moeten wij dan meenen dat deze le den dachten gerust te kunnen tegen stemmen, omdat de begrooting toch wel aangenomen zou worden? Als dit zoo zou wezen, is het toch niets meer dan pose, want een begrooting moet er toch zijn en deze moet ook worden goedgekeurd. Anders kunnen B. en W. niet huishouden. Had men dan de ge dachte dat de begrooting verworpen zou kunnen worden en dat men dus weer van voren af aan zou moeten be ginnen? Wij kunnen niets dan gissen en daar om hadden wij èn van de soc.-dem.- fractie èn van den heer Tusenius gaar ne een verklaring vernomen, om welke reden zij tegenstemden. G. V. SPORT. VOETBAL. O. B. S.~STORMVOGELS 1—2. Zou het dan toch werkelijk waar zijn, dat, nu Stormvogels kampioens kansen heeft met als medegegadigde Sparta, zij, behalve tegen haar tegen standers, ook een zwaren strijd zal hebben te voeren tegen een aantal le den van het scheidsrechterscorps? Tot dusver hebben wij aan deze bewering- weinig geloof gehecht en ook thans zouden wij haar nog niet gaarne on derschrijven, maar te oordeelen naar wat wij indertijd van Casteleyn zagen en Zondag j.l. van Zuyderveld, moeten we eerlijk bekennen, dat deze scheids rechters zeer de schijn tegen zich had den. Zoo annuleerde Zuyderveld twee o.i. zuivere goals, de eerste van Visser we gens buitenspel, de tweede van Blink- hoff Sr. wegens hands. Wat dit laatste betreft nog afgescheiden van het feit, dat de bal tegen Blinklioff werd aangeschoten zij opgemerkt, dat Zuyderveld van zijn plaats absoluut het geval niet GEZIEN kan hebben. Aanvankelijk liet hij dan ook doorspe len en pas nadat de bal „zat", floot hij, op het „appelleeren", zooals later bleek voor „hands". Voorts onthield hij Stormvogels vol komen ten onrechte een penalty, toen Blinkhoff Sr., na alles gepasseerd te zijn, door in den rug duwen van den bal, of liever over den hal werd ge gooid. Na deze uitweiding over den arbiter, iets over het spelverloop. Voor de rust wilde het hij Stormvo gels niet bijster vlotten. De spelers hadden het zeer met het gladde veld te kwaad en de O. D. S.-verdediging, met Schreuder aan het hoofd, wist zich uit stekend op te stellen, veel beter dan die van Stormvogels. Bovendien werd in de Stormvogels-verdediging nog al eens gemist door 't gladde terrein waardoor meermalen het Sormvo- gels-doel gevaarlijke momenten be leefde. Na de thee ging het veel beter. Sint vormde met Oldenburg een uitsteken den vleugel en ook rechts vlotte het he ter. Visser schoot er een paar maal lus tig op los, waarvan tweemaal met suc ces. Er werd vrij veel „open spel" ge speeld, echter nog lang niet genoeg. Spelopeningen Struys—Sint of Olden burg, BakkerBlinkhoff Sr. of Sprok kreeff, SnoeksSprokkreeff of Olden burg, Blinkhoff Sr.Oldenburg e.a. za gen we nog veel te weinig. Doch in dit opzicht zijn we op den goeden weg, dus wie weet, wat Stormvogels— A. S. C. ons brengt. Na de rust hielden de Stormvogels backs ook wat beter den buitenspeler, wat het spel der geheele verdediging ten goede kwam. O. D. S. heeft hard gewerkt voor de overwinning. Haar spel is ons werke lijk meegevallen en we begrijpen niet, dat zij van Quick bijv. heeft verloren. Best, Schreuder en Van I-Iemert waren al hijzonder goed. B© Wedstrijd. Na op een sneeuwhui gewacht te. hebben stellen tegen half drie de elf tallen zich als volgt op: Best Schreuder, Van der Graaf Grootenboer Kwak Beuk Van Hemert, Schmidts, v. Gent., Ver- wey, Glimmerveen Oldenburg, Sint, Visser, Blinkhoff Sr., Sprokkreeff Bakker, Snoeks, Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Het begin is absoluut voor O. D. S, Geholpen door den stevigen wind en het niet in vorm zijn van de Stormvo gels-verdediging, worden een paar goed-opgezette aanvallen ondernomen Van Hemert vooral profiteert van zijn onvoldoende bewaking en zet meerma len fraai voor. Hieruit ontstaan ge vaarlijke momenten, doordat meerdere Stormvogels-verdedigers het met het veld te kwaad hebben. Enkele malen kan slechts ten koste van een corner gered worden, waarvan v. d. Wint er één ver het veld instompt. Struys verplaatst tenslotte het spel en Sprokkreeff brengt verder op. Een goede voorzet volgt, die door Van der Graaf het veld weer in wordt getrapt O. D. S. forceert dan corner nummer drie en vier, die niets opleveren. Van nu af aan gaat het spel gelijk op. 01 denburg en Sint begrijpen elkaar goed en uit een hunner voorzetten scoort Blinkhoff Sr. bijna. Ook een schot van Sint stopt Best goed. Doordat de half-backlinie groote openingen vertoont, krijgen Blinkhoff Jr. en Koster volop gelegenheid hun talenten te toonen. Zij komen er thans beter in en slechts sporadisch, o.a. bij een schot van Van Gent, moet van dei- Wint optreden. Visser scoort dan de eerste Stormvogels-goal, weldra ge volgd door nummer twee van Blink hoff. Beide goals worden geanuleerd De stormvogels-aanvallen zijn iets ge vaarlijker dan die van O. D. S.. Een schot van Sint vliegt langs het heele doel, maar geen Stormvogel was pre sent. Als Verwey aan den overkant over de lat heeft geschoten, gaat Vis ser er tegen de rust van door. Handig of liever hoofdig passeert hij Schreuder en Best, schiet juist langs de paal. Als weer is afgetrapt, gaat Van Hemert er van door. Zijn voorzet wordt door Blinkhoff Jr. cn Struys gemist en met een hard schot doelpunt Verwey. Rust 10. Het begin van de tweede helft doet het beste verwachten. O. D. S. wordt op eigen helft teruggedrongen. Sint is van handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met Puro!. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. heel goed op dreef en mèt hem Olden burg. Van dezen kant dreigt dan ook veel gevaar en reeds in de eerste minu ten krijgt Best het zwaar te verant woorden. Zoowel Sint, als Visser en Blinkhoff Sr. nemen hem onder vuur. Zelfs Struys neemt aan de bekogeling mee. Negen minuten na den aanvang, een snelle aanval van SintOldenburg en Visser zorgt met een keurig schot voor den gelijkmaker. (11). Stormvogels blijft in de meerderheid Sprokkreeff maakt den bal mooi bij Van der Graaf vrij en zet voor. Sint stormt toe, maar Grootenboer is iets te vlug. liet. winnende punt laat zich niet lang wachten. Na snel samenspel met Sint scoort Visser nummer twee (1-2). Het spel raakt nu meer verdeeld, 'n Feit is echter, dat de Stormvogels-aan vallen gevaarlijker zijn. Toch behoeven Snoeks c.s. niet stil te zitten. Koster en Blinkhoff Jr. zijn nu heel goed op dreef an Van der Wint behoeft slechts enkele op hem terug gespeelde ballen te ver werken. Uit een voorzet van Sprokkreeff ko gelt Sint enorm hard in, doch Best redt meesterlijk. Dan twee gevaarlijke uitvallen van Blinkhoff Sr. Don eersten keer wordt hij in den rug geduwd en den tweeden keer schiet hij tegen den uitloopenden Best. Een voorzet van Oldenburg kogelt Sprokkreeff hard naast en dan is het pleit spoedig be slecht. Stormvogels heeft verdiend ge wonnen. De propaganda-voetbalwedstrij-den door de R. K. Voetbalvereeniging te Wijkeroog uitgeschreven hadden den volgenden uitslag. W. F. C. I—A. D. O. I 0—0. W. F. C. IISantpoort 03. W. F. C. Ill—D. E. M. 0—7. De prijzen bestonden in 2 zilveren cn 1 bronzen medaille. 's Avonds werd er een feestelijke bij eenkomst gehouden in het gebouw van den R.K. Volksbond, waar eenige tooneelstukjes werden opgevoerd, af gewisseld door muziek. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vrijdagavond vergaderde onder leiding van haren voorzitter J. Feitsma de Ant. Rev. Kiesvereeniging. Ditmaal kwam ze bijeen in gezellige jaarverga dering, waarin „thee en koek" niet ont brak. De voorzitter opende het samenzijn op gebruikelijke wijze en sprak daarna een openingswoord. Na het welkom stond hij stil bij den algemeenen poli- tieken toestand, wijzend op de crisis die achter ons ligt en op den strijd, die wacht, opwekkend ook tot gebed voor de regeering, voor land en volk. De secr. H. J. Fidder bracht vervol gens het jaarverslag uit. De vereeni ging telt 120 leden. In het verslag werd breedvoerig stilgestaan bij Staten- en Gemeenteraadsverkiezing. De heer G. Hamburg gaf als penning meester het finantiëel verslag. Dc kas sloot met een voordeelig saldo. Met een hartelijk woord werd secr. en penning meester dank gezegd voor hun arbeid. Bij de Bestuursverkiezing werd de heer Fidder herkozen met bijna alge- meene stemmen. Door vertrek waren in het Bestuur twee vacatures ontstaan. Gekozen werden de heeren H. Hom burg en J. Bakker. De eerste nam de benoeming aan, de tweede hield ze in beraad. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken, werd het woord gegeven aan den heer F. P. Vermeulen, die de aanwezigen eenige oogenblikken aan gen aam bezig hield door z'n histori sche herinneringen aan de eerste ver kiezingsmeeting op Urk in 1905. Het slotwoord werd gesproken door den heer T. van Popta, waarna de zeer geanimeerde vergadering gesloten werd. Binnenkort zal de heer F. P. Ver meulen voor de Ant. Rev. Kiesvereen optreden met het onderwerp: „Enkele opmerkingen over de Gemeentebe- grooting 1924", dat op de jaarvergade ring om des tijds wille moest worden uitgesteld. Er zal gelegenheid zijn voor gedaehtenwisseling en voor het stellen van vragen. Aan de Maatschappij tot Detail verkoop van Petroleum, te Rotterdam, is vergunning ingevolge de Hinderwet verleend tot het oprichten van eene on- dergrondsche benzinebev/aarplaats met, aftapinrichting voor het perceel van A. B. v. d. Wint aan de Prins Ilendrikstr. te IJmuiden. Crematie M. C. ZUR MüHLEN. Zaterdagmiddag had op Westerveld onder veel belangstelling de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer M. C. Zur Mühlen, directeur der Vereenigde Scheepsagenturen en Vice-Consul van Groot-Brittannië al hier, de vorige week te Haarlem over leden. Onder de vele aanwezigen merkten wij op de heeren W. Landeweert, wet houder onzer gemeente en waterschout alhier, de heer van Dijk Blok, gepens. commissaris van het loodswezen al hier, firmanten en personeel der Ver eenigde Scheepsagenturen, voorts vele belangstellenden uit IJmuiden. Nadat de kist onder het spelen van Die Totenglocken van Rubinstein op de katafalk was geplaatst, nam een oom van den overledene, de gepens. zeeofficier J. Zur Mühlen, het woord, die herinnerde hoe voor drie jaar men op deze plaats stond, toen de vader van den overledene was gestorven, weinig vermoedden we toen dat we hier zoo spoedig zouden staan. De jonge man nam de ledige plaats van zijn vader in bij de zaak, die later omgezet werd in een nog grootere firma. Met energie ging hij aan 't werk en vaak vernam spr. van zijn groote illusies, om de zaak nog grooter te maken. Daarom past. hier een woord van dank. Spr. deelde mede dat de oude heer Zwart uit Amsterdam tot zijn spijt niet aan wezig kon zijn. Al is het diep-tragisch, dat dit jonge leven zoo vroeg werd afgesneden, spr. maakte uit de zoo groote belangstel ling op «dat, de overledene in dit korte leven zich vele vrienden heeft gemaakt Daarna daalde de kist, onder de tonen van „Traumnacht" van Arthur Hen schel, waarna men het crematorium verliet, terwijl het orgel Auf Wieder- sehn van Wenzel speelde. Ds. J. B. G. Croes alhier komt voor op het tweetal hij de Chr. Geref. Kerk te Oud-Beijerland. Het stukje „Drankbestrijding" on der Velseroord in ons blad van Zater dag had onder IJmuiden moeten staan. De heer L. P. Tismeer is afgetre den als voorzitter der Chr. Jongeman- nenvereeniging. In zijn plaats is be noemd de heer D. Selling, terwijl tot secretaris is benoemd de heer J. R. Huiser. De derde verdachte van den dief stal op den stoomdrifter „Sumatra" IJM. 253, zekere A. K., is in den Haag aangehouden en na verhoor door den commissaris alhier ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. Aan de visschershaven werden twee personen gebeten door een hond, die thuishoorde op een logger. Een van de twee zag er nogal gehavend uit. De politie stelt een onderzoek in, maar de logger is thans naar zee. Zaterdagmiddag heeft op de ter reinen van het Hoogovenbedrijf een ernstig ongeval plaats gehad. De ar beider D. T. uit Beverwijk is aangere den door een locomotief, welke hij niet had zien aankomen. Hij werd tusschen de rails geworpen en met 'n ernstige beenbreuk, gebroken ribben en inwen dige kneuzingen opgenomen. Na voor- loopig verbonden te zijn, werd hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. Met den arbeider V., die op het Hoogovenbedrijf onder een locomotief geraakte, gaat het naar omstandighe den redelijk goed. De 22-jarige P. P., vischhandelaar te IJmuiden, had op een avond bij een feestje willen gaan van de Vereeniging „Kunst na Arbeid". Hij had hiervoor een kaartje, het welk echter op een andere naam stond.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1